PDA

View Full Version : Ψαθοπεριπέτεια 3/7/05



thewhiteowl
04/07/2005, 10:39
Χτες αποφάσισα και εγώ, όπως και πολλοί άλλοι Αθηναίοι, να πάω με παρέα για μπανάκι (όχι yabanaki). Το όλο θέμα το κανονίσαμε Σάββατο βράδυ ωραία και καλά και είπαμε την Κυριακή το πρωί θα πάμε Ψάθα (δεν ήξευρες, δεν ρώταγες; ).

Ξυπνάω ωραιότατα την Κυριακή, βλέπω κατά πάνω μεριά και σκιάζομαι. Κάτι σύννεφα ΝΑ, με το συμπάθιο (ούτε τον Πόλεμο των Κόσμων να έβλεπα). Πλακώνομαι στα τηλέφωνα με τα υπόλοιπα "θύματα" να προσπαθώ να τους πείσω μήπως αλλάξουμε το μπανάκι σε καφεδάκι γιατί δεν μας βλέπω καλά.

Αλλά αυτοί "όοοοοχι, δεν θα βρέξει, εγώ από δω το βλέπω, στα νότια κατά κει δεν έχει σύννεφια". Λέω και εγώ, κάτι παραπάνω θα ξέρει, Β.Π. είναι (βλ. Βορείων Προαστείων), εκεί είναι σε υψήλοτερο υψόμετρο, θα έχει θέα μάλλον και θα βλέπει μέχρι Ψάθα. Δεν σκέφτηκα να του πω "τι λες βρε ζαβαρακατρανέμιο που βλέπεις μέχρι την Ψάθα, εδώ δεν βλέπω εγώ που είμαι στον Ταύρο και θα βλέπεις εσύ που είσαι στην Πεύκη;!"

Με τα πολλά ξεκινάμε, το πουλμανάκι της χαράς ένα πράμα, για μπανάκι. Με το που βγαίνουμε από το Χαϊδάρι, μας πιάνει ένα ψιλόβροχο. "Μήπως να γυρίσουμε πίσω" προτείνω εγώ, "όχι, στη Ψάθα δεν βρέχει" να επιμένουν οι άλλοι. Κόντος ψαλμός, αλληλούια.

Με τα πολλά φτάνουμε στην Ψάθα, όπου όντως ω! εκ του θαύματος, δεν έβρεχε. Και προφανώς δεν είχε καν βρέξει γιατί η παραλία ήταν σχετικά γεμάτη. Πάμε λοιπόν, σκάμε και 4€ για parking γιατί δεν υπήρχε θέση ούτε για smart και πορεύομαστε προς παραλία για να απλώσουμε τα θεϊκα κορμιά μας στον ήλιο (ποίον ήλιο; που για να δεις ήλιο έπρεπε να βρίσκεται στα 40.000 πόδια).

Απλώνουμε λοιπόν τα συμπράκαλα στην παραλία, ψάθες, πετσέτες και λοιπά και οι υπόλοιποι μένουν με τα μαγιό τους. Και λέω οι υπόλοιποι, δίοτι ο λογικός ο άνθρωπος (βλ. ΕΓΩ) το σκέφτηκα και λέω "που πας ρε Καραμήτρο να μείνεις με το μαγιό όταν κάνει τέτοιο ψ3λόκρυο". Δεν πειράζει λέω, θα ξαπλώσω εγώ στην πτεσετούλα μου και ας τους άλλους να το παίζουν χειμερινοί κολυμβητές.

Με το που ξαπλώνω, με το που ακουμπάω το κεφάλι μου στην πετσέτα, μου έρχετε η πρώτη ροχάλα. Η οποία βέβαια δεν ήταν μόνη της, είχε και παρέα. Και ξεκινάει ένας ωραίοτατος πανικός στην παραλία απείρου κάλλους. Να χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα. Λουόμενοι να τρέχουν δεξιά και αριστερά, μια ηλίθια ξανθιά να ουρλίαζει ότι θα βραχεί η κουπ της, παιδάκια να κλαίνε (γιατί; δεν έχει γιατί! τα παιδάκια πάντα κλαίνε, χωρίς λόγο, αιτία, αφορμή. Παράλια χωρίς παιδάκι να ουρλιάζει είναι σαν κοκορέτσι χωρίς έντερο), μια άλλη να χτυπιέται κάτω και να τραβάει τα μαλλία της "γιατί σε εμένα αυτό, αλί αλί και τρισαλί" και διάφορα άλλα είδη γραφικού πανικού.

Εγώ φυσικά, ατάραχος, κάτι σαν άγαλμα του βούδα σε συλλογισμό. Γιατί όταν την περιμένεις την κατρακύλα, δεν σου φαίνεται περιέργο όταν έρθει. Εν ολίγοις, μαζέψαμε τα πραγματάκια μας και "τον πούλο". Δεν χρειάζεται βέβαια να σας πω το τι γινόταν στον δρόμο. Η έξοδος του Μεσολογγίου στον 21ο αιώνα. Μόνο σινούκ που δεν επιστρατεύθηκαν για την εκκένωση του θέρετρου.

Βέβαια η περιπέτεια μας συνεχίστηκε όταν πήγαμε στην Πάχη να φάμε κάνα θαλασσινό (στην Ταβέρνα "Μουράγιο", τέρμα δεξιά όπως μπαίνεις στην Πάχη από τα Μέγαρα), με αποτέλεσμα μιά ωραίοτατη τροφική δηλητηρίαση (μέχρι τις 8 είχαμε ξεράσει ότι είχαμε φάει).

Εν κατακλείδι, επέστρεψαμε Αθήνα, όπου ο υπογραφών τα πήρε στο κρανίο με τον κωλόκαιρο και για να τον εκδικηθεί πήγε και έπλυνε την μηχανή του. (σ.σ. με το που τελείωσα το πλύσιμο, η βροχή σταμάτησε! Οπότε τουλάχιστον τώρα έχω καθαρή μηχανή)

gtsiros
05/07/2005, 17:10
Είσαι θεός.


18916

sonic22
05/07/2005, 17:59
ax poso omorfo einai to kalokairi...

xipnas to proi mes ton idrota or me psixi...

liwneis stin xesti gia na pas opoudipote...

oloi exoun tsitwmena nevra giati zestenode or epidei eprepe na einai diakopes

pas gia banio se vothrous pu onomazoun paralia kolita me 2000 agnostus.
ekei psinese se sigani fwtia ospou na kaneis i na vgaleis karkino tu dermatos
pernas xalarwtikes stigmes me mwra na klene, tin amo na benei sta matia sou kai ta taxiploa se apostasi volis...

telika pas na fas oti exei minei (apo ton pollemo tis koreas) stin kontini taverna. to pleirwneis xriso kai les kai euxaristw.

perneis to aftokinito pu sto exoun kanei na ta pulia kai sto exoun trakanei ligaki sto xeparkarisma.

odigas pisw sto spiti me ton ilio na se psinei kai taxitita saligariou wste na apoktiseis ta mavrisma tou tarifa (sta xeria mono)

telika pas sta dwmatia kai den exei zesto nero.
etimazese na vgeis gia vradi kai pas sto xirotero xametipio tou kosmou pu einai poli sick(:yuck: ) akai afou plirwseis tus parkadorous diaskedazeis me ena poto sto xeri kai kolita me olous kai me olo...

telos apokamomenos girnas sto domatio na koimithis opoi se perimenoun ta kounoupakia gia na sou pioun kai auta to aima...


ax kalokairi poso se latreuw...

:yuck: :yuck: :yuck:


:sun: :beer: :beer: :sun:

Μικρή Λουλού
05/07/2005, 18:33
ρε Χαρη..
ειναι σαν να βαλθηκες να δικαιωσεις το αβαταρ σου...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κουραγιο μαν....την αλλη φορα παρε χιονοπεδιλα..αχρειαστα να'ναι..:lol:

thewhiteowl
06/07/2005, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Είσαι θεός.



Το ξέρω, αλλά εσύ μπορείς να με λες Χάρη :sun:

sonic22
06/07/2005, 11:49
θεο-χαρης...

:beer: :sun: :beer:

johnpagr
07/07/2005, 02:31
Xarh kai Sonic ... grapsate ...

ade kai kalh synexeia kalokairiou na exoume ..!!

:sun: :sun:


:wave2:

free rider
07/07/2005, 06:42
ειμαι ετοιμος και πανετοιμος για το καλοκαιρι...

εχω παρει μια πλαστικη πισινα

την φοιυσκώνω και τη γεμίζω με νερο..
το μονο κακο ειναι οτι εχω και αυτη την δυσκολια που λεγεται γυναικα...
:lol:
Σάββατα κυριακες που το λεφουσι καινει επεμβαση στρατιωτικου τυπου με τα κεφτεδακια τυο ως γνωστόν και την γιαγια με το καροτσακι στην πλατη, σε οποια παραλια δίπλα μας...
αντε τωρα να αρνηθεις και να πεις ...ελα μωρε κι εδω καλά είναι εχουμε αιρ κοντισιον καναπε- τηλεόραση και διχνει μοτο γπ...
που να τρέχουμε τωρα...
:lol:
αυτο ειναι η αθώα και γλυκια γυναικουλα μεταμορφωνεται κατι σαν σε χάριβδη...

ΠΑΛΙ ΜΕΣΑΑΑΑΑ
:lol: :lol:
εκει οπως καταλαβενετε ολα τελειωνουν και απλα σου μενει να παοδεχτεις την μοιρα σου....



αμοιροι ανδρες αθηναιοι..(
ειμαστε καταδικασμενοι...


κουράγιο...
:lol: :lol: :lol:

matmat
07/07/2005, 07:34
Aμα ψάξεις λίγο εχει και παραλίες
χωρίς κεφτεδάκια!!!!
;)


:wave2:

free rider
07/07/2005, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Aμα ψάξεις λίγο εχει και παραλίες
χωρίς κεφτεδάκια!!!!
;)


:wave2:


εμεις κυριες ειμαστε στρηταδες....

χμφφφ

:lol: :lol: :lol: