PDA

View Full Version : τιμόνια;



Allst@rf
22/06/2010, 19:05
παίδες θέλω τα φώτα σας .είχα μια πτώση στα μέγαρα από μπροστινό και έσπασε το τιμόνι.
Επειδή πρέπει να αλλαχτεί αλλά υπάρχει ένα ζήτημα με την τιμή του σαν γνήσιο ανταλλακτικό ΚΤΜ ,μπορείτε να μου πείτε το τιμόνι που φοράει το super duke , το renthal ΚΤΜ bend,είναι ένα κοινό renthal fat bar;
τα χώματινα της ΚΤΜ φορούν το ίδιο τιμόνι;
η τιμή του σαν γνήσιο ανταλλακτικό είναι στα 170 ευρώ ενώ το κοινό έχει 95

Vegeta
25/06/2010, 07:36
Το τιμόνι της ΚΤΜ είναι ένα fatbar τιμόνι από τη Renthal. Τίποτα παραπάνω.
Τα μοντέλα 950/990 Adventure, 990 Super Duke, 950 Supermoto, 950 Super Enduro, 690 Supermoto, 690 Enduro, 690 Duke, 690 SMC φοράνε το ίδιο τιμόνι.

Μπορείς λοιπόν να βάλεις οποιοδήποτε fatbar της αρεσκείας σου, χωρίς κανένα θέμα προσαρμογής στη μηχανή. Απλά αν σε βόλευαν οι γωνίες και το ύψος του original, θα πρέπει να βρεις κάποιο με τα ανάλογα χαρακτηριστικά. Αλλιώς μπορείς να βάλεις μέχρι και το hi-bend της Renthal για λίγο πιο όρθια θέση οδήγησης.

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το Magura X-Line (το EX αν θυμάμαι καλά). Υπέροχο τιμόνι (πολύ καλύτερο από της Renthal κατά την άποψη μου) που το φορούσαν παλαιότερα τα KTM πριν αλλάξουν προμηθευτή.

KOSTAS-ER6
25/06/2010, 09:53
υπαρχουν κ αλλες μαρκες για να επιλεξεις τιμονι, θα σε βοηθησει καλυτερα ο εμπορος κ αν εχεις στα χερια το παλιο μπορεις να διαλεξεις κατι αντιστοιχο για πιο οικονομικο ή χαμηλοτερο/ψηλοτερο/πιο φαρδυ οτι σε βολευει...ειναι αρκετες οι επιλογες!

Allst@rf
25/06/2010, 10:26
ευχαριστω παιδιά.ο μάστορας λέει ότι δεν ταιριάζει το τιμόνι του Αdv στο super duke.ο κωδικός του τιμονιού παντος δεν υπάρχει μέσα στη Renthal.σκέφθηκα να βάλω το rc high bend αλλά θα μου αλλάξει την έργονομια και δεν το θέλω αυτό σε καμιά περίπτωση.
Μου πέρασε απτό μυαλό και το magura αλλά είμαι προβληματισμένος.
Ο διονύσης με τις raceguns ,στο προσωπικό του Sm950 έχει βάλει prοtaper και φαίνεται αρκετά καλή κατασκευή.

camen
25/06/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
prοtaper και φαίνεται αρκετά καλή κατασκευή.

Τα protaper ειναι κορυφη:winka:

Allst@rf
25/06/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τα protaper ειναι κορυφη:winka:

δεν αμφιβάλω αλλά το είδα και αυτό λίγο πιο χαμηλό από το ktm bend το μαμίσιο και δε θέλω να χαλασω την γεωμετρία του συνόλου...στο κάτω κάτω για αυτό είναι κορυφή τα ktm...

camen
25/06/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
δεν αμφιβάλω αλλά το είδα και αυτό λίγο πιο χαμηλό από το ktm bend το μαμίσιο και δε θέλω να χαλασω την γεωμετρία του συνόλου...στο κάτω κάτω για αυτό είναι κορυφή τα ktm...

Οι γνωστες εταιριες βγαζουν παμπολλους συνδιασμους ...Αποκλειεται να μην βρεις το ιδιο...

KaTaNaS
26/06/2010, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
δεν αμφιβάλω αλλά το είδα και αυτό λίγο πιο χαμηλό από το ktm bend το μαμίσιο και δε θέλω να χαλασω την γεωμετρία του συνόλου...στο κάτω κάτω για αυτό είναι κορυφή τα ktm...

το τιμονι και οι γωνιες του δεν χαλανε την γεωμετρια της μοτο, απλα βολευουν ή ξεβολευουν περισσοτερο τον αναβατη, το ανοιγμα, το ύψος, η κλίση προς τα πίσω...

το ιδανικο θα ηταν να υπηρχε μοντελο τιμονιού ρυθμιζόμενο σε ολες τις διαστασεις , να πηγαιναμε με τις μοτο να λυναμε και να δεναμε το μοντέλο, να το φέρναμε εκει που το θεωρουμε ιδανικο για εμας, να καναμε τεστ ραϊντ στο τετραγωνο για επαληθευση, να σμειωναμε τις ρυθμίσεις του ιδανικου μας τιμονιού και να πέρναμε το αμεσως κοντινότερο σε αυτες τις γωνίες και αποστασεις.

γιατι συνηθως οσο και να βολευτεις με ενα τιμονι υπαρχει περτπτωση μετα απο 2 χρονια να καβαλησεις το ιδιο μηχανακι φιλου και να ξετρελαθεις με το δικο του τιμονι, και να σιχτηρηζεις που τοσο καιρο δεν ειχες κι εσυ τετοιο ! :lol:

giannis950
26/06/2010, 08:14
συμφωνω απολυτα με τον katana.μετα απο μια αλλαγη τιμονιου σε sm950 επειδη ειχα κολλησει να βαλω πορτοκαλι με εχει βολεψει πολλη περισσοτερο αλλα να σημειωσω επειδη το εψαξα οτι ολα τα πορτοκαλι της renthal ειναι enduro τιμονια και φυσικα πιο φτηνα.τα adventure supermoto superduke φορανε ολα διαφορετικα τιμονια σε γωνιες και κλισεις και μπορει να σου φαινονται παρομοια αλλα μεχρι να το δοκιμασεις καθαρο συμπερασμα δν θα βγαλεις.θα πρεπει να το προσεξεις γιατι αν βαλεις κανενα πιο φαρδυ θα κανει μεγαλυτερο μοχλο και επειδη το μηχανακι σου εχει γκαζι βαζοντας δυναμη για να κρατηθεις θα σου κανει κουνηματακια τα οποια βεβαια θα φταις εσυ και οχι το τιμονι.οποτε ψαξτο πριν κανεις οποιδηποτε κινηση.


p.s.παω πολυ συχνα μεγαρα αλλα δν σε εχω πετυχει.για κανονισε συναντηση.:beer: :beer:

Allst@rf
26/06/2010, 12:41
σταύρο,μιλούσα για την γεωμετρία του συνόλου αναβατης-μοτοσυκλέτα.αν βάλω ένα τιμόνι που θα είναι πιο χαμηλό θα σκύβω και ποιο πολύ με αποτέλεσμα να βάζω βάρος πιο πολύ στο μπροστινό που δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό.
Τελικά αποφάσισα να βάλω το μαμα.
Γιάννη ,όταν θα φτιάξω το πριόνι θα το κανονίσουμε φίλε. Προς το παρόν παραγγείλα aftermarket σπαστή μανέτα φρένου και πηγα την εξάτμιση στο διονύση για να μου την επισκευάσει.ελπίζω σε δεκαπέντε μέρες να μπορώ να κυκλοφορήσω.

KaTaNaS
28/06/2010, 10:59
http://forum.enduro-republic.gr/forum/viewtopic.php?f=18&t=4084

σε περιπτωση που ενδιαφερει...

Allst@rf
28/06/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
http://forum.enduro-republic.gr/forum/viewtopic.php?f=18&t=4084

σε περιπτωση που ενδιαφερει...

:wave2:

σ'ευχαριστω για το ενδιαφέρον.παραγγείλα τελικά το μαμα.τι να κάνω γαμώτ είμαι και ψείρας...

HEATSEEKER750
02/06/2014, 09:44
Γεια χαρα στην παρέα.Συνεχιζω απο δω την κουβέντα για να μην ανοίγω καινούργιο θεμα.
Χρειάζομαι τιμόνι για SUPERDUKE 990 μοντέλο του 2007 (facelift).Ξερει κάποιος ακριβώς τις διαστάσεις του μαμα τιμονιού (διάμετρο στα σημεία εδρασης και μήκος) ή ακομα θα βοηθούσε κάποιο λινκ με τιμονιέρη που ταιριάζουν.Θα βρίσκομαι Θεσσαλονικη και ενα 10ημερο οποτε αν κάποιος φιλος εχει να μου προτείνει κάποιο κατάστημα στο οποίο θα μπορούσα να δω απο κοντα κάποιο τιμόνι επίσης θα βοηθούσε.
Είχα μια ελαφριά πτώση με την μηχανη και στράβωσε ελάχιστα το τιμόνι.Με το μάτι δεν ξεχωρίζει απλα οταν κόβω το τιμόνι τέρμα δεξιά έρχεται λιγο πιο κοντα στο ρεζερβουάρ το γκριπ..
Ευχαριστώ πολυ!!!

sam4g
02/06/2014, 09:53
Φίλε μου αν έχει στραβώσει ελάχιστα φτιάχνεται.. Δεσ το πρώτα σ ένα καλό μάστορα και αν δε γίνεται τότε παίρνεις άλλο. μη δώσεις τζάμπα λεφτά..

HEATSEEKER750
02/06/2014, 10:00
Όσο μπορούσε να έρθει το φέραμε το τιμόνι αλλα οπως κι να χει σαν καινούργιο δεν γινεται....

john-z
02/06/2014, 10:45
Γεια χαρα στην παρέα.Συνεχιζω απο δω την κουβέντα για να μην ανοίγω καινούργιο θεμα.
Χρειάζομαι τιμόνι για SUPERDUKE 990 μοντέλο του 2007 (facelift).Ξερει κάποιος ακριβώς τις διαστάσεις του μαμα τιμονιού (διάμετρο στα σημεία εδρασης και μήκος) ή ακομα θα βοηθούσε κάποιο λινκ με τιμονιέρη που ταιριάζουν.Θα βρίσκομαι Θεσσαλονικη και ενα 10ημερο οποτε αν κάποιος φιλος εχει να μου προτείνει κάποιο κατάστημα στο οποίο θα μπορούσα να δω απο κοντα κάποιο τιμόνι επίσης θα βοηθούσε.
Είχα μια ελαφριά πτώση με την μηχανη και στράβωσε ελάχιστα το τιμόνι.Με το μάτι δεν ξεχωρίζει απλα οταν κόβω το τιμόνι τέρμα δεξιά έρχεται λιγο πιο κοντα στο ρεζερβουάρ το γκριπ..
Ευχαριστώ πολυ!!!

Καλημέρα φίλε, κοίτα μήπως εκτός από το τιμόνι, έχει πάρει (στραβώσει) και το στοπ της τιμονόπλακας?