PDA

View Full Version : Μεταβιβαση



Crypto
22/06/2010, 17:42
Καλησπερα σας, ειμαι 16 χρονων και σκοπευω να παρω ενα μηχανακι 125κ.ε. Θελω ομως η αδεια να ειναι στο ονομα μου. Εχω μαθει μονο οτι χρειαζετε ΑΦΜ το οποιο σε 5' λεπτα μπορω να το εχω. Μπορει καποιος απο εσας να ξερεις τη δικαιολογητικα χρειαζονται για να ειναι δυνατη η μεταβιβαση στο ονομα μου? Σας ευχαριστω προκαταβολικα. :a4:

ziggΥ
22/06/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Crypto
Καλησπερα σας, ειμαι 16 χρονων και σκοπευω να παρω ενα μηχανακι 125κ.ε.
:nono: :nono:
να πάρεις ένα 50άρι ίσως :a47:

Crypto
22/06/2010, 17:55
φιλικα παντα αλλα το θεμα ειναι αλλου... εχω μαθει οτι γινετε μεταβιβαση 125κ.ε σε ανηλικο αλλα εχω ακουσει πολλα και διαφορα γι'αυτο το θεμα και δεν ξερω τη να πιστεψω.

fantacid
22/06/2010, 17:57
πανε σε ενα κεπ κ πιστεψε τους,
συνηθως δε λενε μλκιες........

ziggΥ
22/06/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Crypto
φιλικα παντα αλλα το θεμα ειναι αλλου... εχω μαθει οτι γινετε μεταβιβαση 125κ.ε σε ανηλικο αλλα εχω ακουσει πολλα και διαφορα γι'αυτο το θεμα και δεν ξερω τη να πιστεψω.
φιλικά πάντα δεν στο λέω άσκοπα.. παρ'όλα αυτά, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι γίνεται.. :wave2:

konsttanttinos
16/07/2010, 09:13
Ξεθαβω το παρον , μιας κι ενα φιλαρακι μου ειναι πολυ κοντα στην αποκτηση ενος τουρμπονο.
Ειναι 26 ετων, φυσικα με διπλωμα εδω και και χρονια, και η απορια μας ειναι η εξης:
Οσες ροδες απεκτησε τοσα χρονια ηταν στο ονομα του πατερα του, λογω της οικογενειακης επιχειρησης.Τωρα ομως θελει να το'χει στο ονομα του.
Δεν κανει ομως φορολογικη δηλωση.
Αν επιλεχθει ενα πλασματικο - επιτευμενα πολυ χαμηλο - ποσο αποκτησης της μηχανης στην υπευθυνη δηλωση μεταξυ αγοραστη-πωλητη, και παμε μονο με την ταυτοτητα και την βεβαιωση ΑΦΜ στα ΚΕΠ (αν αυτο χρειαζεται), θα γραφει στο ονομα του το μηχανακι χωρις να εχουμε προστριβες με την εφορια?
Η' θα σερνουμε παλι τον μπαρμπα-λακη στην Αθηνα για υπογραφες?(ξερω οτι παιζει και πληρεξουσιο:lol: )

Nostra
16/07/2010, 09:18
τα μηχανακια δε δηλωνονται στην εφορια...

και αν δηλωσεις την πώλησή τους θα είναι μόνο για να καλύψεις μια άλλη αγορά ώστε να μην εχεις προστριβές σε περίπτωση που ερωτηθείς πόθεν έσχες...

konsttanttinos
16/07/2010, 09:26
Γνωριζω κι εγω οτι μονο το υπουργειο συγκοινωνιων χρειζεται τα στοιχεια, απλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.Ευχαριστω Νοstra.

paramedic
17/07/2010, 10:47
Στην μεταβίβαση δεν πρόκειται να τον ρωτήσει κανένας πόσο την αγόρασε ούτε αυτό θα φαίνεται πουθενα επίσημα. Απλα συνήθως κάνεις ένα χαρτί ανάμεσα σε πωλητή αγοραστή οτι ο ταδε αγόρασε απο τον τάδε για το τάδε πόσο την τάδε μηχανή,υπογράφουν και οι δυο το επικυρώνουν και πέρνει ο καθε ένας απο ένα αντίγραφο. Αυτο για να μην υπάρξει πρόβλημα μεταξύ τους όμως όχι για την εφορία. Η μηχανή δεν δηλώνεται στην εφορία οπότε δεν πρόκειται κανείς να δει πόσο την πήρε.

Λεωνίδας
18/07/2010, 05:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
τα μηχανακια δε δηλωνονται στην εφορια... ...ακόμα
η πολλή άνεση θα μετατραπεί σε κολοπιλάλα για αρκετούς όταν οι μοτοσυκλέτες θα έχουν ακριβώς το ίδιο 'status' με τα αυτοκίνητα στην εφορία

@konsttanttinos να κάνει δήλωση ο φίλος σου, τι εννοείς "λόγω της οικογενειακής επιχείρησης" ; βαριέται ο λογιστής του μΕ φαίνεται :wave2:

Jason_ch
22/08/2010, 21:15
Να τον στείλουμε στη δικιά σας οικογενειακή επιχείρηση να "λογιστεί" λες Λεό???
:D :D :D