PDA

View Full Version : c50 και λαδια



bikas
17/06/2010, 16:54
παίδες ενα φιλαράκι έχει ενα honda c50 (supercub) κι επειδή ειναι αρκετά στριμωγμένος οικονομικά και θέλει να αλλάξει λάδια του πρότεινα να του δώσω 1lt που μου έχει περισσέψει από το αυτοκίνητο bp visco 7000 sport και γιατί ετσι κι αλλίώς εγώ λόγω του συβεργείου μου βάζει πλεον shell οπότε...βέβαια προβληματίζομαι λόγω του ιξώδους που είναι 10-50 ενώ το παπί νομίζω παίρνει 10-35 και μην πέσει η απόδοσή του.βέβαια είναι και μονόδρομος να τα αλλάξει.

τι μου προτείνεται?να τα βάλει ή όχι?

lspiros
17/06/2010, 16:59
και βεβαια οχι.ρε παιδια τα εχουμε πει τοσες φορες,τα μηχανακια με το λαδι του μοτερ λιπαινουν και το σασμαν γι αυτο και τα λαδια τους εχουν ειδικα προσθετα.ποσο εχει ρε πστ ενα λιτρο απλο λαδακι για το παπι?:smokin:

bikas
17/06/2010, 17:06
ενταξει ρε σπύρο , αν ήξερες την οικονομικη κατάσταση (πολύ χαλια εως τραγικα) ,αλλά αν του πάρω ενα μπουκάλι ολοκληρο απο εγωισμο,απο ντοπη, οπως θες πες το δεν θα το παρει ενώ αν μου περισσευει και του το δωσω για να μην το πετάξω.......οσως το παρει.

το εχω διαβασει κι εγω το ποστ για τα λαδια αλλα στην έσχατη περιπτωση του α κολλησει απο ελλειψη λαδιου ισως ειναι προτιμωτερο να βαλει εστω και για μια φορα λδι αυτοκινητου.εγω ακομα δεν εχω φτιαξειτ ην δικια μου για να δικαιολογησω οτι μου περισσεψε λαδι μοτο.

lspiros
17/06/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
ενταξει ρε σπύρο , αν ήξερες την οικονομικη κατάσταση (πολύ χαλια εως τραγικα) ,αλλά αν του πάρω ενα μπουκάλι ολοκληρο απο εγωισμο,απο ντοπη, οπως θες πες το δεν θα το παρει ενώ αν μου περισσευει και του το δωσω για να μην το πετάξω.......οσως το παρει
ok sorry.τουλαχιστον να σου δωσω ενα μπουκαλι λαδι για το παπακι και πεστου οτι ειναι δικο σου.του κανω και ενα service δωρεαν και το κοβω εδω γιατι αρχιζει και φαινεται μαλακια.και παλι sorry...:(

OldMan
18/06/2010, 04:09
Ψυχραιμία βρε...

Ούτε θα κολλήσει το παπί ούτε θα έχει μειωμένη απόδοση λόγω του διαφορετικού ιξώδους του λαδιού ..

(αν βέβαια διαπιστώσει ότι σε κάποια φάση πηγαίνει πατιναριστός, τότε μάλλον θα του βγει πολύ ακριβότερα από μια αλλάγή λαδιών..)


Υ.Γ.
Κατανοητή η δεοντολογία σου, αλλά και ένα μικρό ψεματάκι δεν πειράζει ..
(όπως να πάρεις το προβλεπόμενο λάδι και να το βάλεις στο δοχείο του λαδιού που υποτίθετι ότι σου περίσεψε..) :winka:

p@nos
18/06/2010, 04:13
τωρα αμα πω πως στο στρογγυλοφαναρο βαζω λαδια αυτοκινητου(οταν τα βγαζω απο το αμαξι) τι θα πειτε?

:a13: :smokin: :smokin: :smokin:


εντιτ:και αυτο οποτε το θυμηθω:lol:

lspiros
18/06/2010, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τωρα αμα πω πως στο στρογγυλοφαναρο βαζω λαδια αυτοκινητου(οταν τα βγαζω απο το αμαξι) τι θα πειτε?

:a13: :smokin: :smokin: :smokin:


εντιτ:και αυτο οποτε το θυμηθω:lol:

φιλος μου για να κανει μικρη διαδρομη και να παει μεχρι το συνεργειο εχει βαλει λαδι φαγητου:eyepop:
αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι εκανε καλα,αλλα οτι ηταν κωλοφαρδος που εφτασε:lol:
ασε που μυριζε σαν φριτεζα:rotflmao:
εγω βεβαια τοτε επεμενα για ηλιελαιο,αλλα που να με ακουσουν:smokin:

p@nos
18/06/2010, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
φιλος μου για να κανει μικρη διαδρομη και να παει μεχρι το συνεργειο εχει βαλει λαδι φαγητου:eyepop:
αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι εκανε καλα,αλλα οτι ηταν κωλοφαρδος που εφτασε:lol:
ασε που μυριζε σαν φριτεζα:rotflmao:
εγω βεβαια τοτε επεμενα για ηλιελαιο,αλλα που να με ακουσουν:smokin:


καπου εδω μεσα υπαρχει μια ιστορια καποιου που του κολλησε το παπι, και πηρε λαδι απο κατι καντιλια απο μια εκκλησια και γυρισε σπιτι του κανονικα

:lol: :lol: :lol:

OldMan
18/06/2010, 04:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
εγω βεβαια τοτε επεμενα για ηλιελαιο,αλλα που να με ακουσουν:smokin:
Σε βρίσκω πολύ μπον βιβέρ ... :winka:



Το πυρηνέλαιο είναι και φθηνότερο και αντέχει περισσότερα χλμ ..
(αλλά όντως είναι πολύ μπας κλας..) :blush:

lspiros
18/06/2010, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καπου εδω μεσα υπαρχει μια ιστορια καποιου που του κολλησε το παπι, και πηρε λαδι απο κατι καντιλια απο μια εκκλησια και γυρισε σπιτι του κανονικα

:lol: :lol: :lol:
φανταζομαι μιλαμε σιγουρα για honda.ποια honda?αυτα ντε που δεν χαλανε ποτε και δεν χρειαζοντε συντηρηση.:smokin:

sernodas2
19/06/2010, 17:21
ρε σεις εειχα ενα αγροτιοκο rn40 toyota hilux εκαιγε το κολο του απο λαδια.....μεχρι κ ελαιολαδο του ειχαμε βαλει μεχρι να φτασει στο βενζιναδικο....κ δεν επαθε τπτ

τωρα σε ενα glxακι που παιζει εδω στο σπιτι του βαζω λαδακι απ το lidl(αυτοκηνιτου) κ οτι μενει απ τις αλλαγες λαδιων κ δεν εχει παθει τπτ μην τρελενοστε ρε η ζωη ειναι λιγη κ μετα το δντ κ του παπαρες που μας καναν κουμαντο τοσα χρονια κ μας εφτασαν ως εδω το λαδι κ το ιξοδες του μας μαρανε,,,,βαλε φιλε λαδι απ το αυτο
λαδι ναχει μεσα........

jimmis5
20/06/2010, 07:37
Ενα 30αρι απλο λαδακι που εχει 2-3ευρα δεν χαλαει το κινητηρια εκτος βεβαια απο τους δισκους,οι οποιοι αν μπορεις να τους αλλαξεις μονος σου εχουν και αυτοι ενα 5ευρο την φλατζα την κοβεις μονος αν δεν βαριεσαι αλλιως +5ευρα συνηθως στα παπια πρωτα πεφτουν τα ρημαδια τα ελατηρια στις καμπανες και μετα τρωγονται η δισκοι, καλως η κακως παντα εβαζατετοια φθηνα λαδια ,το κοντερ δεν ξερω ποσες φορες εχει μηδενισει και ξαναρχισει να γραφει,ε και σε 97 που ο εχω οντας ταλιμπαν της ασφαλτου εχω αλαξει 2 μπιελες και 3 κυλινδροπιστονα εε δεν ειναι και ασχημα.:winka: :wave2:

stefanos
20/06/2010, 09:13
Όταν βγήκαν τα παπιά δεν είχαν ανακαλυφθεί τα λάδια μοτοσυκλετών.