PDA

View Full Version : ΠΟΣΟ ΖΥΓΙΖΟΥΝ Η ΖΑΝΤΕΣ ΑΠΟ R1 07



libali10
18/06/2010, 16:42
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΨΑΓΜΕΝΟΣ ΠΟΣΟ ΖΥΓΙΖΟΥΝ ΟΙ ΜΑΜΑ ΖΑΝΤΕΣ ΑΠΟ R1 07

καταρχην μαμα το R1 φοραει 3,5 x17 και 6,0 x17 πισω..ετσι δεν ειναι?



η πισω ζαντα χωρις δισκοπλακες με το γραναζι μαζι
και η μπροστα ζαντα διχως τα δισκοπλακα.

Θελω να παρω μαγνησιου και ψαχνομαι.
διαβασα στο ιντερνετ οτι η μπροστα σκετη ζυγιζει 2,5 kg

και η πισω 4,8 μαζι με το γραναζι...(οτι πληροφοριες διαβασα στις μεταφερω)


***λιγο βαρια δεν ειναι η πισω για μαγνησιο?

McTalas
20/06/2010, 03:04
στειλε ενα μυνημα στον zefos1100xx,
προχτες εβαλε μαγνησιου στο R1, ισως να μπορει να τις ζυγισει
η διαφορα στην αισθηση μου ειπε πως ειναι μεγαλη!!
σημ. θα χρειαστεις και καινουριο γραναζι και μαλιστα τυφλο το οποιο θα πρεπει να τρυπισεις για οι μαγνησιου εχουν διαφορετικες βασεις.

bentouza
20/06/2010, 08:50
επισης αν ειναι να πας σε μαγνησιου για δρομο μηπως να κοιταγες και ανθρακονημα;
οπως και να εχει τσεκαρε τι κανονισμους περναει η ζαντα που θα παρεις. οι κατασκευες για πιστα-αγωνες ειναι οριακες (βελτιστοποιησεις για να παρεις γραμμαρια και ιστοριες για αγριους..).
Γενικα τα μέταλλα για καποιου ειδους κατασκευες τα εχουν πουσαρει πολυ ενω το ανθρακονημα βελτιωνεται συνεχεια.

η BST που βγαζει ανθρακονηματινες ζαντες καποια χρονια τωρα ισχυριζεται οτι οι ζαντες δρομου που προμηθευει περνανε TUV για χρηση δρομου ενω πολλες μαγνησιου οχι. Επισης ειναι εταιρια που κατασκευαζει κομματια για ελικοπτερα. Ανευασμενο επιπεδο..

οπως και να εχει προσοχη τι κανονισμους καλυπτει!

libali10
20/06/2010, 11:31
Εχω δει βρει απο εναν φιλο που ειχε R1 σαν το δικο μου και το πουλησε Dymag μαγνισιου λεει οτι ειναι TUV και κοπλε ετοιμα για τοποθετηση (γραναζι κτλ. . )
Τις Carbon τις εχω δει και αν επερνα καινουργιες σιγουρα θα διαλεγα carbon.

πρωτα περιμενω να συλλεξω καμια πληροφορια.
Εχω ακουσει με τις μαγνησιου οτι αν πεσεις σε καμια λακουβιτσα δεν λιγιζουν αλλα σπανε...

κακο αυτο!!!
:mad:

boxter99
21/06/2010, 04:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Εχω δει βρει απο εναν φιλο που ειχε R1 σαν το δικο μου και το πουλησε Dymag μαγνισιου λεει οτι ειναι TUV και κοπλε ετοιμα για τοποθετηση (γραναζι κτλ. . )
Τις Carbon τις εχω δει και αν επερνα καινουργιες σιγουρα θα διαλεγα carbon.

πρωτα περιμενω να συλλεξω καμια πληροφορια.
Εχω ακουσει με τις μαγνησιου οτι αν πεσεις σε καμια λακουβιτσα δεν λιγιζουν αλλα σπανε...

κακο αυτο!!!
:mad:

Den spane mhn anyshxeis ektos kai trexeis anarthseis poly poly sfixtes. Protimhse DYMAG kai tha sai OK. An pantos xrhmata den einai problhma phgenai gia BST carbon rims, einai TERASTIA h diafora poy tha deis eidika sto gegonos pos to mhxanaki allazei katheythnsh. Esto kai ean mporeis na baleis mono mprostino BST akoma kai ayto mono ajizei, h diafora sthn odhghsh (akoma kai sto dromo) einai fantastikh. Sto ebay yparxoyn tetoia zeygaria metaxoirismena alla den einai fthna epoydenh.

DimST
21/06/2010, 05:32
Αν πραγματικά ξέρεις τι θές -> αυστηρά ss χρήση, πήγαινε για μαγνήσιο ή carbon.

Το πραγματικό βάρος μια ζάντας μαγνησίου με ρουλεμαν ατσάλινα, δισκόπλακα, γραναζιέρα και γρανάζι αλουμινίου είναι περίπου στα 5 κιλά, η ζάντα ενός σύγχρονου ss1000 είναι περίπου στα 7,5 κιλά οπότε η μείωση βάρους σίγουρα δεν είναι μικρή. Να αναφέρω τέλος πως η Dymag δυστυχώς έχει κλείσει.

libali10
21/06/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Αν πραγματικά ξέρεις τι θές -> αυστηρά ss χρήση, πήγαινε για μαγνήσιο ή carbon.

Το πραγματικό βάρος μια ζάντας μαγνησίου με ρουλεμαν ατσάλινα, δισκόπλακα, γραναζιέρα και γρανάζι αλουμινίου είναι περίπου στα 5 κιλά, η ζάντα ενός σύγχρονου ss1000 είναι περίπου στα 7,5 κιλά οπότε η μείωση βάρους σίγουρα δεν είναι μικρή. Να αναφέρω τέλος πως η Dymag δυστυχώς έχει κλείσει.

Dim,
Dymag εχει κλεισει?
Τι σημαινει αυτο....δεν νομιζω να εχω καποιο προβλημα.Καλες δεν ειναι σαν μαρκα?

Παντως η ζαντες ειναι κοπλε,
μαλιστα η πισω εχει και γραναζι 45αρι (δοντια μαμα)
Το μονο που με απασχολει ειναι το γραναζι αν ταιριαξει με το δικο μου σετ αλυσιδα-γραναζι
και οταν λεω να ταιριαξει εννοω δεν οχι στην τοποθετηση αλλα στο βημα, δηλαδη μην φθαρει γιατι πολλες φορες οταν δεν τοποθετουμε σετ τα αλυσογραναζα τοτε εχουμε προβλημα.

--boxter99 ευχαριστω για τις πληροφοριες
αλλα παιρνω της συγκεκριμενες ζαντες λογω καλης τιμης.
Διαφορετικα αν διαθετα 3-4 χιλιαρικα σιγουρα θα αγοραζα τις carbon με κλειστα ματια.
Τις εχω δει και εχω τρελαθει.

boxter99
21/06/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Dim,
Dymag εχει κλεισει?
Τι σημαινει αυτο....δεν νομιζω να εχω καποιο προβλημα.Καλες δεν ειναι σαν μαρκα?

Παντως η ζαντες ειναι κοπλε,
μαλιστα η πισω εχει και γραναζι 45αρι (δοντια μαμα)
Το μονο που με απασχολει ειναι το γραναζι αν ταιριαξει με το δικο μου σετ αλυσιδα-γραναζι
και οταν λεω να ταιριαξει εννοω δεν οχι στην τοποθετηση αλλα στο βημα, δηλαδη μην φθαρει γιατι πολλες φορες οταν δεν τοποθετουμε σετ τα αλυσογραναζα τοτε εχουμε προβλημα.

--boxter99 ευχαριστω για τις πληροφοριες
αλλα παιρνω της συγκεκριμενες ζαντες λογω καλης τιμης.
Διαφορετικα αν διαθετα 3-4 χιλιαρικα σιγουρα θα αγοραζα τις carbon με κλειστα ματια.
Τις εχω δει και εχω τρελαθει.

kalo oti exei piso granazi giati den einai to idio me to original einai diaforetiko sto pattern toylaxiston stis dikes moy 5-aktines. Yparxoun mpolika BST zeygaria me kana 1500-1800 eyro sto ebay apla prepei na perimeneis na piaseis ena otan ginetai to advertize.
Den tha xeis problhma me tis dymag einai poly kalh marka kai antallaktika support uparxoyn averta trigyro epishs.

libali10
26/06/2010, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
στειλε ενα μυνημα στον zefos1100xx,
προχτες εβαλε μαγνησιου στο R1, ισως να μπορει να τις ζυγισει
η διαφορα στην αισθηση μου ειπε πως ειναι μεγαλη!!
σημ. θα χρειαστεις και καινουριο γραναζι και μαλιστα τυφλο το οποιο θα πρεπει να τρυπισεις για οι μαγνησιου εχουν διαφορετικες βασεις.

Αν μπορεις καλεσε εδω τον zefos1100xx να μας απαντηση..του εχω στειλει και πμ
αλλα δεν ξερω αν το εχειο δει..

libali10
23/07/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
επισης αν ειναι να πας σε μαγνησιου για δρομο μηπως να κοιταγες και ανθρακονημα;
οπως και να εχει τσεκαρε τι κανονισμους περναει η ζαντα που θα παρεις. οι κατασκευες για πιστα-αγωνες ειναι οριακες (βελτιστοποιησεις για να παρεις γραμμαρια και ιστοριες για αγριους..).
Γενικα τα μέταλλα για καποιου ειδους κατασκευες τα εχουν πουσαρει πολυ ενω το ανθρακονημα βελτιωνεται συνεχεια.

η BST που βγαζει ανθρακονηματινες ζαντες καποια χρονια τωρα ισχυριζεται οτι οι ζαντες δρομου που προμηθευει περνανε TUV για χρηση δρομου ενω πολλες μαγνησιου οχι. Επισης ειναι εταιρια που κατασκευαζει κομματια για ελικοπτερα. Ανευασμενο επιπεδο..

οπως και να εχει προσοχη τι κανονισμους καλυπτει!


Αν φιλε μου πανψ πεσεις σε καμια συμφερουσα προσφορα ζαντων BST η PVM για R1 (metaxeirhsmena kata protimisi) στειλε μου μηνυμα.



Ακουσε τι επαθα...Στο γερμανικο EBAy κτυπησα ζαντες PVM 5 spoke Y, τελικη τιμη 746 ευρω μαζι με τα μεταφορικα τα οποια του τα εστειλα μεσω paypal.
Ο Γερμανος που μαλλον εμπορος ηταν μου γραφει ημερα παρασκευη οτι θα μου στειλει τιε ζαντες την Δευτερα.
Οταν ηρθε εκεινη η Δευτερα μου στελνει αιτηση ακυρωσεως τις συναλλαγης που εγω βεβαια την αρνηθηκα.
Οταν μεσω εμαιλ του ζητησα εξηγησης μου απαντησε οτι το σαββατο ειχε εναν νεο υπαλληλο στην αποθηκης του και πουλησε της ζαντες εκτος Ebay διοτι δεν ηταν ενημερωμενος λεει...
Ρε παιδια τα εχω παρει πολυ ασχημα με τον πουστη το Γερμανο που λεει τετοιες μακακιες για δικαιολογια,και που τωρα ?????...σε Ελληνα!!!!!!..αν ειναι δυνατον το λαμογιο.
Εκτος απο αρνητικη ψηφο με παιρνει να κανω και τιποτα αλλο?
βεβαια τα λεφτα τα εστειλε πισω...ευτηχως!!!!

kyko
23/07/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Ακουσε τι επαθα...Στο γερμανικο EBAy κτυπησα ζαντες PVM 5 spoke Y, τελικη τιμη 746 ευρω μαζι με τα μεταφορικα τα οποια του τα εστειλα μεσω paypal.
Ο Γερμανος που μαλλον εμπορος ηταν μου γραφει ημερα παρασκευη οτι θα μου στειλει τιε ζαντες την Δευτερα.
Οταν ηρθε εκεινη η Δευτερα μου στελνει αιτηση ακυρωσεως τις συναλλαγης που εγω βεβαια την αρνηθηκα.
Οταν μεσω εμαιλ του ζητησα εξηγησης μου απαντησε οτι το σαββατο ειχε εναν νεο υπαλληλο στην αποθηκης του και πουλησε της ζαντες εκτος Ebay διοτι δεν ηταν ενημερωμενος λεει...
Ρε παιδια τα εχω παρει πολυ ασχημα με τον πουστη το Γερμανο που λεει τετοιες μακακιες για δικαιολογια,και που τωρα ?????...σε Ελληνα!!!!!!..αν ειναι δυνατον το λαμογιο.
Εκτος απο αρνητικη ψηφο με παιρνει να κανω και τιποτα αλλο?
βεβαια τα λεφτα τα εστειλε πισω...ευτηχως!!!!

ο γερμανος σου ειπε την αληθεια προφανως κ σου εβαλε κ τα χρηματα πισω στο λογαριασμο σου...
σαν ανταλλαγμα εσυ του εδωσες αρνητικο feedback,λες οτι σου ειπε ψεμματα κ ρωτας αν μπορεις να του κανεις κ αλλο κακο?:look: :look: :eyepop: :eyepop:
ειμαστε ελληναρες τελικα........:bawl: :bawl:

samoure
23/07/2010, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
ο γερμανος σου ειπε την αληθεια προφανως κ σου εβαλε κ τα χρηματα πισω στο λογαριασμο σου...
σαν ανταλλαγμα εσυ του εδωσες αρνητικο feedback,λες οτι σου ειπε ψεμματα κ ρωτας αν μπορεις να του κανεις κ αλλο κακο?:look: :look: :eyepop: :eyepop:
ειμαστε ελληναρες τελικα........:bawl: :bawl:

Και απο που βγαινει το συμπερασμα οτι του ειπε την αληθεια προφανως?
Για μενα το προφανεσ παντως ειναι οτι ο γερμανος βρηκε καλυτερο deal και τις εσπρωξε.

Και ας ξεκολλησουμε λιγο με την ιδια πιπιλα σχετικα με τη λεξη Ελληναρες για το καθε παραμικρο πραγμα, εχει καταντησει αηδια, τουλαχιστον κουραστικο.
Δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι παραπανω απο αρνητικη παντως....

libali10
23/07/2010, 07:57
Φιλε μην μου σπας τα νευρα,
στραβωθηκα στα εμαιλ
με καθυστερουσε 11 μερες μετα την ληξη της δημοπρασιας
μου ελεγε του στειλω + 15 ευρω λογω Paypal
μετα ξαφνικα δεν καταλαβαινε επειδη του φταιγανε τα Αγγλικα μου,
καθυστερησε καθυστερησε μεχρι που βρηκε πελατη και της πουλησε πιο ακριβα.

μεσα στο διαστημα αυτο παραγγειλα σετ
αλυσογραναζα superprox+RK αξιας 220 ευρω
για ζαντες PVM (ξερω τι σκεφτεσε για το που θα τα βαλω)

Ετρεχα κλεφτα απο την δουλεια να του βαλω λεφτα στην καρτα 120 χλμ να παω πατρα και να γυρισω.....

ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΗΚΗ ΤΟΥ Ebay υποθετω την γνωριζεις
και ερχεσε εσυ να μας πεις ΤΙ?

να του πω και ευχαριστω?

Μονο εγω ξερω τι τραβηξα για αυτο ΠΑΡΑΚΑΛΩ μην στειλεις αλλο μυνημα γιατι θα εισαι η αιτια να διαγραψουν απο το moto. gr

ΚΑΙ ΚΟΦΤΟ ΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ" ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΩ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΑΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ ΕΚΤΟΣ.

dmf
23/07/2010, 07:59
σε αυτες τις περιπτωσεις δινεις ουδετερο feedback και οχι αρνητικο :rolleyes:
Το αρνητικο παει κυριως αν προσπαθησει να σε εξαπατησει, αν σου στειλει προϊόν σε κακη κατασταση κλπ..
Επίσης κακώς ανησυχησες για τα λεφτα σου. Οι αγορες μεσω ebay ειναι ασφαλισμενες (η paypal στο ebay ανηκει :p )

kyko
23/07/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Φιλε μην μου σπας τα νευρα,
στραβωθηκα στα εμαιλ
με καθυστερουσε 11 μερες μετα την ληξη της δημοπρασιας
μου ελεγε του στειλω + 15 ευρω λογω Paypal
μετα ξαφνικα δεν καταλαβαινε επειδη του φταιγανε τα Αγγλικα μου,
καθυστερησε καθυστερησε μεχρι που βρηκε πελατη και της πουλησε πιο ακριβα.

μεσα στο διαστημα αυτο παραγγειλα σετ
αλυσογραναζα superprox+RK αξιας 220 ευρω
για ζαντες PVM (ξερω τι σκεφτεσε για το που θα τα βαλω)

Ετρεχα κλεφτα απο την δουλεια να του βαλω λεφτα στην καρτα 120 χλμ να παω πατρα και να γυρισω.....

ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΗΚΗ ΤΟΥ Ebay υποθετω την γνωριζεις
και ερχεσε εσυ να μας πεις ΤΙ?

να του πω και ευχαριστω?


θα μπορουσες να γραψεις κ αυτα στο προηγουμενο σου ποστ...κ οχι "μου ακυρωσε το deal μετα απο 3 μερες κ μου επεστρεψε πισω τα χρημ".....στην αρχη φαινοταν οτι αυτος σου φερθηκε οκ...
στο 2ο σου ποστ ομως που γινεσαι πιο αναλυτικος φαινεται οτι σου επαιξε π**στια...κατσε κ σκεψου το λιγο :winka:

υγ:συγνωμη αν γινομαι σπαστικος :wave2:

kyko
23/07/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Και ας ξεκολλησουμε λιγο με την ιδια πιπιλα σχετικα με τη λεξη Ελληναρες για το καθε παραμικρο πραγμα, εχει καταντησει αηδια, τουλαχιστον κουραστικο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10

ΚΑΙ ΚΟΦΤΟ ΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ" ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΩ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΑΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ ΕΚΤΟΣ.

δεν ξερω εκει στην αθηνα αλλα εδω επαρχια ειμαστε τιγκα στους ελληναρες...σας αρεσει δεν σας αρεσει :wave2:

gat0s
23/07/2010, 12:49
Για πιο λογο να αφησεις αρνητικο.Αφου σου εστειλε τα λευτα πισω.Παλι καλα να λες.
Το πιο σωστο ειναι να αφησεις ουδετερη.
Οσο για τις ζαντες.....
Φοραω σε gsxr 1000 bst.
Η ζαντες ειναι αλλου.Σε πολλα αμερικανικα φορουμς αν διαβασεις πολοι αλλαζουν πρωτα τις ζαντες παρα μια εξατμιση.Πραγματικα αυτο θα εκανα και γω (τωρα που ξερω)
Βεβαια δεν ειμαι ταλιμπαν.οταν βλεπω λακουβα χαμηλωνω την ταχητητα μου γιατι οπως ειπαν και πιο πανω(τουλαχιστον για το ανθρακονημα)δεν στραβωνει αλλα σπαει.
Καλα ψωνια!!!
Παρε και ενα βιντεακι να δεις λιγο για τις bst

http://www.youtube.com/watch?v=OM0HXrN3_yQ

libali10
23/07/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gat0s
Για πιο λογο να αφησεις αρνητικο.Αφου σου εστειλε τα λευτα πισω.Παλι καλα να λες.
Το πιο σωστο ειναι να αφησεις ουδετερη.
Οσο για τις ζαντες.....
Φοραω σε gsxr 1000 bst.
Η ζαντες ειναι αλλου.Σε πολλα αμερικανικα φορουμς αν διαβασεις πολοι αλλαζουν πρωτα τις ζαντες παρα μια εξατμιση.Πραγματικα αυτο θα εκανα και γω (τωρα που ξερω)
Βεβαια δεν ειμαι ταλιμπαν.οταν βλεπω λακουβα χαμηλωνω την ταχητητα μου γιατι οπως ειπαν και πιο πανω(τουλαχιστον για το ανθρακονημα)δεν στραβωνει αλλα σπαει.
Καλα ψωνια!!!
Παρε και ενα βιντεακι να δεις λιγο για τις bst

http://www.youtube.com/watch?v=OM0HXrN3_yQ

Παλι τα ιδια με το αρνητικο...???αν μου το εκανε καταστημα Ελλαδα θα τα εκανα λαμπογιαλο δεν μπορειτε να φανταστητε το ξενερωμα που εφαγα!!!!!!!!!!

Λοιπον φιλε αρρωστησα με της BST τι ηθελες και μου το εδιχνες ....