PDA

View Full Version : Καντραν ΧΤ660Χ



sokis8
25/06/2010, 08:43
.Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα με το καντράν της μηχανής. Σήμερα το πρωί είδα τα κουμπιά του καντράν τα λαστιχένια να είναι τρύπια (φαγωμένα δλδ). Δεν θα πιστέψετε απο τι τελικά προκλήθηκε. Επειδη το συζήτησα και με άλλους φίλους με το ίδιο πρόβλημα τελικά διαπιστώθηκε οτι την ζημιά την προκαλούν ακρίδες. Ναι ακρίδες!!!!!!! Το θέμα είναι όμως που μπορούμε να βρούμε τέτοια κουμπάκια γιατί ολόκληρο καντράν δεν συμφέρει. Έχεις κανένας φίλος καμιά λύση???

McGyver
25/06/2010, 08:45
Δοκίμασε σε κανένα μαγαζί με ηλεκτρονικά.

georgis4
25/06/2010, 11:35
Εχω την εντυπωση πως πρεπει να λυθει το καντραν και αλλαζουν απο μεσα.....δεν ειναι απλα μονο το κουμπακι αλλα συνεχιζει μια μεμβρανη γυρω του την οποια οταν κλεινει το καντραν παταει πανω της για να μη μπορει να περασει το νερο μεσα στο πλυσιμο η στη βροχη...
καπως ετσι δηλαδη


202339

sokis8
25/06/2010, 12:40
Κουμπιά που μπορούμε να βρούμε όμως αφού λύσουμε το καντράν????

georgis4
25/06/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sokis8
Κουμπιά που μπορούμε να βρούμε όμως αφού λύσουμε το καντράν????
Αν ΔΕΝ υπαρχουν σαν ανταλλακτικο απο την YAMAHA αλλα το καντραν παει ολοκληρο θα πρεπει να ανοιχτει το καντραν να παρεις οτι εχει απομεινει απο το/τα κουμπι/α και σε καταστημα ηλεκτρονικων ειδων ισως βρεις κατι που σχετικα να ταιριαζει με λιγη προσπαθεια....:)
Μπορει να ολα τα κουμπακια του καντραν να πατανε στην ιδια μεμβρανη.....πρεπει να ανοιχτει για να το δεις

georgis4
25/06/2010, 13:05
Kαι δυστηχως πιθανον οπως στο WR πρειπει και στο ΧΤ να πηγαινει ολοκληρο με κοστος $550-$600 απο εξωτερικο :eyepop:


202343

sokis8
25/06/2010, 13:18
Η Yamaha μου ζητάει για ολο το καντράν 350-400?. Την έπαθα!!!!

XJR_Billy
25/06/2010, 15:59
Ακρίδες !!!:eek: :eyepop:

Ρώτησες σε κατάστημα της Μοτοδυναμικής και σου'παν ότι δεν το ανοίγουν για αντικατάσταση των κουμπιών? Μόνο αλλαγή με άλλο?

Τις ακρίδες μου μέσα !!!:a52: :a37:

Ενημέρωσε για ότι νεότερο αδερφέ...:(

sokis8
25/06/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ακρίδες !!!:eek: :eyepop:

Ρώτησες σε κατάστημα της Μοτοδυναμικής και σου'παν ότι δεν το ανοίγουν για αντικατάσταση των κουμπιών? Μόνο αλλαγή με άλλο?

Τις ακρίδες μου μέσα !!!:a52: :a37:

Ενημέρωσε για ότι νεότερο αδερφέ...:(

Ρώτησα και μου είπαν οτι δεν υπάρχουν "ανταλλακτικά" κουμπιά παρά μόνο οτι θα πρέπει να αλλάξω όλο το καντράν και κοστίζει μάματα..... Εδώ Ηγουμενίτσα υπάρχει μόνο ένα εξουσιοδοτημένο και είναι φίλοι τα παιδιά αλλά δεν έχουν τίποτα...... Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να εξυπηρετήσει απο Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού??? Θα είμαι υπόχρεος!!!!

daz
25/06/2010, 20:15
Για ρίξε μια ματιά στην koso μήπως βρεις τίποτα. Στην ανάγκη στείλε και mail και ρώτα τους ότι θες. Ακόμα και αν δε βρεις ανταλλακτικό και χρειαστείς καινούριο ίσως να βρεις κάτι καλύτερο και φθηνότερο εκεί με περισσότερες ενδείξεις.
Σου ρίχνω μερικά link γιατί αυτή τη στιγμή το νετ μου σέρνεται και σηκώνει και σκόνη μάλιστα. Αλλιώς θα σε βοηθούσα και εγώ λίγο στο ψάξιμο.


http://www.kosonorthamerica.com/

http://kosoeurope.com/shop/index.php?cat=c31_speedometer.html&XTCsid=bf51da16d6a7809c84eb881d7af5e271

Googlare επίσης την λέξη Koso και ίσως σου βγάλει και κανένα μαγαζί εδώ στο Ελλάδα.

Ειδικά στο Αμερικάνικο sait θα βρεις πολύ μεγάλη ποικιλία και μετά μπορείς να το αναζητήσεις με βάση τον κωδικό.

XJR_Billy
26/06/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sokis8
Ρώτησα και μου είπαν οτι δεν υπάρχουν "ανταλλακτικά" κουμπιά παρά μόνο οτι θα πρέπει να αλλάξω όλο το καντράν και κοστίζει μάματα..... Εδώ Ηγουμενίτσα υπάρχει μόνο ένα εξουσιοδοτημένο και είναι φίλοι τα παιδιά αλλά δεν έχουν τίποτα...... Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να εξυπηρετήσει απο Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού??? Θα είμαι υπόχρεος!!!!

Δευτέρα πρωί θα πάρω τηλέφωνο σε γνωστό που δουλεύει στη Yamaha και θα ενημερώσω.:wave2:

sokis8
26/06/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δευτέρα πρωί θα πάρω τηλέφωνο σε γνωστό που δουλεύει στη Yamaha και θα ενημερώσω.:wave2:


Οκ περιμένω φίλε και σε ευχαριστώ πολύ!!!

XJR_Billy
28/06/2010, 07:54
Φίλε sokis8, δυστυχώς, τα ίδια μου είπαν...:(
Πήρα τηλέφωνο και στα κεντρικά τους και μου είπαν κι εκεί ότι δεν πωλούνται ανταλλακτικά.
Το αγοράζεις ολόκληρο όπως είναι...

Κρίμα ρε φίλε τόσα λεφτά... τι να πω...

Τσέκαρες καθόλου τα site που σου πρότεινε ο Daz?

sokis8
28/06/2010, 08:11
Σ'ευχαριστώ φίλε. Έστειλα mail στα site και περιμένω απάντηση. Αν και εφόσον σας προκύψει κανένα μεταχειρισμένο σε κανένα γνωστό συνεργείο εκεί Αθήνα, που υπάρχουν και πιο πολλές πιθανότητες απο οτι εδώ, στείλτε mail.

halls
28/06/2010, 14:54
http://www.car.gr/parts/?offertype=&ca=711&ca=&makes=Yamaha&q=xtx+660&ag=&bre=&tre=2011&region=&condition=
Ψαξε και εδω, τις προαλλες που εψαχνα καπου πηρε το ματι καντραν.

mai_tai
01/07/2010, 17:13
σε μεταχειρισμενο δεν παιζει τιποτε...?ουτος η αλλος εσυ θα κανεις τραμπα μονο τα κουμπακια--


αν πας σε μια αντιπρωσοπεια και δωσεις κανα 50ευρω στον υπευθηνο...:smilea: -θα μπορεσει να σου βρει ενα απο εγγυηση...να κανεις την δουλειας σου...(οχι να το παρεις ολοκληρο....-μονο τα κουμπακια...)

teo24
06/07/2010, 16:39
Εχω προσπαθησει να τ'ανοιξω για να του αλλαξω φωτισμο αλλα δυστηχως δεν ανοιγει.Ουτε βιδες ουτε κουμπωματα ουτε τιποτα.Ειναι ενιαιο το πλαστικο.Ενα φιλαρκι που ειχε τρακαρει το ανοιξε μονο με dremel, το εκοψε περιμετρικα και μετα το εκλεισε με θερμοσιλικονη.

sokis8
07/07/2010, 18:14
Άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα???

SVX
07/07/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sokis8
Άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα???


βαλτου ενα KOSO Να ησυχασεις... :wave2:


203211

sokis8
07/07/2010, 19:21
Υπάρχει για το ΧΤ660 σε ΚΟSO? Πώς ακριβώς και που το ψάχνω? Ταιριάζει ακριβώς? Οι λειτουργίες είναι ίδιες?

daz
08/07/2010, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Για ρίξε μια ματιά στην koso μήπως βρεις τίποτα. Στην ανάγκη στείλε και mail και ρώτα τους ότι θες. Ακόμα και αν δε βρεις ανταλλακτικό και χρειαστείς καινούριο ίσως να βρεις κάτι καλύτερο και φθηνότερο εκεί με περισσότερες ενδείξεις.
Σου ρίχνω μερικά link γιατί αυτή τη στιγμή το νετ μου σέρνεται και σηκώνει και σκόνη μάλιστα. Αλλιώς θα σε βοηθούσα και εγώ λίγο στο ψάξιμο.


http://www.kosonorthamerica.com/

http://kosoeurope.com/shop/index.php?cat=c31_speedometer.html&XTCsid=bf51da16d6a7809c84eb881d7af5e271

Googlare επίσης την λέξη Koso και ίσως σου βγάλει και κανένα μαγαζί εδώ στο Ελλάδα.

Ειδικά στο Αμερικάνικο sait θα βρεις πολύ μεγάλη ποικιλία και μετά μπορείς να το αναζητήσεις με βάση τον κωδικό.

Ή να ζητήσεις από τον εδώ αντιπρόσωπο να στο φέρει.