PDA

View Full Version : Κουίζ



sergiosm
23/06/2010, 08:38
Οι περισσότεροι φαντάζομαι έχετε ακούσει την τροχαίο με τα πρόβατα και την απόφαση του Αρείου Πάγου (έχει "παίξει" και στον Λαζόπουλο).

Για όσους δεν την ξέρουν βάζω ένα (από τα πολλά) σχετικό δημοσίευμα:

"Συνυπαιτιότητα σε βοσκό για την πρόκληση ατυχήματος καθώς δεν είχε βάλει... φώτα πορείας στα πρόβατα του κοπαδιού του τη νύχτα, επέβαλε με απόφαση του ο Άρειος Πάγος.

Πρόκειται για περιστατικό που έγινε τον Μάιο του 2002, στην επαρχιακή οδό Σπάρτης – Γερακίου.

Οδηγός ο οποίος ήταν υπό την επίδραση αλκοόλ, οδηγούσε με 110 χλμ. στις 9:30 το βράδυ, είδε τα πρόβατα μπήκε στο αντίθετο ρεύμα τραυμάτισε τον βοσκό και σκότωσε 14 ζώα.

Αν και ο οδηγός ήταν πιωμένος, ο Άρειος Πάγος υποστηρίζει ότι έχει ευθύνη κατά 70% και το υπόλοιπο 30% ο βοσκός που κινούσε το κοπάδι του νύχτα σε επαρχιακή οδό που δεν είχε φωτισμό. Αυτό διότι δεν είχε τοποθετήσει ευδιάκριτα φώτα πορείας στο πρώτο και τελευταίο πρόβατο του κοπαδιού, όπως προβλέπει ο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (Κ.Ο.Κ.).

Η ευθύνη του οδηγού, σύμφωνα με το ανώτατο δικαστήριο, έγκειται στο ότι είχε έλλειψη προσοχής και δεν μείωσε την υπερβολική ταχύτητα που έτρεχε.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=170335"




Το "κουίζ" τώρα:

Πώς σας φαίνεται η απόφαση;

Πιστεύετε ότι φταίει (στον όποιο βαθμό) ο βοσκός ή όχι;


Το τί πιστεύω εγώ θα σας το πω σε μεταγενέστερο post.

super_toto
23/06/2010, 08:40
100% φταίνε τα πρόβατα. :D

Ichigo
23/06/2010, 08:45
Εφ όσον ήταν υπό την επίδραση αλκοόλ ο οδηγός αυτό δε μέτρησε κατά αυτού; Δεν υπάρχει καμία αναφορά στο κείμενο!:confused:

ziggΥ
23/06/2010, 08:47
η κατσίκα φταίει :a47:

sergiosm
23/06/2010, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Εφ όσον ήταν υπό την επίδραση αλκοόλ ο οδηγός αυτό δε μέτρησε κατά αυτού; Δεν υπάρχει καμία αναφορά στο κείμενο!:confused:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αν και ο οδηγός ήταν πιωμένος, ο Άρειος Πάγος υποστηρίζει ότι έχει ευθύνη κατά 70% και το υπόλοιπο 30% ο βοσκός που κινούσε το κοπάδι του νύχτα σε επαρχιακή οδό που δεν είχε φωτισμό.

sober
23/06/2010, 08:49
δηλ. αμα το τελευταιο προβατο με φως παει μπροστα διπλα στο πρωτο πώς 8α φαινεται πού τελειωνει το κοπαδι?? (παει και αντιστροφα και με διαφορες εκδοχες αναλογα της κινητικοτητας των προβατων)...τι γινεται τοτε??


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dmf
23/06/2010, 08:51
εγω ξερω οτι σε επαρχιακο δρομο χωρις φωτισμο αναβεις τα φωτα πορειας τα οποια φωτιζουν καπου 100μ μπροστα σου.
Επισης ξερω οτι παντα κινεισαι με καταλληλη ταχυτητα ωστε να μπορεις να σταματησεις στην αποσταση που φωτιζει ο προβολεας σου.


Αληθεια στην περιπτωση αυτη ο βοσκος θεωρειται οδηγος και τα προβατα οχημα;;; :confused:

pkpl
23/06/2010, 08:54
ήμουν 12 χρόνια σε επαρχία ,μπορείς να δεις τα ραδίκια ανάποδα από πρόβατα κ.α.,θυμάμαι πρόπερσι στην Ε.Ο Πάτρας-Πύργου είχαν κολλήσει τα αυτοκίνητα και είχε ουρά,ήμουν με το παπί και όταν έφτασα στο πρώτο αυτοκίνητο τι είδα ?ένα άλογο και πήγαινε μες τη μέση της εθνικής.Μια άλλη νύχτα γύρναγα με το παπί από τη δουλεία σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωταγώγηση,βλέπω στο βάθος μια σκιά σαν κάτι να κουνήθηκε,έκοψα αρκετά ταχύτητα και όταν έφτασα κοντά είδα ένα κατάμαυρο πρόβατο μέσα στο δρόμο.Πρέπει κάποια στιγμή κι αυτοί που έχουν τα κοπάδια να αναλάβουν κάποια ευθύνη.

Panopticon7
23/06/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από pkpl
ήμουν 12 χρόνια σε επαρχία ,μπορείς να δεις τα ραδίκια ανάποδα από πρόβατα κ.α.,θυμάμαι πρόπερσι στην Ε.Ο Πάτρας-Πύργου είχαν κολλήσει τα αυτοκίνητα και είχε ουρά,ήμουν με το παπί και όταν έφτασα στο πρώτο αυτοκίνητο τι είδα ?ένα άλογο και πήγαινε μες τη μέση της εθνικής.Μια άλλη νύχτα γύρναγα με το παπί από τη δουλεία σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωταγώγηση,βλέπω στο βάθος μια σκιά σαν κάτι να κουνήθηκε,έκοψα αρκετά ταχύτητα και όταν έφτασα κοντά είδα ένα κατάμαυρο πρόβατο μέσα στο δρόμο.Πρέπει κάποια στιγμή κι αυτοί που έχουν τα κοπάδια να αναλάβουν κάποια ευθύνη.

Κατσε ρε φιλε, και αυτος που εχει προβατα καποια στιγμη πρεπει να τον περασει τον δρομο.

Εαν (ειτε με αυτοκινητο ειτε με μηχανη) τηρεις το οριο ταχυτητας δεν υπαρχει περιπτωση να κινδυνεψεις.

Ακινητα εμποδια παντα μπορει να ξεφυτρωσουν απο το πουθενα και πρεπει να το λαμβανουν υποψη οι οδηγοι.

STOYBI
23/06/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από pkpl
Πρέπει κάποια στιγμή κι αυτοί που έχουν τα κοπάδια να αναλάβουν κάποια ευθύνη.

Eγω αφου ξεπερασω το γελοιο του θεματος με προβατα πισωγλεντιδες με σφηνωμενα φαναρακια στα οπισθια....

Δεν καταλαβαινω τι σας φαινετε παραξενο...????

Γιατι πρεπει να μας φαινετε φυσιολογικο ο καθε βοσκος να αμολαει καμμια πενηνταρια προβατα βραδιατικα σε εναν σκοτεινο επαρχιακο δρομο...???

Γιατι δεν θα επρεπε να ηταν απλα... Απαγορευτικο.

Δικαια η αποφαση ( εφοσον και ο οδηγος ηταν υπο την επηρεια αλκοολ..)

Στην αντιθετη περιπτωση φανταζομαι οτι η συνυπαιτιότητα του βοσκου θα πρεπει να ηταν αρκετα μεγαλυτερη....

:wave2:

Εχετλαίος
23/06/2010, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Κατσε ρε φιλε, και αυτος που εχει προβατα καποια στιγμη πρεπει να τον περασει τον δρομο.


Ουδεμία αντίρρηση. Όμως τι συμβαίνει όταν ο βοσκός τα έχει τα έχνη κοντά στο δρόμο (πχ Ε.Ο. Χανίων-Ρεθύμνου στο ύψος του κόμβου των Απτέρων) και το σκουριασμένο παρέτι που τα κρατά κλεισμένα μπάζει από 15 μπάντες και αυτά βόσκουνε κυριολεκτικά πάνω στο δρόμο ταχεία κυκλοφορίας;
Εγώ θα έλεγα υπαιτιότητα βοσκού 100% στην εν λόγω περίπτωση που αναφέρομαι. Λογικό δεν ακούγεται;
Nαι καλά!
Όμως όταν χτύπησε μια κατσίκα προ τριετίας ένας που ευτυχώς μου προπορευόταν πολύ και είδα το δύστυχο το ζωντανό να απογειώνεται και να σκάει σχεδόν πάνω στο παρπρίζ μου, ο άνθρωπος που το κυνήγησε νομικά πλέρωσε και κερατιάτικά! Το δικαστήιο απεφάνθη ότι έτρεχε πέραν του επιτρεπόμενου, του αμπώξανε πρόστιμο και ουδέποτε κυνήγησαν τον άθλιο που είχε αφήσει τις αίγες να βοσκούνε την άσφαλτο πάνω στην εθνική.
Και όλοι γνωρίζουνε και ποιός είναι, και που μένει και όλα. Και ακόμα και σήμερα, περνώντας από το σημείο, θα δείτε τα ζώα να βόσκουνε μια σπιθαμή από το δρόμο.
Σαφώς και οι βοσκοί έχουνε τα δίκια τους, οι δρόμοι έκοψαν στη μέση προ πολλά χρόνια τα μέρη που είχαν για βοσκοτόπια για πολλές δεκαετίες. Αλλά δεν αναθεώρησαν και τίποτε χάρην της ασφάλειας του κόσμου..."εγώ εκειά τα έβοσκα, εκειά θα τα βόσκω"
:mad:

Εχετλαίος
23/06/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Eγω αφου ξεπερασω το γελοιο του θεματος με προβατα πισωγλεντιδες με σφηνωμενα φαναρακια στα οπισθια

Έκανα πουτ@να και το πληκτρολόγιο και τα τιμολόγια μπροστά μου με τους καφέδες που μου βγήκαν απ τη μύτη
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pkpl
23/06/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έκανα πουτ@να και το πληκτρολόγιο και τα τιμολόγια μπροστά μου με τους καφέδες που μου βγήκαν απ τη μύτη
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:a20: :a5: :a5: :a5: :a5: :a5: :a5:

arxaios
23/06/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Κατσε ρε φιλε, και αυτος που εχει προβατα καποια στιγμη πρεπει να τον περασει τον δρομο.

ΔΕΝ τα λες και πολύ καλά .........
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μιλάω για το συγκεκριμένο περιστατικό αλλά γενικότερα !!!

ΝΑΙ φίλε μου, να τα περάσει αλλά το σούρουπο !!! ΟΧΙ τη μαύρη νύχτα ........
Να τα περάσει, αλλά να τα περάσει από μέρος με ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ και όχι επάνω σε εσάκια τυφλά σε δρόμο με όριο 90 .......... (Φόδελε και Σίσσες ......... για τους γνωρίζοντες)
Και πέρα από αυτό ΟΦΕΙΛΕΙ να τα μαντρώνει τα ζωντανά και όχι να τα αφήνει ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ να περνούν την Ε.Ο. !!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7

Εαν (ειτε με αυτοκινητο ειτε με μηχανη) τηρεις το οριο ταχυτητας δεν υπαρχει περιπτωση να κινδυνεψεις.

Αν το δεις το κατσικι βγαίνοντας με 90 (μέσα στο όριο) στα 20 μέτρα .......... έλα να μου πεις ότι ΔΕΝ κινδύνευσες ...........


Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7

Ακινητα εμποδια παντα μπορει να ξεφυτρωσουν απο το πουθενα και πρεπει να το λαμβανουν υποψη οι οδηγοι.

ΔΕΝ είναι ακίνητο το κατσίκι και το χειρότερο είναι ότι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ !!!
Θα πάει εμπρός ;;; Θα κάνει πίσω ;;; Θα τρέξει ;;; Θα σταματήσει ;;;

Πέρα από όλα τα άλλα οι βοσκοί έχουν ΑΠΟΘΡΑΣΥΝΘΕΙ, ειδικά στην Κρήτη !!!
Επιτέλους να τιμωρηθεί και ένας !!!

sotos 8
23/06/2010, 10:50
μια ερωτηση στην συγκεκριμενη περιοχη υπαρχει πινακιδα προΕΙδοποιησης για την υπαρξη ζωων;

Η μεσαια


202202

gmeles
23/06/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Πέρα από όλα τα άλλα οι βοσκοί έχουν ΑΠΟΘΡΑΣΥΝΘΕΙ, ειδικά στην Κρήτη !!!
Επιτέλους να τιμωρηθεί και ένας !!!


:rotflmao: :rotflmao:

Σορυ φιλε, αλλα αυτο το να τιμωρηθει και ενας παει καρφι για τα ανεκδοτα, δυστηχως.....
Εγω το εχω παρει αποφαση πλεον, αυτοι κανουν κουμαντο.
Οταν εκει που μενω, βγαινουν οι μπατσοι κ γραφουν τα παπακια για κρανος (πολυ καλα κανουν δεν λεω....) και την ιδια στιγμη τα 4χ4 περνανε με τα τεσσερα και γυριζουν το κεφαλι απο την αλλη (κυριολεκτικα) τι περιμενεις??? Να τιμωρηθει καποιος??

Κολλητος μου εχει παει στα δικαστηρια βοσκο που του εχει καταστρεψει το χωραφι επειδη βοσκει εκει και ο εισαγγελεας του ειπε στην ψυχρα οτι δεν μπορει, μονος του, να κανει τιποτα γιατι εχει πολιτικο βυσμα ο boskoboy....

Για το θεμα τωρα. Νομιζω οτι ειναι πασιφανες, τα προβατα ΔΕΝ εχουν καμια θεση στον δρομο.
Πας απο Χανια-Ρεθυμνο και εχεις το νου σου λες και περνας απο στενα πολης μη σου πεταχτει κανα προβατο.
Και σας πληροφορω οτι με ταχυτητα 80χλμ στην εθνικη πριν 2 βδομαδες στο τσακ δεν το χτυπησα...

project.breeze
23/06/2010, 12:05
Υπάρχει μία λύση...
































Υποχρεωτικός εορτασμός του Πάσχα 4 φορές τον χρόνο,ανά τρίμηνο :rotflmao:

sergiosm
23/06/2010, 12:23
Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά:


η απόφαση είναι ΟΡΘΟΤΑΤΗ,

αν μάλιστα ο οδηγός δεν είχε πιει και λίγο παραπάνω το, πιο πιθανό είναι, η υπαιτιότητα να είχει πάει 100% στον βοσκό.

Και όλα αυτά για έναν πολύ απλό λόγο:

[B]ο οποιοσδήποτε χρήστης του δρόμου οφείλει να το κάνει με τρόπο ΑΣΦΑΛΗ για τον ίδιο και τους άλλους [/Β]

Και βέβαια, ο χρήστης εδώ είναι ο ΒΟΣΚΟΣ και όχι φυσικά τα πρόβατα.
Αντί για βοσκό και πρόβατα θα μπορούσαμε να έχουμε την μάνα με το παιδί της, ή τη γιαγιά με το εγγόνι της.

Θα το θεωρούσατε λογικό και ασφαλές να κυκλοφορούν στη μέση του δρόμου;
Προφανώς όχι.

Το ίδιο ισχύει και με τον βοσκό και τα πρόβατα.
ΔΕΝ μπορεί να κινείται όπως θέλει.

Επειδή όμως τα πρόβατα δεν είναι ένα και επειδή δεν μπορεί να τα ... κρατά από το χεράκι, ο ΚΟΚ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ τη χρήση των φώτων, ώστε ο κάθε οδηγός να μπορεί να καταλάβει τί συμβαίνει.

Τί έγινε στην περίπτωσή μας;

Ο βοσκός ΔΕΝ χρησιμοποίησε τα φώτα αυτά. Άρα;; Άρα ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ
και κυρίως, επειδή παρανόμησε προκλήθηκε ατύχημα.

Τώρα βέβαια και ο άλλος τα είχε πιει λίγο. Άρα και αυτός παρανόμησε.
Εξ ου και η συνυπαιτιότητα.

Όμως το να χλευάζουμε (και μάλιστα με την ιδιότητα του δημοσιογράφου ή του σατιρικού συγγραφέα) την απόφαση δείχνει πόσο ΠΙΣΩ είμαστε στη οδική παιδεία.


:wave2:

Ζεύκας
23/06/2010, 13:52
Εγώ έχω ακούσει μια ράδιο-αρβύλα που λέει ότι εάν σκοτώσεις αιγο/πρόβατο στο δρόμο,
πληρώνεις αποζημίωση στο βοσκό αλλά μπορείς να πάρεις το σκοτωμένο για πάρτη σου...:lol:

ermiss
23/06/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Εγώ έχω ακούσει μια ράδιο-αρβύλα που λέει ότι εάν σκοτώσεις αιγο/πρόβατο στο δρόμο,
πληρώνεις αποζημίωση στο βοσκό αλλά μπορείς να πάρεις το σκοτωμένο για πάρτη σου...:lol:

Σωστός.

Την έχω πατήσει και εγώ πριν μια δεκαετία, πέρασα μέσα απο το κοπάδι με 60 χλμ...

Τα πλήρωσα (3 σε φιλική τιμή) και φάγαμε και μου έκανε και το τραπέζι :lol:

Το να το πάρεις είναι δύσκολο, γιατί θα πρέπει να γίνει σφαγή επιτόπου και αυτό είναι απο σπάνιο έως απίθανο. Αν κρυώσει είναι για πέταμα....

Α, επίσης τα πρόβατα (απο τα πιο ηλίθια ζώα, τα κατσίκια είναι λιγότερο επικίνδυνα) ακολουθούν συνήθως τον senior manager, τον βαθμοφόρο, αυτόν με την κουδούνα ρε. Οπότε η λογική είναι ότι κάνεις τον πρώτο πυγολαμπίδα. Βάζεις και 2-3 στα πιο γερασμένα που κάθονται στο τέλος και έκανες ένα ωραίο τρενάκι με φωτάκια και έχεις μεγάλες πιθανότητες να σε δείξει ο Χαρδαβέλας σαν ΑΤΕΑ (αγνώστου ταυτότητας επίγεια αντικείμενα)

http://www.youtube.com/watch?v=D2FX9rviEhw

spyrval
24/06/2010, 04:42
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
100% φταίνε τα πρόβατα. :D [/QUOTE

Ήδη σκέφτομαι στο μελλοντικό sheepforum.gr διάφορα threads :
Led σε πρόβατο-το έχει κάνει κανείς? (Τεχνικά)
Κάγκελα εμπρός σε προβατίνα-που πιάνουν (Εξοπλισμός)
Βοήθεια! Η Μαγδάλω τρώει τα καλώδια του προβολέα της (Τεχνικά)
Κρητικά vs όλα τα υπόλοιπα (Αντιπαραθέσεις)
Μου'δωσε σκληρή προβατίνα (Στραβά και Ανάποδα)
Βοσκή στους πρόποδες του Ολύμπου (Ταξιδιωτικά)
Κατω Ράχη - Πάνω Ράχη σε 12' και 32΄΄ (Trackdays)

DimChios
24/06/2010, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrval
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
100% φταίνε τα πρόβατα. :D [/QUOTE

Ήδη σκέφτομαι στο μελλοντικό sheepforum.gr διάφορα threads :
Led σε πρόβατο-το έχει κάνει κανείς? (Τεχνικά)
Κάγκελα εμπρός σε προβατίνα-που πιάνουν (Εξοπλισμός)
Βοήθεια! Η Μαγδάλω τρώει τα καλώδια του προβολέα της (Τεχνικά)
Κρητικά vs όλα τα υπόλοιπα (Αντιπαραθέσεις)
Μου'δωσε σκληρή προβατίνα (Στραβά και Ανάποδα)
Βοσκή στους πρόποδες του Ολύμπου (Ταξιδιωτικά)
Κατω Ράχη - Πάνω Ράχη σε 12' και 32΄΄ (Trackdays)


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
24/06/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrval
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
100% φταίνε τα πρόβατα. :D [/QUOTE

Ήδη σκέφτομαι στο μελλοντικό sheepforum.gr διάφορα threads :
Led σε πρόβατο-το έχει κάνει κανείς? (Τεχνικά)
Κάγκελα εμπρός σε προβατίνα-που πιάνουν (Εξοπλισμός)
Βοήθεια! Η Μαγδάλω τρώει τα καλώδια του προβολέα της (Τεχνικά)
Κρητικά vs όλα τα υπόλοιπα (Αντιπαραθέσεις)
Μου'δωσε σκληρή προβατίνα (Στραβά και Ανάποδα)
Βοσκή στους πρόποδες του Ολύμπου (Ταξιδιωτικά)
Κατω Ράχη - Πάνω Ράχη σε 12' και 32΄΄ (Trackdays)


Και να φανταστείς κάποτε υπήρχε στ'Ανέκδοτα σπαμμοθρεντ με main theme τα πρόβατα...:lol:

Cpt. Haddock
24/06/2010, 04:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά:


η απόφαση είναι ΟΡΘΟΤΑΤΗ,

αν μάλιστα ο οδηγός δεν είχε πιει και λίγο παραπάνω το, πιο πιθανό είναι, η υπαιτιότητα να είχει πάει 100% στον βοσκό.

Και όλα αυτά για έναν πολύ απλό λόγο:

[B]ο οποιοσδήποτε χρήστης του δρόμου οφείλει να το κάνει με τρόπο ΑΣΦΑΛΗ για τον ίδιο και τους άλλους [/Β]

Και βέβαια, ο χρήστης εδώ είναι ο ΒΟΣΚΟΣ και όχι φυσικά τα πρόβατα.
Αντί για βοσκό και πρόβατα θα μπορούσαμε να έχουμε την μάνα με το παιδί της, ή τη γιαγιά με το εγγόνι της.

Θα το θεωρούσατε λογικό και ασφαλές να κυκλοφορούν στη μέση του δρόμου;
Προφανώς όχι.

Το ίδιο ισχύει και με τον βοσκό και τα πρόβατα.
ΔΕΝ μπορεί να κινείται όπως θέλει.

Επειδή όμως τα πρόβατα δεν είναι ένα και επειδή δεν μπορεί να τα ... κρατά από το χεράκι, ο ΚΟΚ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ τη χρήση των φώτων, ώστε ο κάθε οδηγός να μπορεί να καταλάβει τί συμβαίνει.

Τί έγινε στην περίπτωσή μας;

Ο βοσκός ΔΕΝ χρησιμοποίησε τα φώτα αυτά. Άρα;; Άρα ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ
και κυρίως, επειδή παρανόμησε προκλήθηκε ατύχημα.

Τώρα βέβαια και ο άλλος τα είχε πιει λίγο. Άρα και αυτός παρανόμησε.
Εξ ου και η συνυπαιτιότητα.

Όμως το να χλευάζουμε (και μάλιστα με την ιδιότητα του δημοσιογράφου ή του σατιρικού συγγραφέα) την απόφαση δείχνει πόσο ΠΙΣΩ είμαστε στη οδική παιδεία.


:wave2:

:beer: :beer: :beer: