PDA

View Full Version : ποσο εχει φθαρει η αλυσιδα μου;



MARKOS-V
25/06/2010, 12:49
για να μην μας αδειαζουν τα ευροπουλα μας σας δινω τροπο για να ελεγχετε ποσο εχει φθαρει η αλυσιδα σας κ ποτε χρειαζεται πραγματικα να την αλλαξετε.
να πω βεβαια οτι απο τοτε που το εμαθα αυτο ,καθε φορα που την ρυθμιζω την μετραω κ βλεπω ποσο της % εχει φθαρει.κ για του λογου το αληθες εχω με την μαμα αλυσιδα 65000 χλμ.κ λαδωμα καθε 200χλμ με βαλβολινη 90 σαε.
λοιπον.
1. μετραμε 17 κυλινδρακια
2. με ενα κομματι απο μετρο μετραω απο το κεντρο του πρωτου μεχρι το κεντρο του 17ου πυρου του κυλινδρακιου.
κ εχουμε κ λεμε.
στην καινουργια τα 17 κυλινδρακια εχουν μηκος 254 χιλιοστα αρα 0% φθορα
εαν ειναι 255 εχουμε 25% φθορα
εαν ειναι 256 50%
257 75%
και εαν ειναι 258χλσ 100% δηλαδη την αλλαζουμε.
ετσι ξερουμε ποσο της % εχει ακομα ζωη η αλυσιδα μας

μα βλεπω κατι ερωτησεις στα φορουμ οπως, ...εχω κανει 24000χλμ κ την αλλαξα ή μου ειπε ο μαστορας οτι στα 20000χλμ πρεπει να την αλλαξω κ αλλες χοντρες παπαριες απο ..μαστορια που μονο το χρημα σκεφτονται οταν μπαινεις στο μαγαζι τους

σορυ για να μεκροσκελες κειμενο αλλα δεν ειμαστε κ αμερικανακια να την αλλαζουμε στα 24000 κ ...βγαλε χλμ.

georgis4
25/06/2010, 12:54
Εχω την εντυπωση ομως πως η αλλαγη η οχι της αλυσιδας δεν εξαρτατε μονο απο τα χιλιομετρα.....
Τροπος οδηγησης,συντηρησης,ποιοτητα αλυσιδας....βεβαια ειναι και τα γραναζια...αμα θα χρειαστει ενα απο τα 2 αλλαγη λογο φθορας δεν θα αλλαξεις και την αλυσιδα μαζι αλλα ΚΑΙ το 2ο γραναζι?

McTalas
25/06/2010, 12:58
aporia: οταν μετρας τα κυλινδρακια, η αλυσιδα ειναι πανω στο μηχανακι ή την βγαζεις ??

Gandalf dr685sm
25/06/2010, 13:05
Καλά .. είναι μερικός οδηγός αυτός..

Λόγοι αλλαγής...

- Ξερή σαν κουραμάνα αλυσίδα. Αυτό δεν θα φανεί στην μέτρηση μήκους.
- "Κόμποι" στην αλυσίδα... δηλαδή τα "κυλινδράκια" έχουν φάει συνδέσμους και γενικά είναι ενα βήμα πριν τον θάνατο.

Το μήκος επίσης δεν είναι πάντα ίδιο σε όλες τις μηχανές. Κάποιες αντί για 17 κυλινδράκια μπορεί να έχουν 18-19-μέχρι και 20.

Επίσης αν έχει φαγωθεί γρανάζι (συνήθως απο το πολύ τέντωμα) σημαίνει οτι πάει για αλλαγή. Και εκεί αλλάζεις και αλυσίδα. Δεν είναι να πάρουμε ενα μέτρο και να πούμε τόσο μήκος άρα καλά...Είναι πιο περίπλοκο απο αυτό.

Gandalf

sotpag
25/06/2010, 14:11
Είναι από τις μέρες που θέλω να πω πολλά αλλά πάλι όχι....

και μιας και με κάλυψε αρκετά ο Gandalf


δεν θα αναλύσουμε τα περί καδένας και βήματος αυτής


θα κάνω μια ερώτηση μόνο

αυτό γιατί δεν μου έβγαζε πάνω από 20 χιλ χλμ:confused: :confused:

sotpag
25/06/2010, 14:12
ξεχασα τη φωτο


202345

jfx
25/06/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Καλά .. είναι μερικός οδηγός αυτός..

Λόγοι αλλαγής...

- Ξερή σαν κουραμάνα αλυσίδα. Αυτό δεν θα φανεί στην μέτρηση μήκους.
-




Αμα είναι ξερη δε θα φανει. αμα εχει φθαρεί λόγω ξηροτητας θα φανει.
Αμα είναι ξερή, ειδικα η αλυσιδα χωρις orings, φθειρεται γρηγοροτερα. Φθειρεται γρηγοροτερα(απο το φυσιολογικο) σημαινει τριβη μεγαλυτερη απο το φυσιολογικο. σιγα σιγα μαζα απο τα σημεια τριβης γινεται σκονη και φευγει.
επομενως μεγαλωνουν οι ανοχες και η αλυσιδα οταν τεντωθεί, έχει μεγαλύτερο μηκος.
Αρα μια χαρά φαινεται η φθορα αυτη στη μετρηση μηκους.
Αν ειναι ξερή και το μηκος της είναι οκ, παει να πει οτι δεν είναι πολύ καιρό ξερή η αλυσίδα, κι απλα θελει καθαρισμα και λαδωμα.







Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Καλά .. είναι μερικός οδηγός αυτός..



Το μήκος επίσης δεν είναι πάντα ίδιο σε όλες τις μηχανές. Κάποιες αντί για 17 κυλινδράκια μπορεί να έχουν 18-19-μέχρι και 20.


Gandalf


Δε ξερω τι ακριβως εννοεις με τον όρο "κυλινδρακια", αλλα αν εννοεις αυτο που καταλαβαινουμε οι περισσοτεροι εδω, οι αλυσιδες στις μηχανες δεν έχουν 17 ουτε 20 κυλινδρακια, εχουν 100+.


-----------------------------------
Τα 17 που αναφερονται είναι μόνο για τη μετρηση. Και μπορει πραγματι καποια μανιουαλς να προτεινουν αλλο πληθος κυλινδρακιων για μετρηση, δίνοντας βεβαια και αντιστοιχα άλλα μηκη και ανοχες.

Ακόμα, τα στανταρ μήκη που αναφερονται είναι ίδια για όλες τις αλυσιδες τυπου Αχχ , όπου Α είναι σταθερο. Πχ όλες οι 5χχ αλυσιδες έχουν στάνταρ βήμα (διάκεντρο μεταξύ γειτονικών πυρων των κυλινδρακιων) και είναι 15,875 χιλιοστά.

Δλδ αν μετρησεις 17 κυλινδρακια , η καινουρια ειναι 16*15,875=254 χιλιοστα.
Αν μετρησεις 20 κυλινδρακια , η καινουρια αλυσιδα θα ναι 19*15,875=301,625. κτλ...

ΤΟ οριο φθορας δινεται ως ενα ποσοστο επι του συνολικού μετρούμενου μηκους.
πχ αν δεχτουμε τις πληροφοριες του πρωτου ποστ, τοτε
στα 254 χιλιοστα, για να εχουμε 50% φθορά, παίρνει η αλυσιδα +2χιλιοστα, δηλαδη αυξανεται το μηκος κατά 0,787%. Οποιος θελει να μετρησει 20 κυλινδρακια κανει την αναγωγή, απλή αλγεβρα είναι.

Προφανως στο μανιουαλ που διαβασε ο φιλος που εκανε το ποστ, προτεινουν 17 χιλιοστα επειδη βγαινει στρογγυλο συνολικο νουμερο.


Οσο πιο πολλά βεβαια συμπεριλάβεις στη μετρηση τοσο καλύτερα.
Η αλυσιδα πρεπει να ναι τεντωμενη φυσικα. βαλτε ταχύτητα κι ενα φιλο να πιεζει τη ροδα στη φορά την κανονικης κινησης ωστε να τεντωθει η κατω μερια της.
Καλο ειναι η μετρηση να γινεται σε διαφορα σημεια της αλυσιδας μηπως και υπαρχει ανισοκατανεμημενη φθορα στο μηκος της.

Α, και τελος καλό ειναι η μετρηση επειδη μιλαμε για χιλιοστά να γίνεται με παχυμετρο με τον εξης τροπο. Μετραμε την αποσταση απο τα όσα κυλινδρακια θελουμε να μετρησουμε "εξωτερικά"(μηκος Β)
υστερα μετραμε το ιδιο εσωτερικα (μηκος Α). Ο τυπος (Α+Β)/2 μας δίνει το ακριβες μηκος μεταξυ των κεντρων των κυλινδρακιων.


202346

redfantomas
25/06/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
για να μην μας αδειαζουν τα ευροπουλα μας σας δινω τροπο για να ελεγχετε ποσο εχει φθαρει η αλυσιδα σας κ ποτε χρειαζεται πραγματικα να την αλλαξετε.
να πω βεβαια οτι απο τοτε που το εμαθα αυτο ,καθε φορα που την ρυθμιζω την μετραω κ βλεπω ποσο της % εχει φθαρει.κ για του λογου το αληθες εχω με την μαμα αλυσιδα 65000 χλμ.κ λαδωμα καθε 200χλμ με βαλβολινη 90 σαε.
λοιπον.
1. μετραμε 17 κυλινδρακια
2. με ενα κομματι απο μετρο μετραω απο το κεντρο του πρωτου μεχρι το κεντρο του 17ου πυρου του κυλινδρακιου.
κ εχουμε κ λεμε.
στην καινουργια τα 17 κυλινδρακια εχουν μηκος 254 χιλιοστα αρα 0% φθορα
εαν ειναι 255 εχουμε 25% φθορα
εαν ειναι 256 50%
257 75%
και εαν ειναι 258χλσ 100% δηλαδη την αλλαζουμε.
ετσι ξερουμε ποσο της % εχει ακομα ζωη η αλυσιδα μας

μα βλεπω κατι ερωτησεις στα φορουμ οπως, ...εχω κανει 24000χλμ κ την αλλαξα ή μου ειπε ο μαστορας οτι στα 20000χλμ πρεπει να την αλλαξω κ αλλες χοντρες παπαριες απο ..μαστορια που μονο το χρημα σκεφτονται οταν μπαινεις στο μαγαζι τους

σορυ για να μεκροσκελες κειμενο αλλα δεν ειμαστε κ αμερικανακια να την αλλαζουμε στα 24000 κ ...βγαλε χλμ.

αλλαζεις αλυσιδα στην παραλια αυλιδας λογω θανατου της...δινεις 60 ευρω για καινουργια...φευγεις την αλλη για αθηνα και πριν την ρενο πιανεσαι απο γεωργικο μηχανημα γιατι η αλυσιδα εχει πεταξει...ευτηχως που εφυγε με την μια και δεν σκαλωσε πουθενα και που δεν ερχοταν κανεις απο πισω ....ας μου ελεγε να μην πηγαινω τσιτα κατι....

jfx
25/06/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από redfantomas
αλλαζεις αλυσιδα στην παραλια αυλιδας λογω θανατου της...δινεις 60 ευρω για καινουργια...φευγεις την αλλη για αθηνα και πριν την ρενο πιανεσαι απο γεωργικο μηχανημα γιατι η αλυσιδα εχει πεταξει...ευτηχως που εφυγε με την μια και δεν σκαλωσε πουθενα και που δεν ερχοταν κανεις απο πισω ....ας μου ελεγε να μην πηγαινω τσιτα κατι....


Δε καταλαβα πολλά πραγματα οπως το "πιανεσαι απο γεωργικο μηχανημα", αλλά όσο τσιτα και να πηγαινες , αν καινουρια αλυσιδα σου εσπασε εν κινησει, είτε ήταν ελαττωματικό κομμάτι είτε δε σου
βαλανε τη σωστη αλυσιδα εκει που την αλλαξες. ίσως δε στη κουμπωσανε και σωστα.

jimmis5
25/06/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
θα κάνω μια ερώτηση μόνο

αυτό γιατί δεν μου έβγαζε πάνω από 20 χιλ χλμ:confused: :confused:

Γιατι ειναι Γιαμαχα..Τα λεφτα μου να χα...

εχεις ποινη:D :winka:

sotpag
25/06/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx


Δε ξερω τι ακριβως εννοεις με τον όρο "κυλινδρακια", αλλα αν εννοεις αυτο που καταλαβαινουμε οι περισσοτεροι εδω, οι αλυσιδες στις μηχανες δεν έχουν 17 ουτε 20 κυλινδρακια, εχουν 100+.



