PDA

View Full Version : Απορία αρχάριου! Πόσο εύκολα βγάζεις δίπλωμα?



newbie82
23/06/2010, 07:36
Χαιρετώ όλους τους φίλους fan των δικύκλων,

Είμαι εντελώς καινούργιος στο site και άσχετος από δίκυκλα γι αυτό και ήθελα να διατυπώσω την ερώτησή μου για να με κατατοπίσετε.
Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου εδώ και 10 χρόνια και οδηγώ καθημερινά και έχω οδηγήσει εύκολα οτιδήποτε έχει 4 ρόδες αλλά δεν έχω καμία σχέση με τα δίκυκλα. Ότι κοντινότερο έχω δοκιμάσει σε μηχανάκι ή μηχανή είναι 4-5 φορές που έχω κάνει ποδήλατο και 5-6 φορές που έχω οδηγήσει μια μικρή γουρούνα. Για πρακτικούς λόγους όμως αλλά και από περιέργεια σκέφτομαι τελευταία ότι θα με ενδιέφερε να μάθω να οδηγώ κάτι σε δίκυκλο και να το χρησιμοποιώ για όλες τις μετακινήσεις μου μέσα στην πόλη.
Η απορία μου λοιπόν είναι πόσο εύκολο και χρονοβόρο θα είναι για κάποιον που δεν έχει καμία επαφή με το θέμα να μάθει να οδηγάει μηχανή και κατ' επέκταση να βγάλει και δίπλωμα μηχανής. Πόσο θα δυσκολευτώ και πόσο θα ταλαιπωρηθώ για να μάθω και για να βγάλω το απεριόριστο δίπλωμα; Δεν έχω και τρελούς στόχους, δηλαδή δεν θέλω να πάρω καμιά αγωνιστική μηχανή με πιο πολλά άλογα απ το αμάξι μου, θέλω απλά κάποια στιγμή να πάρω ένα απ' αυτά τα καινούργια αυτόματα σκούτερ ή ίσως καμία μηχανή σχετικά χαμηλού κυβισμού για να μπορώ να κάνω την δουλειά μου. Τι λέτε;

MikeG
23/06/2010, 07:38
Μεταφερόμαστε στις Γενικές.

SeNNinhA
23/06/2010, 07:42
Τι σημαίνει εύκολο και δύσκολο?

Ο καθένας μαθαίνει αλλιώς. Κάποιος μπορεί να θέλει 2 ημέρες και να είναι έτοιμος για εξετάσεις και κάποιος άλλος 2 μήνες (κάποιοι και ποτέ...:lol: :lol: :lol: ).

Απλά πράγματα είναι, από εσένα εξαρτάται.

:wave2: :wave2: :wave2:

XJR_Billy
23/06/2010, 07:48
Φίλε αν είσαι διατεθειμένος να ριψοκινδυνεύσεις τη ζωή σου/σωματική σου ακεραιότητα, έχεις διαβάσει και έχεις δει τους κινδύνους της μοτοσυκλέτας, και είσαι αποφασιμένος και κατασταλαγμένος να τους αποδεχτείς, δεν είναι καθόλου δύσκολο να βγάλεις ένα δίπλωμα.

Πας σε μια σχολή οδηγών, ξεσκίζεσαι στην εκπαίδευση με τη μηχανή της σχολής, σήματα δεν δινεις καθότιν οδηγάς αμάξι, και η θεωρία που δίνεις είναι πανεύκολη.

Η οδήγηση στην πόλη είναι εξαιρετικά επικίνδυνη, και γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνη από τους χειριστές μοτοσυκλετών που έχουν τα μυαλά τους αλλού.

Αν το έχεις αποφασίσει, το δίπλωμα δεν θα σε δυσκολέψει.
Επίσης υπολόγισε και ένα ποσό που θα πρέπει να διαθέσεις για εξοπλισμό.
Οπωσδήποτε ΚΡΑΝΟΣ, γάντια μπουφάν, μπότες κλπ.

Καλή τύχη αν ασχοληθείς με το άθλημα.:wave2:

newbie82
23/06/2010, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τι σημαίνει εύκολο και δύσκολο?

Ο καθένας μαθαίνει αλλιώς. Κάποιος μπορεί να θέλει 2 ημέρες και να είναι έτοιμος για εξετάσεις και κάποιος άλλος 2 μήνες (κάποιοι και ποτέ...:lol: :lol: :lol: ).

Απλά πράγματα είναι, από εσένα εξαρτάται.

:wave2: :wave2: :wave2:

Δίκιο έχεις και είναι λίγο χαζή η απορία μου, αλλά ρωτάω όσο πιο γενικά γίνεται πόσο ζόρικο μπορεί να είναι για κάποιον που έχει συνηθίσει 10 χρόνια σε αμάξι και δεν έχει επαφή με δίκυκλα, ούτε από ισορροπία έχει συνηθίσει πολλά πράγματα, να μάθει από μηχανές τώρα στα "γεράματα" (σχεδόν 30 χρονών). Φυσικά καταλαβαίνω ότι όπως λες κι εσύ εξαρτάται από τον άνθρωπο, αλλά είμαι περίεργος πόσο εύκολο είναι να ξεκινήσεις από το μηδέν.

newbie82
23/06/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε αν είσαι διατεθειμένος να ριψοκινδυνεύσεις τη ζωή σου/σωματική σου ακεραιότητα, έχεις διαβάσει και έχεις δει τους κινδύνους της μοτοσυκλέτας, και είσαι αποφασιμένος και κατασταλαγμένος να τους αποδεχτείς, δεν είναι καθόλου δύσκολο να βγάλεις ένα δίπλωμα.

Καλή τύχη αν ασχοληθείς με το άθλημα.:wave2:

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις και για την ευχή!
Κατανοώ σε μεγάλο μέρος τους κινδύνους και ένας λόγος που το σκέφτομαι είναι επειδή δεν είμαι πλέον πιτσιρικάς ώστε να κάνω κάτι επιπόλαιο και μπορώ να μειώσω όσο γίνεται τον κίνδυνο να πάθω κάτι.

MikeG
23/06/2010, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από newbie82
Φυσικά καταλαβαίνω ότι όπως λες κι εσύ εξαρτάται από τον άνθρωπο, αλλά είμαι περίεργος πόσο εύκολο είναι να ξεκινήσεις από το μηδέν.


Όσο εύκολο ήταν να ξεκινήσεις για δίπλωμα αυτοκινήτου από το 0.

dmf
23/06/2010, 08:07
βασικα αμα εχεις ισορροπια, ξερεις δηλ να οδηγας ποδηλατο ανετα δεν θα δυσκολευτεις (πολυ :D ) . Στο λεω γιατι εγω δεν ειχα ξαναοδηγησει μηχανη και πηρα κατ'ευθειαν για απεριοριστα κυβικα και χωρις λαδι.
Βασικα αμα εχεις κανα ποδηλατο ευκαιρο κανε κανα δυο βολτες πριν πας στη σχολη για να ξεσκουριασεις.

newbie82
23/06/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Όσο εύκολο ήταν να ξεκινήσεις για δίπλωμα αυτοκινήτου από το 0.

Πράγματι, αλλά τουλάχιστον χάρη στο αυτοκίνητο τουλάχιστον ξέρω από σήματα και το πως κινείσαι στον δρόμο, αν και φαντάζομαι ότι με μηχανή η κρίσιμη διαφορά είναι ότι προσέχεις ΠΟΛΥ περισσότερο γιατί ένα ατύχημα θα έχει πολύ χειρότερες συνέπειες.

hristosP
23/06/2010, 08:26
Κοιτα προφανως απο ανθρωπο σε ανθρωπο διαφερει...Αλλος εξοικιωνεται πιο γρηγορα,αλλος μενει για παντα ανικανος να μαθει...

για να απαντησω οσο πιο πρακτικα γινεται στη ερωτηση σου απλα σου παραθετω τη δικη μου περιπτωση...

οδηγουσα 4 χρονια αμαξι(διπλωμα απο τα 18 νταν) και δεν ειχα ουδεμια σχεση με μηχανες...πραγματικα καμια σχεση!Ουτε παπι ουτε μπομπο ουτε τπτ δεν ειχα ξανακαβαλησει και σε ποδηλατο ειχα να ανεβω απο τα 16!Εβγαλα λοιπον διπλωμα στα 22,κανοντας καμια 10αρα μαθηματα,στην αρχη με ενα παπι με ταχυτητες και μετα με μια kawasaki er5...no problem γενικα,αλλα δεν νομιζω οτι ημουν και πανετοιμος για εξετασεις παρολο που δεν κοπηκα...

Απο κει και περα οσο πιο πολυ μετα βγεις στους δρομους τοσο πιο γρηγορα μαθαινεις...

προσοχη,εξοπλισμος και παντα ορθιος!

XJR_Billy
23/06/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από newbie82
Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις και για την ευχή!
Κατανοώ σε μεγάλο μέρος τους κινδύνους και ένας λόγος που το σκέφτομαι είναι επειδή δεν είμαι πλέον πιτσιρικάς ώστε να κάνω κάτι επιπόλαιο και μπορώ να μειώσω όσο γίνεται τον κίνδυνο να πάθω κάτι.

