PDA

View Full Version : Gsf650 K8 Ρεζέρβα... Έχουμε; Και αν ναι πόσα λίτρα παίρνει;



Ichigo
20/06/2010, 10:13
Περί του GSF650 K8 ο λόγος! Το manual λέει να μη γεμίζουμε "above the bottom of the filler neck". Στα specs στο τέλος αναφέρει πως η χωρητικότητα του fuel tank είναι 19 λίτρα. Είναι ογκομετρημένο μέχρι το filler neck ή μέχρι εκεί που ξεχειλίζει όμως :confused:; Ρεζέρβα επίσης δεν αναφέρεται αν υπάρχει :confused:! Μιας και θέλω να κάνω τις μετρήσεις μου επειδή έχω την εντύπωση ότι άλλα λίτρα ζητάω και άλλα μπαίνουν... :evil:

WebDevGr
20/06/2010, 13:38
Η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ είναι όντως 19L. Τώρα σχετικά με τη ρεζέρβα, αν εννοείς να γυρίζεις κάποιον διακόπτη όταν τελειώνει η βενζίνη... όχι δεν έχει κάτι τέτοιο. Όταν λέει ρεζέρβα, εννοεί ότι όταν σου αναβοσβήνει η τελευταία παύλα μαζί με την κάνουλα, τότε έχεις άλλο 1,5L βενζίνης αν δεν κάνω λάθος.

ilias integra R
20/06/2010, 21:02
Παρα πολυ σωστα...εχθες εβαλα βενζινη οταν αρχισε να αναβοσβηνει η τελευταια παυλα μαζι με τον δεικτη βενζινης και πηρε ακριβως 17,2 λιτρα...αλλο δεν χωρουσε......οποτε σωστη η SUZUKI σε αυτα που λεει στο manual!!!!

peter86
21/06/2010, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilias integra R
Παρα πολυ σωστα...εχθες εβαλα βενζινη οταν αρχισε να αναβοσβηνει η τελευταια παυλα μαζι με τον δεικτη βενζινης και πηρε ακριβως 17,2 λιτρα...αλλο δεν χωρουσε......οποτε σωστη η SUZUKI σε αυτα που λεει στο manual!!!!

+100000:beer:

pektis
24/06/2010, 07:36
Παιδια προσοχη και με τους απατεωνες που αλλα γραφει η αντλια και αλλα ειναι στην πραγματικοτητα τα λιτρα...

Ichigo
24/06/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ είναι όντως 19L. Τώρα σχετικά με τη ρεζέρβα, αν εννοείς να γυρίζεις κάποιον διακόπτη όταν τελειώνει η βενζίνη... όχι δεν έχει κάτι τέτοιο. Όταν λέει ρεζέρβα, εννοεί ότι όταν σου αναβοσβήνει η τελευταία παύλα μαζί με την κάνουλα, τότε έχεις άλλο 1,5L βενζίνης αν δεν κάνω λάθος.

Διακόπτη για ρεζέρβα ούτε εγώ έχω δει να έχει αλλά στην τελευταία σελίδα του ελληνικού manual λέει:

Ρεζερβουάρ καυσίμου (με την ρεζέρβα) 19L

Στο αγγλικό Manual δεν κάνει καμία αναφορά. :confused:

amyroukai
24/06/2010, 17:10
Ρε παιδάκια... "Ρεζέρβα" εννοεί τα τελευταία λίτρα που αναβοσβήνουν και οι δύο ενδείξεις, μπάρα και αντλία. Σε κανένα καινούριο μηχανάκι δεν έχει διακόπτη... Εδώ και αρκετά χρόνια. Απλά έχει μείνει η συνήθεια να αναγράφεται ως "ρεζέρβα" μια ποσότητα, που θεωρεί ο κατασκευαστής κρίσιμη. Και πάλι καλά δηλαδή που δεν έχει τέτοιες μλκίες, ο κουμπάρος μου με το GS500F έμεινε στη μέση της Κηφισίας από βενζίνη και νομίζω ότι μέχρι να βγει στην άκρη, πρέπει να έκανε μερικές προσευχές... Εμείς απλά -πρέπει- να ψάξουμε βενζινάδικο όταν ανάβουν και οι δύο ενδείξεις.

pektis
25/06/2010, 04:04
Ρεζερβα με διακοπτη μονο μεχρι το μοντελο του 04,μετα μονο με μπαρα και αντλια (που αναβοσβηνουν)
Τα μοντελα 04 και 05 εχουν 20λ.ρεζερβουαρ απο του 06 και μετα παμε στα 19λ.

Cpt. Haddock
25/06/2010, 04:27
Aυτοι με τα bandit, ασχετοι ρε παιδί μου, μονο για τρένα ξερουν... :smokin:

DrEvil
25/06/2010, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Aυτοι με τα bandit, ασχετοι ρε παιδί μου, μονο για τρένα ξερουν... :smokin:

Αυτό τώρα το λέει λόγω βάρους....
ή
.. γιατί στρίβουν "τρένο";;;;

:lol: :lol: :lol: :sun:

fotodimis
25/06/2010, 13:38
γιατί έχω την εντύπωση όταν άναβε η μπάρα έχει 5 λίτρα
και όταν ανάβει λαμπάκι 1,5 λίτρα


με μπάρα έκανα 40 χιλ με 90kh


:beer:


202340

amyroukai
25/06/2010, 14:44
δεν εχεις υδροψυκτο Δημητρη...

Το δικο μας κραταει οντως 1 λιτρο παραπανω 'ρεζερβα' με τα λαμπακια.