PDA

View Full Version : Μπρε κοπέλια..θέλω τη βοηθειά σας...



Ζεύκας
25/06/2010, 21:41
15αύγουστος 2010, μία βδομάδα στη Κρήτη ο πατέρας μου κι εγώ.

Πολύ χοντρικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:
Αναχώρηση Τετάρτη 11/08 από Πύργο, πάμε Πειραιά και από Πειραιά -> Ηράκλειο και από εκεί νοικιάζουμε αμάξι.
Θέλουμε να μείνουμε κάπου κεντρικά στον νομό Ηρακλείου και όλες τις ημέρες να γυρνάμε το νησί και το βράδυ να γυρνάμε να κοιμόμαστε.

Το σαββατοκύριακο του 15αύγουστου θα πάμε νότια του νομού Ηρακλείου κοντά στο χωριό Ασήμι
όπου έχω φίλο και θα πάμε σε πανυγήρι.Τις υπόλοιπες ημέρες θα πάμε από δω κι από κει.

Επιστροφή Τρίτη 17/08 βράδυ από Ηράκλειο,να φτάσουμε Τετάρτη ξημερώματα Πειραιά και μετά Πύργο.



Γενικά θα θέλαμε να αποφύγουμε τις μεγάλες πόλεις γιατί τις γυρίσαμε πριν από μερικά χρόνια.
Παλιότερα έχουμε επισκεφτεί κάποια ιστορικά μέρη όπως Κνωσσός,Φαιστός,Αρκάδι οπότε τα αφήνουμε για άλλη φορά κι αυτά.

Και σ'αυτό το σημείο θέλω τη βοήθειά σας:
-Που προτείνετε να ψάξουμε για διαμονή?Δεν μας αποσχολεί αν θα είναι ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα δωμάτια.
Είμαστε βολικοί,φθηνό να είναι και να μην κυκλοφορούν κατσαρίδες μας νοιάζει.

-Που να πάμε?Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη,οπουδήποτε στη Κρήτη.

:a51: :wave2:

Εχετλαίος
26/06/2010, 02:53
Το να έχεις βάση το Ηράκλειο και να γυρνάς έχει μια...βάση, αλλά οι αποστάσεις στην Κρήτη είναι μεγάλες...
Για παράδειγμα, αν θες να απισκεφτείς την Ελαφόνησο στα Χανιά, είναι μάνι-μάνι 250 χλμ από το κέντρο του Ηρακλείου. Και δεν είναι εθνική οδός να πηγαίνεις με 120, θα κολλήσεις πίσω από το κονβόι με τους τουρίστες και θα κάνεις και 3 και 4 ώρες να φτάσεις, και άλλες τόσες να γυρίσεις = πάει η ημέρα στο δρόμο...
Το καλύτερο θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, διαμονή 2 ημέρες σε κάθε νομό να τρέξεις να δεις τα πιο βασικά.
:wave2:

gmeles
26/06/2010, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

Το καλύτερο θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, διαμονή 2 ημέρες σε κάθε νομό να τρέξεις να δεις τα πιο βασικά.
:wave2:

πολυ σωστος!
θα ταλαιπωρηθεις παρα πολυ να γυρνας απο ενα νομο ολη την κρητη, θα εισαι 5-6 ωρες(πηγαινε-ελα) χαλαρα στο αμαξι για να καθεσαι απο μιση ωρα σε καθε μερος που πας, το εχω κανει κι'αυτο στην κρητη και πιστεψε με, δεν λεει καθολου.

Αλλη λυση ειναι για φετος να δεις μονο το νομο που θα αποφασισεις να μεινεις και τα υπολοιπα αλλες χρονιες.





:beer:

andgeo
26/06/2010, 04:04
Πάρε το αμαξάκι σου (ενοικιασμένο whatever) βάλε μέσα τα πραγματάκια σου και τράβα δρόμο . Με την πείνα που επικρατεί τα τελευταία χρόνια από τουρισμό στην Κρήτη , όπου και να πας θα βρεις σωστό και φτηνό μέρος να μείνεις . Αποφάσισε τι θέλεις , βουνό , θάλασσα , καλό φαγητό ,πάρε και ένα χάρτη (αν και δε χρειάζεται ) και βουρ . Και παζάρι στα δωματιάκια και τα ξενοδοχεία παίζει πολύ . 80 θα σου πουν σε πρώτη φάση , 50 θα το πάρεις και ημιδιατροφή. Λίγο ο 15Αυγόυστος έχει θέμα αλλά πληρότητα δεν πρόκειται να παίξει ούτε με δίκανο να απειλούν τους πελάτες να μπουν στα μπουρδέλα τους .
Πήγαινε ένα Βάι για μπανάκια Ζάκρο να μείνεις , σίγουρα ένα Ελαφονήσι (απ τη μια άκρη στην άλλη σε στέλνω) , κάνα Τσούτσουρο , νότια , Ελούντα να νοιώσεις Σαουδάραβας , να δεις και τη Σπιναλόγκα , Οροπέδιο Λασηθίου να δεις τους μύλους (που υπύρχαν κάποτε και να φας ανθρώπινα ) Σίγουρα Χανιά Ρέθεμνος για κοσμική ζωή :p αν και φτιάχνει και το Ηράκλειο τα τελευταία χρόνια , Ομαλό να δεις το φαράγγι και πέρασε νότια από εκεί για Αγιά Ρουμέλη και τα τριγύρω αξιοθέατα , όπως Φραγκοκάστελλο και μερικά ακόμα . Προσοχή εκεί στο δρόμο γιατί είναι για τον πούτσο καβάλα και αν κάποιος υποφέρει από ναυτία να τον αποφύγετε . Γενικά έχει μέρη να πας αλλά όπως σου είπαν είναι λίγο κουραστική λόγο αποστάσεων . . .
Καλή διασκέδαση

John Steed
26/06/2010, 05:57
Αν θες σου φτιάχνω έναν χάρτη με όλα τα σημεία ενδιαφέροντος, και τον εμπλουτίζουν και οι υπόλοιποι....

Προτείνω διαμονή νότια νομού Ρεθύμνου, αλλά όντως οι αποστάσεις θα κουράσουν, το καλύτερο είναι να μείνεις σε όλους τους νομούς...

Αυτά προς το παρών, ό,τι θες ρώτα εδώ ή στειλε πμ.

McTalas
26/06/2010, 06:11
οσο θα λειπεις θες να σου προσεχω το ιταλικο σου χρεπι μην τυχων και του πεσει η μπαταρια???

φυσικα παραβλεπω το γεγονος πως πας διακοπες χωρις εμενα...:evil:

Ζεύκας
26/06/2010, 16:31
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! (εκτός από του μακτάλα χαχαχ)

Βασικά σκεφτόμουν να υπάρχει μόνο ένα μέρος γιατί νομίζα πως θα δυσκολευόμασταν να πηγαίναμε από νομό σε νομό
και να βρίσκαμε κατάλυμα την τελευταία στιγμή.

κρίση-ξεκρίση τον 15αύγουστο θα γίνεται της πόρνης.
Εδώ τα σου-κου γίνεται ουρά χιλιομέτρων στην εθνική, τι θα γίνει τον 15αύγουστο?

λέτε να μένουμε 2 μέρες από δω 2 μέρες από κει? χμμμ...
νταξ και να μη βρούμε,1 νύχτα στ'αμάξι που λέει ο λόγος θα τη βολέψουμε! :lol:

θα πάω από Δευτέρα να αγοράσω χάρτη, και θα σημειώνω τα μέρη που θα μου υποδυκνείετε πάνω του.
θα μιλήσω και με τον πατέρα μου και βλέπουμε

θα παίξει και update με τα νεότερα :wave2:

imitrelos
26/06/2010, 17:03
Δωμάτια θα βρείς σίγουρα ......:cool:

γιά κοντά ηράκλειο κοίτα για αμμουδάρα , γούβες ,

αλλιώς βάλε βάση νότια κρήτη και γύρνα θα αποφύγεις και τα κέντρα

λέντα, ψαρρή , ιεράπετρα ,

α να μήν ξεχάσω κάβο σιδερά τέρμα ανατολικά τρομερό μέρος

και δυτικά γραμβούσα σάν προσθήκη στα προηγουμενα

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

McTalas
26/06/2010, 18:55
λοιπον μαλεα!
να μην ξεχασεις:
να πας στο Ζαρό στην λημνη να δεις τις πεστροφες,
να πας στην μονη πρεβελης,
να πιεις καφε στον Αγ, νικολαο,
Ηρακλειο ουτε απεξω να περασεις !!!
Χανια οπως διποτε και στο ρεθυμνο να φας σε μια ταβερνα εκει κοντα στα κτελ, δεν θυμαμαι πως την λεγανε ρε γαμοτο...
να θυμασε πως οσο πιγαινεις ανατολικα (προς σητεια) τοσο περισσοτερο χαλαει ο δρομος.
επισεις μπορεις να πας στο νισακι που ειναι απενταντη απο την ιεραπετρα νομιζω χρυση το λενε.

Ζεύκας
26/06/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
λοιπον μαλεα!
να μην ξεχασεις:
να πας στο Ζαρό στην λημνη να δεις τις πεστροφες,
να πας στην μονη πρεβελης,
να πιεις καφε στον Αγ, νικολαο,
Ηρακλειο ουτε απεξω να περασεις !!!
Χανια οπως διποτε και στο ρεθυμνο να φας σε μια ταβερνα εκει κοντα στα κτελ, δεν θυμαμαι πως την λεγανε ρε γαμοτο...
να θυμασε πως οσο πιγαινεις ανατολικα (προς σητεια) τοσο περισσοτερο χαλαει ο δρομος.
επισεις μπορεις να πας στο νισακι που ειναι απενταντη απο την ιεραπετρα νομιζω χρυση το λενε.

Αχ τι θα κάνω μ'αυτό το παιδί...

σε είπα έχουμε γυρίσει τις μεγάλες πόλεις, δεν μας ενδιαφέρουν.

όλα τ'άλλα σημειώθηκαν :beer:

McTalas
26/06/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Αχ τι θα κάνω μ'αυτό το παιδί...

σε είπα έχουμε γυρίσει τις μεγάλες πόλεις, δεν μας ενδιαφέρουν.

όλα τ'άλλα σημειώθηκαν :beer:
και που 'σαι στης 17 που θα γυρνας εχω τα γενεθλια μου, μην και δεν μου φερεις δωρο...!!!


