PDA

View Full Version : 'Ανεξιχνίαστο' Τεχνικό Προβλημα ... HELP



GiannisK
01/02/2004, 18:57
Καλησπέρα σε όλους,

Με λένε Γιάννη είμαι 35 χρονών και καινούργιος σε αυτό το forum.

Οδηγώ ασταμάτητα. μηχανή από 14 χρονών. Αυτή τη στιγμή έχω ένα KAWASAKI GPZR 400 παλαιό μοντέλο. Το έχω αρκετά χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από αυτό (περισσότερο ευχαριστημένος από ένα GPZ 550 που είχα παλιότερα). Τη συγκεκριμένη μηχανή την χρησιμοποιώ για τις καθημερινές μου μετακινήσεις και σχεδόν πάντα εχω συνεπιβάτη τη γυναίκα μου :)

Τον τελευταίο καιρό μου κάνει κάτι παράξενα που δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω και θα ήθελα την γνώμη σας πριν να την πάω σε συνεργείο (αλήθεια έχετε να προτείνεται κανένα καλό συνεργείο; που να κάνει σωστή δουλειά; )

Λοιπόν το πρόβλημα άρχισε περίπου 1 μήνα πριν όπου μετά από αρκετές ημέρες ακινησία, ένα πολύ ψυχρό πρωϊνό πήγα να την βάλω εμπρός. Δεν έπαιρνε με την μίζα οπότε την βάζω σε μια κατηφόρα και μόλις δούλεψε διαπίστωσα ότι δούλευαν μόνο οι 3 κύλινδροι. Μετά από 10 λεπτά περίπου άρχισε να λειτουργεί σωστά.

Από τότε όλα καλά και όλα ωραία μέχρι προχθές και χθες που μου έκανε ακριβώς τα ίδια, με την μόνη διαφορά πως δεν χρειάστηκε να σπρώξω. Μετά όμως από λίγη ώρα κίνηση όλα ΟΚ!

Σήμερα όλα καλά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δεν μπορώ να καταλάβω…. Στην αρχή πίστευα ότι είναι μπουζί (αν και σε συνεργείο που την είχα πάει πρόσφατα για αλλαγή ντίζας, μου τα είχε αλλάξει) αλλά έβγαλα αυτή την ιδέα από το μυαλό μου γιατί αν έφταιγαν τα μπουζί το πρόβλημα θα ήταν συνεχόμενο.

Ευπρόσδεκτη η γνώμη σας…. :)

Φιλικά
Γιάννης Κ.

swtos
02/02/2004, 11:16
Αν το πρόβλημά σου ΔΕΝ είναι ηλεκτρικό (υγρασία στους πολλαπλασιαστές, στα καλώδια κτλ...) τότε νομίζω πως ένα
καθάρισμα και ρύθμιση των υποπιέσεων των καρμπυρατέρ θα σου λύσει το πρόβλημα.
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, όλα τα κάπως παλιά μηχανάκια με καθημερινή χρήση το έχουν.

Ξεκίνα με σπρέυ επαφών στις φίσες του ηλεκτρικού συστήματος,
δες μήπως υπάρχει κάπου διαρροή στο κύκλωμα υψηλής (πολλαπλασιαστές, μπουζοκαλώδια, μπουζι) αν όλα αυτά είναι
καλά, κάνε τον καθαρισμό και τη ρύθμιση των καρμπυρατέρ.

Ελπίζω να βοήθησα .

GiannisK
02/02/2004, 22:06
Σε ευχαριστώ πολύ

μου 'εδειξες' κάποια πραγματάκια που πρέπει να κοιτάξω

Γιάννης

fireblade9
02/02/2004, 22:19
simfwno apolita me to swto, alla to provlima to estiazw pio poli stin rithmisi twn karmpiraters giati akrivws to idio provlima eixa k egw sto fireblade mou k to rithmisa k ola ok.

Alla distixws iparxoun provlimata me ta idia simptwmata me diaforetiki etia gia afto koitaxe ta ola afta pou eipe o swtos.

GiannisK
03/02/2004, 19:36
...μάλλον τα καρμυρατέρ είναι η αιτία, γιατί και το καλοκαιρι μου έκανε κάτι αρυθμίες στο ρελαντί.

ευχαριστώ
Γιαννης

afrotwin
05/02/2004, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisK
...μάλλον τα καρμυρατέρ είναι η αιτία, γιατί και το καλοκαιρι μου έκανε κάτι αρυθμίες στο ρελαντί.

ευχαριστώ
Γιαννης

file mou gia na ise sigouros vgale to mpouzi apo ton kilindro ke an den kseris pios ine kanto se olous enan enan
lipon vale to mpouzi stin pipa ke akoumpiseto stin kefali tou kinitira ke pata miza an vgazi spin8ira to mpouzi ke to exis tsekari se ola ke ola vgazoun spin8ira ine sigoura provlima trofodosias kafsimou.
ine o monos tropos gia na ise sigouros