PDA

View Full Version : yamaha r6



michaelgtc
17/06/2010, 18:56
γεια σας παιδια.
σκεφτομαι να ξανανεβω παλι σε μηχανες μετα απο 6 χρονια απουσιας.
πρων κατοχος ενος aprilia sr 50 και μετα ενος yamaha Z-125 εχω αρχισει να σκεφτομαι την αγορα μιας yamaha r6. σκεφτομαι για μεταχειρισμενη αλλα οχι κ πολυ παλια.
2008 μοντελο πιστευω οτι θα ειναι καλα. σε τι τιμες παιζουν οι R6 2008?
τι προβληματα βγαζουν. ειναι γενικα αξιοπιστες?

djspy21
18/06/2010, 03:02
Καλησπέρα φίλε.

Καταρχάς, σχετικά με τις τιμές παίζουν απο 8.500 ευρώ μέχρι και 7.000, ανάλογα κατάστασης και έξτρα που έχουν.

Απλά σαν κάτοχος R6 08 μοντέλο, θα ήθελα να μας εξηγήσεις για ποια χρήση την θέλεις. Το λέω αυτό καθώς θα πρέπει να γνωρίζεις ότι χαμηλά το μηχανάκι είναι ψόφιο. Μετά τις 5.000 στροφές κάτι γίνεται....και μετά απο τις 10.000 γίνεται το πάρτυ. Οπότε το μηχανάκι θα το ευχαριστηθείς στην πίστα κυρίως.

Τώρα για προβλήματα δεν ξέρω να σου πώ, καθώς έχω λίγα χιλιόμετρα 4.500 χλμ., οπότε δεν έχει βγάλει κάτι.

michaelgtc
18/06/2010, 05:16
αυτα που μου λες τα διαβασα προσφατα σε ενα περιοδικο.
δεν μπορω να καταλαβω γιατι η R6 να ειναι φτιαγμενη για πιστα ενω η R1 oxi μιας κ εχει αρκετη ροπη και κατω απο τισ 5000. για καθημερινη χρηση δεν ενδυκνειτε δηλαδη?
ακομα παρατηρησα οτι δεν υπαρχει η R7. μην με παρεξεγησετε μιας κ εχω αποχη 6 χρονια απο τις μηχανες

djspy21
18/06/2010, 05:50
'Ολες οι supersport μηχανές για πίστα είναι φτιαγμένες.

Τώρα αν είσαι έτοιμος να κάνεις συμβιβασμούς, μπορείς να την παίρνεις και κάθε μέρα στην δουλειά, και να μην σε νοιάζει που θα χτυπάει 100 βαθμούς και θα σε ψήνει.
Εμένα και σε κοντινό ταξιδάκι, με κούρασε να πώ την αλήθεια...!

Αλλά με το που την βλέπω αραγμένη σε κάποιο τοπίο, την χαζεύω ...γιατί μου αρέσει απίστευτα σε εμφάνιση.

vassilis88
18/06/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
αυτα που μου λες τα διαβασα προσφατα σε ενα περιοδικο.
δεν μπορω να καταλαβω γιατι η R6 να ειναι φτιαγμενη για πιστα ενω η R1 oxi μιας κ εχει αρκετη ροπη και κατω απο τισ 5000. για καθημερινη χρηση δεν ενδυκνειτε δηλαδη?
ακομα παρατηρησα οτι δεν υπαρχει η R7. μην με παρεξεγησετε μιας κ εχω αποχη 6 χρονια απο τις μηχανες

αυτες οι μηχανες δε βολευουν για πολη.. δυσκολα κανεις χωσιματα σφηνες μανουβρες κλπ μες την κινηση γιατι δν ειναι ελαφριες κ δν κοβει κ το τιμονι..

καλια να κοψεις κανα χιλιαρικο η κ πιο λιγο για κανα παπι εντος πολεως κ να μην ταλαιπωρειται το μεγαλο (τζαμπα χλμ γραφει, τζαμπα βενζινη τρωει, κ πιο γρηγορα παει μονο σε μεγαλες λεωφορους υποθετω)

ρ7 δν νομιζω να βγαινε ποτε κανονικα, απ οσο ξερω ηταν σπεσιαλακι που βγηκε σε λιγες μοναδες κ εκανε τρελα λεφτα κ εχει διατηρησει την αξια του. το 2000-2001 καπου κει. κατι σαν τη σειρα R των ντουκατι sbk για να μπορεσει να τρεξει ο χαγκα αν δν κανω λαθος.

antonis_fr4-4
18/06/2010, 10:20
φιλε μου επειδη εχω μια r6 του 2008 θα σου πω οτι για χρηση μεσα στην πολη δεν ειναι οτι καλυτερο και θα σε κουρασει.Αλλα μολις βγεις σε εθνικη η επαρχιακο θα την ευχαριστηθεις την μηχανη,αν την βαλεις και σε πιστα ειδικα δεν θα θες να βγεις.Παντως εγω ειμαι πληρως ευχαριστημενος με την μηχανη.Για προβληματα τωρα δεν μπορω να σου πω και πολλα,παντως το χρονο που την εχω και τα 10.000 χμ που εχω κανει δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα. :wave2: :wave2:

michaelgtc
18/06/2010, 20:53
καταρχην να πω οτι μενω επαρχια κ οτι δν τιθετε θεμα κινησης οποτε οι μανουβρες μου ειναι αχρηστες. ακομα να πω οτι το θεμα πιστα τωρα που το σκεφτομαι με αφηνει τελειως αδιαφορο. αν κ οταν την παρω μπορει κ να με ενδιαφερει.
τωρα αυτο με την ζεστη που βγαζει ειναι ενα προβλημα.
σε περιοδικα υπηρχε η R7 κανονικα στις τιμες και εκανε 10.000.000 δρχ

Spyrious
19/06/2010, 04:24
Επειδή έχω και εγώ ένα r6 αλλά και ένα tlr.Θα σου πω το εξής.Καμία απο τις 2 δεν βολευει σε πόλη.Απλά το r6 επείδή είναι πιο ελαφρύ και πιο συμμαζεμένο,έχω πιο όρθια θέση οδήγησης από ότι το tlr με βολέυει καλύτερα στην πόλη.Αλλά όπως σου είπαν και οι άλλοι,αν μπορεις πάρε κανένα μτχ παπί για την πόλη και κράτα το r6 για εκτός πόλης όπου θα το ευχαριστηθείς πάρα πολύ.

boxter99
20/06/2010, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από michaelgtc
αυτα που μου λες τα διαβασα προσφατα σε ενα περιοδικο.
δεν μπορω να καταλαβω γιατι η R6 να ειναι φτιαγμενη για πιστα ενω η R1 oxi μιας κ εχει αρκετη ροπη και κατω απο τισ 5000. για καθημερινη χρηση δεν ενδυκνειτε δηλαδη?
ακομα παρατηρησα οτι δεν υπαρχει η R7. μην με παρεξεγησετε μιας κ εχω αποχη 6 χρονια απο τις μηχανες

H R7 bghke mono se 500 antitypa otan bghke kai gia kathara agonistikoys skopoys. H timh ths htan pisteuyo poly pano kai apo ta R1 aytoy to kairoy. Eixe foyl ohlins etc etc. H 2008 R6 einai poly ajiopisth alla pshloroph. Se pista pantos afhneis piso akoma kai R1s stis strofes giati ayto to mhxanaki strivei san trello. Kai to R1 2008 mapa einai sta xamhla, an den baleis kana akrapovic, power commander map klp den poly paei.

SPRIDER
21/06/2010, 15:47
KAI ΓΩ σαν κατοχος συμφωνο με τους κυριους παραπανω και γω ζω σε επαρχια αλλα δεν την βαζω μεσα στην πολυ αναβει πολυ ευκολα ,για γρηγορες βολτες και αποστασεις με συγκινησεις στην προτεινω ανεπιφυλακτα οσο για δουλειες μςσα στην πολυ λογο της θεσης οδηγησης θα σου προτεινα να το αποφυγεις:hypnotize :hypnotize οσο τωρα για προβληματα δεν μου εχει βγαλει κατι για τα 9.000χλμ που εχω κανει.ολο το θεμα ειναι γιατι πραγμα τη θες..:beer: :beer:

michaelgtc
22/06/2010, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από boxter99
H R7 bghke mono se 500 antitypa H timh ths htan pisteuyo poly pano kai apo ta R1 aytoy to kairoy.
η τιμη της ηταν τοοοτε 10.000.000 δρχ οπως ειπα δηλ 30.000 ευρω.
ηταν τελειως αγωνιστικη μοτοσυκλετα και απο οτι θυμαμαι δν μπορουσες να την κυκλοφορησεις σε δρομους.
ηταν κατι σαν τα ξερα μηχανακια. η τιμη της ηταν διπλασια απο την σημερινη R1.
εγω σκεφτομαι για καποιο μηχανακι το οποιο να το χρησιμοποιω στην πολη αλλα να κανω και ταξιδια με αυτο.
εσεις σε ποια κατευθυνση νομιζεται πρεπει να ψαηω.
απο μικρος ειχα ερωτα με τα R της yamaha.

hereticous
26/07/2010, 20:58
Filaraki moy, kat'eme den eisai etoimos na aneveis kathgoria apo to Z125 sth r6. Pare kalytera ena 250 enduraki ma ma8eis na odhgeis kai se kana dyo xronia ta ksanaleme... :)

Toumpas
28/07/2010, 03:51
Για μένα πάρε το Ρ6 αφού σου αρέσει και να προσέχεις γιατί είναι διαόλια.

Όμως έχουν φοβερό στήσιμο που σημένει οτι συγχωρεί πολλές μαλακίες και λάθος χειρισμούς.

Φοβερά πλαίσια, αναρτήσεις και λάστιχα (αναλώσιμα που πρέπει να τα έχεις πάντα σε άριστη κατάσταση).

Ακόμη και σε ευελιξία είναι πολύ καλή! Αυτοί που λένε το αντίθετο είτε δεν το έχουν δοκιμάσει είτε είναι κουλάδια! Έχει λεπτή σιλουέτα, κοντό τιμόνι για να μπαίνει κάτω από τους καθρέπτες (έχοντας βγάλει τους δικούς του) και το τιμόνι κόβει όσο πρέπει ώστε ακόμη και με κίνηση να είσαι μπροστά με τα παπάκια ;()

sabayam
29/07/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Για μένα πάρε το Ρ6 αφού σου αρέσει και να προσέχεις γιατί είναι διαόλια.

Όμως έχουν φοβερό στήσιμο που σημένει οτι συγχωρεί πολλές μαλακίες και λάθος χειρισμούς.

Φοβερά πλαίσια, αναρτήσεις και λάστιχα (αναλώσιμα που πρέπει να τα έχεις πάντα σε άριστη κατάσταση).

Ακόμη και σε ευελιξία είναι πολύ καλή! Αυτοί που λένε το αντίθετο είτε δεν το έχουν δοκιμάσει είτε είναι κουλάδια! Έχει λεπτή σιλουέτα, κοντό τιμόνι για να μπαίνει κάτω από τους καθρέπτες (έχοντας βγάλει τους δικούς του) και το τιμόνι κόβει όσο πρέπει ώστε ακόμη και με κίνηση να είσαι μπροστά με τα παπάκια ;()


xaxa ονομα και πραγμα να υποθεσω απο nickname!!!!
σα τα πιτσιρικια στη γςειτονια ολοι μερα με τσιροτα μεχρι να μαθουν πατινι!!!

τι λες ρε αρχοντα εσυ δλδ με το r1 μεσα στη πολη μερα μεσημερι πχ κεντρο Αθηνα κανεις το βαΛΕΝΤΙΝΟ ΡΟΣΣΙ οι αλλοι μ@λ@κες και κουλαδια....εχει αφασια!!!!!!

θα συμφωνησω με τους παραπανω με αρκετες υποχωρησεις απο τον εαυτο σου θα κινηθεις στη πολη αλλα ποτε δε θα καταλαβεις τη χρηστικοτητα της μηχανης!!!!

τωρα απο πιτα που δε τρως τι σε νοιαζει και να καεις!!!!!

εμενα το r6 με 20.000 χλμ με 2 αγωνες και 2 εξαωρους και ποσα track-day δεν εχει βγαλει προβλημα κανενα!!!

hereticous
29/07/2010, 15:31
To r6 ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΛΑΘΗ. Αν ψάχνεις κάτι τέτοιο, πάρε κανένα 400ρι ss. Έχουν και αυτά πολύ γκάζι για σενα που είχες παπί...Για r6 ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ! Θέλει να πας σταδιακά και να ανεβείς από τα 10 άλογα στα 135 που έχει με ram air. Θα είσαι κίνδυνος για σένα και τους άλλους...

Toumpas
29/07/2010, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam


εμενα το r6 με 20.000 χλμ με 2 αγωνες και 2 εξαωρους και ποσα track-day δεν εχει βγαλει προβλημα κανενα!!! [/B]

Άραξε Γρηγόρη, άσε και κανά άλλο να οδηγήσει στην Ελλάδα εκτός απο τον ευαυτό σου, εσένα και την αφεντιά σου.:rotflmao:

yamahas 13
29/07/2010, 16:03
Φιλαράκι άκου τους άλλους, για το καλό σου στα λένε. Super sport και πόλη δεν γίνετε. Θα ταλαιπωρηθείς κι εσύ και η μηχανή. Εγώ έχω R1 από τον Φλεβάρη παλιότερα είχα ένα GSXR 600 και δεν παλευόταν μέσα στην πόλη. Γι' αυτό τότε είχα και παπί και τώρα έχω ένα XT 660. Για μένα πάρε κανένα CB SUPER FOUR, CB-1 ή αν θες κάτι πιο καινούργιο πάρε XJ6 DIVERSION (6000 καινούργιο). Καλό είναι να μπεις σιγά σιγά στην κατηγορία των SS γιατί όπως και να το κάνουμε πολλά τα γκάζια.

sabayam
31/07/2010, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Άραξε Γρηγόρη, άσε και κανά άλλο να οδηγήσει στην Ελλάδα εκτός απο τον ευαυτό σου, εσένα και την αφεντιά σου.:rotflmao:

καλα μετα απο fz πηρες r1 08 και επιασες το παπα απο τα @@@@!!!!


εσυ πρεπει να αραξεις και παρεπιμποντως αλλαξε κανα λαστιχο μπας και ηρεμησεις απο τα ψυχολογικα σου και το κλεισεις να λες οτι δε στριβει η μηχανη και φταιει το λαστιχο γιατι ειναι 07 παραγωγη και δε ζαλιζεις το κοσμο......

ρυθμισε καμια αναρτηση που ειναι μαμα και παραπονιεσαι και βαλε κανα πολυεστερικο γιατι ειναι κριμα να το σκορπισεις και αυτο.......

και οταν πας σερρες μιλας γιατι εκτος απο μερικα track0day στα μεγαρα και μερικες βολτες στο δρομο δεν εχει κατι αλλο στο ενεργητικο σου.......

α...!!!!!!!!!!!!! ξεχασα τις παμπολλες σαβουρες Κε Τουμπα................:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

r6mania
24/08/2011, 07:28
Για μένα όλοι οι παραπάνω δεν δίνουνε σωστές συμβουλές.. το R6 δεν είναι ο διαστημόπλοιο!!!

Μέσα στην πόλη δουλεύει πάρα πολύ... Σφήνες κάνεις παντού... Χωράς να περάσεις εκεί που καμία άλλη μηχανή δεν χωράει.. Ένα supersport είναι πιο στενό και από παπάκι!!!

Η θέση οδήγησης είναι απλά διαφορετική από οτιδήποτε άλλο.. κουράζει μέχρι να συνηθίσεις...

Μην ξεχνάς όμως ότι με τέτοια μηχανή έχεις την απόλυτη ασφάλεια...
Απόλυτο φρένο...
Λάστιχα που αντέχουν το απόλυτο φρένο.. η μηχανή δεν γλιστράει με τίποτα..
Στρίβεις χωρίς φόβο..
Εντέλεις κυκλοφορεις ασφαλέστερα από οποιαδήποτε άλλη μηχανή.

Μετά έχεις το θέμα απόλαυσης..
Και εγώ όταν πήγα στο r6 είχα πάει από πολύ μικρή μηχανή..
Εντάξη δεν το πήγαινα τάπα τις πρώτες μέρες αλλά πριν κλείσω μήνα πήγαινα αέρα..
Αργά ή γρήγορα θα το μάθεις και θα απολαμβάνεις την ευχαρήστηση να οδηγάς το απόλυτο γκάζι!!
Τα r6 είναι ότι πιο γρήγορο σε 600 με μεγάλη διαφορά!!!
Κάθε βόλτα με το R6 είναι μια απολαυστική εμπειρία.. είχα για 2ο μηχανάκι και ένα παπί.. ε τρελός ήμουν να πάω με το παπί? Ούτε για απόσταση 500μ δεν πήγαινα με το παπάκι...

Επόμενο θέμα είναι το look σαφέστατα...
Ποιά άλλη μηχανή να συγκριθεί με ένα supersport μηχανάκι???
Για μένα καμία...!!
Η εμφάνιση ενός supersport είναι κάτι μοναδικό..


Τέλος κόστος συντήρησης..
Πολλοί μου λέγανε ότι με το r6 θα έχω τρελά έξοδα..
Συχνά τακάκια λέγανε... χμμ αλήθεια είναι.. αλλά χαίρομαι που τα πληρώνω γιατί έχω ένα φρένο άγκυρα!!
Συχνά λάστιχα λέγανε.. αλήθεια είναι.. slick λάστιχα φοράνε αυτές οι μηχανές τα τρώνε γρήγορα.. αλλά δεν ξεκολάει ούτε για πλάκα.. οπότε και για την καθημερινή μου χρήση μου χαρίζει την απόλυτη ασφάλεια.. αν βάλω λάστιχα touring θα αλλάζω μια φορά στα πόσα χρόνια αλλά θα είναι γλίστρα όπως οι touring μηχανές.
Ακριβά service λέγανε... βλακείες... λαδάκια μπουζί και φίλτρα.. τίποτα άλλο δεν θέλει μια τέτοια μηχανή (2ης γενιάς injection.. γιατι για τα καρμπυλάτερατα τα 1α θες ένα συνεργείο χορηγό). Όσο το έχω δεν χρειάστηκα ποτέ κάτι παραπάνω..


SUPERSPORT KAI ΞΕΡΩ ΨΩΜΙ... :)

hereticous
24/08/2011, 11:03
Ρε φίλε μου, συγνώμη κιόλας για το ύφος, αλλά επειδή κατ'εμέ δίνεις ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ συμβουλές, ως κάτοχος r6 και εγώ, να πω πως:

1) @@ σφήνες κάνεις με το ρ6. Όχι μόνο εσυ, οποιοσδήποτε. Αν με το r6 κάνεις σφήνες, τότε ή δεν έχεις οδηγήσει παπί ή δεν ξέρεις τι θα πει σφήνα. Δεν είμαι γρήγορος και ούτε το παίζω τέτοιος, αλλά ξέρω οτι μέσα στην κίνηση θα κινηθώ πιο γρήγορα και άνετα από οποιοδήποτε ss και είμαι σίγουρος για αυτό.

2) Φρένα άγκυρα στους σκ@τόδρομούς μας και με μια θέση οδήγησης τόσο σκυφτή=καταστροφτικό. Το μπροστά γλυστράει παντού και κινδυνεύεις πάρα πολύ να χάσεις το μπροστινό σου όταν οδηγείς. Προφανώς και δε συγκρίνω τα φρένα του με ένα παπί, αλλά αν πάρεις ένα oποιοδήποτε motard με ικανοποιητικά φρένα, θα μπορείς να πατάς άνετα και το πίσω και γενικά να γλυστράς χωρίς να έχεις πρόβλημα.

3) Δεν ξέρω τί σόι θερμοκρασίες έχετε εκεί που μένεις, αλλά εμένα δεν υπάρχει περίπτωση να κατεβώ κέντρο και να έχει κίνηση και να μη μου ανάξει το βεντιλατέρ. Το μηχανάκι ταλαιπωρείται όσο δεν πάει και δεν πρέπει να το λειτουργείς σε τέτοιες συνθήκες, γιατί δε ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ για τέτοιο. Υπάρχουν άλλα μηχανάκια για μόστρα και για καφετέρια.

4) Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις τη μηχανή και από τη μηχανάκι πήγες μετά στο r6, αλλά λυπάμαι, το r6 σε ένα μήνα ΔΕ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ! Εκτός και αν εννοείς το μαθαίνω να μη σε τρομάζει η επιτάχυνσή του στις ευθείες. Από εκεί και πέρα όμως για να το ΜΑΘΕΙΣ το μηχανάκι, πρέπει να γράψει χμ. πάνω του και σίγουρα ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΥΘΕΙΕΣ! Πιθανόν να το έχεις καιρό να είσαι και καλύτερος οδηγός από μένα, αν είναι έτσι, τότε σίγουρα θα συμφωνείς μαζί μου οτι όταν το πρωτοπήρες και το είχες κανένα μήνα το μηχανάκι, ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ να το οδηγείς όπως το ξέρεις τώρα.

5) Διπλάσια κατανάλωση από ένα παπί. Αν γράφεις πολλά χμ. μέσα στην πόλη, η αγορά ενός μεταχειρισμένου παπιού καλύπτεται σχεδόν εξολοκλήρου από τη διαφορά της τιμής στη βενζίνη, στα service και στα λάστιχα μεταξύ r6 και παπιού.

6) Δηλαδή για να καταλάβω ρε φίλε? ΕΣΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ SLICK ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ??? Έλεος ΑΠΛΑ! Θα το κάψεις το παιδί...

7) Απολαυστική εμπειρία είναι κάθε βόλτα του r6 εκτός πόλης σε άδειο δρόμο και σε πίστα. Είτε ξέρεις να το πας, είτε όχι. Ο καθένας έχει τα όριά του. Εγώ νιώθω οτι πάω τάπα και με περνάνε σχεδόν όλοι. Σίγουρα όμως μόλις ξεπεράσεις την αρχική κ@βλα, τα 500μ. για να πας στο περίπτερο, όχι μόνο απόλαυση δεν είναι, αλλά μάλλον περισσότερο οφθαλμόλουτρο μπας και αφήσεις όνομα στη γειτονιά.

Φιλικά τα λέω αυτά, απλά το ύφος μου είναι τέτοιο γιατί προσπαθείς να πείσεις ένα παληκάρι να δώσει 6.000Ε-7.000Ε για λάθος λόγο και θα την πατήσει άσχημα.:beer:

TROOPER
24/08/2011, 11:05
ελπιζω να μην αρπαχτητε σε προσωπικο επιπεδο.απλα εφιστω την προσοχη σας.

sovaros_user
24/08/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από hereticous
Ρε φίλε μου, συγνώμη κιόλας για το ύφος, αλλά επειδή κατ'εμέ δίνεις ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ συμβουλές, ως κάτοχος r6 και εγώ, να πω πως:

1) @@ σφήνες κάνεις με το ρ6. Όχι μόνο εσυ, οποιοσδήποτε. Αν με το r6 κάνεις σφήνες, τότε ή δεν έχεις οδηγήσει παπί ή δεν ξέρεις τι θα πει σφήνα. Δεν είμαι γρήγορος και ούτε το παίζω τέτοιος, αλλά ξέρω οτι μέσα στην κίνηση θα κινηθώ πιο γρήγορα και άνετα από οποιοδήποτε ss και είμαι σίγουρος για αυτό.

2) Φρένα άγκυρα στους σκ@τόδρομούς μας και με μια θέση οδήγησης τόσο σκυφτή=καταστροφτικό. Το μπροστά γλυστράει παντού και κινδυνεύεις πάρα πολύ να χάσεις το μπροστινό σου όταν οδηγείς. Προφανώς και δε συγκρίνω τα φρένα του με ένα παπί, αλλά αν πάρεις ένα oποιοδήποτε motard με ικανοποιητικά φρένα, θα μπορείς να πατάς άνετα και το πίσω και γενικά να γλυστράς χωρίς να έχεις πρόβλημα.

3) Δεν ξέρω τί σόι θερμοκρασίες έχετε εκεί που μένεις, αλλά εμένα δεν υπάρχει περίπτωση να κατεβώ κέντρο και να έχει κίνηση και να μη μου ανάξει το βεντιλατέρ. Το μηχανάκι ταλαιπωρείται όσο δεν πάει και δεν πρέπει να το λειτουργείς σε τέτοιες συνθήκες, γιατί δε ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ για τέτοιο. Υπάρχουν άλλα μηχανάκια για μόστρα και για καφετέρια.

4) Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις τη μηχανή και από τη μηχανάκι πήγες μετά στο r6, αλλά λυπάμαι, το r6 σε ένα μήνα ΔΕ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ! Εκτός και αν εννοείς το μαθαίνω να μη σε τρομάζει η επιτάχυνσή του στις ευθείες. Από εκεί και πέρα όμως για να το ΜΑΘΕΙΣ το μηχανάκι, πρέπει να γράψει χμ. πάνω του και σίγουρα ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΥΘΕΙΕΣ! Πιθανόν να το έχεις καιρό να είσαι και καλύτερος οδηγός από μένα, αν είναι έτσι, τότε σίγουρα θα συμφωνείς μαζί μου οτι όταν το πρωτοπήρες και το είχες κανένα μήνα το μηχανάκι, ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ να το οδηγείς όπως το ξέρεις τώρα.

5) Διπλάσια κατανάλωση από ένα παπί. Αν γράφεις πολλά χμ. μέσα στην πόλη, η αγορά ενός μεταχειρισμένου παπιού καλύπτεται σχεδόν εξολοκλήρου από τη διαφορά της τιμής στη βενζίνη, στα service και στα λάστιχα μεταξύ r6 και παπιού.

6) Δηλαδή για να καταλάβω ρε φίλε? ΕΣΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ SLICK ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ??? Έλεος ΑΠΛΑ! Θα το κάψεις το παιδί...

7) Απολαυστική εμπειρία είναι κάθε βόλτα του r6 εκτός πόλης σε άδειο δρόμο και σε πίστα. Είτε ξέρεις να το πας, είτε όχι. Ο καθένας έχει τα όριά του. Εγώ νιώθω οτι πάω τάπα και με περνάνε σχεδόν όλοι. Σίγουρα όμως μόλις ξεπεράσεις την αρχική κ@βλα, τα 500μ. για να πας στο περίπτερο, όχι μόνο απόλαυση δεν είναι, αλλά μάλλον περισσότερο οφθαλμόλουτρο μπας και αφήσεις όνομα στη γειτονιά.

Φιλικά τα λέω αυτά, απλά το ύφος μου είναι τέτοιο γιατί προσπαθείς να πείσεις ένα παληκάρι να δώσει 6.000Ε-7.000Ε για λάθος λόγο και θα την πατήσει άσχημα.:beer:

συμφωνω σε ολα αλλα κυριως σε αυτο: Φρένα άγκυρα στους σκ@τόδρομούς μας και με μια θέση οδήγησης τόσο σκυφτή=
κατασπρωκτικο (http://www.youtube.com/watch?v=oBB7t7O9-0c)

Shinji Ikari
25/09/2011, 20:51
Το πήρες το εργαλείο τελικά?

Εγω παντως με τριαντα χιλιαδες χλμ που εχω μεχρι τωρα τεινω να συμφωνησω με τους Toumpas και r6mania, Χωρις να λεω πως ο hereticous δεν εχει τα δικια του. Βλαβες δεν βγαζει, καιει πολυ, στις μικρες ταχυτητες σου κουραζει τα χερια, συνεπιβατης δεν ανεβαινει εκτος αν ειναι καμια μικρουλα, με τη θερμοκρασια δεν εχει προβλημα σαν μηχανη απλα το καλοκαιρι σου καιει τα ποδια, λαθη οντως συγχωρει... συνηθως. Και αν μαθεις να το οδηγεις μεσα στην πολη τα παπια δεν θα σου βγαινουν πουθενα... εκτος αν ειναι καποιος πραγματικα γρηγορος. Και στην εθνικη πεταει. Και εχει και τον καλυτερο ηχο. Και ειναι και το πιο ομορφο.
Αυτο που με προβληματιζει hereticous ειναι πως λες οτι γλυστραει το μπροστινο. Δεν εχω δει εγω ποτε κατι τετοιο ακομα και στο βρεγμενο, ???

Το πηρες ομως?