PDA

View Full Version : Super Sport ή Sport Touring!!!



TokTok
21/06/2010, 05:19
Θέλω τη γνώμη σας...!!!!!



Είμαι ετοιμος να επιστρέψω στην ενεργό δράση μετά από 2 χρόνια απραγίας...

Το προηγούμενο μηχανάκι ήταν R1 2004.

Τα 2 μηχανάκια που με ενδιαφέρουνε είναι R1 07-08 ή HAYABUSA K8.

Το θέμα είναι δεν έχω οδηγήσει το νέο Hayabusa και θέλω να μου πείτε γνώμες για όλα περί αυτού.

Μην με ρωτήσετε γιατί R1 και όχι GSXR ή Ninja, τα έχω οδηγήσει όλα και επιλέγω Yamaha.


Με ενδιαφέρουν οι γρήγορες βόλτες αλλά μου αρέσει και ''ξύσιμο''.

Help......!

Shaolin Monk
21/06/2010, 05:22
Βρες ενα γνωστο και οδηγησε και το Μπουσα αλλα για αρκετα χιλιομετρα, γιατι η θεση οδηγησης διαφερει αρκετα απο το R1. Ετσι θα εχεις αντικειμενικη κριση και για τα δυο.

TokTok
21/06/2010, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Βρες ενα γνωστο και οδηγησε και το Μπουσα αλλα για αρκετα χιλιομετρα, γιατι η θεση οδηγησης διαφερει αρκετα απο το R1. Ετσι θα εχεις αντικειμενικη κριση και για τα δυο.

φίλε μου αυτό είναι το δύσκολο, είμαι επαρχία και δεν καταφέρει να βρώ κανένα Busa...

Βλέπω κανένα περαστικό στο δρόμο και μου έρχεται να τον σταματήσω να του πάρω το μηχανάκι !!:uplate: :uplate:

vangelis 64
21/06/2010, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok


Βλέπω κανένα περαστικό στο δρόμο και μου έρχεται να τον σταματήσω να του πάρω το μηχανάκι !!:uplate: :uplate: Και μένα.:sad:

Sapadak
21/06/2010, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Βλέπω κανένα περαστικό στο δρόμο και μου έρχεται να τον σταματήσω να του πάρω το μηχανάκι !!:uplate: :uplate:

Το εχω κανει αυτο!! :lol: (με τη συγκαταθεση του βεβαια :blush: )


Το μπουσα ειναι "αλλη φαση"

Και θα ξύσεις, αλλα και θα πας Πραγα δικαβαλος στο χαλαρο.

Πολυ ποιο ανετη/ξεκουραστη θεση οδηγησης, ευρυχωρη και για οδηγο και για συνοδηγο (δεν ειπες αν σε ενδιαφερει αυτο)

Ετσι οπως το λες για γρηγορες βολτες και για ξυσιμο μαλλον σε βλεπω για ρενα, γιατι θελει λιγοτερη προσπαθεια για να τα κατεφερεις αποτι το μπουσα.

TokTok
22/06/2010, 03:19
χθες ήταν η τυχερή μου μέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα όμορφο ''γεράκι'' του 2008.

Τι μου έκανε εντύπωση...

Το βάρος χάνετε όταν τσουλίσει το μηχανάκι. Η θέση οδήγησης είναι εξαιρετική.

Το μοτέρ του, κορυφαίο, απλά ότι καλύτερο έχω οδηγήσει, δύναμη και ροπή εκεί που πραγματικά χρειάζεσαι.

Γενικά το μηχανάκι με άφησε άφωνο, με λίγα λόγια βρήκα αυτό που θέλω!

Τι δεν μου έκανε εντύπωση...

Τα φρένα! Συγνώμη για τους κατόχους, αλλά χρειάζονται οπωσδήποτε αναβάθμιση. Καθόλου αρχικό δάγκωμα, και χρειάζονται δύναμη. Δεν το συζητώ καν να μπει το μηχανάκι έστω και για ένα track-day το χρόνο με αυτά τα φρένα. Το R1 04 που είχα τα φρένα του ήταν άγκυρες μπροστά σε αυτά.

Shaolin Monk
22/06/2010, 05:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
χθες ήταν η τυχερή μου μέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα όμορφο ''γεράκι'' του 2008.

Τι μου έκανε εντύπωση...

Το βάρος χάνετε όταν τσουλίσει το μηχανάκι. Η θέση οδήγησης είναι εξαιρετική.

Το μοτέρ του, κορυφαίο, απλά ότι καλύτερο έχω οδηγήσει, δύναμη και ροπή εκεί που πραγματικά χρειάζεσαι.

Γενικά το μηχανάκι με άφησε άφωνο, με λίγα λόγια βρήκα αυτό που θέλω!

Τι δεν μου έκανε εντύπωση...

Τα φρένα! Συγνώμη για τους κατόχους, αλλά χρειάζονται οπωσδήποτε αναβάθμιση. Καθόλου αρχικό δάγκωμα, και χρειάζονται δύναμη. Δεν το συζητώ καν να μπει το μηχανάκι έστω και για ένα track-day το χρόνο με αυτά τα φρένα. Το R1 04 που είχα τα φρένα του ήταν άγκυρες μπροστά σε αυτά.


Τα φρενα βελτιωνονται αλλα το θεμα ειναι οτι για καθημερινη χρηση, ισως ειναι καλυτερα ετσι τελικα, ειδικα σε γρηγορα ταξιδια. Προοδευτικα οσο δεν παει αλλο. Μπορεις ομως ειτε να προσπαθησεις να τα συνηθισεις, ειτε να κανεις μια οικονομικη αναβαθμιση με σωληνακια υψηλης και με μια αλλη τρομπα...:wave2:

TokTok
22/06/2010, 05:55
κάτι τέτοιο έχω και εγώ στο μυαλό μου.. Πιστέυω ότι με μια Brembo και σωληνάκια θα έχει διαφορά.

Έπαθα πλάκα με το μηχανάκι Shaolin, πραγματικά δεν το περίμενα έτσι, άσε............ :wacko:

reinmeister
22/06/2010, 05:58
παει κι αυτος...:D

Shaolin Monk
27/06/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παει κι αυτος...:D

Ναι, αλλος ενας που ειδε το φως....:lol: :lol: :lol:

Dumah
27/06/2010, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Και μένα.:sad:


Για Πάντα όμως...

:D :D :D

arxaios
02/07/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ναι, αλλος ενας που ειδε το φως....:lol: :lol: :lol:

+1299 :wave2: :wave2: :wave2: