PDA

View Full Version : Bell M5x Daytona Dya



klokloklo
20/06/2010, 15:06
Λοιπον παιδια ειμαι ενα βημα πριν την αποκτηση του εν λογω κρανους,οριστε και ενα λινκ για οσους δεν το ξερουν

http://www.bell-helmets.it/eng/m5x.asp

θα ηθελα να ακουσω γνωμες
προοριζεται για καθημερινη χρηση και ταξιδακια με γυμνο(δεν θελω ξεροβηχες για το θεμα ταξιδακια...)

SVX
20/06/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από klokloklo
Λοιπον παιδια ειμαι ενα βημα πριν την αποκτηση του εν λογω κρανους,οριστε και ενα λινκ για οσους δεν το ξερουν

http://www.bell-helmets.it/eng/m5x.asp

θα ηθελα να ακουσω γνωμες
προοριζεται για καθημερινη χρηση και ταξιδακια με γυμνο(δεν θελω ξεροβηχες για το θεμα ταξιδακια...)


αδικημενη εταιρεια στην Ελλαδα... Shoei Arai κ Dainese....


δοκιμασε το και δες αν σου ταιριαζει η φορμα...Τιποτα ΑΛΛΟ...! το κρανος ειναι κορυφη...Κελυφος Α+++ Ζελατινα Α+++ ... Εσ.Επενδυση Α+++ :a013:

klokloklo
20/06/2010, 15:46
αυριο παω να το δοκιμασω αν και φοβαμαι πως επειδη θα εχω τα χρηματα δεν θα κρατηθω ευκολα!!!
οντως ουτε εγω εχω δει πολλα bell να κυκλοφορουν,αν και στα test βγαινει απο τα πρωτα

bentouza
20/06/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αδικημενη εταιρεια στην Ελλαδα... Shoei Arai κ Dainese....


δοκιμασε το και δες αν σου ταιριαζει η φορμα...Τιποτα ΑΛΛΟ...! το κρανος ειναι κορυφη...Κελυφος Α+++ Ζελατινα Α+++ ... Εσ.Επενδυση Α+++ :a013:

μιλας για ιταλικα η τα αμερικανικα bell;;

SVX
20/06/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
μιλας για ιταλικα η τα αμερικανικα bell;;

Εμεις αναγκαστικα εχομε τα ιταλικα ... Αλλα μπορεις καλλιστα να παραγγειλεις απο ΗΠΑ αφου σιγουρευτεις για το μεγεθος ( αυτο θα εκανα εγω)


Απο κει και περα δεν νομιζω να ειναι τοσο κατωτερα σε προδιαγραφες( τεχνογνωσια της ιδιας εταιριας σε ολα τα εργοστασια BELL)

dmf
20/06/2010, 18:30
ποσο θα το παρεις αν επιτρεπεται;

klokloklo
20/06/2010, 19:03
γυρω στα 400

EliasKir
20/06/2010, 21:48
Το εχει ενας φιλος και οντως ειναι πολυ ποιοτικο κρανος. Προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει ομως γιατι εχει μεγαλο κεφαλι :D

bentouza
21/06/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Εμεις αναγκαστικα εχομε τα ιταλικα ... Αλλα μπορεις καλλιστα να παραγγειλεις απο ΗΠΑ αφου σιγουρευτεις για το μεγεθος ( αυτο θα εκανα εγω)


Απο κει και περα δεν νομιζω να ειναι τοσο κατωτερα σε προδιαγραφες( τεχνογνωσια της ιδιας εταιριας σε ολα τα εργοστασια BELL)

ωπα γιατι τα εμπλεξα..
ειχα την εντυπωση οτι Bell ιταλιας και αμερικης ηταν διαφορετικες εταιρειες.
απο τις σελιδες και μονο δηλαδη.
για τσεκαρε αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα.
http://www.bellhelmets.com/index.cfm αμερικη
http://www.bell-helmets.it/eng/company.asp ιταλια

klokloklo
21/06/2010, 08:05
πως ειναι δυνατον να ειναι διαφορετικες με το ιδιο λογοτυπο???:confused: :confused:

klokloklo
22/06/2010, 14:52
παιδες το τσιμπησα το κρανακι,εκτος του βαρους που ειναι πολυ μικρο και της ζελατινας των 3,2χιλ
το βασικο ειναι οτι προσφερει ενα ειδος ηχομονωσης που με αφησε λαλακα

giannis21
22/06/2010, 15:26
καλοριζικο φιλε και αγρατζουνιστο!!!"ζωντανες" φωτο να το φτυσουμε !!!:lol: :lol: :lol:

EliasKir
22/06/2010, 20:43
Ειχα ξεχασει να σου πω οτι δεν κλεινουν οι αεραγωγοι...

klokloklo
23/06/2010, 08:55
για τους πλαγιους και τους πισω δεν ξερω αλλα οι μπροστα που ειναι βασικοι μια χαρα κλεινουν
:wave2:

camen
29/06/2010, 18:32
Θα με ενδιεφερε να γραψεις ακομη μερικες εντυπωσεις τωρα που εχεις χρησιμοποιησει το κρανακι περισσοτερο:D
Ποιοτητα κατασκευης,ηχομονωση,σταθεροτητα/αεροδυναμικη,βαρος ,ποιοτητα ζελατινας κλπ κλπ...
Γτ το εχω βαλει στο ματι το ρημαδι...Τα εχω βαρεθει τα SHOEI/ARAI,καιρος να δουμε και τιποτα διαφορετικο...:winka:

p@nos
29/06/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Γτ το εχω βαλει στο ματι το ρημαδι...Τα εχω βαρεθει τα SHOEI/ARAI,καιρος να δουμε και τιποτα διαφορετικο...:winka:


eisai alternative τυπος...


παντως με Bell κρανος, η εκφραση να σου κρεμασουν κουδουνια παιρνει αλλη υποσταση

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
29/06/2010, 18:51
το κοκκινατσι με τη ριγα ειναι ωραιο παντως

:a13:

camen
29/06/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
eisai alternative τυπος...


παντως με Bell κρανος, η εκφραση να σου κρεμασουν κουδουνια παιρνει αλλη υποσταση

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε φιλε εχω δει 1-2 απο κοντα και εχουν εκπληκτικο φινιρισμα.Κ η BELL ειναι χρονια στον χωρο,δεν ειναι καμια τυχαια. Και για αυτο ρωταω να δω τι παιζει γενικα....:winka:

camen
29/06/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το κοκκινατσι με τη ριγα ειναι ωραιο παντως

:a13:

Και το μαυρο με την πορτοκαλι και το μαυρο με την ασπρη....:a13:

p@nos
29/06/2010, 18:52
τα χα δει κι εγω στην αθηνα...ποιοτικο φανηκε...η μπελ παιζει πολυ στο αμερικα δεν ειναι safebet klp, και σπονσορασει σε πολλους αγωνες...

p@nos
29/06/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Και το μαυρο με την πορτοκαλι και το μαυρο με την ασπρη....:a13:

με κοκκινατσι μηχανατσι κοκκινατσι κρανατσι θες:lol: :lol: :lol:

camen
29/06/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τα χα δει κι εγω στην αθηνα...ποιοτικο φανηκε...η μπελ παιζει πολυ στο αμερικα δεν ειναι safebet klp, και σπονσορασει σε πολλους αγωνες...

Ασε να στηριξουμε και καμια αλλη εταιρια εκτος απο τους κολοσους.Δεν κανει κακο να αυξανεται ο ανταγωνισμος...;)

SVX
29/06/2010, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τα εχω βαρεθει τα SHOEI/ARAI,καιρος να δουμε και τιποτα διαφορετικο...:winka:

Ασε φιλαρακ' ...... καημος :(


202728

camen
29/06/2010, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ασε φιλαρακ' ...... καημος :(

Μεταξυ μας,αυτο δεν μΕ αρεσει...:lol:

klokloklo
30/06/2010, 15:14
το μαυρο με την πορτοκαλι ριγα πηρα λογω προσωπικου γουστου (στο χρωμα)

οταν μπορεσω θα ανεβασω φωτο αλλα θα το ξερετε οι περισσοτεροι

σου δινουν μαζι και μια φιμε ζελατινα για το φως της ημερας..... ενω και οι 2 ειναι παχους 3,2 χιλ σε αντιθεση με τις περρισοτερες που ειναι 2χιλ.
απο θεμα ηχομονωσης πολυ καλο δεν παιζεται η μερα με την νυχτα με το προηγουμενο κρανος...
το εσωτερικο αφαιρειται για πλυσιμο...
το βαρος πολυ καλο(ουτε βαρυ ουτε σαν τα καρμπον <1kg που πετανε) και αν αναλογιστει κανεις τον αερα που τρωω λογω street καταλαβαινει...
αυτα ,τωρα για αλλες αποριες εδω ειμαστε


και στον φιλο που ειπε οτι παιζει να σε παρουν στο ψηλο και να σου κρεμασουν κουδουνια και αλλα τετοια κουλα λογω του <<alternative>>(ακου τι βρηκε να πει) εν λογω κρανους εχω να πω να παει καλυτερα σε κανα αλλο θρεντ που εκθειαζουν και γκαβλωνουν με κατι καγκουρικα γραφικα στα κρανη μαζι με 15χρονα παιδακια :wave2: :wave2:

p@nos
30/06/2010, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από klokloklo


και στον φιλο που ειπε οτι παιζει να σε παρουν στο ψηλο και να σου κρεμασουν κουδουνια και αλλα τετοια κουλα λογω του <<alternative>>(ακου τι βρηκε να πει) εν λογω κρανους εχω να πω να παει καλυτερα σε κανα αλλο θρεντ που εκθειαζουν και γκαβλωνουν με κατι καγκουρικα γραφικα στα κρανη μαζι με 15χρονα παιδακια :wave2: :wave2:


το alternative πηγαινε αποκλειστικα στον καμεν λογω το οτι τον γνωριζω προσωπικα...

το οτι θα σου κρεμασουν κουδουνια, εχει να κανει με την μαρκα του κρανους(bell=κουδουνι)

η ελλειψη χιουμορ απο εσενα(που συνηθως συνεπαγεται ελλειψη και αλλων πραγματων οπως νοημοσυνη) , ειτε η αγνοια σου προς την αγγλικη δε σου επετρεψαν να καταλαβεις στο αστειο


:wave2:

klokloklo
30/06/2010, 15:22
:rolleyes:

klokloklo
30/06/2010, 15:28
οκ βγηκα μακακας ,παντως αν θελετε να ρωτησετε κατι για το κρανος ας συνεχιστει η συζητηση
παραδειγμα ειμαι λιγο περιεργος να δω τον χειμωνα τι θα γινει με τους πλαγιους αεραγωγους..

SVX
30/06/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από klokloklo
οκ βγηκα μακακας ,παντως αν θελετε να ρωτησετε κατι για το κρανος ας συνεχιστει η συζητηση
παραδειγμα ειμαι λιγο περιεργος να δω τον χειμωνα τι θα γινει με τους πλαγιους αεραγωγους..

μονιμα ανοιχτοι?!:uplate:

klokloklo
30/06/2010, 15:49
κοιτα ειναι λιγο περιεργοι,δεν ειναι σαν τους μπροστινους που κλεινουν και ανοιγουν αν θες ,δεν κλεινουν αλλα παρεμβαλονται τα μαξιλαρακια του κρανους και προς το παρον δεν καταλαβαινω και πολλα(και εχω κανονικο μαλλι για οσους ρωτησουν αν εκτρεφω χαιτη).τωρα βασιζομαι στην στοιχειωδη κατασκευαστικη νοημοσυνη της εταιρειας πως εχει προβλεψει για χειμωνιατικες θερμοκρασιες

Tpap
30/06/2010, 16:04
:D


202774

camen
30/06/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από klokloklo
το μαυρο με την πορτοκαλι ριγα πηρα λογω προσωπικου γουστου (στο χρωμα)



Πω ρε φιλε πανεμορφος ειναι αυτος ο συνδιασμος...Ειδικα αν εχεις και ΚΤΜ:winka:
Με τους αεραγωγος μην αγχωνεσε,δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Δεν κανει πολικο κρυο αλλα ετσι κι αλλιως οταν πεφτει η θερμοκρασια μια μπαλακλαβα απο μεσα την φορας.Οποτε θα εισαι κομπλε.