Το θέμα φίλε μου είναι ότι ειδικά μέσα στην πόλη, δεν χρειάζεται να κάνεις επιπολαιότητες και καγκουριές για να κινδυνεύσεις. Τις κάνουν άλλοι για σένα, με αποδέκτη εσένα...
Η προσοχή και η συγκέντρωση στην οδήγηση σίγουρα περιορίζει τους κινδύνους αλλά δεν τους εξαλείφει.
Επίσης πρέπει να "πετάξεις" σιγά-σιγά από πάνω σου την αυτοκινητιστική νοοτροπία.
Ένας γρατζουνισμένος προφυλακτήρας, στη μηχανή μεταφράζεται σε ένα σπασμένο πόδι.
Ξεχνάς προτεραιότητες κλπ.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, ούτε να σε τρομάξω, απλά θέλω να σου εφιστήσω τους κινδύνους.

newbie82
23/06/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από hristosP
Κοιτα προφανως απο ανθρωπο σε ανθρωπο διαφερει...Αλλος εξοικιωνεται πιο γρηγορα,αλλος μενει για παντα ανικανος να μαθει...

για να απαντησω οσο πιο πρακτικα γινεται στη ερωτηση σου απλα σου παραθετω τη δικη μου περιπτωση...

οδηγουσα 4 χρονια αμαξι(διπλωμα απο τα 18 νταν) και δεν ειχα ουδεμια σχεση με μηχανες...πραγματικα καμια σχεση!Ουτε παπι ουτε μπομπο ουτε τπτ δεν ειχα ξανακαβαλησει και σε ποδηλατο ειχα να ανεβω απο τα 16!Εβγαλα λοιπον διπλωμα στα 22,κανοντας καμια 10αρα μαθηματα,στην αρχη με ενα παπι με ταχυτητες και μετα με μια kawasaki er5...no problem γενικα,αλλα δεν νομιζω οτι ημουν και πανετοιμος για εξετασεις παρολο που δεν κοπηκα...

Απο κει και περα οσο πιο πολυ μετα βγεις στους δρομους τοσο πιο γρηγορα μαθαινεις...

προσοχη,εξοπλισμος και παντα ορθιος!

Σ ευχαριστώ φίλε Χρήστο, όπως και όλα τα παιδιά που απάντησαν, αλλά ειδικά μια γνώμη σαν την δική σου ήθελα, δηλαδή κάποιου που ενώ είχε συνηθίσει σε αμάξι αποφάσισε αργότερα να βγάλει δίπλωμα για μηχανή, χωρίς να έχει καμία σχέση μέχρι τότε. Πέρα απ τις γνώμες σας, λοιπόν, μόνο ένας τρόπος υπάρχει να μάθω, θα το δοκιμάσω και θα δω.

Xaris XX
23/06/2010, 13:39
Νομιζω οτι ειναι αρκετα ευκολο αρκει να ξερεις ποδηλατοο !!!(για λογους ισσοροπιας και μονο δεν εχει καμια σχεσει το ενα απο το αλλο ))!!Και μετα εξαρταται απο εσενα ποσο ευκολα μαθαινεις!!

Sapadak
23/06/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Το θέμα φίλε μου είναι ότι ειδικά μέσα στην πόλη, δεν χρειάζεται να κάνεις επιπολαιότητες και καγκουριές για να κινδυνεύσεις. Τις κάνουν άλλοι για σένα, με αποδέκτη εσένα...

Αυτο ακριβως

Δε θα χρειαστει να αφαιρεθεις εσυ για να σου συμβει κατι

Οι κινδυνοι που παραμονευουν ειναι κατα μεγαλο ποσοστο διαφορετικοι αποτι με το αμαξι.

Αυτο μονο να εχεις κατα νου.


Δεν μας ειπες που εισαι, αν εισαι επαρχια ειναι λιγακι καλυτερα τα πραγματα, αν εισαι με μεγαλουπολη, θελει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ

newbie82
23/06/2010, 14:24
Δεν μας ειπες που εισαι, αν εισαι επαρχια ειναι λιγακι καλυτερα τα πραγματα, αν εισαι με μεγαλουπολη, θελει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ

Θεσσαλονίκη μένω, φίλε, οπότε καταλαβαίνω ότι είναι κάπως ζόρικα τα πράγματα, αλλά ποντάρω στο ότι τουλάχιστον χάρη στο αυτοκίνητο έχω μάθει να έχω το νου μου στον δρόμο και στο ότι γενικά έχω μάθει να προσέχω τις πιθανές μαλακίες των άλλων. Ευτυχώς (μην το γκαντεμιάσω) 10 χρόνια που οδηγάω αμάξι σε καθημερινή βάση έχω τρακάρει μόνο μία φορά και πάλι δεν ήταν ακριβώς τράκα, απλά μια κοπελιά που αποφάσισε τελευταία στιγμή να στρίψει αριστερά σε φανάρι απ την δεξιά λωρίδα του δρόμου και μου βαθούλωσε το φτερό. Το κορίτσι είδε ότι πήγαινα κανονικά ευθεία και δεν σκέφτηκε καν να φρενάρει ή να κόψει το τιμόνι, απλά έπεσε πάνω μου... :look:

drspeed
23/06/2010, 14:25
Εγώ θα σου πω κάτι,
Για να βγάλεις δίπλωμα θες περίπου 15 -20 μέρες ,λίγο διάβασμα και υπομονή αλλά και επιμονή.
Για να μάθεις να οδηγάς θα σου πάρει χρόνια και αν τελικά αγαπήσεις την μηχανή ίσως σε μερικά χρόνια μάθεις να πηγαίνεις αξιοπρεπώς και με ασφάλεια μέσα και έξω από την πόλη.

Sapadak
23/06/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από newbie82
Θεσσαλονίκη μένω, φίλε, οπότε καταλαβαίνω ότι είναι κάπως ζόρικα τα πράγματα, αλλά ποντάρω στο ότι τουλάχιστον χάρη στο αυτοκίνητο έχω μάθει να έχω το νου μου στον δρόμο και στο ότι γενικά έχω μάθει να προσέχω τις πιθανές μαλακίες των άλλων.

Φανταζεσαι ομως τις διαφορες πχ στο φρεναρισμα πανω στην Τσιμισκη αυτο με μοτο?



Αρχικά δημιουργήθηκε από newbie82
, απλά μια κοπελιά που αποφάσισε τελευταία στιγμή να στρίψει αριστερά σε φανάρι απ την δεξιά λωρίδα του δρόμου και μου βαθούλωσε το φτερό. Το κορίτσι είδε ότι πήγαινα κανονικά ευθεία και δεν σκέφτηκε καν να φρενάρει ή να κόψει το τιμόνι, απλά έπεσε πάνω μου... :look:

Μπορεις να φανταστεις αν ησουν με μηχανη τι θα ειχε συμβει στην αντιστοιχη περιπτωση.


Με το καλο παντως μιας και το αποφασισες

newbie82
23/06/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Φανταζεσαι ομως τις διαφορες πχ στο φρεναρισμα πανω στην Τσιμισκη αυτο με μοτο?

Μπορεις να φανταστεις αν ησουν με μηχανη τι θα ειχε συμβει στην αντιστοιχη περιπτωση.

Με το καλο παντως μιας και το αποφασισες

Πιστεύω ότι στην αντίστοιχη περίπτωση με μηχανή (και φαντάσου η τύπισα δεν είδε ολόκληρο αμάξι, την μηχανή θα έβλεπε;) θα έτρωγα μια καλή σαβούρντα με ποιος ξέρει τι συνέπειες.
Καταλαβαίνω τις προειδοποιήσεις σου αλλά θέλω να ξέρω να οδηγάω μηχανή, να πάρω το δίπλωμα σε πρώτη φάση και μετά αν δω ότι μου αρέσει και με βολεύει το συνεχίζω.

newbie82
23/06/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
Εγώ θα σου πω κάτι,
Για να βγάλεις δίπλωμα θες περίπου 15 -20 μέρες ,λίγο διάβασμα και υπομονή αλλά και επιμονή.
Για να μάθεις να οδηγάς θα σου πάρει χρόνια και αν τελικά αγαπήσεις την μηχανή ίσως σε μερικά χρόνια μάθεις να πηγαίνεις αξιοπρεπώς και με ασφάλεια μέσα και έξω από την πόλη.


Μακάρι το δίπλωμα να βγαίνει τόσο σύντομα για κάποιον που δεν έχει ιδέα, δεν έχω ιδέα για το πόο δύσκολες είναι οι εξετάσεις και τι περιέχουν. Πάντως φοβάμαι ότι έχεις δίκιο, δηλαδή για να μάθω να οδηγάω μηχανή με την ίδια άνεση που οδηγάω αμάξι χρειάζονται χρόνια καθημερινής τριβής.

Όμως ένα βήμα την φορά, εγώ θα πάω να βγάλω δίπλωμα το φθινόπωρο και αν δω ότι με βολεύει και μου αρέσει το δίκυκλο τότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα.