PDA

View Full Version : Βραχιολι με ομαδα αιματος



Rezeguet
06/07/2005, 02:08
Πιστευω οι περισσοτεροι απο σας να ειδατε το βραχιολακι που δινει το ΜΟΤΟ ''δωρο'' στους αναγνωστες του για να γραφουν την ομαδα αιματος τους πανω, σε περιπτωση που γινει ατυχημα κλπ. Προσωπικα θεωρω το συγκεκριμενο βραχιολακι μεγιστη βλακεια και απλα διαφημιστικο και ''τρεντικο'' κολπο για τους απανταχου ''μηχανοβιους'' και ''γληγορους''. Το τευχος εχει 5-6 ωραια θεματακια και συνηθως αγοραζω ολα τα περιοδικα οποτε το αγορασα να δω τι λεει το τρικερ και βασικα να δω τη στηλη με τα μηχανολογικα και το GK (οι μονες στηλες που αξιζουν σε ολο τον χωρο του ειδικου τυπου για μηχανες αμα εξαιρεσουμε το R&D).

Τεσπα, το θεωρω βλακεια να διαφημιζει κατι τετοιο μιας και δεν υπαρχει περιπτωση (εκτος αμα ο γιατρος εχει θερμοκρασια δωματιου) να εμπιστευτει στην κρισιμη στογμη ενα απλο βραχιολακι για αν κανει μεταγγιση. Κανενας μα κανενας δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να το κανει αυτο γιατι ειναι δικια του ευθυνη αμα δωσει λαθος αιμα (με ακρως οδυνηρες συνεπειες), οποτε δεν θα το κανει κιολας. Τωρα αν καποιος το φοραει το βραχιολι και νομιζει οτι μπορει να τον βοηθησει καποτε απαταται.

Τεσπα οχι οτι θελω να πω κατι απλα καταγραφω τις σκεψεις μου. Οποιος θελει σχολιαζει, οποιος θελει μου την λεει, οποιος θελει το αγνοει οποιος θελει γαμαει το ποστ... τουλαχιστον θαχει χιουμορ μετα :beer: :wave2:

Φιλικα
Rez

AFTER
06/07/2005, 02:41
Τωρα δηλαδη τι να σου πω?

Ενα περιοδικο βγηκε να δωσει ενα δωρο και εσυ λες οτι ειναι βλακεια,την στιγμη που ειναι...
.
.
.
.
.
.
.



































































































































.
.
.

..

Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ!!!!!



Μιλαμε για εντελως ηλιθιο τροπο διαφημισεις,θα ηθελα να ηξερα ποιος το σκεφτηκε.
Ο καραχαλιος,ο Χατζαρας?

1)Δεν υπαρχει περιπτωση πρωτα απ'ολα καποιος να δει οτι αυτο το βραχιολακι εχει την ομαδα αιματος

2)Το να μαθει ο γιατρος την ομαδα αιματος ειναι υποθεση 1 λεπτου

3)Θα σας κανει να μοιαζεται σαν λουγκριτσα αυτο το βραχιολακι,που περισσοτερο μου θυμιζει κατι σφραγιδες που βαζανε στα χερια των κοριτσιων κατι ψωνια στα σχολικα παρτυ!

Ρε παιδια του ΜΟΤΟπεριοδικου,ενταξει καταλαβαινω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι,αλλα ιδεες γιοκ πλεον?

Μπορειτε,καν'τε κατι :ZZZ:

dankannn
06/07/2005, 13:04
Συμφωνώ μαζί σου!!!!:nono:

toyota
06/07/2005, 13:48
Στο προηγούμενο τεύχος απ'αυτό που έδινε το βραχιόλι,έγραφε το περιοδικό σε κάποιο σημείο οτι έχουν συννενοηθεί με το ΕΚΑΒ και σε περίπτωση στραβής με μοτοσυκλετιστή,οι του ΕΚΑΒ θα ψάχνουν να βρουν το συγκεκριμένο βραχιόλι.

Πάντως πέρα απ'τη διαφήμιση,πιστεύω οτι είναι ένας καλός και γρήγορος τρόπος για να δει ο άλλος την ομάδα αίματος σου σε περίπτωση ανάγκης.Κάτι παρόμοιο δεν είχαμε και στο Στρατό (ΤΑΠ);

Tropeas
06/07/2005, 14:00
:D :D :D
ναι και εμένα στον στρατό το ΤΑΠ μου γραφει ΛΑΘΟΣ ομάδα αίματος....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ααα , δεν θα γέλαγα αν είχαν βασιστεί σε αυτό και μου βάζαν αίμα..., η μάλλον θα γέλαγα αλλά με μονιμο χαμόγελο....:uplate: :dizzy:

$py
06/07/2005, 14:47
Ego pantos ama eixa antagonistiko periodiko tha edina doro mia sakoulitsa pou kremiete sto laimo gia na vazoume extra aima se periptosi pou to xreiastoume. :uplate:






To TAP sto strato einai diaforetiko, i xrisimotita tou einai kyrios se periodo polemou.

Rezeguet
06/07/2005, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota


Πάντως πέρα απ'τη διαφήμιση,πιστεύω οτι είναι ένας καλός και γρήγορος τρόπος για να δει ο άλλος την ομάδα αίματος σου σε περίπτωση ανάγκης.

ναι μονο που οπως ειπα παραπανω ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να εμπιστευτουν το βραχιολακι σε περιπτωση ατυχηματος. Ουτε κανενα ΕΚΑΒ η νοσοκομειο θα εμπιστευτει το βραχιολακι, και καλα κανουν. Δεν γινεται να εξαρτωνται τοσες ζωες απο ενα βραχιολακι.

Παρτε το και ετσι. Φοραω ενα βραχιολακι με την Χ ομαδα αιματος. Γινεται χτυπα ξυλο ατυχημα κια χρειαζομαι μεταγγιση. Αν μου δωσει λαθος αιμα επειδη φοραω αλλο βραχιολι η γραφει κατι που δεν ισχυει, τοτε θα καταστραφουν αρκετες ζωες. Η δικια μου σε πρωτο πλανο, του γιατρου που μου εδωσε αιμα, του αρμοδιου στο ΜΟΤΟ που εξεδωσε τετοιο βραχιολι χωρις να σκεφτει τις συνεπεις (ακομα και αν εχουν απαλλαγει ρητα απο τις συνεπειες μπορει να γινει καταγγελια εναντιων τους) και επισης του μισου γυναικειου πλυθησμου της Ελλαδος (Σααακηηηηη :lol: :rotflmao: )

Τεσπα καταλαβαινετε οτι το συγκεκριμενο ειναι απλα διαφημιστικο τρικ και τιποτε αλλο. Επισης δειχνει και την καταντια του περιοδικου και την ανευθυνοτητα τους.

Αυτα :wave2:

free rider
06/07/2005, 14:58
ολα καλά ...
αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι αν υποχρεωτικά επιβάλεται σε κανένα να φορέσει το βραχιόλι???

μάλλον οχι ..
περνα αυτου το τι διαφημιστικό κόλπο χρησιμοποιείται το προσπερνάω...


και απλά δεν με απασχολεί...













αμαμ λέω οτι εισαι γεροπαράξενος και ολα σου βρωμάνε...

:rotflmao: :rotflmao:

Tigas
06/07/2005, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Ego pantos ama eixa antagonistiko periodiko tha edina doro mia sakoulitsa pou kremiete sto laimo gia na vazoume extra aima se periptosi pou to xreiastoume. :uplate:
To TAP sto strato einai diaforetiko, i xrisimotita tou einai kyrios se periodo polemou.

ΠΟΛΥ ΄΄ΠΕΡΙΕΡΓΟ΄΄ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΣΗ:wave2:

$py
06/07/2005, 15:48
To 'asteio' mou itan kathara eironiko pros to periodiko pou evgale ta vraxiolakia, prosopika mou fanike to idio makavrio.

makaronachis
06/07/2005, 15:51
Αυτό το μήνα βραχιολάκια και τον άλλο μήνα καθρεφτάκια και τον άλλο χάντρες κόκινες θαλλασιές και μαύρες.Προσφορά για όλους τους ιθαγενείς αυτού του τόπου.ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ ΜΟΥΓΚ ΜΟΥΓΚ ΜΟΥΓΚ.Καλά θα γίνουμε και πολύ τρέντυ ιθαγενείς.

div400
06/07/2005, 16:35
η ιδεα το να εχουμε καποιο διακριτικο πανω μας το οποιο να παρεχει καποιες πρωτογενεις πληροφοριες για το ατομο μας σε περιπτωση ατυχηματος στα ατομα που θα παρεχουν τις Α' βοηθειες, δεν ειναι κακη.
(πχ ομαδα αιματος,αλλεργιες σε φαρμακα και ουσιες ή χρονιες παθησεις κτλ. πχ εγω εχω 1 νεφρο εκ γεννητης, αυτο δεν πρεπει να το ξερει ο γιατρος που θα με παραλαβει μετα απο ατυχημα?)
το οτι εδω στην ελλαδα οι υπηρεσιες και μηχανισμοι δεν εχουν μαθει να αναζητουν κατι τετοιο ή δεν δειχνουν ενδιαφερων να μαθουν δεν σημαινει οτι ειναι κακο!
σαφως και διαφωνω με την εκτελεση της ιδεας απο το περιοδικο.
θα επρεπε καλλιτερα να γινει σε πιο επισημη μορφη απο το ιδιο το κρατος (αλλα εδω δεν φροντιζει για αλλα πιο ''ζωτικα'' θεματα)....

adam_tsouk
06/07/2005, 16:49
Βραχιολάκι; Γαμώ! Παώ να πα΄ρω 2-3 γιατί είδα κάτι γκομενάκια που φοράγανε και ζούλεψα!:uplate: :uplate:


Τέπσα, πέρα από τη πλάκα, δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνει μετάγγιση αίματος χωρίς να γίνει πρώτα εξέταση!
Η εξέτση δεν γίνεται μόνο για την ομάδα αίματος.

Παρ' όλα αυτά δεν ξέρω αν τη θεωρώ κακή ή καλή ιδέα προώθησης προϊόντος.... και δεν με απασχολεί.

mtsop
06/07/2005, 19:17
Ακόμα και στις δερμάτινες στολές υπάρχει χώρος που αναγράφεις την ομάδα αίματός σου για την κακιά στιγμή. Μπορεί σε μια φάση αυτή η καθυστέρισούλα μέχρι να σου πάρου αίμα και να βρουν την ομάδα αίματος να σου σώσει τη ζωή. Ποτέ δε ξέρεις

la_villa
06/07/2005, 19:58
Δεν είναι και τόσο βλακεία.

Το να φορέσεις ένα άλλο βραχιόλι με άλλη ομάδα αίματος πρέπει να είσαι τεράστιος μαλάκας.

Οπότε σε έκτακτη ανάγκη,έλλειψη χρόνου σαν πρώτη πληροφορία είναι καλό.

Εννοείται ότι απευθύνονται σε νοήμονες ανθρώπους.
Ελπίζω να μην καταντήσουμε σαν τους ηλίθιους τους αμερικάνους.
Μη αυτό,μη εκείνο λες και ήμαστε ηλίθιοι.

Προσωπικά δεν το πήρα,σπάνια παίρνω πλέον περιοδικά αλλά σαν ιδέα δεν μου φαίνεται άσχημη

Rezeguet
06/07/2005, 20:27
εχω την εντυπωση πως κανεις δεν διαβαζει αυτα που γραφω... Παντως το οτι ειμαστε πολυ μαλακες ειναι δεδομενο :rotflmao: οποτε δεν μας βλεπω με σωστα βραχιολακια :lol: Στο στρατο ειναι αλλη υποθεση, εκει ειναι που ο στρατιωτης ειναι ετοιμοθανατος απο σφαιρα η βομβα και χρειαζεται μεσα σε λιγα δευτερολεπτα αιμα στο πεδιο μαχης με το γιατρο να μην εχει και τα καταλληλα μεσα και το χρονο να παιρνει αιμα απο καθε στρατιωτη ξεχωριστα και να το αναλυει και να κανει μεταγγιση. Εκει μετραει το πληθος. Αμα παεσεις πας στο νοσοκομειο και εχεις 5-6 γιατρους γυρω σου οποτες σιγουρα θα βρεθει καποιος να σου κανει αναλυση.

adam_tsouk
06/07/2005, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Ακόμα και στις δερμάτινες στολές υπάρχει χώρος που αναγράφεις την ομάδα αίματός σου για την κακιά στιγμή. Μπορεί σε μια φάση αυτή η καθυστέρισούλα μέχρι να σου πάρου αίμα και να βρουν την ομάδα αίματος να σου σώσει τη ζωή. Ποτέ δε ξέρεις


Και δηλαδή εσύ που έχεις δανειστεί τη φόρμα του κολητού σου για να πας μια εκδρομή και τυχαίνει η κακιά στιγμή τι κάνεις;

Δεν είναι σωστό. Το ίδιο θέμα είχαμε ανοίξει και με την αναγραφή ομάδας αίματος στα κράνη. Σαν ιδέα είναι σωστή αλλά στην πράξη εγκυμονεί κινδύνους. Εδώ οι γιατροί κανουν λάθη σε πιο απλά πράγματα. Ας μην παίζουμε με κάτι τόσο σοβαρό.
Γνώμη μου πάντα.