μηπως λεει 20 στα 254mm




Αν μετρησεις 20 κυλινδρακια , η καινουρια αλυσιδα θα ναι 19*15,875=301,625. κτλ...


20*12.7 =254mm (420) κτλ

sotpag
25/06/2010, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Γιατι ειναι Γιαμαχα..Τα λεφτα μου να χα...

εχεις ποινη:D :winka:




φιλε μου yamaha = ΜΗΧΑΝΗ



τα αλλα απλα μηχανακια:wave2: :wave2:

jfx
25/06/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
μηπως λεει 20 στα 254mm




20*12.7 =254mm (420) κτλ



είναι οπως το εγραψα. μιλουσα για πενταρες αλυσιδες.


αλυσιδα βήμα
4xx 12.7 mm
5χχ 15,875 mm
6xx 19.05 mm

peter86
26/06/2010, 10:51
Δλδ αν μετρησεις 17 κυλινδρακια , η καινουρια ειναι 16*15,875=254 χιλιοστα.
Αν μετρησεις 20 κυλινδρακια , η καινουρια αλυσιδα θα ναι 19*15,875=301,625. κτλ..


Mάλλον είμαι χαζος και δ μπορώ να το καταλάβω αλλά παρό όλα αυτά θα ζητήσω την εξήγηση...
Αφού μετράς 17 κυλινδράκια, γιατι μετά γράφεις 16 * 15.875
και αντίστοιχα με τα 20,γιατί 19????

peter86
26/06/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Δλδ αν μετρησεις 17 κυλινδρακια , η καινουρια ειναι 16*15,875=254 χιλιοστα.
Αν μετρησεις 20 κυλινδρακια , η καινουρια αλυσιδα θα ναι 19*15,875=301,625. κτλ..


Mάλλον είμαι χαζος και δ μπορώ να το καταλάβω αλλά παρό όλα αυτά θα ζητήσω την εξήγηση...
Αφού μετράς 17 κυλινδράκια, γιατι μετά γράφεις 16 * 15.875
και αντίστοιχα με τα 20,γιατί 19????

jfx
26/06/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Δλδ αν μετρησεις 17 κυλινδρακια , η καινουρια ειναι 16*15,875=254 χιλιοστα.
Αν μετρησεις 20 κυλινδρακια , η καινουρια αλυσιδα θα ναι 19*15,875=301,625. κτλ..


Mάλλον είμαι χαζος και δ μπορώ να το καταλάβω αλλά παρό όλα αυτά θα ζητήσω την εξήγηση...
Αφού μετράς 17 κυλινδράκια, γιατι μετά γράφεις 16 * 15.875
και αντίστοιχα με τα 20,γιατί 19????


σχεδιασε το για λιγοτερα κυλινδρακια και θα δεις οτι τα βηματα μεταξυ χ κυλινδρακιων ειναι χ-1.

Δες την εικονα που εφτιαξα(εστω οτι μετρας 10 κυλινδρακια), αν δεν ειναι κατανοητη , πες μου.
(υποψιν οτι στην εικονα φαινεται οι αποστασεις κυλινδρακιων 2-3,4-5 κτλ να ειναι μικροτερες απο τις 1-2,3-4 κτλ.... γι αυτο φταιει καθαρα το σχεδιο μου. στην πραγματικοτητα ολες οι αποστασεις αυτες ειναι ακριβως ισες.


202412

tai
26/06/2010, 15:09
ΕΑΝ
έχουμε το βάρος μεγάλο
απαιτουμε την ιπποδύναμη να βγει στιγμιαία
οπότε έχουμε το στύψιμο του γκαζιού για να έχουμε γρήγορη επιτάχυνση, αρα
η αλυσίδα θα δεχτεί μεγάλα ζόρια όση λίπανση και να της κάνουμε και θα τα παίξει γλήγορα





Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
αυτό γιατί δεν μου έβγαζε πάνω από 20 χιλ χλμ:confused: :confused:

αφού είσαι χοντρός, δεν εχεις άλογα, και θέλεις να πας και γρήγορα με το παρτάλι,
τι περιμένεις ρε παπάρα να κάνει η αλυσίδα???
απο το να βγει και να σε αρχίσει στα σκαμπίλια προτίμησε να αυτοκτονήσει:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

peter86
27/06/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
σχεδιασε το για λιγοτερα κυλινδρακια και θα δεις οτι τα βηματα μεταξυ χ κυλινδρακιων ειναι χ-1.

Δες την εικονα που εφτιαξα(εστω οτι μετρας 10 κυλινδρακια), αν δεν ειναι κατανοητη , πες μου.
(υποψιν οτι στην εικονα φαινεται οι αποστασεις κυλινδρακιων 2-3,4-5 κτλ να ειναι μικροτερες απο τις 1-2,3-4 κτλ.... γι αυτο φταιει καθαρα το σχεδιο μου. στην πραγματικοτητα ολες οι αποστασεις αυτες ειναι ακριβως ισες.

Δηλαδή εμείς για να μετρήσουμε τη φθορά της αλυσίδας μετράμε βήμα αλυσίδας ή κυλινδράκια???Εγώ αυτό που καταλάβαίνω είναι ότι θα μετρήσω 17 κυλινδράκια και θα βάλω το μέτρο απτη μέση του 1ου ως τη μέση του 17ου και θα βγάλω τα ανάλογα συμπεράσματα...Σωστά????

jfx
27/06/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
Δηλαδή εμείς για να μετρήσουμε τη φθορά της αλυσίδας μετράμε βήμα αλυσίδας ή κυλινδράκια???Εγώ αυτό που καταλάβαίνω είναι ότι θα μετρήσω 17 κυλινδράκια και θα βάλω το μέτρο απτη μέση του 1ου ως τη μέση του 17ου και θα βγάλω τα ανάλογα συμπεράσματα...Σωστά????


μετρας αποσταση μεταξυ κυλινδρακιων(οχι γειτονικων)

δυο γειτονικα κυλινδρακια εχουν μεταξυ τους αποσταση(αυτο το βημα που λεω) οσο ειχα γραψει παραπανω για καθε αλυσιδα. (πχ για τις 5χχ αλυσιδες είναι 15,875 mm). Αυτο σε καινουρια αλυσιδα.

Με τη φθορα , η αποσταση αυτη(σε τεντωμενη παντα αλυσιδα) μεγαλωνει.

Κυριως επειδη ειναι δυσκολο να μετρησεις με ακριβεια πόσο αυξηθηκε σε δυο γειτονικα κυλινδρακια η αποσταση, κανεις τη μετρηση για πολλά (17 ξερω γω) ωστε ο συνολικος τζογος που δημιουργηθηκε, να αθροιστει και να βγει καποια χιλιοστα πλεον, (2 ας πουμε) τα οποια ειναι πιο ευκολα μετρησιμα.

Ακολουθησε τις οδηγιες του πρωτου ποστ.

odt
28/06/2010, 06:07
Ας μην ξεχνάμε ότι η αλυσίδα σπάνια φθείρεται το ίδιο σε όλο το μήκος της...Άρα σε ένα σημείο η μέτρηση μπορεί να είναι εντός ορίων και σε άλλο εκτός...

peter86
28/06/2010, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
μετρας αποσταση μεταξυ κυλινδρακιων(οχι γειτονικων)

δυο γειτονικα κυλινδρακια εχουν μεταξυ τους αποσταση(αυτο το βημα που λεω) οσο ειχα γραψει παραπανω για καθε αλυσιδα. (πχ για τις 5χχ αλυσιδες είναι 15,875 mm). Αυτο σε καινουρια αλυσιδα.

Με τη φθορα , η αποσταση αυτη(σε τεντωμενη παντα αλυσιδα) μεγαλωνει.

Κυριως επειδη ειναι δυσκολο να μετρησεις με ακριβεια πόσο αυξηθηκε σε δυο γειτονικα κυλινδρακια η αποσταση, κανεις τη μετρηση για πολλά (17 ξερω γω) ωστε ο συνολικος τζογος που δημιουργηθηκε, να αθροιστει και να βγει καποια χιλιοστα πλεον, (2 ας πουμε) τα οποια ειναι πιο ευκολα μετρησιμα.

Ακολουθησε τις οδηγιες του πρωτου ποστ.


ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!!!!!