PDA

View Full Version : Καινούριος, νέος και άσχετος



los santos
19/06/2010, 19:38
Παίδες καλησπέρα,καλημέρα και όλα τα γνωστά. Μπήκα και εγω στο τρυπάκι αν και λίγο αργά να πάρω την πρώτη μου μηχανή. Το γυροφέρνα εδώ και κανα δύο χρονάκια το θέμα και τελικά το πήρα απόφαση.
Έχω ερωτευτεί όπως και κάποιοι από εσάς το hornet 600. τώρα αν είναι του 07 του 08 του 09......άλλο αυτό. Έχω βρεί μία του 08 με 9500 χλμ και τιμή στα 5700 εούρος.

Η απορία μου είναι άλλη. Επειδή είμαι αυτό που λέει ο τίτλος με τις μηχανές....(οδηγούσα προ Χριστού κάτι 50ράκια)..
1) μήπως είναι υπερβολή για πρώτη μηχανή;
2) ΑΝ είναι σε καλή κατάσταση αξίζει τα λεφτά της?

Α! και καλος σας βρήκα μιας και είμαι και νεοεισερχόμενο μέλος του forum.


:lol:

Καλοδεχούμενα όλα τα σχόλια.

daz
20/06/2010, 06:29
Καλώς ήρθες φίλε.

Δυστυχώς δεν ξέρω αν η τιμή που την βρήκες είναι καλή αλλά σαν μηχανή, αν είναι και καλοδιατηρημένη αξίζει.

Για πρώτη μηχανή τώρα δεν ξέρω αν είναι ότι καλύτερο παρόλο που βλέπω πως δεν είσαι πιτσιρικάς. Τα άλογα βρίσκονται στο δεξί σου χέρι το οποίο το ορίζει το μυαλό σου, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Εμπειρία του τι γίνεται στο δρόμο έχεις? (αυτοκίνητο οδηγείς?) Εμπειρία με ανάλογες μηχανές έχεις καθόλου? Δλδ μηχανές 200 και άνω κιλών με συμπλέκτη κτλ έχεις οδηγήσει ποτέ? Έχεις σταματήσει ποτέ οποιοδήποτε δίτροχο, με οποιαδήποτε ταχύτητα, στη Θηβών μετά από καλοκαιρινή βροχούλα επιτυχώς? Θέλω να πω πως αν πριν την πάρεις ρωτήσεις πως μπαίνει η δευτέρα και που είναι η νεκρά δεν νομίζω πως είναι για σένα.

Επιπλέον δεν μας είπες που είναι η ονειρούπολη (στο κέντρο της Αθήνας ή κάποια επαρχιακή κωμόπολη) και για τι χρήση προορίζεται η μηχανή.

Α! Περιττό να σου πω πως αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις κράνος στο κεφάλι σου επειδή έχει ζέστη, τότε δεν είσαι έτοιμος για κανένα δίτροχο. :smilea:

Καλώς ήρθες και πάλι ;)

los santos
20/06/2010, 07:36
Φίλε daz ευχαριστώ για τις συμβουλές, ναι πιτσιρικάς δεν είμαι όπως λες, 29 είμαι. Μου έχουν πει πολλοί να πάρω μικρότερη μηχανή (250 cc για παράδειγμα) αλλά μου είπαν επίσης ότι αυτό δεν έχει να κανει με την επικινδυνότητα και κυρίως με την ταχύτητα. Οπότε σκεφτηκα αυτό ακριβώς που λες. το δεξί χέρι το μυαλό κλπ. Τη μηχανή δεν την θέλω γιατι μου αρέσει να τρέχω αλλά για να κάνω τις βόλτες μου χαλαρός και να απολαμβάνω αυτό που λέγεται μηχανή. Τώρα για εμπειρία έχω μόνο με μικρές μηχανές (μηχανάκια) αλλά ξέρω καλά τι γίνεται στους δρόμους μιας και έχω αρκετά φιλαράκια που ασχολούνται.

Η χρήση της κυρίως για βόλτες και χαλαρά ταξιδάκια (μιας και ΟΛΟΚΛΗΡΟ το νησι να γυρίσω είναι σαν Αθήνα - Πάτρα, από Κύπρο έιμαι.)

Όσο για την δευτέρα και τη νεκρά....την είχαμε και στον πλανήτη από τον οποίο κατέβηκα. :beer:

Και για κράνος κλπ μου το έχουν βιδώσει καλά στο κεφάλι μου ότι χωρίς αυτό δεν παίρνει μπρος η μηχανή. :rotflmao:

Ευχαριστώ για το χρόνο σου,

α! και η ονειρούπολη φίλε βρίσκεται στο κάθε ανύσηχο κεφάλι. :)

sarimarina
20/06/2010, 07:54
καλησπέρα παιδί!!
εγω αποφάσισα σε μεγαλύτερη ηλικία απο την δική σου να αποκτήσω μηχανή (οδεύω για τα 35)!
αμα το χεις κάψα....δε σε κωλώνει η ηλικία!
όπως κι εσύ, η πρότερη μου εμπειρία περιοριζόταν σε σκουτερ και παπιά, και τελικά πριν απο 15 μερες απέκτησα μια CB1 (400cc).
το χρηματικό ποσό που διαθέτεις, κρίνω οτι ειναι αρκετά υψηλό και δεν ειμαι σίγουρη αν εξαιτίας της απειρίας σου, ειναι δόκιμο να το πράξεις.
θα πρεπει επισης να συνυπολογίσεις και ενα σεβαστό ποσό για εξοπλισμό , που για πλάκα θα ειναι πάνω απο χιλιάρικο.
εγω αγόρασα (αν και δεν τον εχω παραλάβει όλο ακόμα) ενα πληρες σετ εξοπλισμού αρκετά αξιόπιστου, και για την μηχανή διέθεσα ενα μικρότερο ποσό, ώστε να την "αποτελειώσω" χωρίς να κλαψω ιδιαίτερα πάνω απο τα συντρίμμια της.
Τα 400cc ειναι υπέρ του δέοντος αρκετά και οι δυνατότητες της συγκεκριμμένης μηχανής ειναι αρκετές.(κατα κάποιους ειναι το καλύτερο σχολείο)
Φιλοδοξία μου ειναι κάποια στιγμή να αποκτήσω μεγαλύτερο και καλύτερο εργαλείο, αλλα προς το παρόν τα σχεδόν 200 τελική........μου φτάνουν και μου περισσεύουν!!:lol: :lol: :lol: :lol:

Τα 600cc ισως ειναι πολλά για αρχή και σίγουρα τα 5700 + τα έξοδα εξοπλισμου ειναι ενα πολύ μεγάλο ποσό για τους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε!!

los santos
20/06/2010, 09:25
Παιδί! :)
Μαρίνα ευχαριστώ για τις συμβουλές σου....η αλήθεια είναι το σκέφτομαι ακόμη να δώσω κοντά 6 χιλιάρικα μόνο για τη μηχανη (με την λογική ότι είναι η πρώτη μου). Αν και ως άπειρος (η ευγενική version του άσχετος) δεν με απασχολεί (τώρα) οι τελικές και οι ημιτελικές όσο να μου αρέσει αυτό που καβαλάω και να μη το βλέπω κάθε πρωί και να ξίνίζω τα μούτρα μου.

Αλλά θα το ξανασκεφτώ, είναι γεγονός ότι ακούγεται λίγο επιπόλαιο.

Και όσο για τους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε, ο πατέρας μου μου έλεγε " η φτώχεια θέλει καλοπέραση"
:beer: :beer:

Για τα 600 που είναι πολλά δεν με φοβίζουν (με τη καλή έννοια) γιατί όπως είπα ο daz "το δεξι χέρι"
Υπόσχομαι να μην σπάω πολύ τον καρπό :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Υ.Γ. Από τι βλέπω έχουμε και κάτι κοινο. Κοιτάμε εκεί που θέλουμε να πάμε?
:wave2:

Dennis-
20/06/2010, 10:19
φιλε η καινουργια η hornet ειναι λιγο βαρια να ξερεις στην περιπτωση που εισαι μπακαλιαρος :lol: οτι μπορει να σε ζορίσει.


Τη μηχανή δεν την θέλω γιατι μου αρέσει να τρέχω αλλά για να κάνω τις βόλτες μου χαλαρός και να απολαμβάνω αυτό που λέγεται μηχανή. Τώρα

λαθος μηχανη κοιτας.. δεν προκειτε να μεινεις ηρεμος με χορνετ. κοιταξε σε ον - οφφ η ΧΤ600Χ - R,
απριλια strada, ΒMW 650 πιστευω ειναι καλυτερα για ξεκινημα στον χώρο τον 2 τροχών.

sarimarina
20/06/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από los santos

Υ.Γ. Από τι βλέπω έχουμε και κάτι κοινο. Κοιτάμε εκεί που θέλουμε να πάμε?
:wave2: [/B]



Τωρα παρατήρησα οτι έχουμε το ίδιο μότο!!
Προφανώς είσαι άνθρωπος με επίπεδο ,γι αυτο θα παραβλέψω το γεγονός οτι εισαι Αιγόκερως!!:lol:

Οταν μπήκα εδω μέσα (φορουμ) επιλογή μου ηταν μια BMW650 F (Funduro) κι αυτή παλιο μοντέλο για τους ιδιους λόγους (περιορισμός κλάματος σε περιπτωση ολικης καταστροφής)
Ενα μέλος λοιπον του φόρουμ (και τον ευχαριστώ γι αυτό) μου πρότεινε να παρω την CB1.
Μου έστειλε φωτό της και νομίζω οτι δεν εχω μισήσει τιποτε περισσότερο όπως εκείνον και την μηχανή που μου έδειχνε!
Ηταν δυνατόν να συγκρίναμε την κουκλάρα (bmw) με το σκατόπραμα που μου έδειχνε??
Ο ίδιος παραδέχθηκε οτι την μηχανή μας πρέπει σίγουρα να την βλέπουμε και να κ@υλώνουμε, αλλα κυρίως να την καβαλάμε και να γουστάρουμε που την οδηγούμε.
Μια μηχανή που η δύναμη της, ο όγκος της, το βάρος της θα σε αγχώνει ειναι βεβαιο οτι τελικά θα σε χαλάσει.
Ως νέα οδηγός μοτοσυκλέτας (αν και σήμερα έκανα πάλι μπιπ......άρχισα να μπαίνω σε στροφιλίκια πλαγιάζοντας και μαλλον νωρίς ειναι) είναι αρκετα τα πράγματα που ακόμα , αν και θα έπρεπε να κάνω ασυναίσθητα, τα κάνω κατόπιν σκέψης.
Τα κιλά της μηχανής δεν ορίζονται με τον τρόπο που οριζόντουσαν στα σκουτερ μου!
Το φρενάρισμα πρεπει να έχει πολυ σωστή αναλογία μπροστινού και πίσω , κάτι που στα σκουτερ δεν ισχύει καθώς φρεναρουμε σχεδον μονο με το πίσω.
Οι ταχύτητες ενω στο παπί πάνε μονο κάτω , στην μηχανή ειναι διαφορετικά και δεν ήταν λίγες οι φορές που αντί να σηκώσω ταχύτητα , κατέβασα μια ...με αποτέλεσμα να μου σκορτσάρει το μοτόρι.
Γι αυτους και για αλλους 1500 λόγους, η επιλογή που έκανα τελικά ηταν σωστή.
Κι ας μη την βλέπω και παθαίνω απανωτούς οργασμούς!!
Το μέταλλο της μηχανής μου ειναι συνηθισμένο........η αίσθηση ομως που μου προσφέρει......μοναδική!!
:sun: :sun:


ΥΓ. Ζητώ συγγνώμη απο τους παλιους για την απλοική μεταφορά όσων βιώνω, αλλα δεν γνωρίζω τους τεχνικούς όρους!
:sun: :sun:

sarimarina
20/06/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από los santos
.....................

Για τα 600 που είναι πολλά δεν με φοβίζουν (με τη καλή έννοια) γιατί όπως είπα ο daz "το δεξι χέρι"
Υπόσχομαι να μην σπάω πολύ τον καρπό :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


................
:wave2: [/B]

Θέλω να σου πω επίσης οτι τα 600 ειναι στο "δεξί χέρι" οπως όμως και η μ@λ@κί@ ειναι στο κεφάλι!!

Τι θέλω να πω μ αυτο?
Ουσα 6 χρονάκια μεγαλύτερη σου, θεωρητικά πάντα θα έπρεπε να ειμαι εγκρατής , μαζεμένη, λογική κλπ.
Σε διαβεβαιώ οτι πιθανότατα απο την χαρά μου, έχω ανοίξει το κουτάκι με τις μπιπ, και δεν λέω να σταματήσω!!!:lol: :lol:
Την έχω δει Ροσσι η τρελή και με βλέπω σύντομα και μένα εκτός πίστας για 9 μήνες!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Σε γαργαλάει παιδάκι μου το δεξί χέρι και θα το δείς!!
Γαργαλάει πολύ ....το άτιμο!!:beer: :beer:

Dennis-
20/06/2010, 11:03
το cb ειναι πιο ωραιο απο το funduro

επρεπε να το πω..

:smokin:

sarimarina
20/06/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
το cb ειναι πιο ωραιο απο το funduro

επρεπε να το πω..

:smokin:
ε τώρα μη λέμε κι οτι θέμε!!:lol: :lol:

ειναι ομως πολυ μανιτζέβελο και....το χω, που λένε!!:beer:

Dennis-
20/06/2010, 11:06
μανιτζέβελο

κες κε σε :lol: :lol:

sarimarina
20/06/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
κες κε σε :lol: :lol:
το επίπεδο ειναι πολύ χαμηλο!!:yuck: :yuck:
μανιτζέβελο πουλάκι μου......μεταφορα στην δημοτική της λέξης μαϊτζέβελος που παει να πει ευκολόχρηστος!!
Αλλα της ....ο Μπαμπινιώτης???:beer: :beer:

daz
20/06/2010, 11:10
Ωραία τώρα που επιβεβαιώθηκε πως είμαστε από τον ίδιο πλανήτη.. :alien:

Εγώ δεν θα σου πω να πάρεις μικρότερη. Οπωσδήποτε μια μικρότερου κυβισμού μοτοσυκλέτα θα σε βοηθούσε πολύ περισσότερο στην αρχή αλλά η εν λόγο μηχανή δεν είναι ακραία ούτε από πλευράς ιπποδύναμης, ούτε γεωμετρίας όπως πχ ένα ss. Είναι αρκετά φιλική και θα σε κάνει πολύ γρήγορα να αισθανθείς άνετα σε ρυθμούς βόλτας. Μέχρι εκεί όμως για αρχή. Είναι πολύ εύκολο να την πατήσεις όταν αισθανθείς πως της έχεις πάρει τον αέρα. Τα 70 και 80 άλογα δεν είναι για αρχάριους και θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο για να τα διαχειριστείς σωστά. Πολύ περισσότερο απ’ ότι θα χρειαζόσουν αν είχες περάσει από ένα μικρότερο. Και μη νομίζεις πως είναι εύκολο να κρατήσεις το γκάζι. Τώρα το πιστεύεις, όταν όμως ανακαλύψεις τι μπορεί να σου προσφέρει ένας 600άρης κινητήρας θα θέλεις όλο και περισσότερο. Και κάποια στιγμή στο τέλος της ευθείας ίσως ανακαλύψεις πως έχεις λίγο περισσότερα χλμ απ’ ότι υπολόγισες (πράγμα που δεν θα συνέβαινε με ένα μικρότερο). Λίγο περισσότερα απ’ ότι είσαι ικανός να στρίψεις ή να σταματήσεις.

Με λίγα λόγια δεν πιστεύω πως μια τέτοια μηχανή είναι απαγορευτική για αρχάριο αλλά και από την άλλη δυσκολεύομαι να πιστέψω πως μετά από λίγο καιρό θα μπορείς να κρατήσεις το γκάζι μέχρι εκεί που μπορείς να διαχειριστείς το οτιδήποτε. Και επειδή το ένα αναιρεί το άλλο, αφήνω σε σένα την απόφαση να αλλάξεις, αν μπορείς, το ένα από τα δύο. Ή παίρνεις μικρότερη για αρχή ή παίρνεις αυτή που γουστάρεις και οδηγείς σαν κουλάτζα ακόμα και όταν πάψεις να αισθάνεσαι κουλάτζα. :lol: :wave2:

Καλές βόλτες ότι και αν αποφασίσεις. ;)

Υγ. 1. Φυσικά σκέψου πάλι αυτά που σου είπε το Μαρινάκι, το οποίο πιο πολύ δυσκολεύεται να αποφασίσει για μπότες παρά όταν ήταν να πάρει μηχανή. :lol:

daz
20/06/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-


λαθος μηχανη κοιτας.. δεν προκειτε να μεινεις ηρεμος με χορνετ.


Γιατί το λες αυτό? Εσύ μια χαρά τα καταφέρνεις!!! :D :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Dennis-
20/06/2010, 11:16
το επίπεδο ειναι πολύ χαμηλο!! μανιτζέβελο πουλάκι μου......μεταφορα στην δημοτική της λέξης μαϊτζέβελος που παει να πει ευκολόχρηστος!! Αλλα της ....ο Μπαμπινιώτης???

το επιπεδο ειναι απλα πολυ βορειο.. εγω ξερω απλα πραγματα καζαν ντιπι, ντεμεκ, γιαλαντζι, κτλ. :lol: :beer:



Φυσικά σκέψου πάλι αυτά που σου είπε το Μαρινάκι πολλες οικιοτητες βλεπω.. μηπως εισαι αιγόκερως ? γιατι εχει προβλημα :lol: :lol:

sarimarina
20/06/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
..............

Υγ. 1. Φυσικά σκέψου πάλι αυτά που σου είπε το Μαρινάκι, το οποίο πιο πολύ δυσκολεύεται να αποφασίσει για μπότες παρά όταν ήταν να πάρει μηχανή. [/B]
κι αμα σου πω , ρε παιδί, οτι ακόμα τις παλεύω......θα με πιστέψεις??:rotflmao: :rotflmao:

τωρα εχω και νέες ανησυχίες......ποιο tankbag να πάρω???

Η διάρκεια σκέψης για την επιλογή ήταν αντιστρόφως ανάλογη της αξίας!!

Για την μηχανή ....... 3 μέρες!
Κρανος ........ 7 μερες!
Μπότες..... 20 μέρες!
Tankbag... ήδη 15 μέρες και έχουμε μέλλον μπροστά!!

Ουτε θέλω να σκέφτομαι πόσο καιρό θα μου πάρει για τα γάντια!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sarimarina
20/06/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
το επιπεδο ειναι απλα πολυ βορειο.. εγω ξερω απλα πραγματα καζαν ντιπι, ντεμεκ, γιαλαντζι, κτλ. :lol: :beer:


πολλες οικιοτητες βλεπω.. μηπως εισαι αιγόκερως ? γιατι εχει προβλημα :lol: :lol:
το παιδι εχει ποιοτητα ρε!!!!!!
ειναι ΖΥΓΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Dennis-
20/06/2010, 11:17
Γιατί το λες αυτό? Εσύ μια χαρά τα καταφέρνεις!!!

δεν μπορω να το ανοιγω πολυ διπλα σου μΕ αποσπα την προσοχη το φλασακι σου που παει πανω κατω :lol: :wave2:

Dennis-
20/06/2010, 11:26
Ουτε θέλω να σκέφτομαι πόσο καιρό θα μου πάρει για τα γάντια!!

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?products_id=1879 :D και δώρο το αστρα και οραμα που κυκλοφορεί :lol:

daz
20/06/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
δεν μπορω να το ανοιγω πολυ διπλα σου μΕ αποσπα την προσοχη το φλασακι σου που παει πανω κατω :lol: :wave2:

:lol: :lol:

Γι' αυτό πας σαν υπνωτισμένος? :rotflmao: :rotflmao:

Dennis-
20/06/2010, 11:28
Γι' αυτό πας σαν υπνωτισμένος?

:lol: :lol: :lol: τι βρόμες βγαζεις ρεεε θα με περασουν για κουλατζα :lol:

daz
20/06/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarimarina
κι αμα σου πω , ρε παιδί, οτι ακόμα τις παλεύω......θα με πιστέψεις??:rotflmao: :rotflmao:

τωρα εχω και νέες ανησυχίες......ποιο tankbag να πάρω???




Αφού δεν ξέρεις γιατί δεν ρωτάς? Αντέχουμε μην ανησυχείς. :)

http://shop.sw-motech.com/cgi-bin/cosmoshop/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=12770458353552&ls=en&nc=1277045942-3714&rubnum=brands.ducati.996&artnum=BC.TRE.00.001.10000&id=1&gesamt_zeilen=Tshowrub--brands.ducati.996&typid=14694632


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
... και δώρο το αστρα και οραμα που κυκλοφορεί :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
:lol: :lol: :lol: τι βρόμες βγαζεις ρεεε θα με περασουν για κουλατζα :lol:

Λες να σε μυριστούν? :rolleyes:

Πλάκα, πλάκα κάνω ρε! :D :D


Yγ. End of spaming από μένα γιατί βλέπω πως υπάρχει όρεξη.

sarimarina
20/06/2010, 12:12
περα απο την πλάκα......και τον Στελιο θα τον απασχολήσουν σύντομα όλα οσα απασχόλησαν (και εξακολουθουν να απασχολούν) εμένα!
Κι επειδή θα πρέπει να επιλέξει τον εξοπλισμό με ακόμα μεγαλυτερη προσοχή απ ότι την μηχανή (λέμε τωρα!) , δεν θα πρεπει να παραβλέψει το συνολικό κόστος.
Τωρα για το τι μοτόρι θα παρει.......νομίζω πως ο κύβος έχει ήδη ριφθεί!!
Δεν νομίζω οτι εύκολα θα μεταπειστεί , ούτε άλλωστε αυτός ειναι ο στόχος μου!
Εγω μίλησα ώς μια που βρέθηκε πρόσφατα στην θέση του, και είχε την αντίστοιχη εμπειρία με εκείνον!!
Η επιλογή όπως και να χει ειναι δική του!!:wave2: :wave2:

los santos
20/06/2010, 12:12
Τι να πω και σε ποιον έτσι όπως τα είπατε όλοι μαζί με αποδιοργανώσατε. τελικά θα πάρω αμάξι :beer: :beer: χούμορ χούμορ

Για τα on-off που αναφέρεσαι φίλτατε Dennis δεν έχω και ιδιαίτερο λόγο να τα απορίψω παρά μόνο αισθητικούς. (η ξεροκεφαλιά του αρχάριου αν θες). Αλλά σαν ιδέα δεν κακή και θα κοιτάξω αν δω κάτι που θα μαρέσει ισως και να προχωρήσω.... ;)

Όλα τα είχαμε η marina μας έλειπε. :D . Άνθρωπος με επίπεδο. Θα περιμένω να μου πεις και τους υπόλοιπους 1496 λόγους γιατί να μη πάρω αυτή που έβαλα στο μάτι. Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι η μ@λ@κί@ βρίσκεται στο κεφάλι και ακριβώς αυτό με κάνει να επιμένω λίγο περισότερο απόσο θάπρεπε ίσως για το συγκεκριμένο μεταφόρι.
Αλλά ως μεγαλύτερη που λες και εσύ, μπορεί και να ακούσω τι μου λες...:rotflmao:

Φίλε daz τώρα με απογοήτευσες....δηλάδη η παίρνω μικρότερη που μου αρέσει (ίσως) λιγότερο η παίρνω αυτή και έιμαι σαν κουλός πανω σε μονόκυκλο. :wave2: Εν κατακλείδι νομίζω ότι οι γνώμες όλων σας γενικότερα δεν είναι απαγορευτικές ως προς την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής αλλά περισσότερο προστατευτικές, προειδοποιητικές (ε?) ως προς τους κινδύνους.....

Παίδες και κορασίδα ευχαριστώ, δεν είναι ότι έχω κάτι να ρωτήσω άλλο απλά ήθελα τα σχόλια των εμπειρότερων.

Υγ. Και εύχομαι να μην γίνω κτηματομεσίτης (αγοραπωλησείες οικοπέδων όπως λέτε και εσείς οι βρουμ βρουμ)

Ευχαριστώ!

daz
20/06/2010, 13:22
Μην απογοητεύεσαι φίλε μου.. Το ιδανικό ξέρεις ποιο είναι αλλά και αυτό που θες δεν είναι απαγορευτικό. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι πως κανένας δε την πατάει τις πρώρες μέρες αλλά μετά από μερικούς μήνες. Φαίνεσαι λογικό άτομο και το μόνο που χρειάζεται είναι να δείξεις σύνεση στην αρχή, αλλά και στη συνέχεια.

los santos
20/06/2010, 13:54
Πιστεύω ότι καθένας αντιδρά διαφορετικά όταν έχει στα χέρια του κάτι. Στην προκειμένη μια μηχανή σχετικά γρήγορη (νομίζω). Ειδικά για έναν αρχάριο ίσως είναι και πύραυλος.

Να πω ότι δεν θα δοκιμασω - δοκιμαστώ ποτέ ίσως είναι άκυρο. Πιστεύω ότι την τύχη σου την επηρεάζεις αλλά δεν την φτιάχνεις. Οπότε με προσοχή και το μυαλό στο κεφάλι ελπίζω όλα να πάνε καλά. Θα σας ενημερώσω για τις επικοίμενες κινήσεις. Ελπίζω μέχρι να φτάσει το ρευστό στα χέρια μου να μην μου αλλάξετε το μυαλό :beer:

dimzan
20/06/2010, 19:52
Να σου πω κι εγω την αποψη μου οντας πολυ μικροτερος σου (22) αλλα επισης αρχαριος.

Εγω σε cb εμαθα και γι αυτο πηρα cb. Μαλιστα πηρα το ιδιο με της σχολης , δηλαδη το 400.

Αν λιγο σε τρωει ο κωλος σου με τις μηχανες και την αισθηση τους και γενικα ολο το κονσεπτ μιας γρηγορης μηχανης τοτε ειναι 100% σιγουρο πως θα μπεις στο τριπακι να την πατησεις.

Σου μιλαω βεβαια συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα που θελω να πιστευω πως ειμαι αρκετα εγκρατης.

Ειχα παρομοια εμπειρια με σενα με παπακια κλπ. Την πηρα τη μηχανη, τα γνωστα σερβις-λαστιχα εγιναν αμεσα και ξεκινησα να τη μαθαινω. Κοινως πολυ χαλαρες ταχυτητες και ελαχιστες κλισεις στις στροφες. Αμ δε! Μετα απο 2-3 μερες ολο και σε καποια κιφησιας την ανοιξα ... Και εγω εχω 50 αλογα υποτιθεται εσυ πας στα 100..

Την πρωτη φορα που την ανοιξα μου φανηκε πυραυλος. ΠΛεον μου φαινεται οτι ειναι απλα σβελτη, και δεν την εχω ουτε μηνα.


Κοινως το γκαζι ειναι γλυκο και (ερ)εθιζει! Αν εισαι και λιγο πιο μουρλος θα ντριφταρεις με την πρωτη ασυναισθητα.

Επειδη το βλεπω οτι θα το παρεις το cb σαν αρχαριος κι εγω σε συμβουλευω να εισαι πολυ εγκρατης.

Σκεψου οτι το μηχανακι που θα οδηγας κανει 0-100 σε λιγοτερο απο 5. Εχεις διανοηθειποτε να οδηγησεις αμαξι που κανει τα 100 λιγοτερο απο 5?? πυραυλος ειπες?? ετσι ειναι και το χορνετ..

los santos
22/06/2010, 15:25
Φίλε Δημήτρη ευχαριστώ και νομίζω ότι το να είσαι εγκρατής είναι κάτι που χρειάζονται όλοι, έμπειροι και άπειροι.

Νομίζω, θέλω να πιστέυω μάλλον, ότι ακόμη το μυαλό μου είναι στο κεφάλι μου, και έτσι θα μπορέσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σας.

Έχω ήδη δεί μια μηχανή, θα σας ενημερώσω σύντομα μιας και νοιώθω ότι περνάμε μαζί αυτές τις ώρες - μέρες αναμονής που πιστεύω ότι σε όλους φενόντουσαν αιώνες.

Θα τα πούμε σύντομα.
:beer: :beer:

alucard
22/06/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από los santos
Παίδες καλησπέρα,καλημέρα και όλα τα γνωστά. Μπήκα και εγω στο τρυπάκι αν και λίγο αργά να πάρω την πρώτη μου μηχανή. Το γυροφέρνα εδώ και κανα δύο χρονάκια το θέμα και τελικά το πήρα απόφαση.
Έχω ερωτευτεί όπως και κάποιοι από εσάς το hornet 600. τώρα αν είναι του 07 του 08 του 09......άλλο αυτό. Έχω βρεί μία του 08 με 9500 χλμ και τιμή στα 5700 εούρος.

Η απορία μου είναι άλλη. Επειδή είμαι αυτό που λέει ο τίτλος με τις μηχανές....(οδηγούσα προ Χριστού κάτι 50ράκια)..
1) μήπως είναι υπερβολή για πρώτη μηχανή;
2) ΑΝ είναι σε καλή κατάσταση αξίζει τα λεφτά της?



file mou

katarxin les oti exeis eroteytei,ayto nomizo ta leei ola.oti allo kai na pareis otan 8a vlepeis to hornet sto fanari 8a xeneroneis ap thn zoh sou kai 8a les ti m@kakas eimai pou den to pira.
Tora gia proth mhxanh to hornet pistevo an exeis odigisei mono papia einai ligo megali diafora,alla to hornet einai mhxanh pou an thn ma8eis siga siga 8a einai sxoleio gia sena.den 8a thn pas sta oria ths apo thn proth mera etsi kiallios.einai poly eykolh sthn odigish eidika entos polis se kinisi, kai ta kila tis den fenontai me tipota otan arxisei na kinitai,gia mena einai mia mhxanh pou 8a me exypiretisei sthn douleia mou alla 8a me taxidepsei ston eley8ero mou xrono,aneta pas xalari volta-taxidaki aneta pas kai grigora opou 8es.
the choice is yours pantos an thn pareis den 8a to metanioseis sigoura,

Oso anafora tora thn sigekrimeni pou exeis vrei.pisteyo 5700 einai pola,katarxin einai me abs?
kainourgia xoris exei 7000 kai me abs 7500.malakia to vrisko gia 1000 euro diafora na pareis metaxeiro me 10000 xlm.kai an koitaxeis kai paraeisagogis pezei kai pio ftini

alucard
22/06/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τα 70 και 80 άλογα δεν είναι για αρχάριους και θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο για να τα διαχειριστείς σωστά
100 einai

los santos
23/06/2010, 02:21
Φίλε alucard ευχαριστώ για τις συμβουλές. Και εγώ αυό πιστεύω ότι θα ξενερώνω άμα την βλέπω, και επειδή τη μηχανή τη παίρνω και θέλω να την γουστάρω πραγματικά, το πήρα απόφαση ότι θα πάρω αυτή. Σχεδόν δηλάδη γιατί η τελική απόφαση θα εξαρτηθεί από πολλά.

Στα όρια της δεν θα την πάω από την αρχή αυτό είναι σίγουρο, αλλά προς το παρόν ούτε το έχω κάψα. Μου έχουν πεί ξανά ότι σαν μηχανή είναι σχετικά εύκολη στην οδήγηση, και ήταν και ένας λόγος που βοήθησε στο να την θέλω ακόμη πιο πολύ.

Τώρα για την τιμή που ανέφερες, έχω βρεί ακόμη 1 μηχανή σε καλύτερη τιμή και από άτομο "εγγύηση". Θα την δω εντός και των ημερών και μόλις καταφθάσουν και τα ευρόπουλα από Ελβετία :rotflmao: , προχωράμε.

alcapone09
23/06/2010, 03:13
Να πώ και γώ ο μικρός???:look:


Εν κατακλείδι νομίζω ότι οι γνώμες όλων σας γενικότερα δεν είναι απαγορευτικές ως προς την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής αλλά περισσότερο προστατευτικές, προειδοποιητικές (ε?) ως προς τους κινδύνους.....

Έλα, πες την αλήθεια, Το hornet θα πάρεις κι απλά θες ενθάρρυνση :rolleyes: :wacko: :wacko:...

Που λες, καλό το hornet και όμορφο ... Χωρίς καθόλου εμπειρία σίγουρα θα σου πάρει αρκετό καιρό να το μάθεις. Δεν είναι μόνο το γκάζι.. είναι και το βάρος και τα φρένα και είναι και τα αντανακλαστικά ειδικά τον πρώτο καιρό μέχρι να συνηθίσεις τα παραπάνω θα είσαι λίγο σαν κουλός αλλά θα τον πάρεις τον αέρα.. Να είσαι προετοιμασμένος και για καμιά ηλίθια χύμα με λιγα κμ...
Και να σου πω εγώ τι είδα απο τη μετάβαση απο το μικρό στο μεγάλο.. Μικρο μηχανάκι = λιγότερα έξοδα, πιο μανιτζέβελο (ε?) φτηνότερα λάστιχα,λιγότερα έξοδα σε ενδεχόμενο πέσιμο, γενικά λιγότεροι μπελάδες. Πιο σοβαρό μηχανάκι προυποθέτει και πιο σοβαρή συντήρηση και ενασχόληση. Το τι προσφέρει το καθένα είναι αυτονόητο. Σίγουρα ένα super four η κάτι ανάλογο θα ήταν πιο αρμόζον(:a024: ) αλλά αν το θές τόσο πολύ προχώρα και πάρ το. Απλά να είσαι σίγουρος για το ρίσκο που παίρνεις πηγαίνοντας κατευθείαν σε γρήγορο μηχανάκι.
Μέρααα :sun:

P.S. Απαγορευτικό δεν είναι τίποτα.. εσύ έχεις το μαχαίρι, εσύ και το καρπούζι.

los santos
23/06/2010, 07:43
Έλα πες αλήθεια, δεν έρχεσε για κυνήγι έτσι; (από γνωστό ανέκδοτο)

Φίλε alcapone η αλήθεια είναι ότι μάλλον κατα κει με βλέπω. Γιατί να το κρύψουμεν άλλωστε. :lol:
Ένα δίκιο το 'χεις για τα έξοδα που λες αλλά ευτυχώς έχω (αυτό το διάστημα τουλάχιστον) την άνεση να την πάρω τη μηχανή και να την συντηρώ πιστεύω. Αυτή ήταν η σκέψη μου. Αν όχι τώρα τότε πότε;

Όρεξη να ασχοληθώ με τη μηχανή και τα όσα αυτή συναιπάγεται έχω αρκετή αν και το πρόγραμμα μου είναι γενικώς full αλλά πιστεύω δεν είμαι ο μοναδικός από εδω μέσα που έχω full πρόγραμμα. Οπότε όρεξη να 'χουμε και όλα βολεύονται.

Για το ρίσκο μου το έχουν πει πολλές φορές και φιλαράκια από εδώ όσο και εσεις από εδώ μέσα, είναι το πρώτο που μου λέτε ξανά και ξανά. Και καλά κανετε κατα τη γνώμη μου.
Όπως λέει και ο Δημήτρης (dimzan) ""Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...Για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!"" και έχει και απόλυτο δίκιο.

Thx παίδες.

angelapos
23/06/2010, 08:16
Να πω και γώ τη γνώμη μου και το ιστορικό μου και βγάλε συμπεράσμα μόνος σου φίλε μου!

Καταρχήν καλές αγορές και εύχομαι πάντα όρθιος!

Εγώ είμαι 31 και πριν 3 μήνες αγόρασα την πρώτη μου μηχανή!ΠΡώτη ΠΡώτη ΠΡώτη, πριν από αυτή ως παιδί ποδήλατο είχα μόνο, άντε και κάνα skateboard!

Χόρνετ 600, 2001 μοντέλο. Το έψαχνα το θέμα μηχανή επί 2 χρόνια!
Έβγαλα δίπλωμα πρώτα, αγόρασα καλό κράνος, μπουφάν, γάντια έπειτα και μετά την αγόρασα!

Επί 2 χρόνια , διάβαζα στα διάφορα φόρουμς, περιοδικά βιβλία κτλ και από πολύ νωρίς μου είχε kολλήσει το συγκεκριμένο μοντέλο. Επίσης λόγω διαβάσματος, έμαθα, άκουσα, βίωσα νοερά πολλά (και καλά και δυστυχώς κακά))

Αν είναι να κάνω έναν απολογισμό μετά από 3 μήνες έχω να πώ τα εξής.

Δεν υφίσταται ο έλεγχος του δεξιού καρπού......Τα 96 τόσα άλογα θέλουν να τρέξουν, είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να τα ελέγξεις! Εγώ έλεγα πως δε θα τρέχω, θα προσέχω κτλ ακριβώς επειδή επί 2 χρόνια διάβαζα και αυτά τα "κακά" που ανέφερα παραπάνω!

Πιάνεις τα 100 χλμ μόνο με ένα "σκάσιμο" της πρώτης, σε πορώνει ο ήχος μετά τις 8.000 στροφές, νιώθεις τον αέρα να σε κοπανάει, έχεις τον κινητήρα ανάμεσα στα σκέλια σου, τί άλλο θές για να τρέξεις???

ΘΑ ΤΡΕΞΕΙΣ ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ!!!Ναι σε όσο γίνεται καλύτερες συνθήκες(όσο υποκειμενικό και να είναι αυτό)αλλά θα τρέξεις, θα το δώσεις, θα πορωθείς, θα γουστάρεις, πώς το λένε ρε αδερφέ!

Θέλω επίσης να προσθέσω πως η μηχανή πρέπει να σου αρέσει και εμφανισιακά, να σου κάνει αυτό το κλίκ, γενικότερα...δεν είμαι της λογικής άποψης, παρε ένα μικρό μηχανάκι για αρχή να μάθεις...

Ούτως η άλλως όλα έχουν 2 ρόδες, αν είναι να πάει κάτι στραβά τι 10 τι 100 άλογα....απλά ναι, ίσως καλύτερα να το πάθεις με 10 άλογα......ξέρω γω.........

Εύχομαι να κάνεις τη σωστή επιλογή, αυτό που πρέπει....απλά εκτός από το πρέπει υπάρχει και το θέλω....εσύ κάνε στον εαυτό σου την εξής ερώτηση..

Πρέπει να πάρω μηχανή ή θέλω.....?

Η απάντηση που θα δώσεις πιστεύω θα είναι ένας μπούσουλας!

los santos
23/06/2010, 10:05
Φίλε Άγγελε κάτι αντίστοιχο έκανα και εγώ. Αυτό όσο αφορά το "διάβασμα" που λες σχετικά με τις μηχανές κλπ. Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως τα πράγματα διαφέρουν κατα πολύ από ένα βιβλίο, περιοδικό, forum κλπ μέχρι το να τα βιώσεις. Ένα "πέσιμο" σε βιβλίο είναι 6 γράμματα, πάνω στη μηχανή μπορεί να 'ναι 6 οστά όμως.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να διαφωνίσω σ 'αυτό που λες ότι σε τραβάει στο να τρέξεις όσο πιο γρήγορα μπορείς. Αλλά αν αυτό γίνεται μετά από κάποια εμπειρία, τότε ίσως είσαι και σε θέση να ελέγξεις μια απρόσμενη κατάσταση αλιώς το θεωρώ απλά χαζομάρα για να το θέσω ευγενικά. :smilea:

Και δεν τα λέω για να τα ακούσεις εσύ αλλά μάλλον για μένα τα λέω. ;)

Και δεν είναι ότι είμαι ο πλέον νοήμον και σοβαρός που θα πάρει μηχανή και δεν θα τρέξει ποτέ, απλά έυχομαι να έχω την εγκράτια να το κάνω όταν θα είμαι πλέον, και ας μη το γνωρίζω, έτοιμος να το κάνω, και κυρίως έτοιμος να αντιμετωπίσω, στα πλαίσια του δυνατού, το ότι προκύψει.

Εδώ και καιρό έχω αλλάξει και έχω αφαιρέσει από τη ζωή μου τα πρέπει, και πλέον ακολουθώ τα θέλω μου, αυτό για διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης. Και για αυτό ακριβώς το λόγο αποφάσισα τώρα, και ας είναι λιγακι αργά, να μπω σαυτό το κόσμο που εκπροσωπείτε όλοι εσείς εδώ μέσα.

Απλά είναι κάτι που θέλω, γουστράρω και όλα τα συναφή ρήματα

harris_x
23/06/2010, 10:21
Δε διάβασα τα προηγούμενα, αλλά θα σου πω πως υπάρχει κόσμος που ξεκίνησε με 600cc naked και τα πήγε μια χαρά.
Αν το μυαλό σου είναι μέσα στο κεφάλι σου και πριν το καρυδώσεις (το γκάζι) το έχεις σκεφτεί καλά, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Go for it.

los santos
25/06/2010, 14:26
Go for it είπε ο φίλος harris. Και τελικά αυτό έκανα. :beer: :beer: :beer:

Την είδα την κούκλα σήμμερα, και την έκλεισα. Μια hornet του 08 με αρκετά έξτρα από τον προκάτωχο της. Εντός των ημερών πιθανολογώ να την έχω στα χέρια μου.

Παιδία ευχαριστώ πολύ και για τον χρόνο σας και για τις συμβουλές σας. Άμα την πάρω θα ανεβάσω φωτο. Ναι το ξέρω ότι μέχρι τότε δεν θα κοιμάστε ήσυχοι τα βράδυα αλλά κάντε λίγο υπομονή. :rotflmao: :rotflmao:

Ευχαριστώ ξανά

harris_x
25/06/2010, 14:31
Καλορίζικη και όταν θα σου φύγει το ψάρωμα και νιώσεις ότι το έχεις, να έχεις το νου σου γιατί τότε γίνονται όλες οι στραβές.

Καλοτάξιδη και πάντα όρθιος.

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

dimidomo
25/06/2010, 17:47
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΦΙΛΕ,ΚΑΛΑ ΚΜ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ 1 ΜΟΤΟ.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ.ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΗΔΕΝ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΤΙ 50ΡΑΚΙΑ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΒΟΛΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΡΕΛΑ....ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΚΑΦΡΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ Μ......ΚΙΑ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΑΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ 'Η ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΘΕΛΕΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ,ΑΥΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ.
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ SUPER,ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥ 07.ΠΟΣΟ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ;ΜΕ ΑΒS;
ΑΝΤΕ ΑΝΕΒΑΣΕ ΦΩΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ.
ΚΑΛΑ ΚΜ ΦΙΛΕ,ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ

los santos
25/06/2010, 17:59
Ενθαρυντικά αλλά και κάπως ανυσηχιτικά αυτά που μου λές. Ελπίζω να μην πιάσω ποτέ τον εαυτό μου ν ακάνει σαχλαμάρες.

Η τιμή ήταν 5750 και το ρίξαμε τελικά στα 5200 μιας και βρέθηκε ένας ξάδερφος μου μηχανόβιος και φίλος τελικά (του πωλητή) να καθαρίσει. Πιστεύω είναι με abs. :rotflmao: :rotflmao: Την ερωτεύτηκα τη μηχανή (αν και με χάλασαν κάτι τροποποιήσεις όσο αφορά κάτι φτερά και εξατμίσεις). Αλλά αυτά ως αρχάριος γιατί το πιθανότερο είναι να έγιναν για καλό οι αλλαγές. Το θετικό είναι ότι ο τύπος την είχε σαν γκόμενα τη μηχανή. Άθικτη. Στο σαλόνι του ήταν ο χώρος στάθμευσης της. Αρρωστημένος μηχανάκιας. :beer: :beer: :beer:

alucard
25/06/2010, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από los santos
Πιστεύω είναι με abs.
pisteve kai mi erevna:lol: :rotflmao:

alcapone09
25/06/2010, 18:28
Καλορίζικη los sante.. προσοχή και πάντα όρθιος..Μπορεί και να τα πούμε σε καμιά βόλτα του μοτό!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

christostr
25/06/2010, 19:24
:beer: :beer: :beer:

dimzan
25/06/2010, 21:45
Καλοριζικη και προσεκτικα.

Εγω σημερα μπηκα στον πειρασμο να την ακουσω στην ευθεια στην κιφησιας και το εκανα.

Πολυ προσοχη φιλε! Και ηρεμα ! Κι αν βαριεσαι να το ακους απο ολους δεν πειραζει, καλο σου κανει. Βασικα σε ολους μας κανει καλο


Καλα χλμ και ορθιος

giannis113
25/06/2010, 22:12
καλοριζικο

και γω hornet εχω αλλα το πιο γρηγορο.. :D

daz
26/06/2010, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
Καλοριζικη και προσεκτικα.

Εγω σημερα μπηκα στον πειρασμο να την ακουσω στην ευθεια στην κιφησιας και το εκανα.

Πολυ προσοχη φιλε! Και ηρεμα ! Κι αν βαριεσαι να το ακους απο ολους δεν πειραζει, καλο σου κανει. Βασικα σε ολους μας κανει καλο


Καλα χλμ και ορθιος


Ακόμα και σε μας που το λέμε! :cool:

Count Me Out
27/06/2010, 12:19
Καλησπερα και απο μενα, μολις γραφτηκα στο φορουμ αν και το διαβαζω αρκετους μηνες και επαιξε σημαντικο ρολο στην επιλογη μοτοσυκλετας που εκανα(χορνετ '10 abs καινουρια). Αισιως εχω το μηχανακι ενα μηνα χωρις να εχω οδηγησει προτυτερα μηχανη μεγαλου κυβισμου ειχα ενα παπι fx 125 το οποιο ειχε συμπλεκτη για 10 χρονια, ενα scooter πριν αλλα και ενα σουζουκι τι εσ για καμια βδομαδα. Ειχα ερωτευτει το ζεντ 750 αλλα τελικα πηρα χορνετ και ειμαι κατευχαριστιμενος - ξετρελαμενος. Το μηχανακι ειναι διαμαντι! Προχθες το ανοιξα σε ευθεια η οποια δε με εφτασε 195κμ/ωρα και ειχε να δωσει ακομα το ατιμο. Το συναισθημα ηταν απιστευτο. Περιμενω τωρα τα πλαστικα της ermax και ψαχνω απεγνωσμενα αυτο το μασκακι! http://img115.imageshack.us/img115/9035/o1179220715p1010021pd4.jpg οποιος ξερει ιταλικα ας βοηθησει http://www.motoclub-tingavert.it/t134142s.html Αυτα απο μενα και παντα ορθιοι!

alucard
28/06/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Count Me Out
Καλησπερα και απο μενα, μολις γραφτηκα στο φορουμ αν και το διαβαζω αρκετους μηνες και επαιξε σημαντικο ρολο στην επιλογη μοτοσυκλετας που εκανα(χορνετ '10 abs καινουρια). Αισιως εχω το μηχανακι ενα μηνα χωρις να εχω οδηγησει προτυτερα μηχανη μεγαλου κυβισμου ειχα ενα παπι fx 125 το οποιο ειχε συμπλεκτη για 10 χρονια, ενα scooter πριν αλλα και ενα σουζουκι τι εσ για καμια βδομαδα. Ειχα ερωτευτει το ζεντ 750 αλλα τελικα πηρα χορνετ και ειμαι κατευχαριστιμενος - ξετρελαμενος. Το μηχανακι ειναι διαμαντι! Προχθες το ανοιξα σε ευθεια η οποια δε με εφτασε 195κμ/ωρα και ειχε να δωσει ακομα το ατιμο. Το συναισθημα ηταν απιστευτο. Περιμενω τωρα τα πλαστικα της ermax και ψαχνω απεγνωσμενα αυτο το μασκακι! http://img115.imageshack.us/img115/9035/o1179220715p1010021pd4.jpg οποιος ξερει ιταλικα ας βοηθησει http://www.motoclub-tingavert.it/t134142s.html Αυτα απο μενα και παντα ορθιοι!

h maska ayth einai meros enos kit pou kanei giro sta 600 euro apo gallia,boxxer legete h etairia an 8ymamai kala

cartman
28/06/2010, 06:56
Φίλε los santos πολύ καλά έκανες και την πήρες την κούκλα! Η ηλικία σου και ο τρόπος που γράφεις δείχνουν ότι δεν πρόκειται να κάνεις επιπολαιότητες. Να σκέφτεσαι καλά πριν κάθε σου βόλτα ότι τα ρίσκα είναι πολλά και ότι η μηχανή θέλει σύνεση και ΣΕΒΑΣΜΟ. Μια φορά να μην δείξεις σεβασμό είναι αρκετή για να στο ξεπληρώσει με άσχημο τρόπο.

Προσωπικά έκανα μετάβαση από τα 125 κυβικά στα 600 απροβλημάτιστα, όπως επίσης και ο κολλητός μου ο οποίος από 50άκι πήγε στο 620 μόνστερ. Κανένα πρόβλημα δεν είχαμε επειδή είχαμε τον νου μας και οδηγούσαμε/οδηγούμε αμυντικά.

Εδώ όμως θα θίξω ένα άλλο πρόβλημα. Είχες αναφέρει ότι μένεις Κύπρο. Το δυσκολότερο για μένα δεν ήταν η μετάβαση από 125 στα 600 κυβικά αλλά η μετάβαση από Πάτρα που έμενα στην Κύπρο. Φίλε οι οδηγοί στο νησί είναι απειροι, δεν έχουν συνηθίσει να έχουν μηχανές στους δρόμους τους, δεν έχουν παιδεία (οι περισσότεροι) αλλά το χειρότερο είναι το ότι είναι εντελώς απρόβλεπτοι. Στρίβουν χωρίς να δείξουν, σταματάνε χωρίς λόγο, έχω δει να βάζουν όπισθεν σε λεωφόρους και άλλα πολλά.

Θα σου συνιστούσα να μάθεις περισσότερα για αμυντική οδήγηση, έχει στο φόρουμ αυτό ωραία αρθράκια και να τα κάνεις πράξη αμέσως μόλις αρχίσεις να οδηγείς. Οι φορές που κυνδίνεψα στην Κύπρο 1 χρόνο που είμαι ήταν περισσσότερες από τις φορές που κινδύνεψα στην Ελλάδα 2+ χρόνια που οδηγούδα. Οπότε προσοχή και πάλι προσοχή!

Καλά χλμ να έχεις, θα σε δω σίγουρα στους λιγοστούς μας δρόμους!

:beer: :beer:

cartman
28/06/2010, 06:59
Α και επειδή ξέχασα: το κράνος ΔΕΝ είναι αρκετό. Μπουφάν ακόμα και στις ζέστες (υπάρχουν αεριζόμενα) και όπου μπορείς γάντια και μποτάκια. Όπως λένε και οι άγγλοι: "we don't dress for the ride, we dress for the fall"

:wave2:

Shaolin Monk
28/06/2010, 07:00
Καλα χιλιομετρα...:wave2: