PDA

View Full Version : να το κανω??(cb 500)



cachilleas
17/06/2010, 18:35
Γεια χαρα παιδια. σκεφτομαι να ριξω βαψιματακι σε μοτο, σε ζαντες , να αλλαξω φλασακια, καθρεφτες και καμια εξατμισουλα (σκεφτομαι λεω γιατι ακομα $$$$ δεν υπαρχουν----καλοκαιρι βλεπετε και τα καθημερινα εξοδα αυξανονται μαζι με διακοπες κτλ) ετσι κ αλλιως αυτα τα πραγματα λιγο λιγο θα γινουν. "πειραξα" μια φωτο στο photoshop και στη....ζωγραφικη των windows και σας την παραθετω να μου πειτε τη γνωμη σας.... σας αρεσει ναι η οχι. εμενα το μαυρο κοκκινο μ αρεσει αλλα γενικα ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις και ιδεες αν εχετε..............
περισσοτερο δηλαδη και για τις ιδεες σας ανοιξα το θεμα...

ενα cb500 εχω το οποιο ειναι αυτο ακριβως στην φωτογραφια
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105712

και σκεφτομαι κατι τετοιο.....

Υ.Γ: η σελα δεν θα γινει ετσι φυσικα, απλα θελω να βαλω καποια διαφορετικη και γιατι αυτη που εχω τωρα ειναι λιγο σκισμενη, και επειδη θελω να τη μαλακωσω λιγο. αλλωστε ειχα δει και κατι ταπετσαριες που ειχαν και κοκκινες πινελιες....

ακουω............................:smokin:


201672

ftsmf
17/06/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από cachilleas
Γεια χαρα παιδια. σκεφτομαι να ριξω βαψιματακι σε μοτο, σε ζαντες , να αλλαξω φλασακια, καθρεφτες και καμια εξατμισουλα (σκεφτομαι λεω γιατι ακομα $$$$ δεν υπαρχουν----καλοκαιρι βλεπετε και τα καθημερινα εξοδα αυξανονται μαζι με διακοπες κτλ) ετσι κ αλλιως αυτα τα πραγματα λιγο λιγο θα γινουν. "πειραξα" μια φωτο στο photoshop και στη....ζωγραφικη των windows και σας την παραθετω να μου πειτε τη γνωμη σας.... σας αρεσει ναι η οχι. εμενα το μαυρο κοκκινο μ αρεσει αλλα γενικα ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις και ιδεες αν εχετε..............
περισσοτερο δηλαδη και για τις ιδεες σας ανοιξα το θεμα...

ενα cb500 εχω το οποιο ειναι αυτο ακριβως στην φωτογραφια
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=105712

και σκεφτομαι κατι τετοιο.....

Υ.Γ: η σελα δεν θα γινει ετσι φυσικα, απλα θελω να βαλω καποια διαφορετικη και γιατι αυτη που εχω τωρα ειναι λιγο σκισμενη, και επειδη θελω να τη μαλακωσω λιγο. αλλωστε ειχα δει και κατι ταπετσαριες που ειχαν και κοκκινες πινελιες....

ακουω............................:smokin:


κοκκινη ριγα και κοκκινη ταινια στις ζαντες οπως το εχεις παρουσιασει πιστευω θα του πηγαινε πολυ και θα το ανανεωνε κιολας... βαλε και κανα μικρο φλασακι...βαλε μια απλη αντιολισθητικη σελιτσα και εισαι ετοιμος... δεν χρειαζεται και πολλα πολλα... αντε το πολυ καμια μασκουλα μαυρη να του πηγαινει....
γενικα παντως γυμνο μηχανακι μαυρο με κοκκινη ριγα ειναι μουρλια... :D

cachilleas
17/06/2010, 19:39
να σαι καλα φιλε που μπηκες στον κοπο να απαντησεις!:beer: οπως το ειπες ακριβως.ανανεωση..:winka:

ftsmf
17/06/2010, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από cachilleas
να σαι καλα φιλε που μπηκες στον κοπο να απαντησεις!:beer: οπως το ειπες ακριβως.ανανεωση..:winka:

καλα δεν μπηκα και στον κοπο... φορουμ ειναι οποτε ολο και καποιος θα απαντουσε...

γενικα ρε συ τετοια μηχανακια στρογγυλοφαναρα(εν ολιγοις λιγο παλαιοτερα μοντελα) την ανανεωση τους την χρειαζονται.. παντως αν ειναι ηδη μαυρο τοτε η ριγα στο τεποζιτο μπορει να γινει και με αυτοκολλητη ταινια στο χρωμα του σηματος της χοντα που εχεις στο τεποζιτο(για να ταιριαζει) και πιο φθηνα απο την βαφη θα σου παει σιγουρα... αν ειναι λευκο το σημα σου βαλε λευκη ριγα δηλαδη και λευκη ταινια στις ζαντες... μια χαρα δεν θα ειναι και παλι???

και βαλε και κανα ωραιο καθρεπτακι για να δειχνει λιγο πιο "κακο"... πχ...τυπου Ζ750...

Man7
18/06/2010, 02:41
Cachilleas, να πω κι εγώ;

Κατ’αρχήν πρέπει να αποφασίσεις αν θα φτιάξεις το μηχανάκι με κάποιο “θέμα”, ή απλώς θα του αλλάξεις τα χρώματα για ανανέωση. Στα πιο “παλιομοδίτικου” σχεδιασμού Honda εγώ λατρεύω τα χρώματα της Rothmans. Είναι και μπλέ με χρυσές ζάντες, οπότε αφήνεις τις ζάντες ως έχουν και βάφεις το κάτω (ή και το πάνω, αν θέλεις) μισό των βαμένων τμημάτων της μηχανής λευκό και κολλάς και ρίγα χρυσή-κόκκινη μςταξή των δύο. Θα πρέπει να είναι και φθηνότερο από το να το βάψεις όλο και τις ζάντες. Οι ρίγες στα χρώματα του σήματος και τα σιρίτια στους τροχούς, νομίζω ότι είναι για πιο... νεορετρό μηχανάκια, σαν το Mostro, το Hornet κλπ ή αν δεν ταιριάζει καλά κάποιο “θέμα”.
Τέλος λάβε υπ’όψην σου ότι τα μαύρα μηχανάκια είναι μονίμως βρώμικα και σκονισμένα. Όταν είναι φρεσκοπλυμένα βέβαια είναι πανέμορφα... Γιατί δεν το βάφεις σε κάποιο πιο πρωτότυπο χρώμα; Ας πούμε candy apple red όπως της φωτό. Το μαύρο έχει πολυφορεθεί.

Έχεις σκεφτεί να το κάνεις cafe racer; Θα χρειαστεί να βγάλεις από πάνω τεπόζιτο, καπάκια και ουρά/σέλα και να ταιριάξεις από κάτι παλαιότερο. Ωραία τεπόζιτα έχουν τα τσοπεροειδή της Suzuki (και άλλα) και βέβαια υπάρχουν και τα “φυστίκια” (“peanut”) των Harley Sportster (αν χωράνε – είναι κάπως μακρυά). Ουρά βρίσκεις από ebay και ιντερνετομάγαζα.
Βέβαια το παραπάνω ξεφεύγει αρκετά από το “βαρέθηκα να το βλέπω και το βάφω”
Καλή επιτυχία ό,τι κι αν κάνεις και βάζε φωτογραφίες!

Μ.


201685

cachilleas
18/06/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
καλα δεν μπηκα και στον κοπο... φορουμ ειναι οποτε ολο και καποιος θα απαντουσε...

γενικα ρε συ τετοια μηχανακια στρογγυλοφαναρα(εν ολιγοις λιγο παλαιοτερα μοντελα) την ανανεωση τους την χρειαζονται.. παντως αν ειναι ηδη μαυρο τοτε η ριγα στο τεποζιτο μπορει να γινει και με αυτοκολλητη ταινια στο χρωμα του σηματος της χοντα που εχεις στο τεποζιτο(για να ταιριαζει) και πιο φθηνα απο την βαφη θα σου παει σιγουρα... αν ειναι λευκο το σημα σου βαλε λευκη ριγα δηλαδη και λευκη ταινια στις ζαντες... μια χαρα δεν θα ειναι και παλι???

και βαλε και κανα ωραιο καθρεπτακι για να δειχνει λιγο πιο "κακο"... πχ...τυπου Ζ750...

μπλε ειναι φιλε, και εχει και τα.....φαγωματακια του. θες απο ενα πεσιμο απο το σταντ, απο τσαντακια, ακομα και απο...ζορικο πλυσιμο εχει γδαρθει οποτε το βαψιματακι θα γινει σιγουρα.. αυτο που λεει το παιδι κατω για κανενα πιο προτοτυπο χρωμα αξιζει.... αλλα αλλαζουν πολλα μετα.... βεβαια και η μαυριλα ειναι ωραια με κοκκινο. εχει να πεσει σκεψη.... :)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
Cachilleas, να πω κι εγώ;


Καλή επιτυχία ό,τι κι αν κάνεις και βάζε φωτογραφίες!

Μ.

φιλε Μαν7 πολυ ωραιες ιδεες (εισαι και ολυμπιακαρα? :p ) ΚΑΙ τα χρωμματα της Rothmans μου αρεσουν , τα βρισκω πολυ classic κατασταση και μ αρεσει και ρα cafe racer μια απο τα ιδια... το πρωτο μου φαινεται πιο εφικτο βεβαια γιατι για το δευτερο ειναι πολλα. και πολλα τα $$$$$(Αρη χεχεχε) και πρπει να γινει σωστη δουλεια πανω στη μηχανη που δεν ξερω και καποιον να την κανει..

εγω δει κατι θεματακια εδω που σκεφτομαι να κλεψω κανενα :) βαψιμο παντως ακομα και στο ιδιο του το χρωμα δεν το γλιτωνω για τους λογους που ειπα και στον ftsmf

http://www.ducati.com/bikes/monster/796/index.do

TOLISTOLAROS
18/06/2010, 06:16
Ωραίο μηχανάκι.Βάλε ένα upsidedown από CBR να πέσουν όλοι τέζα... :cool:

DeusEx
18/06/2010, 06:22
+600

μαυρο γυμνο με κοκκινη ριγα τα σπαει!!!!

και το δικο μου το φειζερακι ετσι το εχω κ λατρευω να το κοιταω !

tzo_L
18/06/2010, 09:27
Φιλαρακι κ@υλ@ ειναι το μαυρακι με τις κοκκινες λεπτομεριες

ΑΛΛΑ

Εγω θα προτημουσα να την βαψω candy apple red οπως ειπε ο φιλος παραπανω....

1ον γιατι το cb σου θα αποκτησει "μοναδικοτητα"(το μαυρο οτι κ να κανεις μαυρο θα ειναι!!)
2ο αν δεν κανω λαθως το χρωμα αυτο το εχει χρησημοποιησει η honda σε μεταγενεστερες μηχανες απο την δικια σου...αρα θα κλεψει κανα χρονακι η γρια!!!:p


αυτια:beer:

cachilleas
18/06/2010, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzo_L
Φιλαρακι κ@υλ@ ειναι το μαυρακι με τις κοκκινες λεπτομεριες

ΑΛΛΑ

Εγω θα προτημουσα να την βαψω candy apple red οπως ειπε ο φιλος παραπανω....

1ον γιατι το cb σου θα αποκτησει "μοναδικοτητα"(το μαυρο οτι κ να κανεις μαυρο θα ειναι!!)
2ο αν δεν κανω λαθως το χρωμα αυτο το εχει χρησημοποιησει η honda σε μεταγενεστερες μηχανες απο την δικια σου...αρα θα κλεψει κανα χρονακι η γρια!!!:p


αυτια:beer:

xaxaxaxax θα της κανω lifting kai botox δηλαδη :D