υγ. τελικα το χρεπι σου θα στο προσεχω ή οχι?? :D

:beer:

Lioulios
26/06/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το να έχεις βάση το Ηράκλειο και να γυρνάς έχει μια...βάση, αλλά οι αποστάσεις στην Κρήτη είναι μεγάλες...
Για παράδειγμα, αν θες να απισκεφτείς την Ελαφόνησο στα Χανιά, είναι μάνι-μάνι 250 χλμ από το κέντρο του Ηρακλείου. Και δεν είναι εθνική οδός να πηγαίνεις με 120, θα κολλήσεις πίσω από το κονβόι με τους τουρίστες και θα κάνεις και 3 και 4 ώρες να φτάσεις, και άλλες τόσες να γυρίσεις = πάει η ημέρα στο δρόμο...
Το καλύτερο θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, διαμονή 2 ημέρες σε κάθε νομό να τρέξεις να δεις τα πιο βασικά.
:wave2: Έτσι να το κάνετε και καλά να περάσετε .:wave2:

fasma
27/06/2010, 02:40
Γνώμη μου είναι να αράξεις σε ένα μέρος και άντε να γυρνάς εκεί τριγύρω την ημέρα και το βράδυ επιστροφή στην βάση σου.
Η Κρήτη είναι μεγάλη για μια εβδομάδα και δεν θα προλάβεις να δεις τίποτα ,άσε που μετά θα χρειάζεσαι διακοπές για να ξεκουραστείς!!!

Μια πρόταση μου είναι φυσικά Μάταλα, και να αλλάξεις σε παρακαλώ ημερομηνία άφιξης :p ,για να είσαι και εδώ: http://www.matalabeachvolley.com/index.webman?section=news&id=4 .
και το Ασήμι απέχει κάνα μισάωρο από δω.
Δωμάτια θα βρεις σίγουρα αλλά καλό θα είναι να κάνεις και καμιά κράτηση καλού κακού!

:sun:

Africaptan
27/06/2010, 04:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Πάρε το αμαξάκι σου (ενοικιασμένο whatever) βάλε μέσα τα πραγματάκια σου και τράβα δρόμο . Με την πείνα που επικρατεί τα τελευταία χρόνια από τουρισμό στην Κρήτη , όπου και να πας θα βρεις σωστό και φτηνό μέρος να μείνεις . Αποφάσισε τι θέλεις , βουνό , θάλασσα , καλό φαγητό ,πάρε και ένα χάρτη (αν και δε χρειάζεται ) και βουρ . Και παζάρι στα δωματιάκια και τα ξενοδοχεία παίζει πολύ . 80 θα σου πουν σε πρώτη φάση , 50 θα το πάρεις και ημιδιατροφή. Λίγο ο 15Αυγόυστος έχει θέμα αλλά πληρότητα δεν πρόκειται να παίξει ούτε με δίκανο να απειλούν τους πελάτες να μπουν στα μπουρδέλα τους .
Πήγαινε ένα Βάι για μπανάκια Ζάκρο να μείνεις , σίγουρα ένα Ελαφονήσι (απ τη μια άκρη στην άλλη σε στέλνω) , κάνα Τσούτσουρο , νότια , Ελούντα να νοιώσεις Σαουδάραβας , να δεις και τη Σπιναλόγκα , Οροπέδιο Λασηθίου να δεις τους μύλους (που υπύρχαν κάποτε και να φας ανθρώπινα ) Σίγουρα Χανιά Ρέθεμνος για κοσμική ζωή :p αν και φτιάχνει και το Ηράκλειο τα τελευταία χρόνια , Ομαλό να δεις το φαράγγι και πέρασε νότια από εκεί για Αγιά Ρουμέλη και τα τριγύρω αξιοθέατα , όπως Φραγκοκάστελλο και μερικά ακόμα . Προσοχή εκεί στο δρόμο γιατί είναι για τον πούτσο καβάλα και αν κάποιος υποφέρει από ναυτία να τον αποφύγετε . Γενικά έχει μέρη να πας αλλά όπως σου είπαν είναι λίγο κουραστική λόγο αποστάσεων . . .
Καλή διασκέδαση Και δωσε του κι αλλες δυο βδομαδες αδεια...

Ζεύκας
27/06/2010, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
και που 'σαι στης 17 που θα γυρνας εχω τα γενεθλια μου, μην και δεν μου φερεις δωρο...!!!


υγ. τελικα το χρεπι σου θα στο προσεχω ή οχι?? :D

:beer:


για δωράκι θα σου φέρω....ΕΜΕΝΑ! :bawl:

όσο για το χρέπι...ναι ρε να μου το προσέχεις...θα σου δώσω και το τηλεκοντρόλ του γκαράζ
βέβαια υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια....

Ζεύκας
27/06/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Γνώμη μου είναι να αράξεις σε ένα μέρος και άντε να γυρνάς εκεί τριγύρω την ημέρα και το βράδυ επιστροφή στην βάση σου.
Η Κρήτη είναι μεγάλη για μια εβδομάδα και δεν θα προλάβεις να δεις τίποτα ,άσε που μετά θα χρειάζεσαι διακοπές για να ξεκουραστείς!!!

Μια πρόταση μου είναι φυσικά Μάταλα, και να αλλάξεις σε παρακαλώ ημερομηνία άφιξης :p ,για να είσαι και εδώ: http://www.matalabeachvolley.com/index.webman?section=news&id=4 .
και το Ασήμι απέχει κάνα μισάωρο από δω.
Δωμάτια θα βρεις σίγουρα αλλά καλό θα είναι να κάνεις και καμιά κράτηση καλού κακού!

:sun:

αχχχ...έχει και γυναικείες ομάδες το πρόγραμμα...αλλά δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε τότε

μία βδομάδα μπορεί ο πατέρας μου και του είπα να την πάρει τον 15αύγουστο για να είμαστε στα πανυγύρια κάτω!
βλέπεις καλοί οι λοκομόντο αλλά αγαπάμε τις παραδόσεις τσι Κρήτης :D

Ζεύκας
17/07/2010, 17:22
update:

Λοιπόν μετά τις πολύτιμες συμβουλές σας αποφασίσαμε να κινηθούμε από τη μέση και δεξιά της Κρήτης.


φεύγουμε από το Ηράκλειο, προσπερνάμε τα τρέντι Μάλια κ Χερσόνησο και πάμε Ελούντα.
Θα επισκεφτούμε και τη σπίναλογκα.Μετα το πρόγραμμα έχει Βάι κ Φοινικόδασος.

Κατεβαίνουμε Ζάκρο και μετά κάνουμε ένα μικρό πισογύρισμα για να κατευθυνθούμε Ιεράπετρα
και στη συνέχεια Τσούτσουρα.

Το σουκου του 15αύγουστου θα τριγυρνάμε νότια του Ν.Ηρακλείου με έδρα το Ασήμι.
Δευτέρα 16 πάμε να δει ο φάδερ Ανώγεια κ Ζωνιανά,να τα ξαναδώ κι εγώ.
Να πάω να πώ μια καλησπέρα στην Κυρα Ευανθία στο σπίτι του Ψαρονίκου.

Τρίτη 17 Αυγούστου καράβι κ Πειραιά.


Μια βδομάδα γι'αυτό το πρόγραμμα καλή δεν είναι?

Σημ:θα κατεβούμε με το οικογενειακό αμάξι.θα μας έρθει πιο φθηνά από το να νοικιάζαμε
κανά άθλιο κουτάκι. επίσης θα κοιμόμαστε σε όποιο δωμάτιο είναι διαθέσιμο όπου είμαστε.



Αν θέλετε να προσθέσετε κάτι στο πρόγραμμα ή ν'αλλάξετε be my guests :a33:

liakaros
17/07/2010, 18:09
Tα Χανια στην απ οξω ε?? :mad:

Ζεύκας
17/07/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Tα Χανια στην απ οξω ε?? :mad:


αγορινα τα Χανια τα αγαπώ πολύ,είναι πανέμορφη πόλη...με την κεντρική αγορά, το κήπο με τα κρι-κρι κτλ, αλλά ο χρόνος είναι περιορισμένος :sad:

liakaros
17/07/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αγορινα τα Χανια τα αγαπώ πολύ,είναι πανέμορφη πόλη...με την κεντρική αγορά, το κήπο με τα κρι-κρι κτλ, αλλά ο χρόνος είναι περιορισμένος :sad:

Ποια αγορα και ποιον κηπο ρε συ...:lol: :lol:

Ελα σου λεω στις 14 του Αυγουστου(παραμονη της Παναγιας) στο Θερισσο που γιορταζει το χωριο να δεις εκει γλεντια και φαγοποτια...

ενα καλο ζευγαρι οτοασπιδες μονο να κρατας :look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
17/07/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ποια αγορα και ποιον κηπο ρε συ...:lol: :lol:

Ελα σου λεω στις 14 του Αυγουστου(παραμονη της Παναγιας) στο Θερισσο που γιορταζει το χωριο να δεις εκει γλεντια και φαγοποτια...

ενα καλο ζευγαρι οτοασπιδες μονο να κρατας :look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση αλλα θα παω στο φιλαράκι μου στο Ασήμι Ηρακλειου!

αλλα μη στεναχωριέσαι! δεν γλυτωνει η Κρήτη από μένα! :lol:

liakaros
17/07/2010, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση αλλα θα παω στο φιλαράκι μου στο Ασήμι Ηρακλειου!

αλλα μη στεναχωριέσαι! δεν γλυτωνει η Κρήτη από μένα! :lol:

Ξα' σου...οπως λενε και στο κατω Χελμσφορντ:lol:

the who
18/07/2010, 01:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
[B]update:


Κατεβαίνουμε Ζάκρο και μετά κάνουμε ένα μικρό πισογύρισμα για να κατευθυνθούμε Ιεράπετρα
και στη συνέχεια Τσούτσουρα.

Ζακρο και Τσουτσουρα θα "πεθανετε" στο φαι.Ελπιζω να μην φυσαει στον Τσουτσουρα για να δειτε τι σημαινει θαλασσα γυαλι.Αν φατε στον Τσουτσουρα βρειτε το ταβερνακι του Χρηστου.Ειναι πανω στην παραλια.Βλεποντας την θαλασσα μπροστα ειναι στο δεξι μας χερι λιγο πριν το μωλο που κανουν βουτιες τα πιτσιρικια του χωριου.

Ζηλευω ρε κιαραταδες :rotflmao: :beer: :beer:

Λεωνίδας
18/07/2010, 05:46
η καλύτερη περίοδος για Ν. Κρήτη :lol: :lol: :lol:
μετάφραση : να φοράτε μακριά παντελονάκια να μη σας μαστιγώνει η άμμος τις γάμπες :wave2:

Ζεύκας
18/07/2010, 10:06
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Akatanomastos
18/07/2010, 10:08
γυρω απο τον τσουτσουρα (στο δρομο για κερατοκαμπο)

εχει τρομερες παραλιες


μην κατσεις να κανεις μπανιο μεσα στο χωριο..

MikeG
18/07/2010, 10:09
Να πας Ξερόκαμπο και Κουρεμένο να δεις surf. Επίσης να βολτάρεις αρκετά στο επαρχιακό κομμάτι της Σητείας. Έχει ωραίες στριφτερές διαδρομές.

Ίσως σκάσω και εγώ μύτη προς Κουρεμένο

Τσούτσουρο μη πας. Κάτσε για μπάνιο Δέρματο ή αρκετά πιο ανατολικά στα Τέρτσα. Από Τσούτσουρο αξίζει η διαδρομή προς Καστελλιανά. Στριφτερή.


:wave2:

Ζεύκας
18/07/2010, 10:34
αν υπαρχει κατι σ'αυτή τη διαδρομή ιστορικό/παραδοσιακό πείτε το :wave2:

Lioulios
18/07/2010, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αν υπαρχει κατι σ'αυτή τη διαδρομή ιστορικό/παραδοσιακό πείτε το :wave2: Αν θα πας Ζάκρο που λέει ο the who έχει τα θερινά ανάκτορα του Μίνωα . Δηλ εκεί που πήγαινε και άραζε όταν δεν ήταν στην Κνωσσό .. Εκεί αν θα πας πεστο μου να σε κανονίσω ,αλλά να ξέρεις ότι είναι εκεί που τελειώνει η Κρητη . Τέρμα ανατολικά .
Επίσης έχει και το φαράγγι των νεκρών (45-50 λεπτά ) το οποίο σε οδηγεί έξω από τα ανάκτορα .


204213

Lioulios
18/07/2010, 10:55
Κάτο Ζάκρος


204214

Lioulios
18/07/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να πας Ξερόκαμπο και Κουρεμένο :

Ο δρόμος για Ξερόκαμπο που βγάζει Κάτο Ζάκρο και από εκεί Κουρεμένο .


204215

Lioulios
18/07/2010, 10:59
Ο δρόμος για Ξερόκαμπο που βγάζει Κάτο Ζάκρο και από εκεί Κουρεμένο


204216

Ζεύκας
18/07/2010, 14:46
έτσι παιδιά βάλτε φωτό να γουστάρουμε! :beer:

Lioulios
18/07/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
έτσι παιδιά βάλτε φωτό να γουστάρουμε! :beer: Ανατολή στα ανατολικά


204228

Lioulios
18/07/2010, 15:06
Εάν έχεις χρόνο να μπείς στο νομό Λασιθίου ... Και πέρνοντας το γεγονός ότι πάτε με αμάξι...

Μπαίνεις από Νεάπολη δεξιά και ανηφορίζεις από κάτι χωριουδάκια (φουρνή κ.α ) για να βγεις Ελούντα από τον πάνω δρόμο και από εκεί Αγιο Νικόλαο .
Θα περάσεις από εδώ


204229

MikeG
18/07/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Εάν έχεις χρόνο να μπείς στο νομό Λασιθίου ... Και πέρνοντας το γεγονός ότι πάτε με αμάξι...

Μπαίνεις από Νεάπολη δεξιά και ανηφορίζεις από κάτι χωριουδάκια (φουρνή κ.α ) για να βγεις Ελούντα από τον πάνω δρόμο και από εκεί Αγιο Νικόλαο .
Θα περάσεις από εδώ


Εκεί στο δρόμο αριστερά είναι το ελαιοτριβείο της Φουρνής, για την ακρίβεια του Κατελλίου Φουρνής. Γαμώ τις διαδρομές.
Επίσης από Νεάπολη μπορείς να ανηφορίσεις προς Οροπέδιο Λασιθίου (Τζερμιάδο).

Lioulios
18/07/2010, 15:11
Μετά από Άγιο Νικόλαο πας προς ανατολικά από τον κάτω δρόμο . Από Ιεράπετρα και βγαίνεις σιγά σιγά προς τα έξω Περνάς από διάφορα άλλα χωριά για να καταλήξεις Παπαγιαννάδες που ανηφορίζεις για Ζήρο και από εκεί να κατέβεις για Ξερόκαμπο.

Αν θέλεις μπορείς να κόψεις νωρίτερα και να περάσεις από Γούδουρα .Σε βγάζει μετά στον ίδιο προορισμό

Lioulios
18/07/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εκεί στο δρόμο αριστερά είναι το ελαιοτριβείο της Φουρνής, για την ακρίβεια του Κατελλίου Φουρνής. Γαμώ τις διαδρομές.
Επίσης από Νεάπολη μπορείς να ανηφορίσεις προς Οροπέδιο Λασιθίου (Τζερμιάδο).
++++

Lioulios
18/07/2010, 15:16
Κάπου στη Ζήρο


204230

Lioulios
18/07/2010, 15:17
Κάπου στη Ζήρο


204231

WebD
18/07/2010, 15:23
Σπιναλόγκα....


204232

WebD
18/07/2010, 15:24
Σπιναλόγκα από μέσα...


204233

Lioulios
18/07/2010, 15:28
Και αφού φύγεις από ξερόκαμπο ,παίρνεις το δρόμο για Ζάκρο -Κάτο Ζάκρο .Αν θες κάθεσαι και την κάνεις προς Παλαίκαστρο στα 15 χλμ . Από εκεί είσαι μία γκαζιά για
* Βάι
* Κουρεμένο
* χιόνα
* Μονή Τοπλού

Η Σητεία είναι στα 18 περίπου χλμ από το Παλαίκαστρο . Από Σητεία θα γυρίσεις από τον πάνω δρόμο για την επιστροφή και θα δεις και άλλλα χωρια πριν τον Άγιο Νικόλαο .
Στα 60 περίπου χλμ πιο πριν είναι το Μόχλος .Για να πας εκεί θα κατηφορίσεις από κάποιο χωριό .¨Εχει διάφορους δρόμους .

Lioulios
18/07/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Σπιναλόγκα....
Το ξέχασα και τη βλέπω κάθε μέρα .
Υπάρχουν καραβάκια που πάνε , αλλλά αν έχεις πνευμόνια πας και κολυμπόντας απότην Πλάκα (χωριουδάκι δίπλα στην Ελούντα -απέναντι από Σπιναλόγκα ).Καφέ στο Πεύκο .Θα το δεις .

Εκεί μπορεί και να πετύχεις τα γυρίσματα της σειράς που θα βγάλει το Μέγκα . ¨Το νησί ¨
Λέχου -Μάινας κ.α .

Αν είστε μορφονιοί , μπορεί και να σας βάλουν να παίξετε :lol:
Έχει συμβεί .

Lioulios
18/07/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
ς.
Επίσης από Νεάπολη μπορείς να ανηφορίσεις προς Οροπέδιο Λασιθίου (Τζερμιάδο).
Θα ψιλοχαθείτε εκεί από τα πολλα΄χωριουδάκια που απέχουν 1-2 χλμ το ένα απότο άλλο ,αλλά αν θα ανηφορίσετε να πάτε στο Δικταίο Άνδρο . Την σπηλιά που γεννήθηκε ο Δίας . Yea !!


204234

Lioulios
18/07/2010, 15:51
Δικταίο Άνδρο


204238

Lioulios
18/07/2010, 15:52
Καλά να περάσετε όπου και να πάτε . Αυτά από ΄μένα .:wave2:

*Αν πάτε Ζάκρο πες μου .

WebD
19/07/2010, 02:19
Στο Σχίσμα Ελούντας δίπλα στους ανεμόμυλους έχει μια ταβέρνα που δεν φαίνεται και πολύ από το δρόμο αλλά είναι δίπλα στο κύμα. Δεν έχει καμιά σχέση με τις υπόλοιπες τουριστικές... καλό φαγητό και λογικές τιμές! Αν πάτε, να δείτε και το ψηφιδωτό πάτωμα που έχει πίσω από την ταβέρνα στην αρχαία πόλη.


204246

WebD
19/07/2010, 02:21
Ψηφιδωτό...


204247

Lioulios
19/07/2010, 10:15
canal bar

mreth
20/07/2010, 08:12
Αν μείνετε Τσούτσουρα ξυπνήστε πρωί και πάρτε τα καραβάκια που κάνουν εκδρομές στις γύρω παραλίες που δεν είναι προσβάσιμες με όχημα. Πάνε και Χρυσή (Γαϊδουρονήσι). Εγώ δεν ξύπνησα και ακόμα χτυπιέμαι...

MikeG
20/07/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Αν μείνετε Τσούτσουρα ξυπνήστε πρωί και πάρτε τα καραβάκια που κάνουν εκδρομές στις γύρω παραλίες που δεν είναι προσβάσιμες με όχημα. Πάνε και Χρυσή (Γαϊδουρονήσι). Εγώ δεν ξύπνησα και ακόμα χτυπιέμαι...


Από Τσούτσουρο να πας Γαϊδουρονήσι είναι μακριά. Καλλίτερα από Ιεράπετρα.

yannisss
20/07/2010, 12:48
παρεπιπτωντος αν πας προς αγιο νικολαο οταν φτανεις να φορας ζωνη κρανος κλπ και να πας κατω του οριου ταχητητας γιατι στηνουν μπλοκα επεισης και παχια αμμο να προσεχεις γιατι την στηνουν πολυ υπουλα μην σου χαλασουν οι διακοπες απο κατι τετοιους κοπ@νους

Lioulios
20/07/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannisss
παρεπιπτωντος αν πας προς αγιο νικολαο οταν φτανεις να φορας ζωνη κρανος κλπ και να πας κατω του οριου ταχητητας γιατι στηνουν μπλοκα επεισης και παχια αμμο να προσεχεις γιατι την στηνουν πολυ υπουλα μην σου χαλασουν οι διακοπες απο κατι τετοιους κοπ@νους
Έτσι και χειρότερα .

Με 50 χλμ στην είδοδο της πόλης όταν θα δεις τα πρώτα βενζυνάδικα και γενικά στο όριο ,μην χάσεις κανα δίπλωμα .Όταν θα τους δεις θα είναι πολύ αργά .

Ζεύκας
20/07/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ο δρόμος για Ξερόκαμπο που βγάζει Κάτο Ζάκρο και από εκεί Κουρεμένο .


η παραλία του Κουρεμένου δεν είναι κοντά στο Παλαίκαστρο?

Ζεύκας
20/07/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επίσης από Νεάπολη μπορείς να ανηφορίσεις προς Οροπέδιο Λασιθίου (Τζερμιάδο).

πρόπερσυ είχα ανεβεί στο οροπέδιο.

είχα σαν βάση το Μοχό και τριγύρναγα

Lioulios
20/07/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
η παραλία του Κουρεμένου δεν είναι κοντά στο Παλαίκαστρο?
Eίναι λέμε

Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Και αφού φύγεις από ξερόκαμπο ,παίρνεις το δρόμο για Ζάκρο -Κάτο Ζάκρο .Αν θες κάθεσαι και την κάνεις προς Παλαίκαστρο στα 15 χλμ . Από εκεί είσαι μία γκαζιά για
* Βάι
* Κουρεμένο
* χιόνα
* Μονή Τοπλού

Η Σητεία είναι στα 18 περίπου χλμ από το Παλαίκαστρο . Από Σητεία θα γυρίσεις από τον πάνω δρόμο για την επιστροφή και θα δεις και άλλλα χωρια πριν τον Άγιο Νικόλαο .
Στα 60 περίπου χλμ πιο πριν είναι το Μόχλος .Για να πας εκεί θα κατηφορίσεις από κάποιο χωριό .¨Εχει διάφορους δρόμους .

Ζεύκας
20/07/2010, 13:42
:lol:

οκ απλά εγώ την είχα την διαδρομή στο μυαλό μου Ελούντα->Βάι->Παλαίκαστρο->Ζάκρο->Ξερόκαμπος κτλ κτλ

ενώ μου την περιέγραψες ανάποδα και μπερδέυτηκα :confused: :lol:

:beer:

Lioulios
20/07/2010, 13:49
Πάει και έτσι ,αλλά έτσι που σου το λέω εγώ ,περνάς και από Ιεράπετρα .
Στην Παχειά άμμο ,το χωριό του Μάκη κόβεις δεξιά (ευθεία πάει Σητεία) και μετα περνάς από τον
κάτω δρόμο με δεξιά σου το Λυβικό πέλαγος και γυρνάς από τον πάνω δρόμο έτσι ώστε να δεις πιο πολλά πράματα .


* Αλλά αν είναι να πας Ασήμι ,τότε κάνε την διαδρομή όπως την είχες στο μυαλό σου και πήγαινε εκει απο Ιεράπετρα .

Στείλε μου το τηλ σου να σου πω τι θα κάνεις στην Ζάκρο .

Shaolin Monk
20/07/2010, 14:09
Καπως ετσι θα πας.


204372

Shaolin Monk
20/07/2010, 14:10
Και μετα απο Ιεραπετρα πας ευθεια για Ανω Βιαννο και συνεχιζεις για Ασημι.
Στη διαδρομη, επιλεγεις μερικες παρακαμψεις αναλογα με το τι θα θελησετε να δειτε.

Εχει υπεροχα μερη. Καλη επιλογη.

Lioulios
20/07/2010, 14:13
:a013:


Έτσι ήθελα να το κάνω και εγώ ,αλλα είμαι κουλός

Ζεύκας
20/07/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Καπως ετσι θα πας.

σ'ωραίος!

μόνο που θα κάνουμε μια παράκαμψη για να περάσουμε και από Ζάκρο

Ζεύκας
20/07/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Στείλε μου το τηλ σου να σου πω τι θα κάνεις στην Ζάκρο .


Εκεί κοντά μένεις?

Σου στέλνω πμ. :wave2:

Lioulios
20/07/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Εκεί κοντά μένεις?

Σου στέλνω πμ. :wave2:
Το Σόι μου .

Θα τα πούμε όταν κατέβεις με το καλό .

Ζεύκας
05/08/2010, 13:45
Έχω ακούσει και για ένα υδάτινο πάρκο στο δρόμο προς Ηράκλειο. το aquaworld είναι?

αξίζει να το επισκεφτώ?

5 και σήμερα...

John Steed
05/08/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Έχω ακούσει και για ένα υδάτινο πάρκο στο δρόμο προς Ηράκλειο. το aquaworld είναι?

αξίζει να το επισκεφτώ?

5 και σήμερα...

Και βέβαια αξίζει να το επισκευτείς, είναι μια όμορφη εμπειρία, και ο χώρος πολύ καλοφτιαγμένος.

Δες το site για λεπτομέρειες: http://www.thalassocosmos.gr/

Από Ηράκλειο, μόλις βγεις εθνική, απλά ακολουθείς τις ταμπέλες!

:wave2:

Africaptan
06/08/2010, 14:56
To thalassocosmos που λεει ο φιλος, δεν ειναι υδατινο παρκο. Ειναι υπεροχο και μοναδικο, αλλα ειναι ενυδρειο. Υδατινα παρκα ειναι το water city στο δρομο απο κοκκινη προς Ανωπολη (γυρω στα 10 χιλιομετρα απο Ηρακλειο) και το aqua plash στο δρομο απο χερσονησο προς λασιθι.

Ζεύκας
06/08/2010, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
To thalassocosmos που λεει ο φιλος, δεν ειναι υδατινο παρκο. Ειναι υπεροχο και μοναδικο, αλλα ειναι ενυδρειο. Υδατινα παρκα ειναι το water city στο δρομο απο κοκκινη προς Ανωπολη (γυρω στα 10 χιλιομετρα απο Ηρακλειο) και το aqua plash στο δρομο απο χερσονησο προς λασιθι.

σόρρυ αν χρησημοποίησα λάθος όρο, δεν ψάχνω για πισίνες και νεροτσουλήθρες
θέλω να δώ θάλασσια είδη κτλ

John Steed
07/08/2010, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
σόρρυ αν χρησημοποίησα λάθος όρο, δεν ψάχνω για πισίνες και νεροτσουλήθρες
θέλω να δώ θάλασσια είδη κτλ

Σε έπιασα εγώ... :smokin:

Αυτό που έγραψα πιο πάνω κοίτα!

Ζεύκας
07/08/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
Σε έπιασα εγώ... :smokin:

Αυτό που έγραψα πιο πάνω κοίτα!

εσημειώθει ;)

Lioulios
07/08/2010, 09:46
τσίμπα


206143

Ζεύκας
07/08/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
τσίμπα

Η φωτό από τον Θαλασσόκοσμο είναι Γιάννη ε?

ωραία θα δώ πρώτη φορά ζωντανό καρχαρία από κοντά! :D

gs 500 f
07/08/2010, 10:11
Ζεύκα καλα να περασεις και καλη επανοδο!!!!!! κοιτα μην σε ποτησουν τιποτες τσικουδιες μονο τα κοπελια και σε παντρεψουν ετσει τσιακατω!!!!!!!

Lioulios
07/08/2010, 10:14
Aπό εκεί είναι .

http://www.youtube.com/watch?v=doAR-AO-9tY&feature=related

Ζεύκας
07/08/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
κοιτα μην σε ποτησουν τιποτες τσικουδιες μονο τα κοπελια και σε παντρεψουν ετσει τσιακατω!!!!!!!

που τέτοια τύχη...:(

Africaptan
08/08/2010, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
σόρρυ αν χρησημοποίησα λάθος όρο, δεν ψάχνω για πισίνες και νεροτσουλήθρες
θέλω να δώ θάλασσια είδη κτλ Σε οτι βλεπω απαντω... τοτε εχει δικιο ο φιλος john για το ενυδρειο. Κι οταν με το καλο κατεβεις εδω, ενημερωσε. Δεν ξερεις ποτε τι μπορει να συμβει...

Ζεύκας
10/08/2010, 07:33
Λοιπόν παίδες χαιρετώ τον Πύργο και φεύγω για Πειραιά.

Αύριο χαράματα φτάνω Ηράκλειο.

Σας ευχαριστώ θερμά όλους όσους μπήκαν στον κόπο να με βοηθήσουν (Γιάννη τα λέμε εμείς αύριο από κοντά) και όλες σας οι προτάσεις και συμβουλές έχουν σημειωθεί.

να΄στε καλά:a51:

makis206
10/08/2010, 07:41
Ρεμάλι τώρα είδα ότι θα βρίσκεσαι προς Λασίθι μεριά αυτές τις μέρες, πιθανόν κάπου να σμίξουμε από το Σάββατο που θα βρίσκομαι κι εγώ εκεί αν και το πρόγραμμα θα είναι ήδη ολίγον βαρύ και η παρέα πιτσουνίστικη γεμάτη μέλι..:blush: :lol:

Με το καλό και καλά να περάσετε!:beer:

John Steed
10/08/2010, 11:58
Καλά να περάσεις, Ζεύκα :wave2: :wave2:

Ζεύκας
12/08/2010, 12:40
Γειά σας από Ελούντα!

χθες το πρόγραμμα είχε θαλασσόκοσμο,Ελούντα,Πλάκα και φαγητό στη Κριτσά.

και το βραδάκι για ρακί με τον lioulio στον Αγ.Νικόλαο...

μια χαρά :)

σήμερα πήγαμε Σπιναλόγκα και το βράδυ έχει συναυλία Τζουγανάκη!!!

WebD
12/08/2010, 13:34
Μια χαρά σε βρίσκω!!! συνέχισε έτσι και πιες μια ρακί και για μας που ξαναχωθήκαμε στα λαγούμια :) :)

Lioulios
12/08/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Μια χαρά σε βρίσκω!!! συνέχισε έτσι και πιες μια ρακί και για μας που ξαναχωθήκαμε στα λαγούμια :) :) Τζουγανάρει τώρα η κουφάλα και εγώ... λαγούμι και εγώ :lol:

Africaptan
13/08/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Γειά σας από Ελούντα!

χθες το πρόγραμμα είχε θαλασσόκοσμο,Ελούντα,Πλάκα και φαγητό στη Κριτσά.

και το βραδάκι για ρακί με τον lioulio στον Αγ.Νικόλαο...

μια χαρά :)

σήμερα πήγαμε Σπιναλόγκα και το βράδυ έχει συναυλία Τζουγανάκη!!! Κι εγω ελουντα ημουν εχθες και Ιεραπετρα σημερα.

Ζεύκας
15/08/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
Κι εγω ελουντα ημουν εχθες και Ιεραπετρα σημερα.

Ιεράπετρα ήμουν το μεσημέρι :cry: