PDA

View Full Version : Επεκταση εγγυησης......



stavros rc8
19/06/2010, 09:51
Γεια χαρα ΚΤΜΑΚΙΔΕΣ...

Θελω να κανω επεκταση της εγγυησης για το RC8 μου.

Μηπως ξερει κανεις ποσο κοστιζει και αν ισχυει κατι τετοιο????

Ευχαριστω.

KaTaNaS
19/06/2010, 16:16
παρε τηλ τον EMC οικονομου hellinstore 009 ( και συμφορουμίτη αφου γραφει σαν emc) που ειναι εξουσιοδοτημενος ΚΤΜ dealer να στα πεί στα σίγουρα. 210-5910568 :wave2:

KOSTAS-ER6
20/06/2010, 15:50
αν παρεις απαντηση πες μας κ εμας που ενδιαφερομαστε να δουμε τι παιζει με αυτο το θεμα

KaTaNaS
20/06/2010, 15:57
καλα... αφου ενδιαφέρει και άλλους θα τον πάρω εγω αυριο τηλ μιας και ειναι καλός φίλος και θα ενημερώσω!

KOSTAS-ER6
20/06/2010, 16:16
νομιζω πως δεν γινεται στην ΚΤΜ αλλα δεν ειμαι σιγουρος , τωρα αυτα συνεχεια αλλαζουν....

KaTaNaS
20/06/2010, 16:22
θα ξέρουμε αυριο :wave2:

stavros rc8
21/06/2010, 06:26
Μιλησα με Οικονομου πριν απο λιγο.
Τελικα η επεκταση εγγυησης υφισταται και στα ΚΤΜ κανονικα.
Απλα για να γινει επεκταση πρεπει ολα τα service να εχουν γινει σε εξουσιοδοτημενο καταστημα
και λιγο πριν ληξει η κανονικη εγγυηση μπορουμε να κανουμε επεκταση για αλλα 2 χρονια.
Για την τιμη δεν θυμοταν να μου πει.

KOSTAS-ER6
21/06/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros rc8
Μιλησα με Οικονομου πριν απο λιγο.
Τελικα η επεκταση εγγυησης υφισταται και στα ΚΤΜ κανονικα.
Απλα για να γινει επεκταση πρεπει ολα τα service να εχουν γινει σε εξουσιοδοτημενο καταστημα
και λιγο πριν ληξει η κανονικη εγγυηση μπορουμε να κανουμε επεκταση για αλλα 2 χρονια.
Για την τιμη δεν θυμοταν να μου πει.
αν γινετε θα παρω να ρωτησω γιατι σε 1,5 μηνα περιπου τελειωνει η δικη μου(αν ειναι κατι λογικο να το προχωρησω):winka:

KaTaNaS
22/06/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros rc8
Μιλησα με Οικονομου πριν απο λιγο.
Τελικα η επεκταση εγγυησης υφισταται και στα ΚΤΜ κανονικα.
Απλα για να γινει επεκταση πρεπει ολα τα service να εχουν γινει σε εξουσιοδοτημενο καταστημα
και λιγο πριν ληξει η κανονικη εγγυηση μπορουμε να κανουμε επεκταση για αλλα 2 χρονια.
Για την τιμη δεν θυμοταν να μου πει.

Πέρασα το απόγευμα απο εκεί...

τον ρώτησα, και μου είπε πως ενω ειχε και αυτος αυτη την εντυπωση (προφανως δεν του εχει τυχει ποτε) μιλησε μετα απο το τηλεφωνημα του συμφορουμιτη με τον υπευθυνο τεχνικού της ΚΤΜ ΕΛΛΑΣ και του ειπε πως δεν υπαρχει τετοιο πρόγραμμα σε ισχύ στην ΚΤΜ.

Παραξενευτηκε και ο ιδιος, μιας και στα Ducati εχει κανείς αυτη την επίλογη επέκτασης εγγυησης.

Μου πρόσθεσια βέβαια πως ο.τι εχει εμφανισθει στις μοτο απο θεμα φθορών και αστοχιών ειναι θεμα του πρωτου εξαμηνου λειτουργίας στην ουσια, οι LC8 δεν εχουν παρουσιασει τιποτα γενικότερα ,ακομα και μετα απο 108.000 χλμ γνωστου πελατη.

όπως γραφτηκε και σε αλλο θρεντ δηλαδη, ο δικυλινδρος της ΚΤΜ ειναι διαφημιση για την εταιρεια!

KOSTAS-ER6
22/06/2010, 18:23
δεν ειναι μονο ο κινητηρας...εγω ειναι να αλλαξω αριστερο πλαστικο κ φτερο στην εγγυηση γιατι ξεφλουδισε το χρωμα πριν κλεισει χρονο!!
Επισης συμπλεκτη, αντλια νερου κ ενα σωρο περιφερειακα που ακουω οτι χαλανε...αλλα να μη το ματιασω μεχρι τωρα τιποτα απο μηχανικα:cool:

KaTaNaS
22/06/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6

Επισης συμπλεκτη, αντλια νερου κ ενα σωρο περιφερειακα που ακουω οτι χαλανε...αλλα να μη το ματιασω μεχρι τωρα τιποτα απο μηχανικα:cool:

ναι ρε παιδιά να χαλασει με το καλημερα το καταλαβαίνω... να χαλασει μετα απο 3 χρονια χρήσης και να χρειαζεσαι σετ επισκευης στην τρομπα συμπλέκτη ή αλλαγη φτερωτης και τσιμουχακια στην αντλία νερού ειναι φυσιολογικές φθορές που προονοούνται στα τακτικα σερβις...

αλλωστε κλασσικα υπαρχουν 2 συστηματα στη συντηρηση μηχανων,

η προληπτικη συντηρηση δηλαδη αλλαζω κατι πριν χαλασει και ενω δεν εχω διανυσει ακομα ολο το κυκλο ζωης του εξαρτηματος. Σαφως πιο πολυεξοδη συντηρηση αλλα δεν μενεις ποτέ. ή ελαχιστοποιεις τοςυ φοβους σου. σε αυτου του ειδους τη συντηρηση στηριζεται το προγραμμα εντος εγγυησης αφου σε χρεωνει ο,τι αλλαζει στο μηχανακι και για αυτο αλλαζει πολλα πραγματα καθαρα ρποληπτικα.

και η συντηρηση μετα τη φθορά, οπου και αντικαθιστας καθε εξαρτημα μετα τηνφθορα του ή κατα τις πρωτες ενδείξεις αυτης, στο κλεισιμο του κυκλου ζωης του. αυτη ειναι και η πιο γνωστου τυπου συντηρηση που κανουν οι περισσοετροι στα οχηματα τους μετα την παροδο της εγγυησης.

Tpap
22/06/2010, 18:45
Σταύρε, δλδ είναι φυσιολογικό τρόμπα νερού/συμπλέκτη να χρήζουν αντ/σης στην 3ετία...? :look:

KaTaNaS
23/06/2010, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Σταύρε, δλδ είναι φυσιολογικό τρόμπα νερού/συμπλέκτη να χρήζουν αντ/σης στην 3ετία...? :look:

εδωσα ενα παραδειγμα , εστω ατυχές...


οι τρομπες συμπλέκτη ειχαν προβλημα και το εβγαζαν με το καλημερα οποτε και γινόταν ολικη αντικατασταση.

δεν εχω LC8 και δεν το εχω ψαξει καθόλου...

Τάσο, αλλου εδωσα βάση στο παραπανω γραπτό μου. Πώς απο τη στιγμη που δεν εχουν σημειωθει προβληματα στον κινητηρα δεν υπαρχει λόγος να ανησυχει κανείς και να πληρωνει "εξουσιοδοτημενο" σερβις όπου οπως ξερεις πολυ καλυτερα απο μενα πολλες αλλαγες γινονται καθαρα προληπτικα .

Για τα παραδειγματα που εδωσα παντως, αν ω μη γενειτω υπαρξουν αυτες οι φθορες δεν μιλαμε για αντικατασταση τρομπας και αντλιας αλλα για επισκευή. Εχουν μεγαλη διαφορά. Μια καινουργια τρομπα μεχει 350 ευρα και ενα σετ επισκευης (εμβολακι τσιμουχακια) εχει 35 + 20 τα περαστικά = 55 ευρω.


:wave2:

KOSTAS-ER6
23/06/2010, 05:48
ok ... εχεις δικιο, μη τα ισωπεδωνουμε ολα , απλα αν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα οπως σε αλλες εταιριες (πχ Ιαπωνικες που δεν χαλανε) εχεις το κεφαλι σου υσηχο κ αυτοι σε εχουν σιγουρο πελατη εως οτου ληξει η εγγυηση!

:winka:

Lioulios
27/06/2012, 17:38
στο νετ υπαρχει σελιδα του emc ?