PDA

View Full Version : Λαδι μηχανης (HYPOID sae 80)



gyftomancer
17/06/2010, 21:43
Αυτο ακριβως προτεινει το manual για την Honda shadow 750vt του 2004 που αγορασα μεταχειρισμενη απο γερμανια πριν λιγο καιρο. Εχει κανει το 1ο απλο σερβις στα 1000km και τωρα στα 4500 θελω να αλλαξω λαδια.

Εχει σημασεια αν θα βαλω ακριβως αυτο ή καποιο παρομοιο; Και ποιο θα ταν αυτο το παρομοιο;

Κατι εχω διαβασει οτι το Hypoid λαδι προοριζεται για hypoid gear. Ειναι αυτο που λεμε συνθετικο λαδι; Ξερω μονο οτι ειναι γενικα καλυτερο απ το "απλο" λαδι αλλα το θεμα ειναι αν χρησιμοποιησω κατι αλλο αν θα κανει κακο στην μηχανη ή αν απλα δεν θα εχει τοσο μεγαλη δυναμη.

Θα θελα τις γνωσεις πανω σε αυτα πριν επιλεξω (την δευτερα λεω να παω..).

frappe rider
17/06/2010, 22:30
Το λάδι που αναφέρεσαι είναι "βαλβολίνη" για τον άξονα της μετάδοσης όχι για το μοτέρ.Για το μοτέρ προτίμησε ένα καλό ημισυνθετικό 20W-50 και θα είναι μιά χαρά.

stefanos
18/06/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από frappe rider
προτίμησε


Γιατί αλλιώς θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι.

Tpap
18/06/2010, 09:31
Ακριβώς.
Είναι λάδι για υποειδή οδόντωση, που σημαίνει ότι βρίσκει εφαρμογή σε διαφορικά-μειωτήρες-κιβώτια-transaxles- κλπ.

Δεν έχει καμία δουλειά στο μοτέρ σου το λάδι αυτό.

PortisHead
18/06/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Γιατί αλλιώς θα πάρεις το μοτέρ στο χέρι.

Ενίοτε , και στη μασχάλη.
:lol:

gyftomancer
18/06/2010, 11:05
ΟΚ ευχαριστω παιδια. Και μου περναγε απ το μυαλο οτι δεν εχει να κανει με το μοτερ αλλα μιας και δεν ξερω αρκετα πραματα και δεν ειναι με αλυσιδα η μηχανη, με μπερδεψε λιγο.

Παρολαυτα μπορω να βαλω κατι αλλο; Hypoid αλλα κατι αλλο και οχι sae80?

Σχετικα με το μοτερ σε αυτο περιπου το ευρος, να προτιμησω και καποια συγκεκριμενη μαρκα ή δεν παιζει ρολο;

Α! Και κατι ακομα. Ειναι καλο να αλλαζω καθε φορα ΚΑΙ τα δυο; Για παραδειγμα καθε ας πουμε 7000km που αλλαζω το λαδι για το μοτερ

stefanos
18/06/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gyftomancer
ΟΚ ευχαριστω παιδια. Και μου περναγε απ το μυαλο οτι δεν εχει να κανει με το μοτερ αλλα μιας και δεν ξερω αρκετα πραματα και δεν ειναι με αλυσιδα η μηχανη, με μπερδεψε λιγο.

Παρολαυτα μπορω να βαλω κατι αλλο; Hypoid αλλα κατι αλλο και οχι sae80?

Σχετικα με το μοτερ σε αυτο περιπου το ευρος, να προτιμησω και καποια συγκεκριμενη μαρκα ή δεν παιζει ρολο;

Α! Και κατι ακομα. Ειναι καλο να αλλαζω καθε φορα ΚΑΙ τα δυο; Για παραδειγμα καθε ας πουμε 7000km που αλλαζω το λαδι για το μοτερ

Δηλαδή ας πούμε υποθετικά SAE 80w90?
Αλλάζεις όποτε λέει το βιβλίο.

gyftomancer
21/06/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από frappe rider
Το λάδι που αναφέρεσαι είναι "βαλβολίνη" για τον άξονα της μετάδοσης όχι για το μοτέρ.Για το μοτέρ προτίμησε ένα καλό ημισυνθετικό 20W-50 και θα είναι μιά χαρά.

Γιατι ημισυνθετικο κι οχι συνθετικο;

Ρωταω γιατι πηγα σε εναν μαστορα να μου βαλει motul.
Του λεω "να βαλουμε ημισυνθετικο;" κι απαντα "οχι συνθετικο".
Κι αυριο το πρωι θα την παω να τα αλλαξει...


Κια κατι ακομα. Το βιβλιο λεει οτι μετα τα 3 χρονια κι ας μην εχουν γινει τα χιλιομετρα (εχει μολις 4,5 η μηχανη) να αλλαχτει το λαδι (βαλβολινη) στον αξονα μεταδοσης και τα υγρα των φρενων.
Ρωτησα τον μαστορα γι αυτο και μου πε οτι δεν χρειαζεται.

Τι κανω;...

Tpap
21/06/2010, 13:06
Ό,τι λέει το βιβλίο. Και στα διαστήματα και στους τύπους.

Τίποτε περισσότερο-τίποτε λιγότερο.

:wave2: :beer:

chr1s_86
24/06/2010, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gyftomancer

Κια κατι ακομα. Το βιβλιο λεει οτι μετα τα 3 χρονια κι ας μην εχουν γινει τα χιλιομετρα (εχει μολις 4,5 η μηχανη) να αλλαχτει το λαδι (βαλβολινη) στον αξονα μεταδοσης και τα υγρα των φρενων.
Ρωτησα τον μαστορα γι αυτο και μου πε οτι δεν χρειαζεται.

Τι κανω;...


Αλλάζεις μάστορα