PDA

View Full Version : σκληρός συμπλέκτης



darknezz
23/06/2010, 19:02
Καλησπέρα σε όλους

Είναι η πρώτη φορά που γράφω (τώρα βρήκα το forum) και θα ήθελα την άποψή σας στο εξής.

Έχω ένα XT 660R και πρόσφατα άλλαξα δίσκο-συμπλέκτη. Όμως ο συμπλέκτης μου φαίνεται πολύ σκληρός, το πήγα συνεργείο, αλλάξανε λέει την ντίζα, αλλά πάλι ο συμπλέκτης δεν μαλάκωσε και νομίζω ότι με δουλεύουνε διότι η τελική απάντηση ήταν "έτσι είναι, λίγο σκληρός". Το θέμα είναι ότι το μηχανάκι με κουράζει πολύ ειδικά μέσα στη πόλη που είσαι συνέχεια με πατημένο συμπλέκτη.

Τι συμβαίνει κατά τη γνώμη σας ρε παιδιά ? Μπορεί να διορθωθεί ? μήπως βάλανε τίποτα ημιτασιόν υλικά και τα ελατήρια είναι πιο σκληρά ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιώργος

reinmeister
23/06/2010, 19:35
1)λαθος περασμα της ντιζας με αποτελεσμα να καμπυλωνει πολυ σε καποιο σημειο και να κολλαει...

2)προσθηκη ροδελων(προφορτισεων) στα ελατηρια της καμπανας για να μην πατιναρει και τσεπωμα του κοστους των καινουριων δισκων...

καλως ορισες...

darknezz
23/06/2010, 19:45
ευχαριστώ για την απάντηση.

Για λάθος πέρασμα της ντίζας δεν το πολυβλέπω γιατί την αλλάξανε λέει. Το πρόβλμα ξεκίνησε όταν άλλαξα δίσκο-συμπλέκτη. Το πήγα ξανά μετά (λόγω σκληρού συμπλέκτη), αλλάξανε ντίζα αλλά πάλι τα ίδια... Άρα υποθέτω πως μάλλον προς το δεύτερο πάει η δουλειά.

Αν ισχύει το δεύτερο "2)προσθηκη ροδελων(προφορτισεων) στα ελατηρια της καμπανας για να μην πατιναρει και τσεπωμα του κοστους των καινουριων δισκων..." υπάρχει περίπτωση να το μάθω κάπως ? αν πάω σε άλλο συνεργείο μπορούνε να το δούνε ?

Ειλικρινά έχω απογοητευτεί με τα συνεργεία. Έσκασα 350 ευρώ κοντά για ένα μίνι service και αλλαγή δίσκου-συμπλέκτη και το μηχανάκι δεν οδηγιέται. Έλεος δηλαδή.

reinmeister
23/06/2010, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από darknezz
ευχαριστώ για την απάντηση.

Για λάθος πέρασμα της ντίζας δεν το πολυβλέπω γιατί την αλλάξανε λέει. Το πρόβλμα ξεκίνησε όταν άλλαξα δίσκο-συμπλέκτη. Το πήγα ξανά μετά (λόγω σκληρού συμπλέκτη), αλλάξανε ντίζα αλλά πάλι τα ίδια... Άρα υποθέτω πως μάλλον προς το δεύτερο πάει η δουλειά.

Αν ισχύει το δεύτερο "2)προσθηκη ροδελων(προφορτισεων) στα ελατηρια της καμπανας για να μην πατιναρει και τσεπωμα του κοστους των καινουριων δισκων..." υπάρχει περίπτωση να το μάθω κάπως ? αν πάω σε άλλο συνεργείο μπορούνε να το δούνε ?

Ειλικρινά έχω απογοητευτεί με τα συνεργεία. Έσκασα 350 ευρώ κοντά για ένα μίνι service και αλλαγή δίσκου-συμπλέκτη και το μηχανάκι δεν οδηγιέται. Έλεος δηλαδή.

και η καινουρια ντιζα μπορει να περαστει λαθος...

ναι μπορουν,μετρωντας το παχος των δισκων,αλλα θα ξαναχρεωθεις εργατικα...

ο λογος που αλλαξες δισκους ηταν ποιος?πατιναριζε η δυσκολευοσουν στην αλλαγη ταχυτητων?

οταν λες μινι σερβις τι εννοεις?

jimmis5
24/06/2010, 02:23
Εκτος αυτων που λεει ο μαστερ παιζει και το ενδεχομενο μαιμου ντιζα η οποια ακομα και με μικρη κουρμπα να σκληραινει.Αν ειναι γνησια τοτε ισχυουν προφανος αυτα που ειπε ο reinmeister ,δοκιμασε ομως λιγο λαδι μεσα στο καναλι της ντιζας:wave2:

darknezz
24/06/2010, 04:28
Ο λόγος που άλλαξα δίσκο ήταν ότι πατίναρε. Το παράξενο βέβαια ήταν ότι υπήρχαν κάποιες στιγμές που το πατινάρισμα μειωνόταν πολύ, δεν ξέρω πως γινόταν αυτό. Για παράδειγμα ξεκίναγα ένα πρωι και έβλεπα με έκπληξη ότι το πατινάρισμα έχει μειωθεί αισθητά, σταματώντας όμως για βενζίνη πιο κάτω και ξαναξεκινώντας το πατινάρισμα είχε επανέλθει... anyway. Στην αλλαγή ταχυτήτων δεν είχα κανένα πρόβλημα. Σημειώνω εδώ, ίσως έχει σημασία, ότι έχω ξαναλάξει δίσκο στο συγκεκριμένο συνεργείο και να πω την αλήθεια με εχει προβληαμτίσει λίγο γιατί έχω κάνει κοντά 40.000 km και έχω αλλάξει δύο φορέσ δίσκο μέχρι τώρα. Σαν κάτι νωρίς μου φαίνεται.

mini service εννοώ τα κλασσικά, λάδια, ρύθμιση, φίλτρο κλπ + δισκο-συμπλέκτη, άλλαξα βέβαια (ξέχασα να το πω) και τα πίσω πλαστικά οπότε ανέβηκε λίγο η τιμή.


Πάντως, αν δεν υπάρχει κάτι άλλο ως εξήγηση για το σκληρό συμπλέκτη (πλην ντίζας), ειλικρινά θα πληρώσω τα εργατικά για να μάθω αν πραγματικά αλλάξανε δίσκο ή κάνανε μαϊμουδιές.

Τέλος πάντων, λέω να το ξαναπάω αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλω άκρη. Μου φαίνεται θα αρχίσω να ψάχνω για καινούργιο συνεργείο...

georgis4
24/06/2010, 04:38
Επειδη το ΧΤ εχει *υγρο* συμπλεκτη......μηπως καποια στιγμη ειχαν μπει τιποτα σουπερ ντουπερ συνθετικα λαδια η προσθετα?
Ενας λογος που μπορει να πατινιαριζε ειναι και αυτος....

chr1s_86
24/06/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από darknezz
Σημειώνω εδώ, ίσως έχει σημασία, ότι έχω ξαναλάξει δίσκο στο συγκεκριμένο συνεργείο και να πω την αλήθεια με εχει προβληαμτίσει λίγο γιατί έχω κάνει κοντά 40.000 km και έχω αλλάξει δύο φορέσ δίσκο μέχρι τώρα. Σαν κάτι νωρίς μου φαίνεται.



Δύο φορές δισκάκια συμπλέκτη σε 40.000 χλμ; :confused: Κάτι δεν πάει καλά μου φαίνεται....

reinmeister
25/06/2010, 04:22
αν δεν τσιμπας ολη την ωρα συμπλεκτη και δεν εισαι στην σουζα,ουτε κατα διανοια δισκους πριν τις 35-40 χλδ. χιλ.

για τσεκαρε το...

zeke
25/06/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν δεν τσιμπας ολη την ωρα συμπλεκτη και δεν εισαι στην σουζα,ουτε κατα διανοια δισκους πριν τις 35-40 χλδ. χιλ.

για τσεκαρε το...

Ακόμα και στην σούζα να το έλιωνες και πάλι δεν θα σου έβγαζε πρόβλημα.
Πρώην κάτοχος χτ είμαι και όταν το αγόρασα το μότο μεταχείρα του άλλαξα δισκάκια-ελατήρια συμπλέκτη και είδα αισθητή διαφορά στο καλύτερο.Αλλά για τσέκαρε το.Κάποιος σε παραμυθιάζει μου φαίνετε..

XJR_Billy
25/06/2010, 10:40
Δυό φορές δίσκο σε 40000χλμ?:eyepop: :rolleyes:

Έχω 43800 και κανένα πρόβλημα.

Δεν κοιτάς και κάπου αλλού?
Καλωσήρθες !!:beer: :beer:

mourgakos
09/07/2010, 05:42
75000 χλμ ,τωρα αλλαξα δισκους μονο,δεν ηταν πολυ φαγωμενοι,απλα οταν γυριζα απο επαρχιες και το μηχανακι με 220 κιλα πανω(οχι ολα δικα μου) η πεμπτη πατιναριζε ελαφρως που και που,οταν πραγματικα ζεματαγε...με κουφανες τωρα! και γω κανω πολλα μεσα στην πολη,σαν παπακι....