PDA

View Full Version : υψος αμορτισερ



kokkinos1
17/06/2010, 08:32
παιδια μια ερωτηση, εδω και ερκετο καιρο εχω αλλαξει το αμορτισερ με αφτερ μαρκετ ρυθμιζομενο σε υψος πριν το βαλω επανω το ρυθμισα και ειναι πιο χαμηλο απο το μαμα ,εαν τα βαλεις διπλα διπλα 6μμ περιπου χαμηλωτερο αυτο ξερω οτι αλαζει το υψος περισσοτερο μου ειπαν 1 προς 3 εγω αλλαξα μονο το μηκος του αμορτισερ ολα τα αλλα ιδια ποσο χαμηλωνει τελικα ξερουμε?:sun:

byron
17/06/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
παιδια μια ερωτηση, εδω και ερκετο καιρο εχω αλλαξει το αμορτισερ με αφτερ μαρκετ ρυθμιζομενο σε υψος πριν το βαλω επανω το ρυθμισα και ειναι πιο χαμηλο απο το μαμα ,εαν τα βαλεις διπλα διπλα 6μμ περιπου χαμηλωτερο αυτο ξερω οτι αλαζει το υψος περισσοτερο μου ειπαν 1 προς 3 εγω αλλαξα μονο το μηκος του αμορτισερ ολα τα αλλα ιδια ποσο χαμηλωνει τελικα ξερουμε?:sun:
1 προς 3 είναι η μεταβολή της γεωμετρίας αν πειράξεις ύψος πίσω από αμορτισέρ ή πλάκες απο μπροστινό.

6mm είναι αρκετά μεγάλη διαφορά, και η η συμπεριφορά της μοτό σου έχει αλλάξει προς το βάστα τούρκο να αλλάξω κατεύθυνση.

Γιατί το χαμήλωσες?

kokkinos1
17/06/2010, 16:55
το καταλαβα οτι αλλαξε ο τροπος που αλλαζει κατευθηνση στο πιο αργο , το χαμηλωσα για 2 λογους ενας το δικο μου υψος δεν ειμαι και κανας ψηλος και το μηχανακι εχει υψος και ο δευτερος οτι εδω και καιρο του εχω βαλει 17αρα ζαντα εμπρος απο 18αρα για να βρισκω λαστιχα και σκεφτηκα οτι αφου χαμηλωσε εμπρος λογο ζαντας 1μιση ποντο να χαμηλωσει και πισω και αφου το αμορτισερ εχει τη δυνατοτητα το δοκιμασα αλλα κατι δεν για αυτο ρωτησα ισως να το χαμηλωνα λιγοτερο η και καθολου , απλα δεν ηξερα την αναλογια 1 προς 3 .

ευχαριστω για την αμεση απαντηση
:beer: :beer: :beer:

byron
17/06/2010, 17:04
Μια καλύτερη λύση που κάνουν αρκετοί μιας και δεν μεταβάλλεται η γεωμετρία της μοτό, είναι να χαμηλώσεις τη σέλλα. Ενας καλός ταπετσέρης μπορεί να σου αφαιρέσει υλικό και να την φέρεις στα μέτρα σου.

Αφού το αμορτισσέρ έχει ρυθμιση ύψους, θα έλεγα να το βάλεις στο εργοστασιακό ύψος και να πειραματιστείς λίγο. Ο 17" μπροστινός έχει κάνει την γεωμετρία σου πιο γρήγορη, αλλά το χαμήλωμα πίσω μπλέκει τα πράγματα. Τα 6mm είναι μεγάλη μεταβολή πάντως.... :wave2:

OldMan
18/06/2010, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ο 17" μπροστινός έχει κάνει την γεωμετρία σου πιο γρήγορη, αλλά το χαμήλωμα πίσω μπλέκει τα πράγματα.
Αυτά είναι όταν ανακατεύονται τραπεζικοί .. :winka:

Ενώ το πρώτο σκέλος της πρότασης είναι σαφές και κατηγορηματικό, το δεύτερο αρχίζει τα "ψιλά γράμματα της σύμβασης" ... :smokin:

byron
18/06/2010, 04:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτά είναι όταν ανακατεύονται τραπεζικοί .. :winka:

Ενώ το πρώτο σκέλος της πρότασης είναι σαφές και κατηγορηματικό, το δεύτερο αρχίζει τα "ψιλά γράμματα της σύμβασης" ... :smokin:

Δίκιο εχεις, αλλα δεν μπορώ να είμαι πιο σαφής (λόγω επαγγέλματος :D )
Ο φίλος εχει αποκτήσει ένα γρήγορο μπροστινό και ένα αργό πισινό :blush: .

OldMan
18/06/2010, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ο φίλος εχει αποκτήσει ένα γρήγορο μπροστινό και ένα αργό πισινό :blush: .
Άρα δεν μπορεί να συχνάζει σε gay bar ... :winka:

kokkinos1
18/06/2010, 07:31
νομιζω οτι μπορω να συχναζω σε gay bar :D αρκει να διευκρηνιζω οτι γρηγορο μπροστινο και αργο πισινο εγιναν απο αγνοια και οχι ηθελημενα:nono: :nono:
ε δεν θα με αποπαρουν και οι gay για ενα μικρο ατοπημα:cry:

παντως αυτο με μπερδευει λιγο πραγματικα :confused:

Ενώ το πρώτο σκέλος της πρότασης είναι σαφές και κατηγορηματικό, το δεύτερο αρχίζει τα "ψιλά γράμματα της σύμβασης" ...

αλλα θα ηθελα και την γνωμη του παπου :wave2:

πως θα γινει να κανουμε το αργο πισινο πιο γρηγορο χωρις να το ψηλωσουμε εεε?για να κανω και εγω τις βολτες μου χωρις το προβλημα υψοφοβιας:bawl: :bawl:

byron
18/06/2010, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
νομιζω οτι μπορω να συχναζω σε gay bar

.....για να κανω και εγω τις βολτες μου χωρις το προβλημα υψοφοβιας:bawl: :bawl:

Δοκίμασες να βγάλεις τα ψιλοτάκουνα? :look:

kokkinos1
18/06/2010, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δοκίμασες να βγάλεις τα ψιλοτάκουνα? :look:

:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: δεν τα βγαζω με τιποτα αλλη λυση οχι τοσο εποδυνη??

:D :D

byron
18/06/2010, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: δεν τα βγαζω με τιποτα αλλη λυση οχι τοσο εποδυνη??

:D :D

Χαμήλωσε τη σέλλα λέμεεεε. :winka:

lspiros
18/06/2010, 08:16
Σας φοβηθηκε το ματι μου.φαντασου να ρωτησει καποιος κατι για εγχυσεις μιγματος απο μπεκ ψεκασμου.ε του τα κρεμασατε τα κουδουνια:lol:

dirtbird
18/06/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Σας φοβηθηκε το ματι μου.φαντασου να ρωτησει καποιος κατι για εγχυσεις μιγματος απο μπεκ ψεκασμου.ε του τα κρεμασατε τα κουδουνια:lol:

Σιγά την ερώτηση....

Μόλις χτες μου καθάρισε ο Άκης τα δικά μου που είχαν πιάσει μάκα και 'κατουράγαν' όλη την ώρα.....:o :o


:D :cool:

byron
18/06/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μόλις χτες μου καθάρισε ο Άκης τα δικά μου που είχαν πιάσει μάκα και 'κατουράγαν' όλη την ώρα.....:o :o


Για τα μπεκ μιλάς ή για τον προστάτη σου? :confused:

KaTaNaS
18/06/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για τα μπεκ μιλάς ή για τον προστάτη σου? :confused:

Aυτο ρωτας; Εγω δεν θυμαμαι οταν μου συστηθηκε το διμετρο ξανθό αν μου ειπε Αckis :look:



:a01:

OldMan
18/06/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Aυτο ρωτας; Εγω δεν θυμαμαι οταν μου συστηθηκε το διμετρο ξανθό αν μου ειπε Αckis :look: :a01:
Ρε παραλυμένοι ...

Σε συνεργείο πάτε ή σε κανένα κωλόμπαρο που λέγεται "Συνεργείο" ..??? :smokin:

Tpap
18/06/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
Σας φοβηθηκε το ματι μου.φαντασου να ρωτησει καποιος κατι για εγχυσεις μιγματος απο μπεκ ψεκασμου.ε του τα κρεμασατε τα κουδουνια:lol:

πολίς γκόννα τέικ γιου ιν εν λοκ γιου απ φορέβα ...:rotflmao:




Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Aυτο ρωτας; Εγω δεν θυμαμαι οταν μου συστηθηκε το διμετρο ξανθό...

ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΑΥΤΟ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ..?

θα μΕ κάνς να πάω πάνω, τέτοια ώρα...? :rotflmao:

(να δώ το μηχανάκι μου εννοάω ρεεεε...)

OldMan
18/06/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
πως θα γινει να κανουμε το αργο πισινο πιο γρηγορο χωρις να το ψηλωσουμε εεε?
σΕ είπε κανένας ότι ψηλώνοντας το πισινό το κάνουμε πιο γρήγορο ..?? :confused:

tifoso4ever
18/06/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άρα δεν μπορεί να συχνάζει σε gay bar ... :winka:


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...:rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Αι σιχτιρ μεσημεριατικα...
Μου φυγε ο καφες απ΄τα χερια λεμεεεε...

Και για να τελειωνουμε με τα χαμηλωματα, πεστε του παιδιου να χαμηλωσει και λιγο το μπροστινο απ΄τις τιμονοπλακες 6χιλ- 8χιλ απο τις τιμονοπλακες, και ολα θα ειναι οπως πριν...
Η γεωμετρια της μοτοσυκλετας, ειδικα με μαλακες αναρτησεις μεταβαλεται διαρκως κατα την οδηγηση, δεν αντεχω αλλο το¨"σηκωσ' εδω, το χαμηλωσ' εκει" κλπ κλπ...
Δεν εγινε και τιποτα τραγικο δηλαδη, αμα δεν στηνεις κανα αγωνιαρικο για να κανεις χρονους στην ΜΠΙστα...
Εκτος αν φτιαχνεις ΤΖΟπερς...:eyepop:

OldMan
18/06/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Χπεστε του παιδιου να χαμηλωσει και λιγο το μπροστινο απ΄τις τιμονοπλακες 6χιλ- 8χιλ απο τις τιμονοπλακες, και ολα θα ειναι οπως πριν...
Διχρονόσαυρε, διάβασες τιπτς πριχού ..?? :confused:

(αν χαμηλώσει κι άλλο το μπροστινό, θα οδηγάει με την μύτη στον δρόμο..)

byron
18/06/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Και για να τελειωνουμε με τα χαμηλωματα, πεστε του παιδιου να χαμηλωσει και λιγο το μπροστινο απ΄τις τιμονοπλακες 6χιλ- 8χιλ απο τις τιμονοπλακες, και ολα θα ειναι οπως πριν...


Ας κάνει και αυτό, και μετά θα δέσει το γλυκό :lol:

kokkinos1, κράτα τα παρακάτ΄στοιχεία. Θα σου χρειαστεί. :wave2:


201744

kokkinos1
18/06/2010, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ας κάνει και αυτό, και μετά θα δέσει το γλυκό :lol:

kokkinos1, κράτα τα παρακάτ΄στοιχεία. Θα σου χρειαστεί. :wave2:


ο ενας μου κοβει τα gay bar ο αλλος τα ψιλοτακουνα ε θα παω σε αυτο στο καλο αναρτησιολο που προτει ο βυρον
και θα ειμαι ενταξει thanks
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

DrBig
18/06/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
του εχω βαλει 17αρα ζαντα εμπρος απο 18αρα για να βρισκω λαστιχα και σκεφτηκα οτι αφου χαμηλωσε εμπρος λογο ζαντας 1μιση ποντο


το μετρησες αυτο, η το υποθετεις?

kokkinos1
19/06/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
το μετρησες αυτο, η το υποθετεις?


το υποθετω γιατι μπηκε τροχος 1 ιντσα μικροτερος αρα στον κυκλο μιση ιντσα που ειναι 1,25 και νομιζω οτι κατεβηκε τοσο, τωρα μπορει να ειμαι και λαθος με προβληματιζεις:confused: :confused: :confused:

αααα θα παω για μπανακι γιατι με ζαλισαν τα μαθηματικα:sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

DrBig
19/06/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
το υποθετω γιατι μπηκε τροχος 1 ιντσα μικροτερος αρα στον κυκλο μιση ιντσα που ειναι 1,25 και νομιζω οτι κατεβηκε τοσο, τωρα μπορει να ειμαι και λαθος με προβληματιζεις:confused: :confused: :confused:

αααα θα παω για μπανακι γιατι με ζαλισαν τα μαθηματικα:sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

σωστο αυτο αλλα παιζει και το προφιλ του ελαστικου. Υπαρχουν μηχανες που ειναι πολυ ευαισθητες στις ρυθμισεις προφορτισης. Στη δικια μου μια στροφη της μπροστινης προφορτισης αλλαζει τελειως την συμπεριφορα της.

kokkinos1
19/06/2010, 08:30
εμενα δεν εχει καμια ρυθμιση ειναι marzocchi magnum 45 χωρις τιποτα αλλο αν και τελικα θα το ανεβασω λιγω πισω και βλεπουμε σιγα σιγα που θα μου ερθει πιο καλα.και αν δεν φτανω παω για χαμηλωμα σελας,τωρα θελω να πιστευω οτι 3 χιλιοστα στο αμορτισερ η 1νας ποντος στη ροδα δεν θα κανουν την τρομερη διαφορα θα το στη δοκιμη.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

DrBig
19/06/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
,τωρα θελω να πιστευω οτι 3 χιλιοστα στο αμορτισερ η 1νας ποντος στη ροδα δεν θα κανουν την τρομερη διαφορα θα το στη δοκιμη.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Γι'αυτο σου ειπα για την δικια μου, στην οποια μισο εκατοστο κανει πολυ μεγαλη διαφορα.

kokkinos1
22/06/2010, 08:33
εβγαλα εβαλα, και τωρα ισια την μοτο και καθετα μετραω απο το σημειο που δινει ο κατασκευαστης 18 ποντους υψος απο το εδαφος και μετραω 16 αλλα τα αμορτισερ ειναι κατω αν σηκωθει λιγο η μοτο και παλι με τις ροδες κατω ειναι 17 να το αφησω ? η ακομα πολυ? και ετσι παντως φτανω μια χαρα .

τελικα οταν λενε αποσταση απο το εδαφος πως το ενοουν?με αναρτησεις κατω η ασημπιεστες?

byr0n τελικα ο ενας η 2 ποντοι ειναι ακομα πολυ?:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

OldMan
22/06/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
εβγαλα εβαλα, και τωρα ισια την μοτο και καθετα μετραω απο το σημειο που δινει ο κατασκευαστης 18 ποντους υψος απο το εδαφος και μετραω 16 αλλα τα αμορτισερ ειναι κατω αν σηκωθει λιγο η μοτο και παλι με τις ροδες κατω ειναι 17 να το αφησω ? η ακομα πολυ?
Τι να σΕ πω ρε ομορφούλη με τις λαμέ γόβες ..??

Ακόμη και αν κάποιος είχε την διάθεση να σου απαντήσει, θα έπρεπε πρώτα να καταλάβει τι γραφεις ... :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
byr0n τελικα ο ενας η 2 ποντοι ειναι ακομα πολυ?
Αν το μήκος δεν αναφέρεται σε ίντσες, δεν ασχολείται ο Βύρωνας .. :blush:

kokkinos1
22/06/2010, 09:24
εχεις δικιο λοιπον ο κατασκευαστης γραφει αποσταση απο το εδαφος δειχνοντας το πιο χαμηλο σημειο της μοτο 180 μμ δηλαδη καρτερ με εδαφος ,στο σημειο αυτο μετραω εγω και βλεπω 160μμ
παντα οριζοντια την μοτο με βοηθεια φιλου,εμενα η μοτο εχει sag πισω 15μμ και μπροστα 35μμ μετρανε και αυτα + στο υψος της μοτο απο οτι μετραω η το στανταρ που δινει ο κατασκευαστης ειναι μεσα και το sag? sorry δεν εχω πιο καλο τροπο να το περιγραψω :bigcry:

τωρα για ιντσες θα στεναχωρησω το Βυρονα αλα το δικο μου μετρο εχει μονο mm:cry:


αχ αχ ελπιζω να εγινα κατανοητος :confused:

στελνω και μια φωτο για πιο ευκολα

OldMan
22/06/2010, 09:34
Αααα εσύ είσαι χειρότερος από το αναμενόμενο ... :smokin:

Το σημείο που μετράς το ground clearance είναι σχεδόν στην κάθετη του κέντρου βάρους της μηχανής ...
Τούτου δοθέντος, ΠΩΣ ξέρεις αν φταίει το μπροστινό ή το πίσω για την λάθος απόσταση ..??? :D



Υ.Γ.
Ζορίζω τον εαυτό μου να θεωρήσω τυπογραφικό λάθος τα περί 35 mm sag μπροστά και 15 mm πίσω ...:D :smokin: :D

kokkinos1
22/06/2010, 09:50
Υ.Γ.
Ζορίζω τον εαυτό μου να θεωρήσω τυπογραφικό λάθος τα περί 35 mm sag μπροστά και 15 mm πίσω ...:D :smokin: :D [/B][/QUOTE]

εχεις δικιο ειναι και το εμπρος αλαγμενο:confused: :confused: θα το αφησω ετσι και βλεπουμε το παραψαχνω χωρις λογο.

αλλα το στατικο sag τοσο ειναι 3 και 1/2 μπροστα και 1και 1/2 ποντους τωρα με μενα επανω στη μοτο το πισω κατεβαινει στους 4 ποντους και κατι το μετραω καθετα με τον αξονα του ψαλιδιου τωρα αν κανω τοσο λαθος τι να πω :sad:

μονο με το βαρος της μοτο οχι στο καβαλετο

OldMan
22/06/2010, 10:00
Βύρωνααα.... !!!
(έλα εδώ και ανέλαβε γμτ το φελέκι μου - όχι μόνο να γράφουμε άρθρα ..) :smokin:

kokkinos1
22/06/2010, 10:02
:bigcry: τι κανω λαθος?:bigcry: :bigcry: :bigcry:

sniper
22/06/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
:bigcry: τι κανω λαθος?:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Λάθη....


1. Αγόρασες gagiva
2. πειράζεις τις αναρτήσεις χωρίς να ξέρεις τι κάνεις.
3. Συμφωνείς με τον Βύρωνα
4. Κουβεντιάζεις με τον ολδμάνιο και του ανεβαίνει η πίεση (και το ζάχαρο)

OldMan
22/06/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
:bigcry: τι κανω λαθος?:
1ο Λάθος: Υπάρχεις ..
2ο Λάθος: Έχεις Cagiva...
3ο Λάθος: Θέλεις να ρυθμίσεις αναρτήσεις...
4ο Λάθος: Προσπαθείς να τις ρυθμίσεις...
5ο Λάθος: Δεν ντρέπεσαι που το κάνεις ...
6ο Λάθος: Έρχεσαι και το λες από πάνω ...

edit: Είσαι καριολομπινεδογρήγορος Νικολάκη ... :smokin:

sniper
22/06/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
1ο Λάθος: Υπάρχεις ..
2ο Λάθος: Έχεις Cagiva...
3ο Λάθος: Θέλεις να ρυθμίσεις αναρτήσεις...
4ο Λάθος: Προσπαθείς να τις ρυθμίσεις...
5ο Λάθος: Δεν ντρέπεσαι που το κάνεις ...
6ο Λάθος: Έρχεσαι και το λες από πάνω ...


Κύριε των δυνάμεων.....


Μην αντιγράφεις ρε καρΓιόλη....!

kokkinos1
22/06/2010, 10:14
ε ρε παιδια αμα εχουμε πιεση και ζαχαρο να αναβαλουμε την κουβεντα για σεμτεμβρη που θα δροσισει μην παθουμε και τιποτα καλοκαιριατικα ερχεται και καυσονας σε λιγες μερες :beer: :beer: :beer: :beer: