PDA

View Full Version : ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ?!



div400
05/07/2005, 17:33
λοιπον τις δυο τελευταιες μερες κυκλοφορω με το sv 1000 στις εντος πολης διαδρομες μου και εχω παρατηρησει οτι ανεβαζει αρκετα γρηγορα την θερμοκρασια του φτανωντας συχνα αν οχι παντα στους 105οC. αυτο ειναι φυσιολογικο η θα πρεπει να ψαχτω μηπως εχω προβλημα στο κυκλωμα ψυξης?
για απαντηστε οι κατοχοι των s- v-strom!

Tropeas
05/07/2005, 18:08
Εχουν πιάσει οι ζέστες και αν κυκλοφορείς σε κίνηση εντός πόλης είναι φυσιολογικό να ανεβάζει τέτοιες θερμοκρασίες... δεν πέρνει το ventilater μπροστά μετά τους 100? δεν αισθανεσαι στα πόδια σου όταν πέρνει τον καυτό αέρα? ελεγξε και την σταθμη του υγρού του ψυγείου πάντως...

gcrook
05/07/2005, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
λοιπον τις δυο τελευταιες μερες κυκλοφορω με το sv 1000 στις εντος πολης διαδρομες μου και εχω παρατηρησει οτι ανεβαζει αρκετα γρηγορα την θερμοκρασια του φτανωντας συχνα αν οχι παντα στους 105οC. αυτο ειναι φυσιολογικο η θα πρεπει να ψαχτω μηπως εχω προβλημα στο κυκλωμα ψυξης?
για απαντηστε οι κατοχοι των s- v-strom!

Απολυτως νορμαλ.
Δεν ειναι συνθηκες αυτες για μηχανακια, ιδιως μεσα στη πολη.
Που να δεις τα τετρακυλιδρα πως ανεβαζουν.
Μπορεις πολυ φθηνα να κανεις μια πατεντα ωστε τους καλοκαιρινους μηνες να αναβεις το βεντιλατερ μονος σου με διακοπτη αν θες.
Με ρεγουλο ομως γιατι ταλαιπωρει τη μπαταρια, και δυστυχως η μεσαια σκαλα στα καινουργια SV ειναι μονιμως αναμμενη.
Θα το κανω με ενα φιλο μου μολις παρω τη μηχανη.:wave2:

Τωρα που τι θυμηθηκα γιατι δεν ηρθες Δελεαρ χθες:confused:

div400
06/07/2005, 00:28
ευχαριστω ρε παιδια για τις απαντησεις σας.
παρελειψα να πω οτι την ιδια θερμοκρασια ανεβαζε και σε πιο ψυχρες ημερες.να κανω κανεναν ελεγχο στο κυκλομα ψυξης περα απο την σταθμη του υγρου?
gcrook ηθελα να ερθω... αλλα το κρεβατι σε συνδιασμο με την κοπελα μου ηταν πιο ισχυρα απο την θεληση μου:rolleyes:

την αλλη δευτερα :wave2:

btw πως παει με την μηχανη σου?

THEOD
06/07/2005, 01:23
Σε ένα SV1000s που είχα κάνει test-ride προ μηνός, μόλις το έβαλα στην κίνηση (χωρίς να το ζορίσω σχεδόν καθόλου) έγραψε αμέσως 105-107 βαθμούς χωρίς να δείχνει ότι κάτι πάει στραβά....Δεν σε διαφώτισα εεεεεεεεεεεεεεεεεεε ????:rotflmao:

kostom
06/07/2005, 01:44
Mέσα στην πόλη θα σου ανεβάσει για πλάκα 95
και αν μπλέκεις και σε φανάρια τότε η 100άρα+
είναι σίγουρη..
Αλλά να προσέχης γιατλί μετα τους 103-105
πρέπει οπωσδήποτε να ανάβει το βεντιλατέρ..¨
Άν όχι τότε σου λείπει ψυκτικό


18985

periklisk
08/07/2005, 09:07
Όπως είπαν και τα παιδιά είναι φυσιολογικό. Αν όμως μετά τους 104 το πολύ δεν ανοίγει το βεντιλατέρ τότε θέλει έλεγχο.

Να κοιτάς τη στάθμη του ψυκτικού και να μην το πολύζορίζεις όταν δουλεύει με τέτοιες θερμοκρασίες.....