PDA

View Full Version : ΣΟΣ προσοχη στη κορινθου-πατρων



Σελίδες : [1] 2

lostmember
23/06/2010, 15:20
ναι καλα το ξερουμε θα μου πειτε

Για οσους ομως κι λογω διακοπων δε γνωριζουν κι εκτος των αλλων :
γινονται εργα με αποτελεσμα μειωση της μιαμισης λωριδας σε μιση, αποτομα, σε πολλα σημεια με μεγαλο κινδυνο κλεισιματος

δηλαδη ξεκινηστε κι οδηγηστε με τη λογικη οτι θα βρεθειτε σε επαρχιακο δρομο καποιου μικρου νησιου
κι κανονιστε το χρονο σας με περιθωριο
μην βιαζεστε
αναγκαστηκα να κανω τη διαδρομη με αυτοκινητο λογω της μπεμπας κι οδηγωντας πραγματικα πολυ προσεκτικα (κοτα θα ελεγα) κινδυνεψα 2 φορες (αρκετα δυνατο φρενο) μια απο κλεισιμο νταλικας κι δευτερη απο προσπερασμα λεωφορειου σε νταλικα
Απο φοιτητης 20 χρονια τωρα αυτο το πατρα-αθηνα το φοβαμαι οσο τιποτα ..................................................γιατι νομιζουμε οτι οδηγαμε σε εθνικη

τι να πω αυτος ο ...δρομος να το πω......πρεπει να φτιαχτει περσι

p@nos
23/06/2010, 15:47
φιλε μια χαρα ειναι ο δρομος...απλα πρεπει να εξοικιωθεις με την οδηγηση σε αυτο το κομματι...

το εχω κανει πραγματικα απειρες φορες και με αμαξι, και με μηχανη...


με μηχανη, η διαδρομη ειναι αστεια...και ευχαριστη σε σχεση με την εθνικη μετα την κορινθο που ειναι βαρετη...



με το αμαξι αμα θες να εισαι 100% ασφαλης, οδηγας μονο στην ''βοηθητικη'', με μια ταχυτητα +20χαω πανω απο το οριο...
οχι προσπερασεις πανω σε στροφες, και επισης κατα την προσπεραση, ΔΕΝ βγαινεις στο αντιθετο ρευμα...το 80% προσπερνανε, βγαινοντας στο αντιθετο ρευμα, ενω υπαρχει διαθεσημος χωρος για να περασουν 2 αυτοκινητα οριακα, χωρις να βγουν στο αντιθετο...και καπως ετσι γινονται οι μετωπικες που κατα καιρους ακουγονται...βεβαια αμα οδηγας στην ''βοηθητικη'' οπως σου πα, γλιτωνεις τον ταρζαν απο απεναντι...

ermiss
23/06/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε μια χαρα ειναι ο δρομος...απλα πρεπει να εξοικιωθεις με την οδηγηση σε αυτο το κομματι...



Οκ, το ακούσαμε και αυτό...

faraway
23/06/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
.βεβαια αμα οδηγας στην ''βοηθητικη'' οπως σου πα, γλιτωνεις τον ταρζαν απο απεναντι...

αρκεί βέβαια μετά από καμιά στροφή να μην είναι σταματημένο κάποιο αυτοκίνητο στη βοηθητική από λάστιχο ή οτιδήποτε άλλο και γίνεις τυρόπιτα πάνω του.

κατά τ αλλά μια χαρά δρόμος είναι εθνικός και ευρωπαικός , λίγο καλύτερος από το κομμάτι κάτω πέρδικα άνω περδικοράχη ,

αλλά δε βαριέσαι σε γενικές γραμμές είναι οκ!!!

lostmember
23/06/2010, 16:05
απλως τονιζω για οσους προκειται να ταξιδεψουν οτι εχει επιπλεον παγιδες του συνηθισμενου αρα θελει περισσοτερο χρονο κι προσοχη

ενημερωτικα τον εχω κανει παμπολες φορες το δρομο, κυριως με μηχανη

οντως χωρις τα εργα δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα για τα διτροχα

ομως με τα εργα κι τα αποτομα στενεματα ειναι πολυ ευκολο να κλειστει μια μηχανη που προσπερνα

δε νομιζω οτι παιζει καμμια αντιπαραθεση εδω

επιπλεον προσοχη συνισταται

Εχετλαίος
23/06/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε μια χαρα ειναι ο δρομος...απλα πρεπει να εξοικιωθεις με την οδηγηση σε αυτο το κομματι...

Kαλή η τσικουδιά εφέτος; Να σου πέμψω και άλλη; :D

ermiss
23/06/2010, 16:14
Γενικά αποφεύγουμε τις προσπεράσεις (έστω με πολύ μεγάλη προσοχή) στα σημεία όπου υπάρχουν τα πλαστικά διαχωριστικά, η μηχανή χωράει μεν, αρκεί όμως μια μικρή μετατόπιση του αυτοκινήτου για να τα πάρεις αγκαλιά.

Άλλωστε το πολύ πολύ να προσπεράσεις 3-4 αυτοκίνητα που πάνε με 80, εσύ να πας με 90 το πολύ και μετά απο λίγο να βρεις την νταλίκα και να μείνεις κολλημένος πίσω της για 3-4 χιλιόμετρα (όσο διαρκούν τα τμήματα). Και θα έχεις ρισκάρει και ο χρόνος που θα κερδίσεις είναι λίγος και κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθείς πίσω απο νταλίκα-κλούβα-λεωφορείο που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να περάσεις στα κλειστά κομμάτια.

Οπότε χαλαρά σε αυτά, υπομονή μιας και διαρκούν πολύ λίγο....

Ichigo
23/06/2010, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


με το αμαξι αμα θες να εισαι 100% ασφαλης, οδηγας μονο στην ''βοηθητικη'', με μια ταχυτητα +20χαω πανω απο το οριο...


:rolleyes:

:nono: :nono: :nono:

jimmis5
23/06/2010, 16:30
Επελεξε την επομενη φορα την Παλαια Εθνικη οδο,Θα παθεις πλακα απο την διαδρομη ο χρονος θα περασει ευχαριστα και θα κινδυνεψεις λιγοτερο,ααα και δεν θα πληρωσεις διοδια..:wave2: και τελος θα κανεις τον ιδιο χρονο το εχω δοκιμασει με λογικες ταχυτητες μαχ140

Tpap
23/06/2010, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε μια χαρα ειναι ο δρομος...απλα πρεπει να εξοικιωθεις με την οδηγηση σε αυτο το κομματι...

p@no, κάνε μας την χάρη ρε φίλε.

Έλα παππού να σου δείξω τ'αμπέλια σου.

DeusEx
24/06/2010, 03:31
την διαδρομη την κανω καθε δευτερο ΣΚ

ο δρομος εχει τα μαυρα του τα χαλια ...

τις πρωτες φορες κινδυνεψα (με μηχανη) γιατι ετσι οπως προσπερνουσα σε καποια φαση αρχιζουν αυτα τα πλαστικα διαχωριστικα κολονακια, ακριβως πανω στην γραμμη πανω σε στροφη ... φρενα, μανουβρα και χωθηκα αναμεσα στα αυτοκινητα για να μην πεσω επανω ...

Τα σημεια καθε φορα που κατεβαινω αλλαζουν διαρκως ... εκει που προσπερασα αυτο το ΣΚ, το επομενο ΣΚ δεν θα μπορω γιατι θαχει κολονακια ... ποτε δεν ξερεις τι σου επιφυλασει η επομενη στροφη ...

ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΣ ... μην κανετε το λαθος γιατι κοντεψα να σκοτωθω ... γυρνουσα βιαστηκα, και ειχα μια κ@$#%λα μπροστα μου με κουτι και πηγαινε με 60 χλμ την ωρα, παρολο που ηταν ελευθερος ο δρομος κ ηταν κ στην κοσμαρα της κ εκανε κατι ζικ ζακ. Βρησκω ενα κενο αναμεσα στο κουτι κ στα κολονακια αναβω φωτα, παταω κορνα, ριχνω κ μια ξερογκαζια με τις ξεταπωτες κ παω να περασω σαν τον μ@#%κα ... την ωρα που περνουσα εκανε το ζικ, δε με ειχε δει καν κ με εκλεισε, με αποτελεσμα να της χτυπησω τον καθρεπτη της , για να μην πεσω πανω στο κολονακια

:mad:

ο δρομος ειναι σκοτωστρα ... προσοχη παιδια!

ΥΣ: Διοδια δεν πληρωνω γιατι παρακαμπτω το κομματι απο αρχαια κορινθο, μεχρι κιατο απο την παλια εθνικη ...

p@nos
24/06/2010, 03:47
m'aresei που σκαλωσατε ολοι στο θεμα της βοηθητικης, καθως και στο ''μια χαρα ειναι ο δρομος''...


να τα παρουμε και τα δυο ενα ενα...

οπως ειπα, την διαδρομη την εχω κανει απειρες φορες, διοτι ειμαι στην πατρα φοιτητης, και μαλιστα υπηρχε διαστημα που καθε βδομαδα εκανα την διαδρομη αθηνα πατρα....γι'αυτο λοιπου οι εξυπνακιδες, ας διαβασουν λιγο καλυτερα αυτα που γραφω...

1ον για τον καλο δρομο...ολοι οι δρομοι καλοι ειναι...οι οδηγοι φταινε...και ολα τα ατυχηματα σε αυτο τον δρομο λογω διαφορων οδηγων ''ταρζαν'' γινονται, οι οποιοι κανουν οπως να ναι προσπερασεις...ο δρομος αυτος ειναι οπως ολο το επαρχιακο δικτυο της ελλαδας...γι αυτο το λογο, μην ξαναοδηγησετε ΠΟΥΘΕΝΑ, εκτος φυσικα απο διαδρομες εντος πολης...

το οτι πληρωνεις διοδια(και δυστυχως τα πληρωνω καθε φορα), και το λενε αυτοκινητοδρομο, δε μου λεει τιποτα...ενας επαρχιακος δρομος απο τους χιλιαδες στην ελλαδα ειναι...το λαθος ειναι οτι εχει διοδια...



και τωρα στο 2ο...το κομματι της βοηθητικης...Λογω του οτι υπαρχει μια λοριδα ανα κατευθυνση, πολλοι οδηγοι οδηγουν στο κομματι της βοηθητικης...Φυσικα εκει οδηγουν και ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες οδηγοι, οπως οδηγοι ΚΤΕΛ, οδηγοι φορτηγων κλπ, οι οποιοι φυσικα δε βγαινουν ρουπι απο τη λοριδα τους, εχουν κανει τη διαδρομη απειρες φορες και οδηγουν πολυ καλυτερα απο τους υπολοιπους σε αυτο το δρομο(βεβαια τα κτελ κανουν και προσπερασεις, αλλα ποτε δεν εχω δει να κανουν προσπεραση επικυνδινη)...

οπως ειπα, αν εχετε περασει απο εκει μια-δυο-τρεις φορες...ειδικα ερχομενοι ξαφνικα απο την αθηνων-κορινθου, λογικο να σας φαινεται σα να πηγατε στην ουγκαντα...αμα την μαθετε τη διαδρομη θα δειτε οτι ισχυουν αυτα που σας λεω...



οσο για τον παππου που θελει να του δειξουμε τα αμπελια του, καλο θα ειναι να μπει να γραψει και τιποτα σοβαρο...

p@nos
24/06/2010, 03:50
και ενα τιπ, για οσους δεν περνανε απο εκει συχνα...κοιτατε τα ορια...ειδικα οπου εχει 70αρια(εισοδοι απο χωρια κλπ), κοβετε ταχυτητα κατω απο 90...στηνουν μπλοκα και κοβουν κλησεις αβερτα...

odt
24/06/2010, 03:51
Παντού θέλει προσοχή...Η αλήθεια είναι ότι έχω περάσει πολλές φορές και δεν έχει τύχει να μου συμβεί κάτι περίεργο, αλλά μάλλον είναι θέμα τύχης μιας και σε πολλά σημεία βλέπεις τον χάρο κουρνιασμένο πάνω στα δέντρα να περιμένει...:rolleyes:









Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ι...βεβαια αμα οδηγας στην ''βοηθητικη'' οπως σου πα, γλιτωνεις τον ταρζαν απο απεναντι...

