PDA

View Full Version : Πάροχος ίντερνετ



pentasteros
17/06/2010, 13:49
Καλησπέρα παίδες!!

Είμαι στη διαδικασία αλλαγής πάροχου ίντερνετ και σταθερής. Μιας και όταν πρώτο επέλεξα πάροχο είχα μεγάλη ανάγκη από σταθερό ίντερνετ, είχα βάλει conn-x. Πλέον όμως οι ανάγκες έχουν αλλάξει και το conn-x κρίνεται παράλογα ακριβό(αν και τρομερά αξιόπιστο)!!

Είμαι πολύ κοντά σε tellas, μιας και πέραν τον κλασσικών προσφορών που είναι παντού ίδια, εγγυάται ελάχιστη ταχύτητα 20Mbps αλλά το κυριότερα προσφέρει 2 πάγια δώρο, με ελάχιστη παραμονή στο πρόγραμμα 6 μήνες.

Να ρωτήσω λοιπόν τις γνώμες σας και για την tellas, αλλά και τις άλλες. Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω για αξιοπιστία αλλά και για εξυπηρέτηση πελατών(να μην περιμένω μισάωρο στο τηλέφωνο δηλαδή μέχρι να το σηκώσουν!!!)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ. ΝΑΙ ΜΩΡΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!!!!!!! :a012:

mikes
17/06/2010, 14:01
εγω ειχα τελλας πριν 1μισυ χρονο, εβαλα κονεξ, και πριν δυο μηνες ξαναγυρισα τελλας!
εχουμε και λεμε λοιπον:
τελλας πριν: καλες ταχυτητες ιντερνετ, αλλα απο εξυπηρετηση πελατων σκατα! μεχρι που με κρεμασαν και εμεινα δυο μηνες χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο!

τελλας μετα: απο τοτε που την πηρε η wind η τελλας εχει γινει αλλη εταιρεια!!!!!!!!!
πολυ καλη ταχυτητα, εξαιρετικη εξυπηρετηση πελατων, τρομερες τιμες, και οταν εγινε η αλλαγη απο κονεξ σε τελλας εμεινα χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ μερικες μονο ωρες!

tip: οταν γινει η αλλαγη και λαβεις μνμ οτι πλεον ανοικεις στο δικτυο, μην περιμενεις να σου στειλουν τον κωδικο συνδεσης στο ιντερνετ! παρ τηλ και ζητα τον! θα στον δωσουν!

pentasteros
17/06/2010, 14:09
Thanks!!

Ακούγεται επίσης ότι wind(άρα και tellas), πάει για φούντο και ότι μέσω επαναδιαπραγμάτευσης του χρέους θα πουληθεί στη Vodafone, οπότε ακόμα καλύτερα από πλευράς αξιοπιστίας(λογικά τουλάχιστον.)

danaos75
17/06/2010, 14:23
TELLAS 3 χρονια τωρα, ιντερνετ και τηλ και κινητα μεσα και αστικα και υπεραστικα, πολυ ικανοποιημένος, 2-3 φορές στα 3 χρονια επεσε το τηλ για μερικες ωρες (δικαιολογια αναβαθμιση δικτύου) και 1 φορα το ιντερνετ για ενα βραδυ με την ιδια δικαιολογια. πολύ ικανοποιημενος δεν εχω κανενα λογο να φυγω. Και εκανα και συνδεση wind συμβολαιο στο κινητο και εχω 140 λεπτα προς ολους με 10 ευρω το μηνα (λογω σταθερης και internet tellas μειωμενο παγιο).


ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημιση αλλα τα καλα να τα λεμε...

Sapadak
17/06/2010, 14:27
ΗΟL εδω και 2,5 χρονια νο προμπλεμ (με εξαιρεση χθες που ξαφνικα χαθηκε το wireless και αναγκαστικα να το καλωδιωσω)

2 Φορες που πηρα τηλ την εξυπηρετηση πελατων και τις 2 φορες ειναι μικρη(σχετικα αναμονη) και το προβλημα μου λυθηκε)

Και αν κανεις ονλαιν αιτηση εχει 3 μηνες παγια δωρο

Dhmitris
17/06/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από pentasteros


Είμαι πολύ κοντά σε tellas, μιας και πέραν τον κλασσικών προσφορών που είναι παντού ίδια, εγγυάται ελάχιστη ταχύτητα 20Mbps αλλά το κυριότερα προσφέρει 2 πάγια δώρο, με ελάχιστη παραμονή στο πρόγραμμα 6 μήνες.


εγγυάται γενικά σε όλους ανεξαρτήτος απόστασεις απο το κόμβο?

Ζεύκας
17/06/2010, 14:43
ποιές είναι οι εταιρίες που δίνουν το πακέτο adsl+σταθερό(απεριόριστα)+κινητό ?

Sapadak
17/06/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ποιές είναι οι εταιρίες που δίνουν το πακέτο adsl+σταθερό(απεριόριστα)+κινητό ?

Και HOL και TELLAS μιας και εγιναν "ενα' με Βοντα και Γουιντ

Ζεύκας
17/06/2010, 15:00
μπήκα λίγο να δω τι πρόγραμμα με βολεύει και κράσσαρα...

γαμώ τον ανταγωνισμό μου, τι κατηγορίες και υποκατηγορίες και υποκατηγορίες υποκατηγοριών υπάρχουν?:hypnotize

Sapadak
17/06/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μπήκα λίγο να δω τι πρόγραμμα με βολεύει και κράσσαρα...

γαμώ τον ανταγωνισμό μου, τι κατηγορίες και υποκατηγορίες και υποκατηγορίες υποκατηγοριών υπάρχουν?:hypnotize

Με ποια εταιρια εχεις συμβολαιο κινητου, ε μπες μονο στην αντιστοιχη εταιρια παροχης τηλεφωνου/ιντερνετ

Ζεύκας
17/06/2010, 15:05
άσε δεν θα βγάλω άκρη, κάποια στιγμή θα πάω σε καταστήματα της vodafone & wind να δω τι θα κάνω

Ichigo
17/06/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από pentasteros


Είμαι πολύ κοντά σε tellas, μιας και πέραν τον κλασσικών προσφορών που είναι παντού ίδια, εγγυάται ελάχιστη ταχύτητα 20Mbps αλλά το κυριότερα προσφέρει 2 πάγια δώρο, με ελάχιστη παραμονή στο πρόγραμμα 6 μήνες.



:eyepop:

Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί σταθερότητα και ταχύτητες σε κύκλωμα που στηρίζεται σε χαλκό και προβλέπει οικιακή χρήση. Όποιος στο είπε αυτό σου είπε ΧΟΝΤΡΟ ΨΕΜΑ!! :mad: :mad: :mad:

vangelis 64
17/06/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
:eyepop:

Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί σταθερότητα και ταχύτητες σε κύκλωμα που στηρίζεται σε χαλκό και προβλέπει οικιακή χρήση. Όποιος στο είπε αυτό σου είπε ΧΟΝΤΡΟ ΨΕΜΑ!! :mad: :mad: :mad: Πες τα ντε.Άκου 20Μ ελάχιστη ταχύητα.:bawl: :bigcry:

djspy21
17/06/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
:eyepop:

Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί σταθερότητα και ταχύτητες σε κύκλωμα που στηρίζεται σε χαλκό και προβλέπει οικιακή χρήση. Όποιος στο είπε αυτό σου είπε ΧΟΝΤΡΟ ΨΕΜΑ!! :mad: :mad: :mad:

+1000.....ΕΛΕΟΣ....πολύ μεγάλο ψέμα οτι θα πιάνεις 20 Μbps
Η ταχυτητα εξαρτάται κατα κύριο λόγο απο την απόσταση του σπιτιου σου απο το αστικό κέντρο.

Opisthogonia
17/06/2010, 19:00
telas kali einai alla to modem tis einai trela xalia axristo gia ta baza ....kapies ores omos einai periergo travai spaik lags k psilo ping ....ama den pezis den se niazoune afta ....ego omos me to halo exo fai kati ites treles ;(

Acacius
17/06/2010, 20:01
Forthnet εδώ, μόλις άλλαξα από ΟΤΕ λόγω κόστους. Έχει προσφορά το "όλα μέσα" (σταθερά+υπεραστικά απεριόριστα, 1 ώρα κινητά, 43 χώρες απεριόριστα, ψηφιακές ευκολίες και ίντερνετ) στα 20 Εβραιόπουλα/μήνα για 12 μήνες. Φοβερή προσφορά κατά τη γνώμη μου.

Από σταθερότητα, εδώ στην Κρήτη τουλάχιστον, οι γονείς μου και γονείς φίλου δεν έχουν κανένα πρόβλημα εδώ και 1-2 χρόνια. Ταχύτητες αξιοπρεπείς, αλλά όχι σπουδαίες (10-18Mbps). Καλύτερες από ΟΤΕ πάντως και με τα μισά λεφτά.

Κολάστηκα να βάλω και Νόβα (δε θυμάμαι την προσφορά-πακέτο αλλά ήταν δελεαστική) για το Eurosport αλλά κρατήθηκα.

arisk
18/06/2010, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Forthnet εδώ, μόλις άλλαξα από ΟΤΕ λόγω κόστους. Έχει προσφορά το "όλα μέσα" (σταθερά+υπεραστικά απεριόριστα, 1 ώρα κινητά, 43 χώρες απεριόριστα, ψηφιακές ευκολίες και ίντερνετ) στα 20 Εβραιόπουλα/μήνα για 12 μήνες. Φοβερή προσφορά κατά τη γνώμη μου.

Στο επίσημο site της forthnet δεν αναφέρει κάτι για την συγκεκριμένη προσφορά.Μήπως μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες;

pentasteros
18/06/2010, 01:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Στο επίσημο site της forthnet δεν αναφέρει κάτι για την συγκεκριμένη προσφορά.Μήπως μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες;

και εγώ όσο το έψαξα δεν βρήκα κάποια τέτοια προσφορά. Μου κάνε μεγάλη εντύπωση τόσο μεγάλη διαφορά απο όλους τους άλλους.
Πες μου αν είναι, προλαβαίνω να ακυρώσω την αίτηση:bigcry:

Acacius
18/06/2010, 03:55
Ρωτήστε-τηλεφωνήστε καλύτερα σε κάποιο κατάστημα forthnet, εγώ έτσι τη βρήκα την προσφορά. Πήγα να ρωτήσω γενικά και μου την ανέφερε η υπάλληλος (την είδα και σε ένα διαφημιστικό φυλλάδιο), ισχυέι μέχρι τέλη Ιουνίου νομίζω.

Λίγο περίεργο πάντως μια εταιρία "ίντερνετ" να μην έχει αναρτήσει την προσφορά στο site της. Δεν πιστεύω να ισχύει μόνο για συγκεκριμένες περιοχές (μένω Ηράκλειο Κρήτης).

soter3gm
18/06/2010, 04:04
Μετά από περιπλάνηση στους Vivody- Tellas - Forthnet αποφάσισα να επιστρέψω στον ΟΤΕ .
Ναι είναι ακριβός, Αλλά δεν χάλασε ποτέ η γραμμή μου δεν έμεινα ποτέ χωρίς τηλέφωνο, κατεβάζω όποτε θέλω χωρίς καμία διακοπή.
Γενικός προτιμώ να πληρώνω και να έχω την αξιοπιστία του ΟΤΕ όπου δεν την έχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ

manhunter
18/06/2010, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
+1000.....ΕΛΕΟΣ....πολύ μεγάλο ψέμα οτι θα πιάνεις 20 Μbps
Η ταχυτητα εξαρτάται κατα κύριο λόγο απο την απόσταση του σπιτιου σου απο το αστικό κέντρο.


Oχι μονο.
Εξαρτάται από την ποιότητα του χαλκού, από το dislam μέχρι το καφάο, και από το καφάο μέχρι το σπίτι σου. Εξαρτάται πόσοι είναι κουμπωμένοι πάνω στο δικό σου dislam, και με τι ταχύτητες.
Πάντως, οι περισσότερες εταιρείες, μπορούν να δούν με μια μικρή απόκλιση, τι ταχύτητα θα πιάνεις.
Αλλά συνήθως δεν το λένε.


Εγώ θα έβαζα hol ή forthnet.



:wave2:

John Steed
18/06/2010, 04:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Μετά από περιπλάνηση στους Vivody- Tellas - Forthnet αποφάσισα να επιστρέψω στον ΟΤΕ .
Ναι είναι ακριβός, Αλλά δεν χάλασε ποτέ η γραμμή μου δεν έμεινα ποτέ χωρίς τηλέφωνο, κατεβάζω όποτε θέλω χωρίς καμία διακοπή.
Γενικός προτιμώ να πληρώνω και να έχω την αξιοπιστία του ΟΤΕ όπου δεν την έχει ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ
:nono: :nono:

Έχω Forthnet εδώ και 2 χρόνια, κανένα πρόβλημα ποτέ, 40 ευρώ το μήνα με απεριόριστα σταθερά τηλεφωνήματα, ένα κάρο χώρες του εξωτερικού και 60 λεπτά προς κινητά.

Από ταχυτητα, 1 με 5 Mbps, ανάλογα την ώρα που μπαίνω. Άν κάποιος είναι κοντά σε βρόγχο, έχει πολύ καλύτερες ταχύτητες.

Το μόνο αρνητικό είναι η ταχύτητα upload, αν και δεν το παραδέχονται, μου την έχουν "κλειδωμένη" στα 100 Kbps
:wave2:

manhunter
18/06/2010, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
:nono: :nono:

Έχω Forthnet εδώ και 2 χρόνια, κανένα πρόβλημα ποτέ, 40 ευρώ το μήνα με απεριόριστα σταθερά τηλεφωνήματα, ένα κάρο χώρες του εξωτερικού και 60 λεπτά προς κινητά.

Από ταχυτητα, 1 με 5 Mbps, ανάλογα την ώρα που μπαίνω. Άν κάποιος είναι κοντά σε βρόγχο, έχει πολύ καλύτερες ταχύτητες.

Το μόνο αρνητικό είναι η ταχύτητα upload, αν και δεν το παραδέχονται, μου την έχουν "κλειδωμένη" στα 100 Kbps
:wave2:


Δεν είναι κλειδωμένη.
Το μέγιστο upload οποιουδήποτε παρόχου είναι το 1mb.
Μια χαρά είναι και το δικό σου.

:wave2:

Anty12
18/06/2010, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Oχι μονο.
Εξαρτάται από την ποιότητα του χαλκού, από το dislam μέχρι το καφάο, και από το καφάο μέχρι το σπίτι σου. Εξαρτάται πόσοι είναι κουμπωμένοι πάνω στο δικό σου dislam, και με τι ταχύτητες.
Πάντως, οι περισσότερες εταιρείες, μπορούν να δούν με μια μικρή απόκλιση, τι ταχύτητα θα πιάνεις.


Και από το escalit της πολυκατοικίας που μένεις, και από την ποιότητα της εσωτερικής εγκατάστασης στο σπίτι σου, και από το πόσα τηλεφωνικά μπριζάκια έχεις μέσα στο σπίτι, και από το modem που χρησιμοποιείς και αν είναι αναβαθμισμένο με το τελευταίο firmware, και από το αν έχεις ασύρματο τηλέφωνο ή όχι (ειδικά αν αυτό είναι Panasonic και πιο ειδικότερα DECT), και από το αν έχεις συναγερμό στο σπίτι ή όχι ...και το σημαντικότερο ....και από το που κατεβάζεις-συνδέεσαι

Σε ότι αφορά τα D-slam του παρόχου , εκεί υπάρχουν κανα-δυο εκατομμύρια λόγοι που επηρεάζουν την ταχύτητα (ταχύτητα και όχι συγχρονισμό) της σύνδεσης, όταν μιλάμε για A-DSL 2+

mreth
18/06/2010, 04:26
Kι εγώ forthnet με ?40/μήνα για 2play, πιάνω τρελές ταχύτητες (πάνω από 18Mbps) αλλά μάλλον γιατί ο κόμβος είναι 100 μέτρα από το σπίτι μου και η πολυκατοικία που μένω (και συνεπώς τα καλώδια) καινούρια! Από εξυπηρέτηση όμως.. κλάφτα!! Δύο φορές στα 3 χρόνια έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο/ίντερνετ, την πρώτη για 10 μέρες και μόνο μετά από καταγγελία σε υπουργεία/ΕΕΤΤ/Συνήγορο Καταναλωτή κτλ έστειλαν τεχνικό να το φτιάξει σε 10'... Τη δεύτερη φορά έκανα καταγγελία τη 2η μέρα και την τρίτη είχε διορθωθει το πρόβλημα (που, κατά τα άλλα, οφειλόταν στον ΟΤΕ...!) Άσε που για να πιάσεις γραμμή πρέπει να κάνεις τάμα πιο πριν!

manhunter
18/06/2010, 04:27
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και από το escalit της πολυκατοικίας που μένεις, και από την ποιότητα της εσωτερικής εγκατάστασης στο σπίτι σου, και από το πόσα τηλεφωνικά μπριζάκια έχεις μέσα στο σπίτι, και από το modem που χρησιμοποιείς και αν είναι αναβαθμισμένο με το τελευταίο firmware, και από το αν έχεις ασύρματο τηλέφωνο ή όχι (ειδικά αν αυτό είναι Panasonic και πιο ειδικότερα DECT), και από το αν έχεις συναγερμό στο σπίτι ή όχι ...και το σημαντικότερο ....και από το που κατεβάζεις-συνδέεσαι

Σε ότι αφορά τα D-slam του παρόχου , εκεί υπάρχουν κανα-δυο εκατομμύρια λόγοι που επηρεάζουν την ταχύτητα (ταχύτητα και όχι συγχρονισμό) της σύνδεσης, όταν μιλάμε για A-DSL 2+ [/QUOΤΕ]



Απόλυτα σωστός.
Στις αρχές ειδικά των doule play, που η τηλεφωνία δεν ήταν pots, συναγερμοί και pos μηχανήματα πιστωτικών καρτών δεν δούλευαν.
Πανηγύρι......
Οι περισσότερες εσωτερικές εγκαταστάσεις, ειδικά στην Αθήνα, είναι του 70', με ότι αυτό συνεπάγεται.
Το κακό με το εσκαλίτ, είναι ότι δύσκολα το πειράζεις-αναβαθμίζεις.


:beer:

kalgeorge
18/06/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Kι εγώ forthnet με ?40/μήνα για 2play, πιάνω τρελές ταχύτητες (πάνω από 18Mbps) αλλά μάλλον γιατί ο κόμβος είναι 100 μέτρα από το σπίτι μου και η πολυκατοικία που μένω (και συνεπώς τα καλώδια) καινούρια! Από εξυπηρέτηση όμως.. κλάφτα!! Δύο φορές στα 3 χρόνια έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο/ίντερνετ, την πρώτη για 10 μέρες και μόνο μετά από καταγγελία σε υπουργεία/ΕΕΤΤ/Συνήγορο Καταναλωτή κτλ έστειλαν τεχνικό να το φτιάξει σε 10'... Τη δεύτερη φορά έκανα καταγγελία τη 2η μέρα και την τρίτη είχε διορθωθει το πρόβλημα (που, κατά τα άλλα, οφειλόταν στον ΟΤΕ...!) Άσε που για να πιάσεις γραμμή πρέπει να κάνεις τάμα πιο πριν!

η φορθνετ εχει διορθωσει απιστευτα το σαπορτ της..

φορθνετ βαλε η οτε φιλε
δεν υπαρχουν αλλες λυσεις...μην το ψαχνεις...
εγω φορθνετ και απιστευτα ;)

manhunter
18/06/2010, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
η φορθνετ εχει διορθωσει απιστευτα το σαπορτ της..

φορθνετ βαλε η οτε φιλε
δεν υπαρχουν αλλες λυσεις...μην το ψαχνεις...
εγω φορθνετ και απιστευτα ;)


Τι διαφορά έχει η hol από την forthnet?
Eιδικά στο support της?

kalgeorge
18/06/2010, 04:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Τι διαφορά έχει η hol από την forthnet?
Eιδικά στο support της?

hellas on line den yparxei san etairia....min to psaxneis
:wave2:


φορθνετ (μιας και με ρωτας) δυο προβληματα που ειχα μονο , και αυτα πριν 1.5 χρονι περιπου, τα έλυσαν μεσα σε μιση ώρα...και με ανταποκριση 5 λεπτων.

στο δευτερο μαλιστα...μπηκα στο σαιτ...εστειλα mail ζητωντας να με καλεσουν για ενα προβλημα...και με ειχαν παρει μεσα στο 10λεπτο

reinmeister
18/06/2010, 04:56
περασα απ' ολους...μαμηθηκα απ ολους,εγινα μπιλιες με ολους...

επιστροφη οτε...ποτε ξανα προβλημα,εξυπηρετηση τηλεφωνικη σε 2 λεπτα και οποιοδηποτε προβλημα τακτοποιειται στην χειροτερη την επομενη μερα...ακομη και σε περιπτωσεις που θα χρειαστει παρουσια τεχνικου...

δεν το ξανακουναω ,ακομη και τσαμπα συνδεση να μου δωσουν...

manhunter
18/06/2010, 04:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
hellas on line den yparxei san etairia....min to psaxneis
:wave2:


φορθνετ (μιας και με ρωτας) δυο προβληματα που ειχα μονο , και αυτα πριν 1.5 χρονι περιπου, τα έλυσαν μεσα σε μιση ώρα...και με ανταποκριση 5 λεπτων.

στο δευτερο μαλιστα...μπηκα στο σαιτ...εστειλα mail ζητωντας να με καλεσουν για ενα προβλημα...και με ειχαν παρει μεσα στο 10λεπτο



Επιχείρημα οτι δεν υπάρχει η hol σαν εταιρεία υπάρχει?
Γιατί ποτέ δεν έχω κάτσεI σε αναμονή στο τηλ.κέντρο, κα πάντα μα πάντα το call me back , δουλευει τέλεια και με παίρνουν περίπου σε 20'.

Kαι ξέρω και από πρώτο χέρι τι υπηρεσίες δίνει και τι δίνουν οι άλλοι.


:winka:

kalgeorge
18/06/2010, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Επιχείρημα οτι δεν υπάρχει η hol σαν εταιρεία υπάρχει?
Γιατί ποτέ δεν έχω κάτσεI σε αναμονή στο τηλ.κέντρο, κα πάντα μα πάντα το call me back , δουλευει τέλεια και με παίρνουν περίπου σε 20'.

Kαι ξέρω και από πρώτο χέρι τι υπηρεσίες δίνει και τι δίνουν οι άλλοι.


:winka:


επιχειρηματα πολλα..
ορεξη καμμια να τα παραθεσω....:rotflmao:

:wave2:

manhunter
18/06/2010, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
επιχειρηματα πολλα..
ορεξη καμμια να τα παραθεσω....:rotflmao:

:wave2:



Εκ πείρας θεωρώ, hol και forthnet το ίδιο πράγμα.
Ειναι σαν την vodafone και την wind στην κινητή.
Παρέχουν με ελάχιστες αποκλίσεις τα ίδια πράγματα, και έχουν ώς μεγάλο ανταγωνιστή τον ΟΤΕ/Cosmote.

Στόχος τους δεν είναι να τον περάσουν σε πωλήσεις και ενεργοποιήσεις, αλλά να είναι πρώτοι από τους εναλλακτικούς.

Το support εξαρτάται από τον εκάστωτε sales director, πόσο βάση θέλει να δώσει σε αυτό.
Όλες οι μεγάλες ελληνικές εταιρείες, στα πρότυπα των πολυεθνικών, έχουν ανα 3-4 χρόνια, μια χρονιά αφιερωμένη στο customer experience, και στοχεύουν σε αυτό. Για αυτό αλλάζει κατά καιρούς το ποια εταιρία είναι καλύτερη στο support.

BLiTzER
18/06/2010, 05:40
Επειδή βλέπω άλλους να το γράφουν "dislam" κι άλλους "d-slam", εεε.... είναι "dslam" (αν και προφέρεται "ντισλάμ"). Ευχαριστώ :P

Εγώ είμαι παιδί της 4thnet εδώ και χρόνια, από την εποχή που δεν είχε αντίπαλο στις 56k, αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο απογοητευμένος τελευταία. Otenet δε σκοπεύω να βάλω, όσο δεν πέφτουν οι τιμές (που δεν πρόκειται να πέσουν).

Τους πρώτους 3-4 μήνες κλείδωνα στα 17-18 mbps και δεν το πίστευα. Λίγους μήνες μετά, μετά από έργα του ΟΤΕ και ποιος ξέρει τι άλλο (πιθανότατα και αυξημένη κίνηση), έπεσα κάτω από 10 και εδώ και 2 χρόνια δεν έχω δει παραπάνω. Δραματική μείωση της ταχύτητας, αλλά δεν ένιωσα ποτέ ότι χρειάζομαι παραπάνω. Έχω σταματήσει να ασχολούμαι όπως στο παρελθόν. Καμιά ταινιούλα που και που, κανά mp3, κανά παιχνιδάκι, δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα. Απλά θα μπορούσα ίσως να πληρώνω ακόμα λιγότερο για τις ίδιες υπηρεσίες.

harisvfr
18/06/2010, 08:53
Εχω την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ απαγορεύεται να είναι φθηνότερος από τις άλλες εναλλακτικές εταιρίες (HOL κ.λ.π.) από την επιτροπή ανταγωνισμού. Αληθεύει ?

Εγώ παλιότερα είχα ΤΕΛΛΑΣ και έφυγα τρέχοντρας πρίν λήξει το συμβόλαιό μου και μάλιστα χωρίς ποινή λόγω του internet (είχα ταχύτητα σαν dial-up). Μετά HOL και δεν αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα (συνήθως ανα 2-3μηνο κάποιες ώρες είμαι άνευ τηλεφώνου :D και η ταχύτητα όταν υπάρχει κίνηση είναι στα 3-4 Mbps αλλιώς στα 13 Mbps)

Μιλάμε για Τρίκαλα :wave2:

nickald
18/06/2010, 09:06
4thnet εδω και 2 χρονια μετα απο συντομη επαφη με τον οτε.

Απο ταχυτητα κατεβασματος ποτε δεν ειχα προβλημα καθως κλειδωμενος στα 18κ βλεπω συχνα 1,5mb/s στο κατεβασμα.

Το δραμα ειναι τα ping.

250-260ms σε συνδεση με εξωτερικους σερβερς ειναι τραγικο νουμερο. Δεν συμβαινει καθε μερα αλλα συμβαινει συχνα και ειναι ενοχλητικο.

zezes
18/06/2010, 09:17
Να πώ και 'γώ??

Πάτρα .

Είχα forthnet απο το 2004 μέχρι πέρισυ που την άλλαξα με HOL. Κανένα πρόβλημα πραγματικά και με τις δύο. Μάλιστα με πήραν απο τη fnet για τον λόγο που αλλάζω εταιρία και τους είπα ότι πλέον δεν χρειαζόμουνα 24Mpps (που δεν τα είχα έτσι κι αλλιώς,έως 18 είχα) γιατί να τα πληρώνω αφού με 20 ευρώ και Skype μπορώ να μιλάω με αυτούς που θέλω απεριόριστα και ταχύτητα έως 6 Μpps.
Ανάλογα πάντα με τη χρήση που κάνει κάποιος εμένα με υπερκαλύπτει.
Έχω και έκπτωση απο τη Voda οπότε....

:wave2:

pentasteros
18/06/2010, 12:10
Σας ευχαριστώ παίδες όλους για τις πληροφορίες!!

Οι απόψεις για την Tellas διίστανται, αλλά το πήρα το ρίσκο, οπότε σε 20 μέρες περίπου θα ξέρω ακριβώς τι παίζει. Πάντως μέχρι τώρα στα τηλέφωνα απαντάνε μέσα σε 1 λεπτό!:)

Μια ακόμα ερώτηση: πώς μπορώ να δώ την ταχύτητα του δικτύου μου?

BLiTzER
18/06/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pentasteros

Μια ακόμα ερώτηση: πώς μπορώ να δώ την ταχύτητα του δικτύου μου?

Από το router σου.

Acacius
19/06/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pentasteros
Μια ακόμα ερώτηση: πώς μπορώ να δώ την ταχύτητα του δικτύου μου?


http://www.speedtest.net/

BLiTzeRR: Ο router δε σου δείχνει την ιδεατή αντί για την πραγματική ταχύτητα;

chr1s_86
19/06/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
http://www.speedtest.net/

BLiTzeRR: Ο router δε σου δείχνει την ιδεατή αντί για την πραγματική ταχύτητα;

Το router-άκι που έχουμε σπίτι μας, δείχνει ταχύτητα συγχρονισμού. Τώρα το τι transfer rate μπορούμε να επιτύχουμε με ένα server στην άλλη άκρη του κόσμου είναι άλλη ιστορία... :p

BLiTzER
19/06/2010, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
BLiTzeRR: Ο router δε σου δείχνει την ιδεατή αντί για την πραγματική ταχύτητα;

Δεν ξέρω τι εννοείς "ιδεατή". Όχι, δείχνει πραγματική ταχύτητα, μεταξύ εσένα και του παρόχου. Οι ταχύτητες μεταξύ εσένα και του εκάστοτε server είναι άλλο θέμα.

McTalas
20/06/2010, 02:46
εχω τελλας 3 χρονια περιπου και κανενα προβλημα, μια χαρα απο ταχυτητα, θα συμφωνισω με τον τσαντακια πως το μοντεμ τον παιζει που και που αλλα εγω δεν παιζω παιχνιδια οποτε και δεν με αγχωνει!

HOL τωρα που εχει νταραβερια με την vodafon εχει καποια πολυ καλα πακετακια που σου βγαινει στο τζαμπα,
η hol υποστηριζει πως ειναι η μονη εταιρεια που σου δίνει 24 αρα ταχυτητα και αξιοπιστια και μπλα μπλα μπλα,

forthnet φιλος εχει για 4-5 χρονια, ικανοποιημενος αλλα παει για φουντο.

Μην κανεις κανενα αστειο και μπλεξεις με On...

στο διαταυτα εχω ακουσει ατομα να βριζουν την Τελλας και αλλους να την αποθεωνουν, εχω δει συνδεσεις της hol να τρεχουν τρελα και αλλες παλι να σερνονται και οι πελατες να βριζουν θεους και δεμονες!!!
το θεμα λοιπον δεν ειναι πια εταιρεια ειναι καλυτερη απο την αλλη, αλλα σε ποιον βρογχο εισαι κοντα, πχ σπιτι η hol μου δινει μεχρι 10Μbps το πολυ (τσεκαρισμενο απο το συστημα της Hol).
Οποτε κατσε ψαξε ποιος βρογχος ειναι πιο κοντα και επελεξε ενα πακετο ολα σε ενα!!

Ichigo
20/06/2010, 05:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

το θεμα λοιπον δεν ειναι πια εταιρεια ειναι καλυτερη απο την αλλη, αλλα σε ποιον βρογχο εισαι κοντα, πχ σπιτι η hol μου δινει μεχρι 10Μbps το πολυ (τσεκαρισμενο απο το συστημα της Hol).
Οποτε κατσε ψαξε ποιος βρογχος ειναι πιο κοντα και επελεξε ενα πακετο ολα σε ενα!!

Ο βρόΧος είναι ένας και ξεκινάει από το Α/Κ της περιοχής. Αναλόγως την απόσταση και την ποιότητα του χαλκού θα συγχρονίζεις σε μια Α ταχύτητα. Οπότε ότι πάροχο και να διαλέξεις θα συγχρονίζεις σε παρόμοιες ταχύτητες. Δεν υπάρχουν δραματικές διαφορές από τον πάροχο Α στον Β πχ. Το μόνο
impact στην ταχύτητα μπορεί να οφείλεται στο πόσο φορτωμένα έχει ο κάθε πάροχος τα DSLAM του.

:wave2:

sergiosm
20/06/2010, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από pentasteros
εγγυάται ελάχιστη ταχύτητα 20Mbps

ελάχιστη;
:eyepop:


ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

Μάλλον ΈΩΣ θα σου είπαν.

:wave2:

McTalas
20/06/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
...
:a013: