PDA

View Full Version : Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!



Σελίδες : [1] 2 3

pipe_smoker
16/06/2010, 21:23
Καλησπέρες!

Σήμερα επιτέλους βρήκα χρόνο να κάνω κάτι που ήθελα εδώ και μερικές εβδομάδες, να ανοίξω δηλαδή ένα thread που θα περιέχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος που ενδιαφέρεται να βγάλει δίπλωμα μηχανής.

Σκοπός αυτού του θρεντ είναι να ενημερώσει "ερεθισμένους/ες" (το είπα ευγενικά είδατε!) που στα καλά καθούμενα τους ήρθε να βγάλουν δίπλωμα και θέλουν ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ ΤΩΡΑ (μες στη μαύρη νύχτα πχ) να βρουν πληροφορίες επειδή βαριούνται να περιμένουν να ξημερώσει ο Θεούλης την ημέρα και να πάρουν ένα τηλέφωνο σε μία σχολή οδήγησης να ρωτήσουν (ναι κι εγώ ένας από αυτούς ήμουν και τους νιώθω ρε!)
:rotflmao:

Άλλος ένας σκοπός του thread είναι να αποφευχθούν πολλά αντίστοιχα με χύμα πληροφορίες και ερωταπαντήσεις με αποτέλεσμα να γεμίσει ο τόπος από δαύτα!
Ένα και καλό λοιπόν!

Έχουμε και λέμε:

Αρχικά ποστάρω εδώ ένα link από το site της αστυνομίας που δίνει πληροφορίες σχετικά με δίπλωμα μοτοποδηλάτου 50cc.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1170&Itemid=131&lang=

Οι σχολές οδηγών δεν παίζουν κάποιο ρόλο στην προκειμένη περίπτωση οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει κάποια σύνδεση του τύπου "Εγώ πέρασα γιατρούς για το 50cc. Πρέπει να ξαναπεράσω και για το 125cc?". Δεν γνώριζαν στη σχολή να μου πουν, συνεπώς δε γνωρίζω κι εγώ να σας πω. Όποιος δεν καλύπτεται από το link μπορεί να πάρει υποθέτω ένα τηλέφωνο στην τροχαία να του δώσουν τα όποια φώτα τους. Εγώ το απέφυγα, μιας και δεν είμαι φίλος των συνδιαλέξεων με όργανα της τάξης...

Αρχινάμε!

1. Δίπλωμα για 125cc ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη.

• Πρόλογος: Το γνωστό σε όλους μας δίπλωμα για παπί! Ο καινούριος νόμος το ξεχωρίζει σε "δίπλωμα για 125cc χωρίς συμπλέκτη" μιας και διαφοροποιείται από τον προηγούμενο που δεν έκανε τέτοιου είδους διάκριση.

• Ηλικία/ έτη αναβάθμισης: Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει κλείσει τα 18. Το συγκεκριμένο δίπλωμα ΔΕΝ αναβαθμίζεται ΠΟΤΕ σε απεριορίστων ή σε οποιοδήποτε άλλο τύπο ΟΣΑ χρόνια κι αν περάσουν. Δεν ισχύει κοινώς αυτό που ίσχυε με το παλιό σύστημα. Το μόνο που ισχύει είναι ότι σε περίπτωση που πάτε να δώσετε για μεγαλύτερο δίπλωμα δίνετε μόνο οδήγηση κι όχι θεωρία-μηχανολογία-κοκ.

• Τι χρειάζεται (φωτό/χαρτιά/λοιπά μπιμπλίκια):
Αν ο ενδιαφερόμενος διαθέτει δίπλωμα αυτοκινήτου:
1. 2 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου
2. 30 ευρώ παράβολο από την Εκκλησιαστ... εχμμ σόρρυ Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος
3. ΑΦΜ
4. Φωτοτυπία του διπλώματος αυτοκινήτου
5. Φωτοτυπία ταυτότητας
6. Παράβολο των 6 ευρώ και των 27 ευρώ από Δ.Ο.Υ.
7. Υπεύθυνη δήλωση (τη συμπληρώνει η σχολή για σας)

Αν ο ενδιαφερόμενος ΔΕΝ διαθέτει δίπλωμα αυτοκινήτου
1. 4 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου
2. Παράβολο των 90 ευρώ και των 30 ευρώ από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος
3. ΑΦΜ
4. Φωτοτυπία ταυτότητας
5. Πιστοποιητικό οφθαλμίατρου και παθολόγου που είναι συμβεβλημένοι με τις κατά τόπους Δ/νσεις Συγκοινωνιών των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων. (ακούγεται μυστήριο αλλά δεν είναι. Ρωτήστε στη σχολή και λογικά θα ξέρουν κάπου να σας στείλουν)
6. Παράβολο των 6 ευρώ και των 27 ευρώ από Δ.Ο.Υ.
7. Υπεύθυνη δήλωση (τη συμπληρώνει η σχολή για σας)

• Χρήματα: Αυτό παίζει ανάλογα με τη σχολή. Στην επαρχία είναι συνήθως πιο φθηνά. Υπολογίστε περίπου, επαναλαμβάνω περίπου, αν έχετε δίπλωμα αυτοκινήτου 300-400 ευρώ κι αν ΔΕΝ έχετε δίπλωμα αυτοκινήτου 550-650 (δε συνυπολογίζω τα παράβολα). Να τονίσω ότι αυτές οι τιμές είναι από ένα-δυο τηλέφωνα που πήρα και ρώτησα. Σε περιπτώσεις όπως: "Ρε μάγκα ο δικός μου ζητάει μόνο 13,7 ρούβλια! Τι μ@λ@κίες μας λες???" χαίρομαι που τον βρήκατε και να τον προτείνετε κι αλλού.

• Ώρες μαθημάτων: 11 ώρες θεωρίας, 10 ώρες οδήγησης, και στην περίπτωση που ΔΕΝ έχετε δίπλωμα αυτοκινήτου +21 ώρες ΚΟΚ. Αυτές είναι οι ελάχιστες ώρες που υποχρεώνονται από το νόμο να σας παρέχουν οι σχολές. Αν θεωρείτε ότι χρειάζεστε παραπάνω δε νομίζω να σας το αρνηθεί η σχολή.

• Μάθημα/ εξέταση: Το μάθημα γίνεται με παπί χωρίς συμπλέκτη (κάποιες σχολές μπορεί να το κάνουν και με scooter αυτόματο), το ίδιο και η εξέταση. Περί εξέτασης θεωρητικών ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε στη σχολή.

• Τι καβαλάμε: Απαγορεύεται οτιδήποτε διαθέτει συμπλέκτη (οπότε καβαλάμε είτε ημιαυτόματο βλ. παπί, είτε αυτόματο βλ. scooter). Από κει και πέρα υπάρχουν δύο περιορισμοί. Αφ'ενός τα κυβικά κι αφ'εταίρου τα άλογα. Το πρώτο όριο είναι στα 250cc. Ασχέτως αλόγων, δεν επιτρέπεται να υπερβούμε τα 250cc. Το όριο για τα άλογα είναι 33. Με λίγα λόγια ΚΑΙ κάτω των 250cc ΚΑΙ κάτω των 33hp.


2. Δίπλωμα για 125cc ΜΕ συμπλέκτη.

• Πρόλογος: : Νέος τύπος διπλώματος που δεν υπήρχε στο παλιό σύστημα. Κατά τη γνώμη μου πολύ προτιμότερο από το προηγούμενο μιας και παρέχει περισσότερες επιλογές που θα δείτε παρακάτω.

• Ηλικία/ έτη αναβάθμισης: Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει κλείσει τα 18. Το συγκεκριμένο δίπλωμα ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ μετά από δύο χρόνια σε απεριορίστων αυτόματα χωρίς εξετάσεις. Σημαντικό να αναφερθεί είναι πως τα 2 χρόνια για την αναβάθμιση δε μετράνε αν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει κλείσει τα 21. Κοινώς αν το πάρετε στα 18 θα πρέπει να περιμένετε τρία χρόνια αντί για δύο ώστε να κλείσετε τα 21.

• Τι χρειάζεται (φωτό/χαρτιά/λοιπά μπιμπλίκια): Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc χωρίς συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ. Προκειμένου να γίνει η αναβάθμιση στο απεριορίστων χρειάζεται:
1.Παράβολο 30 ευρώ από Εθνική Τράπεζα
2. 1 φωτογραφία τύπου διαβατηρίου
3. Φωτοτυπία ταυτότητας
4. ΑΦΜ
5. Φωτοτυπία διπλώματος
6. Υπεύθυνη δήλωση

• Χρήματα: Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc χωρίς συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

• Ώρες μαθημάτων: Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc χωρίς συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

• Μάθημα/εξέταση: Το μάθημα γίνεται είτε με παπί με συμπλέκτη, είτε με μηχανή 125cc με συμπλέκτη (πχ CBF 125) και η εξέταση το ίδιο. Περί εξέτασης θεωρητικών ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε στη σχολή.

• Τι καβαλάμε: : Ισχύει ό, τι είπαμε για τους περιορισμούς της κατηγορίας "125cc χωρίς συμπλέκτη" (ΚΑΙ κάτω των 250cc ΚΑΙ κάτω των 33hp) μόνο που εδώ επιτρέπεται η οδήγηση μηχανής με συμπλέκτη.

3. Δίπλωμα απεριορίστων!

• Πρόλογος: Το δίπλωμα που κάθε επίδοξος μοτοσακάς λαχταράει! Τοποθετείται συνήθως σε δερμάτινο πορτοφόλι και επιδεικνύεται με περισσή υπερηφάνεια όταν κάποιος ρωτάει "τι κατηγορίας δίπλωμα διαθέτεις". Φήμες θέλουν τις κοπέλες να πέφτουν τ'ανάσκελα άμα τη εμφανίσει του συγκεκριμένου διπλώματος! Η επιστήμη το μελετάει ακόμα...

• Ηλικία/ έτη αναβάθμισης: Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να έχει κλείσει τα 21! Μπορεί να το πάρει κάποιος ενδιαφερόμενος είτε απευθείας είτε ως αναβάθμιση του "125cc με συμπλέκτη". Οι φήμες ότι μοναδική αναβάθμιση του παρόντος αποτελεί το "δίπλωμα οδήγησης V-STROM" ερευνούνται από έγκριτους δημοσιογράφους έγκριτου ελληνικού καναλιού!

• Τι χρειάζεται (φωτό/χαρτιά/λοιπά μπιμπλίκια): Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc με συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

• Χρήματα: Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc με συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

• Ώρες μαθημάτων: Τα ίδια ακριβώς που ισχύουν στην κατηγορία "125cc με συμπλέκτη" ισχύουν κι εδώ.

• Μάθημα/εξέταση: Το μάθημα γίνεται συνήθως με CB400, CB500 και άλλα, πάντα με συμπλέκτη, το ίδιο και η εξέταση. Περί εξέτασης θεωρητικών ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε στη σχολή.

• Τι καβαλάμε: : Το καλάμι! Έχουμε απεριορίστων και δε μας πιάνει κανείς! Καβαλάμε μοτοσυκλέτα οποιουδήποτε κυβισμού βάσει νόμου. Βάσει λογικής καλό θα ήταν βέβαια να μη βιαστούμε να παραγγείλουμε τη haya που πάντα ονειρευόμασταν και λερώναμε τα σεντόνια.:nono: Οι λόγοι γνωστοί και δεν έχουν θέση εδώ.


Σχόλια:

Η διαφοροποίηση στις τιμές, στα παράβολα, στα μαθήματα και λοιπά, σχετικά με την κατοχή ή όχι διπλώματος αυτοκινήτου έχει να κάνει με το ότι εάν διαθέτετε δίπλωμα αυτοκινήτου σημαίνει πως έχετε ήδη περάσει εξετάσεις γιατρού, έχετε ήδη πληρώσει κάποια παράβολα, έχετε ήδη δώσει ΚΟΚ και πάει λέγοντας.
Να αναφέρω επίσης ότι όσοι έχουν το παλιό δίπλωμα (μέχρι 1/2009) ακολουθούν την τότε νομοθεσία περί αναβαθμίσεων και λοιπά.
Αυτά που έγραψα παραπάνω είναι πληροφορίες που έλαβα από σχολή οδηγών. Πιθανόν να υπάρχουν λάθη. Οποιαδήποτε ένσταση έχετε ποστάρετε την και το βλέπουμε.

Τελειώνοντας, θέλω να ευχαριστήσω θερμά τη Δήμητρα που της έφαγα αρκετή ώρα να τη ρωτάω για όλα αυτά και δεν παραπονέθηκε στιγμή (με κέρασε και νεράκι που είχα σκάσει από τη ζέστη λέμε!).

Οι μοντεράτορες ας κάνουν τα κόλπα τους με τα sticky φυ-sticky και τα ρέστα όπως αυτοί κρίνουν!

Σας καληνυχτίζω και πάω να βάλω τα χέρια μου σε πάγο γιατί έχουν πρηστεί τα δάχτυλά μου.:beer:

Albatros
17/06/2010, 01:40
Ευχαριστούμε πολύ χρήσιμο...
:)

byron
17/06/2010, 02:00
:a013:

Sapadak
17/06/2010, 02:41
Μηπως οι τιλοι "Δίπλωμα για 125cc ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη" και "Δίπλωμα για 125cc ΜΕ συμπλέκτη" να αλλαξουν μιας και αυτο που γραφεις μεσα ειναι οτι οδηγας μεχρι 250 κυβικα?

Σωραιος παντως

makis206
17/06/2010, 03:15
Sticky :winka:

Nα είσαι καλά Παναγιώτη!:beer:

transalpblack
17/06/2010, 05:02
:a027: :a027:

Καλά όλα αυτά που λές φίλε μου αλλά εγώ έχω μια μικρή ένσταση σχετικά με το δίπλωμα των 125cc.

Στην φωτο που παραθέτω λέει ξεκάθαρα πως η πρώτη κατηγορία είναι μέχρι 25kW, άρα 24x1,36 (1kW=1,36hp)=34hp

Βέβαια εγώ έχω το προηγούμενο δίπλωμα.
Πιστεύω όμως πως και στο καινούριο δεν θα έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Ακόμα όμως και να έχουν, αυτοί που έχουν το προηγούμενο δίπλωμα, μπορούν να οδηγήσουν και 150cc και 200cc και 250cc και 300cc αλλά και 400άρια που δεν ξεπερνούν τους 34 ίππους.

Έτσι νομίζω τουλάχιστον και άν κάποιος νομίζει κάτι άλλο ας μου το πει να μην έχω λάθος γνώμη.
:wave2:


201619

Gandalf dr685sm
17/06/2010, 05:05
Στα συνολικά παραπάνω έξοδα που είπε ο φίλος προσθέστε και κάποια έξοδα που δηλώνονται ώς "έξοδα παράστασης & ενοικίασης μοτό" που θα δώσετε στο εξεταστικό κέντρο. Είναι το "άτυπο λάδωμα για να μην σας βγάλουν την πίστη για να σας δώσουν το δίπλωμα.

Αν δεν τα δώσετε αυτά (έχετε το δικαίωμα) τότε είναι σίγουρο οτι θα κάνουν αρκετά δύσκολα πράγματα για εσάς έτσι ώστε να κοπείτε άμεσα.

Gandalf

Ζεύκας
17/06/2010, 05:08
η μικρή κατηγορία δεν είναι μέχρι 25kw????

Ζεύκας
17/06/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Στα συνολικά παραπάνω έξοδα που είπε ο φίλος προσθέστε και κάποια έξοδα που δηλώνονται ώς "έξοδα παράστασης & ενοικίασης μοτό" που θα δώσετε στο εξεταστικό κέντρο. Είναι το "άτυπο λάδωμα για να μην σας βγάλουν την πίστη για να σας δώσουν το δίπλωμα.

Αν δεν τα δώσετε αυτά (έχετε το δικαίωμα) τότε είναι σίγουρο οτι θα κάνουν αρκετά δύσκολα πράγματα για εσάς έτσι ώστε να κοπείτε άμεσα.

Gandalf

Ωραία συμβουλή δίνεις στους νέους επίδοξους οδηγούς... :rolleyes:

πριν απο λίγα χρόνια ένας είχε τα κότσια να κάνει καταγγελία για χρηματισμό εξεταστή,
αλλά έτσι είναι, όταν όλοι οι άλλοι συνεχίζουν να λαδώνουν, σιγά μην αλλάξει το σύστημα

Gandalf dr685sm
17/06/2010, 05:30
Ζεύκας... είναι νόμιμο δυστυχώς... Εκεί καλύπτονται. Σου ζητάνε απο 200 ευρώ και άνω για να νοικιάσεις το μηχανάκι εξέτασης και για να είναι παρών ο δάσκαλος οδήγησης ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι και καλά καθώς τότε που είχα δώσει ήταν με κάτι βέσπες που πήγαιναν χωρίς γκάζι ... μόνο με το ρελαντί που ήταν κολημένο.

Gandalf

Sapadak
17/06/2010, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ζεύκας... είναι νόμιμο δυστυχώς... Εκεί καλύπτονται. Σου ζητάνε απο 200 ευρώ και άνω για να νοικιάσεις το μηχανάκι εξέτασης και για να είναι παρών ο δάσκαλος οδήγησης ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι και καλά καθώς τότε που είχα δώσει ήταν με κάτι βέσπες που πήγαιναν χωρίς γκάζι ... μόνο με το ρελαντί που ήταν κολημένο.

Gandalf

200????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????


Πω ρε πστμ

Ζεύκας
17/06/2010, 05:39
δλδ ρε Μάγε, πες μου ότι σου δίνουν και απόδειξη!:hypnotize

αλλά και πάλι στην Αθήνα πως είναι το σύστημα? δεν εξετάζεστε με το όχημα της σχολής οδηγών?

DeusEx
17/06/2010, 05:47
εγω ειχα δωσει με παπι για 125αρι , κ μετα απο 2 χρονια το εκανα ανεξαρτητου cc

:D

μονο για κονομα το κανουν ...

Να σημειωσω οτι εδωσα στην δραπετσωνα και με κοψανε ΑΔΙΚΑ ... επειδη δεν ειχα λαδωσει, τα λαμογια ... ενω ηξερα να οδηγω και δεν ειχα κανει κατι ...

:mad:

Gandalf dr685sm
17/06/2010, 05:53
Ζεύκας... δεν θυμάμαι ρε φίλε.. το 1996 είχα δώσει.. πάνε κοντά 14-15 χρόνια απο τότε. Αλλά ισχύει... σε κόβουν πολύ πιο εύκολα αν δεν λαδώσεις. Και η πλάκα είναι οτι είναι καθόλα νόμιμο. Μπορείς βέβαια να δώσεις με το δικό σου μοτόρι , αρκεί να έχεις ασφάλεια στο όνομα σου. Λίγο παράδοξο καθώς το να έχεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα είναι σαν να καβαλάς παράνομα... αλλά αυτό ίσχυε τότε.

Μακάρι να το πάρει χαμπάρι κάποιος απο το Υπουργείο και να τους ρίξει πάγο. Δεν είναι πάντως λίγες οι καταγγελίες για αυτούς.

Gandalf

pipe_smoker
17/06/2010, 06:58
Καλημέρες!:a55:

@sapadak

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό και το ρώτησα και μου είπαν ότι οι τίτλοι των διπλωμάτων τυπικά αυτοί είναι γι'αυτό και τους έγραψα έτσι. Όντως είναι λίγο κουλό.

@transalpblack

Τα 25kw ισχύουν και τώρα μαν. Απλά επειδή υπάρχει μεγάλη συζήτηση για το τι τελικά ισχύει και σε συνδιασμό με τα κυβικά το ψείρισα αρκετά. Τα 25kw ισχύουν σαν όριο αλλά όχι για πάνω από 250cc. πχ αν υπάρχει ένα custom 400άρι με 30 άλογα ΟΧΙ δεν καβαλιέται ή πχ ένα scooter 500άρι με 25 άλογα και λοιπά.

Γι'αυτό το τόνισα και παραπάνω: ΚΑΙ κάτω από 250cc ΚΑΙ κάτω από 33hp.

@everyone

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια:blush:

transalpblack
17/06/2010, 09:57
@pipesmocker


Δεκτόν και ωραίος...:sun:

DoMMiNat0R
17/06/2010, 14:27
Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες για να γράψεις τούτο το κείμενο ! Μπορώ να πω οτι μου φάνηκε πολύ χρήσιμο μιας που θα βγάλω το δίπλομα :D :D :D

pipe_smoker
17/06/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoMMiNat0R
Σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες για να γράψεις τούτο το κείμενο ! Μπορώ να πω οτι μου φάνηκε πολύ χρήσιμο μιας που θα βγάλω το δίπλομα :D :D :D

Κανένας κόπος! Χαρά μου ήταν να βοηθήσω και θα το πράξω και πάλι με την πρώτη ευκαιρία!

Με το καλό να το πάρεις τύπε μου και πάντα όρθιος!

mevi
18/06/2010, 11:08
Καλησπέρα, πριν από 1 μήνα έβγαλα δίπλωμα για παπάκι (δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα). Γράφεται αν είναι με συμπλέκτη ή όχι; Αν όχι, μπορώ να οδηγήσω 250cc έτσι δεν είναι; (αργότερα)
Ευχαριστώ!!

pipe_smoker
18/06/2010, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mevi
Καλησπέρα, πριν από 1 μήνα έβγαλα δίπλωμα για παπάκι (δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα). Γράφεται αν είναι με συμπλέκτη ή όχι; Αν όχι, μπορώ να οδηγήσω 250cc έτσι δεν είναι; (αργότερα)
Ευχαριστώ!!

Τα αναφέρω στο κείμενο αναλυτικά mevi. Συνοπτικά αν το δίπλωμα είναι για "125 με συμπλέκτη" λογικά ναι μπορείς αν το 250άρι σου δεν είναι πάνω από 33 άλογα. Αν το δίπλωμα είναι για "125 χωρίς συμπλέκτη" τότε το 250άρι σου πρέπει να είναι αυτόματο (scooter ή παπί) και κάτω από 33 άλογα. Ξαναδιάβασε το κείμενο στο σημείο που σε αφορά κι αν δε βγάλεις άκρη ρώτα και στη σχολή σου για σιγουριά.:wave2:

arazw.ara.zw
25/06/2010, 19:00
Στο μικρό δίπλωμα με συμπλέκτη δεν υπάρχει περιορισμός κυβικών. Μπορείς να οδηγήσεις οτιδήποτε κάτω από 25 kw ή οτιδήποτε με λόγο ισχύος προς βάρος ΠΆΝΩ από 0,16 kw/κιλό!Αναγράφεται ρητά πάνω στο δίπλωμα!κοινώς μπορεί να οδηγηθεί με το μικρό δίπλωμα hayabusa 1300 εάν η ιπποδύναμη της έχει τροποποιηθεί ώστε ο λόγος kw/κιλό να μην είναι μεγαλύτερος από 0,16.Το παράδειγμα αυτό είναι λίγο ακραίο αλλά ένα 600ρι μονοκίλυνδρο με μειωμένη ιπποδύναμη είναι κάτι εφικτό!βέβαια αυτό προϋποθέτει τόνους χαρτούρας γιατί πρέπει να αναγράφεται στην άδεια,η μοντα να έχει γίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο (δεν μπορώ να αναφέρω τι χρειάζεται είναι χάσιμο)πάντως ΔΕΝ υπάρχει περιορισμός κιβυκών!

pipe_smoker
25/06/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Στο μικρό δίπλωμα με συμπλέκτη δεν υπάρχει περιορισμός κυβικών. Μπορείς να οδηγήσεις οτιδήποτε κάτω από 25 kw ή οτιδήποτε με λόγο ισχύος προς βάρος ΠΆΝΩ από 0,16 kw/κιλό!Αναγράφεται ρητά πάνω στο δίπλωμα!κοινώς μπορεί να οδηγηθεί με το μικρό δίπλωμα hayabusa 1300 εάν η ιπποδύναμη της έχει τροποποιηθεί ώστε ο λόγος kw/κιλό να μην είναι μεγαλύτερος από 0,16.Το παράδειγμα αυτό είναι λίγο ακραίο αλλά ένα 600ρι μονοκίλυνδρο με μειωμένη ιπποδύναμη είναι κάτι εφικτό!βέβαια αυτό προϋποθέτει τόνους χαρτούρας γιατί πρέπει να αναγράφεται στην άδεια,η μοντα να έχει γίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο (δεν μπορώ να αναφέρω τι χρειάζεται είναι χάσιμο)πάντως ΔΕΝ υπάρχει περιορισμός κιβυκών!

Για το γεγονός ότι ισχύει αυτούσιο αυτό που γράφει πάνω το δίπλωμα κράτα και μια πισινή.

Αν ρώτησες κάποιον υπεύθυνο και σου είπε ότι τα πράγματα έχουν όπως μας τα λες τότε πάσο. Αν υπάρχει θέμα παίρνω κι ένα τηλέφωνο στην τροχαία (δεν το γλίτωσα γμτ :bigcry: ) και ρωτάω. Σιγουρέψου και αν δε σου κάνει κόπο ενημέρωσε μας.

arazw.ara.zw
26/06/2010, 06:30
Φίλε μου είμαι ΤΌΣΟ σίγουρος γιατί είναι η δουλειά μου!Αν κάποιος σου είπε οτι δεν ισχύουν τά παραπάνω τότε δεν ξέρει τι του γίνεται!Όσα έγραψα ισχύουν 100%.

arazw.ara.zw
26/06/2010, 06:55
Διορθώνω λόγω κεκτημένης ταχύτητας.Λόγος kw/κιλό KATΩ επαναλαμβάνω KATΩ από 0,16.
Επίσης στη μοτοσυκλέτα σύμφωνα με την Κ.Υ.Α (κοινή υπουργική απόφαση) 43500 5691 δεν ισχύουν τά όρια αλκοόλ που ισχύουν στο αυτοκίνητο αλλά χαμηλότερα.Τά όρια είναι:
0,20 g/lt (γραμμάρια ανά λίτρο αίματος) με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή 0,10 mg/lt (χιλιοστά του γραμμαρίου ανά λίτρο εμπνεόμενου αέρα) με τη μέθοδο του αλκοολομετρου.Κοινώς παιδιά με λιγότερο από μια μπύρα γράφει οπότε προσοχή!

arazw.ara.zw
26/06/2010, 07:00
Το αναφέρω γιατί αυτα τα όρια δεν αναφέρονται στον κώδικα και είναι παγίδα για όποιον το ψάξει!Απαράδεκτο αλλά δυστυχώς έτσι είναι.Με 0,10 mg/lt φυσικά και δεν είσαι μεθυσμένος,αλλά εισπρακτικοί λόγοι το επιβάλλουν.....

mevi
26/06/2010, 14:53
Ευχαριστώ πολύ. Απλά θέλω να μάθω αν ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ οτι είναι με συμπλέκτη ή όχι. Εγώ έβγαλα χωρίς συμπλέκτη, φαίνεται αυτό??
Sorry για την ζαλάδα αλλά .... έχω καημό!!

arazw.ara.zw
26/06/2010, 16:33
Ναι mevi.Θα φαίνεται στο δίπλωμα οτι οδηγείς χωρίς συμπλέκτη.Οπότε οδηγείς οτιδήποτε κάτω από 34 άλογα και με λόγο ισχύος προς βάρος κάτω από 0,16 kw/κιλό σε αυτόματο βέβαια!

mevi
26/06/2010, 17:22
ευχαριστώ πολύ
:wave2:

GiannisBlessed
26/06/2010, 17:33
:confused:
τι εγινε ορε παιδια??:confused: :confused:
αυτο το με συμπλεκτη η χωρις απο ποτε ξεκινησε??
εγω ειχα δωσει με ΠΑΠΙ το 08.οδηγαω μηχανη με συμπλεκτη εννοειται..
εχω το ροζ διπλωμα:blush:
δεν γραφει πανω τπτ απολυτως για συμπλεκτη κτλ

route 66
27/06/2010, 04:59
:beer: μπραβο για το thread.
ομως αν καποιος παρει διπλωμα Α μικρο χωρις συμπλεκτη,αυτο μετα απο δυο χρονια δεν αναβαθμιζεται αυτοματα σε Α μεγαλο χωρις συμπλεκτη παλι?νομιζω οτι γινεται αυτο.οτι μπορεις δηλαδη να οδηγησεις κατι βαρκοσκουτερ τυπου burgman,tmax κλπ...
δε θυμαμαι θα το κοιταξω και γω καποια στιγμη.
μπραβο και παλι.

pipe_smoker
27/06/2010, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
:confused:
τι εγινε ορε παιδια??:confused: :confused:
αυτο το με συμπλεκτη η χωρις απο ποτε ξεκινησε??
εγω ειχα δωσει με ΠΑΠΙ το 08.οδηγαω μηχανη με συμπλεκτη εννοειται..
εχω το ροζ διπλωμα:blush:
δεν γραφει πανω τπτ απολυτως για συμπλεκτη κτλ

Μέχρι 1/09 ισχύει το παλιό. (το αναφέρω και στα σχόλια στην αρχή)

Αφού έδωσες το 08 είσαι με το παλιό.

Εντιτ: όταν λέω μέχρι 1/09 εννοώ για όσους πήραν το δίπλωμα μέχρι 1/09.

pipe_smoker
27/06/2010, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
:beer: μπραβο για το thread.
ομως αν καποιος παρει διπλωμα Α μικρο χωρις συμπλεκτη,αυτο μετα απο δυο χρονια δεν αναβαθμιζεται αυτοματα σε Α μεγαλο χωρις συμπλεκτη παλι?νομιζω οτι γινεται αυτο.οτι μπορεις δηλαδη να οδηγησεις κατι βαρκοσκουτερ τυπου burgman,tmax κλπ...
δε θυμαμαι θα το κοιταξω και γω καποια στιγμη.
μπραβο και παλι.

Εγώ από αυτά που ρώτησα μου είπαν ότι το μικρό χωρίς συμλπέκτη δεν αναβαθμίζεται σε τίποτα.

Μιας και ο φίλος από πάνω λέει πως είναι η δουλειά του αν γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει.

Είναι λίγο περίεργο το πράμα πάντως απ'ότι φαίνεται. Κάποια στιγμή θα πάρω ένα τηλ και στην τροχαία μπας και καταλάβω κάτι παραπάνω και σχετικά με τη διόρθωση που έκανε ο φίλος για τα kw και γενικά!:wave2:

nikosfireblade
28/06/2010, 03:32
Γεια σας κι απο μενα παιδια!Εχω το 125cc ειχα δωσει με παπι με συμπλεκτη.Απο που φαινεται οτι ειχα δωσει με συμπλεκτη?Θελω να το κανω απεριοριστο,γινεται η πρεπει να ξαναδωσω οδηγηση?Το διπλωμα το εχω παρει απο το 1997.Βεβαια οδηγαω εδω και 9 χρονια περιπου μεγαλου κυβισμου,αλλα θελω να το φτιαξω γιατι δεν παει αλλο.Εχω ρωτησει στο υπουργειο και μου ειπαν οτι δεν γινεται μονο με παραβολο,και οτι πρεπει να ξαναδωσω για οδηγηση.Αυτο ισχυει για το 125cc χωρις συμπλεκτη,η και για το 125cc με συμπλεκτη?Ευχαριστω εκ τω προτερων...

pipe_smoker
28/06/2010, 07:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosfireblade
Γεια σας κι απο μενα παιδια!Εχω το 125cc ειχα δωσει με παπι με συμπλεκτη.Απο που φαινεται οτι ειχα δωσει με συμπλεκτη?Θελω να το κανω απεριοριστο,γινεται η πρεπει να ξαναδωσω οδηγηση?Το διπλωμα το εχω παρει απο το 1997.Βεβαια οδηγαω εδω και 9 χρονια περιπου μεγαλου κυβισμου,αλλα θελω να το φτιαξω γιατι δεν παει αλλο.Εχω ρωτησει στο υπουργειο και μου ειπαν οτι δεν γινεται μονο με παραβολο,και οτι πρεπει να ξαναδωσω για οδηγηση.Αυτο ισχυει για το 125cc χωρις συμπλεκτη,η και για το 125cc με συμπλεκτη?Ευχαριστω εκ τω προτερων...

Καλημέρα φίλε.

Το δίπλωμα, άσχετα με το αν είναι με συμπλέκτη το παπί ή όχι, αναβαθμίζεται εφ'όσον είσαι με το παλιό.

Το μόνο που δεν ξέρω είναι μήπως είσαι με κάποιο πιο παλιό από το παλιό και εκεί ίσχυε κάτι άλλο. Εντύπωση μου κανει πάντως. Να ξαναδώσεις δε νομίζω να χρειάζεται.

Κάνε ένα τηλέφωνο σε μία σχολή, που ούτως ή άλλως θα χρειαστεί για να κάνεις τα χαρτιά σου λογικά, και ρώτα τους.:wave2:

arazw.ara.zw
28/06/2010, 08:08
Παιδιά πλέον το πράγμα έχει ως εξής.Πλέον υπάρχουν 2 κατηγορίες διπλωματών.Το Α1 (μικρό δίπλωμα που οδηγείς μηχανή μέχρι 25kw και με λόγο ισχύος προς βάρος κάτω του 0,16)και χωρίζεται πλέον σε 2 υποκατηγορίες με συμπλέκτη και χωρίς.Οποίος το βγάλει με συμπλέκτη σε 2 χρόνια αναβαθμίζεται σε απεριορίστων κυβικών.Όποιος το βγάλει χωρίς συμπλέκτη αναγράφεται πάνω στο δίπλωμα,οδηγεί μόνο παπί ή αυτόματο και αναβαθμίζεται σε απεριορίστων κυβικών.
Η δεύτερη κατηγορία είναι το δίπλωμα Α κατηγορίας ,απεριορίστων κιβυκών και ιπποδύναμης και οδηγούμε τα πάντα!

nikosfireblade
28/06/2010, 08:25
Σευχαριστω φιλε pipe_smoker.Θα κανω μια ερωτηση σε μια σχολη οδηγων και θα δω τι θα μου πει.Θα ενημερωσω και το forum.

lio13
28/06/2010, 08:41
Θα ήθελα να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις! :)

Το κόστος επανεξέτασης σε περίπτωση αποτυχίας, υποθέτω πως δεν είναι σταθερό, σωστά; Δηλαδή ο κάθε δάσκαλος το ορίζει διαφορετικά;

Αν ναι, που κυμαίνεται αυτό το κόστος (χαμηλότερο-υψηλότερο) ; :look:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας!

arazw.ara.zw
28/06/2010, 09:56
Φίλε nikosfireblade ο ποιο αρμόδιος για να ρωτήσεις για το δίπλωμα σου είναι το μηχανολογικό της περιοχής σου.Πριν το 2002 τα πράγματα ήταν λίγο μπάχαλο με τά διπλώματα.Δεν ήμουν δάσκαλος τότε και δεν ξέρω πώς ήταν ακριβώς αλλά εκεί γύρω στο 1997 είχαν αλλάξει το σύστημα 2 διαδοχικές φορές.Ρώτα το μηχανολογικό και ελπίζω να βγάλεις άκρη.Υπάρχουν πάντως και περιπτώσεις με διπλώματα της εποχής που το πήρες εσυ που χρειάστηκε να ξαναβγαλουν οι κάτοχοι τους άδεια.οι περισσότεροι πάντως που έδιναν τότε με βεσπα 250 με συμπλέκτη δεν έχουν πρόβλημα!Όσο για τους νεότερους που έβγαλαν δίπλωμα Α1 και έδωσαν με παπί από το 2002 έως το τέλος του 2009,το δίπλωμα τους στη 2ετία αναβαθμίζεται σε απεριόριστα κιβυκά χωρίς κανένα πρόβλημα.Τώρα ισχύουν αυτα που έγραψα στο προηγούμενο ποστ!

nikosfireblade
28/06/2010, 09:58
Δυστυχως πρεπει να ξαναδωσω.Η ανανεωση του διπλωματος απο 125 σε απεριοριστο μονο με ενα παραβολο,εγινε για τα διπλωματα που ισχυουν μετα το 2002.μεχρι και το 2001 πρεπει να κανεις υποχρεωτικα 4 μαθηματα και να πας να δωσεις.Ατυχησαμε.Βγαινει περιπου στα 300 ευρω ολα,μαζι με τα παραβολα.Τι να κανουμε.Πρεπει να γινει.Ευχαριστω ολα τα παιδια για το χρονο τους.

route 66
28/06/2010, 11:21
http://www.ekpaideftis.gr/frontend/

http://www.drivingschool.gr/

πολλες χρησιμες και αξιοπιστες πληροφοριες εδω παιδια.:wave2:

route 66
28/06/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
http://www.ekpaideftis.gr/frontend/

http://www.drivingschool.gr/

πολλες χρησιμες και αξιοπιστες πληροφοριες εδω παιδια.:wave2:


http://www.sxolesodigon.gr/

και αυτη η σελιδα,η πρωτη ειναι για επαγγελματιες εκαιδευτες κυριως.
οσο για τις εκπαιδευτικες μοτοσυκλετες καταργηθηκε επιτελους το υποχρεωτικο διπλο στηριγμα,επι στυλιανιδη κιολας.:smokin:

route 66
28/06/2010, 11:57
http://www.sxolesodigon.gr/index.php/Online_Μαθήματα_Οδήγησης

για κοιταξτε και κατι ενδιαφερον,για να μην διαμαρτυρωμαστε μονο,on line μαθηματα.πριν τα ειρωνευτουμε καντε καμια ερωτηση για εκ΄δεξιον προτερεοτητα σε καποιους κατοχους αυτοκινητου του στυλ κινουμαι σε ενα πιο φαρδυ δρομο και ο αλλος που διασταυρωνεται μαζι μου κινηται σε πιο στενο ποιος εχει προτεραιοτητα?(μη του πειτε οτι τον εχετε δεξια σας και πονηρευτει) και θα παθετε πλακα απο τις απαντησεις τους,και θα καταλαβετε μετα γιατι βλεπετε κατι τυπους με μηχανες ντυμενους σαν αστακους.:lol:

michaelgtc
28/06/2010, 21:55
Εβγαλα το διπλωμα μου για 125cc στις04/07/2002. για να το κανω απεριοριστο θελω μονον παραβολα ή πρεπει να κανω μαθηματα ξανα οδηγησης κ να δωσω?

route 66
29/06/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
Εβγαλα το διπλωμα μου για 125cc στις04/07/2002. για να το κανω απεριοριστο θελω μονον παραβολα ή πρεπει να κανω μαθηματα ξανα οδηγησης κ να δωσω?

● Μετά τη συμπλήρωση δύο ετών από τη χορήγηση άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας ισχύος μέχρι 25 kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 kW/kg ο κάτοχός της μπορεί να οδηγεί μοτοσυκλέτες οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος

δε δινεις μαθηματα, ουτε ξαναδινεις, αφου εχεις απο το 2002 και μετα το διπλωμα,αρκει να εδωσες με μοτοσυκλετα με συμπλεκτη.

michaelgtc
29/06/2010, 06:27
δεν γραφει πουθενα αν εδωσα με συμπλεκτη η οχι.
στο διπλωμα λεει Α <=25KW <=0,16KW/kg
βεβαια εχει 2 μηχανακια στο διπλωμα Α και εμενα ειναι στο πανω το πιο μικρο.
παιζει το κατω μηχανακι να ειναι αυτο με συμπλεκτη κ ετσι να ξεχωριζεται?

route 66
29/06/2010, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
δεν γραφει πουθενα αν εδωσα με συμπλεκτη η οχι.
στο διπλωμα λεει Α <=25KW <=0,16KW/kg
βεβαια εχει 2 μηχανακια στο διπλωμα Α και εμενα ειναι στο πανω το πιο μικρο.
παιζει το κατω μηχανακι να ειναι αυτο με συμπλεκτη κ ετσι να ξεχωριζεται?
οχι ετσι δεν το ξεχωριζεις.

δεξια εχει κατι γραμματα που λεει κωδ.παρατ(πχ 113ή103).μετα απο εκει που λεει υπογραφη σφραγιδα.αμα παρεις τηλ τροχαια θα σου πουνε τι ειναι ο κωδικος σου δηλ με συμπλεκτη ή οχι, γιατι δε θυμαμαι ακριβως το νουμερο

arazw.ara.zw
29/06/2010, 14:40
Michaelgtc το δίπλωμά σου αναβαθμίζεται αυτόματα σε μεγάλης κατηγορίας.Πήγαινε στο μηχανολογικό της περιοχής σου για την αναβάθμιση!!Μην το ψάξεις παραπέρα απλά , απλά πήγαινε!!!!!!

sergiosm
29/06/2010, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ζεύκας... είναι νόμιμο δυστυχώς... Εκεί καλύπτονται. Σου ζητάνε απο 200 ευρώ και άνω για να νοικιάσεις το μηχανάκι εξέτασης και για να είναι παρών ο δάσκαλος οδήγησης ή κάτι τέτοιο. Δεν θυμάμαι και καλά καθώς τότε που είχα δώσει ήταν με κάτι βέσπες που πήγαιναν χωρίς γκάζι ... μόνο με το ρελαντί που ήταν κολημένο.

Gandalf


τί είναι;;

Αν τα "έξοδα παράστασης & ενοικίασης μοτό" που λες είναι το ... λάδωμα
τότε πολύ απλά η "σύμβαση" αυτή είναι άκυρη επειδή είναι εικονική
και επειδή η πραγματική (η υποκρυπτόμενη όπως λέγεται) "σύμβαση" είναι παράνομη είναι και αυτή άκυρη.

Άρα: δεν είναι νόμιμο

Δυστυχώς όμως, όσοι το κάνουν, πουλάνε φούμαρα.


Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ό,τι φαίνεται ως νόμιμο δεν είναι απαραίτητα νόμιμο.
:wave2:

michaelgtc
30/06/2010, 10:07
λοιπον πηγα ρωτησα και αναβαθμιζεται αυτοματα μονο παραβολα θελει.
μου ειπαν οτι τα παραβολα κανουν 80-100 ευρο καπου εκει μου ειπε.
θα ξερω αυριο stadard. ειναι οντως τοσα?

alogistos xj6
03/07/2010, 19:23
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
[B]Καλησπέρες!

Οι σχολές οδηγών δεν παίζουν κάποιο ρόλο στην προκειμένη περίπτωση οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει κάποια σύνδεση του τύπου "Εγώ πέρασα γιατρούς για το 50cc. Πρέπει να ξαναπεράσω και για το 125cc?". Δεν γνώριζαν στη σχολή να μου πουν, συνεπώς δε γνωρίζω κι εγώ να σας πω. Όποιος δεν καλύπτεται από το link μπορεί να πάρει υποθέτω ένα τηλέφωνο στην τροχαία να του δώσουν τα όποια φώτα τους. Εγώ το απέφυγα, μιας και δεν είμαι φίλος των συνδιαλέξεων με όργανα της τάξης...

για 50cc η σχολη μπορει να σου κανει απλα τα μαθηματα δεν ειναι αναγκη να ειναι παρων στις εξετασεις δινεις με οποιδηποτε μοτο 50cc μπορει και του φιλου σου η δικο σου αρκει να εχει αδεια και ασφαλεια η διαδικασία είναι να κάνεις 2 οκταρακια στον μικρό κύκλο που είναι μέσα στον μεγάλο που σε αυτόν δίνουν τα μότο 125 και άνω χωρίς να βάλεις πόδι κάτω αυτό είναι όλο δεν έχει πορεία όπως την κατηγορία Α

alogistos xj6
03/07/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από arazw.ara.zw
Παιδιά πλέον το πράγμα έχει ως εξής.Πλέον υπάρχουν 2 κατηγορίες διπλωματών.Το Α1 (μικρό δίπλωμα που οδηγείς μηχανή μέχρι 25kw και με λόγο ισχύος προς βάρος κάτω του 0,16)και χωρίζεται πλέον σε 2 υποκατηγορίες με συμπλέκτη και χωρίς.Οποίος το βγάλει με συμπλέκτη σε 2 χρόνια αναβαθμίζεται σε απεριορίστων κυβικών.Όποιος το βγάλει χωρίς συμπλέκτη αναγράφεται πάνω στο δίπλωμα,οδηγεί μόνο παπί ή αυτόματο και ΔΕΝ αναβαθμίζεται σε απεριορίστων κιβυκών.Στην περίπτωση αυτή οποίος θέλει δίπλωμα μεγάλης μηχανής πρέπει να ξαναδώσει αλλά μόνο την οδήγηση αφού τά σηματα είναι τά ίδια.
Η δεύτερη κατηγορία είναι το δίπλωμα Α κατηγορίας ,απεριορίστων κιβυκών και ιπποδύναμης και οδηγούμε τα πάντα!

Και το δίπλωμα με χωρίς συμπλέκτη αναβαθμίζετε μετά απλά οδηγάς απεριόριστα κυβικά ότι θες σε σκούτερ η παπί δηλαδή μότο χωρίς συμπλέκτη απλά άμα δώσεις αμέσως με συμπλέκτη οδηγάς τα πάντα

alogistos xj6
03/07/2010, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mevi
Καλησπέρα, πριν από 1 μήνα έβγαλα δίπλωμα για παπάκι (δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα). Γράφεται αν είναι με συμπλέκτη ή όχι; Αν όχι, μπορώ να οδηγήσω 250cc έτσι δεν είναι; (αργότερα)
Ευχαριστώ!!

Απλά πράγματα αν το όχημα που έδωσες είχε συμπλέκτη το πήρες με συμπλέκτη αν όχι τότε πήρες αυτόματο και θα περιμένεις ένα μήνα ακόμα μπορεί και παραπάνω για να πάρεις το δίπλωμα

alogistos xj6
03/07/2010, 19:49
Όσοι έχουν δώσει πριν τον Αύγουστο του 2002 μοτο 125cc και θέλουν ανεξάρτητο ξαναδίνουν εξετάσεις οδήγησης όσοι είναι μετά απλά τα παράβολα αίτηση κ.λ.π και αναβαθμίζετε χωρίς εξετάσεις

alogistos xj6
03/07/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
λοιπον πηγα ρωτησα και αναβαθμιζεται αυτοματα μονο παραβολα θελει.
μου ειπαν οτι τα παραβολα κανουν 80-100 ευρο καπου εκει μου ειπε.
θα ξερω αυριο stadard. ειναι οντως τοσα?

καπου στα 60 αν τα φτιαξεις μονος σου που θα φας μια μερα στο μηχανολογικο και σωστα 80 με 100 στην σχολη

michaelgtc
03/07/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alogistos xj6
Όσοι έχουν δώσει πριν τον Αύγουστο του 2002 μοτο 125cc και θέλουν ανεξάρτητο ξαναδίνουν εξετάσεις οδήγησης όσοι είναι μετά απλά τα παράβολα αίτηση κ.λ.π και αναβαθμίζετε χωρίς εξετάσεις

φιλε μουη στην σχολη μου ειπαν πριν τον Απριλιο ειναι αυτο που λες.
γτ εγω εχω το διπλωμα απο τον 7ο του 2002 κ πηραν τηλ και μου ειπαν μονο παραβολα θελει

michaelgtc
03/07/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alogistos xj6
καπου στα 60 αν τα φτιαξεις μονος σου που θα φας μια μερα στο μηχανολογικο και σωστα 80 με 100 στην σχολη

παιζει ρολο η πολη που θα το βγαλεις?
γτ καποιο παιδι απο θεσσαλονικη το εκανα με 20 ευρο γιαθτο ρωταω αν παιζει καποιο ρολο η σχολη

alogistos xj6
04/07/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
παιζει ρολο η πολη που θα το βγαλεις?
γτ καποιο παιδι απο θεσσαλονικη το εκανα με 20 ευρο γιαθτο ρωταω αν παιζει καποιο ρολο η σχολη

μονο 30 κανει η πλαστικοποιση του νεο σου διπλοματος που τα δινεις στην εθνικη τραπεζα πως το εκανε με 20 δεν ξερω δεν μπορει αλλα να ειναι στην κρητη και αλλα στην θεσσαλονικη

michaelgtc
04/07/2010, 19:35
τοτε δεν υπηρχε το καινουργιο διπλωμα δεν το εκανε τωρα εχει καιρο αλλα μην φανταστεις κ πολλα χρονια. τελος παντων οποτε ειναι stadard η τιμη
και δεν ειναι 30 η πλαστικοποιηση απο χρυσαφι ειναι το πλαστικο? ειναι η εκδοση νεου διπλωματος να βγει σε καρτα το διπλωμα τα 30 ευρο

lio13
04/07/2010, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lio13
Θα ήθελα να σας κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις! :)

Το κόστος επανεξέτασης σε περίπτωση αποτυχίας, υποθέτω πως δεν είναι σταθερό, σωστά; Δηλαδή ο κάθε δάσκαλος το ορίζει διαφορετικά;

Αν ναι, που κυμαίνεται αυτό το κόστος (χαμηλότερο-υψηλότερο) ; :look:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας!

Κανείς δε γνωρίζει βρε παιδιά;

alogistos xj6
05/07/2010, 15:34
τα λεφτά που παίρνει το κράτος για μοτο

διπλότυπο είσπραξής τελών χαρτοσήμου(η παράβολο χαρτοσήμου) δημοσίου ταμείου άξιας 18 ευρώ

αποδεικτικό καταβολής (παράβολο)υπέρ του δημοσίου αξίας 3 ευρώ για την θεωρητική και 3 ευρώ για την πρακτική εξέταση

απόδειξη πληρωμής στην εθνική τράπεζα ποσού 30 ευρώ για την εκτύπωση της άδειας οδήγησης

απόδειξη πληρωμής στην εθνική τράπεζα ποσού 90 ευρώ για παθολόγο και οφθαλμίατρο αν δεν έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου

και διπλότυπο είσπραξης τελών χαρτοσήμου 9,02 ευρώ αν έχεις βγάλει το αυτοκίνητο και κάνεις επέκταση σε μηχανή

mevi
12/07/2010, 13:08
καλησπέρα.
Μόλις πήρα στα χέρια μου το δίπλωμα για παπάκι. Πουθενά δεν διευκρινίζει ότι δεν είναι με συμπλέκτη. Άρα αν οδηγώ την honda cbf 250 δεν με γράφει κανείς ! :beer:

mevi
12/07/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
οχι ετσι δεν το ξεχωριζεις.

δεξια εχει κατι γραμματα που λεει κωδ.παρατ(πχ 113ή103).μετα απο εκει που λεει υπογραφη σφραγιδα.αμα παρεις τηλ τροχαια θα σου πουνε τι ειναι ο κωδικος σου δηλ με συμπλεκτη ή οχι, γιατι δε θυμαμαι ακριβως το νουμερο


δηλ. αν σε σταματήσουν ρωτάνε τι σημαίνει αυτός ο αριθμός;;;;;

nikos1652
14/07/2010, 13:58
ime 16 sta 17 thelo na vgalo diploma g 50cc poso tha kostisei oli i ipothesi?

route 66
14/07/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mevi
δηλ. αν σε σταματήσουν ρωτάνε τι σημαίνει αυτός ο αριθμός;;;;;

οχι,το ξερουν ηδη.το θεμα ειναι αν το γνωριζεις εσυ.τι γραφει διπλα?113?

route 66
14/07/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1652
ime 16 sta 17 thelo na vgalo diploma g 50cc poso tha kostisei oli i ipothesi?

τιποτα.αφου δεν πας καθολου σε σχολη.στην τροχαια θα δωσεις εξετασεις.κατι παραβολα μονο νομιζω

route 66
14/07/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
τιποτα.αφου δεν πας καθολου σε σχολη.στην τροχαια θα δωσεις εξετασεις.κατι παραβολα μονο νομιζω
http://www.drivingschool.gr/AD20.htm
διαβασε και αυτο

mevi
14/07/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
οχι,το ξερουν ηδη.το θεμα ειναι αν το γνωριζεις εσυ.τι γραφει διπλα?113?


Συγνώμη αλλά που βρίσκεται αυτός ο αριθμός:
αριθμός άδειας οδήγησης ή αριθμός εντύπου για τη διαχείριση της άδειας;
ευχαριστώ

route 66
14/07/2010, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mevi
Συγνώμη αλλά που βρίσκεται αυτός ο αριθμός:
αριθμός άδειας οδήγησης ή αριθμός εντύπου για τη διαχείριση της άδειας;
ευχαριστώ

επειδη εγω εχω την παλια αδεια,τη ροζ,το γραφει τερμα δεξια. λεει κωδικος παρατηρησεων.εσενα, σα νεο παιδι που εισαι, λογικα το διπλωμα δεν εχει την ιδια μορφη.παντως για να σου φυγουν οι αμφιβολιες μπες σε μια σχολη οδηγων και ρωτα ή μιλα στο δρομο με ενα τροχαιο, Ζητα ,ή κατι αναλογο ή πηγαινε μια στο υπουργειο και ρωτα.
παντως σιγουρα υσχιει ο περιορισμος και ειναι κριμα να φας προστιμο.αμα μαθεις μη ξεχασεις να ενημερωσεις και απο εδω γιατι πολλοι ρωτανε :wave2:

route 66
14/07/2010, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
επειδη εγω εχω την παλια αδεια,τη ροζ,το γραφει τερμα δεξια. λεει κωδικος παρατηρησεων.εσενα, σα νεο παιδι που εισαι, λογικα το διπλωμα δεν εχει την ιδια μορφη.παντως για να σου φυγουν οι αμφιβολιες μπες σε μια σχολη οδηγων και ρωτα ή μιλα στο δρομο με ενα τροχαιο, Ζητα ,ή κατι αναλογο ή πηγαινε μια στο υπουργειο και ρωτα.
παντως σιγουρα υσχιει ο περιορισμος και ειναι κριμα να φας προστιμο.αμα μαθεις μη ξεχασεις να ενημερωσεις και απο εδω γιατι πολλοι ρωτανε :wave2:

δειξ'τους και το διπλωμα.και να τους ρωτησεις απο που φαινεται ο περιορισμος.ελπιζω να μην εδωσες με suzuki fx ,που εχει συμπλεκτη και κουραζομαστε αδικα.

mevi
14/07/2010, 19:23
θα ρωτήσω και θα σας πω. Ένας φίλος μου που ασχολείται μου είπε ότι δεν το γράφει πουθενά και ότι μπορώ να οδηγήσω. Και η γραμματέας στη σχολή οδηγών μου είπε ότι δεν γράφει πουθενά ότι έδωσα χωρίς συμπλέκτη. Θα ρωτήσω όμως την τροχαία.

route 66
29/07/2010, 17:36
επειδη πολλοι απο εμας ρωταμε τους περιορισμους σχετικα με το συμπλεκτη που φαινεται,αν φαινεται,αν με γραφουν(εγω μεχρι ζητα ρωτησα αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο την απαντηση του)βρηκα σε μια ιστοσελιδα τι σημαινουν οι διαφοροι κωδικοι.

078
Η άδεια οδήγησης ισχύει αποκλειστικά και μόνο για οχήματα με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων. Στην σελίδα 5 του εντύπου της άδειας οδήγησης γράφεται με το χέρι η ένδειξη {78/Α1}η{78/Β1}η {78/Β}κ.ο.κ. όπου ο κωδικός {78}σημαίνει αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και τα γράμματα Α1,Α,Β1,Β κ.ο.κ τις υποκατηγορίες η κατηγορίες οχημάτων για τις οποίες απαιτείται όπως το αντίστοιχο όχημα έχει αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων.

ο κωδ.078 σημαινει τα παραπανω.στη σελιδα 5 του εντυπου αδειας οδηγησης φαινεται.στο διπλωμα ομως οχι.μαλλον θα φανει στην επεκταση μιας και εχουν τα αρχεια του διπλωματος αλλα σε ελεγχο δεν μπορει ο τροχαιος να το καταλαβει.τουλαχιστο εγω αυτο καταλαβαινω.σας δινω και την ιστοσελιδα,για οποιον ενδιαφερεται.


http://www.drivingschool.gr/codes.htm

pilotos_xtreme
29/07/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
εγω ειχα δωσει με παπι για 125αρι , κ μετα απο 2 χρονια το εκανα ανεξαρτητου cc

:D

μονο για κονομα το κανουν ...

Να σημειωσω οτι εδωσα στην δραπετσωνα και με κοψανε ΑΔΙΚΑ ... επειδη δεν ειχα λαδωσει, τα λαμογια ... ενω ηξερα να οδηγω και δεν ειχα κανει κατι ...

:mad:

+1 κ απο εμενα. με κοψανε γτ εκανε την ευθεια λεει σε λιγοτερο απο 13 δευτερολεπτα. ο δασκαλος ειχε μετρησει 18 και οταν πηγα στον εξεταστη κ τον ρωτησα να μου δειξει ποσο το κανα μου πε το μετρησα με το ρολοι χειρος μου.
για να μην τον σκοτωσω εφυγα.
κ την επομενη λαδωσα.
κ μια χαρα ξερω να οδηγαω.


προς ολους τους πιτσιρικαδες απο 18 +
συμφερει φουλ να δωσετε αυτο με το συμπλεκτη.
:wave2:

yiannis64
01/08/2010, 12:51
Να κανω κι εγω την ερωτηση μου , αφου πρωτα φυσικα διαβασα και τις 5 σελιδες του topic.
Εχω δωσει και εχω περασει , απο τις 12/07/2010 , για διπλωμα αυτοματο 125 , εχοντας ηδη διππλωμα αυτ/του ροζ , β επαγγελματικο.
Παιρνω καποιο χαρτι , απο το υπουργειο , μεχρι να παραλαβω το διπλωμα νεου τυπου , κ.λ.π?
Η δεν παιρνω τιποτα , και οδηγω ετσι το scooter μου?

route 66
04/08/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
επειδη πολλοι απο εμας ρωταμε τους περιορισμους σχετικα με το συμπλεκτη που φαινεται,αν φαινεται,αν με γραφουν(εγω μεχρι ζητα ρωτησα αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο την απαντηση του)βρηκα σε μια ιστοσελιδα τι σημαινουν οι διαφοροι κωδικοι.

078
Η άδεια οδήγησης ισχύει αποκλειστικά και μόνο για οχήματα με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων. Στην σελίδα 5 του εντύπου της άδειας οδήγησης γράφεται με το χέρι η ένδειξη {78/Α1}η{78/Β1}η {78/Β}κ.ο.κ. όπου ο κωδικός {78}σημαίνει αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων και τα γράμματα Α1,Α,Β1,Β κ.ο.κ τις υποκατηγορίες η κατηγορίες οχημάτων για τις οποίες απαιτείται όπως το αντίστοιχο όχημα έχει αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων.

ο κωδ.078 σημαινει τα παραπανω.στη σελιδα 5 του εντυπου αδειας οδηγησης φαινεται.στο διπλωμα ομως οχι.μαλλον θα φανει στην επεκταση μιας και εχουν τα αρχεια του διπλωματος αλλα σε ελεγχο δεν μπορει ο τροχαιος να το καταλαβει.τουλαχιστο εγω αυτο καταλαβαινω.σας δινω και την ιστοσελιδα,για οποιον ενδιαφερεται.


http://www.drivingschool.gr/codes.htm

επανερχομαι στο θεμα μετα απο ερωτηση.λοιπον εχουμε και λεμε.κατ'αρχην υσχιουν τα παραπανω σχετικα με τον κωδικο(078).
επειδη ομως οι περισσοτεροι εξεταστες δεν το γνωριζουν, γραφουν απλα κατηγορια Α μικρο εως 25kw.εαν λοιπον δεν το γραψουν χειρογραφα οτι υσχιει ο περιορισμος τοτε παιδια πηρατε διπλωμα και οδηγατε τα παντα στην κατηγορια σας.μετα απο δυο χρονια το διπλωμα γινεται απεριοριστων κυβικων και...μια χαρα(οδηγατε και varadero)
με λιγα λογια οσοι δωσατε με παπακι ημιαυτοματο και δεν γραφει τον περιορισμο ειστε τυχεροι.
αυτο βεβαια ειναι λαθος αλλα δεν οφειλεται στο εξεταζομενο αλλα στον εξεταστη που δεν εχει ακομη ενημερωθει.(θα γινει και αυτο καποια στιγμη)
φυσικα "το παιζετε"αμα δωσετε με παπακι γιατι μπορει να πεσετε στο ενημερωμενο και να σας ρωτησει.
"επιθυμητε κυριε να δωσετε για την μικρη κατηγορια με συμπλεκτη ή οχι?"
με λιγα λογια εγω προτεινω να δινετe με συμπλεκτη.ποτε δεν ξερετε τι γινεται, εκτος και αμα δε θελετε.
αυτα

mevi
04/08/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
επανερχομαι στο θεμα μετα απο ερωτηση.λοιπον εχουμε και λεμε.κατ'αρχην υσχιουν τα παραπανω σχετικα με τον κωδικο(078).
επειδη ομως οι περισσοτεροι εξεταστες δεν το γνωριζουν, γραφουν απλα κατηγορια Α μικρο εως 25kw.εαν λοιπον δεν το γραψουν χειρογραφα οτι υσχιει ο περιορισμος τοτε παιδια πηρατε διπλωμα και οδηγατε τα παντα στην κατηγορια σας.μετα απο δυο χρονια το διπλωμα γινεται απεριοριστων κυβικων και...μια χαρα(οδηγατε και varadero)
με λιγα λογια οσοι δωσατε με παπακι ημιαυτοματο και δεν γραφει τον περιορισμο ειστε τυχεροι.
αυτο βεβαια ειναι λαθος αλλα δεν οφειλεται στο εξεταζομενο αλλα στον εξεταστη που δεν εχει ακομη ενημερωθει.(θα γινει και αυτο καποια στιγμη)
φυσικα "το παιζετε"αμα δωσετε με παπακι γιατι μπορει να πεσετε στο ενημερωμενο και να σας ρωτησει.
"επιθυμητε κυριε να δωσετε για την μικρη κατηγορια με συμπλεκτη ή οχι?"
με λιγα λογια εγω προτεινω να δινετe με συμπλεκτη.ποτε δεν ξερετε τι γινεται, εκτος και αμα δε θελετε.
αυτα


Τέλεια ευχαριστώ πολύ..... Σιγά μην είναι ενημερωμένοι!! Η κυρία μόνο την τσαντούλα Louis Vuitton ήξερε να κρατάει καλά. Με πόσα μηνιάτικα την αγόρασε;;;;;


:wave2:

General_lee
21/08/2010, 17:14
Εχω μια ερωτηση που αφορα την αποκτηση διπλωματος μηχανης μεγαλου κυβισμου.

Εγω εχω διπλωμα αυτοκινητου ξενης χωρας (γερμανικο).

Θελω να βγαλω διπλωμα μηχανης εδω στην Ελλαδα, ελληνικο, χωρις να μου μετατρεψουν και το υπαρχον (αυτοκινητου) σε ελληνικο.

Θα πρεπει να ξαναδωσω σηματα και να πληρωσω περισσοτερα χρηματα κλπ για να παρω το ελληνικο διπλωμα μηχανης? Η ειναι σαν να εχω ηδη αυτοκινητου κανονικα ελληνικο?

(κανονικα εφοσον εχω περασει σηματα κλπ εστω για αλλης χωρας της Ε.Ε. διπλωμα μου φαινεται αδικο να ξαναδωσω)

antonch
23/08/2010, 19:08
καλησπέρα και από μένα
Σκέφτομαι να αγοράζω ένα μηχανάκι. Έχω ήδη επαγγελματικό δίπλωμα αυτόκινήτου από το 1993.
Στην τελευταία ανανανέωση που εκανα βλέπω ότι στο δίπλωμα μου στα 25KW υπάρχει ο κωδικός 113 χωρις όμως ημερομηνίες. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να οδηγήσω μηχανάκι;
Και αν ναι μπορώ να οδηγήσω το BEVERLY 300 που σκέφτομαι να αγοράσω;

route 66
25/08/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonch
καλησπέρα και από μένα
Σκέφτομαι να αγοράζω ένα μηχανάκι. Έχω ήδη επαγγελματικό δίπλωμα αυτόκινήτου από το 1993.
Στην τελευταία ανανανέωση που εκανα βλέπω ότι στο δίπλωμα μου στα 25KW υπάρχει ο κωδικός 113 χωρις όμως ημερομηνίες. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να οδηγήσω μηχανάκι;
Και αν ναι μπορώ να οδηγήσω το BEVERLY 300 που σκέφτομαι να αγοράσω;

δεν εχει σχεση ο κωδικος αυτος με μοτοσυκλετες.αυτο ειναι οτι το διπλωμα σου το β εγινε επαγγελματικο αυτοματα.
113
''Μετατροπή σε ταυτάριθμη επαγγελματική άδεια οδήγησης, η κατηγορία Β ισχύει και για ΕΔΧ αυτοκινήτου''

route 66
26/08/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonch
καλησπέρα και από μένα
Σκέφτομαι να αγοράζω ένα μηχανάκι. Έχω ήδη επαγγελματικό δίπλωμα αυτόκινήτου από το 1993.
Στην τελευταία ανανανέωση που εκανα βλέπω ότι στο δίπλωμα μου στα 25KW υπάρχει ο κωδικός 113 χωρις όμως ημερομηνίες. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να οδηγήσω μηχανάκι;
Και αν ναι μπορώ να οδηγήσω το BEVERLY 300 που σκέφτομαι να αγοράσω;

με Α μικρο το οδηγεις το beverly καπου 23/26 αλογα εχει.το Α μικρο σε καλυπτει εως 34

route 66
26/08/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonch
καλησπέρα και από μένα
Σκέφτομαι να αγοράζω ένα μηχανάκι. Έχω ήδη επαγγελματικό δίπλωμα αυτόκινήτου από το 1993.
Στην τελευταία ανανανέωση που εκανα βλέπω ότι στο δίπλωμα μου στα 25KW υπάρχει ο κωδικός 113 χωρις όμως ημερομηνίες. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να οδηγήσω μηχανάκι;
Και αν ναι μπορώ να οδηγήσω το BEVERLY 300 που σκέφτομαι να αγοράσω;

με Α μικρο το οδηγεις το beverly καπου 23/26 αλογα εχει.το Α μικρο σε καλυπτει εως 34

antonch
26/08/2010, 16:01
σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις

bisk99
18/10/2010, 20:42
Γεια σας παιδια,

Εχω κλεισει 2μιση χρονια με το διπλωμα α1.τα 21 δεν τα εχω κλεισει ακομα ομως(σε 2 μηνες).Αποτι γνωριζω στα 2 χρονια ανανεωνεται αυτοματα το διπλωμα μου.

Παιζει ρολο ομως οτι δεν εχω κλεισει τα 21 η μπορω και αυριο κιολας να παω να το ανανεωσω?

Επισης, πρεπει να παω στο υπουργειο η μπορω και απο κεπ?(ετσι διαβασα καπου)

Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει.. :p

toybani
22/06/2012, 12:57
γίνεται να δόσεις ξανά... (αφού έχεις κοπεί μία φορά) χωρίς να παραστεί ο δάσκαλος?? έδωσα εγώ χθές ,δεν λάδωσα, και στο δικάβαλο ένιωσα ότι με τράβηξε και πάτησα γραμμή.... είναι μεγάλες μαφίες.. άμα δεν λαδώσεις την έχεις βαμένη... ασε που και από το λάδι παίρνει και ο δάσκαλος...

mikes
22/06/2012, 13:44
γίνεται να δόσεις ξανά... (αφού έχεις κοπεί μία φορά) χωρίς να παραστεί ο δάσκαλος?? έδωσα εγώ χθές ,δεν λάδωσα, και στο δικάβαλο ένιωσα ότι με τράβηξε και πάτησα γραμμή.... είναι μεγάλες μαφίες.. άμα δεν λαδώσεις την έχεις βαμένη... ασε που και από το λάδι παίρνει και ο δάσκαλος...

ανευ παρουσιας δασκαλου ΔΕΝ γινεται να δωσεις καθως δινεις με το οχημα της σχολης! αυτο που πρεπει να ψαξεις ειναι αν μπορεις να ξαναδωσεις με αλλη σχολη! κανε μια γυρα στις σχολες και ρωτα! ποια περιοχη εισαι?

Yamahakias
29/07/2012, 19:17
:beer: μπραβο για το thread.
ομως αν καποιος παρει διπλωμα Α μικρο χωρις συμπλεκτη,αυτο μετα απο δυο χρονια δεν αναβαθμιζεται αυτοματα σε Α μεγαλο χωρις συμπλεκτη παλι?νομιζω οτι γινεται αυτο.οτι μπορεις δηλαδη να οδηγησεις κατι βαρκοσκουτερ τυπου burgman,tmax κλπ...
δε θυμαμαι θα το κοιταξω και γω καποια στιγμη.
μπραβο και παλι.
Αυτο εξαρταται ΠΟΤΕ το πηρες.. αν το πηρες ΜΕΤΑ τον Μαιο του 2002 τοτε ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ μετα απο 2 χρονια σε μεγαλο Α ΧΩΡΙΣ εξετασεις μονο με παραβολα.. Αν ομως το πηρες ΠΡΙΝ τον Μαιο του 2002 τοτε ΔΕΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ και πρεπει να δωσεις εξετασεις ΜΟΝΟ ΟΔΗΓΗΣΗ για να ανβαθμιστει σε Α μεγαλο..

Yamahakias
29/07/2012, 19:21
Καλημέρα φίλε.

Το δίπλωμα, άσχετα με το αν είναι με συμπλέκτη το παπί ή όχι, αναβαθμίζεται εφ'όσον είσαι με το παλιό.

Το μόνο που δεν ξέρω είναι μήπως είσαι με κάποιο πιο παλιό από το παλιό και εκεί ίσχυε κάτι άλλο. Εντύπωση μου κανει πάντως. Να ξαναδώσεις δε νομίζω να χρειάζεται.

Κάνε ένα τηλέφωνο σε μία σχολή, που ούτως ή άλλως θα χρειαστεί για να κάνεις τα χαρτιά σου λογικά, και ρώτα τους.:wave2:

Αν εδωσε με παπι χωρις συμπλεκτη και ειναι το παλιο Α1 (πριν το 2002) τοτε δυστυχως πρεπει να δωσει εξετασεις για οδηγηση αν θελει να κανει επεκταση σε Α.

akis_trevor
29/07/2012, 23:04
Αν εδωσε με παπι χωρις συμπλεκτη και ειναι το παλιο Α1 (πριν το 2002) τοτε δυστυχως πρεπει να δωσει εξετασεις για οδηγηση αν θελει να κανει επεκταση σε Α.

μετα απο 2 χρονακια,μαλλον εχει βγαλει διπλωμα...:wave2:

freco
30/07/2012, 10:15
Μια αρώτηξις.
Έχει πάρει κανείς το νέο δίπλωμα (πιστωτική like)? Το δικό μου τείνει προς διάλυση και σκέφτηκα να το αλλάξω. Πώς φαίνεται ότι έχεις αυτοκινήτου και απεριόριστο μηχανής? Σίγουρα κάπως γίνεται αλλά κουβέντα να γίνεται.

GiannisBlessed
30/07/2012, 15:39
ειναι ετσι
http://imageshack.us/f/43/diplwma.jpg/

Sapadak
30/07/2012, 15:44
Μια αρώτηξις.
Έχει πάρει κανείς το νέο δίπλωμα (πιστωτική like)? Το δικό μου τείνει προς διάλυση και σκέφτηκα να το αλλάξω. Πώς φαίνεται ότι έχεις αυτοκινήτου και απεριόριστο μηχανής? Σίγουρα κάπως γίνεται αλλά κουβέντα να γίνεται.

Θα χασεις βεβαια τη ρυμουλκηση με το αμαξι. Αν δε σε χαλαει ειναι κομπλε

McGyver
30/07/2012, 16:41
Θα χασεις βεβαια τη ρυμουλκηση με το αμαξι. Αν δε σε χαλαει ειναι κομπλε

Αν έχει δίπλωμα μετά το 2005 (που είχα εγώ) μάλλον την έχει ήδη χαμένη...

freco
30/07/2012, 17:08
Αν έχει δίπλωμα μετά το 2005 (που είχα εγώ) μάλλον την έχει ήδη χαμένη...

Ευχαριστώ πολύ @ GiannisBlessed. Δεν είχα δει φωτογραφία.
@ McGyver Το δίπλωμα το έχω από το 1991 απεριόριστο για μηχανή και από το 2004 για αυτοκίνητο (Β). Τα χρόνια δεν κρύβονται. :-)
@ Sapadak "Την δυνατότητα έλξης μικρού ρυμουλκούμενου" που γράφει τώρα την πρόσεξα. Γιατί τα τζιμάνια δεν μαρκάρουν και το δεύτερο βήτα (Β). Α... είναι νέο αλφάβητο... Α, Β, Γ, Δ, Β...

Yamahakias
02/08/2012, 22:04
μετα απο 2 χρονακια,μαλλον εχει βγαλει διπλωμα...:wave2:
E τοτε μια χαρα τελειωσε χωρις ιστοριες γιατι εγω ειχα το παλιο Α1 πριν το 2002 και αναγκαστηκα να δωσω εξετασεις οδηγηση.. Ευτυχως ομως τελειωσα μ αυτην την πανηλιθια διαδικασια και τωρα εχω το κεφαλι μου ησυχο..

nikos_abel
03/08/2012, 09:10
Αν έχει δίπλωμα μετά το 2005 (που είχα εγώ) μάλλον την έχει ήδη χαμένη...

Ωχ! Τώρα το πρόσεξα αυτό με τη ρυμούλκηση! Δηλαδή παλιά είχα την ικανότητα και τώρα επειδή πήρα μηχανή δεν την έχω;
Ρε πως γέρασα....

alexvag
08/08/2012, 17:10
Καλησπέρα σε όλους,
μια μόνο μικρή ερώτηση γιατι έχω μπερδευτεί λίγο. Τι δίπλωμα χρειάζομαι για μια Royal Enfield Classic C-5 EFI 500?
Από όσο ξέρω είμαστε στα 499cc,28ΗP και 184 kg.

chr1s_86
09/08/2012, 17:39
Καλησπέρα σε όλους,
μια μόνο μικρή ερώτηση γιατι έχω μπερδευτεί λίγο. Τι δίπλωμα χρειάζομαι για μια Royal Enfield Classic C-5 EFI 500?
Από όσο ξέρω είμαστε στα 499cc,28ΗP και 184 kg.

Αν το δίπλωμα σου γράφει έως 25kW είσαι ΟΚ με αυτά τα νούμερα που δίνεις.

jimmarass
23/08/2012, 06:25
(πρωτη μου απαντηση σε θεμα... ΚΑΙΝΟΎΡΙΟΣ... μην παρεξηγείτε.... )
καταρχάς μπραβο στο ατομο που κάθισε και ασχολήθηκε με το θεμα
έπειτα... θα ηθελα να ρωτησω μιασ και στην ιστοσελιδα τησ αστυνομιασ δεν αναφερόταν τπτ, για το αν ειναι υποχρεωτηκα καποια μαθηματα σε καποια σχολη οδηγων για διπλωμα 50cc...???
ποσα θα πρεπει να ειναι αυτα τα μαθηματα, ποση ωρα κρατανε και λοιπα...
και εγω εχω ασχημη χημεια με τα οργανα τησ τάξεως οποτε δυσκολεύομαι να απευθυνθώ σε καποιο τμημα τησ περιοχησ μ

ευχαριστω...

Σήφης
21/09/2012, 20:31
Με δίπλωμα Α1 του 2008 πήγα σήμερα στη διεύθυνση συγκοινωνιών επί της Μεσογείων και έχοντας μία φωτογραφία, αντίγραφο ταυτότητας & το δίπλωμα έκανα αίτηση για αναβάθμιση. Σε 20ημερολογιακές μέρες θα είναι έτοιμο.

Μήτσος
09/10/2012, 21:50
Σήφη έκανες αναβάθμιση από Α1 σε Α; παράβολο εθνικής τράπεζας 30 ευρώ δεν σου ζητήσανε;

Σήφης
09/10/2012, 23:17
Ναι, έχεις δίκιο! Και παράβολο των 30 €...