PDA

View Full Version : Ερώτηση για ανεμοθώρακα..



ixnilatis
05/07/2005, 14:37
Την Παρασκευή έκανα το πρώτο μου ταξιδάκι με την Varadero! (Θεσσαλονίκη - Ξάνθη - Θεσσαλονίκη)

Όλα καλά! Πήγαμε ήρθαμε τριπλέτα με την γυναίκα και οι βαλίτσες γεμάτες!

460 χιλιόμετρα με 24 ευρώ Νομίζω ότι είναι πολύ καλά!

Όμως ξενέρωσα άσχημα με το εξής:

Μόλις βγήκα περιφεριακό (Θεσσαλονίκη) αν και με το πιο αθόρυβο κράνος όπως λένε (Schuberth) μετά τα 110 χλμ/ω δεν είχα σταθεροποίηση στο κέλυφος του κράνους (το κεφάλι μου το ένιωθα να πηγαίνει αριστερά δεξιά) και ο θόρυβος ήτανε απελπιστικά μεγάλος.
Μόλις χαμήλωνα το κεφάλι μου πίσω από την ζελατίνα όλα καλά...

Σκέφτομαι να τον αλλάξω σήμερα με κάποιον της kappa ή της Givi...
Είναι κατά 10cm πιο ψηλή... (60Χ48)

Τι λέτε θα υπάρχει αισθητή διαφορά ;
Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά που οδηγάω μηχανή με ζελατίνα σε συνδυασμό με ένα τέτοιου επιπέδου κράνος.
:confused: :confused: :confused: :confused:

crs-k
05/07/2005, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
....................................
Τι λέτε θα υπάρχει αισθητή διαφορά ;
Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά που οδηγάω μηχανή με ζελατίνα σε συνδυασμό με ένα τέτοιου επιπέδου κράνος.
:confused: :confused: :confused: :confused:


Σιγουρα θα υπαρχει μεγαλη διαφορα!

Just Do It ! :wave2:

periklisk
05/07/2005, 15:09
Μην το παρακάνεις γιατί αποσταθεροποιείται η μοτοσυκλέτα με πολύ ψηλή ζελατίνα!

tifoefs
05/07/2005, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Την Παρασκευή έκανα το πρώτο μου ταξιδάκι με την Varadero! (Θεσσαλονίκη - Ξάνθη - Θεσσαλονίκη)

Όλα καλά! Πήγαμε ήρθαμε τριπλέτα με την γυναίκα και οι βαλίτσες γεμάτες!

460 χιλιόμετρα με 24 ευρώ Νομίζω ότι είναι πολύ καλά!

Όμως ξενέρωσα άσχημα με το εξής:

Μόλις βγήκα περιφεριακό (Θεσσαλονίκη) αν και με το πιο αθόρυβο κράνος όπως λένε (Schuberth) μετά τα 110 χλμ/ω δεν είχα σταθεροποίηση στο κέλυφος του κράνους (το κεφάλι μου το ένιωθα να πηγαίνει αριστερά δεξιά) και ο θόρυβος ήτανε απελπιστικά μεγάλος.
Μόλις χαμήλωνα το κεφάλι μου πίσω από την ζελατίνα όλα καλά...

Σκέφτομαι να τον αλλάξω σήμερα με κάποιον της kappa ή της Givi...
Είναι κατά 10cm πιο ψηλή... (60Χ48)

Τι λέτε θα υπάρχει αισθητή διαφορά ;
Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά που οδηγάω μηχανή με ζελατίνα σε συνδυασμό με ένα τέτοιου επιπέδου κράνος.
:confused: :confused: :confused: :confused:

Αν καταλαβα καλα κουνιοτανε το κρανος ;;;

Πηρες μεγαλο νουμερο ;;

Η ζελατινα εχει 2 θεσεις !! Μια που σφιγγει πανω στο κρανος και μια που μενει λιγο πιο μπροστα καπου 1-2 mm !!!

Αν πηρες μεγαλο νουμερο αλλαξε το με μικροτερο, αλλα τη ζελατινα απο τα αυτια της μπορεις να την σφιξεις πανω στο κρανος και εχεις 0 θορυβο φιλε μου !!!

:winka:

Πανω απο τα 160-170 εχει ενα μικρο βουισμα αλλα ειναι μονο του εξωτερικου αερα !

:evil:

Αν εννοεις να αλλαξεις τη ζελατινα της μηχανης μη παρεις υψηλη γιατι θα εχεις ταλαντωσεις σε δυνατο αερα. Αλλα με το βαρκαδερο ποσο θα πας ! 160-170 ! Μετα γινονται δυσκολα τα πραματα με τετοιο μηχανημα.

:smokin:

ixnilatis
05/07/2005, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αν καταλαβα καλα κουνιοτανε το κρανος ;;;

Πηρες μεγαλο νουμερο ;;

Η ζελατινα εχει 2 θεσεις !! Μια που σφιγγει πανω στο κρανος και μια που μενει λιγο πιο μπροστα καπου 1-2 mm !!!

Αν πηρες μεγαλο νουμερο αλλαξε το με μικροτερο, αλλα τη ζελατινα απο τα αυτια της μπορεις να την σφιξεις πανω στο κρανος και εχεις 0 θορυβο φιλε μου !!!

:winka:

Πανω απο τα 160-170 εχει ενα μικρο βουισμα αλλα ειναι μονο του εξωτερικου αερα !

:evil:

Αν εννοεις να αλλαξεις τη ζελατινα της μηχανης μη παρεις υψηλη γιατι θα εχεις ταλαντωσεις σε δυνατο αερα. Αλλα με το βαρκαδερο ποσο θα πας ! 160-170 ! Μετα γινονται δυσκολα τα πραματα με τετοιο μηχανημα.

:smokin:

Καλά κατάλαβες!
Κουνιότανε το κράνος και ταυτόχρονα είχα και πολύ θόρυβο.
Την ζελατίνα του κράνους την είχα στην θέση που εφάπτεται με το κέλυφος του κράνους.
Τελικά πριν λίγη ώρα έβαλα μια ψηλότερη της kappa και ελαφρώς σκουρότερη.
Βγήκα στον δρόμο για Χαλκιδική για να την δοκιμάσω και είδα αρκετή διαφορά με τον μανίσιο ανεμοθώρακα.
Αλλά πάλι έχω αρκετό θόρυβο από τα 120 χλμ/ω.
:(

Μου φαίνεται ότι πρέπει να οδηγάω με αρκετά σπασμένη τη μέση μου...

tifoefs
05/07/2005, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Καλά κατάλαβες!
Κουνιότανε το κράνος και ταυτόχρονα είχα και πολύ θόρυβο.
Την ζελατίνα του κράνους την είχα στην θέση που εφάπτεται με το κέλυφος του κράνους.
Τελικά πριν λίγη ώρα έβαλα μια ψηλότερη της kappa και ελαφρώς σκουρότερη.
Βγήκα στον δρόμο για Χαλκιδική για να την δοκιμάσω και είδα αρκετή διαφορά με τον μανίσιο ανεμοθώρακα.
Αλλά πάλι έχω αρκετό θόρυβο από τα 120 χλμ/ω.
:(

Μου φαίνεται ότι πρέπει να οδηγάω με αρκετά σπασμένη τη μέση μου...

Το κρανος ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ να κουνιεται !!

Εχεις μεγαλο νουμερο !! Παρε πιο μικρο !!

Θες να πεις οτι οταν σε πιεζει ο αερας απο μπροστα χορευει πανω στο κεφαλι σου ;;;

Τη μεση σου κρατα την ισια αλλοιως σε μεγαλα ταξιδια θα πιαστεις ασχημα !

ixnilatis
06/07/2005, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Το κρανος ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ να κουνιεται !!

Εχεις μεγαλο νουμερο !! Παρε πιο μικρο !!

Θες να πεις οτι οταν σε πιεζει ο αερας απο μπροστα χορευει πανω στο κεφαλι σου ;;;

Τη μεση σου κρατα την ισια αλλοιως σε μεγαλα ταξιδια θα πιαστεις ασχημα !

Δεν χορεύει το κράνος πάνω στο κεφάλι μου...αλλά ολόκλήρο το κεφάλι μου.
Το κράνος είναι στο νούμερο μου ρε γμτ... ένα νούμερο μικρότερο με πιέζε πάρα πολύ σε σημείο πονοκέφαλου...
Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ ρε φούστη μου..... :sad:

tifoefs
06/07/2005, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Δεν χορεύει το κράνος πάνω στο κεφάλι μου...αλλά ολόκλήρο το κεφάλι μου.
Το κράνος είναι στο νούμερο μου ρε γμτ... ένα νούμερο μικρότερο με πιέζε πάρα πολύ σε σημείο πονοκέφαλου...
Έχω απογοητευτεί τόσο πολύ ρε φούστη μου..... :sad:

Καταλαβα !! Μην ανησυχεις ! Εγω ειμαι 48 τωρα και ειμαι σχεδον κουφος !
Σιγα σιγα θα κουφαθεις και συ μονο που θα αργησει λιγο μια και το κρανος ειναι το πιο ησυχο που υπαρχει !
Στα νειατα μου δεν υπηρχαν αθορυβα κρανη !

Βαλε για δοκιμη αλλα κρανη και θα καταλαβεις τι γινεται ! Θα εχεις σαμπα ντιρλιλι στ' αυτια σου. Απο μια μερια καλο ειναι γιατι δε θ' ακους τις στριγγλιες απο τις τσαπερδονες που θ' ανεβαινουν για βολτα !

καλα χιλιομετρα και καλως ορισες στους κουφους


:look: :hypnotize :uplate: :beer: :beer: :evil: :D

rsp
06/07/2005, 11:38
Δεν ξερω τι εμπειρια εχεις με τις μηχανες, ουτε και ποσο ψηλος εισαι αλλα θα σου πω οτι εγω ειμαι 1.90 και ειχα βαλει τη μεγαλη ζελατινα τις Γκιβι και ειχε μεγαλη διαφορα και οταν εκανα μεγαλα ταξιδια εβαζα απο πανω το φινακι της Touratech και πηγενα ξεκουραστα και αθορυβα με διακοσαρες. Αν και το κρανος μου δεν ηταν Schubert αλλα AGV..

tifoefs
06/07/2005, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Δεν ξερω τι εμπειρια εχεις με τις μηχανες, ουτε και ποσο ψηλος εισαι αλλα θα σου πω οτι εγω ειμαι 1.90 και ειχα βαλει τη μεγαλη ζελατινα τις Γκιβι και ειχε μεγαλη διαφορα και οταν εκανα μεγαλα ταξιδια εβαζα απο πανω το φινακι της Touratech και πηγενα ξεκουραστα και αθορυβα με διακοσαρες. Αν και το κρανος μου δεν ηταν Schubert αλλα AGV..

Ειμαι 1,80 αλλα ρε συ απο τα 18 μου που αρχισα με μηχανες (ηταν τοτε σωτηριο ετος 1976) τα κρανη ητανε σπανιο πραμα και αργοτερα οι μαπες που κυκλοφορουσαν καλυτερα να φοραγες κατσαρολα της μανας παρα κρανος !!

Αλλα ο φιλος εδω στο τοπικ δεν εχει συνηθισει τον αερα και φυσικο ειναι να τουρχεται αποτομο !

:smilea: :beer:

ixnilatis
06/07/2005, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ειμαι 1,80 αλλα ρε συ απο τα 18 μου που αρχισα με μηχανες (ηταν τοτε σωτηριο ετος 1976) τα κρανη ητανε σπανιο πραμα και αργοτερα οι μαπες που κυκλοφορουσαν καλυτερα να φοραγες κατσαρολα της μανας παρα κρανος !!

Αλλα ο φιλος εδω στο τοπικ δεν εχει συνηθισει τον αερα και φυσικο ειναι να τουρχεται αποτομο !

:smilea: :beer:


Αυτό ακριβώς φίλε μου!

Δεν έχω συνηθήσει στον αέρα και όπως προείπα είναι η πρώτη μοτοσικλέτα που αγοράζω, όπως και το πρώτο μικρό ταξίδι που έκανα!
Θα πρέπει να συνηθίσω στον αέρα και θα την ψάξω και για το finaki της Touratech
:smilea:

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

tifoefs
06/07/2005, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Αυτό ακριβώς φίλε μου!

Δεν έχω συνηθήσει στον αέρα και όπως προείπα είναι η πρώτη μοτοσικλέτα που αγοράζω, όπως και το πρώτο μικρό ταξίδι που έκανα!
Θα πρέπει να συνηθίσω στον αέρα και θα την ψάξω και για το finaki της Touratech
:smilea:

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

Καλα χλμ !!!

Οταν σε βρω και ουρλιαζω μη παρεξηγηθεις ! Ειναι η κουφαμαρα !!

:hypnotize :hypnotize :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :sun: