PDA

View Full Version : Πρώτη μηχανή



LAKEgogo
21/06/2010, 22:10
Χαιρετώ το φόρουμ, πρώτο μου πόστ και θα ήθελα γνώμες για μια απόφαση αγοράς μηχανής
που σκοπεύω να κάνω σύντομα.

34 Χρονών πλέον, από μηχανές έχω οδηγήσει μόνο τη CBR όταν έδινα για δίπλωμα (παλιά) και
ένα Typhoon που είχα για 2 χρόνια με το οποίο κινδύνεψα 2-3 φορές χωρίς να φταίω και
φοβήθηκα κάπως το θέμα μηχανή ως risky business, αρκούμενος στο πιστό μου Rallye.
Κατάλαβα πάντως ότι τα scooter είναι ότι πιο γελοίο από ενεργητική ασφάλεια και ότι όσο
εμφανής και να είσαι δεν μπορείς ποτέ να θεωρείς δεδομένο ότι οι οδηγοί των αυτοκινήτων
σε έχουν δει.

Προσανατολίζομαι σε κάτι 4χρονο, μεταχειρισμένο, ελαφρύ, ασφαλές, αξιόπιστο και all-around.
Νομίζω θα έχω καλή εξοικίωση και δεν θα χρειαστώ αναγκαστικά κάτι ευκολοδήγητο
αλλά σίγουρα δεν θέλω να συμπεριφέρεται ακραία.
Θα εκτιμούσα τη ροπή σε όλο το φάσμα στροφών, την προοδευτικότητα στο ξεκόλλημα του πίσω μέρους, τα κρατήματα, την κάποια άνεση και την μικρή κατανάλωση.

Η επιλογή μου μάλλον κυμαίνεται από κάτι παλιό, φτηνό αλλά αξιόπιστο πχ XR 250 έως
κάτι προηγμένο και απόλυτο εργαλείο πχ Duke.
Έχω ψάξει αρκετά αλλά μόνο στο internet και έχασα λίγο τη μπάλα με τα πολλά μοντέλα.
Από ύψος νομίζω είμαι καλά στο 1.83 για οτιδήποτε.

Ευχαριστώ

Dumah
21/06/2010, 22:38
Καλησπέρα.
Υπάρχουν πολλά ανάλογα θρεντς σαν το δικό σου...μπορείς να ανατρέξεις και θα πάρεις απάντηση πιστεύω...σε ποιά κατηγορία προσανατολίζεσαι όμως;
Μήπως κάποιο KLE 500, Pegaso; γιατί το Transalp που είναι και πιο δυνατό, είναι πιο βαρύ...

LAKEgogo
22/06/2010, 08:56
Έχω διαβάσει πολύ πράγμα αλλά επειδή οι επιλογές είναι πάρα πολλές και η περίπτωση μου
ξεχωριστή, άνοιξα καινούριο θέμα.
Μάλλον η κατηγορία θα είναι enduro, super motard ή on/off αν και δεν μπορώ να ξεχωρίσω καλά
σε ποιά από αυτές ανήκει η κάθε μηχανή.
Πιό πολύ για άσφαλτο παρά για ανώμαλο δρόμο.
Τα κυβικά μάλλον θα είναι 250.
Ιδανικά : από βάρος πούπουλο, από κράτημα τρένο και από φρένο άγκυρα, γκάζι ας μην έχει τρελό.

Βάζω και μια πρώτη υποψήφια: XR BAJA 96'
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/770942/

McGyver
22/06/2010, 08:59
Honda XL650V Transalp . + _

p@nos
22/06/2010, 09:01
versys
f650gs(το παλιο μονοκυλινδρο)
αμα σου φτανουν παιρνεις το καινουριο ''650''

LAKEgogo
22/06/2010, 09:25
Καλό το versys, καλο και το KLE500 αλλά όλα κάπως ογκώδη μου φαίνονται.
'Αλλες επιλογές σε πιο μικρό κυβισμό;

Lioulios
22/06/2010, 10:36
Αν και έχω θέμα με τα βέρσυς ... Είναι ευκολοοδήγητο , ελαφρύ και ο όγκος του μη σε απασχολεί ,
γιατί ....Δεν έχει όγκο . Εύκολο μηχανάκι . Σου κάνει .

Και τα τρανσάλπ ΟΚ ,αλλά αν πας σε παλαιότερα μοντέλα είναι τεχνολογιακά πολύ πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό .

Kαι με τις διαστάσεις σου ...Μείνε σε κάτι τέτοιο
KLE 500,
Pegaso
Versys
Transalp...
και άσε τα 250 γιατί δεν είσαι κανένα πιτσιρίκι και θα τα βαρεθείς πολύ σύντομα.

LAKEgogo
22/06/2010, 12:50
Το KLE 400 με το 500 τι διαφορές έχουν;
Τα XTX και ΚΤΜ 640 που μου αρέσουν πολύ και ακούω καλά λόγια δε μου τα προτείνετε
λόγω απειρίας μου ή και για άλλους λόγους;
Από ποιά άποψη λες ότι θα βαρεθώ ένα 250, λόγω γκαζιού ή και τίποτα άλλο;

Lioulios
23/06/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από LAKEgogo
Το KLE 400 με το 500 τι διαφορές έχουν;


...Δεν ξέρω αν έχουν ίδια περιφεριακά ή κάποια άλλη διαφορά εκτός τον κυβισμό . Ας πει κάποιος που ξέρει.


Τα XTX και ΚΤΜ 640 που μου αρέσουν πολύ


...Το 640 σαφώς καλύτερο ,αλλά πιο ¨πολυέξοδο¨

και ακούω καλά λόγια δε μου τα προτείνετε
λόγω απειρίας μου ή και για άλλους λόγους;


...Λόγο της ηλικίας σου , έτσι μου ήρθε .


Από ποιά άποψη λες ότι θα βαρεθώ ένα 250, λόγω γκαζιού ή και τίποτα άλλο;


...Και λόγο γκαζιού ,αλλά και με 183cm πιστεύω σου πάει κουτί ένα ανάλογο μηχανάκι (ζελατινάτο) και όχι να κάθεσαι πάνω και να εξαφανίζεται . Θα θέλεις να πάς και κάπου... + πολλά άλλα ,αλλά στην τελική πάρε εσύ αυτό που σου κάνει κέφι και να το οδηγάς τόσο γρήγορα όσο αισθάνεσαι άνετα.

aakkuan
26/06/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LAKEgogo
.

από μηχανές έχω οδηγήσει μόνο τη CBR όταν έδινα για δίπλωμα (παλιά) και




cbr για μαθηματα για διπλωμα;; :hypnotize ζηλευω...

LAKEgogo
26/06/2010, 14:59
Γράψε λάθος, CB 500 ήτανε. :p

McTalas
26/06/2010, 15:02
v-strom

nobody
26/06/2010, 16:39
τα kle εχουν διαφορες και ως προς την χρονια παραγωγης,το 400 ειναι πιο παλιο

Nazgul
26/06/2010, 16:43
Ιδανικά : από βάρος πούπουλο, από κράτημα τρένο και από φρένο άγκυρα, γκάζι ας μην έχει τρελό.


Βασικα θελεις rallye αλλα σε 2 ροδες...

Σαν πρωην κατοχος Rallye.....


Sv650....Στα φρενα αγκυρα θα τα χαλασουμε λιγο αλλα και το rallye επασχε...

LAKEgogo
28/06/2010, 20:09
Αποφάσισα να πάρω Honda XR 250. Κάποια λέγονται XR 250R μήπως ξέρετε τι σημαίνει αυτό;
Επίσης θα ήθελα να ξέρω τι διαφορές έχουν τα μοντέλα ανάλογα με τη χρονολογία.
Λέει άραγε να πάρω κάνα μοντέλο 96 με 1000-1500 ευρώ ή κάνα πιο πρόσφατο με 2500+