PDA

View Full Version : Ηχος κινητήρα gsxr 600 k6



cartman
21/06/2010, 05:37
Παιδιά χαιρετώ.

Ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους gsxr 600 k6-k7 αν είναι φυσιολογικό να ακούγεται κάπως το καδενάκι του κινητήρα, ιδιαίτερα στις 3500-4500 rpm. Δεν ξέρω αν είναι σίγουρα το καδενάκι του κινητήρα, αλλά ακούγεται σαν να ήταν αυτό. Ακούγεται περισσότερο όταν κλείσω το γκάζι και μπω στο εύρως στροφών που ανάφερα πιο πάνω. Το δικό σας ακούγεται καθόλου?

Το ιστορικό της μηχανής: έχω 53000 και στα 47000 έχω κάνει βαλβίδες και μάλιστα ο μάστορας μου αντικατέστησε την καδένα κινητήρα (αλλά όχι τον τεντωτήρα).

Ευχαριστώ :beer: :beer:

landen
22/06/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Παιδιά χαιρετώ.

Ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους gsxr 600 k6-k7 αν είναι φυσιολογικό να ακούγεται κάπως το καδενάκι του κινητήρα, ιδιαίτερα στις 3500-4500 rpm. Δεν ξέρω αν είναι σίγουρα το καδενάκι του κινητήρα, αλλά ακούγεται σαν να ήταν αυτό. Ακούγεται περισσότερο όταν κλείσω το γκάζι και μπω στο εύρως στροφών που ανάφερα πιο πάνω. Το δικό σας ακούγεται καθόλου?

Το ιστορικό της μηχανής: έχω 53000 και στα 47000 έχω κάνει βαλβίδες και μάλιστα ο μάστορας μου αντικατέστησε την καδένα κινητήρα (αλλά όχι τον τεντωτήρα).

Ευχαριστώ :beer: :beer:

ακουγεται φιλε μου... λιγο... οταν ομως αλλαζω λαδια δεν ακουγεται σχεδον καθολου..

Gi_4ce
22/06/2010, 11:11
φυσιολογικο ειναι.

Τωρα αμα αρχισει και κοπαναει πιο ασχημα (40 με 60 χιλιαδες χλμ, αναλογα τη χρηση) τσεκαρε το.

cartman
23/06/2010, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από landen
ακουγεται φιλε μου... λιγο... οταν ομως αλλαζω λαδια δεν ακουγεται σχεδον καθολου..

Να ρωτήσω, βάζεις χοντρό λάδι π.χ. 15W50 ή κανονικό 10W40?

cartman
23/06/2010, 03:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
φυσιολογικο ειναι.

Τωρα αμα αρχισει και κοπαναει πιο ασχημα (40 με 60 χιλιαδες χλμ, αναλογα τη χρηση) τσεκαρε το.

Ευχαριστώ :beer:

cartman
24/06/2010, 05:54
Παιδιά το πήγα σε μάστορα να το ακούσει και πρότεινε αλλαγή καδένα κινητήρα! :confused:

Δεν θα έπρεπε να προτείνει πρώτα αλλαγή του τεντωτήρα της καδένας, καθότι είναι πιο εύκολο να φθαρεί-χαλάσει από την ίδια την καδένα? :confused: :bigcry:

reinmeister
24/06/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Παιδιά το πήγα σε μάστορα να το ακούσει και πρότεινε αλλαγή καδένα κινητήρα! :confused:

Δεν θα έπρεπε να προτείνει πρώτα αλλαγή του τεντωτήρα της καδένας, καθότι είναι πιο εύκολο να φθαρεί-χαλάσει από την ίδια την καδένα? :confused: :bigcry:

αν ειχε αλλαχτει καδενα πριν 5 χλδ χλμ. δεν παιζει να τα χει ξαναπαιξει...αρα η δεν σου αλλαξε καδενα η ο τεντωτηρας σου εχει θεμα...

ο τεντωτηρας δεν φθειρεται...απλως το ελατηριο του δεν εχει την απαιτουμενη προφορτιση ετσι ωστε να σπρωξει την καδενα πιο μεσα οταν χρειαζεται...

πας λοιπον σε εναν μαστορα εμπιστοσυνης να τσεκαρει...βγαζει πρωτα βιδα-ελατηριο και ΜΕΤΑ λυνει της βιδες συγκρατησης του τεντωτηρα στην κεφαλη...με αυτο τον τροπο θα δει ποσο μεσα ειναι ο αξονας του και θα καταλαβει αν χρειαζεται καδενα η οχι το μηχανακι...αν χρειαζεται τοτε στανταρ δεν την αλλαξε ο προηγουμενος...

αν δεν χρειαζεται μπορει,ειτε να προφορτισει το ελατηριο του υπαρχοντος τεντωτηρα ,η να τον αντικαταστησει με εναν μηχανικο...προτεινω την πρωτη λυση εφ οσον το μηχανακι ειναι νορμαλ...

επισης καλο ειναι να ελεγθουν και η γλυστρες που μπορουν να αντικατασταθουν με το μοτερ πανω,δηλαδη,αυτη του τεντωτηρα και η μικρη αναμεσα στα γραναζια των εκκεντροφορων...

υ.γ. πληροφορικα η καδενα δεν προβλεπεται να ακουγεται καθολου...

cartman
24/06/2010, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν ειχε αλλαχτει καδενα πριν 5 χλδ χλμ. δεν παιζει να τα χει ξαναπαιξει...αρα η δεν σου αλλαξε καδενα η ο τεντωτηρας σου εχει θεμα...

ο τεντωτηρας δεν φθειρεται...απλως το ελατηριο του δεν εχει την απαιτουμενη προφορτιση ετσι ωστε να σπρωξει την καδενα πιο μεσα οταν χρειαζεται...

πας λοιπον σε εναν μαστορα εμπιστοσυνης να τσεκαρει...βγαζει πρωτα βιδα-ελατηριο και ΜΕΤΑ λυνει της βιδες συγκρατησης του τεντωτηρα στην κεφαλη...με αυτο τον τροπο θα δει ποσο μεσα ειναι ο αξονας του και θα καταλαβει αν χρειαζεται καδενα η οχι το μηχανακι...αν χρειαζεται τοτε στανταρ δεν την αλλαξε ο προηγουμενος...

αν δεν χρειαζεται μπορει,ειτε να προφορτισει το ελατηριο του υπαρχοντος τεντωτηρα ,η να τον αντικαταστησει με εναν μηχανικο...προτεινω την πρωτη λυση εφ οσον το μηχανακι ειναι νορμαλ...

επισης καλο ειναι να ελεγθουν και η γλυστρες που μπορουν να αντικατασταθουν με το μοτερ πανω,δηλαδη,αυτη του τεντωτηρα και η μικρη αναμεσα στα γραναζια των εκκεντροφορων...

υ.γ. πληροφορικα η καδενα δεν προβλεπεται να ακουγεται καθολου...

Ευχαριστώ. Κανένας μάστορας (πήγα σε 2) δεν μου πρότεινε τα πιο πάνω. :(

:beer: :beer:

reinmeister
24/06/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Ευχαριστώ. Κανένας μάστορας (πήγα σε 2) δεν μου πρότεινε τα πιο πάνω. :(

:beer: :beer:

τιποτα φιλε μου...καλα ξεμπερδεματα,οπως και να χει...:wave2:

cartman
01/11/2010, 22:32
Παιδιά χαιρετώ, θα κάνω ένα update επειδή χρειάζομαι γνώμες.

Το μηχανάκι (gsxr 600 k6) έχει πλέον 56500km όταν πριν λίγες μέρες ο θόρυβος που περίγραψα στο αρχικό ποστ μεγάλωσε πολύ. Το αποτέλεσμα: κομμένη η βαλβίδα εισαγωγής του 2ου κυλίνδρου. Έχω 3 ερωτήσεις:

1. Πως γίνεται να έγινε αυτό? Τι μπορεί να φταίει? Μήπως οι βαλβίδες του συγκεκριμένου μοντέλου αντέχουν μόνο τόσα χλμ, ή απλά έτυχε σε εμένα? Κινδυνεύουν και οι υπόλοιπες βαλβίδες - να τις αλλάξω όλες η μόνο αυτήν?

2. Πως γίνεται να μην μου τα μπλόκαρε όλα στον κύλινδρο (φαινομενικά φάινεται άθικτος)? Ο μάστορας έμεινε με το στόμα ανοικτό.

3. Πια η διαδικασία αλλαγής? 2 μάστορες που ρώτησα μέχρι τώρα συνηστούν κατέβασμα κινητήρα για έλεγχο του κυλίνδρου, πιστονιού κλπ μαζί με την αντικατάσταση. Ο ένας μάλιστα συνέστησε αλλαγή όλων των βαλβίδων!

Γνώμες απόψεις ελεύθερα. Πάντως με ενα απλό google-άρισμα δεν βρήκα παρόμοια περίπτωση :rolleyes: :rolleyes:

imba
13/12/2010, 09:24
Το 3 για να εισαι ησυχος μη κολησουν οι υπολοιπες και τα παρεις ολα στο χερι.Γνωμη μου.