PDA

View Full Version : Τα......ΦΩΤΑ σας



cachilleas
21/06/2010, 13:22
Γεια χαρα παιδια. θελω να βελτιωσω τα φωτα της μηχανης μου, αμεσα.
Διαβασα διαφορα θεματα πριν ποσταρω και ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες. να δοκιμασω τις race breaker της osram, αγοραζοντας τα απο το e-bay(στο ηλεκτρολογιο ο τυπος δεν τα ηξερε καν...μονο τις breaker ειχε και τις εκθειαζε) η να δοκιμασω την λυση των xenon.

εχω καποιες βασικες αποριες. δεν ξερω τι ειναι τα...H1,H4,H7 κ.τ.λ και σε ποια κατηγορια ανηκω εγω. στο owners manual της μηχανης μου(cb 500 , 2001) αναφερει για τα φωτα : 12V 60/55 5000κατι . αλλα δεν ξερω τι συμπερασμα να βγαλω.

για xenon, να προτιμησω bi-xenon? πως θα φαινονται με το παλιο στρογγυλοφαναρακι μου? :)
ειμαι λιγο μπλεγμενος και επειδη δεν ειμαι οικονομικα για να δοκιμαζω διαφορα θελω να κανω το καλυτερο δυνατο.
οποτε...ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ
ευχαριστω πολυ μαγκες!

cachilleas
22/06/2010, 06:56
κανενας? :bigcry:

danaos75
22/06/2010, 10:30
τις race breaker που λες δεν τις ξερω, μηπως εννοεις night breaker.

λοιπον και οι osram nightbreaker και οι philips xtreme power, ειναι δυο πολύ καλες λαμπες,
και θα δεις τεραστια διαφορα, ειδικα αν οι λαμπες που φορας ειναι σχετικα παλιες.

Εγω αλλαξα στο ΧΤ λαμπα και εβαλα τις philips xtreme power και ειδα τεραστια διαφορα,
ΑΛΛΑ η λαμπα που φοραγε ηταν τουλαχιστον 8 ετων, ίσωσ και η μαμα λαμπα (1994!!!!).


αυτες οι λαμπες (osram nightbreaker και οι philips xtreme power) εχουν και συνηθως μικροτερο χρονο ζωης.


Για xenon δεν στο προτεινω για ιδεολογικους λογους καθαρα (θα στραβωνεις τους απεναντι). εχει πολλα θεματα εδω μεσα σχετικα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=94659&highlight=xenon


διαβασε το αξιζει

καλη αναβαθμιση

;)

Xaris XX
22/06/2010, 10:54
Kατα την δικια μου γνωμη θα ελεγα xenon ειναι η καλυτερη λυση και εγω xenon εχω και κανουν την νυχτα μερα χωρις να χρειαζετε να βαλω την μεγαλη σκαλα !!!!!Αλλα να προσεξεις την να βαλεις γιατι τα μουφα και δουλεια καλη δεν κανουν και στραβωνουν τους ολους οδηγους !!!!!!

cachilleas
22/06/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
τις race breaker που λες δεν τις ξερω, μηπως εννοεις night breaker.


;)

να στε καλα παιδια!
race breaker eγραψα ε? λαθος . night racer εννοουσα! ειναι πιο καινουργιες απο τις night breaker.

http://www.osram.com/osram_com/Professionals/Automotive_Lighting/Products/Motorcycle_lamps/NIGHT_RACER/index.html

Ichigo
22/06/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xaris XX
Kατα την δικια μου γνωμη θα ελεγα xenon ειναι η καλυτερη λυση και εγω xenon εχω και κανουν την νυχτα μερα χωρις να χρειαζετε να βαλω την μεγαλη σκαλα !!!!!Αλλα να προσεξεις την να βαλεις γιατι τα μουφα και δουλεια καλη δεν κανουν και στραβωνουν τους ολους οδηγους !!!!!!

:rolleyes:

Τους απέναντι οδηγούς τους ρώτησες; Δε μας φτάναν οι λογής καγκουροκουτάκιδες έχουμε και τους "δικούς" μας. Αυτό που προτείνεις στο φίλο είναι άκρως επικίνδυνο για την ίδια του τη μηχανή και τους γύρω του! :mad:

cachilleas
28/06/2010, 22:43
http://www.osram.com/osram_com/Professionals/Automotive_Lighting/Products/Motorcycle_lamps/X_RACER/index.html
πολλα ....υποσχομενες λαμπες, ΤΥΠΟΥ ΧΕΝΟΝ με πιστοποιητικο της ευρωπαικης ενωσης(νομνιμες).

απλα λενε οτι το φως θα ειναι....λευκομπλε........ποσο μπλε ρε παιδια? εχει κανεις κατι αναλογο????
ΜΗΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΠΛΕ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