PDA

View Full Version : Πολύ λάδι βρε παιδί μου



aardvark
22/06/2010, 09:04
Εχωντας σώας τας φρένας και πλήρη επίγνωση των πράξεων μου μπαίνω στα ποτισμένα με λάδια και υγρά φρένων χωράφια των τεχνικών θεμάτων να πώ και εγώ τον πόνο μου και να ακούσω τις φωτισμένες απαντήσεις σας.( μετά από τέτοια εισαγωγή αν μπορείται μην μου απαντάτε)
H ερώτηση είναι η εξής σε vstrom 650 του 08 που πήρα μεταχειρισμένο είναι η δεύτερη φορά που όταν το παίρνω από το συνεργείο μετά από αλλαγή λαδιών βλέπω την στάθμη του λαδιού να είναι πάρα πολύ ψηλά δλδ οταν η μηχανή είναι όρθια ή στο διπλό το γυαλάκι φαίνεται γεμάτο λάδι και πρέπει να γείρω την μηχανή πααρα πολυ στο πλάι για να δω το λάδι να κατεβαίνει και να μπαίνει εντός ορίων F-L. Την πρώτη φορά με μεγάλη συριγγα έβγαλα γύρω στα 250ml (μπορεί και παραπάνω)ήρθε στα ίσα του και συνέχισα την ζωή μου θεωρώντας απλά οτι του μαστορα του περίσσευε λαδάκι και είπε να βάλει λίγο παραπάνω ακριβώς όμως το ίδιο συνέβει και την δεύτερη φορά σε άλλο συνεργείο (αντιπροσωπεία συγκεριμένα) ο οποίος όταν τον ρώτησα γιατί φαίνεται να έχει περισσότερο λάδι από το κανονικο μου είπε ότι έβαλε ακριβως την ποσότητα που ορίζει ο κατασκευαστης να μην το βγάλω και σιγά σιγά θα έρθει στα ίσα του????
Μετά από 500χλμ δεν έχει έρθει, να το βγάλω ή να μην ασχοληθώ? και γιατί το γυαλάκι να δείχνει λάθος ένδειξη και είναι κακό ο κινητήρας να έχει παραπάνω λάδι αν εχει ? επίσης υπάρχει θεός και μετά θάνατον ζωή πότε θα καταστραφεί ο κόσμος κ.α.
Κάθε απάντηση δεκτή εκτός από κακεντρεχή σχόλια για το απόλυτο μηχάνημα οδήγησης και υπερτατο δώρο του τσακ νορρις στην ανθρωποτητα (λέγε με strom, v strom)

Gandalf dr685sm
22/06/2010, 09:08
Πως το μετράς το λαδάκι;... το έχεις αφήσει το μηχανάκι να δουλέψει λίγο;

Συνήθως θέλει κανά 5λεπτο λειτουργίας για να δείξει σωστά. Τους λόγους δεν τους θυμάμαι καλά αλλά έχει εδώ τζιμάνια να στο κάνουν νια-νιά τεχνικά.

Νομίζω οτι κάτι έχει να κάνει με την κυκλοφορία του σε όλο το μοτέρ, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να φύγει και καμιά ινδιάνικη πατάτα τότε καλό είναι να στο αναλύσουν άλλοι.

Θυμάμαι πάντως και απο το manual πως πρέπει να δουλέψει λίγο το μηχανάκι και μετά να μετρήσεις.

Gandalf

XJR_Billy
22/06/2010, 09:12
:lol: :lol: :rotflmao:
Σ'ωραίος ρε φίλε !!:beer: :beer:

Δεν έχω ακούσει ποτέ να πειραχτεί κινητήρας από λίγο παραπάνω λαδάκι.
Αφού δεν κατεβαίνει κιόλας, το απόλυτο εργαλείο δουλεύει τζιτζί.:cool:

OldMan
22/06/2010, 09:13
Αν σου βάζουν την σωστή ποσότητα λαδιού και αυτό ανεβαίνει πολύ ψηλότερα από το max, τότε είναι μια - κατά το μάλλον ή ήττον - απόδειξη ότι ΔΕΝ σου αλλάζουν το φίλτρο λαδιού .. :winka:

aardvark
22/06/2010, 09:15
Μετα από οδήγηση περιμένω κανένα 5-10λεπτα και το τσεκάρω

Gandalf dr685sm
22/06/2010, 09:16
e... μάλλον τότε αυτό που λέει ο Oldman παίζει...

Gandalf

jimmis5
22/06/2010, 09:17
Με παραπανω παθαινει(πεταει της τσιμουχες συνηθως) οπως και με παρακατω(τα γνωστ).
Για να ελενξεις την σταθμη βαζεις για κανα 3-4λεπτα τον κινητηρα σε λειτουργια να γεμισει το φιλτρο κτλ αφηνεις ενα 2-3λεπτα και ελενχεις.Το ποσα λιτρα βαζεις μεσα το καθοριζει το manuali, και αποκλειεται να σου βαλαν παραπανω ειδικα σε αντιπροσωπεια..

Ο επομενος παρακαλω:lol: :wave2:

OldMan
22/06/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δεν έχω ακούσει ποτέ να πειραχτεί κινητήρας από λίγο παραπάνω λαδάκι.
Σωστά, γιατί από το "μπαμ" που κάνει κουφαίνεσαι ...:winka:

aardvark
22/06/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν σου βάζουν την σωστή ποσότητα λαδιού και αυτό ανεβαίνει πολύ ψηλότερα από το max, τότε είναι μια - κατά το μάλλον ή ήττον - απόδειξη ότι ΔΕΝ σου αλλάζουν το φίλτρο λαδιού .. :winka:
Την τελευταία φορά στην αντιπροσωπεία μου το αλλάξαν σίγουρα γιατί είχε περάσει από το μυαλο μου, είχα σημαδέψει το παλιό και το τσέκαρα

Tpap
22/06/2010, 09:26
Ενώ ξεκινάς όμορφα:

Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
Εχωντας σώας τας φρένας και πλήρη επίγνωση των πράξεων μου μπαίνω στα ποτισμένα με λάδια και υγρά φρένων χωράφια των τεχνικών θεμάτων να πώ και εγώ τον πόνο μου και να ακούσω τις φωτισμένες απαντήσεις σας.( μετά από τέτοια εισαγωγή αν μπορείται μην μου απαντάτε)


μετά το γ@Μ@ς:

Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
.... σε vstrom 650 του 08 που πήρα μεταχειρισμένο...

:lol: :lol:





Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
μετά από αλλαγή λαδιών βλέπω την στάθμη του λαδιού να είναι πάρα πολύ ψηλά
σου βάζουν περισσότερο επειδή το καίει. :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
μου είπε ότι έβαλε ακριβως την ποσότητα που ορίζει ο κατασκευαστης να μην το βγάλω και σιγά σιγά θα έρθει στα ίσα του...
Αυτό εννοούσε ο πρωτομάστορας, με το παραπάνω..:D


Μην ανησυχείς...όλα καλά. :rotflmao: :wave2: :beer:

XJR_Billy
22/06/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σωστά, γιατί από το "μπαμ" που κάνει κουφαίνεσαι ...:winka:

:D :lol: :lol: :lol:
Respect master!!:beer:

OldMan
22/06/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
Την τελευταία φορά στην αντιπροσωπεία μου το αλλάξαν σίγουρα γιατί είχε περάσει από το μυαλο μου, είχα σημαδέψει το παλιό και το τσέκαρα
Τότε κάτι δεν κανουν σωστά εκεί γύρω...

(πρέπει να έχει μια βίδα που "στραγγίζει" τον θάλαμο του φίλτρου ή κάτι τέτοιο ..)

Tpap
22/06/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τότε κάτι δεν κανουν σωστά εκεί γύρω...

(πρέπει να έχει μια βίδα που "στραγγίζει" τον θάλαμο του φίλτρου ή κάτι τέτοιο ..)

Το φίλτρο είναι καρτριτζ.

georgis4
22/06/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πως το μετράς το λαδάκι;... το έχεις αφήσει το μηχανάκι να δουλέψει λίγο;

Συνήθως θέλει κανά 5λεπτο λειτουργίας για να δείξει σωστά. Τους λόγους δεν τους θυμάμαι καλά αλλά έχει εδώ τζιμάνια να στο κάνουν νια-νιά τεχνικά.

Νομίζω οτι κάτι έχει να κάνει με την κυκλοφορία του σε όλο το μοτέρ, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να φύγει και καμιά ινδιάνικη πατάτα τότε καλό είναι να στο αναλύσουν άλλοι.

Θυμάμαι πάντως και απο το manual πως πρέπει να δουλέψει λίγο το μηχανάκι και μετά να μετρήσεις.

Gandalf
Αυτο ακριβως...:smilea:
Το συνηθες ειναι αν ειναι κρυο το μηχανακι να μη φαινεται καθολου το λαδι στο τζαμακι η οταν ειναι ζεστο (μετα απο βολτα) να φαινεται μεχρι επανω γεματο...
Οταν σβησεις το μηχανακι μετα απο πολυωρη βολτα περιμενε 5 λεπτακια να *κατσουν* και τσεκαρε.

Tpap
22/06/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Το συνηθες ειναι αν ειναι κρυο το μηχανακι να μη φαινεται καθολου το λαδι στο τζαμακι η οταν ειναι ζεστο (μετα απο βολτα) να φαινεται μεχρι επανω γεματο...


Είσαι σίγουρος ότι δεν συμβαίνει το ανάποδο..?:confused:

OldMan
22/06/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Το φίλτρο είναι καρτριτζ.
Και οι αναβάτες τρώνε πόρριτζ.

Tpap
22/06/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και οι αναβάτες τρώνε πόρριτζ.

για να δουλέβ' τ'αντεράκι..? :lol:

aardvark
22/06/2010, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τότε κάτι δεν κανουν σωστά εκεί γύρω...

(πρέπει να έχει μια βίδα που "στραγγίζει" τον θάλαμο του φίλτρου ή κάτι τέτοιο ..)


Το φίλτρο είναι καρτριτζ.




Μιλατε με γρίφους γέροντες

Tpap
22/06/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
Μιλατε με γρίφους γέροντες

ΕΓΩ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΡΕ ΨΑΡΟΥΚΛΑ...??? :mad: :a015:




:rotflmao: :lol:

dirtbird
22/06/2010, 11:06
To εν λόγω δίτροχο κατασκεύασμα που το φυλάει το λαδάκι του?

Όλο μέσα στο μοτέρ ή έχει και ξεχωριστό δοχείο?

Αν το πρώτο, τότενΕς ελέγχουμε στάθμη πουρνό-πουρνό με την αυγούλα φτάνει να μη τσιλιμπυρδίζαμδε το προηγουμενο βράδυ σε ύποπτα μέρη μέχρι πρωίας (εκτός και αν ο υποφαινόμενος από τα παραπάνω μέγας κατασκευαστής 2τροχων και 4τροχων ομοιωμάτων ορίζει με σαφή τρόπο κάποια ιδιαίτερη διαδικασία στα - ομολογουμένως- κατατοπιστικότατα -συνήθως- εγχειρίδια του).

Επίσης μία ερώτηση-παγίδα που θα μπορούσες να απευθύνεις στους -κατά δήλωση σου- μηχανικούς είναι η παρακάτω (αλλά κάντο σιγά-σιγά με τρόπο):
-Mάστορα...
-Παρακαλώ
-Όταν άδειαζες τα λάδια...
-... νναααιιιι....
-... μέχρι ποιό νούμερο μέτρησες πριν ξαναβιδώσεις την τάπα του κάρτερ?


Εάν ο μάστορας δεν κομπιάσει ούτε χιλιοστό του δευτερολέπτου και σε αρχίσει στα γαμσταυρίδια, είναι αθώος (μακάρι να μπορούσαμε να πούμε το ίδιο για το μηχανάκι σου, έχουν προσπαθήσει πολλοί στο παρελθόν και ... έχουν αποτύχει οικτρά)

Εάν ο μάστορας κομπιάσει προς στιγμήν και μετά αρχίσει τα 'τι είναι αυτά που μΕ λέτε και σας παρακαλώ' κτλ., τότε είναι φουλ ένοχος (κάνει το παπί γιατί ξέρει πολύ καλά ότι ίσα-ισα που αδειάζει λίγα λαδάκια, μετά πετάει πάνω το τετράλιτρο το μοΝΤουλ ενώ κοιτάει στη φορητή το μουντιάλ και ενώ θεωρητικά πρέπει να βάλει 2.3 λτ το βγάζει στα 3.....).

Εάν σε κοιτάξει σαν να του μιλάει αρειανός, τότε απλώς είναι λίγο άσχετος (θεωρεί ότι κι αν του πέσει λίγο λαδάκι παρ'πανω δε μΠειράζει...) αλλά δεν έχει κακή πρόθεση.

Όσο για τους προαπαντήσαντες... μην δίνεις σημασία. Απλώς βρίσκονται σε κατάσταση κουάκερ στέιτ (φουλ πρωτογενές για πομόνες Περκινς, ο ΤουΠαπ θα σε κατατοπίσει ιδανικά όποτε χρειαστείς).



:D :D

georgis4
22/06/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Είσαι σίγουρος ότι δεν συμβαίνει το ανάποδο..?:confused:
Στο WR και οσα μοτο εχουν περασει απο τα χερια μου ετσι ηταν (XR/BANDIT)....κρυο και αναποδα να το γυρισεις το WRακι (που λεει ο λογος) δεν θα φανει λαδι και συμπτωματικα χτες αλλαξα λαδακια στην YAMAHA :D
Μια ματια στο manual θα διαφωτίσει...κακως ο φιλος αμεσως ΕΒΓΑΛΕ λαδι για να φτιαξει την σταθμη πριν το ψαξει.:nono:

Tpap
22/06/2010, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Στο δικο μου ακριβώς ετσι ειναι....κρυο και αναποδα να το γυρισεις (που λεει ο λογος) δεν θα φανει λαδι και συμπτωματικα χτες αλλαξα λαδακια στην YAMAHA :D

ρΕ κολλητέ, ΣΟΥΖΟΥΚΙ δεν είναι το στρώμα...?

Τι σΚέση έχουν τα γιαμάχα..? :confused:

georgis4
22/06/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ρΕ κολλητέ, ΣΟΥΖΟΥΚΙ δεν είναι το στρώμα...?

Τι σΚέση έχουν τα γιαμάχα..? :confused:
Για το δικο μου ελεγα βρε που αναρωτηθηκες πιο πανω αν ειμαι σιγουρος :p
Για το στρωματεξ εγραψα να δει το manual του που 100% αναφερει τον τροπο τσεκαρισματος της σταθμης:smilea:

aardvark
22/06/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ΕΓΩ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΡΕ ΨΑΡΟΥΚΛΑ...??? :mad: :a015:




:rotflmao: :lol:


Μου χάλασες την εικόνα ρε γ@μώτο
Σεβάσμιος γεροντας σε ανήλιαγο υπόγειο γεματο μυστικιστικά συμβολα στους τοιχους
να κάθεται σταυροπόδι με το απόλυτο repair manual στα γονατα του γραμμενο με αιμα
απ τον αμπτουλ αλ αλχαζρεντ(τον τρελό αραβα),
γύρω του να αιωρούνται κυλινδροπίστονα και τρομπες βενζίνης
ενω αριστερα και δεξια (αυτό θα σου αρέσει) πρόθυμες γυμνόστηθες παρθενες με
ροπόκλειδα (facoma) και αλενοκλειδα ετοιμες σε καθε σου νευμα να εκπληρώσουν
την παραμικρή σου επιθυμία
Είδες που δεν είναι κακό να είσαι σεβάσμιος γερων?:rotflmao:

πωπω δεν την παλεύω στην δουλειά σήμερα:a11:

Anritsu
22/06/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν σου βάζουν την σωστή ποσότητα λαδιού και αυτό ανεβαίνει πολύ ψηλότερα από το max, τότε είναι μια - κατά το μάλλον ή ήττον - απόδειξη ότι ΔΕΝ σου αλλάζουν το φίλτρο λαδιού .. :winka:

Μα κάλα τι φίλτρά εχουνε τα στρώματα ? Τα φίλτρα που ξέρω εγώ κρατάνε 80 - 100 ml , όχι 250 ml που λέει ο φίλος ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Αυτο ακριβως...:smilea:
Το συνηθες ειναι αν ειναι κρυο το μηχανακι να μη φαινεται καθολου το λαδι στο τζαμακι η οταν ειναι ζεστο (μετα απο βολτα) να φαινεται μεχρι επανω γεματο...
Οταν σβησεις το μηχανακι μετα απο πολυωρη βολτα περιμενε 5 λεπτακια να *κατσουν* και τσεκαρε.

Δεν ξέρω τι λένε τα μανιουαλιά αλλά να βλέπεις όλο το τζάμι άδειο με κινητήρα κρύο , όταν προφανώς το κάρτερ έχει μέσα όλο του λάδι μου φαίνεται εντελώς "κουφό" . Το καταλαβαίνω λόγω θέρμανσης το λάδι να διογκώνεται λίγο αλλά όχι και κρύο να εξαφανίζεται απο το τζάμι . Στο παπάκι που έχω και το κοιτάζω κάθε πρωί πριν πάω δουλειά είναι εκει που πρέπει , ενα κλικ κάτω απο το MAX .Επίσης μετά απο πολύωρη βόλτα που τα λαδια έχουνε πάρει "βράση" νομιζώ οτι 5 λεπτά είναι πολύ λίγα . Οπώς και να έχει παρακολουθώ το θέμα με περίσσιο ενδιαφέρον . Τελικά μου φαίνεται το παραδοσιακό στικακι στην τάπα ήταν πολύ πιο βολικό απο το τζάμι . Το τζάιμ κάνει κακό στην μέση ...


:D :wave2:


Και επι τη ευκαιρία ξέρει κανένας τα ορυκτέλαια 20W σε παπί καλοκαριατικά για πόσα χλμ συνίστανται ? 12 εβρα το λίτρο το πλέρωκα , ένα αυστραλέζικο , και λέω να το αλλάξω μεταξύ 1500 - 2000 χλμ ? Ειναι λίγα ή πολλά ?

lspiros
22/06/2010, 12:48
παιδια.........παιδια...............
στα μοτορια με υγρο καρτερ (το λαδι αποθηκευεται σε ελαιολεκανη),το λαδι ελεγχεται απο το τζαμακι η απο δεικτη οταν το μοτερ ειναι κρυο.να εχει στραγγιξει ολο και να εχει καταληξει στην ελαιολεκανη...
στα μοτορια με ξηρο η ημιξηρο καρτερ,δηλαδη που αποθηκευουν λαδι εκτος του μοτερ σε δοχειο η ακομα και στο σκελετο,σε αυτα βαζουμε μπροστα περιμενουμε (αναλογα το μοντελο και τις οδηγιες του κατασκευαστη)και μετραμε...
για το vstrom δεν ξερω τι απο τα παραπανω ισχυει αλλα σιγουρα ανηκει σε μια απο τις δυο κατηγοριες...:wave2:
το περισσοτερο λαδι κανει εξισου ζημια με το λιγοτερο:smokin:

Albatros
22/06/2010, 12:58
Στο manual λέει,
1.ξεκινήστε τον κινητήρα κ λειτουργήστε τον για λίγα λεπτά
2.Σβήστε το κινητήρα κ περιμένετε 3 λεπτά
3.Κρατήστε τη μοτο κάθετα κ ελέγξτε τη στάθμη λαδιού στο παραθυρο ελέγχου.
4. Η στάθμη πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στα L & F όρια διαφορετικά θα προκληθεί ζημιά στο κινητήρα.

Ο έλεγχος να γίνεται καθημερινά...
:beer:

georgis4
22/06/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
παιδια.........παιδια...............
στα μοτορια με υγρο καρτερ (το λαδι αποθηκευεται σε ελαιολεκανη),το λαδι ελεγχεται απο το τζαμακι η απο δεικτη οταν το μοτερ ειναι κρυο.να εχει στραγγιξει ολο και να εχει καταληξει στην ελαιολεκανη...
στα μοτορια με ξηρο η ημιξηρο καρτερ,δηλαδη που αποθηκευουν λαδι εκτος του μοτερ σε δοχειο η ακομα και στο σκελετο,σε αυτα βαζουμε μπροστα περιμενουμε (αναλογα το μοντελο και τις οδηγιες του κατασκευαστη)και μετραμε...
για το vstrom δεν ξερω τι απο τα παραπανω ισχυει αλλα σιγουρα ανηκει σε μια απο τις δυο κατηγοριες...:wave2:
το περισσοτερο λαδι κανει εξισου ζημια με το λιγοτερο:smokin:
Yγρο :blush: καρτερ και δεν συμβαινει αυτο...μονο ζεστο το μηχανακι με ακριβως τις ιδιες οδηγιες που δινει ο φιλος απο πανω ερχεται η σταθμη στο τζαμακι και ελενχω στο δικο μου (WR250X)

xtasi
22/06/2010, 15:33
Μα κάλα τι φίλτρά εχουνε τα στρώματα ? Τα φίλτρα που ξέρω εγώ κρατάνε 80 - 100 ml , όχι 250 ml που λέει ο φίλος ...

ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΔΙΑ(+ΦΙΛΤΡΟ),ΕΒΑΛΑ 200ml ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ Η ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ..

aardvark
22/06/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird



Εάν ο μάστορας κομπιάσει προς στιγμήν και μετά αρχίσει τα 'τι είναι αυτά που μΕ λέτε και σας παρακαλώ' κτλ., τότε είναι φουλ ένοχος (κάνει το παπί γιατί ξέρει πολύ καλά ότι ίσα-ισα που αδειάζει λίγα λαδάκια, μετά πετάει πάνω το τετράλιτρο το μοΝΤουλ ενώ κοιτάει στη φορητή το μουντιάλ και ενώ θεωρητικά πρέπει να βάλει 2.3 λτ το βγάζει στα 3.....).

Εάν σε κοιτάξει σαν να του μιλάει αρειανός, τότε απλώς είναι λίγο άσχετος (θεωρεί ότι κι αν του πέσει λίγο λαδάκι παρ'πανω δε μΠειράζει...) αλλά δεν έχει κακή πρόθεση.




:D :D


Φοβερή περιγραφή, μου θύμησες ένα μάστορα που πήγαινα παλια ένα yamaha που είχα και που τον όρο "κατα προσέγγιση" τον είχε ξεχειλώσει μεχρι τους αστραγάλους ειδικά στην κοστολόγηση


Τέλος πάντων ξανατσέκαρα την στάθμη του λαδιού μετά από 3 λεπτά όπως περιγράφει στο μανουαλ και ανέφερε και ο albatros και πάλι ηταν πολύ ψηλά οπότε βλέπω να πέφτει αφαίμαξη

bikerted
22/06/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
Εχωντας σώας τας φρένας και πλήρη επίγνωση των πράξεων μου μπαίνω στα ποτισμένα με λάδια και υγρά φρένων χωράφια των τεχνικών θεμάτων να πώ και εγώ τον πόνο μου και να ακούσω τις φωτισμένες απαντήσεις σας.( μετά από τέτοια εισαγωγή αν μπορείται μην μου απαντάτε)
H ερώτηση είναι η εξής σε vstrom 650 του 08 που πήρα μεταχειρισμένο είναι η δεύτερη φορά που όταν το παίρνω από το συνεργείο μετά από αλλαγή λαδιών βλέπω την στάθμη του λαδιού να είναι πάρα πολύ ψηλά δλδ οταν η μηχανή είναι όρθια ή στο διπλό το γυαλάκι φαίνεται γεμάτο λάδι και πρέπει να γείρω την μηχανή πααρα πολυ στο πλάι για να δω το λάδι να κατεβαίνει και να μπαίνει εντός ορίων F-L. Την πρώτη φορά με μεγάλη συριγγα έβγαλα γύρω στα 250ml (μπορεί και παραπάνω)ήρθε στα ίσα του και συνέχισα την ζωή μου θεωρώντας απλά οτι του μαστορα του περίσσευε λαδάκι και είπε να βάλει λίγο παραπάνω ακριβώς όμως το ίδιο συνέβει και την δεύτερη φορά σε άλλο συνεργείο (αντιπροσωπεία συγκεριμένα) ο οποίος όταν τον ρώτησα γιατί φαίνεται να έχει περισσότερο λάδι από το κανονικο μου είπε ότι έβαλε ακριβως την ποσότητα που ορίζει ο κατασκευαστης να μην το βγάλω και σιγά σιγά θα έρθει στα ίσα του????
Μετά από 500χλμ δεν έχει έρθει, να το βγάλω ή να μην ασχοληθώ? και γιατί το γυαλάκι να δείχνει λάθος ένδειξη και είναι κακό ο κινητήρας να έχει παραπάνω λάδι αν εχει ? επίσης υπάρχει θεός και μετά θάνατον ζωή πότε θα καταστραφεί ο κόσμος κ.α.
Κάθε απάντηση δεκτή εκτός από κακεντρεχή σχόλια για το απόλυτο μηχάνημα οδήγησης και υπερτατο δώρο του τσακ νορρις στην ανθρωποτητα (λέγε με strom, v strom)


:wave2:

reinmeister
23/06/2010, 04:02
στην διαδικασια αλλαγης λαδιων κι ελεγχου τους,το μονο που κανουμε με βαση τον κατασκευαστη ,ειναι ο ελεγχος της σταθμης τους...ΔΕΝ βαζουμε την ποσοτητα που λεει...βαζουμε αυτη που χρειαζεται σε καθε περιπτωση...

ο λογος ειναι απλος κι εχει να κανει με την ποσοτητα που μενει καθε φορα μεσα στο καρτερ,η οποια ΔΕΝ ειναι ποτε ακριβως η ιδια...

ενημερωστε και τους μαστορες σας ετσι ωστε καποια στιγμη να σταματησουν να τον παιζουν πανω στα μηχανακια σας...

dirtbird
23/06/2010, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στην διαδικασια αλλαγης λαδιων κι ελεγχου τους,το μονο που κανουμε με βαση τον κατασκευαστη ,ειναι ο ελεγχος της σταθμης τους...ΔΕΝ βαζουμε την ποσοτητα που λεει...βαζουμε αυτη που χρειαζεται σε καθε περιπτωση...

ο λογος ειναι απλος κι εχει να κανει με την ποσοτητα που μενει καθε φορα μεσα στο καρτερ,η οποια ΔΕΝ ειναι ποτε ακριβως η ιδια...

ενημερωστε και τους μαστορες σας ετσι ωστε καποια στιγμη να σταματησουν να τον παιζουν πανω στα μηχανακια σας...

:a18: :a18: αν και ετοιμάσου για την επόμενη ερώτηση που θα σου ζητάει το σχετικό λογάριθμο υπολογισμού ποσότητας που φυσικά θα πρέπει να βασίζεται σε επαρκές στατιστικό παράδειγμα, να καλύπτει μέχρι και τα URAL και τέλος να λαμβάνει υπόψιν του τις κλιματικές συνθέκες (σε εύρος τουλάχιστον 16 μηνών γιατί νωρίτερα δεν...) σε συνδυασμό φυσικά με τους βιόρρυθμους του ιδιοκτήτη....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

vassilis79
23/06/2010, 06:10
Για να τσεκαρεις σωστα τα λαδια θα πρεπει να δουλεψει το μηχανακι μεχρι η ενδειξη της θερμοκρασιας να ''πιασει'' τις τρεις μπαρες .
Σβηνουμε το μηχανακι για τρια - τεσσερα λεπτα και στην συνεχεια ελεγχουμε την σταθμη να ειναι στα ορια του H-L .
Το μηχανακι να βρησκεται σε ορθια θεση !

:wave2: :wave2: :wave2:

reinmeister
23/06/2010, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:a18: :a18: αν και ετοιμάσου για την επόμενη ερώτηση που θα σου ζητάει το σχετικό λογάριθμο υπολογισμού ποσότητας που φυσικά θα πρέπει να βασίζεται σε επαρκές στατιστικό παράδειγμα, να καλύπτει μέχρι και τα URAL και τέλος να λαμβάνει υπόψιν του τις κλιματικές συνθέκες (σε εύρος τουλάχιστον 16 μηνών γιατί νωρίτερα δεν...) σε συνδυασμό φυσικά με τους βιόρρυθμους του ιδιοκτήτη....:bigcry: :bigcry: :bigcry:

κι εγω που νομιζα οτι θα ηταν δυσκολη...:lol: :lol: :lol:

Band(age)it
23/06/2010, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στην διαδικασια αλλαγης λαδιων κι ελεγχου τους,το μονο που κανουμε με βαση τον κατασκευαστη ,ειναι ο ελεγχος της σταθμης τους...ΔΕΝ βαζουμε την ποσοτητα που λεει...βαζουμε αυτη που χρειαζεται σε καθε περιπτωση...

ο λογος ειναι απλος κι εχει να κανει με την ποσοτητα που μενει καθε φορα μεσα στο καρτερ,η οποια ΔΕΝ ειναι ποτε ακριβως η ιδια...

ενημερωστε και τους μαστορες σας ετσι ωστε καποια στιγμη να σταματησουν να τον παιζουν πανω στα μηχανακια σας...

Μη βαρεσεις αλλα.....
Γιατι δεν ειναι η ιδια?Δεν το αφηνουμε να στραγγισει πριν βαλουμε τα νεα ελαιολαδα?

sapila racing
23/06/2010, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Μη βαρεσεις αλλα.....
Γιατι δεν ειναι η ιδια?Δεν το αφηνουμε να στραγγισει πριν βαλουμε τα νεα ελαιολαδα?

H θερμοκρασία των λαδιών παίζει εξ ίσου σημαντικό ρόλο η και σημαντικότερο με τον χρόνο αναμονής και το αν εχει βγεί η οχι η τάπα πλήρωσης. :winka:

OldMan
23/06/2010, 07:59
Kaνονίστε τώρα να γράψουμε(τε) καμιά 40ριά σελίδες μόνο για το ΠΟΣΟ λάδι πρέπει να αλλάζουμε ...:smokin:

devil's animal
23/06/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Kaνονίστε τώρα να γράψουμε(τε) καμιά 40ριά σελίδες μόνο για το ΠΟΣΟ λάδι πρέπει να αλλάζουμε ...:smokin:


γιατι αλλαζουμε και λαδια??:confused: εγω νομιζα οτι μονο συμπληρωνουμε...:look:

Tpap
23/06/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
Μη βαρεσεις αλλα.....
Γιατι δεν ειναι η ιδια?Δεν το αφηνουμε να στραγγισει πριν βαλουμε τα νεα ελαιολαδα?

εμπλαστράκι φίλε μου, εννοεί ότι σε κάθε περίπτωση -έιτε το αφήσεις είτε όχι να στραγγίξει, ακόμη και στο διπλό και με αλφάδι στην σέλα- ποσότητα ορισμένων ml λαδιού είναι πάντα λογικό να κατακρατηθεί στην ελαιολεκάνη.

Το θέμα είναι πόσο -συνήθως- κατακρατά το δικό σου. (Το οποίο ειναι σχετικά εύκολο να το βρείς έστω στο περίπου).
Είναι σαφές ότι εκτός από την ποσότητα που μένει μέσα πρέπει να ξέρεις και ΠΟΣΟ ΚΑΙΕΙ. :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Kaνονίστε τώρα να γράψουμε(τε) καμιά 40ριά σελίδες μόνο για το ΠΟΣΟ λάδι πρέπει να αλλάζουμε ...:smokin:

Καλά πότε θα μάθεις...???:confused:

Στα βστρόμ/εσβε/μπεμβε αρτζιες δεν αλλάζουμε. Απλά γεμίζουμε όταν χρειάζεται. :D





@jimmy5:
τζιμέτο, επειδή δεν θέλουμε ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΛΑΔΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ, το γΕμάμε εμείς από πρίν. :wave2:

Cpt. Haddock
23/06/2010, 08:23
Στο Vstrom δεν αλλαζουμε λαδια. Αντικαθιστούμε τα dilithium krystals του warp drive :smokin:

samoure
23/06/2010, 11:09
Ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας και ειμαστε στα τεχνικα και μιλαμε για λαδια...

Ξερω οτι η βιδα που εχει το καρτερ για να φευγει το λαδι, κοβεται στο δεσιμο αν βαλεις πολυ δυναμη, γι'αυτο το λογο εγω την βιδωσα σφιχτα μεχρι ενα σημειο και μετα απο μια βολτα ειδα οτι υπαρχει μια ψιλοδιαρροη απο εκεινο το σημειο...

Η ερωτηση ειναι αυτη η βιδα καλο ειναι να σφιχτει με:

α)κρυο μοτερ

β)ζεστο μοτερ

γ)δεν εχει σημασια:alien:

OldMan
23/06/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Η ερωτηση ειναι αυτη η βιδα καλο ειναι να σφιχτει με:
Την ροδέλα που έχει για στεγάνωση ..

dirtbird
23/06/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure


Η ερωτηση ειναι αυτη η βιδα καλο ειναι να σφιχτει με:

α)κρυο μοτερ

β)ζεστο μοτερ

γ)δεν εχει σημασια:alien:

δ) με καινούργια ροδέλα...

:o :o

και προς θεού μην πιάσεις τίποτα θερμοπίστολα, τίποτα φλόγιστρα να ζεστάνεις το κάρτερ που θα'χει παγώσει μέχρι να αλλάξεις λάδια και γίνεις σαν τη λωρίδα της Γάζας.....

:hypnotize :hypnotize

dirtbird
23/06/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Την ροδέλα που έχει για στεγάνωση .. :mad: :mad:

:cool:

edit: η 'στεγάνωση' είναι το αντίθετο της εκκένωσης? :confused: :confused:

OldMan
23/06/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:mad: :mad:
Μην μΕ θυμώνεις εμένα ....

(προσωπικά βάζω μόνιμα την παλιά ροδέλα - αλλά δεν το συνιστώ σε κανέναν..) :winka:

Panopticon7
23/06/2010, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας και ειμαστε στα τεχνικα και μιλαμε για λαδια...

Ξερω οτι η βιδα που εχει το καρτερ για να φευγει το λαδι, κοβεται στο δεσιμο αν βαλεις πολυ δυναμη, γι'αυτο το λογο εγω την βιδωσα σφιχτα μεχρι ενα σημειο και μετα απο μια βολτα ειδα οτι υπαρχει μια ψιλοδιαρροη απο εκεινο το σημειο...

Η ερωτηση ειναι αυτη η βιδα καλο ειναι να σφιχτει με:

α)κρυο μοτερ

β)ζεστο μοτερ

γ)δεν εχει σημασια:alien:

Λογικα ζεστο, μετα κρυωνει και συστελλεται η τρυπα και κουμπωνει καλα.

Tpap
23/06/2010, 11:50
Αν βάλεις την ίδια -και λογικό είναι γιατί κοστίζουν χρυσάφι :rolleyes: - βάλτην ανάποδα.


Κανονικά πρέπει σε κάθε αλλαγή να βάζεις καινούργια. Αλλά είπαμε, είναι πανάκριβες... :a21:











Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Λογικα ζεστο, μετα κρυωνει και συστελλεται η τρυπα και κουμπωνει καλα.

ΒΑΝopticon, μαζέψου...:smokin:

sapila racing
23/06/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην μΕ θυμώνεις εμένα ....

(προσωπικά βάζω μόνιμα την παλιά ροδέλα - αλλά δεν το συνιστώ σε κανέναν..) :winka:

Φαντάζομαι οτι της κάνεις ανόπτηση ε? Πονηρούλη! :winka:

sapila racing
23/06/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Λογικα ζεστο, μετα κρυωνει και συστελλεται η τρυπα και κουμπωνει καλα.

Την πέταξες πάλι. :rotflmao:

OldMan
23/06/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
η 'στεγάνωση' είναι το αντίθετο της εκκένωσης? :confused: :confused:
Τα 'μαθες καλά τα Ελληνικά εκεί στο Bolton....

(προφανώς ξενυχτούσες πάνω από τα βιβλία στο Little Red Rooster..) :winka:

OldMan
23/06/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φαντάζομαι οτι της κάνεις ανόπτηση ε? Πονηρούλη! :winka:
Θερμική μετά χειρόσφυρας ... :winka:

(της χώνω κανα δυό γερές με την ματσόλα - για να λέω ότι τηρώ το πρωτόκολλο ..)

jimmy10
23/06/2010, 15:38
εεε στους κ.κ. να υπενθυμισω οτι εδω διπλα επαιζε ενα νηματακι σχετικα με μια βιδα η οποια παλιο@#$%#@$ και παλιοχαρακτηρας που ηταν δεν εβγαινε...

οποτε (ερχεται το συμπερασμα...) αφηστε τις οξυγονοκολλησεις, ανασκολοπησεις και λοιπες βαγβαγες διεργασιες περι σφιξιματος της ταπας του (γ)καρτερ.

@ Tpap το φιλτρο δεν το γεμαμε ποτε πριν το τοποθετησουμε. η διαδικασια απλη και σαφης
βιδωνουμε, ριχνουμε, αναβουμε, περιμενουμε, μετραμε

Ichigo
23/06/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας και ειμαστε στα τεχνικα και μιλαμε για λαδια...

Ξερω οτι η βιδα που εχει το καρτερ για να φευγει το λαδι, κοβεται στο δεσιμο αν βαλεις πολυ δυναμη, γι'αυτο το λογο εγω την βιδωσα σφιχτα μεχρι ενα σημειο και μετα απο μια βολτα ειδα οτι υπαρχει μια ψιλοδιαρροη απο εκεινο το σημειο...

Η ερωτηση ειναι αυτη η βιδα καλο ειναι να σφιχτει με:

α)κρυο μοτερ

β)ζεστο μοτερ

γ)δεν εχει σημασια:alien:

Θα πάρεις το ροποκλειδάκι σου θα δεις τι ορίζει ο κατασκευαστής, θα επανατοποθετήσεις την τάπα με το κατάλληλο τσιμουχάκι και θα κάνεις παιχνίδι. Δε σφίγγεις χύμα "όσο πάει" όπως κάνουν πολλοί μάστορες, γιατί στο επόμενο σερβις μάλλον θα ταλαιπωρηθείς. Ο δικός μου μάστορας έτσι κάνει και όλα μια χαρά! :wave2:

Tpap
23/06/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10
@ Tpap το φιλτρο δεν το γεμαμε ποτε πριν το τοποθετησουμε. η διαδικασια απλη και σαφης
βιδωνουμε, ριχνουμε, αναβουμε, περιμενουμε, μετραμε

Στον 5 απάντησα, ο 10 ανταποκρίθηκε. :confused: Χουατέβα.


α. θές να μΕ πείς και γιατί δεν το γΕμάμε..?

β. όσο χρόνο γεμίζει ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΟΥΛΕΥΕΙ πώς λιπαίνεται..?

γ. έτσι γράφει το μάνιουαλ...?

δ. λές ότι αφού περιμένεις μετά μετράς. Τι ακριβώς..? πόσες μπιέλες έχουν περάσει από τα κάρτερ..?

jimmis5
23/06/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Στον 5 απάντησα, ο 10 ανταποκρίθηκε. :confused: Χουατέβα.



202226

jimmy10
23/06/2010, 17:04
ετσι ειμαστε εμεις... σαν τη Μαφια χτυπας εναν, βγαινουν 5

Α! και επειδη ειμαι σχετικος στο αθλημα

το λεπον...


Α. δεν το γεμαμε γιατι στο 80% των περιπτωσεων που το φιλτρο μπαινει στο πλαι θα το χυσουμε κατω (το λαδι, ε)
Β. Το μοτερ λιπαινεται με το φιλμ που ηδη εχει (ο κινητηρας δεν στραγγιζει ποτε απο λαδι). Αλλωστε αν θυμαμαι καλα το λαδι στην διαδρομη του προς τα κατω περνα απο ορισμενα σουληνακια οποτε δεν εχει προβλημα να λειτουργησει για λιγα δευτερολεπτα με μειωμενη ποσοτητα λιπαντικου.
Γ. Χροοονια τωρα
Δ. Μετρας 10 δευτερα να γεμισει το φιλτρο με λαδι και να σβησει το λαμπακι χαμηλης πιεσης λαδιου. (αλλωστε, γιατι να περασουν οι μπιελες απο το καρτερ????)

Tpap
23/06/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10

Γ. Χροοονια τωρα
Δ. (αλλωστε, γιατι να περασουν οι μπιελες απο το καρτερ????)

Γ. άμα το γράφει το μανουάλι, καλώς. (προσωπικά δεν θα το έκανα ποτέ αυτό -σε δικό μου τουλάΣτιΧον μηχανάκι).

Δ. έμ, γιατί άραγεΣ..????:lol:

jimmy10
23/06/2010, 17:23
"γεροντα" μιλας με γριφους...

πες ντε γιατι θεωρεις οτι θα περασουν ?

p@nos
23/06/2010, 17:26
E.Tπαπ, σταματα επιτελους να αλλοιωνεις λεξεις ασκοπα:o :eek:

Tpap
23/06/2010, 17:34
Τίποτε βρε, μην μασάς πλάκα κάνω. Κάντε ό,τι λέει ο κατ/στής και γυρίστε πλευρό. :wave2: :beer:




Από την άλλη να σΕ κάνω μιά ερώτηξη..?
Έχεις ένα μοτεράκι με κάποιες μάλλον σχεδαστικές/κατασκευαστικές ''ατέλειες'' -για να μην πώ τίποτε άλλο- και με κάποια δειγματάκια να επαληθέυουν το παραπάνω.

Δεν -λέω δεν- θα ήθελες να το προσεγγίσεις με άλλο μάτι, λίγο πιό ιδιαίτερα, με λίγη περισσότερη ευλάβεια απ'ότι συστήνει το μάνιουαλ..?

Τι λές..? ;)

jimmy10
23/06/2010, 17:39
Ετσι πες ντε... λεω 'γω ΑνθΡωπας με avatar D.D. να μΕ κανει πλακα????

Σε οτι αφορα τροφοδοσιες, αερηδες, ρευματα, κοκορια το μανιουαλ το εχω να στηριζω ενα τραπεζακι που εχει παρει λιγο κλιση...

Λιπανση ομως..? Zame :nono:

dirtbird
24/06/2010, 02:32
Μπρε κουτά....

Ρίχνουμε λαδάκι στο φίλτρο για να το..... υγράνουμε.


Νόμος της φύσης χρόνια τώρα......





:D :D

chr1s_86
24/06/2010, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10

Α. δεν το γεμαμε γιατι στο 80% των περιπτωσεων που το φιλτρο μπαινει στο πλαι θα το χυσουμε κατω (το λαδι, ε)



Αυτός είναι ο λόγος που γράφεις δημόσια ότι δεν γεμίζουμε ποτέ το φίλτρο λαδιού πριν την τοποθέτηση;; :lol:


Λοιπόν, καταρχήν δεν θα χυθεί τίποτα απολύτως γιατί δεν το γεμίζουμε μέχρι να ξεχειλίσει κι επιπρόσθετα σε κάποιες μοτο επιβάλεται να μπαίνει λάδι στο φίλτρο (πχ ducati)

:wave2:

jimmy10
25/06/2010, 03:05
ποτε δεν εγραψα ποτε...
αν εσυ διαβασες καπου το ποτε, pls... recheck


εχεις καθαρισει κινητηρα με χυμενο λαδι?

chr1s_86
25/06/2010, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmy10

@ Tpap το φιλτρο δεν το γεμαμε ποτε πριν το τοποθετησουμε. η διαδικασια απλη και σαφης
βιδωνουμε, ριχνουμε, αναβουμε, περιμενουμε, μετραμε


:wave2:

Tpap
25/06/2010, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
....

Χριστόφορε, από την στιγμή που δεν το αναφέρει κάτι τέτοιο το μάνιουάλ του, είναι καλυμμένος.



Το ΓΙΑΤΙ δεν το αναφέρει όμως, είναι άλλη ιστορία... ;) :wave2: :beer:

jimmy10
25/06/2010, 08:57
@ chris


εχεις δικιο φιλε... sorry. ουτε εγω δεν θυμαμαι τι εχω πει...

@ Tpap

Γενικα δεν συνηθιζεται να γεμιζουμε το φιλτρο το λαδιου με λαδι πριν το τοποθετησουμε. Το πετρελαιου οκ. Υπαρχει φυσικα σχολη που το κανει αλλα δεν ειναι κατι το οποίο ειναι κανονας.

Αλλα πες μου γιατι να το γεμισουμε ντε και καλα?