ναι αλλά δεν γλυτώνει από σένα ο άνθρωπος που λόγω ανάγκης σταμάτησε εκεί...


ο δρόμος είναι τριμπούρδελο :wave2:

p@nos
24/06/2010, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
ναι αλλά δεν γλυτώνει από σένα ο άνθρωπος που λόγω ανάγκης σταμάτησε εκεί...


ο δρόμος είναι τριμπούρδελο :wave2:


δε σταματανε...και αμα σταματησουν...εχει και χωραφι ετσι ωστε να βγει το αμαξι απ΄εξω...και να μην ειναι στη βοηθητικη...
επισης οδηγοντας σε αυτο το κομματι, προφανως και το εχεις αυτο στο μυαλο σου...και ενα επιπλεον...αν καποιος σταματησει, βγαζει και ενα τριγωνακι 100μ πιο πισω απο εκει που σταματησε...


τωρα αν εσεις προτιματε να εχετε μια μετοπικη απο απενταντι, με γεια σας με χαρα σας...εγω προτιμω απλως να σταματησω αν χρειαστει(δηλαδη απλα να αλλαξω πορεια)

και κατι που δεν υπολογιζεται οι πιο πολλοι, ειναι τα εργα που γινονται τωρα στον δρομο...που ολη η κυκλοφορια γινεται μεσα σε 1,5 λοριδα(και για τα δυο ρευματα)...εκει αν μεινει καποιος, οντως υπαρχει προβλημα...βασικα διακοπη κυκλοφοριας υπαρχει αλλα τεσπα...

catmaster
24/06/2010, 03:56
Πανευρωπαικά από τις χειρότερες καρμανιόλες μαζί με αυτήν του Αγρινίου :sick: :sick:


εδώ και καιρό αν χρειαστεί να κατέβω προς τα κάτω προτιμώ ειλικρινά την διαδρομή από Δελφούς και αςαργήσω λίγο παραπάνω ... η την παλιά Εθνική ...

p@nos
24/06/2010, 03:58
και ολα αυτα που γραφω, ισχυουν για οδηγηση με αυτοκινητο σε αυτο τον δρομο...

με τη μηχανη η διαδρομη ειναι αστεια...και δεν ειναι τυχαιο που δε θα ακουσετε ποτε ατυχημα με μηχανη σε αυτο το δρομο...
με μηχανη μαλιστα αυτο το κομματι ειναι και πολυ πιο ευχαριστο, μιας και εχει στροφες, βλαστηση, και ειναι και στο ματι πιο φιλικο...το κομματι της εθνικης μετα την κορινθο ειναι απιστευτα βαρετο...

p@nos
24/06/2010, 04:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
εδώ και καιρό αν χρειαστεί να κατέβω προς τα κάτω προτιμώ ειλικρινά την διαδρομή από Δελφούς και αςαργήσω λίγο παραπάνω ... η την παλιά Εθνική ...

ρε κατμαστερ...επειδη εχω παει και απο την παλια εθνικη...για πιο λογο να την προτιμησεις?

ακομα πιο στενος δρομος, με περισσοτερες διασταυρωσεις, οπου μαλιστα μπαινουν και ΤΡΑΚΤΕΡ/αγροτικα με μπαρμπαδες, περνας μεσα απο χωρια οπου κοβεις παρα πολυ ταχυτητα...και στην πορεια φυσικα, αμα πεσεις πισω απο 2-3 φορτηγα που ειναι πολυ συχνα τετοια κονβου, θα πας με 50 για αρκετα χλμ γιατι δεν υπαρχει και διαθεσιμος χωρος για προσπεραση...

για πιο λογο λοιπον να προτιμησεις το δρομο με ολα αυτα τα αρνητικα?

catmaster
24/06/2010, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε κατμαστερ...επειδη εχω παει και απο την παλια εθνικη...για πιο λογο να την προτιμησεις?

ακομα πιο στενος δρομος, με περισσοτερες διασταυρωσεις, οπου μαλιστα μπαινουν και ΤΡΑΚΤΕΡ/αγροτικα με μπαρμπαδες, περνας μεσα απο χωρια οπου κοβεις παρα πολυ ταχυτητα...και στην πορεια φυσικα, αμα πεσεις πισω απο 2-3 φορτηγα που ειναι πολυ συχνα τετοια κονβου, θα πας με 50 για αρκετα χλμ γιατι δεν υπαρχει και διαθεσιμος χωρος για προσπεραση...

για πιο λογο λοιπον να προτιμησεις το δρομο με ολα αυτα τα αρνητικα?



γιατί δεν εχω πετύχει ποτε τριπλή προσπέραση σε φορτηγό με 160 + από το αντίθετο και να μην υπάρχει διάζωμα ...

p@nos
24/06/2010, 04:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
γιατί δεν εχω πετύχει ποτε τριπλή προσπέραση σε φορτηγό με 160 + από το αντίθετο και να μην υπάρχει διάζωμα ...


αυτο δεν ειναι κατι που γινεται συχνα ομως...και οπως ειπα πριν...οδηγοντας στη βοηθητικη, τα απογευγεις ολα αυτα...


στην παλια εθνικη αντιθετως...πολλοι οδηγουν εκει λες και ειναι σε ειδικη διαδρομη...εχει και ακριβως τις προδιαγραφες ο δρομος για να οδηγησεις ετσι...σφιχτος και απανωτες στροφες...και γινονται και εκει πολλα ατυχηματα...

Cpt. Haddock
24/06/2010, 04:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Πανευρωπαικά από τις χειρότερες καρμανιόλες μαζί με αυτήν του Αγρινίου :sick: :sick: ...

Του Αγρινίου μας τελείωσε ευτυχώς, Αγγελόκαστρο-Αμβρακία μια ευθεία πλέον.

Όσο για την παλιά ΕΟ Κορινθου-Πατρων, με εξαίρεση το ωραίο κομματι Ακράτα-Τραπεζα, το υπόλοιπο ΜΑΚΡΙΑ !

Ειναι πρακτικά όλο σε κατοικημενη περιοχή (τελειώνει το ενα χωριό, αρχίζει το άλλο κολλητά), με ότι αυτό συνεπαγεται για την κίνηση και τα απρόοπτα αλλα και για τα όρια που καλό ειναι να ψιλοτηρούμε

guzzistas
24/06/2010, 04:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Του Αγρινίου μας τελείωσε ευτυχώς, Αγγελόκαστρο-Αμβρακία μια ευθεία πλέον.



Δυστυχώς όχι.... ξαναέκλεισε εδώ και ένα μήνα περίπου......

Προχθές που πήγα και γύρισα ξαναπέρασα πάλι από το φαράγγι....

Cpt. Haddock
24/06/2010, 04:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Δυστυχώς όχι.... ξαναέκλεισε εδώ και ένα μήνα περίπου......
Προχθές που πήγα και γύρισα ξαναπέρασα πάλι από το φαράγγι....

Ορθόν, αλλα νομίζω το ένα ρεύμα για συμπληρωματικές εργασίες. Πληρώνουμε τις προεκλογικές πρεμουρες του Σουφλια να κόψει κορδέλες.

Τεσπα, για το Κορινθος - Πατρα μαγκες, δεν έχει νοημα να το συζητάμε. Ο δρόμος ήταν αυτός που ήταν, ΕΑΝ πηγαίναμε με τα όρια 90-100 δε θα υπήρχε κίνδυνος, το ζήτημα ειναι οτι όλοι μας το σκίζαμε γι' αυτό και τρώγαμε τα μουτρα μας.

Το ζήτημα πλεον ειναι οτι φτιάχνεται σα δρομος (επιτέλους) και στην ουσία ειναι εργοτάξιο. Για όσο θα διαρκουν τα έργα πρέπει να οδηγούμε αναλόγως. Απλα πράγματα.

guzzistas
24/06/2010, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Το ζήτημα πλεον ειναι οτι φτιάχνεται σα δρομος (επιτέλους) και στην ουσία ειναι εργοτάξιο. Για όσο θα διαρκουν τα έργα πρέπει να οδηγούμε αναλόγως. Απλα πράγματα.

Σωστός.

Ζεύκας
24/06/2010, 04:40
Κάτσε βρε Πάνο για να καταλάβω.

θεωρείς το κομμάτι Αίγιο-Πάτρα "μια χαρά δρόμος"?

panosch89
24/06/2010, 04:42
pano (εσύ με το ντουπκατι) δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!! Ο δρόμος γίνεται επικύνδυνος απο αυτούς που τον χρησιμοποιούν!!!
Το χειρότερο σ αυτόν τον δρόμο είναι οι προσπεράσεις που κάνουν οι περισσότεροι βγαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα ενώ χωράει κοπάδι γίδια ανάμεσα σ αυτούς και σ αυτόν που προσπερνούν.
Ο δρόμος δεν έχει προδιαγραφές αυτοκινητόδρομου αλλά δε φταίνε οι προδιαγραφές που είμαστε ζώα.
Αν δεν ήταν βασικός οδικός άξονας δεν θα ήθελα να αλλάξει αλλά επειδή συνδέει τη χώρα με την ευρώπη ΠΡΕΠΕΙ να γίνει σαν την Αττική οδό.

Μην "τσακώνεστε" γιατί αλλιώς το βλέπουμε όσοι τον χρησιμοποιούμε κάθε βδομάδα κι αλλιώς οι περιστασιακοί χρήστες, με τον καιρό συνηθίζεις χωρίς να το καταλάβεις.:beer: :beer: :beer:

DeusEx
24/06/2010, 04:58
p@no,

αυτες τις μπουρδες πες τες στον πατερα μου, που εχει μια λαμα κ τεσσερεις βιδες απο τιτανιο στην σπονδυλικη στυλη κ ειναι κ κατα 40.000ε ελαφυτερος ... το 2003

:mad:

για να μην ξεχασω κ τα 12.000ε η αξια του Peugeot 206 το οποιο βγηκε ολικη ...

60 χρονων ανθρωπος, με 3 παιδια εκ των οποιων το ενα ανηλικο, λες να ετρεχε ή να εκανε ταρζανιες?!

Τα ατυχημα εγινε λογω κακοτεχνιας, στο κομματι κοντα στο Αιγιο που γινεται ο δρομος 2 λωριδες ανα κατευθυνση και διαχωριστικο διαζωμα απο μπετον (ισως ειναι το μοναδικο σημειο που εχει μπετον οποτε ισως καταλαβες που εννοω).

Επεσε επανω σε δυο απανωτες λακουβες πανω στην στροφη, οι οποιες τον τιναξαν πανω στο μπετον, οπου κ σερνωταν το αμαξι, μεχρι που μετα απο λιγα μετρα (!!!) σταματαει το μπετον κ εχει την κλασσικη μεταλλικη μπαρα, η οποια προεξηχε κιολας (!!!) αρα χτυπησε το αμαξι με το αριστερο φαναρι κ το αναγκασε να φερει 2 σβουρες κ να σταματησει στην βοηθητικη λωριδα, με την μουρη κοιτωντας προς τα πισω ...

Η φαση ειναι οτι καποιος που ερχοταν κ πηγαινε στην βοηθητικη λωριδα, δεν τον ειδε μιας κ ηταν στροφη, και την ωρα που ο πατερας μου βρισκοταν σε θεση που προσπαθουσε να εγκαταλειψει το οχημα τον χτυπησε μετωπικα, σπαζοντας του πολλα κοκκαλα, και θρυμματισε κ την σπονδυλικη του στυλη ...

Μην την συνεχισεις αυτην την κουβεντα γιατι δεν σε περνει ρε φιλε ... να προσεχεις τι λες, γιατι δεν ξερεις τι εχει τραβηξει ο καθενας μας ...

φιλικα παντα

panosch89
24/06/2010, 05:03
Να σου πω περαστικά αν και θα ταλαιπωρείται ο άνθρωπος μια ζωή γιατί είναι και μεγάλος και ο τραυματισμός είναι δύσκολος. Ας πω τυχερός μέσα στην ατυχία του. Εγώ τον δρόμο δεν τον ήξερα τότε για να ξέρω την κατάσταση του, μπορώ να πω όμως (με κάθε επιφύλαξη και σεβασμό προς εσένα και την οικογένεια σου) πως ο ανθρώπινος παράγοντας έχει πάντα τον πρώτο λόγο. Μην σκέφτεσαι την προσωπική σου εμπειρία γιατί δεν είσαι αντικειμενικός (καλά κάνεις βέβαια αλλά επηρεάζεται η κρίση σου!)
Συγγνώμη που πήρα το θάρρος κι απάντησα χωρίς να γνωριζόμαστε.

DeusEx
24/06/2010, 05:18
panosch89,

απλα θελω να σου δειξω οτι αυτον τον δρομο τον εχω φαει με το κουταλι, απειρες φορες, και με μηχανη κ με αυτοκινητο, απο παλια μεχρι σημερα...

παλια ο δρομος ηταν σε χειροτερη κατασταση, απο αποψη οδοστρωματος, τωρα τα τελευταια εχουν στρωσει καινουργια ασφαλτο σε ορισμενα σημεια (ενα απο αυτα ειναι κ το κομματι που τρακαρε ο πατερας μου) ...

ο δρομος αυτο ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ, τελος ...

εχω γλυτωσει παραλιγο θανατηφορα τροχαια στο τσακ, παμπολες φορες, ειτε με μηχανη ειτε με αυτοκινητο ...

εχω δει πεζους, ενα γαιδουρι, κατσικες, κιαλλα ζωακια στην μεση του δρομου να κανουν βολτες ...

και πες εσυ εχεις τον νου σου ... οι αλλοι που ερχονται απο το αντιθετο ρευμα κ ειναι στοκοι κ μπαινουν στην πορεια σου για μια προσπεραση??? στα καλα καθουμενα ... για να μην σου πω ποσους εχω δει να φερνουν τρελες πιρουτες οταν βρεχει, ανεξελεγκτα κ να κανεις τον σταυρο σου που δεν επεσαν επανω σου ...

Και για να ολοκληρωσω κ να τελειωνει αυτη η ιστορια, κατσε μια μερα κ προσπαθησε να μετρησεις τα εικονοστασιακια στην ακρη του δρομου για να παρεις μια ιδεα για ποσα θυματα θρυνησαμε στην διαδρομη αυτη ... ειναι ΑΜΕΤΡΗΤΑ

παρε κ ενα αποσπασμα απο στατιστικη υπηρεσια 2009
¨Την τρίτη θέση στον κατάλογο καταλαμβάνει ο νομός Αχαΐας με 43 τροχαία δυστυχήματα και 51 νεκρούς και ακολουθούν οι νομοί Κορινθίας και Ηλείας.

εδω ολοκληρο το αρθρο
http://www.verianet.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3587&Itemid=112

Nostra
24/06/2010, 05:22
Ο πιο μπουρδέλο καρμανιόλα δολοφόνος δρόμος στην Ελλάδα... τον ονομάζουν και εθνικη οδό πανάθεμά τους και ζητάνε και διόδια...

Οπως πολλοί άλλοι, έχω κάνει πολλές φορές το Κόρινθος -Πάτρα και με αυτοκινητο και με μηχανή σε διάστημα 15 ετών, δηλαδή και με "ελαφρά" αίσθηση περί της οδικής ασφάλειας και με πλήρη γνώση των κινδύνων και με προσαρμοσμένη οδήγηση...

Φοβάμαι και μόνο στην ιδέα να αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω αυτόν το δρόμο πάλι και όποτε υπάρχει η σκέψη για ταξιδι προς τα εκεί πάντα σκεφτομαι άλλες εναλλακτικές διαδρομές...

όσο προσεχτικός και να είσαι ο ίδιος... σε αυτον τον μπουρδελόδρομο δε ξέρεις από πού θα σου ΄ρθει η "ατυχη" στιγμή... "παραγει" ως διαδρομή τους περισσότερους νεκρούς και τραυματίες και ξανά...

ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ υπαρχουν ένα σωρό άλλοι οδηγοί που ΔΕΝ προσέχουν και από εκεί θα την πατήσεις...

panosch89
24/06/2010, 05:23
ναι μαζί σου, εγώ προσπαθούσα να διευκρινήσω την άποψη του p@nou. Συμφωνώ για τον δρόμο αλλά πιστεύω πως οι οδηγοί ευθυνόμαστε για όλα. Όπως εγώ με τη μηχανή δε το χω πολύ και προσέχω διπλά έτσι κι αυτός με το αυτοκίνητο που βλέπει ότι δεν μπορεί να οδηγήσει πρέπει να πάει λάου λάου ή να μην πάει καθόλου...!!!
:beer: :beer: :beer:

p@nos
24/06/2010, 05:31
DeusEx


μαλλον εννοεις το ανηφορικο κομματι που εχει διαζομα...μπορεις να μου πεις πως σε ενα σημειο, που δεν εχει αποτομες στροφες, υποθετοντας οτι κινεισαι με μια ταχυτητα της ταξης 80-100, πως ειναι δυνατον μια ανωμαλια να σου φερει τουμπες το αμαξι?γιατι αλλο κακοτεχνια/μπαλωμα...για να γινει αυττο που λες, με ενα αυτοκινητο σαν αυτο που λες, πρεπει να πεσεις σε πηγαδι με 150...

μηπως και ο πατερας σου για διαφορους λογους δεν προλαβε να αντιδρασει οπως επρεπε/πανικοβληθηκε ισως απο το κουνημα, και κατεληξε στο ατυχημα?



οσο για τις μπουρδες...και το αν λεω η οχι...τετοιους χαρακτηρισμους κρατα τους για τον εαυτο σου...


τωρα το να λεμε τι εχει γινει στον καθενα και τι οχι...μπορει να γραφει ο καθενας για ωρες...

κι εγω πριν κανα τριμηνο πατησα μια πετρα με τη μηχανη λιγο πριν το κιατο, πανω σε στροφη με 130+ και μπαγαζια...τωρα χαρακτηρισμοι του τυπου ειδα το χαρο με τα ματια κλπ μονο υπερβολες ειναι...

DeusEx
24/06/2010, 05:51
κατα 1ον,

το αμαξι δεν εφερε τουμπες ... περιστραφηκε γυρω απο τον εαυτο του 2-3 φορες αφου χτυπησε στο μεταλλικο διαζωμα.

κατα 2ον,
Η στροφη ειναι αρκετα κλειστη... 2 μεγαλες λακουβες στην σειρα , οταν κινησε με μια ταχυτητα στο αριστερο ρευμα της ταξεως των 120χλμ/ω ειναι αρκετες για ενα ελαφρυ αμαξι και μετριες αναρτησεις οπως το 206 να φυγει απο την λωριδα του κ να κινηθει προς το διαζωμα ...

ο πατερας μου δεν πανικοβληθηκε... ειναι πολυ εμπειρος οδηγος κ εχει γυρισει την μιση ευρωπη οδηγωντας (γερμανια,βελγιο,αυστρια,ελβετια,γαλλια,ιταλια) και εχει δει πολλα ... ποτε δεν ειχε κανενα σοβαρο ατυχημα.

και οσον αφορα τις μπουρδες, τι να σου πω?!

οταν εχεις το δικαιωμα να βγαινεις κ να λες προκλειτικα "φιλε μια χαρα ειναι ο δρομος" την ωρα που θεωρειται ενας απο τις χειροτερους δρομους στην ευρωπη, με απειρα θυματα,

εχω και εγω το δικαιωμα να βγαινω κ να λεω "οτι αυτα ειναι μπουρδες"

ΥΣ: Υποχρεωση μου να ανησυχησω κ να προειδοποιησω τους ταξιδιωτες που θα κατεβουν αυτη την περιοδο κατω σε αντιθεση με τα καθησυχαστικα σου λογια ...

Cpt. Haddock
24/06/2010, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
[....]

το όριο σε εκεινη τη στροφή το θυμάσαι; :winka:

(παντως 120 δεν ειναι....)

DimChios
24/06/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το όριο σε εκεινη τη στροφή το θυμάσαι; :winka:

(παντως 120 δεν ειναι....)


...καλα, ναι οκ, αλλα δεν ειναι το θεμα μας αυτο τωρα!

:winka:

Cpt. Haddock
24/06/2010, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...καλα, ναι οκ, αλλα δεν ειναι το θεμα μας αυτο τωρα!

:winka:

Eίναι, Μητσο. Ο κατασκευαστής σου θέτει τα όρια ασφαλείας αυτού του δρόμου. Το οτι εμεις δεν τα τηρούμε ποτέ (ουτε εγω) μας δινει ενα ποσοστό ευθύνης.

Το σημείο που λέει ο Deus το ξερω, την έχω πατήσει κι εγω μπαίνοντας με "χαρά" στη στροφή. Θα μπορούσα να μπω με ταχυτητα παραπλήσια του οριου (νομιζω ειναι 80) και να περασω ανετα.

:winka:

panosch89
24/06/2010, 06:05
αυτό με τα όρια ισχύει παιδιά!!! προσοχή!!!μπορεί στην Αττική οδό το 120 να είναι τραγελαφικό αλλά σε άλλα σημεία όπου είναι πολύ μικρό να σας παραξενεύει και να μειώνετε ταχύτητα!!!!
Ο mead5600 μου το είπε σε μια βόλτα κι όντως από τότε το παρατηρώ και ισχύει πως υπάρχει λόγος για τέτοια μικρά όρια που πολλές φορές φαινομενικά δεν καταλαβαίνουμε το γιατί αλλά κάτι τρέχει εκεί!!!

DeusEx
24/06/2010, 06:10
μιας κ εισαι των οριων Cpt. Haddock,

θα εχεις παρατηρησει σιγουρα οτι τα επικινδωνα κομματια που δεν εχουν διαζωμα, σε πολλα σημεια εχουν οριο 100χλμ/ω ενω σε καποια αλλα σημεια που μπαινει διαζωμα και εχει 2 λωριδες ανα κατευθυνση το οριο ειναι στα 70 χλμ/ω

αρα μην συζητησουμε για τα ορια ταχυτητας ...

πηγαινε εσυ με τα 70 που σου λεει κ ζησε τον κινδυνο να σε προσπερνανε ξιστα μπεμβεδες, μερσεντεδες κ λοιπα "μεγαλα" με 50+ χλμ διαφορα να γουσταρεις...

ή ακομα καλυτερα πηγαινε στην πατρων - πυργου , που το οριο ταχυτητας ειναι 60χλμ/ω και σε μερικα σημεια 50 χλμ/ω και αμα δεν γινεις χαλκομανια εμενα να μην με λενε DeusEx ...

και αν πηγαινε (που οντως πηγαινε) με ~120 χλμ ?! Να του ριξουμε την ευθυνη? Να πουμε οτι ετρεχε σαν μανικος, παρανομισε κ ξεπερασε τα ορια ταχυτητας και γιαυτο τρακαρε ??? φταιει?

mparmpanik
24/06/2010, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx


κατα 2ον,
Η στροφη ειναι αρκετα κλειστη... 2 μεγαλες λακουβες στην σειρα , οταν κινησε με μια ταχυτητα στο αριστερο ρευμα της ταξεως των 120χλμ/ω ειναι αρκετες για ενα ελαφρυ αμαξι και μετριες αναρτησεις οπως το 206 να φυγει απο την λωριδα του κ να κινηθει προς το διαζωμα ...

[/B]

σορυ που επεμβαινω αλλα δες τι λες.
κλειστη στροφη, με 120χλμ/ω με ενα αμαξι ελαφρυ και με μετριες αναρτησεις.
σε ενα δρομο που αποκαλειται καρμανιολα.


το οτι δεν ειναι ο καλυτερος δρομος που εχουμε το γνωριζουμε ολοι οσοι τον περναμε κι οταν υπερεκτιμαμε τις ικανοτητες μας αλλα και τις δυνατοτητες του οχηματος που οδηγαμε, δεν φταιει ο δρομος οταν τρωμε τα μουτρα μας.
οπως και σε καθε μας εκδηλωση, εμεις ειμαστε οι σουπερ ουαου και φταιει παντα κατι αλλο οταν μας καθεται η στραβη.

διαβασα πιο πανω οτι καποιος επιλεγει την παλια εθνικη και με μαχ140 την χαρακτιριζει πιο ασφαλη και πιο γρηγορη.
ή ειχε μια σκωπτικη διαθεση οταν το ελεγε ή δεν εχει συναισθηση του τι ακριβως κανει..

το οτι κινδυνευεις να ερθει καποιος να πεσει πανω σου ειναι μια πραγματικοτητα.
η ιδια πραγματικοτητα ομως υπαρχει σε ολους τους δρομους.
ακομα και στην αττικη οδο.
αυτο ομως ειναι λαχειο κι οταν σε εναν τετοιο δρομο κινησαι με 160+ προκαλεις την τυχη σου.

ο δρομος σηκωνει συγκεκριμενες ταχυτητες κι οταν κινουμαστε με τις διπλασιες οι μονοι υπευθυνοι για τα ατυχηματα ειμαστε εμεις οι οδηγοι.

DeusEx
24/06/2010, 06:33
σκεψου τα αυτα που μολις εγραψες στην επομενη σου βολτα στην αθηνα που το οριο ειναι 50 χλμ

οταν το ξεπερασεις το οριο κ πας ας πουμε με 80 χλμ και σου πεταχτει καμμια καρ#%:α απο το στοπ κ σπασει τα μισα σου κοκκαλα, να ριξεις τις ευθυνες στην υπερβολικη σου ταχυτητα ...

Ρε εσεις, δεν μιλαμε σοβαρα τωρα κ εχω αρχισει κ εγκαταλειπω την προσπαθεια να εξηγησω τα αυτονοητα ...


:bigcry:

Nostra
24/06/2010, 06:36
δεν αφηνετε λεω γω το λαικό δικαστηριο για τον πατερα του deus ...?


το θέμα ειναι ότι αυτη η "λωρίδα" ασφάλτου ειναι ο πιο επικίνδυνος "εθνικός" δρόμος στη χώρα και όσα μέτρα προστασίας και να λάβεις... παραμένει εξισου τρομακτικός λόγω των άλλων διερχόμενων

Cpt. Haddock
24/06/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
μιας κ εισαι των οριων Cpt. Haddock,

νομιζω εγραψα παραπανω ξεκαθαρα οτι δεν ειμαι :wave2:

faraway
24/06/2010, 06:45
Ο δρόμος είναι μακράν ένας από τους χειρότερους ΕΘΝΙΚΟΥΣ δρόμους της χώρας μας . Το ότι μπαίνει και σε κουβέντα και αμφισβητείται είναι από μόνο του αστείο.

Φοιτητής p@no ήμουν και γω στη Πάτρα από το 1999 μέχρι το 2006 και τον έκανα και γω το δρόμο συνέχεια με ήλιο , με βροχή , με αέρα , νύχτα ...κτλ , κτλ.

Τον ξέρω πολύ καλά ....και τον θεωρώ έναν από τους πιο απαράδεκτους δρόμους .

ναι αν πας με 80 -90 χλμ όλο το δρόμο είναι οκ!!!

αλλά αυτό δε γίνεται σε καμία περίπτωση και από τη στιγμή που καβαλάς τη διπλή και βγαίνεις αντίθετο για να προσπεράσεις είσαι εκτεθειμένος και ρισκάρεις ανά πάσα στιγμή.

Bowleno
24/06/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kαλή η τσικουδιά εφέτος; Να σου πέμψω και άλλη; :D

το κέρατό μου, μλκ, πνίγηκα με τον καφέ λεμεεεεε :bawl: :lol:

vassilis88
24/06/2010, 06:50
δν τα διαβασα ολα τα ποστ, απλα επειδη εχω κανει απειρες φορες το δρομο ως φοιτητης εδω με αυτοκινητο εχω κινδυνεψει πολλες φορες ενω με μηχανη οχι

με μηχανη περνας χαλαρα εχεις χωρο κ πας με το ρυθμο σου ευκολα κ ανετα.. δν ειχα προβλημα πουθενα. με ταχυτητες 150-170

στο αμαξι οταν πιανουν το μισο δρομο φορτηγα αναγκαζονται οι οδηγοι να προσπερνουν κ χτυπαν οι καθρεπτες παλαμακια.. κ επειδη ολων η υπομονη εχει κ τα ορια της ρισκαρουμε κ προσπερναμε φορτηγα κ σε στροφες κ χωρις πολλη ορατοτητα κλπ

επισης ο δρομος δν εχει καλη ασφαλτο αλλα ειναι πολυ πιο διασκεδαστικος απο τη βαρετη αθηνων κορινθου.

DimChios
24/06/2010, 06:52
τυχαιο? δε νομιζω!

jimmis5
24/06/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
διαβασα πιο πανω οτι καποιος επιλεγει την παλια εθνικη και με μαχ140 την χαρακτιριζει πιο ασφαλη και πιο γρηγορη.
ή ειχε μια σκωπτικη διαθεση οταν το ελεγε ή δεν εχει συναισθηση του τι ακριβως κανει..

ο δρομος σηκωνει συγκεκριμενες ταχυτητες κι οταν κινουμαστε με τις διπλασιες οι μονοι υπευθυνοι για τα ατυχηματα ειμαστε εμεις οι οδηγοι.

Ουτε το ενα ουτε το αλλο το max 140 δεν σημαινει κλειδωμενο γκαζι εκει και περναμε απο παντου,Ακριβως αυτο που γραφεις πιο κατω,Προσαρμοζεις την ταχυτητα στον δρομο και οχι το αναποδο,Το μηχανακι που εχω δεν ενδεικνιται για να κανω επιδειξη ταχυτητας σε καμια περιπτωση.Ουτε θα σε προτρεψω να πας ο καθενας διαλεγει τις διαδρομες που τον βολευουν και τις απολαυμβανει καλυτερα ή τις γνωριζεις καλυτερα.Αλλα πραγματικα σου φανηκε υπερβολικη σε καποια σημεια στην παλαια εθνικη οδο τα 140:confused: Ελπιζω καποια στιγμη να κανουμε μια βολτα παρεα μιας και εχουμε ιδιου τυπου μοτοσυκλετες:wave2:

mparmpanik
24/06/2010, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
σκεψου τα αυτα που μολις εγραψες στην επομενη σου βολτα στην αθηνα που το οριο ειναι 50 χλμ

οταν το ξεπερασεις το οριο κ πας ας πουμε με 80 χλμ και σου πεταχτει καμμια καρ#%:α απο το στοπ κ σπασει τα μισα σου κοκκαλα, να ριξεις τις ευθυνες στην υπερβολικη σου ταχυτητα ...

Ρε εσεις, δεν μιλαμε σοβαρα τωρα κ εχω αρχισει κ εγκαταλειπω την προσπαθεια να εξηγησω τα αυτονοητα ...


:bigcry:

ουτε κι εγω παω με τα ορια (εκτος αν μυριστω κανενα μπλοκο της τροχαιας)
αλλα αμα κατσει η στραβη δεν θα ριχνω τις ευθυνες απο δω κι απο κει.

ο δρομος αυτος ειναι κι οσο κι αν τον συχτιρισουμε αυτος τετοιος θα συνεχιζει να ειναι.
επικυνδινος κι απαραδεχτος.
το παραλογο σε ολη την υποθεση ειναι το οτι ενω το γνωριζουμε, παμε με την ταυτοτητα στο στομα.

φιλε deusex στην γειτονια μου εχει ενα στοπ που το παραβιαζουν ολοι οσοι το περνουν.
το ξερω. το βιωνω καθημερινα.
και θα ημουν παραλογος αν δεν το λαμβανα υποψη μου και το περνουσα αερα πατερα.

αυτο που θελω να πω δεν ειναι οτι ο δρομος ειναι ενα θαυμα τεχνολογιας και ασφαλειας,
αλλα οτι εμεις σαν ενλογα οντα πρεπει να προσαρμοζομαστε στις συνθηκες για να φτανουμε
στον προορισμο μας ορθιοι.

ermiss
24/06/2010, 07:15
Και εγώ όταν ήμουν 20χρονο και πήγαινα Πάτρα και έβλεπα την οδήγηση σαν videogame μου φαινόταν μια χαρά διαδρομή...

Ειδικά με το αμάξι, όλοι οι φίλοι μετρούσαμε ποιος θα φάει τις λιγότερες προσπεράσεις και λέγαμε με πέρασαν 6 αυτοκίνητα, αλλά η μία ήταν PORSCHE άρα δεν πιάνει...

Αυτά όταν ήμασταν 20-22 οπότε λογικό είναι να ακούμε και τώρα τέτοιες απόψεις απο 22χρονα.

Στα 32 όμως και με δικάβαλο, αρχίζεις και καταλαβαίνεις ότι η οδήγηση δεν είναι videogame, δεν θα δεις insert coin μόλις αγκαλιάσεις τον απέναντι που προσπέρασε την κλούβα την ώρα που αποφάσισε να προσπεράσει την νταλίκα.... Ειδικά για τον συνοδηγό έχεις ΜΟΝΟ ΕΝΑ coin... και αυτό δεν είναι καν δικό σου...


Τέσπα, περί ευθύνης των οδηγών. Για πες μου ρε παλικάρι, στην υπόλοιπη Ελλάδα είναι άλλοι οδηγοί? Οι ίδιοι στην Πατρών δεν συνεχίζουν έως Αθήνα? Δεν πάνε Γιάννενα? δεν κατεβαίνουν Πύργο??? Γιατί εκεί δεν έχει τα ίδια ποσοστά?

Λοιπόν ξεκολάτε απο το παραμύθι της αποκλειστικής ευθύνης των οδηγών. Οι ίδιοι είναι σε όλη την Ελλάδα, και αν συνολικά είναι κάτω του μετρίου σε βαθμολογία αυτό είναι ΣΤΑΘΕΡΑ... Δεν αλλάζει, είτε είναι στην Πατρών, είτε στην Εγνατία, είτε στα Τέμπη, είτε στην Τριπόλεως...

Οφείλει ο κάθε κατασκευαστής να έχει σαν δεδομένη την παραπάνω σταθερά , να υπολογίσει και την κίνηση του δρόμου, την μέση ωριαία κλπ και να του παρέχει τις ανάλογες δικλείδες ασφαλείας (στηθαίο, νησίδες, διαχωριστικά, σήμανση, ποιότητα ασφάλτου κλπ κλπ)

Ο συγκεκριμένος δρόμος φτιάχτηκε με προδιαγραφές του 1970 χωρίς καμία πρόβλεψη και χωρίς περιθώρια βελτίωσης.

Τώρα αν ένας δρόμος που φτιάχτηκε 40 χρόνια πριν για να εξυπηρετεί το 1/3 της σημερινής κίνησης, με οχήματα που πήγαιναν με 80 χλμ/ώρα, με φορτηγά και νταλίκες πολλαπλάσιες σήμερα. Σας φαίνεται μια χαρά...

τι να πω... i rest my case

guzzistas
24/06/2010, 07:19
Τη 'αποψή μου την είπα πιο πάνω... αλλά

Οσο μια χαρά είναι ο δρόμος άλλο τόσο μια χαρά είναι και οι οδηγικές ικανότητες του έλληνα.....
ο δρόμος δεν σκέπτεται... εσύ όμως μπορείς να το κάνεις..... τον δρόμο δεν τον κλαίει κανείς...

mparmpanik
24/06/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Ουτε το ενα ουτε το αλλο το max 140 δεν σημαινει κλειδωμενο γκαζι εκει και περναμε απο παντου,Ακριβως αυτο που γραφεις πιο κατω,Προσαρμοζεις την ταχυτητα στον δρομο και οχι το αναποδο,Το μηχανακι που εχω δεν ενδεικνιται για να κανω επιδειξη ταχυτητας σε καμια περιπτωση.Ουτε θα σε προτρεψω να πας ο καθενας διαλεγει τις διαδρομες που τον βολευουν και τις απολαυμβανει καλυτερα ή τις γνωριζεις καλυτερα.Αλλα πραγματικα σου φανηκε υπερβολικη σε καποια σημεια στην παλαια εθνικη οδο τα 140:confused: Ελπιζω καποια στιγμη να κανουμε μια βολτα παρεα μιας και εχουμε ιδιου τυπου μοτοσυκλετες:wave2:

οκ.. εχεις δικιο..
το ξαναδιαβασα..
πολλες φορες την εχω επιλεξει κι εγω αυτη την διαδρομη , αλλα την εκανα παντα χαλαρα και μπορω να πω χελωνισια..
και ναι, σε καποια σημεια δεν ειναι υπερβολικα τα 140.

Cpt. Haddock
24/06/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
[....]Ο συγκεκριμένος δρόμος φτιάχτηκε με προδιαγραφές του 1970 χωρίς καμία πρόβλεψη και χωρίς περιθώρια βελτίωσης.
Τώρα αν ένας δρόμος που φτιάχτηκε 40 χρόνια πριν για να εξυπηρετεί το 1/3 της σημερινής κίνησης, με οχήματα που πήγαιναν με 80 χλμ/ώρα, με φορτηγά και νταλίκες πολλαπλάσιες σήμερα. Σας φαίνεται μια χαρά...
τι να πω... i rest my case

Σωστό, αλλα ενας δρομος δεν αλλάζει απο τη μια μερα στην άλλη. Όταν φτιαχτηκε, με τη λογική που φτιάχτηκε, καλός ήταν.

Όσο τα δεδομένα αλλαζουν και οσο ο δρομος ειναι ίδιος, ΕΜΕΙΣ πρέπει να προσαρμοστούμε αναλόγως, μεχρι να φτιαχτεί.

Οκ, καλό ειναι να λέμε "που ειναι το στηθαίο και η διαχωριστική", αλλα απο τη στιγμή που δεν ειναι εκεί, ας οδηγήσουμε αναλόγως, απο μονο του δεν θα εμφανιστεί.

Πραγματικά όμως δεν έχει νοημα να μιλάμε πλέον για το συγκεριμένο δρόμο, φτιάχνεται όλος, οπότε ότι αναθεμα ριξαμε, ριξαμε.

Τώρα υπομονη να τελειώσουν τα έργα

ermiss
24/06/2010, 07:56
my point is...

ο δρόμος ΔΕΝ είναι μια χαρά. Οπότε οδηγήστε ανάλογα...

Cpt. Haddock
24/06/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
my point is...

ο δρόμος ΔΕΝ είναι μια χαρά. Οπότε οδηγήστε ανάλογα...

My point exactly :wave2:

p@nos
24/06/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
my point is...

ο δρόμος ΔΕΝ είναι μια χαρά. Οπότε οδηγήστε ανάλογα...


4 σελιδες για να καταληξουμε σε αυτο που λεω απο την αρχη...

:sick:

guzzistas
24/06/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
4 σελιδες για να καταληξουμε σε αυτο που λεω απο την αρχη...

:sick:

:lol: :lol: ... είμαστε πολυάσχολοι γι'αυτό.....!

DeusEx
24/06/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
4 σελιδες για να καταληξουμε σε αυτο που λεω απο την αρχη...

:sick:

Ναι ... στο ιδιο καταληξαμε ...

Με ενα "ΔΕΝ" διαφορα ...

Πως ειναι το + και το -

Πως ειναι η νυχτα κ η μερα

Πως ειναι το ασπρο με το μαυρο

Πως ειναι το μακρυ κ το κοντο

Πως ειμαι εγω και εσυ ...

Ενα κ το αυτο ... το ιδιο ακριβως συμπερασμα ...

Και 100 σελιδες να γραψουμε ,τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου ...

Τα λεμε φιλαρακι ... καλους δρομους και παντα ορθιος, παντα με εξοπλισμο και προσοχη ...

p@nos
24/06/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx


Με ενα "ΔΕΝ" διαφορα ...



:rolleyes:

επειδη κοιτας μονο μεχρι τη μυτη σου...


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πρεπει να εξοικιωθεις με την οδηγηση σε αυτο το κομματι





Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
με μια ταχυτητα +20χαω πανω απο το οριο...







Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

οχι προσπερασεις πανω σε στροφες






Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το 80% προσπερνανε, βγαινοντας στο αντιθετο ρευμα, ενω υπαρχει διαθεσημος χωρος για να περασουν 2 αυτοκινητα οριακα, χωρις να βγουν στο αντιθετο...και καπως ετσι γινονται οι μετωπικες που κατα καιρους ακουγονται








Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ολοι οι δρομοι καλοι ειναι...οι οδηγοι φταινε





Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas

ο δρόμος δεν σκέπτεται... εσύ όμως μπορείς να το κάνεις...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ο κατασκευαστής σου θέτει τα όρια ασφαλείας αυτού του δρόμου. Το οτι εμεις δεν τα τηρούμε ποτέ (ουτε εγω) μας δινει ενα ποσοστό ευθύνης.




Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
οταν υπερεκτιμαμε τις ικανοτητες μας αλλα και τις δυνατοτητες του οχηματος που οδηγαμε, δεν φταιει ο δρομος οταν τρωμε τα μουτρα μας.


:wave2:

ermiss
24/06/2010, 11:05
Διακριτά μαθηματικά μου θυμίζει ο διάλογος...

Εμείς λέμε, κάνει κρύο, ντύσου ζεστά.
Εσύ λες Αν ντυθείς ζεστά δεν κρυώνεις.

Μόνο που το γεγονός είναι η θερμοκρασία, είτε ντυθείς, είτε όχι, δεν παύει να κάνει κρύο...

Tpap
24/06/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οσο για τον παππου που θελει να του δειξουμε τα αμπελια του, καλο θα ειναι να μπει να γραψει και τιποτα σοβαρο...

Tι σοβαρότερο θά'θελες να ακούσεις, αγορίνα..?

Σου ζήτησα να μου κάνεις την χάρη. Εγώ γιατί στην κάνω διαρκώς...?

p@nos
24/06/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Σου ζήτησα να μου κάνεις την χάρη. Εγώ γιατί στην κάνω διαρκώς...?


θα θελα πολυ να ακουσω σε τι ακριβως μου κανεις διαρκως τη χαρη...να ξερω γιατι σου χρωσταω ευγνωμοσυνη δηλαδη...

Tpap
24/06/2010, 12:14
Στις ΠΑΠΑΡΙΕΣ που λές συνήθως ρε Πανούλη.

Και μάλιστα απαιτείς να σου μιλήσουμε και σοβαρά.

p@nos
24/06/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Στις ΠΑΠΑΡΙΕΣ που λές συνήθως ρε Πανούλη.

Και μάλιστα απαιτείς να σου μιλήσουμε και σοβαρά.


παπαριες λες συνηθως εσυ τπαπ...περα απο τις παπαριες που λες, ειρωνευεσαι κιολας κοσμο, χωρις μαλιστα να εχεις καποια ουσιαστικη συνεισφορα στο φορουμ, που να σου επιτρεπει το υφος καρδιναλιου που εχεις...

λοιπον, αν εχεις προβληματα, υπαρχουν πολλοι τροποι να τα λυσεις εκτος φορουμ...

XJR_Billy
24/06/2010, 12:39
Σεμνά αδέρφια...:nono:

ASTRAKITCAR
24/06/2010, 12:50
καπου ειδα οτι εφταιγε το 206 με τις αναρτησεις και τα 120km που πηγαινε...


οκ δηλ.εγω που εχω καλο σασι με coilover αναρτηση,225/40/18 λαστιχα σε ζαντα 8Χ18,
345 mm εμπρος φρενα διαμετρο με τακακια οσο ενα κουτακι coca cola σε μεγεθος,esp τελευταιας γενιας ..και παω με 120km οταν το αμαξι εχει 220+ km απο το εργοστασιο τελικη αλλα το εχω παει 245+...και βγαζει 240hp στο dyno με 37kg ροπη..αποκλειεται να ειχα εκει ατυχημα?????
σκεφτειτε πριν γραψετε...


οταν η ασφαλτο ειναι χαλια ΤΙΠΟΤΑ δεν σε κραταει στον δρομο σε μια διορθωση ή λαθος εκτιμηση..

αρα φταει η κλιση της στροφης και η ποιοτητα της ασφαλτου...

και ωραια τι ξερουμε αυτο,αλλα αν για ενα sec κανω λαθος εκτιμηση επειδη δεν ειμαι ο ranioti ...πρεπει να παθω ατυχημα δηλ.???

αν ειναι ετσι επειδη ξερω οτι ο δρομος ειναι χαλια να μην οδηγησω καθολου..


εκτος αν ολοι οι χεραδες εχουν μαζευτει εδω μεσα και επειδη ξερουν τον δρομο πανε ταπα ακομα και με χαμηλη προσφυση...

για να συμβει ενα ατυχημα οι παραγαοντες ειναι ΠΑΝΤΑ πανω απο ενας..τουλαχιστον δυο στο 99% των περιπτωσεων.

ας μην ειστε απολυτοι,και μαθετε να μην ειστε αυστηροι κριτες χωρις να εχετε ολα τα στοιχεια μπροστα σας..

δηλ.αν το 206 ειχε προγραμμα,αναρτηση,φρενα κτλ..και δεν μας λεγαν οτι πηγαινε με 120km...θα λεγατε οτι ετρεχε...ναι ο ηλικιωμενος κυριος με κοσμο μεσα πηγαινε ταπα!!!!για να κανει φιγουρα.

σκεφτειτε πριν γραψετε!

Tpap
24/06/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παπαριες λες συνηθως εσυ τπαπ...περα απο τις παπαριες που λες, ειρωνευεσαι κιολας κοσμο, χωρις μαλιστα να εχεις καποια ουσιαστικη συνεισφορα στο φορουμ, που να σου επιτρεπει το υφος καρδιναλιου που εχεις...
λοιπον, αν εχεις προβληματα, υπαρχουν πολλοι τροποι να τα λυσεις εκτος φορουμ...

Μπορεί να έχεις δίκιο. Και να είμαι έτσι όπως με περιγράφεις.



Αυτό ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΊ ΟΤΙ ΛΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ.
Και τουλάχιστον θα έπρεπε να ΣΕΒΕΣΑΙ λίγο περισσότερο τις ψυχές ΟΛΩΝ εκείνων που αφήσαν την τελευταία τους πνοή στην καρμανιόλα αυτή, ώστε εσύ αβίαστα και ελαφρά τη καρδία να έλθεις σήμερα να μας πείς ΟΤΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Άρα λοιπόν, να μην τον φτιάξουμε.


Αυτά έπρεπε να τα ξεστόμιζες όμως στον Πατέρα, με τον οποίο βγάζαμε νεκρά τα δύο του Αγγελουδάκια από το πίσω τζάμι εν μέσω ουρλιαχτών της κακομοίρας Μάνας που δεν έδινε καθόλου σημασία στο τι της είχε συμβεί, παρά πόναγε για τα μωρά της...

Και όλα αυτά γιατί έφυγε γλυστρώντας από το αντίθετο ένα Χιουντάι, και πέρασε καρφί σημαδεύοντας στην μέση το Βέκτρα που προπορευόταν από μένα...χωρίς να τρέχει κανείς, χωρίς να βρέχει, χωρίς τουλ εμφανή αίτια, πέραν του κατσαρώματος του αντίθετου οδοστρώματος.

Μπροστά μου έγινε και άνετα θα μπορούσα να μην ήμουν εδώ.
Γιατί με ένα διαχωριστικό η οικογένεια αυτή σήμερα, θα έπερνε το πρωινό της όλη μαζί.

Στον Πατέρα πήγαινε πέστα, Πανούλη.

Όχι σε μένα.
Που για να γράψεις τα ΜΙΣΑ χλμ από αυτά που έχω κάνει στον ''υπέροχο αυτό δρόμο'' Κορίνθου-Πύργου θα πρέπει να είσαι φοιτητής για άλλα 20 χρόνια.

Άντε λέμε, που σηκωθήκαν οι ναυταίοι να γαμήσουν τον καπετάνιο.


Σκέψου περισσότερο, γράφε λιγότερο.

sakisvolos
24/06/2010, 13:07
Κύριοι πρώτα απ' όλα καλησπέρα και ηρεμήστε λίγο......:winka:

Διάβασα το πόστ του συμφορουμίτη μας που κάνει κάποιες επισημάνσεις για τον δρόμο αυτό που
όλοι οι Έλληνες ξέρουν ότι είναι επικίνδυνος......

Αρα έχουμε σαν δεδομένο ότι ο δρόμος είναι άθλιος όπως όλοι οι ελληνικοί δρόμοι...
Εμείς σαν οδηγοί τι κάνουμε γι αυτό? Και δεν εννοώ τι κάνουμε από μεριάς διαμαρτυρίας εννοώ ποια
είναι η συμπεριφορά μας ως οδηγοί σε τέτοιους δρόμους όταν οδηγάμε τα σούπερ ντούπερ μηαχανάκια
μας ή τα αυτοκίνητα μας εκεί? Να απαντήσω κιόλας? Πάμε σα βασιλιάδες της ασφάλτου.... :winka: :winka:

Θα συμφωνήσω με τον p@nos στο ότι λέει ότι ''ο δρόμος είναι μια χαρά''.... σίγουρα το λέει κάπως μεταφορικά...
εννοώντας δηλαδή ότι ο δρόμος, η κατάστασή του δρόμου δηλαδή είναι δεδομένη και ενώ την γνωρίζουμε
ΔΕΝ συμπεριφερόμαστε όπως πρέπει........

Περισσότερα το βράδυ καλό σας απόγευμα! :wave2: :wave2:

ASTRAKITCAR
24/06/2010, 13:11
προφανως το huindai ετρεχε και δεν ειχε φρενα,αναρτηση κτλ, απο αυτα που εχω εγω,για αυτο εφυγε απεναντι...ο δρομος ηταν μια χαρα.!!!!

blackbusa
24/06/2010, 13:18
εκεινη την τρυπα/κρατηρα καπου στο υψος Κιατου/Ξυλοκαστρου (δεν θυμαμαι ακριβως) με κατευθυνση προς Κορινθο την εκλεισαν η ακομα???

DimChios
24/06/2010, 13:19
στη γη που παταμε υπαρχουν και σκατα!

Το νου σας μη τα πατησετε, κολανε και βρωμανε!

:wave2:

$py
24/06/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
[B]
Και τουλάχιστον θα έπρεπε να ΣΕΒΕΣΑΙ λίγο περισσότερο τις ψυχές ΟΛΩΝ εκείνων που αφήσαν την τελευταία τους πνοή στην καρμανιόλα αυτή, ώστε εσύ αβίαστα και ελαφρά τη καρδία να έλθεις σήμερα να μας πείς ΟΤΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.






+1



Ας φτιαχτεί ο δρόμος όσο πιο γρήγορα γίνεται και κάποια στιγμή εύχομαι να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι τόσα χρόνια για την κατάντια του γιατί τους βαραίνει ο θάνατος πολλών αθώων ψυχών.

mparmpanik
24/06/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
προφανως το huindai ετρεχε και δεν ειχε φρενα,αναρτηση κτλ, απο αυτα που εχω εγω,για αυτο εφυγε απεναντι...ο δρομος ηταν μια χαρα.!!!!

βρε φιλε μου , εχεις ενα υφος σαν να εισαι αυτος που ανακαλυψε την ασπιρινη.

για πες μας ομως και τι νομιζεις,
σε ενα δρομο με γιαλι ασφαλτο και αναποδη κλιση, αν πας με 50 χλμ θα σταματησεις αν φρεναρεις?
στον ιδιο δρομο αν πας με 150 χλμ τι θα γινει αν φρεναρεις, θα σταματησεις?

p@nos
24/06/2010, 13:34
loipon καπετανεε...κατ'αρχην θελω να μου πεις αν εισαι οδηγος κτελ, ετσι ωστε να μπορεσω να καταλαβω γιατι θελω 20 χρονια για να βαλω τα μισα χιλιομετρα ΣΟΥ στο δρομο αυτο(καλα πρεπει να εχεις κανει δισεκατομυρια χιλιομετρα σε αυτο το κομματι)


το προσπερναμε αυτο λοιπον...

και παμε παρακατω...θελω να μου πεις κατι ακομα, γιατι εγω δε σκεφτομαι, σε αντιθεση με εσενα(που προφανως σκεφτεσαι)

πες μου πως ακριβως, το χιουνται, εφυγε απο το αντιθετο ρευμα ΓΛΙΣΤΡΩΝΤΑΣ, χωρις να βρεχει, με κανονικη ταχυτητα(φυσικα το να υπηρξε καποιο προβλημα στο αυτοκινητο, δε το λαμβανουμε υποψιν, κατι που θα μπορουσε να προκαλεσει σοβαρο τροχαιο σε οποιοδηποτε δρομο)

(και μια παρενθεση ακομα...στην περιπτωση οποιουδηποτε τεχνικου προβληματος που προκαλεσε ατυχημα...και ενας συλογισμος με το φτωχο-κατα εσενα φυσικα- μυαλο μου...

αν θυμαμαι καλα ο Byron, πριν μερικες βδομαδες ειδε ενα αμαξι στην αττικη οδο ξαφνικα να διπλωνει στην εθνικη...αν καποιος επεφτε επανω του οταν ηταν ακινητο στη μεση της εθνικης θα γινοταν ενα πολυ σοβαρο τροχαιο...αυτο φυσικα κανει αυτοματως την αττικη οδο καρμανιολα ετσι?)

και παμε παρακατω...για το κομματι κορινθου πατρων...συγκεκριμενα ξερω τρια ατυχηματα απο τον περιγυρο μου που εχουν γινει σε αυτο το κομματι...ενας πιωμενος που βγηκε, και δυο γληγοροι, με μετωπικη...

εσυ βεβαια με το δεσιμο που εχεις με τα εκατομμυρια χιλιομετρα στο δρομο αυτο, θα νιωθεις φανταζομαι πλεον καθε φορα που γινεται ατυχημα...εγω δυστυχως δεν εχω αναπτυξει τετοια αισθηση, αλλα επειδη εδω εχουμε και τα τοπικα καναλια που μας λενε τι γινεται, μαθαινουμε ολα τα ατυχηματα που γινονται σε αυτο τον δρομο...σε ολα λοιπον ηταν υπαιτιοτητα ΟΔΗΓΟΥ.
Και ολα, επειδη βγηκε να κανει προσπεραση στο αντιθετο ρευμα...ΟΛΑ

με λιγα λογια, οπως το σκεφτομαι εγω ο αδαης...ολα εγιναν διοτι ο καθε οδηγος, απλα δεν ηταν σε θεση να γνωριζει το αν μπορουσε να προσπερασει με ασφαλεια...και φυσικα επειδη βγηκε στο αντιθετο ρευμα(εδω παμε στην μαλακια-κατ εσενα- που ''πεταξα'' οτι οδηγουμε στη βοηθητικη, και αποφευγουμε τους ταρζαν απο απεναντι...εκει οπως ειπα βεβαια, οδηγουν ολοι οι επαγγελματιες,ΚΤΕΛ και φορτηγα, αλλα αυτοι εχουν κανει μονο εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα σε αυτο το δρομο, και δε ξερουν ακομα)

και ετσι επειδη επιασες την προσωπικη σου ιστορια...και για να πατησεις και να μου πεις, και να προκαλεσεις την δημοσια οργη αρχισες τα περι αγγελουδια, πονος αιματα κλπ(φυσικα δεν ειπες την αιτια που εφυγε το αμαξι απο απεναντι, και δε μπορει, καποια ερευνα θα εγινε, για τι τι σκατα εγινε)

μια παρεα γνωστων μου...πριν απο 5 χρονια στο νησι...επαρχιακο στροφιλικι νησιου με το γκρεμο απο κατω...5 ατομα μεσα στο αμαξι...ο οδηγος ειχε κεφακια για γρηγορη οδηγηση...και βρεθηκε στο γκρεμο μαζι με τους 5...για ανεξηγητο λογο, κανενας δεν επαθε ουτε γρατζουνια...

και παμε στην αιτια τωρα...το δεδομενο ειναι ενας κωλοδρομος επαρχιακος, χωρις φωτισμο με γκρεκμο, χωρις μπαριερες...ποιος φταιει?
η μπαριερα(που δεν υπαρχει?)
ο γκρεμος(που υπαρχει χρονια?)
το φως που δεν υπαρχει(?)
ο οδηγος που εκανε επιδειξη μηπως?


προσωπικα, οπως το βλεπω εγω...για τις ψυχες που χαθηκαν, φταιγαν καποιοι ανεγκεφαλοι...που ειχαν το μυαλο τους στο πουλι τους...

και η κοπελιτσα με το 1000αρι που εφυγε στη σουζα...δεν εφταιγε η σουζουκι που εβγαλε φτηνο δυνατο μηχανακι...αυτος που ανοιξε το γκαζι εφταιγε...

μερικα απο αυτα ειναι διαφορα που σκεπτομαι εγω ο αδαης με το πτωχο μου το μυαλο...

και τωρα, τα περι καπετανεων, ναυτων, μαναβηδων και αγγουριων, μπορεις να τα λες σε κοσμο που εχεις γνωρισει, στα δσ σας, στις βολτες και στον περιγυρω σου...επειδη ουτε μπυρες εχουμε πιει, ουτε βολτες εχουμε παει μαζι, ουτε στον περιγυρω σου ανοικω, να προσεχεις πολυ τις εκφρασεις σου...


και κατι τελευταιο...μεχρι στιγμης, δε μου την εχει χαρισει ποτε, κανεις, και για κανενα λογο...και σιγουρα δεν περιμενω απο εσενα να μου χαρισεις οτιδηποτε...

ASTRAKITCAR
24/06/2010, 13:37
κοιτα δεν ειμαι εγω αυτος που ειπε οτι μεριδιο μεγαλο εχει το 206 που πηγαινε με 120 στην στροφη.

δεν ημουν παρων αρα δεν ξερω..

με 50km σταματας.
με 150Km δεν παω σε δρομο-στροφη που ξερω οτι γλυστραει και το αμαξι που εχω ή οι ικανοτητες μου ειναι περιορισμενες.

και η μηχανη μου παει με 200km αλλα δεν παω πανω απο 140-160 km σε εθνικη με κινηση.αν ο δρομος εχει στροφες κοβω διοτι το πισω λαστιχο ειναι στα τελευταια του,και αν γλιστραει η ασφαλτος δεν θελω εκπληξεις.

αν ομως ειχα καινουρια λαστιχα και ασφαλτο Γερμανικη ναι θα πιεζα...

αρα εκτιμω την κατασταση και ολους τους παραγοντες και αναλογα πρατω...(παντα ομως σαν ανθρωπος μπορει να κανεις ενα λαθος ή να συμβει ενας μη φυσιολογικος παραγοντας)

μην μου θυμιζεις τους μαγκες που κατηγορουσαν το ABS στις μηχανες και το ESP στα αυτοκινητα οτι τους κοβει την οδηγικη ευχαριστηση..

διοτι αυτοι ανακαλυψαν την ασπιρινη...εγω δηλ.που δεν μπορω να οδηγησω μηχανη χωρις ABS και που αν βγαλω για 2sec το esp το αμαξι σπινιαρει παντου και παντα δεν ξερω να οδηγαω.

Tpap
24/06/2010, 13:42
Εντάξει, Πάνο, έχεις δίκιο.

Ξέχνα όλα όσα έγραψα. Κράτα μόνο αυτό: ΣΕΒΑΣΜΟΣ, νέος. ΣΕΒΑΣΜΟΣ.

el_hymador
24/06/2010, 13:44
Δεν θα μπω στη διαδικασια να το αναλυσω οποιος θελει το αποδεχεται - ακολουθει, οποιος νομιζει το αντιθετο το γραφει στα @@δια του. Απλα προσωπικη αποψη-γνωμη ειναι και τιποτα παραπανω:





ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚIΝΔΥΝΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΝΥΕΙΣ ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 50 H ME 150. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ 200 ΧΛΜ ΕΠΙΠΛΕΟΝ!!!

faraway
24/06/2010, 13:48
συμφορουμίτες νομίζω πως ξεφεύγουμε από το θέμα.

αν όλοι συμφωνούμε πως ο δρόμος είναι χάλια και πως όλοι μας είμαστε υπεύθυνοι ,ώστε να προσαρμόζουμε την οδήγηση μας στο δρόμο ανάλογα την επικινδυνότητα του ,

τότε δε βρίσκω το λόγο να αρπαχτούμε !!

granazi
24/06/2010, 14:46
τα χριστουγεννα ηταν η τελευταια φορα που περασα με το ιχ και το παιδι.
δεν ξερω για εσας, αλλα εμεις συμφωνησαμε αν δεν τελειωσει ο δρομος, ΔΕΝ ξαναπαμε προς τα εκει.
ρε το οχταχρονο ρωτησε μπαμπα γιατι πληρωνουμε διοδια?αφου ειναι χαλια ο δρομος :confused:

ermiss
24/06/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν θα μπω στη διαδικασια να το αναλυσω οποιος θελει το αποδεχεται - ακολουθει, οποιος νομιζει το αντιθετο το γραφει στα @@δια του. Απλα προσωπικη αποψη-γνωμη ειναι και τιποτα παραπανω:





ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚIΝΔΥΝΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΝΥΕΙΣ ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 50 H ME 150. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ 200 ΧΛΜ ΕΠΙΠΛΕΟΝ!!!

ase mas re file, mia xara einai o dromos leme...

To lene 22xronoi foithtes... Eggyhsh...

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

p@nos
24/06/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
ase mas re file, mia xara einai o dromos leme...

To lene 22xronoi foithtes... Eggyhsh...




μην ξανακυκλοφορισεις πουθενα εντος ελλαδας, με εξαιρεση την αθηνα, καθως και την αττικη οδο...

οσο για το 22χρονος φοιτητης...μη ζηλευεις, δε γινεται να τα χεις ολα:wave2:

Cpt. Haddock
24/06/2010, 15:12
Πάνο, ανεβαίνεις πολύ συχνά σ' αυτό το καλάμι και το βλέπω να σπάει...

el_hymador
24/06/2010, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
ase mas re file, mia xara einai o dromos leme...

To lene 22xronoi foithtes... Eggyhsh...

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Ξεκολατε ρε σεις, δεν ειναι για αντιπαραθεσεις το θεμα, εχουν χαθει εκατονταδες συνανθρωποι μας εκει περα!

Μια απο τις πιο συνηθισμενες εκδρομες που κανω με μηχανη η αυτοκινητο ειναι η Κορινθος - Κιατο - Λ.Δοξα και το περασμα του δασικου για Ζαρουχλα...

ε λοιπον προτιμαω να κανω τον δασικο πισω απο Ζαρουχλα προς Λ.Δοξα (ακομα και αν χιονιζει) και να ξανακατεβω ολη τη Ζηρεια παρα να παω απο Ακρατα πισω...

ουτε για αστειο δεν ξαναπερναω απ εκει, εχω χρονια να διανυσω τον κολοδρομο!!!

p@nos
24/06/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πάνο, ανεβαίνεις πολύ συχνά σ' αυτό το καλάμι και το βλέπω να σπάει...


οκ...εχει πλακα οταν δεν εχει τι να πει ο αλλος, τα ριχνει ολα σε εναν αριθμο...τωρα λοιπον μπορω να αποκτησω το πρεστιζ για να μπορω να γραφω στο φορουμ, μιας και αυτος ο μαγικος αριθμος αλλαξε...για τα ματια σας μονο


:wave2:

noe13
24/06/2010, 15:24
Ας πω και εγω τη γνωμη μου αν και δε ξερω αν τα κμ που εχω κανει ή η ηλικια μου μου επιτρεπει να γραψω εδω....η δικια μου εμπειρια με το δρομο ειναι η εξης:τις πρωτες 2-3 φορες που εκανα τη διαδρομη αυτη εχοντας ακουσει για τα χιλιαδες ατυχηματα και πηγαινα σα κοτα παντα ταξιδεξα με ασφαλεια και δεν ενοιωσα κανενα κινδυνο!Οταν ομως ψιλοσυνηθησα τη διαδρομη και λεω 'το 'χω' τοτε ηταν που ειδα το χαρο...αυτο δε σημαινει οτι φταει απολυτα ο δρομος...απλα ο συγκεκριμενος δυσκολα συγχωρει το λαθος του οδηγου...

επισης ζω για τη στιγμη που θα σταματησουμε να κραζουμε καποιον που δηλωνει οτι πηγαινει με 140 λες και κανεις απο δω δεν το κανει...μου θυμιζει τη Λουκα που κραζει τους υπολοιπους με απολυτη σοβαροφανεια.....ελεος σταματηστε επιτελους...ολοι αυτοι οι μαλακες που πηγαινουν με 300αρες δεν γραφουν στα φορουμ?....αντε και το επομενο βημα ειναι να σταματησουμε να κραζουμε οποιον δε φοραει ολοσωμη για να παει να παρει τσιγαρα...!

Cpt. Haddock
24/06/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οκ...εχει πλακα οταν δεν εχει τι να πει ο αλλος, τα ριχνει ολα σε εναν αριθμο...τωρα λοιπον μπορω να αποκτησω το πρεστιζ για να μπορω να γραφω στο φορουμ, μιας και αυτος ο μαγικος αριθμος αλλαξε...για τα ματια σας μονο


:wave2:

Κόψε τις μαλακίες ρε και σοβαρέψου...

p@nos
24/06/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κόψε τις μαλακίες ρε και σοβαρέψου...


σοβαροτατος ειμαι

Dimos35
24/06/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Διακριτά μαθηματικά μου θυμίζει ο διάλογος...

Εμείς λέμε, κάνει κρύο, ντύσου ζεστά.
Εσύ λες Αν ντυθείς ζεστά δεν κρυώνεις.

Μόνο που το γεγονός είναι η θερμοκρασία, είτε ντυθείς, είτε όχι, δεν παύει να κάνει κρύο...

:a23: :a23:
3 προτάσεις, πολλά κιλά ουσία. Δεν έχω κάτι άλλο να πω.

BLACKGAS
24/06/2010, 16:50
Συνοδοιπόροι,

Ας καταθέσω και εγώ την όποια προσωπική μου εμπειρία (και όχι άποψη):
Καλοκαίρι του 09 και κατεβαίνω Πάτρα βράδυ, με το κουτί και τα παιδιά να κοιμούνται στο πίσω κάθισμα. Πριν την Ακράτα χαλάει το αυτοκίνητο (έμεινε από τρόμπα βενζίνης), χωρίς να προειδοποιήσει, διακοπές τροφοδοσίας κλπ, και είμαι στη δεξιά, ξερετε ΛΕΑ ή για την παραλίγο εθνική οδό κανονικής κυκλοφορίας, ακίνητοποιημένος, πάνω σε στροφή, βράδυ, με αλαρμ, χωρίς να προλάβω να βγάλω τρίγωνο, την ώρα που έρχεται πατημένο ΚΤΕΛ και ΙΧ να το προσπερνάει. 'Οχι απλώς είδα το χάρο, τον καλησπέρησα κιόλας. Το ΚΤΕΛ έκοψε τσίμα τσίμα αριστερά, πέταξε το ΙΧ στο αντίθετο ρεύμα και με προσπέρασε ΟΡΙΑΚΑ. Μέχρι να βγάλω τα παιδιά από το αμάξι μέτρησα πολλά χρόνια να μου κόβονται. Δε νομίζω ότι έφταιγε κανείς για το παραλίγο πολύνεκρο παρα μόνο ο - μια χαρά - δρόμος.



Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
δν τα διαβασα ολα τα ποστ, απλα επειδη εχω κανει απειρες φορες το δρομο ως φοιτητης εδω με αυτοκινητο εχω κινδυνεψει πολλες φορες ενω με μηχανη οχι

με μηχανη περνας χαλαρα εχεις χωρο κ πας με το ρυθμο σου ευκολα κ ανετα.. δν ειχα προβλημα πουθενα. με ταχυτητες 150-170

στο αμαξι οταν πιανουν το μισο δρομο φορτηγα αναγκαζονται οι οδηγοι να προσπερνουν κ χτυπαν οι καθρεπτες παλαμακια.. κ επειδη ολων η υπομονη εχει κ τα ορια της ρισκαρουμε κ προσπερναμε φορτηγα κ σε στροφες κ χωρις πολλη ορατοτητα κλπ

επισης ο δρομος δν εχει καλη ασφαλτο αλλα ειναι πολυ πιο διασκεδαστικος απο τη βαρετη αθηνων κορινθου.

Sorry ρε φίλε, διασκέδαση είναι αυτό? Ζήτω η βαρεμάρα!

ermiss
24/06/2010, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS


Sorry ρε φίλε, διασκέδαση είναι αυτό? Ζήτω η βαρεμάρα!

Κάνω εδώ και μια δεκαετία την διαδρομή 10-15 φορές το χρόνο, χειμώνα καλοκαίρι...


ΟΛΟΙ περάσαμε απο αυτή την διαδικασία, να θεωρούμε την οδήγηση και την ζωή μας videogame, το να το υπερασπιζόμαστε όμως σαν άποψη ζωή. εντάξει, γινόμαστε επικίνδυνοι. Για αυτό και μεγαλώνουμε ωριμάζουμε κλπ κλπ κλπ

p@nos
24/06/2010, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Κάνω εδώ και μια δεκαετία την διαδρομή 10-15 φορές το χρόνο, χειμώνα καλοκαίρι...


ΟΛΟΙ περάσαμε απο αυτή την διαδικασία, να θεωρούμε την οδήγηση και την ζωή μας videogame, το να το υπερασπιζόμαστε όμως σαν άποψη ζωή. εντάξει, γινόμαστε επικίνδυνοι. Για αυτό και μεγαλώνουμε ωριμάζουμε κλπ κλπ κλπ


praγματικα αδυνατω να καταλαβω που εχεις σκαλωσει...

el_hymador
24/06/2010, 17:26
Γενικα στη δυτικη Ελλαδα το οδικο δικτυο ειναι απαραδεκτο...και το τμημα Αντιρριου - Αρτας ειναι αθλιο και το Πατρα - Πυργος...

σε αυτους τους τρεις οδικους αξονες που προφανως με αισθηση του χιουμορ τους ονομαζουμε Ε.Ο. σημειωνονται τα περισσοτερα τροχαια στην Ελλαδα, καπου το ειχα διαβασει και με ποσοστα, οι δρομοι αυτοι ηταν στο θλιβερο Top-3... :yuck:

Ζεύκας
24/06/2010, 19:33
Συμπέρασμα μερικών:
δεν έχει νόημα να φτιάχνονται εθνικές με άσφαλτο γυαλόχαρτο, 4 λωρίδες και διαχωριστική.
Φταίνε οι οδηγοί...ας πηγαίνανε με 80 χλμ/ώρα,αυτό θα μας σώσει.

Μαλακία ρε, να το πούμε και στους άλλους Ευρωπαίους που χαλούν του κόσμου τα εκατομμύρια για να έχουν δρόμους πρότυπα. :sick:
Τι βλαμμένοι, απλά θα μπορούσαν να πηγαίνουν σαν κότες.

Βέβαια οι Ευρωπαίοι έιναι κωλόφαρδοι,,,πηγαίνουν γαμιώντας με τα πορσικά και τα μερσεντές και δεν σκοτώνονται...
Μαλακία ρε...καλύτερα όλη η Ευρώπη να ήταν σαν την Κορίνθου-Πατρών και να πηγαίναν όλοι με 100 το πολύ.

Πρέπει να τους το πούμε, εμείς οι Έλληνες είμαστε πιο έξυπνοι.

Και τολμήσαμε και φτιάξαμε οδούς σαν την Αττική Οδό,την Κορίνθου-Τριπόλεως,την Εγναντία...
Δηλαδή πόσο ηλίθιοι είμαστε!!
Μα καλά τόσο βλαμμένοι είναι οι μηχανικοί και οι συγκοινωνιολόγοι?


Λοιπόν ιδέα ρε:θα ξηλώσουμε όλες τις διαχωριστικές,τις έξτρα λωρίδες,θ'ανοίξουμε λακούβες και σαμαράκια
και θα βάλουμε κόφτη τελικής στα 100! Καλό?

Και μη πεταχτεί κάποιος και μου γράψει ότι λέω μαλακίες...
Δεν πιάνουν μία μπροστά στις τόσες μαλακίες που έχουν γραφτεί σε αυτό το θρεντ :yuck:

daz
24/06/2010, 20:24
Ρε σεις χαλαρώστε. :smilea:

Πολύ καλά λέει ο Πάνος πως η ευθύνη είναι του οδηγού που δεν αντιλαμβάνεται ή αψηφά τον κίνδυνο θέτοντας τον εαυτό του αλλά και αθώους σε κίνδυνο και σωστά τα λέτε και οι υπόλοιποι πως ο σωστός δρόμος πρέπει να σε προστατεύει από τέτοιους ηλιθίους αλλά και από τον κακό σου εαυτό.

Ο Πάνος εννοούσε πως θα θρηνούσαμε λιγότερα θύματα αν όλοι συμμορφώνονταν με τον ρυθμό που επιβάλουν οι προϊστορικές προδιαγραφές του και οι υπόλοιποι λέτε πως οι προδιαγραφές του δεν αντιστοιχούν στη χρήση που προορίζεται.

Εγώ πάντως πρώτη φορά βλέπω δρόμο με νεκροτάμπελα. Αλήθεια τα έβγαλαν τα..
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 2 ΧΛΜ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΚΑΜΠΟΣΟΙ ?

nic mor
24/06/2010, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας


Και τολμήσαμε και φτιάξαμε οδούς σαν την Αττική Οδό,την Κορίνθου-Τριπόλεως,την Εγναντία...




σορυ για το σπαμ..
αλλα θα πω και εγω τον πονο μου :blush:



και που τις φτιαξαμε (μας τις φτιαξαν καλυτερα) τι κερδισαμε:confused:
αφου τα ορια παραμενουν μαξιμουμ 130χμ τσαμπα πανε οι
δρομοι.και μαλιστα σε πολλα σημεια,απο εκεινα τα καλα για καμια
κληση:winka: το οριο πεφτει στα 100 η ακομα και τα 80 ακουσον-ακουσον!!

τι να την κανω εγω την γαματη ασφαλτο και τις κλισεις οταν
δεν μου χρειαζονται :confused: :confused:

Ζεύκας
24/06/2010, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
σορυ για το σπαμ..
αλλα θα πω και εγω τον πονο μου :blush:



και που τις φτιαξαμε (μας τις φτιαξαν καλυτερα) τι κερδισαμε:confused:
αφου τα ορια παραμενουν μαξιμουμ 130χμ τσαμπα πανε οι
δρομοι.και μαλιστα σε πολλα σημεια,απο εκεινα τα καλα για καμια
κληση:winka: το οριο πεφτει στα 100 η ακομα και τα 80 ακουσον-ακουσον!!

τι να την κανω εγω την γαματη ασφαλτο και τις κλισεις οταν
δεν μου χρειαζονται :confused: :confused:

Μην κολλάς στις ταμπέλες :wave2:

Ζεύκας
24/06/2010, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ πάντως πρώτη φορά βλέπω δρόμο με νεκροτάμπελα. Αλήθεια τα έβγαλαν τα..
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 2 ΧΛΜ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΚΑΜΠΟΣΟΙ ?

όχι.

daz
24/06/2010, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
όχι.

Μια χαρά. Γιατί όταν βλέπεις τα εκκλησάκια στις στροφές είναι πολύ αργά. :(

nic mor
24/06/2010, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Μην κολλάς στις ταμπέλες :wave2:


ναι αλλα αμα δεν κολλησω εγω στις ταμπελες,
θα μου τον κολλησουν :a021: αυτες:look: :look:
:lol: :rotflmao: :lol:

p@nos
25/06/2010, 03:27
πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι ειστε τοσο κολλημενοι μερικοι εδω μεσα...πραγματικα ομως(η πραγματικοτητα ειναι οτι τρωγεστε για καβγα αλλα αυτο ειανι αλλο θεμα)...

το μια χαρα δρομος...που εβαλε φωτιες και σας συγκλωνισε...ειναι το σχετικο...απο ολα αυτα που εγραψα...αυτο σας εμεινε?δε καταλαβατε τι θελω να πω?


ας κανω μια τελευταια προσπαθεια, γιατι ΗΔΗ εχω γραψει παρα πολλα...

το μια χαρα δρομος, ειναι σχετικο...και ΟΛΟΙ οι δρομοι ειναι μια χαρα...απο τη στιγμη που αποφασιζουμε να οδηγησουμε σε αυτους πρεπει να οδηγουμε συνειδητα, ψυχραιμα, και με γνωση του δρομου, ετσι ωστε να παμε με ασφαλεια εκει που θελουμε...

τα χαρακτηριστικα αυτου του δρομου, ειναι τα εξης(δε τον κρινουμε σαν αυτοκινητοδρομο, δεν ειναι...διοδια εχει για να τα τσεπωνει το κρατος μη γελιεστε)
μετρια ασφαλτος, ελλειψη διαζωματος, σχετικα μεγαλες ταχυτητες...οπως δηλαδη το 90% του οδηκου δικτυου στην ελλαδα

το βασικοτερο απο αυτα τα προβληματα ειναι το εξης:η ελλειψη διαζωματος.Τελεια και παυλα.Ειναι ο λογος που γινονται ολα τα ατυχηματα.Και γιατι?Επειδη το διαζωμα δεν αφηνει διαφορους οδηγους(που ειπαμε, δε ξερουν), να προσπερασουν αφηνοντας 4 μετρα κενο απο το αμαξι που προσπερνουν βγαινοντας στο αντιθετο ρευμα....Λοιπον το διαζωμα δεν υπαρχει...Η ελλειψη του φταιει αμα ο αλλος βγαινει στο αντιθετο?Οπως και οι επαρχιακοι δρομοι ορεινοι...Αν ο αλλος δεν οδηγει σωστα και φυγει στο γκρεμο, φταιει ο δρομος?το οτι δεν ειχε μπαριερες?Ειναι σα να υπαρχει χωματοδρομος σε ενα σημειο, να εχεις οποιοδηποτε ss μηχανακι, και να λες εχει κωλοδρομο...ΑΥΤΟΣ ειναι ο δρομος και αμα σ'αρεσει...αμα δε σ'αρεσει το χωμα, πηγαινε απο αλλου

Ο δρομος ειναι αυτος...Παει και τελειωσε, και δεν αλλαζει...και ολοι οι δρομοι στην ελλαδα καπως ετσι ειναι...Οσοι περνατε απο εκει, ξερετε τι θα αντιμετωπισετε...Και προσαρμοστε την οδηγηση αναλογως...και το βασικοτερο...μη βγαινεται στο αντιθετο, και μην ειστε κοντα στη διαχωριστικη γραμμη...αμα θελετε αυτο που θεωρειτε ''δρομαρες'', πηγαινετε στην αυστρια να γουσταρετε...παντως κανενας δε διαμαρτηρεται σοβαρα για τους δρομους...απο κλαψα αλλο τιποτα...κατι οργανωμενο...δεν...οπως και για τη βενζινη που θα την πανε 2?...κλαψα, αλλα ''δε βαριεσαι''...

επειδη μερικοι σκαλωσαν στο οριο ταχυτητας...καποιος που παει με 70 δε σημαινει οτι οδηγαει ασφαλεστερα απο καποιον που παει με 140...Κατι που εγραψα στο 1ο μου ποστ...με αμαξι η ιδανικη ταχυτητα για αυτον το δρομο(κατ εμε) ειναι +20 απο το οριο...δεν πας ουτε απελπιστικα αργα, και εχεις και οικονομικη ταχυτητα για καυσιμα...με μηχανη ειναι εντελως αλλιως τα πραγματα και δε γραφω γιατι θα τρομαξετε μερικοι...



οσο για τους γερμανικους δρομους και τις οτομπαν...και εκει συμβαινουν ατυχηματα...ο δρομος ειναι καρμανιολα μηπως?και οταν εκει γινεται ατυχημα, δε παει ασθενοφορο...παει αλλο οχημα, και εχει και κουταλακι για να τους μαζεψει...

DeusEx
25/06/2010, 05:12
ρε φιλε p@no,

επειδη μας εχει ζαλισει, ασε με να ξερω τι σημαινει καλος δρομος ...

17 χρονια Γερμανια ημουν και ταξιδευα στην autobahn η οποια σε καποια σημεια δεν εχει οριο ταχυτητας, πας οσο θες ...

η autobahn ειναι "ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΔΡΟΜΟΣ"

η ΕΟ κορινθου πατρων ειναι "ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΚ@Τ@ ΔΡΟΜΟΣ"

τοσο απλα ... ελληνικα δεν γραφω? τι δεν μπορεις να καταλαβεις ρε γμτ?

και η ΕΟ στο Ιρακ μια χαρα δρομος ειναι, που εχει ναρκες κρυμμενες ... ΜΙΑ ΧΑΡΑ λεμε... το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να πηγαινεις με 1χλμ/ω και το το παραμικρο λαθακι σου (ή λαθακι του αλλουνου απο το αντιθετο ρευμα) θα σε τιναξει στον αερα κ θα σε μαζευουν με το κουταλακι ... αλλα κατα τα αλλα ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Ενας δρομος που ειναι μια χαρα, σου παρεχει την ασφαλεια, ωστε ενα μικρο λαθακι δικο σου ή των αλλων να μην σου στοιχησει την ζωη ... σου παρεχει την ασφαλεια, να μην σκοτωθεις απο καποιο ζωακι που πεταχτηκε στον δρομο ... σου παρεχει την ασφαλεια να μην χασεις τον ελεγχο του οχηματος σου απο κακοτεχνιες του οδοστροματος. σου παρεχει την ασφαλεια, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ Γ@ΜΗΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΒΛΑΒΗ οπως προανεφερε ενας συμφορουμιτης να βγεις στην ακρη με ασφαλεια χωρις να σε πατησει ενα διερχομενο ΚΤΕΛ ...

Καταλαβες Πανο ??? Ειναι αρκετα ξεκαθαρο για σενα ???

το οριο ειναι 80 χλμ ... εσυ πας +20 αρα πας με 100 χλμ ανα ωρα ... αρα εισαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε εναν ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΔΡΟΜΟ, ετσι ??? σωστα ??? ΛΑΘΟΣ... γιατι αν εσυ με τα 100 σου χλμ σε μια στροφουλα δεις εναν γαιδαρο στην μεση του δρομου (δεν κανω πλακα, εχω δει γαιδαρο) κ δεν μπορεσει να τον αποφυγεις κ σκασεις πανω του και ας πουμε οτι εστω απο θαυμα την γλυτωσεις με σπασμενα κοκκαλα , και ας πουμε οτι στην ιδανικη περιπτωση καταληγεις στην βοηθητικη λωριδα αιμοφυρτος ανικανος να κουνηθεις, και ερχεται ενα ΚΤΕΛ ακριβως στην λωριδα αυτην με 8ο χλμ/ω στο οριο δλαδη , το οποιο ΚΤΕΛ το προσπερναει ενα αμαξι ...

ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΕΙΚΟΝΟΣΤΑΣΙΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ...

ενας μια χαρα δρομος θα σου επετρεπε να ζεις , αυτος ο δρομος θα σου το στερησει ...