PDA

View Full Version : Aσφάλεια μότο..επείγον!



thanos8527
22/06/2010, 13:22
Καλησπέρα!Αύριο ή το πολύ μεθαύριο θα έχω ένα fazer στην κατοχή μου.Μέσω μάντρας το βρήκα,αλλά κατόπιν ελέγχου απο μηχανικό,είναι του κουτιού.Το θέμα είναι οτι είναι ανασφάλιστο.Πόσο καιρό θέλω για να βγεί η ασφάλεια?Το χρειάζομαι το σάββατο να πάω σε βάπτιση...:D Έχετε να μου προτείνετε κάποια σε λογική τιμή?Και γενικότερα ποιά είναι η διαδικασία?Μέχρι τώρα είχα εταιρικά αυτοκίνητα, οπότε είμαι αδαής!Βοήθειαααααααααααααα!!!!!!

mikes
22/06/2010, 13:27
μολις ο εμπορας τη μεταβιβασει του λες να στειλει ενα φαξ την αδεια στον ασφαλιστη σου στον οποιο εσυ εν το μεταξυ εχεις προσκομισει μια φωτοτυπια του διπλωματος σου! η ασφαλεια θα βγει η αυθημερον η την επομενη! αυτο για να μην την παρεις απο τον μαντρα ανασφαλιστη!
αν δεν εχεις προβλημα με αυτο, τοτε μολις παρεις τη μηχανη πας την αδεια και το διπλωμα στον ασφαλιστη και στη βγαζει!

redfantomas
22/06/2010, 13:27
κανεις σε εναν ασφαλιστη ασφαλεια και σου δινει το πρωσορινο σημα η την ιδια μερα η την επομενη....με αυτο για ενα μηνα εισαι κομπλε...μετα ερχεται το κανονικο σημα...αν ο ασφαλιστης ειναι δικος σου και το μοτορι εχει πινακιδα θα σου κανει την ασφαλεια χωρις την αδεια μονο με τα στοιχεια του οποτε θα εισαι ετοιμος πριν γινει η μεταβιβαση και του δινεις την αδεια φωτοτυπια μετα...

thanos8527
22/06/2010, 13:29
μία λεπτομέρεια που ξέχασα...το δίπλωμα δεν μου έχει έρθει ακόμα...πρίν μία εβδομάδα έδωσα..α!δεν έχω ασφαλιστή!πού τον βρίσκω?εκτός απο τα περίπτερα βέβαια:)

redfantomas
22/06/2010, 13:33
το δυσκολευεις το πραμα........καποιες δεν θελουν διπλωμα αλλα χωρις ακρη χλωμο σε βλεπω..για μια ματια www.asfalistra.gr

Panos1313
22/06/2010, 13:54
Καποια παιδια εδω μεσα ειναι ασφαλιστες, οποτε ισως σου εχουν ηδη στειλει κανα πμ. Αν δεν σου στειλει κανεις και ενδιαφερεσαι, στειλε μου πμ να σε συστησω στο δικο μου ασφαλιστη (τον οποιο επισης γνωρισα μεσα απο φορουμ-οχι το moto.gr though)

soultz
23/06/2010, 08:41
Για να την ασφαλίσει εντωμεταξύ ο ασφαλιστής πρέπει πρώτα να έχει πληρωθεί ή τον πληρώνεις αφότου γίνει η διαδικασία?
Δηλαδή, στέλνεις απο το μαγαζί που παίρνεις την μοτό, με φάξ άδεια και δίπλωμα και όλα όκ ή πρέπει πρώτα να έχεις πληρώσει για να είναι σε ισχύ?
Ισως χαζή η ερωτηση αλλα μου φαίνεται σημαντική λεπτομέρια

MikeG
23/06/2010, 08:44
Μίλα με το χρήστη gixxerpap (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=12160)

angelapos
23/06/2010, 08:50
Εγώ κατά τη διάρκεια της μεταβίβασης (κτέο, μέχρι να κάνουν τα χαρτιά οι υπάλληλοι)πήρα τηλέφωνο ένα παιδί/ασφαλιστή από ένα γειτονικό φόρουμ και του έδωσα τηλεφωνικά τα στοιχεία μου εκείνη τη στιγμή και ασφαλίστηκε η μοτό!

Μάλιστα μου έστειλε και το προσωρινό σήμα ασφάλισης μετά από μερικές μέρες και αργότερα όταν μου έστειλε το κανονικό συμβόλαιο. πλήρωσα.

Αν θές περισσότερες ίνφο πμ

thanos8527
23/06/2010, 13:16
Φίλτατοι,σας ευχαριστώ όλους!Την βρήκα την άκρη,οπότε αύριο παίρνω το μηχανάκι και ξεχύνομαι!:)
Αν και βέβαια,έχω λίγο άγχος αφού είμαι καινούργιος οδηγός...Ρίξτε καμία προσευχή και για εμένα! ;)

Xaris XX
23/06/2010, 13:28
Σιγα σιγα στην αρχη μεχρι να την συνηθησεις και πολλλααα και καλλλα χλμμμ!!

KaTaNaS
23/06/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527

Αν και βέβαια,έχω λίγο άγχος αφού είμαι καινούργιος οδηγός...Ρίξτε καμία προσευχή και για εμένα! ;)

καμμια συμβουλη να ριξουμε καλυτερα.

- ήρεμα στο δρόμο με καθαρο μυαλό και την σκεψη μονο στην οδήγηση και τις περιβαλλουσες συνθήκες

- προνοείς καθε κινηση των μπροστινων οχημάτων, σκεφτεσαι για αυτους πρίν απο αυτους

- δεν βιαζεσαι πουθενα αφου δεν εισαι εξεικοιωμενος ακομα με την μοτο (προσωπικα γνωριζομαι με μια μοτοσυκλετα 100% μετα απο χρηση ενος ετους)

-φορας εννοειται εξοπλισμο απο τη πρωτη στιγμη και δεν τον αποχωριζεσαι ποτέ

-διαβαζεις το section tips & tricks για τεχνικη οδήγησης σε στριψιμο φρεναρισμα και άλλα, μην στηριζεσαι σε αυτα που σου μαθανε στη σχολή.

-θυμασε πάντα τον κανόνα "οπου κοιτας πας"

-παρακολουθεις αρχικα το δωρεαν σεμιναριο της υπογραφης μου (πεφτει πανω στα βαφτησια σου) αλλ θα αεπαναληφθει

Παντα όρθιος και προσεκτικός φίλε!
:wave2:

thanos8527
23/06/2010, 15:18
Σας ευχαριστώ για τις ευχές!Μία ηλίθια ερώτηση..Το fazer του 08,έχει ενδεικτικό λαμπάκι για το ABS?Ή αναγράφεται κάπου στην μηχανή??

KaTaNaS
23/06/2010, 15:55
ενημερωτικα, ποσα εδωσες για την ασφαλεια του 600αριου; εξαμηνο ή χρονο; και σε ποια εταιρεια; :wave2:

thanos8527
23/06/2010, 17:04
Έδωσα 150 με οδική για εξάμηνο,σε κάποια που ούτε κάν θυμάμαι,διότι δεν έχω το δίπλωμα στα χέρια μου ακόμα,το οποίο ζητάνε και βρήκε ένας φίλος μου μία άκρη.

Operater
24/06/2010, 03:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από thanos8527
....,οπότε αύριο παίρνω το μηχανάκι και ξεχύνομαι!:)
Αν και βέβαια,έχω λίγο άγχος αφού είμαι καινούργιος οδηγός...Ρίξτε καμία προσευχή και για εμένα! ;)

Προσευχή που δεν έχεις δίπλωμα, δεν υπάρχει....:winka:

ανωνυμος
24/06/2010, 03:45
το έχει,στα χέρια δεν το πήρε.
το πολύ πολύ να φάει κανένα πρόστημο επειδή δεν το έχει μαζί.σωστά?

Gandalf dr685sm
24/06/2010, 04:08
Όταν έχεις περάσει εξετάσεις και έχεις παρει στην ουσία δίπλωμα, αν θυμάμαι καλά σου δίνουν ενα πρόχειρο χαρτί με σφραγίδα υπουργείου που αναφέρει τα σχετικά όσον αφορά οτι έχεις δίπλωμα κτλ.... τουλάχιστον το έδιναν... δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, πάντως.

Και δεν ξέρω κατά πόσο σε καλύπτει η ασφάλεια αν δεν έχεις το κανονικό δίπλωμα μαζί σου. Κάνε λίγο υπομονή ρε παιδάκι μου... 7-10 μέρες είναι.. δεν ειναι τίποτα.

Gandalf

thanos8527
24/06/2010, 14:02
Απο όσο γνωρίζω σε καλύπτει η ασφάλεια.Πάντως σήμερα το πήρα και είμαι επισήμως και εγώ μοτοσυκλετιστής!Όσο για το δίπλωμα,τέλος αυγούστου θα το έχω στα χέρια μου...Τρελη δουλειά τα παιδιά στο υπουργείο...

timman
28/06/2010, 09:17
Καπως ετσι κ γω. Μου εστειλε η αντιπρωσωπια σημερα φαξ της αδειας, πηγα σε ασφαλιστή ενως γνωστου μου και μου εδωσε επι τοπου το προσωρινο σημα (ισχυει για ενα μήνα) Αυριο το μεσημέρι παραλαμβάνω το μοτόρι CBF600s ABS '10. εξάμηνο με οδική και υπερασφάλιστρο για ένα χρόνο = 125? Για το δίπλωμα θα δώσω ,οδήγηση μονο, την επομενη εβδομαδα..