PDA

View Full Version : Πρους κομπιουτεραδες και οχι μονον



the who
25/06/2010, 12:02
Ρε μαγκες βοηθατε γιατι χανομαστε.Θελω να "σχεδιασω"δρομολογιο,με σημεια πωλησης στην Αττικη.Αυτο που θελω ειναι να ονοματιζω το καθε σημειο και να βαζω καποια στοιχεια γι αυτο(πχ σε ενα ταμπελακι οπως στο google earth).
Επισης θα ηθελα να γκρουπαρω αυτα τα σημεια κατα περιοχη και να μπορω να τα αριθμω κατα δρομολογιο.
Μιλαμε για 150-180 σημεια.Το ζητουμενο ειναι να καλυπτω μια περιοχη με οσο το δυνατον λιγωτερα χλμ απο το ενα σημειο στο αλλο ωστε να τελειωνω γρηγορα.
Υπαρχει κατι ετοιμο?Η καποια αλλη ιδεα?Αυτο που κανω ειναι τα αποθηκευω ολα στο gps αλλα οι πληροφοριες που λεγαμε δεν εμφανιζονται.

Αν καποιος μοντ πιστευει οτι ειναι εκτος θεματος το θρεντ καλα θα κανει να αλλαξοπιστησει.
Βοηθατε ρε γιατι πελαγωσα. :cry:

Akatanomastos
25/06/2010, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε μαγκες βοηθατε γιατι χανομαστε.Θελω να "σχεδιασω"δρομολογιο,με σημεια πωλησης στην Αττικη.Αυτο που θελω ειναι να ονοματιζω το καθε σημειο και να βαζω καποια στοιχεια γι αυτο(πχ σε ενα ταμπελακι οπως στο google earth).
Επισης θα ηθελα να γκρουπαρω αυτα τα σημεια κατα περιοχη και να μπορω να τα αριθμω κατα δρομολογιο.
Μιλαμε για 150-180 σημεια.Το ζητουμενο ειναι να καλυπτω μια περιοχη με οσο το δυνατον λιγωτερα χλμ απο το ενα σημειο στο αλλο ωστε να τελειωνω γρηγορα.
Υπαρχει κατι ετοιμο?Η καποια αλλη ιδεα?Αυτο που κανω ειναι τα αποθηκευω ολα στο gps αλλα οι πληροφοριες που λεγαμε δεν εμφανιζονται.

Αν καποιος μοντ πιστευει οτι ειναι εκτος θεματος το θρεντ καλα θα κανει να αλλαξοπιστησει.
Βοηθατε ρε γιατι πελαγωσα. :cry:

εγω εχω μια ιδεα


αλλα θα σου παρει πολυ ωρα:bawl: :bigcry: :bawl: :lol:

the who
25/06/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εγω εχω μια ιδεα


αλλα θα σου παρει πολυ ωρα:bawl: :bigcry: :bawl: :lol:

Σου εχω ξαναπει ποσο μ@λ@κ@ς εισαι ε?:rotflmao: :rotflmao: Μη το γ@μ@ς το θεμα ρε μαν γιατι οντως εχω πελαγωσει.:beer:

MikeG
25/06/2010, 12:09
Το πρόβλημα του περιοδεύοντος πωλητή.

http://en.wikipedia.org/wiki/Travelling_salesman_problem

Akatanomastos
25/06/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Σου εχω ξαναπει ποσο μ@λ@κ@ς εισαι ε?:rotflmao: :rotflmao: Μη το γ@μ@ς το θεμα ρε μαν γιατι οντως εχω πελαγωσει.:beer:

σοβαρα μιλαω ρε


βεβαια με 150 σημεια

θα χρειαστεις πολλες εξισωσεις, χαρτια και στυλο:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


νταξυ νταξυ αποσυρομαι

:wave2:

the who
25/06/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το πρόβλημα του περιοδεύοντος πωλητή.

http://en.wikipedia.org/wiki/Travelling_salesman_problem

Μας γ@μησες ρε Μικε.:eyepop:

Akatanomastos
25/06/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μας γ@μησες ρε Μικε.:eyepop:

το ιδιο με το μικέ λεμε:winka:

the who
25/06/2010, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
το ιδιο με το μικέ λεμε:winka:

Ναι ρε κατι καταλαβα.Το θεμα ειναι οτι 150 σημεια σε ολη την αττικη δεν ειναι παρα πολλα.Να τα γκρουπαρω θελω τωρα που ειναι νωρις.Μετα θα μπουν στον αυτοματο.:winka:

ermiss
25/06/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το πρόβλημα του περιοδεύοντος πωλητή.

http://en.wikipedia.org/wiki/Travelling_salesman_problem

χαχαχα

σωστός...

με 150 σημεία, θα έχει τρελή πλάκα αν το λύσει μιλαμε για 150! διαδρομές :rotflmao: :rotflmao:

the who
25/06/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
χαχαχα

σωστός...

με 180 σημεία, θα έχει τρελή πλάκα αν το λύσει μιλαμε για 180! διαδρομές :rotflmao: :rotflmao:

Ερμη μαμιεσαι.Δεν υπαρχει ενας μοντ να το σβησει?Τι θεματα ανεβαζετε εδω μεσα ρπμ?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε αλητες να βοηθησετε ειπαμε κι εσεις με πεθανατε.Αι σιχτιρ.:lol:

Akatanomastos
25/06/2010, 12:29
ρε συ

τι πουλας?:D

epp1640
25/06/2010, 12:46
:lol: :bigcry: :lol:

dmf
25/06/2010, 13:04
Μια ιδεα. Αν τα βαλεις ολα στα 'αγαπημενα σου' στο gps μολις θα πηγαινεις στο 1ο δρομολογιο θα σου δειχνει με στιγμα στο χάρτι ποιο αλλο σημειο ειναι πιο κοντα.

Gandalf dr685sm
25/06/2010, 13:07
the who.... αυτό που λες το κάνουν προγράμματα fleet management & logistics... όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο με μολύβι και χαρτί να κάνεις οτι κάνουν αυτά που κοστίζουν κάποιες δεκάδες χιλιάδες ευρώ.

Gandalf

Ichigo
25/06/2010, 14:05
Βρες/μάθε javascriptophpoειδή και κάνε παιχνίδι! Ή πλΕρωσε κάποιον ειδικό να σΕ το φτιάξει! :smokin:

http://code.google.com/intl/el-GR/apis/maps/index.html

:cool:

epp1640
25/06/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Βρες/μάθε javascriptophpoειδή και κάνε παιχνίδι! Ή πλΕρωσε κάποιον ειδικό να σΕ το φτιάξει! :smokin:

http://code.google.com/intl/el-GR/apis/maps/index.html

:cool:

Εγώ λέω να μάθει και GIS.. :lol:

el_hymador
25/06/2010, 14:37
Aπλό είναι. Θα πάρεις ένα μεγάλο χάρτη της Αττικής και θα μαρκάρεις με πινέζες ή με μαρκαδόρο όλα τα σημεία...

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι μια μέρα έχεις να πας σε 11 από αυτά τα σημεία, σε 8 διαφορετικές περιοχές, έχεις 8 ώρες στη διάθεση σου και δεν θέλεις να σπαταλήσεις περισσότερα από 8 λίτρα βενζίνης....

όλο μαζί 11888...τυχαίο; δεν νομίζω...




































202347

danaos75
25/06/2010, 14:44
XAXAXAXAXAXA TI ΜΛΚΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Η ΠΕΠΣΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

:lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






σοβαρα τωρα κατσε να τσεκαρω κατι και θα σε πω σε λιγο...

the who
26/06/2010, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Aπλό είναι. Θα πάρεις ένα μεγάλο χάρτη της Αττικής και θα μαρκάρεις με πινέζες ή με μαρκαδόρο όλα τα σημεία...

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι μια μέρα έχεις να πας σε 11 από αυτά τα σημεία, σε 8 διαφορετικές περιοχές, έχεις 8 ώρες στη διάθεση σου και δεν θέλεις να σπαταλήσεις περισσότερα από 8 λίτρα βενζίνης....

όλο μαζί 11888...τυχαίο; δεν νομίζω...

Γ@μιεστε ολοι ρε κωλοπαιδα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ρε Χυμαδορ εισαι τελειως γεια σου.:rotflmao: :beer: :beer: :beer:


ΟΚ κλειστε το παιδια(αρκετα γιναμε ρομπα).

gmeles
26/06/2010, 09:48
Το θες και τσαμπα?

the who
26/06/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Το θες και τσαμπα?

Δεν ειναι δικη μου η δουλεια.Αν ηταν δικη μου θα αγοραζα καποιο προγραμμα :winka: .Κοιταω να κανω τη ζωη μου ευκολη.