Οσο για το παπαρο-Πανο,αστειευεται μαζι μου ο μιναρας.Μην του δινεις σημασια...:winka:
Ειναι καλο παιδι αλλα λιγο μαλακακος μωρε...:D :smokin:


:beer: :beer: :beer:

klokloklo
30/06/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:D

λες να χρειαστει για να μπαλωσουμε τις τρυπες??
:bawl: :bawl:

ελπιζω οχι για να μαστε κ ωραιοι
:smokin:

p@nos
05/07/2010, 06:26
λοιπον μολις εκανα test ride to κρανακι

:a13:

camen
05/07/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λοιπον μολις εκανα test ride to κρανακι

:a13:

Ε θα μας πεις?!:mad:


Αληθεια,που το βρηκες?!

p@nos
05/07/2010, 10:42
λοιπον ενα review απο μενα...
για αρχη γραφω το σεντονι μιας και δε κυκλοφορουν πολλα οποτε καλο ειναι να υπαρχει μια αποψη


πρωτα απ'ολα εντυπωση μολις το επιασα στα χερια μου...

για αρχη θελω να σημειωσω πως δεν πηγα καθολου προκατειλημμενος για να δω το κρανος, επειδη η εταιρια δεν ειναι γνωστη οπως arai shoei klp...ισα ισα που ημουν προετοιμασμενος να δω ενα παρα πολυ καλο κρανος, μιας και ειναι το καλυτερο που εχει να πλασαρει η εταιρια(την οποια ηδη οι εμποροι διαφημιζουν σαν κορυφαια και με ιστορια μαλιστα)...

ομορφο κρανακι...αυτο το κολπο μονοχρωμο με τη λοριδα ειναι πολυ εξυπνο οπτικα, απλο στην υλοποιηση και κανει το κρανος πολυ ομορφο


μετα απο περιεργασια του κρανους...για αρχη ειναι ελαφρυ...μετα, το εσωτερικο του εχει ενα περιεργο συνθετικο/γυαλιστερο καπως υφασμα(δεν ειανι το κλασικο βαμβακερο δηλαδη), φαινοταν αρκετα καλο ομως
το λουρακι του δε μου φανηκε και πολυ ποιοτηκο και δε μου γεμισε το ματι...το κουμπωμα ειναι με DD rings, τα οποια ηταν πολυ φτηνιαρικα(αν ειναι δυνατον θα μπορουσαν πολυ ανετα να εβαζαν καποιο καλυτερο μεταλο πιο προσεγμενο)

οι αεραγωγοι ειχαν μια νικελ επενδυση, η οποια μου θυμισε κατι πλαστικα παιχνιδια ομως...ουτε εκει ποιοτητα δηλαδη

η ζελατινα ηταν πολυ χοντρη χωρις να καταλαβαινω και το λογο, μαλιστα για να πω την αληθεια μαλλον με φοβισε και λιγο το παχος της σε περιπτωση που σπασει(εχοντας δει ζελατινα αραι να τρωει γονατια, να τσακιζει αναποδα κανοντας ενα ανατριχιαστικο ΚΡΑΚ, και μετανα γυριζει στη θεση της χωρις το παραμικρο σημαδι, τετοιο παχος ιενια μαλλον περιττο)

τελος παντων μετα το κρανος το εκανα βολτα για κανα μισαωρο ετσι ωστε να μπορω να εχω ολοκληρωμενη εικονα για αυτο...

λοιπον στην οδηγηση ειναι ησυχο(πιο ησυχο απο viper το οποιο κανει ετσι κι αλλιως βαβουρα), αλλα γενικα ησυχο...επισης εχει καλο εξαερισμο...ειδικα με τον μπροστινο αεραγωγο ανοιχτο μπαινει στο σαγονι μπολικος αερας

και παμε τωρα στα αααααααλλα...
ενα κορυφαιο κρανος, οφειλει να εινια κορυφαιο και στις μεγαλες ταχυτητες...το κρανος δε συμπαθει τα πολλα χλμ ομως(οπως ενα κορυφαιο κρανος οφειλει να κανει)σε ταχυτητες τον 160-180+ η συγκριση με το arai ειναι απλα αστεια...
η ζελατινα κουμπωνει κλειστη, αλλα δεν ανοιγει ευκολα...με γαντια τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα αλλα αυτο πες συνηθιζεται...
επισης εχει μεγαλο σαγονι, οποτε για σκυφτο μηχανακι θα βρισκει το κρανος στον ωμο οταν θα γυρισετε να κοιταξετε τη νεκρη γωνια...



λοιπον, οπως ειπα, η μετρια ποιοτητα του, σε συνδιασμο με τη χαλια αεροδυναμικη του(το πασαρουν για κορυφη και ετσι το αντιμετωπιζω), θα με απετρεπαν απο το να το αγορασω...στα 450? που κανει, η τσαντα μεταφορας και η φιμε ζελατινα δωρο δε με δελεαζουν καθολου...ειδιακ απο τη στιγμη που με κατω απο 500 ερχεται quantum στην πορτα σου...


με κανα 300αρι, μονο και μονο επειδη στο κοκκινο με τη λευκη ριγα ειναι παρα πολυ ομορφο, θα το περνα...στα 450 με τιποτα...


φυσικα ολα αυτα αποτελουν προσωπικη αποψη για το κρανος, και ο καθενας μπορει να συμφωνισει η να διαφωνισει σε οποιο σημειο θελει(με τεκμηριωση ομως)

klokloklo
06/07/2010, 16:15
εξηγεις λιγο τι κανει οταν εισαι φορτωμενος με πολλα χιλιομετρα που σε κανει να λες πως δεν τα συμπαθει??
επισης η αεροδυναμικη απο ποια αποψη ειναι χαλια??
η ζελατινα προφανως για λογους ασφαλειας ειναι 3.2 και υποθετω πως βοηθαει και στην ηχομονωση,εκτος του οτι σπαει δυσκολοτερα.

αυτα προς το παρον,ηθελα πραγματικα να γραψω και αλλα,ομως μπορει να θεωρηθει μεροληπτικη η απαντηση μου (λογω του οτι ειμαι κατοχος) γι αυτο θα περιμενω λιγο και θα επανελθω...

:beer:

camen
06/07/2010, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από klokloklo
εξηγεις λιγο τι κανει οταν εισαι φορτωμενος με πολλα χιλιομετρα που σε κανει να λες πως δεν τα συμπαθει??
επισης η αεροδυναμικη απο ποια αποψη ειναι χαλια??


Αυτες οι 2 ερωτησεις νομιζω ειναι ταυτοσημες...
Ο Πανος εννοει οτι το κρανος στα πολλα χιλιομετρα-πανω απο 160/180- δεν ειναι σταθερο οπως πχ ενα ARAI...K το συγκρινει με ενα ARAI μια και το BELL εχει 450Ε...

Απο οτι βλεπω εχεις και εσυ γΛηγορο μηχανακι οποτε μπορεις να μας πεις πως το αισθανεσε στα πολλα χιλιομετρα...Αλλα πες αν εχεις δοκιμασει και καποιο αλλο κρανος ιδιου επιπεδου ARAI/SHOEI ή τελος παντων καποιας γνωστης μαρκας...Στο λεω αυτο,γτ αν πριν ειχες κανενα κρανος-κατσαρολι ,ε τοτε σιγουρα το bell θα σου φαινεται κορυφη...:winka:

Θα το δοκιμασω και εγω παντως καποια στιγμη το κρανακι για να σχηματισω προσωπικη αποψη...


:beer: :beer: :beer:

EliasKir
06/07/2010, 20:30
Εννοειτε οι δοκιμαζονται σε μερα με απνοια, ε?