PDA

View Full Version : ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ Manifold, ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ



stefanos21
19/06/2010, 10:36
καλησπερα παιδια,θελω τη βοηθεια σας γιατι επαθε ζημια το manifold μετα απο τρακαρισμα.

συγκεκριμμενα ειναι 4κυλινδρος κινητηρας με 4 σωληνες που καταληγουν σε 2 εξατμισεις,το μοντελο ειναι yamaha diversion 400 μοντελο 10ετιας και βαλε.το λεω αυτο για να μην ακουσω γνωμες του τυπου ''πετα το κα παρε αλλο''εκτος κι αν η ζημια ειναι πολυ ακριβη.

στην ουσια ξεκολλησε η κορυφη του ενος σωληνα απ τους 4(ακριβως εκει που συνδεεται με τον κυλινδρο)κι εκανε βαθουλωμα η μια εξατμιση,θελω να μου πειτε αν ειναι σοβαρη η ζημια η αν απλως θελει βιδωμα.

σημειωνω οτι μετα το τρακαρισμα η μηχανη δουλεψε κανονικα απλως αλλαξε τελειως ο ηχος.ειμαι ψιλοασχετος με μηχανικα γι αυτο σας τα λεω ετσι,υπαρχει καποιος να μπορει να βοηθησει?

nihristo
19/06/2010, 11:08
μια φωτογραφία θα βοηθούσε. Εννοείς exhaust manifold προφανώς, γιατί υπάρχει και το intake manifold. Με λίγα λόγια χτύπησες την εξάτμιση σου;

stefanos21
19/06/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nihristo
μια φωτογραφία θα βοηθούσε. Εννοείς exhaust manifold προφανώς, γιατί υπάρχει και το intake manifold. Με λίγα λόγια χτύπησες την εξάτμιση σου;

ναι χτυπησε η εξατμιση απ το πεσιμο,βασικα και πισω εχει θαθουλωμα στο ''βαρελι'' αλλα και εκει ακριβως που συνδεεται ο 1 απ τους 4 σωληνες με τον κυλινδρο στον κινητηρα.intake και exhaust δεν ξερω σε τι ανταποκρινονται στη μηχανη οποτε δε μπορω να πω τιποτα πιο λεπτομερες.

οπως εχει 4σωληνες που καταληγουν σε 2 εξατμισεις εμενα ξεκολλησε εκεινη η τετραγωνη βαση με 4 βιδες νομιζω στην κορυφη του ενος σωληνα ακριβως εκει που συνδεεται με τον κυλινδρο οπως ειπα και πιο πανω.

μπορεις να μου πεις κατι ετσι οπως τα γραψα η δε βγαινει ακρη??

SVX
19/06/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos21
ναι χτυπησε η εξατμιση απ το πεσιμο,βασικα και πισω εχει θαθουλωμα στο ''βαρελι'' αλλα και εκει ακριβως που συνδεεται ο 1 απ τους 4 σωληνες με τον κυλινδρο στον κινητηρα.intake και exhaust δεν ξερω σε τι ανταποκρινονται στη μηχανη οποτε δε μπορω να πω τιποτα πιο λεπτομερες.

οπως εχει 4σωληνες που καταληγουν σε 2 εξατμισεις εμενα ξεκολλησε εκεινη η τετραγωνη βαση με 4 βιδες νομιζω στην κορυφη του ενος σωληνα ακριβως εκει που συνδεεται με τον κυλινδρο οπως ειπα και πιο πανω.

μπορεις να μου πεις κατι ετσι οπως τα γραψα η δε βγαινει ακρη??

Γιατι δεν πας σε εναν εξατμισα να σου πει? Αφου λες ο κορμος του κινητηρα βγηκε σωος...


οποτε η εξατμιση επισκευάζεται.... ακομα και να μην εχει την διατομη και το σχημα(κουρμπα) που ειχε καινουρια (κυλινδρικη)...... με μια ΚΑΛΗ (επαγγελματιη) κολληση θα γινει η δουλεια σου

nihristo
19/06/2010, 13:08
ένας εξατμισάς θα σου το φτιάξει όπως λέει ο SVX. Αν λειτουργεί με τρύπα η εξάτμιση είτε με τσαλακωμένα σημεία της προφανώς και θα έχεις μειωμένη απόδοση που μπορεί να οδηγήσει σε άλλα προβλήματα.

stefanos21
19/06/2010, 14:56
ευχαριστω για τις απαντησεις σας,οταν λες αλλα προβληματα λογω μειωμενης αποδοσης τι προβληματα εννοεις?

nihristo
19/06/2010, 15:02
Για παράδειγμα αν η εξάτμιση σου είναι κομμένη στον ένα κύλινδρο κοντά στην κεφαλή όπως νομίζω είπες, πιθανό να έχεις πρόβλημα με τις βαλβίδες εξαγωγής. Αν είναι τσαλακωμένη πολύ η εξάτμιση ενός άλλου κυλίνδρου θα έχεις υπερθέρμανση του συγκεκριμένου αφού το καυσαέριο δεν έχει την διέξοδο που είχε προς το περιβάλλον. Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα.

stefanos21
19/06/2010, 16:15
οκ στην ουσια οτι σου ειπα μου λες ακριβως αλλα με αλλους ορους,το βρηκαμε.

οποτε ο εξατμισας θα μου πει να βαλω καινουργιες λογικα

the who
19/06/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos21
οκ στην ουσια οτι σου ειπα μου λες ακριβως αλλα με αλλους ορους,το βρηκαμε.

οποτε ο εξατμισας θα μου πει να βαλω καινουργιες λογικα

Βαλε μια φωτο για να μην κανουμε τους μαντεις.Μπορει να σε γλυτωσει απο κοπο και χρημα.:wave2:

stefanos21
19/06/2010, 17:20
http://is.gumtree.com/image/big/1227414.jpg

βλεπετε τους 4 σωληνες που ξεκινουν απ τους κυλινδρους?

ο 2ος απ τα αριστερα οπως κοιτατε εχει ξεκολλησει απο τον κυλινδρο ακριβως εκει που ενωνονται,η εξατμιση πισω εχει βαθουλωμα στο βαρελι που λεω

chr1s_86
19/06/2010, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos21
http://is.gumtree.com/image/big/1227414.jpg

βλεπετε τους 4 σωληνες που ξεκινουν απ τους κυλινδρους?

ο 2ος απ τα αριστερα οπως κοιτατε εχει ξεκολλησει απο τον κυλινδρο ακριβως εκει που ενωνονται,η εξατμιση πισω εχει βαθουλωμα στο βαρελι που λεω

Αν εννοείς ότι ο σωλήνας της εξάτμισης δεν είναι πια βιδωμένος πάνω στην κεφαλή μετά το τρακάρισμα, ίσως το πρόβλημα σου να είναι πολύ πιο σοβαρό....

Αν μπορείς βάλε μια πολύ κοντινή φωτό να δούμε ή κάνε μια επίσκεψη στο μηχανικό σου να το δει... ;)

stefanos21
20/06/2010, 17:07
αυτο ακριβως που λες εννοω,εχει ξεβιδωσει απ το χτυπημα....παω για αλλες εξατμισεις απ οτι καταλαβα:confused:

chr1s_86
24/06/2010, 23:30
Να σου πω την αλήθεια ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχει πάθει...

Άλλο έχει ξεβιδωθεί και άλλο έχει ξεκολλήσει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Αν μπορείς βάλε μια πολύ κοντινή φωτό να δούμε ή κάνε μια επίσκεψη στο μηχανικό σου να το δει... ;)

stefanos21
05/07/2010, 11:51
εχει ξεκολλησει τελικα,το ειδα καλυτερα.την πηγα στο μηχανικο και αναμενω νεκροψια

papaki100
06/07/2010, 03:06
Μάλλον εννοείς ότι έχει "βγει" ο σωλήνας από τη μεταλλική φλάτζα που πατάει στο μοτέρ.
Αν βγάλεις όλη την πολλαπλή σε ένα εξατμισά μπορείς να τη φτιάξεις χωρίς πρόβλημα.

ΓΙα το βαθούλωμα αν είναι πολύ μεγάλο επίσης με κόψε-ράψε στο σημείο που είναι βαθουλωμένο μπορείς να το φέρεις στα ίσα του.

Πήγαινε συνεννοήσου με εξατμισά απευθείας.

OldMan
06/07/2010, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos21
http://is.gumtree.com/image/big/1227414.jpg
βλεπετε τους 4 σωληνες που ξεκινουν απ τους κυλινδρους?
Εγώ βλέπω χιόνια και δεν νομίζω να υπάρχουν στην Αθήνα τον Ιούλιο ..!!! :look:

stefanos21
06/07/2010, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ βλέπω χιόνια και δεν νομίζω να υπάρχουν στην Αθήνα τον Ιούλιο ..!!! :look:

το καλυτερο που μπορουσα να κανω δεδομενο του οτι δεν εχω φωτογραφικη ουτε καν καλωδιο για το κινητο ωστε να σας δειξω τη δικια μου.ειναι ακριβως το ιδιο ομως :)

stefanos21
06/07/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaki100
Μάλλον εννοείς ότι έχει "βγει" ο σωλήνας από τη μεταλλική φλάτζα που πατάει στο μοτέρ.
Αν βγάλεις όλη την πολλαπλή σε ένα εξατμισά μπορείς να τη φτιάξεις χωρίς πρόβλημα.

ΓΙα το βαθούλωμα αν είναι πολύ μεγάλο επίσης με κόψε-ράψε στο σημείο που είναι βαθουλωμένο μπορείς να το φέρεις στα ίσα του.

Πήγαινε συνεννοήσου με εξατμισά απευθείας.

μιλησα με το μηχανικο και μου ειπε θα το δει ενας εξατμισας φιλος του,τον εμπιστευομαι γιατι μεχρι στιγμης δε μου εχει πει ουτε κανει μαλακιες,ιδωμεν