PDA

View Full Version : Ταλαντωση στα +180



Panopticon7
17/06/2010, 11:03
Ρε παιδια για δωκετε καμια ιδεα, σε μεγαλες ταχυτητες το μηχανακι ξεκιναει μια ταλαντωση δεξια αριστερα, σαν να κανει ελαφρια οκταρια πχ, με αποτελεσμα να τρομαζω και να κοβω.

Παιζει να οφειλεται σε πλευρικο ανεμο ? Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος με γυμνο μηχανακι ?

Δεν το κανει παντα αλλα εχω αρχισει να υποψιαζομαι τον μπροστινο τροχο.

Θενκς :sick:

FZR1000
17/06/2010, 11:08
Αν ηταν στραβος ο εμπρος τροχος, θα ετρεμε το τιμονι.

Ετσι οπως το περιγραφεις πιστευω οτι σε πλαγιο ανεμο οφειλεται.

Αυτο δεν πρεπει να ειναι καν ταλαντωση.

Panopticon7
17/06/2010, 11:16
Κ ομως για τα χιλιομετρα που εχω εκεινη τη στιγμη ειναι αρκετα μεγαλη, τοσο ωστε φρεναρω με το πισω φρενο για να μη χασω τον ελεγχο.


Με τα κυματα αερα που κανουν μπροστινα αυτοκινητα επισης δεν εχει σχεση, μιας και αυτο σκεφθηκα πρωτα

stokos
17/06/2010, 11:26
Αφού τσεκάρεις πιέσεις ελαστηκών και ότι δεν φοράς μπουφάν που "μπαλονιάζει" άσχημα στον αέρα, προφόρτισε αρκετά το πίσω αμορτισέρ και σφίξε (αν υπάρχει) απόσβεση επαναφοράς.
Αν δεις βελτίωση, άλλαξε αμορτισέρ.

Tpap
17/06/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Ρε παιδια για δωκετε καμια ιδεα, σε μεγαλες ταχυτητες το μηχανακι ξεκιναει μια ταλαντωση δεξια αριστερα, σαν να κανει ελαφρια οκταρια πχ, με αποτελεσμα να τρομαζω και να κοβω.


Πάντως για κάφτης, δουλεύει καλά.:smokin:

alex14
17/06/2010, 11:41
Εχεις μπαγκαζιερα πανω ?

Panopticon7
17/06/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Εχεις μπαγκαζιερα πανω ?

οχι οχι... Θα το ξανατσεκαρω καποια στιγμη σε απνοια και θα σας πω.

Θενκς

menelaos46
17/06/2010, 15:08
Τι μηχανακι ειναι?
Αυτο οφειλετε μαλλον σε λαθος κατανομη βαρους η μετακινηση βαρους πανω στη μοτο απο αερα η λακουβες.
Να προσεχεις εχω δει πτωση με 190 απο τετοιο λογο με gsx750. σε ευθεια.

stokos
17/06/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Αυτο οφειλετε μαλλον σε λαθος κατανομη βαρους η μετακινηση βαρους πανω στη μοτο απο αερα η λακουβες.
Να προσεχεις εχω δει πτωση με 190 απο τετοιο λογο με gsx750. σε ευθεια.

Ή μπορεί να είναι ανάδρομος ο Ερμής.
Αν κατάλαβε κάποιος κάτι, ας το εξηγείσει να το καταλάβω κι εγώ.

Καλό θα είναι, σε θέματα ασφάλειας, ακόμα και όταν ξέρουμε τι λέμε, να το διατυπώνουμε σωστά για να το καταλαβαίνουμε όλοι.

Λάθος κατανομή βάρους πάνω σε μοτοσυκλέτα ΔΕΝ υπάρχει, εκτός και αν την έχουμε φορτωμένη με μπαγκάζια.
Επίσης, το βάρος ΔΕΝ μετακινήται από τον αέρα. Άλλα πράματα ναι.

p@nos
17/06/2010, 15:22
δοκιμασε να καθεσε τερμα μπροστα στη σελα...και να σφιγγεις το τεποζητο με τα ποδια σου...και να μη βαζεις καθολου δυναμη στο τιμονι...ισα που να το ακουμπας...

p@nos
17/06/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Ή μπορεί να είναι ανάδρομος ο Ερμής.
Αν κατάλαβε κάποιος κάτι, ας το εξηγείσει να το καταλάβω κι εγώ.

Καλό θα είναι, σε θέματα ασφάλειας, ακόμα και όταν ξέρουμε τι λέμε, να το διατυπώνουμε σωστά για να το καταλαβαίνουμε όλοι.

Λάθος κατανομή βάρους πάνω σε μοτοσυκλέτα ΔΕΝ υπάρχει, εκτός και αν την έχουμε φορτωμένη με μπαγκάζια.
Επίσης, το βάρος ΔΕΝ μετακινήται από τον αέρα. Άλλα πράματα ναι.


μια χαρα τα λεει ο μενελαος...

Panopticon7
17/06/2010, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
δοκιμασε να καθεσε τερμα μπροστα στη σελα...και να σφιγγεις το τεποζητο με τα ποδια σου...και να μη βαζεις καθολου δυναμη στο τιμονι...ισα που να το ακουμπας...

Δεν παιζει μετατοπιση βαρους... Δεν ειμαι τοσο ασχετος.
Ελατηριο τερμα προφορτισμενο καθως ζυγιζω για 2... Χωρις τσαντες κλπ.

Οταν αποφασιζω να τρεξω τοσο... Ακριβως ετσι οδηγαω, τερμα σκυμενος στην ζελατινα, ΟΧΙ τερμα μπροστα στην σελα αλλα λιγο ποιο πισω ωστε να χωραει μια γροθια αναμεσα στα αρχιδια και το τεποζιτο, και το τιμονι ισα ισα να το ακουμπαω. Τα ποδια εννοειται σφιχτα.

Το κανει ομως

:hypnotize

G M
17/06/2010, 15:29
εκτος των οσων αναφερθηκαν ενας ακομη λογος ταλαντωσης ειναι το fairing να μην εχει τοποθετηθει σωστα ή να εχουν στραβωσει οι βασεις στηριξης.

BLiTzER
17/06/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Κ ομως για τα χιλιομετρα που εχω εκεινη τη στιγμη ειναι αρκετα μεγαλη, τοσο ωστε φρεναρω με το πισω φρενο για να μη χασω τον ελεγχο.


Με τα κυματα αερα που κανουν μπροστινα αυτοκινητα επισης δεν εχει σχεση, μιας και αυτο σκεφθηκα πρωτα

Το "πισω φρενο για να μη χασω τον ελεγχο" θα το προσπεράσω, αλλά είσαι στα 180+ και έχεις αυτοκίνητα μπροστά, τα οποία δημιουργούν ρεύματα που σε επηρρεάζουν?!

stokos
17/06/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
δοκιμασε να καθεσε τερμα μπροστα στη σελα...και να σφιγγεις το τεποζητο με τα ποδια σου...και να μη βαζεις καθολου δυναμη στο τιμονι...ισα που να το ακουμπας...

Μάλιστα.
Του λες δηλαδή να κάνει την γεωμετρία του γρηγορότερη και να αποφορτίσει το αμορτισέρ του. Το έχεις δοκιμάσει φαντάζομαι και στα δικά σου κοσκινίσματα.
(αν έχεις και χρόνο, προσπάθησε να κάνεις λίγο πιο λιανά αυτά που έγραψε ο Μενέλαος, γιατί, σοβαρά, δεν κατάλαβα τίποτα)



Πανοπτικέ κάνε ακριβώς το αντίθετο. Κάτσε ΤΕΡΜΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΣΕΛΑ. Και στου συνεπιβάτη αν μπορέσεις.
Αν μειωθεί η ταλάντωση, θες δουλειά με το αμορτισέρ σου, το οποίο απ' ό,τι έχω καταλάβει, πάσχει είτε από μαλακό ελατήριο για τα κιλά σου είτε από ελλειπείς αποσβέσεις. (αυτά αν πρώτα κάνεις αυτά που έγραψα πριν)
Α, μαζί με τις πιέσεις και την φορά των ελαστικών, κοίτα και το στατικό sag.
Αυτά. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Θα περιμένω να μάθω περισσότερα από τον Πάνο.

menelaos46
17/06/2010, 15:36
Ή μπορεί να είναι ανάδρομος ο Ερμής. Αν κατάλαβε κάποιος κάτι, ας το εξηγείσει να το καταλάβω κι εγώ. Καλό θα είναι, σε θέματα ασφάλειας, ακόμα και όταν ξέρουμε τι λέμε, να το διατυπώνουμε σωστά για να το καταλαβαίνουμε όλοι. Λάθος κατανομή βάρους πάνω σε μοτοσυκλέτα ΔΕΝ υπάρχει, εκτός και αν την έχουμε φορτωμένη με μπαγκάζια. Επίσης, το βάρος ΔΕΝ μετακινήται από τον αέρα. Άλλα πράματα ναι.


Αν κατι δεν ειναι καλα δεμενο στη μοτο παιζει να δημιουργει ταλαντωση, οπως
Μη καλα δεμενη εξατμιση
Κομενο υποπλαισιο η πλαισιο (ακραιο)
Να λειπει μια βασικη βιδα
Να εχει μπακγαζιερα η αλλη βαλιτσα κατι τελος παντων που παιζει με τον αερα
πολλα ειναι
Λαθος τοποθετημενα πλαστικα
Γενικοτερα οτι αντιδρα χωρια απο το υπολοιπο μηχανακι σε μια ταλαντωση ισως να συντηρει την ιδια αυτη ταλαντωση
Επισης στραβος ανεμοθωρακας....

Δε μας ειπες τι μηχανακι ειναι?

Sephiroth5
17/06/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το "πισω φρενο για να μη χασω τον ελεγχο" θα το προσπεράσω, αλλά είσαι στα 180+ και έχεις αυτοκίνητα μπροστά, τα οποία δημιουργούν ρεύματα που σε επηρρεάζουν?!

Μαλλον το δικο μου ηταν μπροστα σου

http://img503.imageshack.us/f/84654968jl1.jpg/
To εχω ρυθμισει να επηρεαζει τους πισω.

Panopticon7
17/06/2010, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το "πισω φρενο για να μη χασω τον ελεγχο" θα το προσπεράσω, αλλά είσαι στα 180+ και έχεις αυτοκίνητα μπροστά, τα οποία δημιουργούν ρεύματα που σε επηρρεάζουν?!

Το ανεφερα ποιο πριν, οχι το σκεφθηκα αυτο.




Να βοηθησω, πριν απο λιγο καιρο τρακαρα με αποτελεσμα να ισιωσω τον σταυρο (ειχε παρει πολυ λιγο).

Το μηχανακι μου ειπαν οτι πλεον ειναι "Ολοισιο", παιζει να υπαρχει θεμα με τον σταυρο ?


το μηχανακι Hornet 08 το γραφω και στην υπογραφη μου.

menelaos46
17/06/2010, 15:45
Να βοηθησω, πριν απο λιγο καιρο τρακαρα με αποτελεσμα να ισιωσω τον σταυρο (ειχε παρει πολυ λιγο). Το μηχανακι μου ειπαν οτι πλεον ειναι "Ολοισιο", παιζει να υπαρχει θεμα με τον σταυρο ?


Ποιος στο ειπε αυτο αυτος που στο εφτιαξε?
Ισως να φταιει, τι ισως δηλαδη 90% δινω εγω...

Sephiroth5
17/06/2010, 15:45
Δεν επρεπε να στο κανει, εγω με το ΦΖ6 ως 250 που εχω παει ειναι αρκετα σταθερο... στην ευθεια.
Ισως να μην ειναι κ τοσο ολόισιο

BLiTzER
17/06/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Το ανεφερα ποιο πριν, οχι το σκεφθηκα αυτο.




Ούτε να σε πειράξουμε δε μπορούμε πλέον? Το ξέρω ότι το ανέφερες, ρητορική ήταν η ερώτηση. Είναι δυνατόν να έχεις αυτοκίνητα μπροστά σου στα 200? Και μάλιστα σταθερά μπροστά σου ώστε να σε επηρρεάζει το ρεύμα τους? :P

Μήπως απλά πρώτη φορά ανοίγεις τόσο και σου φαίνεται περίεργο? .

Panopticon7
17/06/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ποιος στο ειπε αυτο αυτος που στο εφτιαξε?
Ισως να φταιει, τι ισως δηλαδη 90% δινω εγω...

Ισως να συζηταμε τζαμπα, οπως ειπα δεν το κανει παντα, που μαλλον παιζει να ειναι ο ανεμος.
Αν ηταν σταυρος δεν θα το εκανε παντα ?


Θα το ξανακανω με απνοια και θα σας πω

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας παιδες.

ego_o_idios
17/06/2010, 16:03
katarxin
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

otan leo oti i mixanovioi tou moto ine gialanzi den me akoui kanis
:rotflmao: :rotflmao:

an alakses lastixa apla ine poli freska gia afto kounai ta ipolipa ine saxles

p@nos
17/06/2010, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos


Πανοπτικέ κάνε ακριβώς το αντίθετο. Κάτσε ΤΕΡΜΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΣΕΛΑ. Και στου συνεπιβάτη αν μπορέσεις.
Αν μειωθεί η ταλάντωση, θες δουλειά με το αμορτισέρ σου, το οποίο απ' ό,τι έχω καταλάβει, πάσχει είτε από μαλακό ελατήριο για τα κιλά σου είτε από ελλειπείς αποσβέσεις. (αυτά αν πρώτα κάνεις αυτά που έγραψα πριν)
Α, μαζί με τις πιέσεις και την φορά των ελαστικών, κοίτα και το στατικό sag.
Αυτά. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Θα περιμένω να μάθω περισσότερα από τον Πάνο.


μετα βεβαια θα μπει να γραψει στα στραβα και αναποδα...αν ειναι τυχερος και κουναει τα χερια του...

stokos
17/06/2010, 16:40
Σε αναβάτη που ξεχνάει να μας αναφέρει την ασήμαντη λεπτομέρεια του "ισιώματος" του σταυρού, δεν θα έδινα καμία συμβουλή.
Δυστυχώς το διάβασα αργά.

Ο Θεός να σας φυλάει.

matas
17/06/2010, 17:52
κραξτε οσο θελετε αλλα τι ακριβως ειναι ο σταυρος ?

Sephiroth5
17/06/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από matas
κραξτε οσο θελετε αλλα τι ακριβως ειναι ο σταυρος ?

ειναι μια ταβλα που εχει τοποθετηθει πανω σε μια αλλη, κυριως με καρφια, κ η θεση της ειναι καθετη στην αλλη περιπου στο 1/3 την συνολικης αποστασης. Μπορει να ειναι κ απο αλλα υλικα οπως χρυσος αλλα δεν προτινετε λογο μη καλης αναλογιας κοστος/αποδοσης.
:a024:

stokos
17/06/2010, 18:04
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

glargkatzis
18/06/2010, 02:03
ρε παιδιά καλημέρα, το ίδιο πρόβλημα έχω και γω αλλά στα 220+
,,,,,,,,
,,,,,,,,
,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,
,,,,,,
με το Vstrom μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:wave2: :wave2: :wave2:

dirtbird
18/06/2010, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
ρε παιδιά καλημέρα, το ίδιο πρόβλημα έχω και γω αλλά στα 220+
,,,,,,,,
,,,,,,,,
,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,
,,,,,,
με το Vstrom μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:wave2: :wave2: :wave2:

Το ξέρουμε και δυστυχώς ποιά είναι πολύ αργά για να κάνουμε κάτι γιατί τα ρημάδια έχουν υπερπολλαπλασιαστεί.....:(

:) :)

dirtbird
18/06/2010, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Σε αναβάτη που ξεχνάει να μας αναφέρει την ασήμαντη λεπτομέρεια του "ισιώματος" του σταυρού, δεν θα έδινα καμία συμβουλή.
Δυστυχώς το διάβασα αργά.

Ο Θεός να σας φυλάει.

+1

:a53: :a53:


.....
και για όσους έχουν αντίστοιχες παρατηρήσεις, 'φιλτραρισμένες' με τον παραπάνω τρόπο... η αλήθεια είναι μία.

Ότι παρατηρείτε μετά τα 120-130 οφείλεται στό ότι σταδιακά αρχίζετε και κουβαλάτε συνεπιβάτη....







































Τον Άγιο Πέτρο..... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

super_toto
18/06/2010, 02:44
Πόσα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι?

Το ίδιο προβλημα είχα κι εγώ με το χορνετ, στα 25 χιλ χιλιόμετρα περίπου. Άλλαξα ελατήρια μπρος πίσω και ρουλεμάν μπορστά και έστρωσε. Τα ελατήρια του χορνετ απο το εργοστάσιο δεν είναι και ότι καλύτερο. Ειδικά σε μια χώρα με τόσο χάλια δρόμους παραδίδουν πνεύμα πολυ γρήγορα. Θα σου στοιχίσει κάνα 300ρι με τα εργατικά αλλά θα έχεις άλλο μηχανάκι.

odt
18/06/2010, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Πόσα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι?

Το ίδιο προβλημα είχα κι εγώ με το χορνετ, στα 25 χιλ χιλιόμετρα περίπου. Άλλαξα ελατήρια μπρος πίσω και ρουλεμάν μπορστά και έστρωσε. Τα ελατήρια του χορνετ απο το εργοστάσιο δεν είναι και ότι καλύτερο. Ειδικά σε μια χώρα με τόσο χάλια δρόμους παραδίδουν πνεύμα πολυ γρήγορα. Θα σου στοιχίσει κάνα 300ρι με τα εργατικά αλλά θα έχεις άλλο μηχανάκι.

είχα χόρνετ 04 για 3 σχεδόν χρόνια. Έκανα 72000 χιλιόμετρα και έκανα πρώτη φορά σέρβις στο μπροστινό λίγο πριν το πουλήσω, γιατί ο αγοραστής είναι φίλος. Ποτέ δεν είχα προβλήματα σταθερότητας, που να οφείλονται στο μηχανάκι. Όταν είχα τέτοια...μία φορά οφείλονταν σε ελαττωματικό λάστιχο και όλες τις άλλες οφείλονταν σε εμένα.


Και για να δώσω και μια ιδέα στον φίλο που ξεκίνησε το θρεντ. Σε γυμνό μηχανάκι όταν πας με 160-180+ και κρεμιέσαι πάνω στο τιμόνι, κουνάς το μηχανάκι θέλοντας και μη. Δοκίμασε, να κρατάς το τιμόνι με το ένα χέρι να δεις εάν μειώνεται η ταλάντωση.

Επίσης, κοίτα και το μηχανάκι σου αν είναι ίσιο, αν και άμα είχες πρόβλημα με την επισκευή του, μάλλον δεν θα περίμενε τα πρόβλημα να εμφανιστεί στα 180+

Τέλος σκέψου ότι με το γυμνό δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις τόσο γρήγορα ;)

super_toto
18/06/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
είχα χόρνετ 04 για 3 σχεδόν χρόνια. Έκανα 72000 χιλιόμετρα και έκανα πρώτη φορά σέρβις στο μπροστινό λίγο πριν το πουλήσω, γιατί ο αγοραστής είναι φίλος. Ποτέ δεν είχα προβλήματα σταθερότητας, που να οφείλονται στο μηχανάκι. Όταν είχα τέτοια...μία φορά οφείλονταν σε ελαττωματικό λάστιχο και όλες τις άλλες οφείλονταν σε εμένα.


Και για να δώσω και μια ιδέα στον φίλο που ξεκίνησε το θρεντ. Σε γυμνό μηχανάκι όταν πας με 160-180+ και κρεμιέσαι πάνω στο τιμόνι, κουνάς το μηχανάκι θέλοντας και μη. Δοκίμασε, να κρατάς το τιμόνι με το ένα χέρι να δεις εάν μειώνεται η ταλάντωση.

Επίσης, κοίτα και το μηχανάκι σου αν είναι ίσιο, αν και άμα είχες πρόβλημα με την επισκευή του, μάλλον δεν θα περίμενε τα πρόβλημα να εμφανιστεί στα 180+

Τέλος σκέψου ότι με το γυμνό δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις τόσο γρήγορα ;)

Για αυτό έγραψα για τους Ελληνικούς δρόμους. Εγώ επί 3 χρόνια το κινούσα καθημερινά στους καρόδρομους Μεταμόρφωσης, αφού εκεί ήταν η δουλεια μου. Δεν υπήρχε μέρα που να μην διασχίσω λακούβες και χωματόδρομους, έστω και για λίγα μέτρα.

byron
18/06/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Έκανα 72000 χιλιόμετρα και έκανα πρώτη φορά σέρβις στο μπροστινό λίγο πριν το πουλήσω, γιατί ο αγοραστής είναι φίλος.

Φαντάσου να ήταν εχθρος σου :uplate: :uplate: :uplate:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Sephiroth5
Δεν επρεπε να στο κανει, εγω με το ΦΖ6 ως 250 που εχω παει ειναι αρκετα σταθερο... στην ευθεια.


Κάτι μου λέει οτι φοράς μοτέρ από Vstrom. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση....

Cpt. Haddock
18/06/2010, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
Σε αναβάτη που ξεχνάει να μας αναφέρει την ασήμαντη λεπτομέρεια του "ισιώματος" του σταυρού, δεν θα έδινα καμία συμβουλή.
Δυστυχώς το διάβασα αργά.

Ο Θεός να σας φυλάει.


+1 :sick:

DUKASII
18/06/2010, 05:21
Τα γυμνα μηχανακια σε αυτα τα χιλιομετρα εχουνε ταλαντωσεις απο το παραμικρο..αλλα προς θεου(λεμε τωρα..) δεν εχουν απο πλευρικους ανεμους και αλλαγες θερμοκρασιας.

να πας να το δεις συντομα αλλιως σε λιγο σε βλεπω σα τον αλλον με το κ9...που του πειραξαν τις αναρτησεις.

Sephiroth5
18/06/2010, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Κάτι μου λέει οτι φοράς μοτέρ από Vstrom. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση....

Μην το πεις πουθενα...
τοσο καιρο το κρατουσα κρυφο.


:a48: