PDA

View Full Version : Ασετόν στην βενζίνη;



project.breeze
17/06/2010, 19:51
Έχω διαβάσει κατά καιρούς για τα πλεονεκτήματα της χρήσης ασετόν σε αναλογία 3ml/lt βενζίνης.Όλοι μιλάνε για μείωση κατανάλωσης,βελτίωση επιδόσεων,σταθεροποίηση ρελαντί και άμεση εκκίνηση τα κρύα πρωινά.Έχει δοκιμάσει κανείς;

dmf
17/06/2010, 19:57
εγω εχω ακουσει για ναφθαλινη :D

Georgaras
17/06/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
εγω εχω ακουσει για ναφθαλινη :D


Για κόντρα με στρογγυλοφάναρο θα βγεις??? :smokin:

Ρεεεε θα τα κάψετε τα εργαλεία..... :bigcry:

project.breeze
17/06/2010, 20:13
Παραθέτω μία από τις δεκάδες μαρτυρίες από άλλο forum


"Πλεονεκτήματα : Σταθερό ρελαντί, οικονομία βενζίνης 8-10%, εξαφανίζει τα σκορτσαρίσματα του κινητήρα και τις αστάθειες, ευκολότερο στροφάρισμα του κινητήρα, ευκολότερο ξεκίνημα και άμεση στρωτή λειτουργία το πρωϊ, απαλότερη λειτουργία του κινητήρα. Κάνει διάσπαση των μορίων του νερού που ενδεχομένως υπάρχει στο ρεζερβουάρ από κακή βενζίνη και του επιτρέπει να καεί χωρίς παρανέργειες στον κινητήρα.

Η αντικροτικότητα του ασετόν είναι 150 RON, ως εκ τούτου χρησιμοποιείται με 95άρα βενζίνη και δεν χρειάζεται να βάζεις 100άρα. Στην 95άρα στα βενζινάδικα προσθέτουν τολουόλη και την κάνουν 100άρα, είναι γνωστό τις πάση.

Εγώ το χρησιμοποιώ σε 2 αυτοκίνητα 1 μήνα τώρα, έχω βάλει και στο πετρέλαιο της θέρμανσης στο καλοριφέρ με αναλογία 2ml ανά λίτρο πετρελαίου, ο καυστήρας πρώτα μπουμπούνιζε, τώαρα δουλεύει ομαλά και ίσα που ακούγεται.

Στα αυτοκίνητα έχεις την εντύπωση ότι κατέβηκαν 3 άτομα, τόσο ζωντανό νιώθεις το μοτέρ, το ρελαντί είναι καρφί στις 850 στροφές ενώ επί χρόνια έπαιζε απο 800-1000. Το ένα αυτοκίνητο είναι 2λιτρο 12βάλβιδο με συμπίεση 9.5:1 και το άλλο 16βάλβιδο 1800 με συμπίεση 10:1 και κόφτη στις 7100. "

drspeed
17/06/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Έχω διαβάσει κατά καιρούς για τα πλεονεκτήματα της χρήσης ασετόν σε αναλογία 3ml/lt βενζίνης.Όλοι μιλάνε για μείωση κατανάλωσης,βελτίωση επιδόσεων,σταθεροποίηση ρελαντί και άμεση εκκίνηση τα κρύα πρωινά.Έχει δοκιμάσει κανείς;

Σχεδόν σωστά έχεις ακούσει.
Μόνο που θέλεις άνυδρη ακετόνη >98% και συγκεντρώσεις 0,1 ως και 5% σε εξρτιμ περιπτώσεις

Αυτό που κάνει ουσιαστικά η ακετόνη είναι να κάνει τα σταγονίδια ακόμα μικρότερα και να διασπά το νερό οπότε και πιο εύφλεκτο το μείγμα ,εξ ου και λιγότερα κατάλοιπα και λιγότερα καυσαέρια.Επίσης μειώνει την ποσότητα καυσίμου που προσκολλάται στα τοιχώματα του κυλίνδρου και δεν αναφλέγεται πλήρως.
Μικρότερη κατανάλωση δεν νομίζω ότι θα δεις ή αν αυτή υπάρχει είναι αμελητέα.
Στο θέμα της καύσης κερδίζεις αλλά δεν έχω ιδέα τι μπορεί να κάνει η ακετόνη στην τρόμπα βενζίνης ,στα μπέκ και γενικά σε όλη την πορεία του καυσίμου.Αν και μιλάμε για μικρές ποσότητες (10-20ml ανά ρεζερβουάρ στις μηχανές) η ακετόνη δεν συμπαθεί ιδιαίτερα τα λαστιχένια μέρη και είναι αρκετά διαβρωτική.
Σε κάποια καινούρια αυτοκίνητα με πολύ υψηλό τελικό λόγο συμπίεσης και άμεσου ψεκασμού αρκετοί βάζουν ακετόνη για να μειώσουν τα κατάλοιπα της καύσης.Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι κινητήρες ίσως μετά έχουν πυράκια χαμηλά μίας και το μείγμα αναφλέγεται πολύ γρήγορα αλλά ψηλά τους δίνει καλύτερη απόδοση.

project.breeze
17/06/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
δεν συμπαθεί ιδιαίτερα τα λαστιχένια μέρη και είναι αρκετά διαβρωτική.





Φαντάζομαι πως σε τόσο μικρή αναλογία δεν θα δημιουργεί πρόβλημα,άλλωστε από όσο διάβασα υπάρχει κόσμος που το χρησιμοποιεί αρκετά χρόνια...

OldMan
18/06/2010, 04:25
Επειδή - ως γνωστόν - όλα τα καλά συμβαίνουν τις Παρασκευές, να ρωωτήσω κάτι:

Έχουμε δυο πτητικά υγρά (βενζίνη και ακετόνη) και υποθέτουμε (σωστά) ότι η ακετόνη είναι πτητικότερη της βενζίνης...

Μια περιεκτικότητα της τάξης των 3mL/L μπορεί να μας εξασφαλίσει την "παραμονή" επαρκούς ποσότητας ακετόνης μέσα στην βενζίνη, ώστε αυτή να κάνει αυτά που θέλουμε..???

Εάν ναι, σημαίνει ότι έχουμε ΕΠΙΤΥΧΗ, ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ και ΣΥΝΕΧΗ (χρονικά) διάλυση ενός υγρού μέσα σε ένα άλλο μικρότερης πτητικότητας...


(σαν ακραίο παράδειγμα να φέρω το νέφτι και την λαδομπογιά: Ανοίγουμε το κουτί, ρίχνουμε το νέφτι, ανακατεύουμε, κλείνουμε ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ - πράγμα που δεν συμβαίνει στο τεπόζιτο - το κουτί και το αφήνουμε στην άκρη, έτοιμο προς χρήση ..
εάν το ανοίξουμε μετά από μερικές ημέρες, θα είνια το ίδιο έτοιμο προς χρήση ή θα χρειαστεί ξανά μανά ανακάτεμα..??)

byron
18/06/2010, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή - ως γνωστόν - όλα τα καλά συμβαίνουν τις Παρασκευές, να ρωωτήσω κάτι:



Τι ρωτάς ρε φιλαράκι. Εδώ ο τυπάκος με την σόμπα, ανακάλυψε το Μαγικό Φίλτρο του Πανοραμίξ και τουμπανιάζει το μοτέρ κάνοντας και οικονομία 10%....
Χεστήκαμε για την πτητικότητα αφού το πριόνι θα σηκώνεται με 4η-5η και θα τα ανακατεύει... :winka:

OldMan
18/06/2010, 04:55
@drspeed: Αν βάζαμε λίγο λαμπριντικό πλυντηρίου πιάτων δεν θα είχαμε τα ίδια (και ίσως καλύτερα) αποτελέσματα..?? :confused:
(σοβαρά μιλάω..)

reinmeister
18/06/2010, 05:15
ειστε μωρα και παιζετε ακομα με κουκλες...

νιτρομεθανολη 1.7/1...17/1 συμπιεση και καθαρισατε...λιγη προσοχη μονο για hydro locks...:D

byron
18/06/2010, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ειστε μωρα και παιζετε ακομα με κουκλες...

νιτρομεθανολη 1.7/1...17/1 συμπιεση και καθαρισατε...λιγη προσοχη μονο για hydro locks...:D

Καμμιά αναλογία για νιτρογλυκερίνη μπας και σου βρίσκεται? :look:

OldMan
18/06/2010, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καμμιά αναλογία για νιτρογλυκερίνη μπας και σου βρίσκεται? :look:
Άστο Βύρωνα γιατί μπουκώνει το φίλτρο βενζίνης ... :winka:

(και δημιουργεί και επικαθίσεις στο μουζί..)

Cpt. Haddock
18/06/2010, 05:20
:wacko:


201694

camen
18/06/2010, 05:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


νιτρομεθανολη

Eχω 2 λιτρα στο ντουλαπι απο το βενζινοκινητο:D Πριν 2 χρονακια ειχαμε βαλει σε ενα παπακι...Πυυυραυλοοοοοοοοοοοςςςςςςς:smokin:


Να δοκιμασω στο ΚΤΜ?!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

drspeed
18/06/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
@drspeed: Αν βάζαμε λίγο λαμπριντικό πλυντηρίου πιάτων δεν θα είχαμε τα ίδια (και ίσως καλύτερα) αποτελέσματα..?? :confused:
(σοβαρά μιλάω..) θεοριτικα μιλωντας παντα και υπολογιζοντας 2%συγκεντρωση(20ml/λιτρο) ακετονης τοτε θα δεις αισθητη διαφορα που μπορει να την πληρωσεις και λιγο παραπανω απο οτι περιμενεις·Τωρα με 2-3 ml κανεις δεν γ@μισε!Σχετικα με τς χρηση ακετονης σε κινητηρες εσωτερικης καυσης θα βρεις πολλα στο νετ που εξηγουν με λεπτομεριες τι κανει και γιατι το κανει.Για λαμπρυντικο παλι δεν εχω δει κατι...
εγω παντως δεν κανω τετοια πειραματα με το αμαξι μου η την μηχανη μου ουτε προτρεπω καποιον να κανει κατι τετοιο.
Γενικα εδω πολλοι, απο οτι εχω καταλαβει αμα πει καποιος καμια μαλακια για χλωρινη στην βενζινη και πει και 2 μαλακιες περι χημειας ολο και καποιο ζωο θα βρεθει να το δοκιμασει, και να επιμενει μετα οτι εχει 50 αλογα παραπανω και το τεποζιτο κραταει 500χλμ.
Γιατι βρε χρυσα μου παιδια δεν βαζετε 100αρα;την ιδια δουλεια κανει και με λιγοτερο ρισκο.Τσαμπα αλογα δεν υπαρχουν.Και δωστε και κανενα φραγκο για σερβις να δεις μετα πως κρατιεται σταθερο το ρελαντι και πως τσακμακιαζει το πρωι με χιονι και -5 βαθμους

sapila racing
18/06/2010, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Γιατι βρε χρυσα μου παιδια δεν βαζετε 100αρα;την ιδια δουλεια κανει και με λιγοτερο ρισκο.Τσαμπα αλογα δεν υπαρχουν.Και δωστε και κανενα φραγκο για σερβις να δεις μετα πως κρατιεται σταθερο το ρελαντι και πως τσακμακιαζει το πρωι με χιονι και -5 βαθμους

Kαι τι θα κερδίσει δηλαδή κάποιος βάζοντας 100ρα? :confused:

reinmeister
18/06/2010, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kαι τι θα κερδίσει δηλαδή κάποιος βάζοντας 100ρα? :confused:

την ηθικη ικανοποιηση οτι φροντιζει για την οικονομικη ευμαρεια του βενζινα...

sapila racing
18/06/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
την ηθικη ικανοποιηση οτι φροντιζει για την οικονομικη ευμαρεια του βενζινα...

Καμμιά πηγή να πάρουμε φρέσκια Avgas ξέρουμε?
Θελω ενα 30λιτρο μπιτόνι για τις Σέρρες που θα παω Ιουλιο και θα χει και ζεστη. :evil:

p@nos
18/06/2010, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καμμιά πηγή να πάρουμε φρέσκια Avgas ξέρουμε?
Θελω ενα 30λιτρο μπιτόνι για τις Σέρρες που θα παω Ιουλιο και θα χει και ζεστη. :evil:


eisai σιγουρος?

:D :a01:

Tpap
18/06/2010, 06:31
Μετά από αρκετούς πειραματισμούς -παλιά- σε ένα υπερκυβισμένο DAXάκι, μετά από πολλά λύσε-δέσε είχα καταλήξει στην καλλίτερη αναλογία σε μπαλίτσες ναφθαλίνης/γεμάτο ρεζερβουάρ...και σκότωνε.
Απ'ότι θυμάμαι, με 2-3 παραπάνω μάζευε το πιστόνι μία κόλλα σαν ιστό αράχνης. Δεν έμενε τίποτε ίσιο μέσα... υπήρχε ένα θεματάκι όπως και να το κάνουμε. :lol:
Κάπου έιχα κάτι σημειώσεις, όμως δεν μπορώ να τις βρώ με τίποτα...

Πιό μετά είχα πειραματιστεί με νιτρομεθανόλη από θερμικά αμαξάκια...τα οποία τότε ότι έιχαν πρωτοέλθει και δεν μπορούσαμε να βρούμε καυσιμο πουθενά, εκτός από ένα μαγαζί στην Γλυφάδα που είχα γίνει τακτικός πελάτης...

Πήγαινε πολύ καλλίτερα το Νταξάκι αλλά τα μοτέρ σπάγανε ακόμη συχνότερα. :mad:

Έδενα με ένα φιλαράκι μέχρι το πρωί για το σπάσω μέσα σε 5'. :lol: :(

cot dayam :sick:

devil's animal
18/06/2010, 06:42
ρε τι τα θελετε τα εξτρα αλογα??
:confused: :confused:

Tpap
18/06/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε τι τα θελετε τα εξτρα αλογα??
:confused: :confused:

όταν είσαι 16, θές άλογα. Μετά μεγαλώσαμε. :lol: :beer: :wave2:

project.breeze
18/06/2010, 07:56
Μπορεί ορισμένα πράγματα να φαίνονται αστεία ή περίεργα αν δεν τα γνωρίζουμε,για παράδειγμα η χρήση ηλιελαίου ή σπορελαίου σε ντίζελ κινητήρες σε συγκεκριμένη αναλογία βελτιώνει την καύση.Υπάρχει και μελέτη επί του θέματος από καθηγητή του ΤΕΙ Σερρών ή Κοζάνης δεν θυμάμαι ακριβώς,αν την βρω θα βάλω link

GiannisBlessed
18/06/2010, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Μπορεί ορισμένα πράγματα να φαίνονται αστεία ή περίεργα αν δεν τα γνωρίζουμε,για παράδειγμα η χρήση ηλιελαίου ή σπορελαίου σε ντίζελ κινητήρες σε συγκεκριμένη αναλογία βελτιώνει την καύση.Υπάρχει και μελέτη επί του θέματος από καθηγητή του ΤΕΙ Σερρών ή Κοζάνης δεν θυμάμαι ακριβώς,αν την βρω θα βάλω link

το δοκιμασα πρωτη φορα σε ντιζελ μοτερ πριν λιγο καιρο.πλεον ριχνω παντα μεσα.
και οντως υπαρχει αισθητη διαφορα στην καταναλωση.
απ'οτι εχω ψαξει και διαβασει ,με ενα θερμενομενο ρεζερβουαρ μπορει να τρεξει το μοτερ και με 100% ηλιελαιο.(η καλυτερα σογιελαιο)

georgio
18/06/2010, 08:31
Σχετική συζήτηση από το ducatisti εδώ (http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=9843&hilit=%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%84%CF%8C%CE%BD).

Ξεκινάει με γενικολογίες για μειωμένη κατανάλωση (σωστή πίεση στα λάστιχα, καθαρό φίλτρο αέρα, καθαρή τροφοδοσία κλπ) και αναφέρει και την ακετόνη. Και παρακάτω κάποιος το έχει δοκιμάσει και λέει τι είδε.




@ giannisblest: ασχολείσαι και με ντίζελ;;; :confused:

OldMan
18/06/2010, 09:00
Είμαι ο μόνος που δεν αισθάνεται καλά ..??? :sick:

hidefnick
18/06/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είμαι ο μόνος που δεν αισθάνεται καλά ..??? :sick:

Μήπως να σνιφάρεις λίγο ασετόν, να "έρθεις"? :wave2:

camen
18/06/2010, 09:03
Ελα για πειτε τελικα,να το δοκιμασω ή θα γινει πυροτεχνημα?!:rolleyes: :smokin:

Tpap
18/06/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ελα για πειτε τελικα,να το δοκιμασω ή θα γινει πυροτεχνημα?!:rolleyes: :smokin:

Δεν δοκιμάζεις το Πάσχα καλλίτερα..? :D

camen
18/06/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δεν δοκιμάζεις το Πάσχα καλλίτερα..? :D

Ελα πες αληθεια,τι χρωμα φλογες θα βγαλει:confused: :rolleyes:

tai
18/06/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είμαι ο μόνος που δεν αισθάνεται καλά ..??? :sick:
είναι γιατί εισαι προσκολλημένος στης παραδοσιακές και αρχέγονες τεχνοτροπίες και αρνήσ να δεχτείς ψήγματα νεοτερισμού και σοφίας:a22:

Nostra
18/06/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Στα αυτοκίνητα έχεις την εντύπωση ότι κατέβηκαν 3 άτομα, τόσο ζωντανό νιώθεις το μοτέρ, .....


πες του να βάλει κοκοβιούς να μην ανεβαίνουν άλλοι... :wave2:

project.breeze
18/06/2010, 12:51
Διαβάστε και αυτό (http://www.chemicalforums.com/index.php?topic=2517.0) είναι από φόρουμ χημικών...Άλλοι λένε πως έπαθε ζημιά η αντλία βενζίνης,ο άλλος λέει ότι χρησιμοποιεί ακετόνη εδώ και 50.000 μίλια και δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα και ένας τρίτος λέει τα εξής:



"...I have been experimenting with Acetone in over the road vehicles for 10 years now, and I have found that it actuall DOES increase gas milage by at least 20% when used in both carbuerated and fuel-injected engines. I have gotten as much as 39.7% increase in the gas milage in my 93 GMC S15 Jimmy that has installed a 98 Vortec 5.7L 350 V8 motor.

Care needs to be taken when adding it to your fuel supply, though the precautions are not that dire. Just do not let it sit on your skin for a long time. Make sure it gets well mixed into the fuel tank(s). I have not NO discernable degrading in either the stock fuel lines (GM in my case) or aftermarket fuel lines and hoses. This is most likely because the ratio of Acetone Gasoline is very small (about a 640 to 1 mixture or about 0.15 % mixture +/- ..... very small indeed)..."

dond4le
18/06/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Μπορεί ορισμένα πράγματα να φαίνονται αστεία ή περίεργα αν δεν τα γνωρίζουμε,για παράδειγμα η χρήση ηλιελαίου ή σπορελαίου σε ντίζελ κινητήρες σε συγκεκριμένη αναλογία βελτιώνει την καύση.Υπάρχει και μελέτη επί του θέματος από καθηγητή του ΤΕΙ Σερρών ή Κοζάνης δεν θυμάμαι ακριβώς,αν την βρω θα βάλω link

Στην Κοζανη ποιο πολυ ασχοληθηκαμε με βιοκαυσημα,κυψελες καυσιμων και αγριοαγγιναρες παρα με σπορελαια ηλιελαια και αυγα τηγανιτα:lol: :lol: :lol: !!!



http://www.omikron.tv/magazine/index.php/peribalon/309-2008-09-08-18-56-55

GiannisBlessed
18/06/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Σχετική συζήτηση από το ducatisti εδώ (http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=9843&hilit=%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%84%CF%8C%CE%BD).

Ξεκινάει με γενικολογίες για μειωμένη κατανάλωση (σωστή πίεση στα λάστιχα, καθαρό φίλτρο αέρα, καθαρή τροφοδοσία κλπ) και αναφέρει και την ακετόνη. Και παρακάτω κάποιος το έχει δοκιμάσει και λέει τι είδε.




@ giannisblest: ασχολείσαι και με ντίζελ;;; :confused:


e....κατι λιγο...:D

παντως σμρ το απογευμα εβαλα το πρωτο μου σφηνακι ασετον στην μπροσαρα...
εχουν μεινει λιγα τα ψωμια του 400ριου οποτε ειπα να δοκιμασω.

project.breeze
18/06/2010, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Στην Κοζανη ποιο πολυ ασχοληθηκαμε με βιοκαυσημα,κυψελες καυσιμων και αγριοαγγιναρες παρα με σπορελαια ηλιελαια και αυγα τηγανιτα:lol: :lol: :lol: !!!



http://www.omikron.tv/magazine/index.php/peribalon/309-2008-09-08-18-56-55



Άρα μιλάω για το ΤΕΙ Σερρών :winka:

georgio
24/06/2010, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
e....κατι λιγο...:D

παντως σμρ το απογευμα εβαλα το πρωτο μου σφηνακι ασετον στην μπροσαρα...
εχουν μεινει λιγα τα ψωμια του 400ριου οποτε ειπα να δοκιμασω.


Τι έγινε; Τόσο καλή αυτονομία έχει το Bros;; Ή δε το κουνάς; :p

Για πες τι είδες, αν είδες τίποτα.

georgis4
24/06/2010, 05:55
Αληθεια αν περασει στα λαδακια μας.....ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?
(εκτος απο το να βραζει και να χυνεται)

Gandalf dr685sm
24/06/2010, 06:35
Ελα πες αληθεια,τι χρωμα φλογες θα βγαλει

Δεν βγάζει... κάνει τέλεια καύση. Ειδικά αν είναι ΚΤΜ καίει και τα αποκαϊδια...:lol: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

GiannisBlessed
25/06/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Τι έγινε; Τόσο καλή αυτονομία έχει το Bros;; Ή δε το κουνάς; :p

Για πες τι είδες, αν είδες τίποτα.

loipon...
πλακα πλακα....
ειδα διαφορα.
οχι με την μια.
αλλα την δευτερη φορα που εβαλα εκανα με 3 ΛΙΤΡΑ 85 κμ μεχρι την ρεζερβα.με πολυ οικονομικη οδηγηση ομως.
(σημειωση οτι οταν εβαλα τα 3 λτ ειχα χρησημοποιησει την ρεζερβα για μια μερα στην πολη)
επισης το θεματακι με το ρελαντι βελτειωθηκε.
μια ακομα παρατηρηση ειναι οτι το μειγμα εχω την εντυπωση οτι φτωχηνε λιγουλακι.

OldMan
25/06/2010, 08:41
Δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να υπονοήσω κάτι, αλλά δεν ξέρω κανένα που να έχει εύκαιρο ασετόν αν δεν βάφει τα νύχια του ...

georgio
25/06/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
loipon...
πλακα πλακα....
ειδα διαφορα.
οχι με την μια.
αλλα την δευτερη φορα που εβαλα εκανα με 3 ΛΙΤΡΑ 85 κμ μεχρι την ρεζερβα.με πολυ οικονομικη οδηγηση ομως.
(σημειωση οτι οταν εβαλα τα 3 λτ ειχα χρησημοποιησει την ρεζερβα για μια μερα στην πολη)
επισης το θεματακι με το ρελαντι βελτειωθηκε.
μια ακομα παρατηρηση ειναι οτι το μειγμα εχω την εντυπωση οτι φτωχηνε λιγουλακι.


Με 3 λίτρα 85χλμ είναι πολύ καλή κατανάλωση!
Λες το θέμα με το ρελαντί βελτιώθηκε άρα σε κάποιο μηχανάκι χωρίς θέμα θα μπορείς να κατεβάσεις λίγο το ρελαντί;;

Για το μίγμα πως το κατάλαβες; Από τη μυρωδιά στην εξάτμιση; Μήπως αυτό σημαίνει καλύτερη καύση; Από θερμακρασία είδες καμιά διαφορά;
Και τέλος, τι αναλογία έβαλες;;

project.breeze
25/06/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να υπονοήσω κάτι, αλλά δεν ξέρω κανένα που να έχει εύκαιρο ασετόν αν δεν βάφει τα νύχια του ...



Σε όλα τα χρωματοπωλεία,Praktiker κτλ.Το ασετόν που ξεβάφει τα νύχια εκτός από ακριβό περιέχει και αιθέρια έλαια τα οποία δεν νομίζω να πολυσυμπαθεί το μοτέρ μας...

OldMan
25/06/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Σε όλα τα χρωματοπωλεία,Praktiker κτλ.
Κανόνισε να πας 5ακιλο νέφτι δώρο στην γκόμενα ... :smokin:

GiannisBlessed
25/06/2010, 09:04
πηρα ασετον απο φαρμακειο.
4ε τα 1000ml
ειναι καθαρο σε ποσοστο 99.7%
το 0.3% δεν γραφει καν τι ειναι η συσκευασια.
κατι ακουσα οτι απαγορευεται να το πουλανε 100% γιατι θεωρειται καυσημο:confused:
τεσπα.
λοιπον.
η αναλογια.
3-4ml ανα 1000 ml καυσημου.

η θερμοκρασια οντως εχει πεσει.
αλλα επεσε και του περιβαλοντος την ιδια μερα που εβαλα και ασετον:lol:
αρα δεν ξερω σιγουρα ακομα.
το οτι ειναι φτωχο το μειγμα το καταλαβα απο τα μπουζι.
και απο μια δυσκολια που εχουν να πεφτουν οι στροφες μετα απο αφημα γκαζιου.
το μονο που σκεφτομαι ειναι η αντλια υποπιεσης που εχω.μην μου παθει τπτ και τρεχω μετα παλι.
δεν ειναι και τπτ το πολυ ακριβο αλλα...:look:

georgio
25/06/2010, 09:13
Ναι, βέβαια 4 ευρώ τα 1000ml δεν είναι και πολύ καλό για καύσιμο... (τι λένε οι άνθρωποι :bigcry: )

Έγω διαβάσει σε διάφορα site και φόρουμ, όπως και εδώ πιο πάνω, ότι πρέπει να είναι άνυδρη. Ήταν ε;

Το ότι δεν πέφτουν οι στροφές στο κλείσιμο του γκαζιού είναι πλούσιο ή φτωχό μίγμα;


Υ.Γ.: εσύ φταις ρε που βρέχει εδώ, με το ασετόν και τις άλλες παπάτζες; :p
Υ.Γ.2: άνοιξε το και λίγο και πες μας και τότε κατανάλωση :D

GiannisBlessed
25/06/2010, 09:15
επισης η καταλαλωση αυτη ειναι πολυ καλη για να οφειλεται ΜΟΝο στο ασετον.
να πω οτι κανω ΠΟΛΥΥ ιοκονομικη οδηγηση και οτι το μειγμα μου ειναι απόσο φαινεται προς την φτωχη μερια.
παντως ειχα φτωχο μειγμα και οδηγουσα οικονομικα και πριν την δοκιμη.
αλλα δεν επεφτε κατω απο 4.5/100
με το ασετον επεσε στα 3.5/100

GiannisBlessed
25/06/2010, 09:21
θα χρηματοδοτησεις εσυ την γκατζολινα??:o
θα το κανω αν ειναι καποια στιγμη.
πρεπει να με δει κανεις για να καταλαβει πως οδηγαω....:D
νεκρα κατηφορα με σβηστο μοτερ.
αλλαγες οσο πιο γρηγορα γινεται.
αποστασεις μεγαλες για να μην φρεναρω και σπαταλω αδικα ενργεια μετα για να επιταχυνω.
τωρα σε λιγες μερες που θα κατεβω εχω στο μυαλο μου να κανω ενα τεστ καπως πιο επισημα.
λεω να μπω στο αεροδρομιο.
να βαλω μισο λιτρο χωρις ασετον να γτο καψω και να δω.
και μετα ο ιδιο με ασετον.
να κανω πανω κατω με σταθερη ταχυτητα. χωρις εμποδια φαναρια κτλ.
να βγει ενα πορισμα καπως πιο εργαστηριακο.:sick:

project.breeze
25/06/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ναι, βέβαια 4 ευρώ τα 1000ml δεν είναι και πολύ καλό για καύσιμο... (τι λένε οι άνθρωποι :bigcry: )





Στα φαρμακεία τόσο κοστίζει,στα χρωματοπωλεία κοστίζει 2 ευρώ τα 2,5l

georgio
25/06/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Στα φαρμακεία τόσο κοστίζει,στα χρωματοπωλεία κοστίζει 2 ευρώ τα 2,5l

άρα είναι 0,80 λεπτά το λίτρο;

Άμα βάζαμε 3-4ml βενζίνη στο ασετόν; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
25/06/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
άρα είναι 0,80 λεπτά το λίτρο;

Άμα βάζαμε 3-4ml βενζίνη στο ασετόν; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:bigcry: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

project.breeze
25/06/2010, 09:39
Αλλά και 4 ευρώ το λίτρο να κόστιζε πάλι θα συνέφερε αν σκεφτείς ότι τα 1000ml μπορείς να τα βάλεις σε 1000/3 = 333,3 l βενζίνη.Αν υποθέσουμε πως η βενζίνη έχει 1,45 ευρώ το λίτρο σημαίνει ότι θα σου κοστίσει 483,3 ευρώ + 4 ευρώ το ασετόν = 487,3 ευρώ.Με κατανάλωση 4,5l/100 km = 6,5ευρώ/ 100 km τα 483,3 ευρώ που έβαλες θα σε βγάζανε για 7.435km αν όντως η κατανάλωση πέφτει 1l/100km το μείγμα με το ασετόν θα σε βγάλει για 3,5l/100km = 5,08 ευρώ/100km δηλαδή 9.592km που σημαίνει θεωρητικά ότι με 1 λίτρο ασετόν που κοστίζει 4 ευρώ αυξάνεις την απόσταση που διανύεις κατά 2157 km το οποίο σε χρήματα είναι κέρδος 140 ευρώ :wave2:

project.breeze
25/06/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
θα χρηματοδοτησεις εσυ την γκατζολινα??:o
θα το κανω αν ειναι καποια στιγμη.
πρεπει να με δει κανεις για να καταλαβει πως οδηγαω....:D
νεκρα κατηφορα με σβηστο μοτερ.
αλλαγες οσο πιο γρηγορα γινεται.
αποστασεις μεγαλες για να μην φρεναρω και σπαταλω αδικα ενργεια μετα για να επιταχυνω.
τωρα σε λιγες μερες που θα κατεβω εχω στο μυαλο μου να κανω ενα τεστ καπως πιο επισημα.
λεω να μπω στο αεροδρομιο.
να βαλω μισο λιτρο χωρις ασετον να γτο καψω και να δω.
και μετα ο ιδιο με ασετον.
να κανω πανω κατω με σταθερη ταχυτητα. χωρις εμποδια φαναρια κτλ.
να βγει ενα πορισμα καπως πιο εργαστηριακο.:sick:



Δεν θα μπορέσεις να βγάλεις σωστά συμπεράσματα έτσι.Αν βάλεις μισό λίτρο βενζίνη θα πρέπει να βάλει 1,5-2ml ασετόν,επειδή μιλάμε για απειροελάχιστη ποσότητα το πιθανότερο είναι το μισό από αυτό να εξατμιστεί και το άλλο μισό να μην φτάσει καν σε επαφή με την βενζίνη στο ντεπόζιτο,για να εξάγεις κάποια πιο ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει να βάλεις μεγαλύτερη ποσότητα καυσίμου και ασετόν ώστε να μειώσεις τα περιθώρια σφάλματος,π.χ 10 λίτρα βενζίνη/30ml ασετόν

GiannisBlessed
25/06/2010, 10:29
εχω και μια αλλη ιδεα.
βγαζω ρεζερβουαρ.εφοσων μεχρι τωρα καιω με ασετον ξεκιναω να δοκιμασω το ασετον.
συνδεω δοχειο 0.25λ με βενζινη και ασετον και βαζω μπροστα.
μετραω χρονο να κατεβει απο τα 0.25 μεχρι 0.05
δεν το αφηνω να σβησει.
καταγραφω τα αποτελεσματα.
αδειαζω λεκανακια ξεπλενω με σκετη.
ξανα κανω το ιδιο με σκετη βενζινη.

hidefnick
25/06/2010, 10:39
Γ@μείτε καθόλου?????

Επίσης μήπως να βρούμε και κανένα αποστακτήρα να παίξουμε και με οινόπνευμα? Εκεί τουλάχιστον, αν δεν κάτσει, έχεις να γίνεις ντίρλα.... :wave2: :wave2:

Tpap
25/06/2010, 10:45
Ρε, μεγάλοι άΘΡωποι είστε πλέον. Δεν σοβαρεύεστε..?

georgio
25/06/2010, 10:55
Αφού λέει ότι είδε καλύτερη κατανάλωση! Κακό είναι που το ψάχνουμε; Και μάλιστα με τη βενζίνη στο θεό;

Εκτός και αν ξέρετε κάτι και δε μας το λέτε. Ή αν νομίζετε ότι λέει ψέματα (που προφανώς δεν έχει λόγο).


@ giannisblest: πώς θα βγάλεις τα λεκανάκια για να τα ξεπλύνεις και δε θα σβήσει;;;

dmf
25/06/2010, 10:55
ειχαν κανει οι Mythbusters ενα παρομοιο test και τα αποτελεσματα ηταν θετικα (Ναφθαλινη). Εβαλαν διαφορα μεσα τελος παντων.

Δεν το βρισκω γμτ το βιντεο αλλα εχει στο wikipedia τα αποτελεσματα .


202335

GiannisBlessed
25/06/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Αφού λέει ότι είδε καλύτερη κατανάλωση! Κακό είναι που το ψάχνουμε; Και μάλιστα με τη βενζίνη στο θεό;

Εκτός και αν ξέρετε κάτι και δε μας το λέτε. Ή αν νομίζετε ότι λέει ψέματα (που προφανώς δεν έχει λόγο).


@ giannisblest: πώς θα βγάλεις τα λεκανάκια για να τα ξεπλύνεις και δε θα σβήσει;;;

θα το αφησω να σβησει εννοειται...
τα λεκανακια θα τα αδειασω.μετα θα βαλω σκετη βενζινη θα το αφησω για λιγο να ξεπλυθει ολο το συστημα απο το ασετον και μετα θα βαλω το μπουκαλακι και θα ξανα μετρησω.

ρε καλοπαιδα παραπανω.
για πειτε μου...κατι ενα επιχειρημαμε αποδιξεις ωστε με το που το διαβασω να μην ξανααπαντησω σε αυτο το θρεντ και να δωσω το ασετον στην κοπελια μου.:blush:

εντιτ.εδω στο κορφου η βενζινα μερικες μερες παιζει κοντα στα 1.60.
και το μισο ειναι νερο.

hidefnick
25/06/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ειχαν κανει οι Mythbusters ενα παρομοιο test και τα αποτελεσματα ηταν θετικα (Ναφθαλινη). Εβαλαν διαφορα μεσα τελος παντων.

Δεν το βρισκω γμτ το βιντεο αλλα εχει στο wikipedia τα αποτελεσματα .

Μήπως να κάνουμε κανένα πειραματάκι με το απο πάνω υλικό? :wave2: :wave2:

the who
25/06/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Γ@μείτε καθόλου?????

Επίσης μήπως να βρούμε και κανένα αποστακτήρα να παίξουμε και με οινόπνευμα? Εκεί τουλάχιστον, αν δεν κάτσει, έχεις να γίνεις ντίρλα.... :wave2: :wave2:

Ρε Νικ,εβαλα 6 ml makers mark στο srx και παει μαμιωντας λεμε.Γυρναω και το κεφαλι προς την εξατμιση,τραβαω μια τζουρα,τυφλα ναχουν τα σφηνακια.Μ ενα σμπαρο δυο τρυζονια(τα τρυγωνια φυγανε):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

vegas6
07/07/2013, 13:21
Έχω διαβάσει κατά καιρούς για τα πλεονεκτήματα της χρήσης ασετόν σε αναλογία 3ml/lt βενζίνης.Όλοι μιλάνε για μείωση κατανάλωσης,βελτίωση επιδόσεων,σταθεροποίηση ρελαντί και άμεση εκκίνηση τα κρύα πρωινά.Έχει δοκιμάσει κανείς; ναι σε virago xv 400 θα πάθεις ζημιά .προσοχή πρέπει να βάλεις 3-4 φορές για να καταλάβεις την διαφορά:alien:

vegas6
07/07/2013, 13:33
μαγκες καλησπερα .το virago μου ξυλοκοπαει στο δρομο με την ακετονη .οταν μου το ειπανε δεν το πιστευα μεχρι που το δοκιμασα επαθα ζημια με τις ροπες του.μπραβο σε αυτον που το ανακαληψε

AUFGEBRACHT
07/07/2013, 17:00
μαγκες καλησπερα .το virago μου ξυλοκοπαει στο δρομο με την ακετονη .οταν μου το ειπανε δεν το πιστευα μεχρι που το δοκιμασα επαθα ζημια με τις ροπες του.μπραβο σε αυτον που το ανακαληψε

Κάποιο μηχανόβιο τρελλό αγόρι που δούλευε σε σαλόν ντε μανικιούρ-πεντικιούρ προφανώς...

byron
07/07/2013, 18:06
Κάποιο μηχανόβιο τρελλό αγόρι που δούλευε σε σαλόν ντε μανικιούρ-πεντικιούρ προφανώς...

:tooth: :tooth: :tooth:

Pan (dvs)
07/07/2013, 18:36
μαγκες καλησπερα .το virago μου ξυλοκοπαει στο δρομο με την ακετονη .οταν μου το ειπανε δεν το πιστευα μεχρι που το δοκιμασα επαθα ζημια με τις ροπες του.μπραβο σε αυτον που το ανακαληψε

Μην παθεις και καμμια αλλη ζημια και τρεχεις.Δεν αντεχουμε το κλαμα καλοκαιριατικα.:D

GiannisBlessed
09/07/2013, 14:40
στο μπρος ενως φιλου βαζαμε για ενα διαστημα ασετον και καποια στιγμη που καναμε καποιες δουλειες στα καρμπυρατερ ειδα τις βαλβιδες και εμεινα.
αυλοι και βαλβιδες καινουρια ολα.
το ιδιο και τα καρμπυρατερ μεσα.
οποτε μαλλον ειναι καλο καθαριστικο.
αντιθετα στο δικο μου μπρος τοτε και στο cbr τωρα οι βαλβιδες εχουν πανω τους τις κλασικες επικαθυσεις.
αν το δεις το μοτορι του φιλου μου εξωτερικα και το τι αστεια συντηρηση βλεπει το κακομοιρο τοτε θα καταλαβεις γιατι μου εκανε τοση εντυπωση η καθαριοτητα στις εισαγωγες.

sapila racing
09/07/2013, 14:49
Φυσικό είναι να καθαρίσει τέλεια το καρμπυρατερ με ασετον στο καύσιμο.
Ακόμα και τα O-rings θα εξαφανιστούν. :D

spyrakos35
09/07/2013, 14:53
Κάποιο μηχανόβιο τρελλό αγόρι που δούλευε σε σαλόν ντε μανικιούρ-πεντικιούρ προφανώς...

είναι μέλος ο τρύφωνας??? :uplate: