PDA

View Full Version : Κάπως έτσι θα αρχίσει...;



Εχετλαίος
21/06/2010, 04:08
από εφημερίδα Χανιώτικα Νέα

Κινητοποιήσεις για το νερό
21.06.2010

Των ΓΙΑΝΝΗ ΛΥΒΙΑΚΗ και ΕΛΕΝΗΣ ΦΟΥΝΤΟΥΛΑΚΗ
Σε αποκλεισμό του δρόμου προς τον Χώρο Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων (ΧΥΤΑ) προχώρησαν τη νύχτα της Παρασκευής προς τα ξημερώματα του περασμένου Σαββάτου οι κάτοικοι του χωριού Μουζουράς Ακρωτηρίου, καθώς επί πέντε ημέρες -εν μέσω καύσωνα- ο Οργανισμός Ανάπτυξης Δυτικής Κρήτης (ΟΑΔΥΚ) τους είχε αφήσει χωρίς νερό.
Ετσι, τα απορριμματοφόρα γυρνούσαν πίσω ενώ οι κάτοικοι παρέμειναν τη νύχτα ζητώντας από τους αρμόδιους να ανοίξουν τις βάνες για να τρέξει το νερό.
Τελικά, το πρωί του Σαββάτου η υδροδότηση αποκαταστάθηκε και οι κάτοικοι αποχώρησαν, ανοίγοντας τον δρόμο προς τον ΧΥΤΑ.
Όπως ανέφερε στα "Χ.Ν." ο πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Μουζουρά, Αχιλλέας Λιονάκης, χωρίς να μας ενημερώσουν, μας καταδικάσανε για 4-5 να μην έχουμε νερό για να πιούμε, επειδή όπως λένε δεν " έφτανε". Έτσι μείναμε χωρίς νερό από τον ΟΑΔΥΚ. Ακόμη και οι κήποι που είχαμε φυτέψει ξεράθηκαν. Γεωτρήσεις δεν μας αφήνουν να κάνουμε... Τώρα έχουν πρόβλημα και να στέλνουνε νερό, όμως μόνο στα δύο χωριά, στον Μουζουρά και στο Χωρδάκι, γιατί όλες οι υπόλοιπες περιοχές έχουν, όπως επίσης έχουν νερό η αμερικάνικη βάση και το αεροδρόμιο. Δεν μπορούνε να κάνουν διαχωρισμούς. Στον Μουζουρά ζούνε εκατό οικογένειες που όλες αυτές τις μέρες δεν είχανε νερό να πιούνε. Ο αποκλεισμός είχε ως αίτημα να έχουμε νερό στο χωριό μας διότι δεν αντέχουμε άλλο. Επίσης θέλουμε να μας υποσχεθούν ότι δεν θα ξανακόψουν το νερό. Θα μπορούσαν να έκαναν δίωρες διακοπές νερού, αυτό θα το καταλαβαίναμε, όχι όμως να μην έχουμε νερό για 4-5 ημέρες".
Ο πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Μουζουρά Ζαχάρης Καζάκος τόνισε:
"Έχουμε αγανακτήσει με αυτή την κατάσταση, γι΄ αυτό προχωρήσαμε σε αυτές τις κινητοποιήσεις και θα συνεχίσουμε αν δεν μας δώσουνε ίση κατανομή νερού με τις άλλες περιοχές. Όταν μας υποσχεθούν ότι θα μας δίνουνε νερό όπως δίνουνε στα Χωραφάκια, αλλά και στις πισίνες των ξενοδοχείων. Δεν έχουμε να πιούμε νερό, να ποτίσουμε τα ζώα μας, τους κήπους μας. Υπάρχει πρόβλημα και με το νερό της ύδρευσης και με το νερό του ΟΑΔΥΚ".


Nα συμπληρώσω ότι δεν υπάρχουν ούτε οι υποτυπώδεις υποδομές για παγίδευση των υδάτων από τα χιόνια και τη βροχόπτωση των Λευκών Ορέων όπως λιμνοδεξαμενές (καλυπτώμενες ή και απλές).
Το μόνο εύκολο στο οποίο καταφεύγουν όλοι: άλλη μια γεώτρηση, (α, και άλλη μια άδεια από την τοπική πολεοδομία για οικία με νέα κολυβητική δεξαμενή, πισίνα στα Ελληνικά)

:mad:

Cpt. Haddock
21/06/2010, 04:26
Τι εννοείς "καπως έτσι θα αρχίσει" ; :confused:

Εχετλαίος
21/06/2010, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι εννοείς "καπως έτσι θα αρχίσει" ; :confused:

Κατέω 'γω;
Όντε δεν έχει ο κόσμος νερό να πιεί και η εδική σου πισίνα ή τεπόζιτο είναι γεμμάτα, ίντα θα κάμει;

Cpt. Haddock
21/06/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κατέω 'γω;
Όντε δεν έχει ο κόσμος νερό να πιεί και η εδική σου πισίνα ή τεπόζιτο είναι γεμμάτα, ίντα θα κάμει;

Να μαζευτουν τα 4-5 γειτονικά χωριά να φτιάξουν εναν ταμιευτήρα ίσως;

:winka:



υ.γ. γραφε ελληνικά :lol:

Εχετλαίος
21/06/2010, 04:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να μαζευτουν τα 4-5 γειτονικά χωριά να φτιάξουν εναν ταμιευτήρα ίσως;

Άσου μια στιγμή καπετάνιο. Δεν υποτίθεται ότι υπάρχουν νόμιμα εκλεγμένοι άρχοντες που θα έπρεπε να θέσουν αυτό σαν προτεραιότητα, ή πάλες λάθος σκέφτομαι; Οι αθρώποι λένε "εγώ τση ψήφισα, αυτοί τον περδίκο οπότε θα κλείσω το δρόμο και θα χτυπήσω και μια γεώτρηση και ας βρω και θάλασσα"



Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
υ.γ. γραφε ελληνικά :lol:

Είναι πρωί για τσικουδιές, κουμπάρο. Όντε μεσημεριάσει και κατεβάσουμε έπαέ κάνα-δυο καραφάκια, θα σου τα πέψω γραμμένα και πρωτευουσιάνικα και με το λεξικό τση οξφόρδης ξανοιγμένο.
:lol:

Cpt. Haddock
21/06/2010, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Είναι πρωί για τσικουδιές, κουμπάρο. Όντε μεσημεριάσει και κατεβάσουμε έπαέ κάνα-δυο καραφάκια, θα σου τα πέψω γραμμένα και πρωτευουσιάνικα και με το λεξικό τση οξφόρδης ξανοιγμένο. :lol:

Φταίω εγω ν' αρχίσω τα βλάχικα (και σε λατινικο αλφάβητο :evil: ) να μπλέξουμε; :lol:


Τοπικοί αρχοντες υπάρχουν και στα χωριά. Αυτοι δε μπορούν να κανουν κατι πέραν του "κλεινουμε δρομο" ;

Εχετλαίος
21/06/2010, 05:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τοπικοί αρχοντες υπάρχουν και στα χωριά. Αυτοι δε μπορούν να κανουν κατι πέραν του "κλεινουμε δρομο" ;

Όχι.
Σκέψου, νερό η αμερικάνικη βάση έχει. Χωρίς διακοπές υδροδότησης.
Τα γύρω χωριά δεν έχουν.

Αλλά ναι, δεν κάνουνε και πράμα για καμιά λιμνοδεξαμενή, κάνα σκεπασμένο ταμιευτήρα. Περιμένουνε να τους τα σιάξει ο αι γιάννης ο ερημίτης του μοναστηριού παραπάνω. Να μαζωχτούνε καμιά 50αριά νοματαίοι να σιάξουνε υποδομές για πάρτη τους δεν το κάνουνε. Και ανε το κάνει κιανείς ιδιωτικά θα του το βγάουνε αυθαίρετο και θα τονε καταγγείλουνε και στην πολεοδομία.

Cpt. Haddock
21/06/2010, 05:13
Γιατί έκοψαν το νερό, μαθαμε; :confused:

Εχετλαίος
21/06/2010, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί έκοψαν το νερό, μαθαμε; :confused:

Τελευταία μας ξεφούρνισαν ότι τοπικά το νερό είναι λίγο, τόσο λίγο που μέσα Αυγούστου μπορεί να ξωμείνουμε...
Οπότε διακοπές υδροδότησης και άρδευσης, οδηγίες για εξοικονόμιση υδάτων κτλ κτλ κτλ είναι στην καθημερινή ατζέντα των τοπικών "μέσων"...
Αλλά είπα σου...αυτά τα ακούω βερεσέ! Υποδομές δεν φτιάχνουμε! Πιο εύκολο δεν είναι να αυξήσουμε το τιμολόγιο της ύδρευσης/άρδευσης και να διακόπτουμε περιοδικά την παροχή από το να σιάξουμε καμιά λιμνοδεξαμενή στα βουνά;

bentouza
21/06/2010, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Φταίω εγω ν' αρχίσω τα βλάχικα (και σε λατινικο αλφάβητο :evil: ) να μπλέξουμε; :lol:


Τοπικοί αρχοντες υπάρχουν και στα χωριά. Αυτοι δε μπορούν να κανουν κατι πέραν του "κλεινουμε δρομο" ;

ναι να παρουνε τις καραμπινες αλλα ειπαν για αρχη να φερθουν πολιτισμενα..

Εχετλαίος
21/06/2010, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
... αλλα ειπαν για αρχη να φερθουν πολιτισμενα..

πνίγοντας στα σκουπίδια καμιά 10αριά Δήμους αντί να τσοντάρουνε καθείς από 250€ να φτιάξουνε μια δεξαμενή. Καλή φάση...

tzarot
21/06/2010, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άσου μια στιγμή καπετάνιο. Δεν υποτίθεται ότι υπάρχουν νόμιμα εκλεγμένοι άρχοντες που θα έπρεπε να θέσουν αυτό σαν προτεραιότητα, ή πάλες λάθος σκέφτομαι; Οι αθρώποι λένε "εγώ τση ψήφισα, αυτοί τον περδίκο οπότε θα κλείσω το δρόμο και θα χτυπήσω και μια γεώτρηση και ας βρω και θάλασσα"...


Και επειδή τους ψήφισες λοιπόν, κάθισες στο σπίτι σου και περιμένεις να κάνουν "αυτοί" τη δουλειά για σένα. Εμ φίλε μου, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με την "δημοκρατία" στην Ελλάδα. Παρόλο που εδώ την φτιάξαμε, οι σύγχρονοι έλληνες φαίνεται ότι ξεχάσαμε την συνταγή της. Όλοι νομίζουν ότι το "καθήκον" τελειώνει στην ψήφο τους. ΛΑΘΟΣ. Τεράστιο λάθος. Και αυτό ακριβώς το λάθος είναι που μας έφερε όλους στα σημερινά.

Διότι μπορεί να ψήφισες, αλλά όφειλες να τους ελέγχεις κιόλας, και όχι παθητικά από την τηλεόραση και τον καφενέ, αλλά καθημερινά συμμετέχοντας ενεργά στον τόπο σου, όπου φυσικά μπορείς, σε κάθε όργανο αυτοδιοίκησης σε κάθε σύλλογο σε κάθε ομάδα στην οποία έχεις πρόσβαση. Εθελοντικά και αφιλοκερδώς ο πολίτης έπρεπε να είναι συνεχώς και πανταχού παρών, διότι δεν είναι αγγαρεία ο έλεγχος της διοίκησης, ΚΑΘΗΚΟΝ είναι. Και όταν "αυτοί" ξέφευγαν όφειλες να είσαι σε εγρήγορση και να τους "κυνηγάς", κατεβαίνοντας στους δρόμους, κάνοντας καταλήψεις, απεργώντας, καταγγέλλοντας τους.

Αλλά τίποτα από αυτά φίλε μου προφανώς δεν έκαναν οι συντοπίτες σου. Το μόνο που είμαι βέβαιος ότι έκαναν, είναι χωρισμένοι σε πολιτικές "ομάδες" να κερνάνε τσικουδιές τον βουλευτή της ομάδας τους που κατέβαινε στις όποιες εκλογές, όπως άλλωστε και ο κάθε καλός ελληνάρας κάνει στον τόπο του. Το κέρασμα αλλάζει απλά. Η τσικουδιά γίνεται τσίπουρο ή ουζάκι κλπ.

Έτσι φίλε μου τώρα που φτάσατε στο σημείο της διαπίστωσης ότι οι μαλάκες που ψηφίσατε τίποτε δεν έκαναν, έρχεστε και λέτε: «Μα καλά εγώ τους ψήφισα, αυτοί τι έκαναν?» Και η απάντηση είναι ένα μεγάλο και άδειο ΤΙΠΟΤΑ φίλε μου, και θα συνεχίσει να είναι ΤΙΠΟΤΑ, όποιοι και να 'ρθουν αύριο στην εξουσία. Και θα είναι και πάντοτε και στους αιώνες των αιώνων αμήν, ΤΙΠΟΤΑ διότι κάθε άρχοντας εκλεγμένος ή μη, που ΔΕΝ ελέγχεται θα γίνει ΤΥΡΑΝΝΟΣ. (Πληροφοριακά εκτός από την Δημοκρατία οι αρχαίοι ημών πρόγονοι εφεύραν και τους νομοτελειακούς κανόνες που διέπουν αυτή.) Και τότε φίλε μου ο ΤΥΡΑΝΝΟΣ για να «πέσει» θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερο κόπο και θυσίες από αυτό που χρειαζόταν ο απλός έλεγχος του.

Η ιστορία σου μου θύμισε, του τσόγλανους τους δικούς μου συντοπίτες στην Αθήνα, που όταν καιγόταν πέρυσι το καλοκαίρι όλη η Αττική, αυτοί καθήμενοι στις καφετέριες τους είχαν για όλα γνώμη, και τα πώς θα έπρεπε να σβηστεί η φωτιά και τα πώς η πυροσβεστική καθυστέρησε και το τι θα έπρεπε να είχε γίνει και τα πάντα. Και φίλε μου όταν τους ρώταγες γιατί δεν κάνουν κάτι αυτοί οι ίδιοι, έλεγαν «Μα ψηφίζω, πληρώνω φόρους, οφείλει το κράτος να με προστατέψει».

Ξέρεις κάτι φίλε μου, οι δικοί μου πρόγονοι, όταν οι Φασίστες κατέλαβαν την Ελλάδα, δεν είπαν «μα οφείλει να με προστατεύσει το κράτος» αλλά συσπειρώθηκαν και αντέδρασαν. Και όταν χρειάστηκε έπεσαν σαν ΗΡΩΕΣ. Και ως τέτοιους, ΗΡΩΕΣ δηλαδή, μας ανέφεραν τα παγκόσμια ιστορικά κείμενα μέχρι πριν 20-30 χρόνια. Τώρα το πώς θα αναφέρουν την σύγχρονη γενιά της καφετέριας τα μελλοντικά ιστορικά κείμενα δεν ξέρω, ένα όμως σίγουρα ξέρω ότι αν δεν κάνουμε κάτι για τον τόπο μας, εμείς οι ίδιοι, ο καθένας μόνος και όλοι μαζί, αλλά περιμένουμε από τους άρχοντες μας, τότε σε λίγο δεν θα έχουμε τόπο

Αυτά λοιπόν φίλε μου ήταν η δική μου άποψη για το τι θα έπρεπε να κάνετε. Αλλά μάλλον οι ρακές έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον...

Εχετλαίος
21/06/2010, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
...

:beer: :beer: :beer:

liakaros
21/06/2010, 08:56
Ειμαστε τοσο μα τοσο μ@λ@κες εδω κατω, που ενω ειμαστε ο πρωτος σε βροχοπτωσεις νομος στην Κρητη,αρχες του καλοκαιριου και δεν εχουμε νερο να πιουμε...

Τοσα ποταμια και ολα πανε στη θαλασσα...τοσο μ@λ@κες γ@μω τα συμφεροντα τους.

Gandalf dr685sm
21/06/2010, 09:09
Η ιστορία σου μου θύμισε, του τσόγλανους τους δικούς μου συντοπίτες στην Αθήνα, που όταν καιγόταν πέρυσι το καλοκαίρι όλη η Αττική, αυτοί καθήμενοι στις καφετέριες τους είχαν για όλα γνώμη, και τα πώς θα έπρεπε να σβηστεί η φωτιά και τα πώς η πυροσβεστική καθυστέρησε και το τι θα έπρεπε να είχε γίνει και τα πάντα. Και φίλε μου όταν τους ρώταγες γιατί δεν κάνουν κάτι αυτοί οι ίδιοι, έλεγαν «Μα ψηφίζω, πληρώνω φόρους, οφείλει το κράτος να με προστατέψει».


Οι μισοί απο αυτούς έβγαιναν μετά στα κανάλια και έλεγαν πως κάηκε το σπίτι τους που ήταν χτισμένο παράνομα, μέσα σε πεύκα, με όλά τα μπάζα γύρω τους... και οτι οι πυροσβέστες καθόντουσαν και δεν έκαναν τίποτα.

άστο , γιατί όσο το θυμάμαι τόσο μου ανεβαίνουν τα αίματα στο κεφάλι... για να μην μιλήσω για φέτος που είμαστε πάλι 10 άτομα όλοι και όλοι για να κάνουμε βάρδιες πυροπροστασίας ώς εθελοντές.. Σε περιοχές σαν και αυτές που κάηκαν και αν μη τι άλλο, αρκετοί απο δαύτους , ζητάνε απόδοση φόρων που δεν δίνουν έτσι και αλλιώς.

Για την συλλογή νερού.... χωρίς δέντρο φίλε... και φράγμα να στήσεις χωρίς φυσικό φράγμα του δάσους , μόνο χείμαρος θα είναι και δεν θα λιμνάσει πουθενά.

Gandalf

sarimarina
21/06/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ειμαστε τοσο μα τοσο μ@λ@κες εδω κατω, που ενω ειμαστε ο πρωτος σε βροχοπτωσεις νομος στην Κρητη,αρχες του καλοκαιριου και δεν εχουμε νερο να πιουμε...

Τοσα ποταμια και ολα πανε στη θαλασσα...τοσο μ@λ@κες γ@μω τα συμφεροντα τους.
Ας πω και κατι σοβαρο!!

τυγχάνω εξωτερικός συνεργάτης καποιων δημοτικών επιχειρήσεων του νομού!!
δεν εχετε ιδέα τι γίνεται.........απλα δεν το βάζει ο νους σας!!
αυτη η περίφημη ΔΕΥΑΒΑ........!!!!!:mad: :mad: :mad:

Εχετλαίος
21/06/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarimarina
αυτη η περίφημη ΔΕΥΑΒΑ........!!!!!:mad: :mad: :mad:

Καλά, ειδικά εκεί...άστα-χέστα-βράστα!
Ανύπαρκτες υπηρεσίες, με ανύπαρκτες υποδομές, με ανύπαρκτες δικαιοδοσίες και προφανώς ανύπαρκτο έργο...
:mad: :mad: :mad:

sarimarina
21/06/2010, 09:56
δυστυχως το nickname μου, προδίδει ποια ειμαι καθότι δημοσιεύω με το ιδιο nick και σε επαγγελματικο φορουμ.......ειδάλλως θα σου λεγα!!

tzarot
21/06/2010, 10:04
???

sarimarina
21/06/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
???
τι θα του λεγα????
περι της ΔΕΥΑΒΑ και των δημων γύρω γύρω!!

Cpt. Haddock
21/06/2010, 10:08
Δε χρειάζεται.

Ειναι γνωστό οτι οποιαδήποτε εταιρία/οργανισμος στην Ελλαδα της οποίας τα αρχικα ξεκινανε με ΔΕ (= δημοτική επιχείρηση), ειναι συνώνυμο της ρεμούλας, του βολέματος συγγενών και φίλων, της λαμογιάς και της τρελής υπερχρέωσης.

Το πιο συντομο ανέκδοτο: Κερδοφόρος Δημοτική Επιχείρηση
:lol:

sarimarina
21/06/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε χρειάζεται.

Ειναι γνωστό οτι οποιαδήποτε εταιρία/οργανισμος στην Ελλαδα της οποίας τα αρχικα ξεκινανε με ΔΕ (= δημοτική επιχείρηση), ειναι συνώνυμο της ρεμούλας, του βολέματος συγγενών και φίλων, της λαμογιάς και της τρελής υπερχρέωσης.

Το πιο συντομο ανέκδοτο: Κερδοφόρος Δημοτική Επιχείρηση
:lol:
κι ομως καπταιν.....εδω εισαι λάθος!!
υπαρχει κερδοφόρα ΔΕ της οποιας τυγχάνω εγω οικονομικός συμβουλος και αρα δε σου λεω φήμες.....σου στελνω και ισολογισμούς της αμα θες!!

υ.γ. εχεις δικιο ομως γενικότερα!!
Ειναι η μόνη!!

Cpt. Haddock
21/06/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarimarina
[...]υπαρχει κερδοφόρα ΔΕ της οποιας τυγχάνω εγω οικονομικός συμβουλος και αρα δε σου λεω φήμες.....σου στελνω και ισολογισμούς της αμα θες!![...]

Ενας διευθύνων συμβουλος ρωτάει καποιους ανθρώπους πόσο κανει 1 +1.

Πρώτα ερχεται ο Στατιστικολόγος: "Υπάρχουν 99,99999% πιθανότητες να κάνει 2"

Μετά έρχεται ο Μαθηματικός: "Ειναι δύο ακέραιοι αριθμοί, οποτε σύμφωνα με τη θεωρία αριθμών και την αποδειξη του Ρασελ, το αποτέλεσμα ειναι 2"

Μετά έρχεται ο Λογιστής. Κλεινει την πόρτα, πλησιαζει προς τον Διευθύνοντα Σύμβουλο και του λέει χαμηλόφωνα: "Πόσο θες να κάνει;"

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

sarimarina
21/06/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ενας διευθύνων συμβουλος ρωτάει καποιους ανθρώπους πόσο κανει 1 +1.

Πρώτα ερχεται ο Στατιστικολόγος: "Υπάρχουν 99,99999% πιθανότητες να κάνει 2"

Μετά έρχεται ο Μαθηματικός: "Ειναι δύο ακέραιοι αριθμοί, οποτε σύμφωνα με τη θεωρία αριθμών και την αποδειξη του Ρασελ, το αποτέλεσμα ειναι 2"

Μετά έρχεται ο Λογιστής. Κλεινει την πόρτα, πλησιαζει προς τον Διευθύνοντα Σύμβουλο και του λέει χαμηλόφωνα: "Πόσο θες να κάνει;"

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
λοιπον να σου πω το πιο κουφο????
εχω την μοναδική ΔΕ καθώς και την μοναδική Ενωση Αγροτικών Συνεταιρισμών πανελλαδικά , που παρουσιάζουν πραγματικά και οχι μόνο λογιστικα κέρδη!!

Μιλάμε πρεπει να ειμαι Η περίπτωση!!:lol:

Λεωνίδας
21/06/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Φταίω εγω ν' αρχίσω τα βλάχικα (και σε λατινικο αλφάβητο :evil: ) να μπλέξουμε; :lol:


Τοπικοί αρχοντες υπάρχουν και στα χωριά. Αυτοι δε μπορούν να κανουν κατι πέραν του "κλεινουμε δρομο" ; έχω στείλει επιστολές να σε προσκαλέσουν για καμιά 10αριά μέρες τέλη Ιουλίου να γεμίσουν οι ταμιευτήρες :lol: :lol:

ΥΓ το γαμοπίλαφο το κερνάει ο δήμαρχος

Cpt. Haddock
21/06/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
έχω στείλει επιστολές να σε προσκαλέσουν για καμιά 10αριά μέρες τέλη Ιουλίου να γεμίσουν οι ταμιευτήρες :lol: :lol:
ΥΓ το γαμοπίλαφο το κερνάει ο δήμαρχος

:a021:

takis-kk
21/06/2010, 12:37
Κάπως έτσι θα αρχίσει...;
------------------------------------------

Στέλιο , το απεύχομαι βέβαια , αλλά πολύ φοβάμαι πως θα αρχίσει γύρω στο φθινόπωρο...

Και δεν αναφέρομαι στο νερό... μόνο...

Αλλά στη σταγόνα...

που θα ξεχειλίσει το ποτήρι.

Cpt. Haddock
21/06/2010, 13:25
:rolleyes:

Ξαναδείτε το για να πάρετε κι ιδέες

Октябрь «Десять дней, которые потрясли мир»

takis-kk
21/06/2010, 15:16
BY

STANLEY POWERS

Scanned from The World's Work, Vol. 10, 1905.

In Chicago last May the slightest disturbance might end in a serious riot. Often a union teamster stopped his wagon at a cross street, a non-union caravan halted a moment, almost instantaneously other wagons hemmed it in, cars were stalled, there was cursing and cutting of traces and exchange of blows and shots. Perhaps a shower of inkstands and rulers and bottles came from the windows of the tall office buildings. The police rang in a riot call, and with their reinforcements beat back the jeering crowd, dragged away the blockading trucks by sheer force, and the train of strike-breaking wagons moved on with a dozen broken heads among its drivers.



Ενα άδειο στομάχι ..

Οπως κι αν το περιγράψεις, Κρητικά,Βλάχικα,Ρώσικα ή Αμερικάνικα .. Δεν παύει να είναι.. άδειο!
Σίγουρα πάντως δεν είναι καλός σύμβουλος.

tzarot
21/06/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Κάπως έτσι θα αρχίσει...;
------------------------------------------

Στέλιο , το απεύχομαι βέβαια , αλλά πολύ φοβάμαι πως θα αρχίσει γύρω στο φθινόπωρο...

Και δεν αναφέρομαι στο νερό... μόνο...

Αλλά στη σταγόνα...

που θα ξεχειλίσει το ποτήρι.

Τίποτε δν πρόκειται να αρχίσει φίλε μου.

Οι γκιαούρηδες είναι είτε τόσο χρεωμένοι, είτε τόσο μικροαστοί, είτε τόσο βαθιά διεφθαρμένοι που οι πρώτοι δεν μπορούν οι δεύτεροι φοβούνται μην τους σκιστεί το καλσόν και οι τρίτοι δεν θέλουν να αρχίσει τίποτε γιατί δεν τους συμφέρει. Αν τώρα μιλάς για το υπόλοιπο 2% που δεν είναι χρεωμένοι που δεν είναι μικροαστοί και δεν είναι διεφθαρμένοι, έ αυτοί έιναι πολλοί λίγοι για να κάνουν το οτιδήποτε...

Αλλά και πάλι και κάτι να ξεκίναγε, που λέω δεν πρόκειται ποτέ, το 80% είναι "αγράμματοι", και πίστεψέ με φίλε μου απο αγράμματα τσόκαρα τίποτε καλό δεν πρόκειται να γίνει. "Ανατροπές" από "αθλιους" δεν γίνονται...

Οπότε καληνύχτα κύριοι, η Ελλάδα απέθανε δεκαετίες τώρα και οι φονιάδες της ήταν οι έλληνες και κανένας άλλος. Ας προσέχαμε.

A και που είστε διαβάζω λέει ότι πλακώνονται αυτή την ώρα στη Θεσσαλονίκη οι Ηρακλιδείς με τα στρουμφάκια. Αν είναι δυνατόν, για ποιό λόγο "κατεβαίνουν" οι νεοέλληνες στο δρόμο...

Στις 5 του Μάη, έγιναν απο τις ποιο μεγάλες διαδηλώσεις με αφρρμή τα νέα μέτρα. Είδατε συνέχεια? Όχι βέβαια. Οι "εργατοπατέρες" του έθνους μαζί με τα ΜΜΕ μια χαρά μας χειραγώγησαν. Όλοι σπίτια τους... Μόνο για καμιά μπάλα τα χουλιγκάνια να πλακωθούν σε καμιά Λαμία καμιά Θεσσαλονίκη...

guzzistas
21/06/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Τίποτε δν πρόκειται να αρχίσει φίλε μου.

Οι γκιαούρηδες είναι είτε τόσο χρεωμένοι, είτε τόσο μικροαστοί, είτε τόσο βαθιά διεφθαρμένοι που οι πρώτοι δεν μπορούν οι δεύτεροι φοβούνται μην τους σκιστεί το καλσόν και οι τρίτοι δεν θέλουν να αρχίσει τίποτε γιατί δεν τους συμφέρει. Αν τώρα μιλάς για το υπόλοιπο 2% που δεν είναι χρεωμένοι που δεν είναι μικροαστοί και δεν είναι διεφθαρμένοι, έ αυτοί έιναι πολλοί λίγοι για να κάνουν το οτιδήποτε...

Αλλά και πάλι και κάτι να ξεκίναγε, που λέω δεν πρόκειται ποτέ, το 80% είναι "αγράμματοι", και πίστεψέ με φίλε μου απο αγράμματα τσόκαρα τίποτε καλό δεν πρόκειται να γίνει. "Ανατροπές" από "αθλιους" δεν γίνονται...

Οπότε καληνύχτα κύριοι, η Ελλάδα απέθανε δεκαετίες τώρα και οι φονιάδες της ήταν οι έλληνες και κανένας άλλος. Ας προσέχαμε.

A και που είστε διαβάζω λέει ότι πλακώνονται αυτή την ώρα στη Θεσσαλονίκη οι Ηρακλιδείς με τα στρουμφάκια. Αν είναι δυνατόν, για ποιό λόγο "κατεβαίνουν" οι νεοέλληνες στο δρόμο...

Στις 5 του Μάη, έγιναν απο τις ποιο μεγάλες διαδηλώσεις με αφρρμή τα νέα μέτρα. Είδατε συνέχεια? Όχι βέβαια. Οι "εργατοπατέρες" του έθνους μαζί με τα ΜΜΕ μια χαρά μας χειραγώγησαν. Όλοι σπίτια τους... Μόνο για καμιά μπάλα τα χουλιγκάνια να πλακωθούν σε καμιά Λαμία καμιά Θεσσαλονίκη...


+10000000000000000

Εχετλαίος
22/07/2010, 08:39
Εφημερίδα Χανιώτικα Νέα, σήμερα 22/7/10. Νερό γιοκ;

ΓΙΑ ΑΡΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΥΔΡΕΥΣΗ
Εξαντλούνται τα αποθέματα νερού
Γιώργος Γεωργακάκης | 22.07.2010

Δραματική είναι, πλέον, η κατάσταση όσον αφορά την άρδευση στον Νομό Χανίων, ενώ προβλήματα αναμένεται να υπάρξουν το επόμενο διάστημα και στην ύδρευση, αν δεν ληφθούν άμεσα συγκεκριμένα μέτρα -από τους αρμόδιους φορείς, αλλά και απ’ όλους τους πολίτες- με στόχο τον περιορισμό της κατανάλωσης.
Σήμα κινδύνου εκπέμπει με τον πλέον εμφατικό τρόπο ο Οργανισμός Ανάπτυξης Δυτικής Κρήτης (ΟΑΔΥΚ).
«Ο ΟΑΔΥΚ καλεί όλους τους φορείς και πολίτες να μειώσουν στο ελάχιστο την κατανάλωση νερού. Ζητά από τους φορείς διαχείρισης νερού (ΔΕΥΑ, ΤΟΕΒ, Δήμους) να αναλάβουν τα αναγκαία μέτρα και να τα ανακοινώσουν για περιορισμό της κατανάλωσης νερού. Ο ΟΑΔΥΚ δεν μπορεί να εντάξει νέες ποσότητες νερού στο υδροαρδευτικό δίκτυο», επισημαίνεται σε χθεσινή ανακοίνωση του Οργανισμού, την οποία υπογραφεί ο αναπληρωτής γενικός διευθυντής του ΟΑΔΥΚ, Μάρκος Πατρελάκης.
Μιλώντας στα «Χ.Ν.», ο κ. Πατρελάκης τόνισε ότι η κατάσταση, φέτος, είναι εξαιρετικά δύσκολη, δυσκολότερη από κάθε άλλη χρονιά, και επισήμανε ότι αν δεν ληφθούν μέτρα είναι πολύ πιθανό να υπάρξει πρόβλημα, τις επόμενες ημέρες, και όσον αφορά στην ύδρευση.
Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Στην ανακοίνωση του ΟΑΔΥΚ υπογραμμίζονται τα εξής:
«Είναι γνωστό ότι ο Νομός Χανίων βιώνει τη χειρότερη χρονιά της τελευταίας 50ετίας όσον αφορά τις βροχοπτώσεις και χιονοπτώσεις κυρίως στους ορεινούς του όγκους, με αποτέλεσμα τη μείωση των αποθεμάτων νερού και ταπείνωση του υπόγειου υδροφόρου ορίζοντα.
Αυτό προκαλεί μείωση της παροχής πολλών πηγών, όπως της Αγιάς - Αρμένων - Λίμνης Κουρνά κ.τ.λ. απ’ όπου υδρεύονται περιοχές όπως ο Δήμος Χανίων, ο δυτικός, κεντρικός, ανατολικός Αποκόρωνας και αρδεύονται περιοχές των ΤΟΕΒ (Αγιάς - Κολυμπαρίου, Αγίας Μαρίνας - Πλατανιά, Βαρυπέτρου, δυτικού, κεντρικού και ανατολικού Αποκόρωνα).
Ο ΟΑΔΥΚ έχοντας συγκεκριμένες ποσότητες υδατικών πόρων να διαθέσει και για να ανταπεξέλθει σε όλο και σε περισσότερες απαιτήσεις ζήτησης νερού από όλους τους φορείς, κυρίως της ύδρευσης ΔΕΥΑ Χανίων - ΔΕΥΑ Ακρωτηρίου - ΔΕΥΑΒΑ αναγκάστηκε να επιβάλει πρόγραμμα άρδευσης στον Κάμπο Χανίων και στο Ακρωτήρι, που ποτέ μέχρι σήμερα δεν είχε επιβάλει και αυτό προκαλεί προβλήματα στους αγρότες του κάμπου Χανίων και Ακρωτηρίου που είχαν συνεχή ροή νερού εδώ και πολλά χρόνια. Ανάλογα προγράμματα έχουν επιβάλει και οι ΤΟΕΒ Αγιάς - Κολυμπαρίου και Αγίας Μαρίνας - Πλατανιά.
Λειτουργεί τα αντλιοστάσια του σε 24ωρη βάση, που, σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες, προκαλεί κόπωση στα αντλητικά μηχανήματα, συνεχείς βλάβες (π.χ γεώτρηση Κόκκινου Μετοχιού Μουρνιών), μεγάλες δαπάνες ηλεκτρικού ρεύματος και έκτακτες δαπάνες αποκατάστασης βλαβών που είναι πολύ δύσκολο να τις αντιμετωπίσει.
Τα συνεργεία του δουλεύουν σε εξαντλητικό ρυθμό για την αποκατάσταση των βλαβών ώστε να υπάρχει συνεχή ροή νερού.
Παράλληλα, έχει ζητήσει και από όλους τους άλλους φορείς διαχείρισης νερού με συνεχείς συσκέψεις να πάρουν μέτρα περιορισμού της κατανάλωσης και της σπατάλης νερού.
Ο ΟΑΔΥΚ καλεί όλους τους φορείς και πολίτες να μειώσουν στο ελάχιστο την κατανάλωση νερού. Ζητά από τους φορείς διαχείρισης νερού (ΔΕΥΑ, ΤΟΕΒ, Δήμους) να αναλάβουν τα αναγκαία μέτρα και να τα ανακοινώσουν για περιορισμό της κατανάλωσης νερού. Ο ΟΑΔΥΚ δεν μπορεί να εντάξει νέες ποσότητες νερού στο υδροαρδευτικό δίκτυο».

Εχετλαίος
11/08/2010, 04:52
Tι να πω πια...O νομός Χανίων ήταν πρώτος σε "παραγωγή" νερού στην Κρήτη. Πως μας φτάσατε εδώ ρε άχρηστοι πολιτικάντηδες;
http://www.haniotika-nea.gr/index.php?artid=50471

ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ
Χωρίς νερό περιοχές των Χανίων!
Γιώργος Γεωργακάκης | 11.08.2010

Χωρίς νερό έμειναν χθες για τρεις ώρες αρκετές συνοικίες των Χανίων. Το γεγονός κατήγγειλαν -τηλεφωνικά στα «Χ.Ν.»- πολίτες, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα επειδή δεν υπήρξε καμία σχετική ενημέρωση από τον Δήμο Χανίων και τη ΔΕΥΑΧ.
Την ίδια ώρα και με δεδομένο ότι οι υφιστάμενες ποσότητες νερού δεν επαρκούν για την κάλυψη των αυξημένων αναγκών σε ύδρευση και άρδευση, ο ΟΑΔΥΚ προχωρά από σήμερα, Τετάρτη, στη μείωση του χρόνου άρδευσης κατά 50%, απευθύνοντας, ταυτόχρονα, έκκληση στους φορείς και στους πολίτες του Νομού Χανίων να περιορίσουν την κατανάλωση και στην ύδρευση, καθώς, όπως επισημαίνει σε χθεσινή του ανακοίνωση, είναι ανοιχτό το ενδεχόμενο να επιβληθούν περιορισμοί και στην παροχή πόσιμου νερού!
Η ΥΔΡΕΥΣΗ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ
Τη διακοπή της ύδρευσης χθες, για ένα τρίωρο, σε περιφερειακές γειτονιές της πόλης επιβεβαίωσε -απαντώντας, νωρίς το απόγευμα, σε ερώτηση των «Χ.Ν.»- ο πρόεδρος της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης - Αποχέτευσης Χανίων Μιχάλης Ντάλλας, ο οποίος είπε ότι οι διακοπές σημειώθηκαν επειδή η ΔΕΥΑΧ έλαβε από τον ΟΑΔΥΚ 2.000 κυβικά νερού λιγότερα απ' όσα χρειαζόταν κατά τη χθεσινή ημέρα για την κάλυψη των αναγκών υδροδότησης.
«Οι διακοπές νερού δεν είχαν ανακοινωθεί γιατί ο ΟΑΔΥΚ δεν μας έδωσε την επιπλέον ποσότητα που θέλαμε», ανέφερε ο κ. Ντάλλας, επισημαίνοντας, παράλληλα, πως «έχω τη διαβεβαίωση ότι από αύριο» (σ.σ. σήμερα) «θα γίνει προσπάθεια να ομαλοποιηθεί η κατάσταση».
Στις 8:30 το βράδυ, ο κ. Ντάλλας παραχώρησε συνέντευξη Τύπου για το συγκεκριμένο θέμα, στη διάρκεια της οποίας ανέφερε ότι για την υδροδότηση της πόλης απαιτούνται ημερησίως 25.000 κυβικά νερού, 18.000 από τα οποία λαμβάνει η ΔΕΥΑΧ από τις γεωτρήσεις και τις πηγές της Αγιάς, ενώ τα υπόλοιπα 7.000 κυβικά τα ζητά από τον ΟΑΔΥΚ.
«Δυστυχώς, τις δύο τελευταίες ημέρες ο ΟΑΔΥΚ αντί να αυξήσει την ποσότητα νερού για να πάμε στα 7.000 κυβικά, μας έκανε μείωση κατά 2.000 κυβικά. Αναγκαστήκαμε από σήμερα» (χθες) «το μεσημέρι να κάνουμε τρίωρες διακοπές νερού στην πόλη και κυρίως στην περιφέρεια της πόλης (Χαλέπα, Άγιος Ματθαίος, Λειβάδια, Κουμπές, Παχιανά), για να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε στις υπόλοιπες περιοχές που είναι τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (λιμάνι, Νέα Χώρα), ώστε να έχουν νερό», σημείωσε ο κ. Ντάλλας.
Ο ίδιος γνωστοποίησε ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία του δημάρχου Χανίων Κυριάκου Βιρβιδάκη με τον γενικό γραμματέα της Περιφέρειας Κρήτης και πρόεδρο του ΟΑΔΥΚ Θανάση Καρούντζο, «μας ενημέρωσε ο αναπληρωτής γενικός διευθυντής του Οργανισμού κ. Πατρελάκης ότι θα προσπαθήσει από αύριο» (σήμερα) «να ανταποκριθεί στις ποσότητες που θέλει η πόλη».
Ο κ. Ντάλλας άφησε αιχμές για τη χρήση του νερού, λέγοντας ότι αυτή τη στιγμή η πόλη των Χανίων, με 75.000 κατοίκους, καταναλώνει περίπου 25.000 κυβικά ημερησίως, την ίδια ώρα που «κάποιοι Δήμοι με 10.000 και 15.000 κατοίκους θέλουν 10.000 και 15.000 κυβικά νερού ημερησίως. Άρα, κάποιο νερό φεύγει και πάει για άρδευση. Πρέπει να το καταλάβουμε ότι προηγείται η ύδρευση της άρδευσης».
Τέλος, ο κ. Ντάλλας άσκησε κριτική στον ΟΑΔΥΚ, τονίζοντας ότι «η πολιτική που ακολούθησε τα τελευταία χρόνια με τις επεκτάσεις δικτύων, κυρίως για άρδευση, χωρίς να έχει την απαιτούμενη ποσότητα νερού, έχει δημιουργήσει σήμερα αυτό το πρόβλημα. Ζητώ από τον ΟΑΔΥΚ να καλύψει από αύριο» (σήμερα) «την ποσότητα που είναι για την πόλη», διαφορετικά, όπως είπε ο κ. Ντάλλας, θα γίνουν αναγκαστικά προγραμματισμένες περικοπές στην υδροδότηση περιοχών της πόλης.
Η ΑΡΔΕΥΣΗ
Ως γνωστόν, το πρόβλημα της λειψυδρίας τη φετινή καλοκαιρινή περίοδο είναι εντονότατο, όπως και οι λόγοι που το έχουν δημιουργήσει.
Εδώ και αρκετές εβδομάδες η άρδευση καλλιεργειών στον Νομό Χανίων γίνεται συγκεκριμένες ημέρες ανά περιοχή, ενώ δεν λείπουν και τα παράπονα για τη μη παροχή νερού σύμφωνα με το επίσημα καθορισμένο πρόγραμμα του Οργανισμού Ανάπτυξης Δυτικής Κρήτης.
Είναι ενδεκτικό ότι χθες υπήρξαν διαμαρτυρίες στα «Χ.Ν.» από κατοίκους των Τσικαλαριών (Μετόχια), οι οποίοι περίμεναν άδικα να ποτίσουν τους κήπους και τα χωράφια τους, καθώς το νερό ουδέποτε... έφτασε.
Ο αναπληρωτής γενικός διευθυντής του ΟΑΔΥΚ Μάρκος Πατρελάκης παραδέχθηκε, μιλώντας στα «Χ.Ν.», ότι υπήρξε πρόβλημα με την περιοχή των Τσικαλαριών και γνωστοποίησε ότι σήμερα το πρωί, από τις 7 και για λίγη ώρα, θα δοθεί νερό για την άρδευση των καλλιεργειών και όχι μόνο της συγκεκριμένης περιοχής.
Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΟΑΔΥΚ
Σε χθεσινή του ανακοίνωση, ο κ. Πατρελάκης τονίζει ότι «σε συνέχεια του προβλήματος της λειψυδρίας, ο ΟΑΔΥΚ ανακοινώνει ότι από τις 11 Αυγούστου θα επιβληθούν πρόσθετοι περιορισμοί στη διανομή του αρδευτικού νερού. Συγκεκριμένα, θα περιοριστεί ο χρόνος άρδευσης κατά 50%, δηλαδή τις ημέρες που αρδεύονταν οι περιοχές από τις 7 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ, γίνεται από τις 7 το πρωί έως τη 1 το μεσημέρι».
Ο κ. Πατρελάκης καλεί όλους τους χρήστες «να μειώσουν στο ελάχιστο την κατανάλωση νερού, ώστε να περιοριστούν οι δυσμενείς επιπτώσεις στο προσεχές εικοσαήμερο».
Ειδικά για την ύδρευση, ο αναπληρωτής γενικός διευθυντής του ΟΑΔΥΚ απευθύνει «νέα έκκληση στους φορείς και στους πολίτες του Νομού Χανίων να περιοριστεί η κατανάλωση. Ελπίζουμε ότι θα υπάρξει ανταπόκριση για να μη βρεθούμε στη δύσκολη θέση να επιβάλουμε περιορισμούς στις υδρεύσεις των οικισμών και των πόλεων», αναφέρει χαρακτηριστικά.
ΟΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ
Σε ό,τι αφορά στο πρόγραμμα άρδευσης, ο κ. Πατρελάκης επισημαίνει ότι για τις περιοχές αρμοδιότητας του ΟΑΔΥΚ Ακρωτηρίου και κάμπου Χανίων αυτό έχει ως εξής:
• Περιοχή Ακρωτηρίου: Ήδη εφαρμόζεται πρόγραμμα άρδευσης που είναι γνωστό στη περιοχή:
- Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή: Στέρνες, Μουζουράς, Παζινός, Μαράθι, Καλόρουμα, Χωρδάκι.
- Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο: Κουνουπιδιανά, Καμπάνι, Άγιος Ονούφριος, Χωραφάκια, Σταυρός.
• Περιοχή κάμπου Χανίων: O ΟΑΔΥΚ θα παρέχει νερό κάθε δεύτερη ημέρα από τις 7 το πρωί έως τη 1 το μεσημέρι όπως παρακάτω:
- Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή: Βαρύπετρο, Λιγιδές, Νέα Κυδωνία, Μουρνιές.
- Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο: Πύργος Περβολίων, Περβόλια, Νεροκούρου, Τσικαλαριά.
• Περιοχή Αγιάς - Κολυμπαρίου (υψηλή ζώνη): Οι ποσότητες του νερού που δίδονται είναι μειωμένες κατά 40% σε σύγκριση με την προηγουμένη χρονιά και οι φορείς διαχείρισης της περιοχής (ΤΟΕΒ Αγιάς - Κολυμπαρίου και ΤΟΕΒ Αγίας Μαρίνας - Πλατανιά) με δική τους απόφαση εφαρμόζουν το δικό τους πρόγραμμα άρδευσης

Εχετλαίος
17/08/2010, 07:01
Μέτρα για τη λειψυδρία
http://www.haniotika-nea.gr/index.php?artid=50697
17.08.2010

Με την ενεργοποίηση “κλειστών” γεωτρήσεων, την ένταξη στο δίκτυο άλλων, που ανήκουν σε ιδιώτες και μια προσπάθεια για ένα “μίνι” διαχειριστικό σχέδιο, θα επιχειρηθεί να δoθεί ένα τέλος στο... μαρτύριο του νερού, που υφίστανται μεγάλες περιοχές του Ν. Χανίων.
Στη χθεσινή σύσκεψη στον ΟΑΔΥΚ, παρουσία του γ.γ. της Περιφέρειας έγινε εκτενής παρουσίαση της κατάστασης και προτάθηκαν λύσεις για την άμεση αντιμετώπιση του προβλήματος της υδροάρδευσης. Ωστόσο, για άλλη μια φορά φάνηκε η έλλειψη μακρόπνοου σχεδιασμού και προγραμματισμού, που έχει ως αποτέλεσμα ολόκληρες περιοχές, αγροτικές και τουριστικές, να μένουν χωρίς νερό την πιο θερμή περίοδο του καλοκαιριού.
Η πλειοψηφία των μετεχόντων στη σύσκεψη άφησε αιχμές σε βάρος του Δήμου Χανίων για τη στάση του και για την προσφυγή στον Εισαγγελέα, ενώ και ο γ.γ. κ. Καρούντζος μίλησε για ανάγκη “πολιτικών λύσεων και διαβούλευσης και όχι προσφυγής στα δικαστήρια”.
ΤΑ ΜΕΤΡΑ
Ειδικότερα συμφωνήθηκε μετά από προτάσεις των Δημάρχων, Προέδρων ΤΟΕΒ,
ΟΑΔΥΚ και γ.γ. της Περιφέρειας:
1. Η ενεργοποίηση γεώτρησης της ΔΕΥΑΧ στην Αγιά που θα τροφοδοτήσει το σύστημα με 200 κυβικά νερού την ώρα (5000 το 24ωρο). Αυτό μπορεί να γίνει εντός της εβδομάδας, καθώς δόθηκαν οι σχετικές εγκρίσεις από τον Γενικό Γραμματέα. Ωστόσο, έντονη διαφωνία εξέφρασε ο Πρόεδρος του ΤΟΕΒ Βαρυπέτρου κ. Γιαννικάκης υπογραμμίζοντας πως θα στερήσει νερό από τον ΤΟΕΒ. Ο κ. Καρούντζος παρατήρησε, πως έχει ένα δίκιο ο ΤΟΕΒ και θα δουν πώς θα αξιοποιηθεί ένα τμήμα των υδάτων που μπορούν να αντληθούν.
2. Θα ενεργοποιηθούν δύο γεωτρήσεις στον Κυπάρισσο του Δήμου Πλατανιά, που έμεναν κλειστές. Είναι άγνωστο πότε θα μπορούν να ξεκινήσουν να δουλεύουν οι δύο γεωτρήσεις, καθώς δεν γνωρίζουν την κατάστασή τους.
3. Θα επιχειρηθεί να μπουν στο δίκτυο γεωτρήσεις ιδιωτών (υπολογίζονται σε 70 στον κάμπο των Χανίων, το 60% των οποίων έχει εγκαταληφθεί. Επίσης, θα ζητηθεί από τη ΔΕΗ να αξιοποιήσει κλειστή γεώτρηση που έχει στην Ξυλοκαμάρα.
4. Προσπάθεια για συνειδητοποίηση πολιτών και τουριστών για τη μείωση της κατανάλωσης νερού.
5. Υπηρεσιακή σύσκεψη υπαλλήλων της Περιφέρειας με Φορείς για τη διαχείριση του νερού στα Χανιά ώστε να καταρτιστεί ένα “μίνι” σχέδιο διαχείρισης έως το τέλος του 2010.
ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ
“Δεν μπορεί ολόκληρο Ακρωτήρι να μην έχει νερό για 5 ώρες. Εμείς το υπομείναμε αυτό και δεν πήγαμε σε κανένα Εισαγγελέα” ανάφερε ο Δήμαρχος Ακρωτηρίου κ. Μ. Κυνηγός, ενώ ο κ. Γ. Τσαγκαράκης Δήμαρχος Πλατανιά ανέφερε πως “γίνεται σωστή διαχείριση, απλά τώρα με την έλλειψη νερού, αντί να δίνεται λίγο νερό κάθε 2-3 ημέρες, να δίνεται μαζεμένο μετά από 1 εβδομάδα, 10 μέρες”. Ο δήμαρχος Σούδας κ. Γ. Περάκης ζήτησε την ενεργοποιήση του Πολυτεχνείου και του ΤΕΙ, για να προτείνουν λύσεις, ενώ ο κ. Γ. Τσαπάκος Δήμαρχος Θερίσου, σημείωσε, πως η λίμνη της Αγιάς έχει εγκαταλειφθεί και θα πρέπει να υπάρξει μέριμνα για την προστασία της. Για τη Διαδημοτική Επιχείρηση Υδρευσης Αποχέτευσης Β. Αξονα ο κ. Α. Μαραμπουτάκης μίλησε για “τεράστιες προσπάθειες που κάνουμε ώστε να μη μείνει χωρίς νερό η τουριστική ζώνη”.
“ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΟΙ ΤΟΝΟΙ”
“Οι τόνοι ανέβηκαν και δεν θά ’πρεπε. Τώρα πρέπει να δούμε πώς θα προχωρήσουμε τα μεγάλα αρδευτικά έργα, που επρόκειτο να χρηματοδοτηθούν από το σχέδιο Μπαλτατζής” είπε ο Νομάρχης Γρ. Αρχοντάκης, ενώ ο κ. Μ. Σκουλάκης παρατήρησε πως “πήγα στο Υπουργείο Αγρ. Ανάπτυξης και όλα αυτά που υποσχέθηκε η κυβέρνηση της ΝΔ για τα Χανιά ήταν σχέδια επί χάρτου δεν υπάρχει τίποτα”. Ακόμη ο βουλευτής Χανίων κ. Μ. Σκουλάκης άφησε αιχμές σε βάρος του Δήμου Χανίων σημειώνοντας πως η αντίδρασή του ήταν “αδικαιολόγητη” με αποτέλεσμα να δυσφημιστούν τα Χανιά στα μάτια των τουριστών. Για ανάγκη σχεδίου διαχείρισης κρίσης μίλησε ο βουλευτής Χανίων κ. Ε. Δαμιανάκης παρατηρώντας, πως ενώ το φράγμα Βαλσαμιώτη θα ολοκληρωθεί σε δύο χρόνια, δεν έχει γίνει τίποτα με τον αγωγό, που θα μεταφέρει το νερό σε διάφορα σημεία του βόρειου άξονα.
“Οι γεωτρήσεις, που είναι ανενεργές ή ανήκουν σε ιδιώτες και δεν μπορούν να τις κρατήσουν ή γεωτρήσεις που είναι αναγκαίες να ανοιχθούν αύριο το πρωί. Ζήτησα από τον κ. Πατρελάκη να καταθέσει τεχνικό δελτίο και να γίνει άμεσα η χρηματοδότησή τους, ώστε στο άμεσο μέλλον να μην έχουμε προβλήματα” ανέφερε μιλώντας στους δημοσιογράφους ο κ. Καρούντζος σημειώνοντας πως θα δοθεί ένα ποσό της τάξης των 200.000 ευρώ.
Δηλώσεις έκανε και ο δήμαρχος Χανίων κ. Κ. Βιρβιδάκης. “Βρίσκομαι στην 8η χρονιά της θητείας μου ως Δήμαρχος Χανίων και ως μέλος της διοίκησης της Ενωσης Δημοτ. Επιχειρήσεων Υδρ. Αποχέτευσης Ελλάδας, μέλος του Εθνικού Συμβουλίου υδάτων και είναι πρώτη φορά που καλούμε σε σύσκεψη για τη διαχείριση νερών στο Ν. Χανίων. Τα συμπεράσματα δικά σας. Από τη συζήτηση προέκυψε πως αυτό που κάποιοι ονομάζουν Σχέδιο Διαχείρισης Υδάτων, που έχει αναλάβει ο ΟΑΔΥΚ, δεν είναι σχέδιο διαχείρισης. Δόθηκαν διευκρινίσεις από τον γ.γ. σε ό,τι αφορά ένα επιμέρους σχέδιο και όλα αυτά περνούν από την έγκριση του Περιφερειακού Συμβούλιου υδάτων το οποίο ούτε αυτό έχει συσταθεί. Σε ό,τι αφορά τη διαχείριση υδάτων σας παραπέμπω στην κείμενη νομοθεσία”. Απαντώντας στις αιχμές Βιρβιδάκη ο κ. Καρούντζος παρατήρησε πως “το 2000 εγώ συγκρότησα το Περιφερειακό συμβούλιο Υδάτων και δεν μπορούμε να απαλλαγούμε, γιατί δε λειτούργησε τα προηγούμενα 5.5 χρόνια. Αυτό το 7μηνο η Περιφέρεια και ο ίδιος ο γ.γ. έδειξαν το ενδιαφέρον τους για το πρόβλημα του νερού”.
Ο κ. Καρούντζος ζήτησε χαμηλούς τόνους και διαβούλευση και εξέφρασε τη στήριξή του στον ΟΑΔΥΚ λέγοντας πως “είναι ένα εργαλείο της Αυτοδιοίκησης και του κράτους και θα πρέπει να το στηρίξουμε όλες οι πλευρές, να μην ανοίγουμε τους ασκούς του Αιόλου, να μην τον πυροβολούμε”.

ΤΟΕΒ ΑΓΙΑΣ ΚΟΛΥΜΠΑΡΙΟΥ - ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑΣ
“Οι αγρότες αγωνιούν”

“Ο Δήμαρχος Χανίων πήγε στον Εισαγγελέα επειδή κόπηκε το νερό στα Χανιά για 3 ώρες, εμείς που 40 ημέρες δεν μπορούμε να ποτίσουμε τι έπρεπε να κάνουμε;” αναρωτήθηκε ο Πρόεδρος του ΤΟΕΒ Αγιάς - Κολυμπαρίου κ. Παπαδάκης. Ο ίδιος εξέφρασε την αγωνία του για τις καλλιέργειες λέγοντας, πως αν αυτή την εβδομάδα δεν πάει νερό στους αγρότες η παραγωγή θα καταστραφεί και ήταν ιδιαίτερα επικριτικός απέναντι σε όλους όσοι ευθύνονται για τη έλλειψη νερού. Ανάλογη ήταν η τοποθέτηση και του Προέδρου ΤΟΕΒ Αγ. Μαρίνας κ. Φιωτάκη που σημείωσε πως οι αγρότες είναι δυσαρεστημένοι από την κατάσταση που επικρατεί και αδυνατούν να συντηρήσουν τις περιουσίες τους