PDA

View Full Version : αλυσιδα-γραναζια σε fmx...help!



hristosP
22/06/2010, 14:21
Eπειτα την πολυτιμη βοηθεια του συμφορουμιτη p@nos,ο οποιος ασχοληθηκε λιγη ωρα με τη μηχανη μου(και τον ευχαριστω για αυτο) φρικαρισμενος σχεδον βλεποντας την αλυσιδα μου λασκα

:a011: :a011: :a011:

και μετα τα μαστορεματα του,την τεντωσαμε στα πλαισια του επιβαλεται...


Ειδα λοιπον και εμαθα μερικα πραματακια περι τεντωματος αλλα κυριως διαπιστωσαμε,πως πλησιαζω σιγα σιγα στη αλλαγη αλυσιδας-γραναζιων...

Ωντας λοιπον ασχετος και αφου των φρονιμων τα τεκνα πριν πεινασουν μαγειρευουν,ειπα να ζητησω γνωμες εμπειροτερες

η μηχανη ειναι ενα honda fmx και η αληθεια ειναι οτι ψηνομαι πολυ να βαλω μια χρυση did,πρωτον γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την εταιρεια και δευτερον για μουρη εννοειται

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καποιος που εχει fmx μπορει να επιβεβαιωσει το μεγεθος των γραναζιων?14-42 ειναι?Επισης αξιζει να βαλω x-ring ή ειναι υπερβολη?

Ανοιχτος σε ολες τις αποψεις (->βλεπε παντελως ασχετος)

SVX
22/06/2010, 15:22
Ρωτα Sakisvolos MAG/FMX ... :wave2:

που χαθηκαν αυτα τα ρεμαλια? :confused:

camen
22/06/2010, 15:28
Δεν εχεις manual απο το ρημαδοπαπο?!:D

Αλυσιδιτσα DID o-ring και γραναζακια renthal/afam και εισαι κομπλε.Θα τα παρεις απο εδω ή θα τα παραγγειλεις απο νετ ρε?

hristosP
22/06/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ρωτα Sakisvolos MAG/FMX ... :wave2:

που χαθηκαν αυτα τα ρεμαλια? :confused:


αυτους και το reinmeister ειχα στο μυαλο μου...

αλλα και η δικια σου γνωμη μου ειναι υπερπολυτιμη

hristosP
22/06/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν εχεις manual απο το ρημαδοπαπο?!:D

Αλυσιδιτσα DID o-ring και γραναζακια renthal/afam και εισαι κομπλε.Θα τα παρεις απο εδω ή θα τα παραγγειλεις απο νετ ρε?

δεν εχω ρε γαμωτο και ψαχνω εδω και καιρο...

δεν ξερω αν θα τα παρω απο δω ή απ'έξω,δεν εχω ακομη τσεκαρει τιμες...Αν δεν παιζει μεγαλη διαφορα,εννοειται απο Ελλαδα(να ενισχυσουμε και καθολου στους δυσκολους καιρους :D :D :D )

απο νετ δε τα παω και καλα με παραγγελειες αλλα θα δουμε...

camen
22/06/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από hristosP
δεν εχω ρε γαμωτο και ψαχνω εδω και καιρο...



Τωρα δεν εχεις τα μαμα γραναζια?Μετρα ποσα δοντια εχουν...Βημα 520 λογικα.
Δεν χρειαζεσε κατι αλλο...:winka:

edit:Ψεμα,χρειαζεσαι και τα links.Οποτε λιγο υπομονη να σου πει καποιος απο τα παλουκαρια που το εχουν...:D

MAG/FMX
22/06/2010, 16:58
Βημα εχουμε 520 ........ εγω εβαλα Afam γραναζια αλυσιδα Xs Ring ολα 170 ε ........... δεν εβαλα Did giati δεν ακουσα καλα λογια για τα JR granazia που ειναι μαζι με την DID............. Tης μανας του η αλυσιδα πρεπει να εχει πεσει γυρω στα 200 ε αλλα ειναι η μονη που εχει λαστιχο στο μπροστα γραναζι κ ετσι δεν ακουγεται καθολου θορυβος αλυσιδας......... Παρε στον τασουλη , ρωτα για AFAM k ρωτα τι δοντια δινει στα γραναζια..........

reinmeister
22/06/2010, 17:31
https://www.e-wheels.gr/Product.php?ProductId=483&Language=el

αυτα φοραω εγω και ειναι μια χαρα...οπως και η τιμη τους...

p@nos
22/06/2010, 17:34
ευκαιρια να βαλεις κανα δοντι λιγοτερο μπροστα


:a13: :a13: :a13:

hristosP
22/06/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ευκαιρια να βαλεις κανα δοντι λιγοτερο μπροστα


:a13: :a13: :a13:


και τι κερδιζω φιλος?Για καντο λιανα...

p@nos
22/06/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από hristosP
και τι κερδιζω φιλος?Για καντο λιανα...


θα παρει λιγο τα πανω του φιλος το μηχανακι σου

:a01: :a01: :a01:

SVX
22/06/2010, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
https://www.e-wheels.gr/Product.php?ProductId=483&Language=el

αυτα φοραω εγω και ειναι μια χαρα...οπως και η τιμη τους...

στα ιδια λεφτα ομως παιζει το σετακι με DID VX Heavy Duty X-Ring Black +γραναζια....

hristosP
22/06/2010, 17:53
ω ρε γμτ μπερδεμα....

και τι διαολο να επιλεξεις αμα δεν εχεις ιδεα και εμπειρια?Στη τυχη μου φενεται...

hristosP
22/06/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
στα ιδια λεφτα ομως παιζει το σετακι με DID VX Heavy Duty X-Ring....


τι διαφορα εχει η παραπανω με την DID VM X-Ring Premium?

p@nos
22/06/2010, 17:56
παρε την απλη ντιντ μια χαρα ειναι...εκτος αμα θες τη χρυση για λουκ(με τοση μπιχλα βεβαια τσαμπα θα παει:rotflmao: )

και παρε και ενα δοντι λιγοτερο μπροστα εθνικες δε βγαινεις ετσι κι αλλιως...

hristosP
22/06/2010, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παρε την απλη ντιντ μια χαρα ειναι...εκτος αμα θες τη χρυση για λουκ(με τοση μπιχλα βεβαια τσαμπα θα παει:rotflmao: )

και παρε και ενα δοντι λιγοτερο μπροστα εθνικες δε βγαινεις ετσι κι αλλιως...


τραβα ρε ψειρα...

η απλη υποθετω ειναι η DID VX Heavy Duty X-Ring...

ποσο κοβει δλδ ρε ενα δοντακι σε τελικη?

Tpap
22/06/2010, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από hristosP
ω ρε γμτ μπερδεμα....

Μην το παιδεύεις περισσότερο απ'όσο χρειάζεται.

Ούτε μπέρδεμα είναι ούτε τύχη.

Παραπάνω σου απαντήσαν ορισμένοι. Υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις, ακολούθα τες.

Απλά πράγματα.

p@nos
22/06/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από hristosP
τραβα ρε ψειρα...

η απλη υποθετω ειναι η DID VX Heavy Duty X-Ring...

ποσο κοβει δλδ ρε ενα δοντακι σε τελικη?


τι σε νοιαζουν οι τελικες μωρε?

αμα η τελευταια σου ταχυτητα ειναι οβερ, θα εχεις και μεγαλυτερη τελικη:D

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
22/06/2010, 18:45
γειτονα μην το πολυψαχνεις .... εκατο ατομα θα σου πουν εκατο γνωμες ... στο μονο που θα συμφωνησουν ειναι στην μαρκα : DID AFAM ειναι δυο απο τις καλυτερες .... το μηχανακι σου δεν εχει και τα τρελα αλογα και απο οσα ξερω δεν εισαι και καννιβαλος στην οδηγηση οποτε δεν χρειαζεται να παρεις το καλυτερο μοντελο της εταιρειας..... παρε μια απλη αλυσιδιτσα , χρυση για μουρη αφου θες , γραναζακια και με συχνο λουσιμο και ζελεδιασμα (παραφινελαιο , βουρτσακι και λυπαντικο ) θα σε κρατησουν για πολλα πολλα πολλλλααααα χλμ .....μην κολας ....

οσο αφορα στο δοντακι λιγοτερο , το μηχανακι σου θα γινει λιγο πιο νευρικο .... θα κατεβει σε λιγοτερες στροφες η ροπη σου και θα καιει περισσοτερη βενζινη ....σιγουρα θα ειναι πιο διασκεδαστικο εντος πολης , με λιγα χλμ ....

reinmeister
22/06/2010, 18:59
το fmx εχει πολυ κοντη πρωτη απο μαμα,οποτε κονταινοντας το,απλως θα την αχρηστεψεις τελειως... το εργοστασιακο γραναζωμα μια χαρα ειναι για πολη και ταξιδευεις και με 130-140 χωρις ζορια μια και η τελικη του ειναι 178 πραγματικα με αυτο...δεν την πιανει ποτε φυσικα μαμα,αλλα κατι τετοιο σου ειναι πρακτικα αδιαφορο...

αυτο που δεν σου ειναι αδιαφορο ,ειναι το οτι με 130-140 δεν ζοριζεις το μοτερακι,διατηρωντας το μαμα γραναζωμα...

τα απλα που σου προτεινα εγω και συμφωνησε και ο φιλος σου ο πανος ειναι μια χαρα...δεν υπαρχει λογος για κατι πιο extreme σε ενα μηχανακι 30 ιππων...το δικο μου ειναι 40 και παλι ειμαι χαλαρος...

camen
22/06/2010, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το δικο μου ειναι 40 και παλι ειμαι χαλαρος...


:a029: :a029: :a029: :a029: :a029:


Χρηστο οτι ειπαν οι αποπανου:smokin:
Μην αλλαξεις κατι στο γραναζωμα και σε αλυσιδα/γραναζια παρε κατι ποιοτικο και τελειωσε η δουλεια.Ειπαμε μια αλυσιδουλα DID το πολυ με o-rings και γραναζια renthal/afam ή οτι βρεις ρε παιδι μου...:winka:
Μην μπερδευεσε δεν υπαρχει λογος...:beer: :beer: :beer:

hristosP
23/06/2010, 05:00
ok ευχαριστω για τις απαντησεις...

μαλλον σε μαμα(μεγεθος εννοω)γραναζια θα παω και σε καμια χρυση did/afam χωρις υπερβολες

:beer: :beer:

MAG/FMX
25/06/2010, 16:27
Παντως καλητερα Χ ring , ειναι πιο ανθεκτικες πιστευω κ στα χημικα ....... η ο ring ειναι πιο πολυ για ταξιδακια .........Για τασουλη ρωτα αλλον η απλα googlare ton..........

daz
25/06/2010, 19:46
Να ρωτήσω και εγώ κάτι για να μου λυθεί η απορία αλλά και για να μην την πατήσει κάποιος. Είχα διαβάσει κάπου (εδώ? Κάπου αλλού? Δεν θυμάμαι) πως στην χρυσή did οι κρίκοι της δεν λυγίζουν τόσο εύκολα όσο στην απλή. Γενικά είναι πιο στιβαρή, ανθεκτική κατασκευή αλλά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε μηχανάκια χωρίς πολλά αλογάκια κανα δύο να πηγαίνουν υπέρ πίστεως. Σωστό? Λάθος? Μύθος? Μ@λ@κία?
Εμένα λίγο υπερβολικό μου φάνηκε αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αν δεν ξέρεις. Με πιάνετε?
Δεν μιλάμε να χρησιμοποιήσεις 525 ή 530 αντί για 520 με άλλα γρανάζια.

MAG/FMX
26/06/2010, 07:58
Πιστευω σωστο......... αν και δεν το καταλαβα στο δρομο .........

sakisvolos
27/06/2010, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από hristosP
Eπειτα την πολυτιμη βοηθεια του συμφορουμιτη p@nos,ο οποιος ασχοληθηκε λιγη ωρα με τη μηχανη μου(και τον ευχαριστω για αυτο) φρικαρισμενος σχεδον βλεποντας την αλυσιδα μου λασκα

:a011: :a011: :a011:

και μετα τα μαστορεματα του,την τεντωσαμε στα πλαισια του επιβαλεται...


Ειδα λοιπον και εμαθα μερικα πραματακια περι τεντωματος αλλα κυριως διαπιστωσαμε,πως πλησιαζω σιγα σιγα στη αλλαγη αλυσιδας-γραναζιων...

Ωντας λοιπον ασχετος και αφου των φρονιμων τα τεκνα πριν πεινασουν μαγειρευουν,ειπα να ζητησω γνωμες εμπειροτερες

η μηχανη ειναι ενα honda fmx και η αληθεια ειναι οτι ψηνομαι πολυ να βαλω μια χρυση did,πρωτον γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την εταιρεια και δευτερον για μουρη εννοειται

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καποιος που εχει fmx μπορει να επιβεβαιωσει το μεγεθος των γραναζιων?14-42 ειναι?Επισης αξιζ:rotflmao:
ει να βαλω x-ring ή ειναι υπερβολη?

Ανοιχτος σε ολες τις αποψεις (->βλεπε παντελως ασχετος)

Καλημέρα!
Τα γρανάζια στο fmx είναι 14 δόντια το εμπρός και 42 δόντια το πίσω
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να αλλάξεις γρανάζια επειδή τα δικά του φαγώθηκαν ή θέλεις να αλλάξεις
τη σχέση μετάδοσης??

Στείλε όποτε θες πμ και τα λέμε... να σου πω τι παίζει με το εμπρός γρανάζι και τι με το πίσω...
για παράδειγμα θέλεις να έχεις πορεία ή θέλεις να έχεις ροπή για καγκουριές.....λέμε τώρα..:rotflmao:
Υ.Γ ο Πάνος δεν ξέρει από honda και θα στο χαλάσει επίτηδες λέμε :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Ρωτα Sakisvolos MAG/FMX ... :wave2:

που χαθηκαν αυτα τα ρεμαλια? :confused:

Εσένα θα σε ''σιάξω'' στον επόμενο καφέ ρε...:winka:

p@nos
27/06/2010, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

Υ.Γ ο Πάνος δεν ξέρει από honda και θα στο χαλάσει επίτηδες λέμε :rotflmao:




αει πνηγου ρε



:smokin:

sakisvolos
27/06/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:a029: :a029: :a029: :a029: :a029:


Χρηστο οτι ειπαν οι αποπανου:smokin:
Μην αλλαξεις κατι στο γραναζωμα και σε αλυσιδα/γραναζια παρε κατι ποιοτικο και τελειωσε η δουλεια.Ειπαμε μια αλυσιδουλα DID το πολυ με o-rings και γραναζια renthal/afam ή οτι βρεις ρε παιδι μου...:winka:
Μην μπερδευεσε δεν υπαρχει λογος...:beer: :beer: :beer:


Τι γελάς εσύ ρε μπαγλαμά ξεκούρδιστε;; κι εγώ 40αρι έχω βάλει πίσω και το μόνο άλλο ''πείραγμα''
που έχω κάνει είναι οι λαιμοί των εξατμίσεων... ξέρεις τι πλάκα που έχει όταν έρχεται κάνα άλλο
φμξ σε κάνα φανάρι στον περιφερειακό (εντός πόλης δεν ανοίγω) και με εξατμίσεις (χωρίς λαιμούς όμως που είναι πολύ βασικό ο rein το ξέρει καλά αυτό)!
Λοιπόν το χαμόγελο είναι πολύ μεγάλο όταν ανοίγεις με ένα ίδιο μηχανάκι και εσύ σαν αναβάτης είσαι
100 κιλά κι ο άλλος είναι καμιά 60αρια κιλά και πολλά λεω δηλαδής να μην προλαβαίνει να ξεκινήσει
και στα 300 μέτρα να έχει φάει τουλάχιστον τα 50......:winka:

p@nos
27/06/2010, 07:12
εσυ με το γληγολο φμξ...

γιου χαβ πμ:a53:

sakisvolos
27/06/2010, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αει πνηγου ρε



:smokin:

Αυτό ρε κουλάδι να με το πεις από κοντά!!!:D :D :D

hristosP
20/09/2010, 12:55
επαναφερω λιγο το θεμα γιατι οπου να ναι προβαινω σε αγορα!Αποφασισα τελικα να παρω την

DID 52ZVMGB110 ή την 52VMGB110,ειναι ιδιες γενικα απλα η πρωτη λεει x2 ring....
γνωριζει καποιος ποια ειναι η διαφορα?Εχουν κανα 30αρικο διαφορα....

θα αφησω τελικα μαμα γραναζωμα για πολλους λογους και θα βαλω γραναζια αυτα που βαζει η honda γνησια...

πιστευω να μην κανω καμια μλκια με το συνδιασμο,καμια συμβουλη της τελευταιας στιγμης??

reinmeister
20/09/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hristosP


πιστευω να μην κανω καμια μλκια με το συνδιασμο,καμια συμβουλη της τελευταιας στιγμης??

να σταματησεις να το συζητας και να πας ,επιτελους,να τα βαλεις...

ουτε σπιτι να αγοραζες ρε συ...:lol: :lol: :lol:

road spirit
20/09/2010, 13:34
:evil:

hristosP
20/09/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σορρυ τωρα το είδα ότι είσαι από την Πάτρα,

Σόρρυ κι άκυρα όλα τα σχόλιά μου.


τι σχεση εχει τωρα αυτο?Δεν ειμαι απο δω ετσι και αλλιως,σπουδαζω εδω,αν εννοεις κατι...

ληξαν το θεμα

anco
25/03/2012, 13:37
επειδη παω για αλαγη σε αλυσιδα γραναζια και εγω.

Το στοκ γραναζωμα ειναι 14-42 με ratio 3 , αν παω στο 14-44 με ratio 3,14 ειναι πολυ?

Γιατι η αλαγη 1η σε 2α με λιγες στροφες (π.χ σε στενο) ειναι πολυ ψοφια, + οτι φοραω και νορμαλ εξατμισεις και απορω πως το

εβγαλαν με αυτο το φραξιμο σε εξαγωγη, το κανει......