div400
07/07/2005, 01:09
rez σωστα τα λες, σχεδον. κουφια η ωρα και μακρια απο ολους εμας αλλα σε καθε ατυχημα τα πρωτα λεπτα ειναι που μετρανε αρα ολα πρεπει να γινουν γρηγορα και σωστα. αμα λοιπον δινεις καποιες πληροφοριες στους τραυματιοφορεις και γιατρους,τους απαλασεις απο την αναζητηση τους και εξοικονομεις χρονο πολυτιμο. το ποσο χρονο κανει μια αναλυση αιματος ωστε να βρεθει ο τυπος του, δεν το ξερω αλλα αν ημουν γιατρος θα προτιμουσα να το ξερω,χωρις να χρειαζεται να περιμενω εστω και 30'',μαζι με οτι αλλο χρησιμο που αφορα τον αγνωστο που εχω μπροστα μου.
οσον αφορα τα μπερδεματα τι να πω αν καπιος ειναι τοσο στοκος ωστε να παει να φωρεσει ταμπελακι (ή οτι αλλο) με λαθος πληροφοριες εεε
η ΤΑΠ (οπως λεει και το ονομα της) ειναι για την αναγνωριση του πτωματος το οποιο πιθανος να ειναι παραμορφωμενο ή και διαμελησμενο οποτε δεν μπορει να γινει οπτικη αναγνωριση( μακαβριο: οι αμερικανοι στο βιετναμ ειχαν 3 ΤΑΠ 1 στο λαιμο και απο 1 σε καθε ποδι αναμεσα στα κορδονια της αρβυλας για ευνοητους λογους)

div400
07/07/2005, 01:20
φαντασου οτι εισαι εφημερευων ιατρος σε νοσ/μειο και σου ερχεται ενας τραυματιας απο τροχαιο.
πρεπει να γινουν ακτινογραφιες, αξονικες για να δεις να εχει καταγματα η και εσωτερικη αιμοραγια κρανιαεγκεφαλικες κακοσεις κτλ.και ολα αυτα γρηγορα. δεν θα ηθελες να ξερεις οτι ο τραυτιας εχει αυτη την ομαδα αιματος, εχει αλλεργια σε αυτες τις ουσιες αρα δεν μπρεις να του δωσεις το Χ φαρμακο αλλα το Ψ που δεν τον πειραζει ή οτι πασχει απο καρδια οποτε δεν μπορεις να του δωσεις κατι που θα επιβαρυνει την καρδια και την κυκλοφορια.
σκεψου και το αλλο: εδω σε επεμβασεις ρουτινας (που εχουν απειρο χρονο να κανουν εξετασεις απο πριν) και πεθαινουν ασθενεις γιατι κανεις δεν μπηκε στον κοπο να του κανει ενα τσεκ για το αν ειναι αλλεργικος στο αναισθητικο!!! εισαι σιγουρος οτι θα το κανουν υπο πιεση χρονου?εγω δεν ειμαι

div400
07/07/2005, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Και δηλαδή εσύ που έχεις δανειστεί τη φόρμα του κολητού σου για να πας μια εκδρομή και τυχαίνει η κακιά στιγμή τι κάνεις;

Δεν είναι σωστό. Το ίδιο θέμα είχαμε ανοίξει και με την αναγραφή ομάδας αίματος στα κράνη. Σαν ιδέα είναι σωστή αλλά στην πράξη εγκυμονεί κινδύνους. Εδώ οι γιατροί κανουν λάθη σε πιο απλά πράγματα. Ας μην παίζουμε με κάτι τόσο σοβαρό.
Γνώμη μου πάντα.

μα ακριβως ΕΠΕΙΔΗ κανουν λαθη ακομα και σε απλα πραγματα
θα τους αφησεις να ψαχνονται σε συνθηκες πανικου??!!
οχι! τους δινεις καποιες πληροφοριες χρησιμες και τους βαρας το καμπανακι να προσεξουν.

sonic22
07/07/2005, 01:35
gia ta aimata den xerw... mu arkei vasika an omigenito na erthei aigera to asthenofwro kai as min exw vraxiolaki ...

kai kati allo..

re reze to R&D to perneis... katalaveneis ti leei i su aresoun ta xromata kai oi fwto? :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

johnpagr
07/07/2005, 02:34
h eksetash apo nosokomeio gia thn evresh ths omadas einai ypo8esh ligoterou tou 1os leptou kai sigoura an xreiastei monada tote o giatros mazi me thn VASIKH, 8a zithsei kai omada, estw kai na exei o as8eshs akatastath se pnevmona h' alou...

SIGOURA pio vasiko kai zwtiko einai na kserei POU eine alerghkos h' me kapoio sovaro iatriko istoriko mias kai an einai o as8enhs se kapoia komatodh katastash ... 8a ton glhtone apo toulaxiston 2 hmerwn eksetaseis .. (basikes eksetaseis pou DEN ghnonte logo pieshs xronou ths prokhmenhs katastashs isws sovarhs ) ...

OSES fores exw diakomhs8ei .. oi giatroi rwtousan gia ISTORIKO pa8hsewn alla kai aimatologikwn, alergikwn k.o.k.

Twra 8a mou peite ... : ti 8a kouvalaw se saliara brwsta mou, fakelo me to istoriko mou ?? Oxi vevea.. Ala, oi aimodotes einai kako pou exoun karta/taytothta ?? Oxi, giati yparxei/exoun kataxwrhmeno iatriko istoriko. Afto proswpika 8a htan poly kalytero ...
Kai sto portofoli mesa .. den empodhzei tipota, einai plasthkopohmenh, SWSTH kai exei thn omada panw.
(to koitoun gia anagnwrish sthxeiwn/thl. epikoinwnias k.o.k.)

Rezeguet
07/07/2005, 09:40
symfono apolyta. Ena EPISIMO kai ELEGMENO kartelaki (san taytotita) me ola ta zotika systatika pou xreiazetai to atomo se periptosi anagis einai oti pio kalo. Ama to MOTO ekane protovoulia na organosoun tin ekdosi tetoion kartelon apo ta nosokomeia tote na lega entaksei poly kali idea kai mpravo tous. Alla mia tetoia protovoulia DEN 8a edine ayksisi (toylaxiston oxi ais8iti) poliseon sto periodiko, kai aytos einai o logos pou den to kanane sosta. Giayto katakrino to periodiko kai tous ypey8inous.


oso gia ton playstation, esy katalavaineis tipota apo tin or8ografia tou periodikou? Ego toulaxiston kai as min exo arxisei tis spoudes exo psaxtei arketa, kai an kai den mporo na po oti ta katalavaino ola, alla toulaxiston prospa8o na katalavo oso to dynaton pio polla. Otan kateveis apo to kalami pes mou kai mena na ksero, ok?

:wave2:

sonic22
07/07/2005, 10:21
to ti tha foraei o kathenas gia na voithisei to asthenoforo to afinoume stin fantasia tou kathenos mias kai episima den isxiei tipota...
(iparxoun alloste kai kapioi pu apagoreuoun rita na tous ginei metagisi aimatos i alles exetaseis adithetes me ta pisteuw tous)
to thema einai me tin kinisi tou periodikou...

kala re palikaria.. an ekane doro taga to moto tha to foragata? :lol: :lol:

opws kai me ola ta dora ama thes ta xrisimopieis... ama den thes peta to...


:sun: :beer: :beer: :beer: :sun:

Asotos
07/07/2005, 10:58
Το ότι το ΜΟΤΟ έβαλε ένα δωράκι στο συγκεκριμένο τεύχος, σίγουρα το σχολιάζω θετικά.

Το πως θα χρησιμοποιήσει ο καθένας το συγκεκριμένο βραχιολάκι, είναι δική του υπόθεση .....

Προσωπικά, ασφάλισε πολύ καλά και με στυλ,το πλαϊνό σταντ.

Για την ομάδα αίματος, μου αρκεί το δελτίο του εθελοντή αιμοδότη, που είναι μαζί με την ταυτότητα και το δίπλωμα.

Καλημέρα σε όλους ....

mtsop
07/07/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Και δηλαδή εσύ που έχεις δανειστεί τη φόρμα του κολητού σου για να πας μια εκδρομή και τυχαίνει η κακιά στιγμή τι κάνεις;

Δεν είναι σωστό. Το ίδιο θέμα είχαμε ανοίξει και με την αναγραφή ομάδας αίματος στα κράνη. Σαν ιδέα είναι σωστή αλλά στην πράξη εγκυμονεί κινδύνους. Εδώ οι γιατροί κανουν λάθη σε πιο απλά πράγματα. Ας μην παίζουμε με κάτι τόσο σοβαρό.
Γνώμη μου πάντα.

Προσωπικά, δεν δανείζω την φόρμα μου σε κανένα (γιατί με τους ιδρώτες και τα λοιπά σιχαίνομαι), οπότε ...

Lupo
08/07/2005, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asotos
Το ότι το ΜΟΤΟ έβαλε ένα δωράκι στο συγκεκριμένο τεύχος, σίγουρα το σχολιάζω θετικά.

Το πως θα χρησιμοποιήσει ο καθένας το συγκεκριμένο βραχιολάκι, είναι δική του υπόθεση .....

Προσωπικά, ασφάλισε πολύ καλά και με στυλ,το πλαϊνό σταντ.

Για την ομάδα αίματος, μου αρκεί το δελτίο του εθελοντή αιμοδότη, που είναι μαζί με την ταυτότητα και το δίπλωμα.

Καλημέρα σε όλους ....


19167

Gema22
08/07/2005, 09:49
Η ομάδα αίματος, αναγράφεται και στην αστυνομική ταυτότητα. Αρκεί όλοι όσοι πάνε για έκδοση ταυτότητας, να το ζητήσουν.

SF
19/07/2005, 10:35
Πριν κάτι χρόνια είχαν δώσει μικρά διακριτικά αυτοκολλητάκια με τις ομάδες αίματος. Συνήθως τα βάζαμε στο κράνος. Τότε δεν είχε 'χτυπήσει' άσχημα. Μάλλον καλή ιδέα ήταν. Άσχετα βέβαια από το γεγονός ότι ο γιατρός ούτε θα δώσει σημασία...

Τώρα με τα βραχιολάκια βγάζει μάτι, γιατί κάποιος εγκέφαλος σκέφτηκε: με τέτοια υστερία με τα πλαστικά βραχιολάκια, σίγουρα θα μας ψωνίσουν κι εμάς. Αλλά τι να βάλουμε πάνω?

Βασικά θα ήταν πολύ καλύτερα να έβαζαν HONDA YAMAHA SUZUKI, παρά ομάδες αίματος!!! :D


ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ (όποιο),

ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ, ΤΡΑΒΑ ΒΑΛΕ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΣΤΗ ΜΟΤΟΕ, ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ, ΣΤΟ ΥΠ. ΔΗΜ. ΕΡΓΩΝ, ΣΤΙΣ ΠΑΘΕ, ΣΤΙΣ ΝΟΜΑΡXΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ, ΣΤΟ ΕΚΑΒ...

ΜΗ ΠΟΥΛΑΣ ΒΡΑΧΙΟΛΑΚΙΑ. MH ΠΟΥΛΑΣ CD ΜΕ ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ. ΜΗ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥΠΕΡΓΡΗΓΟΡΑ ΟΔΗΓΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΜΗ... ΜΗ...

Rezeguet
19/07/2005, 10:43
sf με εντυπωσιασες ευγε!
επιτελους ενα ατομο να πει και κατι σωστο εδωμεσα
:winka: :beer: :beer: :beer:

crs-k
19/07/2005, 11:46
Γι' αυτο κι εγω το φοραω συνεχεια .... :p

Για να σας την "σπασω"! :evil:

:lol: :rotflmao: :lol:

GTZ750
19/07/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF ...............

ΜΗ ΠΟΥΛΑΣ ΒΡΑΧΙΟΛΑΚΙΑ. MH ΠΟΥΛΑΣ CD ΜΕ ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ. ΜΗ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥΠΕΡΓΡΗΓΟΡΑ ΟΔΗΓΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΜΗ... ΜΗ...
[/b] [/B]
καλα ολα αυτα που λετε και συμφωνω απολυτα με μαζι σας!!!!:)
αλλα απο την αλλη μην ξεχνατε οτι και αυτοι θελουν να πουλησουν!!και τα περιοδικ ειναι μια επιχειρηση που θελει να πουλαει!!!αμα εβαζαν μονο θεματα που ειχαν να κανουν με ασφαλεια και τετοια ναι μεν θα ηταν πολυ καλο για μας αλλα για το λοιπο κοινο θα ηταν τουλαχιστον "ξενερωτο"!!δυτυχως αυτα ειναι που πουλανε οι καγκουριες και τα γρηγορα μηχανακια και τα dvd με τον "τρελο" ghost rider που παει με 300 και την ταυτοτητα στο στομα!!!
βεβαια αυτο με την βερμουδιτσα που εχει αναφερθει σε αλλο ποστ ειναι το λιγοτερο απαραδεκτο!!!!:wave2: :wave2: :wave2:

WWW
19/07/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
η ιδεα το να εχουμε καποιο διακριτικο πανω μας το οποιο να παρεχει καποιες πρωτογενεις πληροφοριες για το ατομο μας σε περιπτωση ατυχηματος στα ατομα που θα παρεχουν τις Α' βοηθειες, δεν ειναι κακη.
(πχ ομαδα αιματος,αλλεργιες σε φαρμακα και ουσιες ή χρονιες παθησεις κτλ. πχ εγω εχω 1 νεφρο εκ γεννητης, αυτο δεν πρεπει να το ξερει ο γιατρος που θα με παραλαβει μετα απο ατυχημα?)
το οτι εδω στην ελλαδα οι υπηρεσιες και μηχανισμοι δεν εχουν μαθει να αναζητουν κατι τετοιο ή δεν δειχνουν ενδιαφερων να μαθουν δεν σημαινει οτι ειναι κακο!
σαφως και διαφωνω με την εκτελεση της ιδεας απο το περιοδικο.
θα επρεπε καλλιτερα να γινει σε πιο επισημη μορφη απο το ιδιο το κρατος (αλλα εδω δεν φροντιζει για αλλα πιο ''ζωτικα'' θεματα)....

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο μου αλλά μόνο σε ότι αφορά ΑΛΕΡΓΙΕΣ σε φάρμακα - σκευάσματα και τις χρόνιες παθήσεις (πχ Αιμοφιλία). Τότε επιβάλλεται αυτά τα άτομα από μόνα τους να φέρουν κάποιο διακριτικό. Το αλεργικό σοκ πολλές φορές είναι θανατηφόρο, η αιμοφυλία σε κάνει να πεθαίνεις από ακατάσχετη αιμορραγία κ.ο.κ. Μπορεί το περιοδικό να έδινε μαρκετίστκα ένα βραχιολάκι αλλά πέρα από αυτό υπάρχει και η ουσία πως θα πρέπει όσοι αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα υγείας να φέρουν διακριτικά ώστε να την γλυτώσουν από λάθος φάρμακα ή αγωγές ...

nimbus
22/07/2005, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Ego pantos ama eixa antagonistiko periodiko tha edina doro mia sakoulitsa pou kremiete sto laimo gia na vazoume extra aima se periptosi pou to xreiastoume. :uplate:










:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gtsiros
22/07/2005, 21:19
Μπορείτε να οδηγείτε συνειδητά και προσεκτικά και να αφήσετε τα ακροβατικά; Για το καλό σας δηλαδή. Και μην ακούσω τίποτα σαχλαμάρες του στυλ "γιατί μας λες μη το ένα, μη το άλλο! αμα είναι να οδηγούμε με απόλυτη ασφάλεια ας πάρουμε αμάξι στο κάτω κάτω"... η οδήγηση μηχανής είναι επικίνδυνη από μόνη της.

Αλλά τα ακούει κανείς αυτά που λέω; Δεν τα ακούει... με κατηγορούν ότι είμαι απόλυτος και το ένα και το άλλο... μερικοί μόνο (γειά σου ψυχή johnpan) καταλαβαίνουν τι λέω και γιατί το λέω...

sonic22
22/07/2005, 21:27
καλα αυτος ο gtsiros που χαθικε...

εχει πολυ καιρο να μιλησει...

οχι πως ακουγα και ποτε αυτα που ελεγε αλλα τεσπα..

(πως να τα ακουσουμε δλδ, αφου ειναι γραμμενα???)

:lol: :lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

Rezeguet
24/07/2005, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Μπορείτε να οδηγείτε συνειδητά και προσεκτικά και να αφήσετε τα ακροβατικά; Για το καλό σας δηλαδή. Και μην ακούσω τίποτα σαχλαμάρες του στυλ "γιατί μας λες μη το ένα, μη το άλλο! αμα είναι να οδηγούμε με απόλυτη ασφάλεια ας πάρουμε αμάξι στο κάτω κάτω"... η οδήγηση μηχανής είναι επικίνδυνη από μόνη της.

Αλλά τα ακούει κανείς αυτά που λέω; Δεν τα ακούει... με κατηγορούν ότι είμαι απόλυτος και το ένα και το άλλο... μερικοί μόνο (γειά σου ψυχή johnpan) καταλαβαίνουν τι λέω και γιατί το λέω...
sorry tora, kai pera apo tis fysikes antipa8eies po kaliergoume metaksy mas, POU akrivos kolaei ayto pou les me to olo 8ema? (to 8ema itane oti kakos kanane kai valane axristo vraxiolaki gia diafimistikous skopous me pseytikes profaseis)

fotografos
19/08/2005, 23:47
ΚΟΙΤΑ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΣΙΟΥΜ ΠΙΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΑΛΗ ΟΜΑΔΑ.
ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ, ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΛΕΩ, 14 ΧΡΟΝΟΝ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΓΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ: ΜΠΑΜΠΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑΝ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ? ΑΜΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ! ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ!

adam_tsouk
20/08/2005, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotografos
ΚΟΙΤΑ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙ ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΣΙΟΥΜ ΠΙΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΑΛΗ ΟΜΑΔΑ.
ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ, ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΛΕΩ, 14 ΧΡΟΝΟΝ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΓΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ: ΜΠΑΜΠΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑΝ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ? ΑΜΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ! ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ!


Άσε μας ρε φίλε που μέχρι να σου βρούνε την ομάδα αίματος θα έχεις πεθάνει ενώ αν τη γράφεις στο καρτελάκι θα ζήσεις!
Ξύπνησες από τον λήθαργο να μας φλομώσεις πάλι!
Α! Και αυτό ήταν 1 μήνα πριν! Το περιοδικό είναι 15ήμερο!

n1k3man
20/08/2005, 00:11
εγω παντως το γουσταρω το βραχιολακι και το φοραω που και που! ειναι trendiariko ρε παιδι μου! :lol:
εννοειται πως δεν εχω τονισει καμμια ομαδα αιματος αυτα ειναι μαλακιες. Σιγα μη κοιταξουν το βραχιολακι αμα σε βρουν σε τπτ ασχημες καταστασεις, χτυπα ξυλο..

α! και τα t-shirt του exotika ειναι μ@ματα! :rotflmao:

fotografos
20/08/2005, 00:31
pio lithargo more? apla sti teliki lew pos den einai asxemi idea, apo to tipota kati einai kai ena gia esena asimanto vraxiolaki

adam_tsouk
20/08/2005, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotografos
pio lithargo more? apla sti teliki lew pos den einai asxemi idea, apo to tipota kati einai kai ena gia esena asimanto vraxiolaki


πρφανως δεν διάβασες όλο το θρεντ οποτε περιτό να συζητάμε.

Ο λήθαργος αναφέρεται στο ότι εμφανίστηκες μετά από μηηηηηηνες και θυμήθηκες όλα τα ποστ!

Rezeguet
20/08/2005, 00:37
καλα βρηκατε και σεις θεμα να ξεθαψετε :lol: :rotflmao: :lol:

Παντως μιας που τ'αναφεραμε και αρχη διαλογου καναμε, να προσθεσω σε οτι ειπα και το εξης (που ειναι επιβεβαιωμενο απο γιατρους στο τμημα επιγοντων)
1) Το προφανες, ΔΕΝ εμπιστευονται ποτε τετοια παγματα (βραχιολια ταυτοτητες κλπ)
2) Δεν ξερουν καν για την υπαρξη τετοιου βραχιολιου
3) εξεταση για την ευρεση ομαδας αιματος χρειαζεται περιπου 2-3 λεπτα απο την στιγμη που θα βαλουν την βελονα μεσα στον ασθενη μεχρι τα αποτελεσματα
4) Αν ειναι να πεθανεις απο ελλειψη αιματος μεσα σε 2-3 λεπτα τοτε σιγουρα ΔΕΝ θα σε σωσει τιποτα ουτε και επιτοπου μεταγγιση
5) Η μεταγγιση ΔΕΝ ειναι τοσο κρισιμη ωστε να πρεπει να γινει στα πρωτα λεπτα. Συνηθως πρωτα σταθεροποιουν την κατασταση του ασθενη και σταματανε την αιμοραγια (γιατι να γεμιζουνε τον ασθενη αιμα και να αδειαζει αυτος ειναι λιγο χαζο δεν νομιζετε? :lol: :rotflmao: ) και οταν πια ειναι σε σταθερη κατασταση και διαπιστωθει ελλειψη αιματος τοτε γινεται η μεταγγιση (μπορει να διαρκεσει κανενα 10 λεπτο αυτη η ιστορια, μεχρι να διαπιστωθει η ελλειψη) οποτε τα ''κρισιμα λεπτα'' δεν ειναι και τοσο κρισιμα...

Αυτα, και ελπιζω να θαφτει το θεμα παλιστο νεκροταφειο των closed threads:a026: :a026:

fotografos
20/08/2005, 00:39
to katalava ayto re seis, apla kai ti egine? se oti post do kai t gnorizo i thelw na apadiso milaw kai as exei perasei kai xronos!

apla maresei na kanw kouvedoula esto kai an einai palio siga exalou ti egine!

1 minas mono exei perasei!

adam_tsouk
20/08/2005, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotografos
to katalava ayto re seis, apla kai ti egine? se oti post do kai t gnorizo i thelw na apadiso milaw kai as exei perasei kai xronos!

apla maresei na kanw kouvedoula esto kai an einai palio siga exalou ti egine!

1 minas mono exei perasei!


Μπες σε κανά τσατ ρουμ!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

fotografos
20/08/2005, 00:43
eimai kai se chat room tora! kai eimai kai sto site tis yamaha :P
re pedia kouveda na ginete xalarwste!

adam_tsouk
20/08/2005, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από fotografos
eimai kai se chat room tora! kai eimai kai sto site tis yamaha :P
re pedia kouveda na ginete xalarwste!

καλά, πες τα μόνος σου!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

fotografos
20/08/2005, 00:45
ok! ta lew monos mou!

adam_tsouk
20/08/2005, 00:52
:a5: :a5: :a5: :a5:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: