PDA

View Full Version : Transalp 600



adimis
05/07/2005, 22:14
Geia sas paidia. Eimai kainoyrios sto forum.
Endiaferomai na agorasw mia metahirismeni TransAlp 600 toy 2002+.
Mporei kanenas na moy pei an einai kali epilogi i yparhei kati kalytero se idioy typoy mihanis.
Episis an mporei kanenas na me ka8odigisei ti na proseksw kata tin agora tis? Opws kai se ti times paizoyn.

Eyharistw oloys toys mihanovioys!!!!:lol:

ktm640lc4
13/07/2005, 15:27
Καλυτερα παρε το vstrom 650

Ισα με 1000 φορες καλυτερο.

A.I.
13/07/2005, 16:56
An tha allaza mixanaki tha itan gia na paro kainourgio transalp.
An kai kati tetoio den xreiazetai giati den spaei den xalaei me tipota.
Apo thema off... to exo gyrisei se olous tous katsikodromous stin xalkidiki pernontas mesa apo kotronia (oxi apla xomatodromo) me dyo atoma epano apo 75 kila ekastos.
Apo thema anesis... Athina-Thesaloniki to ekana me mia stasi sta tempi gia tsigaro epeidi eixa xarmaniasei, oxi giati me kourase. Ston gyrismo mia ap'ta idia. Mia stasi gia tsigaro kai katourima.
Mesa stin kinisi... parolo pou exei ongo, den mou exei leipsei to endouro katholou. Elisete san papi.
Taxideieis me 150 km/h aaaneeetaaa...
...k maximum exo paei 185 km/h kai paei k allo.
Stis strofes tis Vouliagnenis exei vgalei spithes to skoulariki me plagiasmata.
...parolo pou to mono kako pou exo akousei gia to transalp einai ta kratimata tou alla ego kati tetoio den exo dei.

Den exei kanena arnitiko. Einai se ola poly kalo.
Protia den exei se tipota alla an thes kati pou na kanei ta panta poly kala kai na einai axiopisto einai to kalytero. Pera tou oti einai koukli kai aneto.

Tha fxaristitheis voltes kai sy kai opoios synepivatis anevei.

Exartatai vevaia to ti thes esy apo tin mixani pou tha pareis na sou dosei.
An ta themata pou se endiaferoun einai auta einai to kalytero.

Ti allo na sou po? Oute miza na eperna apo tin Honda!.. :smokin:

Nomizo oti metaxirismeno tou 2002 mporeis na to vreis gyro sta 3 me 4.000 euro. To diko mou den to dino!!!!!!!! :D

Kali synexeia sto psaximo sou... :beer: :beer:

ktm640lc4
14/07/2005, 09:49
Καλημερα

Πρεπει να παραδεχτουμε ομως οτι το μηχανακι ειναι κατι χρονια πισω.

Οσον αφορα το vstrom, που ειναι ολοκαινουργιο απο πολλες αποψεις.

Γνωμη μου βεβαια.

:wave2:

A.I.
14/07/2005, 13:44
Einai alitheia oti me entyposiase kai to Vstrom kai malista an xekolousa ap' tin Honda mallon ekei tha pigaina. Koukli kai sigoura pio kainourgio simainei polla. :beer: :beer:

adimis
14/07/2005, 14:25
Ευχαριστώ παιδιά με καλύψατε και οι 2. Θα το δω και το VStrom αλλά ρε γαμώτο και γω είμαι Hondakias και δύσκολα νομίζω ότι όταν κάποιος αποκτήσει ένα Honda μπορεί να πάει σε κάτι άλλο. Και φυσικά όλα αυτά τα ωφίλει στην μηχανική αξιοπιστία του.
Φίλε με την Transalp, όντως όλα αυτά που είπες με υπερκαλύπτουν. Εγώ προσωπικά δεν έχω καβαλήσει Transalp. Αλλά όντως το έχω ακούσει και από άλλους ότι είναι σαν να καβαλάς παπάκι.
Έχω βρει κάποιες Transalp απο Γερμανία του 2002 μοντέλα, τα οποία τα βρήκα 5800 - 6000 €. Αλλά αφού μου είπατε ότι οι τιμές παίζουν πιο κάτω θα το ξανακοιτάξω. Ξέρει κανένας τι να προσέξω κατά την αγορά της;
πίσης φίλε μe την Transalp ποιο μοντέλο έχεις ακριβώς; (χρονολογία, cc κτλ.):

Ακόμη τι γνώμη έχετε την Africa 750 cc;

:smokin:

ruyjin
14/07/2005, 14:28
ρε παιδες οι τιμες των μεταχειρισμενων πεσανε, αλλα οχι και τοσο.
Για μοντελο 2002 μιλαμε...

κανα 5,5-6000 να υπολογιζεις.....


:wave2:

A.I.
14/07/2005, 15:19
Exo to 650 tou 2002 kai auto to vriskeis ontos gyro sta 5 me 6.000 euro.
3 me 4.000 euro einai to 600ari. An pareis Xrysi eukairia, to Auto moto tha vreis polla mesa :beer: :wave2:

iannis
14/07/2005, 15:22
Ακόμη τι γνώμη έχετε την Africa 750 cc;

αυτο θα σου προτεινα, να κοιταξεις και το αφρικα, τα χαρακτηριστικα ειναι τα ιδια με το τρανσαλπ, μονο που χρειαζεται να σε βοηθα και το υψος σου λιγο (ειμαι 1.97 εγω) .Το τρανσαλπ πρεπει να εχει λιγο πιο ανετη σελα στο ταξιδι αλλα το αφρικα ειναι λιγο πιο ροπατο λογο κυβικων .Προτιμισε αφρικα απο 2001 μοντελο και μετα που εχουν αλλες τρομπες βενζινης και ανορθωτες (οι παλιοι βγαζαν προβλημα) και η μηχανη θα ειναι αθραυστη .Δοκιμασε και τα δυο και οποιο σου κανει κλικ παρτο, και τα δυο ειναι αλεξισφαιρα:D

ΥΣ εγω εχω αφρικα (ουτε και εγω το δινω)

spi8a
15/07/2005, 17:29
Kalhspera kai apo mena. Suggnwmh katarxas gia ta greekenglish alla eimai se 3eno upologisth.
Oson afora thn agora XL650V Transalp h DL650 V-Storm, proswpika proteinw to Transalp afou mporeis na to xrhsimopoeis kai on kai off road. Sugkritika me to V-Storm to opoio dustuxws den kanei gia xwma afou to sthsimo tou einai asfaltino. An sou aresei to xwma kai 8eleis na kaneis xwma protimhse to Transalp gia emena.
KAi egw Transalp exw allwste

Transalper_696
16/07/2005, 00:48
Transalp 600 το 2002 δεν υπαρχει. Απο το 2000 και μετα βγαινει 650.
Ενας ευκολος τροπος να δεις τι μοντελο ειναι κοιτας στις ζαντες εκει που λεει DOT εχει μηνα και χρονολογια.(Ισχυει και στα AFRICA )..
Προσεχε λιγο στην αγορα γιατι υπαρχουν πολλοι που πουλανε παλιοτερα μοντελα για νεοτερα.
Και εγω Transalp του 98 εχω και δεν το αλλαζω με τιποτα.
Οσο για ροπατο το μοτερ του AFRICA μην ακους και πολλα μικρες διαφορες που φτιαχνονται .Στα + του Transalp ειναι οτι ειναι πιο ευκολο οδηγητο και πιο στριφτερο απο τον μεγαλο του αδερφο.
Αυτα απο μενα και καλες αγορες.

afrotwin
16/07/2005, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από adimis
Geia sas paidia. Eimai kainoyrios sto forum.
Endiaferomai na agorasw mia metahirismeni TransAlp 600 toy 2002+.
Mporei kanenas na moy pei an einai kali epilogi i yparhei kati kalytero se idioy typoy mihanis.
Episis an mporei kanenas na me ka8odigisei ti na proseksw kata tin agora tis? Opws kai se ti times paizoyn.

Eyharistw oloys toys mihanovioys!!!!:lol:

8a pas se ena eksousiodotimeno sinergio honda 8a paris ta noumera kataskevis montelon ke 8a kitaksis afto pou 8a paris na min ine kataskevasmeno evropi italia ispania...
8a kitaksi na ine giaponeziko
ke ise mia xara

v-strom min paris giati otan 8a ta poulane oloi aftoi pou ta exoun den 8a sou zitisoun signomi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Transalper_696
16/07/2005, 02:54
afrotwin τα Transalp απ'οσο την εχω ψαξει ( αρκετα δηλαδη ) μετα το 98-99 δεν θυμαμαι τωρα οσα ερχοτανε ελλαδα γινοτανε ιταλια.Προφανως κατι παρομοιο ισχυει και για τα παραεισαγωγης.
Αριθμους για τα μοντελα και τις χωρες κατασκευης βρισκεις και στο ιντερνετ.
Το δικο μου ειναι γιαπωνεζικο παντως :D :D

oulas
17/07/2005, 02:11
για πες μας πως το βρισκουμε στο ιντερνετ αυτο;

Transalper_696
18/07/2005, 03:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
για πες μας πως το βρισκουμε στο ιντερνετ αυτο; Αν δεν βρω το site αυριο στην δουλεια για να το ποσταρω θα κανω ολοκληρο ποστ ( μιας και τα εχω αποθηκευμενα σε καποιο CD να τα δειτε κι απο εδω ).
Ελπιζω να σε καλυψα .
:wave2:

derd
18/07/2005, 16:16
Το απολυτο site για ΤΑ ...

http://ta-deti.de/ta/index.html

Μεχρι και τροπο να φτιαξεις την (πολυπαθη στα παλιοτερα μοντελα) ηλεκτρονική εχει..

Παντως ανεξαρτητα αν ειναι HONDA η οχι ,ειναι μηχανη που δεν ζητα τιποτα...

nicksoti
21/07/2005, 01:21
Φίλε η μηχανή είναι η Mercedes των on-off. Ξεκούραστη, αξιόπιστη, ταξιδιάρικη. Αλλά την αδρεναλίνη σου θα την αφήσει στην ησυχία της.

Από αξιοπιστία τι να σου πω, από προσωπική εμπειρία, και 500 γραμμάρια λάδι να της αφήσεις μέσα, δεν θα καταλάβει ούτε αυτή ούτε κι εσύ.

Α, όσο κι αν φανεί αστείο σε κάποιους, μου τη δίνει που για να αλλάξεις μπουζί - φίλτρα πρέπει να λύσεις 50 βίδες και 10 πλαστικά.

derd
21/07/2005, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nicksoti
Φίλε η μηχανή είναι η Mercedes των on-off. Ξεκούραστη, αξιόπιστη, ταξιδιάρικη. Αλλά την αδρεναλίνη σου θα την αφήσει στην ησυχία της.

Από αξιοπιστία τι να σου πω, από προσωπική εμπειρία, και 500 γραμμάρια λάδι να της αφήσεις μέσα, δεν θα καταλάβει ούτε αυτή ούτε κι εσύ.

Α, όσο κι αν φανεί αστείο σε κάποιους, μου τη δίνει που για να αλλάξεις μπουζί - φίλτρα πρέπει να λύσεις 50 βίδες και 10 πλαστικά.

Ναι αυτο ειναι ενα θεμα.. το ιδιο και για να ρυθμισεις βαλβιδες..
:uplate:

xifias
25/07/2005, 20:36
ναι, αλλα ειναι δοκιμασμενο μοτερ , ασπαστο.

θυμαμαι ημουν σε ενα συνεργειο στην επαρχια και φερνει ενας τυπος το ΤΑ για σερβις.

Ανοιγει την ταπα ο μαστορας να βγει το παλιο λαδι.

Αχιζει να ρεει ενα καταμαυρο πραμα και μετα απο 3 περιπου δευτερολεπτα(μπορει και λιγοτερο) το λαδι σταματησε.Αυτο ηταν ολο....

Τον κοιταζει ο μαστορας με ενα υφος του τυπου ''που σε βρηκαμε εσενα ?"

"πουνε το λαδι ρε μαλακα?Θα το καψεις ρε οργιο" του λεει

Το vstorm μπορει κι αυτο να ειναι σκυλι.Αν και προσωπικα εχω τις αμφιβολιες μου

θα δειξει το μελλον.Ακομα ειναι πολυ νωρις

xifias
25/07/2005, 20:41
Το συγκεκριμενο TA ειναι του 89 και το βλεπω στη Σπαρτη που κυκλοφορει ακομα.

Ουτε και ξερω κανα συμβαν με ΤΑ που βαρεσε μοτερ

stokos
26/07/2005, 09:40
Για τα 600, δεν γνωρίζω πολλά. Από την παρέα μου που είχε αρκετά, κανένα δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα.
Είχα 650 για 2 χρόνια.
Το μελανό σημείο του TransΠίνδ 650 είναι η κατανάλωσή του. Για να κινηθείς αξιοπρεπώς (δηλ. πάνω από 140), η κατανάλωση παίζει από 8 l/100km και πάνω. Το V-Strom καίει παντού και πάντα 2 λίτρα λιγότερα από το ΤΑ και σε συνδιασμό με την πολύ καλύτερη σέλα του και το μεγαλύτερο ρεζερβουάρ του, είναι μακράν καλύτερο για ταξίδια.
Με το ΤΑ έγραψα 50.000, με ένα μόνο σέρβις στις 13.000 χλμ. Βενζίνη, λάδια και μπουζί ήθελε το μηχανάκι. Παροιμιώδης αξιοπιστία.

Transalper_696
27/07/2005, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
Το συγκεκριμενο TA ειναι του 89 και το βλεπω στη Σπαρτη που κυκλοφορει ακομα.

Ουτε και ξερω κανα συμβαν με ΤΑ που βαρεσε μοτερ Βαρεσε το δικο μου αλλα απο μαλακια ενος μαστορα.
Μετα απο σερβις και αλλαγη ενος κομματιου της καλωδιωσης βραχυκυκλωσε και ηρθα καρδιτσα απο θεσσαλονικη μονοκυλυνδρος και με τερμα γκαζι.
Μετα απο λιγο καιρο αρχισε να ακουγεται η μια μπιελα και τελικα παρεδωσε πνευμα.
Παντως ειναι οντως ασπαστο αυτο το μοτερ και αν ξερατε πως το πηγαινα θα με παιρνατε με τις πετρες
:uplate: :uplate: :uplate: