PDA

View Full Version : 1250sa ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ ΦΡΕΝΟΥ



nickald
17/06/2010, 07:31
Το μηχανακι ειναι 6 μηνων και απο την αρχη εχω ενα θεματακι με την αισθηση του μπροστινου.

Μου φαινεται πολυ μαλακο πραγμα το οποιο φτιαχνει για λιγο αν "τρομπαρω" αλλα στη συνεχεια χανει παλι την αισθηση του.

Να σημειωσω εδω οτι εχει γινει εξαερωση και απο οτι μου ειπε ο "επισημος" δεν ειχε αερα.

Πριν την ψωνισω και ψωνισω υψηλης+ebc H double

Καμια ιδεα παιζει μηπως και γλυτωσω τα υψηλης προς το παρον (γιατι τα ebc θα τα βαλω οπως και να εχει)?

DrEvil
17/06/2010, 08:01
Το ίδιο φαινόμενο παρουσιάζεται και στο δικό μου 650.
Ο μηχάνικος στον οποίο το πηγαίνω κατέληξε πως γι' αυτή την αίσθηση μπορεί να ευθύνεται το κύκλωμα του ΑΒS (εαν κατάλαβα καλά υπάρχει "διακλάδωση" που καταλήγει σε κάποιου είδους βαλβίδα).
Προσωπικά έχω καταλήξει στο ότι θα αγοράσω μανέτες της ΤΙΤΑΧ μήπως και δω βελτίωση.

nickald
17/06/2010, 08:29
Η μανετα με την αισθηση ομως τι σχεση εχει?

Εχω την εντυπωση οτι το μονο που θα αλλαξει θα ειναι μαλακη αισθηση σε καλυτερη μανετα.

Το εχω κι εχω σκοπο να ριξω τις short (μονο ο σκληρος συμπλεκτης με προβληματιζει).

amyroukai
17/06/2010, 13:09
Ο Νώντας άλλαξε τα σωληνάκια με υψηλής από ότι θυμάμαι και είπε ότι αυτό το "λαστιχάρισμα" στη μανέτα μειώθηκε πάρα πολύ.

Ο μοχλός που σου δίνει η μανέτα και το πόση δύναμη χρειάζεται να βάλεις για να έχεις αποτέλεσμα στο φρένο, σαφώς και έχει σχέση με την αίσθηση... Όσο πιο απαλά χρειάζεται να πατάς, τόσο καλύτερα καταλαβαίνεις τι γίνεται. Βέβαια όταν η δύναμή σου αναλώνεται στη διαστολή του σωλήνα και όχι σε δύναμη στο τακάκι...

Εγώ είχα βρει τη λύση για φτηνές κοντές μανέτες, την φρένου την είχα σπάσει σε λάθος παρκάρισμα, την συμπλέκτη την είχε σπάσει ταρίφας και κάποια ψυχή μου ζάλισε τα @@ ότι και καλά είναι γκαντέμικο να έχεις σπασμένες μανέτες και ενώ με βόλευαν πάρα πολύ, τελικά τις άλλαξα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
...γι' αυτή την αίσθηση μπορεί να ευθύνεται το κύκλωμα του ΑΒS (εαν κατάλαβα καλά υπάρχει "διακλάδωση" που καταλήγει σε κάποιου είδους βαλβίδα).
H διακλάδωση είναι βιδωμένη στην κάτω τιμονόπλακα. Αλλά το κύκλωμα από κάτω από το ρεζερβουάρ είναι άκαμπτες μεταλλικές σωλήνες, με μηδέν παραμόρφωση... Άρα το μόνο σημείο διαστολής είναι τα δύο κομμάτια από το "διακλαδωτήρα" στους άκαμπτους και κάποια από τα μπροστινά... Είχα σκεφτεί τι θέλω για αλλαγή (έφαγα και το κράξιμό μου) αλλά δεν ξέρω αν γίνονται custom σωληνάκια... Αν και με πρόλαβε το focus, AXAXAXA.

nickald
17/06/2010, 13:22
Οποτε σαν να μου λες να ξεκινησω με τακακια μανετες...


Και αν παλι δεν κανω τιποτα πρεπει να ξηλωθω να παρω το σετ υψηλής.

Και για το μοντελο με abs τσουζει γμτ... οτι μαρκα και να βαλεις πανω απο 140-150 για το μπροστα παει.

amyroukai
17/06/2010, 13:44
Είναι φτηνότερα τα υψηλής από τις μανέτες... Και σαφώς πιο χρήσιμα! Από το power bikes νομίζω είχαν φτιάξει στον Σπηλιώτη custom made με υλικά της HEL για το long term Diversion που είχαν στο περιοδικό... Θα ξεκινούσα με μιά ερώτηση εκεί, να του πας να δει και τη μηχανή. Στο power bikes είχαν δώσει καμιά 80αριά αν θυμάμαι καλά και είχαν αλλάξει και τα τρία (δεν είχε ABS) με χρωματιστά σωληνάκια.

nickald
17/06/2010, 13:49
Σαλονικα :D

Το απλο εχει περιπου στα 80ε απο οξω. Το αμπεες αστα να πανε...


Πάντως η αλλαγη θα γινει σιγουρα γιατι ειδικα Ζμπιστα με τετοια αισθηση φρενου ειναι καπως...

amyroukai
17/06/2010, 13:50
Δεν θέλω να ακούω αυτή τη λέξη... Μέχρι να πάρω άλλη μηχανή! :)

Φιλλλαράκι Σέρρες δεν έπρεπε να έχεις θέματα με τη μανέτα όμως, δεν ζορίζονται τα φρένα. Πηγαίνεις και στο Ρύσιο στην πίστα καρτ τις Δευτέρες;

nickald
17/06/2010, 14:08
Μπααα μονο Σερρες. Για να χωραει καλα ο λησταρχος :D


2 φορες που προλαβα και το εβαλα δεν ειχα θεμα με τα φρενα αλλα δεν το ζορισα κιολας για να ειμαι σιγουρος.

Σε μια κλειστη ορεινη που πιεσα λιγο ειδα οτι η σφουγγαρενια αισθηση ειναι εντονα ενοχλητικη αν θες να κινηθεις λιγο πιο γρηγορα. Σου αφαιρει κατι απο την σιγουρια του φρενου.

Υπομονη κανε κι εσυ και ποτε ξανα.

Τελικα θα παρεις SS που ελεγες ή οχι?

amyroukai
17/06/2010, 14:10
Εμ... Μάλλον όχι "καθαρόαιμο" γιατί θα μείνω χωρίς καθημερινό και δεν θα βολευτώ. Οπότε οι επικρατέστερες λύσεις στα λεφτά μου είναι... CBR600F και ίιισως CBR929RR αλλά δεν το κάνω θέμα... :lol:

DrEvil
17/06/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
CBR600F και ίιισως CBR929RR αλλά δεν το κάνω θέμα... :lol:
Αρχίσαμε;;;;



Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Η μανετα με την αισθηση ομως τι σχεση εχει?

Μέχρι την σαβούρδα μου δεν είχα τέτοιο θέμα, και μετά από την Σουτζούκι μου έδωσαν διαφορετική τελείως μανέτα, οπότε θεώρησα (ακόμα) ότι μπορεί να υπάρχει ζήτημα.

Προσωπικά σε ένα τέτοιο 'ατσούμπαλο' (πάλι εγώ μπορεί να κάνω λάθος, γιατί ακόμα δεν έχω ρυθμίσει σωστά τις αναρτήσεις) μηχανάκι θα άφηνα τα σωληνάκια ως τελευταία επιλογή, καθώς μετά τα φρένα γίνονται αρκετά απόλυτα (δοκιμασμένο σε πολλά μηχανάκια).
Αλλά αυτή, είναι η δική μου άποψη κ δεν έχω το 12,5.

amyroukai
17/06/2010, 17:39
άντε ρε καρμπόν :rotflmao:

Ληστης
18/06/2010, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Εμ... Μάλλον όχι "καθαρόαιμο" γιατί θα μείνω χωρίς καθημερινό και δεν θα βολευτώ. Οπότε οι επικρατέστερες λύσεις στα λεφτά μου είναι... CBR600F και ίιισως CBR929RR αλλά δεν το κάνω θέμα... :lol:

Αν παρεις cbr600f στα χαμηλα θα απογοητευτεις.Θα κοιτας πισω να δεις μηπως σερνεις τρειλερ :p

Μικe777
18/06/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Αρχίσαμε;;;;




Μέχρι την σαβούρδα μου δεν είχα τέτοιο θέμα, και μετά από την Σουτζούκι μου έδωσαν διαφορετική τελείως μανέτα, οπότε θεώρησα (ακόμα) ότι μπορεί να υπάρχει ζήτημα.

Προσωπικά σε ένα τέτοιο 'ατσούμπαλο' (πάλι εγώ μπορεί να κάνω λάθος, γιατί ακόμα δεν έχω ρυθμίσει σωστά τις αναρτήσεις) μηχανάκι θα άφηνα τα σωληνάκια ως τελευταία επιλογή, καθώς μετά τα φρένα γίνονται αρκετά απόλυτα (δοκιμασμένο σε πολλά μηχανάκια).
Αλλά αυτή, είναι η δική μου άποψη κ δεν έχω το 12,5.

Γιωργη κανονισε να παμε για κανενα καφε
να μου πεις μπας και τις ρυθμισουμε παρεα τις αναρτησεις
πολυ ατσουμπαλο ειναι και εμενα:wave2:

nickald
18/06/2010, 06:29
Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως παιζει τιποτα με την τρομπα του.

Γιατι στην πραγματικοτητα ουτε τα τακακια αλλα ουτε και η μανετα δεν δικαιολογει το γεγονος οτι αν τρομπαρω για λιγο στρωνει και μετα αρχιζει παλι τα ιδια.

Διαρροες ή εστω καποιο δακρυσμα δεν υπαρχει για να πω οτι χανει την πιεση του καπως ετσι.

Στο σερβις που θα του κανω τωρα στις 6000 θα πεταξω και τα υγρα του και βλεπουμε.

GYROSCOP FENOM
18/06/2010, 06:37
φιλε nickald ποσα χλμ εχει ο λησταρχος?

nickald
18/06/2010, 06:41
5980 σημερα

GYROSCOP FENOM
18/06/2010, 06:44
εχει πολυ λιγα για να θελουν καθαρισμα τα εμβολακια η εξαερωση εχει γινει σωστα?

nickald
18/06/2010, 06:49
Θεωρω εξαιρετικα απιθανο να θελει καθαρισμα στα εμβολα.

Η εξαερωση εγινε σωστα (οσο μπορω να ειμαι σιγουρος αφου δεν την εκανα εγω) συμφωνα με τον Πρεβεδουρακη.

Για να καταλαβεις τι εννοω σφουγγαρενια αισθηση

Λογω κατασκευης μου η μανετα με βολευει στην τερμα εξω θεση (5 νομιζω). Αν τραβηξω δυνατα την μανετα φτανει στα δαχτυλα που εχω στην γκαζιερα.

Ποτε και σε κανενα μηχανακι δεν το ειδα να συμβαινει αυτο. Ουτε στο gsr που ειχα ουτε σε CB1r ουτε σε cbr600 ουτε σε tiger ουτε σε daytona/speed triple/sprint ST που εχω καβαλησει.

GYROSCOP FENOM
18/06/2010, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Θεωρω εξαιρετικα απιθανο να θελει καθαρισμα στα εμβολα.

Η εξαερωση εγινε σωστα (οσο μπορω να ειμαι σιγουρος αφου δεν την εκανα εγω) συμφωνα με τον Πρεβεδουρακη.

Για να καταλαβεις τι εννοω σφουγγαρενια αισθηση

Λογω κατασκευης μου η μανετα με βολευει στην τερμα εξω θεση (5 νομιζω). Αν τραβηξω δυνατα την μανετα φτανει στα δαχτυλα που εχω στην γκαζιερα.

Ποτε και σε κανενα μηχανακι δεν το ειδα να συμβαινει αυτο. Ουτε στο gsr που ειχα ουτε σε CB1r ουτε σε cbr600 ουτε σε tiger ουτε σε daytona/speed triple/sprint ST που εχω καβαλησει.

Φιλαρακι σιγουρα κατι παιζει με τα φρενα σου κοιταξετο γιατι δεν παιζουνε με αυτα.:confused:

nickald
18/06/2010, 07:02
Ναι ρε συ εννοειται οτι το ψαχνω το θεμα.

Η αποδοση ειναι οκ απλα η αισθηση ειναι σκατουλες.

Απο την στιγμη που σταματαει ο ελεφαντας στην Κ1 με εμενα τον ελεφαντα πανω του η αποδοση τους ειναι νορμαλ. Καλα θα ηταν βεβαια να νιωθεις στο χερι σου ποσο φρεναρει.

Αυτο ψαχνω

PortisHead
18/06/2010, 07:32
Κοιτα , αυτο που λες με την μανετα ,το εχω κιεγω.
Συμπιεζεται τοσο πολυ που σχεδον ακουμπαει τα δαχτυλα στο γκριπ.
Ποτε ομως δεν ειχα παραπονο απο το φρενο.

Θα ρωτησω παντως τωρα στο 24αρι που θα παω για service.
Ισως με σκληροτερο DOT υγρων φρενων να αλλαζει η κατασταση.

dim40
18/06/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald


Λογω κατασκευης μου η μανετα με βολευει στην τερμα εξω θεση (5 νομιζω). Αν τραβηξω δυνατα την μανετα φτανει στα δαχτυλα που εχω στην γκαζιερα.



η 5 θεση ειναι η πιο μαλακη και λογικα εχει μεγαλυτερη διαδρομη . γιαι δε δοκιμαζεις στο 3 η στο 2?

εγω τωρα το εχω στο 2 .

amyroukai
18/06/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Λογω κατασκευης μου η μανετα με βολευει στην τερμα εξω θεση (5 νομιζω). Αν τραβηξω δυνατα την μανετα φτανει στα δαχτυλα που εχω στην γκαζιερα. Ψιτ, να σε πω μιά στιγμή... Το 5 δεν είναι το τέρμα έξω συνήθως, το τέρμα έξω είναι το 1 σε ότι μανέτες έχω δει... Εκτός και αν η Suzuki άλλαξε αρίθμηση. Μάλλον το έχεις τέρμα μέσα και για αυτό βρίσκει στα δάχτυλα. Εμένα βρίσκει σε οτιδήποτε πάνω από το 3, κολλάει στο γκριπ και δεν φρενάρει, οπότε το έχω 1 στην πίστα, 2 στο δρόμο εκτός και αν βιάζομαι... Μήπως τελικά ο αδύναμος κρίκος είσαι εσύ? Μήπως να το γυρίσεις στο 1 να βρεις την υγειά σου;


Επίσης θα επαναλάβω ότι το μοναδικό ΕΛΑΣΤΙΚΟ κομμάτι της διαδρομής των υγρών, με δυνατότητα να απορροφήσει τις δυνάμεις που ασκείς στη μανέτα, είναι τα σωληνάκια... Τα τακάκια πιέζονται αλλά δεν συμπιέζονται και η μανέτα δεν έχει ελαστικότητες. Λίγο στις μή ακτινικές αντλίες κουνιέται και η βάση της μανέτας, αλλά τόσο λίγο που δεν νομίζω ότι κάνει διαφορά σε μη αγωνιστική χρήση.

Και στις Σέρρες που φρενάεις μία φορά από τα 200+ στο τέλος της ευθείας πριν την Κ1, άλλη μία στην Κ5, μία στην Κ10 και μία στην Κ14 δεν κουράζονται τόσο πολύ τα φρένα που να δικαιολογούν τέτοιο πράγμα που περιγράφεις. Εδώ δεν εμφανίζουν ελαστικότητες τα διέμβολα που φοράει το δικό μου! Μήπως το παρακάνεις με το φρένο;

nickald
18/06/2010, 19:45
Τωρα αν ειναι το 5 ή το 1 το τερμα εξω δεν θυμαμαι ειμαι και απο μπυρες. Παντως ειναι τερμα εξω. Αν το βαλω τερμα μεσα δαγκωνω τα δαχτυλα μου.



Δεν φταιω εγω γιατι σε αλλες μηχανες δεν εχω κανενα θεμα

Δεν το παρακανω γιατι το φαινομενο το παρατηρω και μεσα στην πολη με ελαχιστη ας πουμε καταπόνηση στο φρενο.

Μπορω να δεχτω οτι ειναι ιδεα μου και οτι ετσι ειναι τα φρενα στο bandit αλλα αυτο θα πρεπει να μου το βεβαιωσει και καποιος αλλος με Bandit.

Πρακτικα το μονο που ξερω εγω και θα μπορουσε να αφαιρεσει αυτη την αισθηση ειναι τα σωληνακια απλα ειπα να το κανω κουβεντα μπας και ξερει κανενας αλλος τιποτα

Επαναλαμβανω οτι δεν επηρεάζει την αποδοση των φρενων.


Ολα το θεμα ειναι η αισθηση στην μανετα απλα για μενα αυτο ειναι σημαντικο

tzrypvs
18/06/2010, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Τωρα αν ειναι το 5 ή το 1 το τερμα εξω δεν θυμαμαι ειμαι και απο μπυρες. Παντως ειναι τερμα εξω. Αν το βαλω τερμα μεσα δαγκωνω τα δαχτυλα μου.



Δεν φταιω εγω γιατι σε αλλες μηχανες δεν εχω κανενα θεμα

Δεν το παρακανω γιατι το φαινομενο το παρατηρω και μεσα στην πολη με ελαχιστη ας πουμε καταπόνηση στο φρενο.

Μπορω να δεχτω οτι ειναι ιδεα μου και οτι ετσι ειναι τα φρενα στο bandit αλλα αυτο θα πρεπει να μου το βεβαιωσει και καποιος αλλος με Bandit.

Πρακτικα το μονο που ξερω εγω και θα μπορουσε να αφαιρεσει αυτη την αισθηση ειναι τα σωληνακια απλα ειπα να το κανω κουβεντα μπας και ξερει κανενας αλλος τιποτα

Επαναλαμβανω οτι δεν επηρεάζει την αποδοση των φρενων.


Ολα το θεμα ειναι η αισθηση στην μανετα απλα για μενα αυτο ειναι σημαντικο


σαν κάτοχος του bandit δεν έχω κανένα πρόβλημα στην μανέτα απλά πρέπει να την έχω τέρμα μακριά και τον συμπλέκτη τέρμα κοντά.αλλά όταν πατώ τη μανέτα σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει στο grip

amyroukai
18/06/2010, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
...ειμαι και απο μπυρες. Παντως ειναι τερμα εξω. Αυτό φτάνει, μιά από τα ίδια.... :beer:


Καλύτερη αίσθηση αλλά και πιο απόλυτο φρένο δίνουν τα σωληνάκια. Δεν υπάρχει "ελαστικότητα" και ακριβώς όσο δίνεις, παίρνεις. Το θέμα μετά είναι ότι γίνονται ίσως περισσότερο "απότομα" από όσο χρειάζεται να είναι για έναν καθημερινό οδηγό. Πάντως σίγουρα μειώνουν το λαστιχάρισμα και μπορείς να μην αλλάξεις όλο το κύκλωμα αλλά μόνο τα κομμάτια που φαίνονται...

Τα τακάκια επίσης βελτιώνουν την αίσθηση αλλά δεν κάνουν τίποτα για το θέμα μανέτα/διαδρομή.


Προφανώς έχεις χέρι.... ΧΧΧL

kostaskex
25/06/2010, 21:08
και ξαφνικά σκλήρυνε το μπροστινό φρένο !!!τι έγινε ρε παιδιά???εκεί που οδηγούσα πάω να πατήσω μπροστινό και ήταν κόκαλο.μαλάκωσε λίγο μετά αλλά πάλι παραμένει σκληρό...εξαέρωση στα πόσα κάνουμε???εχω 560s 13.000χιλ

tzrypvs
26/06/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaskex
και ξαφνικά σκλήρυνε το μπροστινό φρένο !!!τι έγινε ρε παιδιά???εκεί που οδηγούσα πάω να πατήσω μπροστινό και ήταν κόκαλο.μαλάκωσε λίγο μετά αλλά πάλι παραμένει σκληρό...εξαέρωση στα πόσα κάνουμε???εχω 560s 13.000χιλ


δεν είναι πρόβλημα.είναι λόγο του abs.μου έχει συμβεί πολλές φορές να πατάω πίσω φρένο μόνο αρχικά και ο δρόμος να είναι χάλια,να ενεργοποιείτε το abs και μετά που πατώ την μανέτα να είναι σκληρή και πιο μακρυά,για μια στιγμή.

K5_N
26/06/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaskex
και ξαφνικά σκλήρυνε το μπροστινό φρένο !!!τι έγινε ρε παιδιά???εκεί που οδηγούσα πάω να πατήσω μπροστινό και ήταν κόκαλο.μαλάκωσε λίγο μετά αλλά πάλι παραμένει σκληρό...εξαέρωση στα πόσα κάνουμε???εχω 560s 13.000χιλ τι μοντελο ειναι αυτο βρε:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: επειδη ειχα και γω ενα παρομοιο προβληματακι και ειχα παει στο σερβις για αυτο το μονο που μου εκανε ηταν να βαλει λιγο σπρει απο αυτα που ειναι για κλειδαριες κτλ, στη τρομπα. αυτο ηταν ολο. :wave2:

nihristo
26/06/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Τωρα αν ειναι το 5 ή το 1 το τερμα εξω δεν θυμαμαι ειμαι και απο μπυρες. Παντως ειναι τερμα εξω. Αν το βαλω τερμα μεσα δαγκωνω τα δαχτυλα μου.



Δεν φταιω εγω γιατι σε αλλες μηχανες δεν εχω κανενα θεμα

......


Ολα το θεμα ειναι η αισθηση στην μανετα απλα για μενα αυτο ειναι σημαντικο

εγώ θα ξαναέκανα εξαέρωση...

kostaskex
26/06/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
τι μοντελο ειναι αυτο βρε:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: επειδη ειχα και γω ενα παρομοιο προβληματακι και ειχα παει στο σερβις για αυτο το μονο που μου εκανε ηταν να βαλει λιγο σπρει απο αυτα που ειναι για κλειδαριες κτλ, στη τρομπα. αυτο ηταν ολο. :wave2:

μια φορά ρε γαμώτο να γράψω ποστ από το τηλέφωνο και να μη κάνω ένα λάθος :lol: :lol: :lol:
εχω ρίξει σπρέι αλλά δεν είδα αλλαγή.στη μανέτα όμως.όταν λες τρόμπα???

Ληστης
26/06/2010, 13:35
Εγω απορω γιατι να ριξεις σπρευ στη μανετα... δουλευει διαφορετικα η τρομπα;
Και δευτερον αν εριξε σπρευ τυπου WD40 κακο εκανε στα προστατευτικα πλαστικα της τρομπας παρα εστω και ενα καλο.
Μου θυμιζει λιγο το εργο "Γαμος αλλα ελληνικα" που ο τυπος ριχνει γουιντεξ για ολα τα προβληματα
:lol:

K5_N
26/06/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Εγω απορω γιατι να ριξεις σπρευ στη μανετα... δουλευει διαφορετικα η τρομπα;
Και δευτερον αν εριξε σπρευ τυπου WD40 κακο εκανε στα προστατευτικα πλαστικα της τρομπας παρα εστω και ενα καλο.
Μου θυμιζει λιγο το εργο "Γαμος αλλα ελληνικα" που ο τυπος ριχνει γουιντεξ για ολα τα προβληματα
:lol: δεν ξερω τι ακριβως σπρει ηταν. αυτο που ξερω ειναι οτι δεν δουλευε καθολου καλα και εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε με μηδεν προβλημα. :wave2:

kostaskex
27/06/2010, 18:52
σπρέι γράσου έριξα.αν ξέρει κάποιος ας μου πει πως κάνουμε εξαέρωση και αν χρειάζεται να κάνω με τα χιλιόμετρα που εχω ...

tzrypvs
28/06/2010, 05:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaskex
σπρέι γράσου έριξα.αν ξέρει κάποιος ας μου πει πως κάνουμε εξαέρωση και αν χρειάζεται να κάνω με τα χιλιόμετρα που εχω ...

αν κατάλαβα καλά τι θες να κάνεις,πρέπει να ανοίξεις το καπάκι με τα υγρά φρένων δίπλα στη μανέτα καθώς και να ξεβιδώσεις λίγο την μικρή βιδούλα(αυτή που προεξέχει και έχει ένα ελαστικό καπάκι) στην κάθε δαγκάνα(1 κάθε φορά,όχι μαζί)να βάλεις ένα σωληνάκι όσο η διάμετρος που έχει το ελαστικό καπάκι(για να μην τρέξουν τα υγρά εκεί που δεν θέλουμε).
μετά συμπληρώνεις στο δοχείο με τα υγρά φρένων με το σωστό υγρό(αν έχεις abs θα βάλεις dot 5.1,αν όχι dot 4) και πατάς την μανέτα επανειλημμένα έτσι ώστε να τρέχει υγρό από το σωληνάκι πού έχεις βάλει στη βιδούλα στη δαγκάνα.
Μόλις φύγουν οι φυσαλίδες(αν έχει αέρα),κρατάς πατημένη τη μανέτα και σφίγγεις την βιδούλα στην δαγκάνα.βγάζεις το σωληνάκι και το βάζεις στην βιδούλα της άλλης δαγκάνας.

επαναλαμβάνεις την ίδια διαδικασία και στην άλλη δαγκάνα.
ομοίως και στο πίσω φρένο


προσοχή::συμπληρώνεις με υγρά στο δοχείο συνέχεια έτσι ώστε μην πάρει αέρα από πάνω.

καλύτερα να έχεις και άλλο ένα άτομο να σε βοηθάει(πίεση μανέτας και να βάζει υγρά) και ασχολείσαι με τα κάτω :)

nickald
28/06/2010, 05:29
Η αν δεν το "εχεις" να το πας σε κανενα μαστορα μη γινει καμια λαλακια με τα φρενα σου...


Δεν παιζουμε μ'αυτα αν δεν ξερουμε 100% τι κανουμε.


Προχτες στο φαναρι παντως συναντησα ομοιο Ληστη και του ζητησα να δοκιμασω λιγο το φρενο του.

Μου φανηκε ομοιο με το δικο μου οποτε ισως και να ειναι ιδεα μου η αισθηση και οχι πραγματικο προβλημα.

archer
28/06/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Η αν δεν το "εχεις" να το πας σε κανενα μαστορα μη γινει καμια λαλακια με τα φρενα σου...


Δεν παιζουμε μ'αυτα αν δεν ξερουμε 100% τι κανουμε.


Προχτες στο φαναρι παντως συναντησα ομοιο Ληστη και του ζητησα να δοκιμασω λιγο το φρενο του.

Μου φανηκε ομοιο με το δικο μου οποτε ισως και να ειναι ιδεα μου η αισθηση και οχι πραγματικο προβλημα.

εμενα συναντησες στο φαναρι.:lol:
παντως ετσι ειναι τα φρενα τον ληστων πανω κατω.και ο μαστορας μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι αλλο γιατι υπαρχει abs.παντως ενας φιλος μου με πιο παλιο ληστη(1200) ειχε ακομα χειροτερο προβλημα.

nickald
29/06/2010, 09:46
Χειροτερο δεν θελω να το φανταστω καν... απλα θα το πετουσα σε καμια γωνια να καθεται :D


Θα την φτιαξω την κατασταση παντως που θα μΕ παει...

DrEvil
29/06/2010, 10:20
Δεν ειναι και ταμπουρο. Παντως αν ειναι να το αραξεις πες το. (μπλεχεχεχε)
Προσωπικα θα δοκιμασω την προταση του amyroukai. ν΄αλλαξω με υψηλης μονο το κυκλωμα του ΕιΜπιΕς.
Αν στο μεταξυ βρεις καμια λυση, πες το κ σε μας τα στραβαδια...

dlabrakis
14/03/2013, 13:23
αγαπητοι μου θελω λιγο τα φωτα σας...εχω ενα 1250abs το οποιο το ξηλωσα εντελως..μα εντελως λεω...γιατι διαθετω ολιγον καλον εις τον εγκεφαλο (το παραδεχομαι) για να του αλλαξω χρωμα...και απ οτι ειδα θα εχω θεμα με την μοναδα abs στην εξαερωση...εχω διαβασει αρκετα και σε ξενα φορουμ και οπως παντα οι γνωμες και οι αποψεις διαφερουν απο ατομο σε ατομο..τες πα...γνωριζει καποιος να μου πει τι γινεται οταν θα αρχισω να μονταρω? δηλαδη τι τροπο να ακολουθησω για να εξαερωσω σωστα το κυκλωμα? χρειαζεται μετα καμια επεμβαση (ηλεκτρονικα)στη μοναδα? καπου το ειδα κι αυτο....ευχαριστω εκ των προτερων.:)

Ichigo
14/03/2013, 13:52
Όσον αφορά την εξαέρωση επειδή έχεις ABS θα την ξεκινήσεις πρώτα από την αριστερή δαγκάνα και ύστερα θα πας στη δεξιά. Τώρα όσον αφορά το ηλεκτρονικό κομμάτι νομίζω ότι πρέπει να έχει κάποια διεργασία το SDS της Suzuki για εξαέρωση. Κάπου διάβασα λόγω του ότι είναι με ABS θα πρέπει να κάνεις την εξαέρωση με μηχανή σε λειτουργία! - Έχω μια επιφύλαξη για αυτό καλό θα ήταν να πει κάποιος ποιο γνώστης στις εξαερώσεις :p Υπάρχουν και ματζαφλάρια για δύσκολες καταστάσεις http://modernvespa.com/pix/uploads/brake_717.jpg

dlabrakis
14/03/2013, 15:59
λες?....νομιζω οτι αν εχεις μηχανισμο sevro.... χρειαζεται να δουλευει...δεν ξερω...αναμενουμε.

Ichigo
14/03/2013, 22:56
λες?....νομιζω οτι αν εχεις μηχανισμο sevro.... χρειαζεται να δουλευει...δεν ξερω...αναμενουμε.

Επίσης τα ABSατα έχουν βαλβίδες εξαέρωσης και στη διακλάδωση πριν τις δαγκάνες! Pain in the ass είναι η εξαέρωση δυστυχώς σε αυτό το μηχανάκι και διαβάζω στα φόρουμ ότι αρκετοί βρήκαν λύση μετά από αρκετή προσπάθεια :sick: . Δεν πας σε κάποιον μάστορα που να γνωρίζει καλύτερα;

peter86
14/03/2013, 23:21
Που είναι αυτή η βαλβίδα εξαέρωσης????αμαν με αυτά τα φρένα και την κωλο αισθηση τους, έφτασα 100,000 χλμ, έβαλα τρόμπα από b-king αλλά δεν έχω δει....πάλι χρειάζεται πολύ συχνές εξαερώσεις για να έχω άισθηση.δ ξέρω τι άλλο να κάνω εκτός βέβαια από το να αλλάξω τις δαγκάνες και τους δίσκους, αλλά πλέον για μένα δ αξίζει........με κούρασε.............!!!!!!!!!!!!

Ichigo
15/03/2013, 20:25
Που είναι αυτή η βαλβίδα εξαέρωσης????αμαν με αυτά τα φρένα και την κωλο αισθηση τους, έφτασα 100,000 χλμ, έβαλα τρόμπα από b-king αλλά δεν έχω δει....πάλι χρειάζεται πολύ συχνές εξαερώσεις για να έχω άισθηση.δ ξέρω τι άλλο να κάνω εκτός βέβαια από το να αλλάξω τις δαγκάνες και τους δίσκους, αλλά πλέον για μένα δ αξίζει........με κούρασε.............!!!!!!!!!!!!

Στα καινούρια φαίνεται ότι κάτι έχουν στη διακλάδωση που μοιάζει με βαλβίδα εξαέρωσης. Τα παλιότερα δεν είμαι σίγουρος. Δες τη φωτό με το Part με αρ 5

dlabrakis
15/03/2013, 21:38
οχι απο εκει δεν εχει βιδα εξαερωσης,ειναι μονο διακλαδωτης.....BTW εχεις αναλυτικο manual για το τι μπαινει και που? αν ναι θα το ηθελα σε παρακαλω γιατι την ελυσα πολυ βιαστικα και θα ηθελα να εχω μια βοηθεια στις λεπτομερειες..

να και το μειλ μου...θα ειμαι υποχρεος

dlabrakis@yahoo.gr

Ichigo
15/03/2013, 22:24
Ένα search δε βλάΦτει ρε παιδιά! :smokin:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=121174

dlabrakis
15/03/2013, 22:38
οκ ευχαριστω.