PDA

View Full Version : Πόσο εύκολο ή δύσκολο....



DimChios
26/06/2010, 04:10
...η συζήτηση θα μπορούσε να έχει γενικότερο χαρακτήρα όμως ας εστιάσουμε στο αντικείμενο μας, την οδήγηση.

Εχω αναρωτηθεί πολλές φορές και μερικές μάλιστα προβληματίζομαι όταν βλέπω ή διαβάζω αντιδράσεις διαφορετικές από τις δικές μου.
Καθε ανθρωπος όμως ειναι διαφορετικός και ασφαλώς αντιδρά διαφορετικά.

...η κριτική - αυτοκριτική έρχεται μετά...ή και ποτέ...

Στο θέμα μας!

Πόσο δύσκολο είναι να κρατήσει κάποιος την ψυχραιμία του σε μια δύσκολη?
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "α στο διάολο, φεύγω να μην έχουμε άλλα"!
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "κατεβαίνω κάτω και του σπάω τα κόκκαλα"!
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να μήν υπολογίσεις τις δυνάμεις σου και να τον αφήσεις στον τόπο?
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι απλώς να κανεις ΕΣΥ το μαλακα ενω δε φταίς?

Ποσο εν τέλει λεπτή είναι η γραμμή να περάσεις σε αυτό που λέμε "θόλωσε το μυαλό"!

Μπορώ να γίνω πολύ πιο συγκεκριμένος όμως το αφήνω για τη συνέχεια!

Να πώ εκ των προτέρων ότι το αν κάνεις "τουμπεκί" σε μια τέτοια φάση γιατί ο άλλος είναι π.χ γομάρι, το θεωρώ αστεία απάντηση στο θέμα!
Ή θολώνεις, ανεβαίνει η αδρεναλίνη σου γιατί κόντεψε να σε στείλει στο νοσοκομείο στην καλύτερη, τρελένεσαι, δε καταλαβαίνεις Χριστό, ή γενικότερα είσαι κούλ άτομο και αντιμετωπίζεις διαφορετικά τις καταστάσεις! Γιόγκα π.χ

Σαφώς και περιμένω ότι θα παίξουν απαντήσεις του τύπου "του φευγάτου η μάνα...", "αν ο άλλος κρατάει σίδερο" κτλ κτλ όμως δεν είναι το point μου αυτό!

:wave2:


ΥΓ Διευκρινίζω ότι προσωπικά αν ο άλλος πεί τη μαγική λέξη (συγνώμη) τότε λες και μου κατεβάζεις διακόπτες! Περίεργο πράγμα!

SVX
26/06/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...η συζήτηση θα μπορούσε να έχει γενικότερο χαρακτήρα όμως ας εστιάσουμε στο αντικείμενο μας, την οδήγηση.

Εχω αναρωτηθεί πολλές φορές και μερικές μάλιστα προβληματίζομαι όταν βλέπω ή διαβάζω αντιδράσεις διαφορετικές από τις δικές μου.
Καθε ανθρωπος όμως ειναι διαφορετικός και ασφαλώς αντιδρά διαφορετικά.

...η κριτική - αυτοκριτική έρχεται μετά...ή και ποτέ...

Στο θέμα μας!

Πόσο δύσκολο είναι να κρατήσει κάποιος την ψυχραιμία του σε μια δύσκολη?
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "α στο διάολο, φεύγω να μην έχουμε άλλα"!
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "κατεβαίνω κάτω και του σπάω τα κόκκαλα"!
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να μήν υπολογίσεις τις δυνάμεις σου και να τον αφήσεις στον τόπο?
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι απλώς να κανεις ΕΣΥ το μαλακα ενω δε φταίς?

Ποσο εν τέλει λεπτή είναι η γραμμή να περάσεις σε αυτό που λέμε "θόλωσε το μυαλό"!

Μπορώ να γίνω πολύ πιο συγκεκριμένος όμως το αφήνω για τη συνέχεια!

Να πώ εκ των προτέρων ότι το αν κάνεις "τουμπεκί" σε μια τέτοια φάση γιατί ο άλλος είναι π.χ γομάρι, το θεωρώ αστεία απάντηση στο θέμα!
Ή θολώνεις, ανεβαίνει η αδρεναλίνη σου γιατί κόντεψε να σε στείλει στο νοσοκομείο στην καλύτερη, τρελένεσαι, δε καταλαβαίνεις Χριστό, ή γενικότερα είσαι κούλ άτομο και αντιμετωπίζεις διαφορετικά τις καταστάσεις! Γιόγκα π.χ

Σαφώς και περιμένω ότι θα παίξουν απαντήσεις του τύπου "του φευγάτου η μάνα...", "αν ο άλλος κρατάει σίδερο" κτλ κτλ όμως δεν είναι το point μου αυτό!

:wave2:


εξαρτάται...

DimChios
26/06/2010, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εξαρτάται...


απο πάνω ήσουνα???? :eyepop: Ούτε το ΥΓ δε προλαβα να γράψω!

Πες! Ασε τα "εξαρτάται"! ΚΟΤΑ! :lol: :winka:

SVX
26/06/2010, 04:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
απο πάνω ήσουνα???? :eyepop: Ούτε το ΥΓ δε προλαβα να γράψω!

Πες! Ασε τα "εξαρτάται"! ΚΟΤΑ! :lol: :winka:


ισως να σκεφτεις πως "μεγαλωσες" για τετοιες μαλακιες

ισως να κοτεψεις γιατι μπορει ο απεναντι να ειναι μπατσος-ασφαλιτης κλπ


ισως να κανεις πισω για να μη γυρισεις σπιτι με γρατσουνιες και αιματα (κι ας τον πηραν τον αλλον με σπασμενα πλευρα) το εταιρο ημισυ θα εχει αλλη γνωμη

ισως κανεις πισω για το ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ο κοσμος

βεβαια μπορει να πεσεις με νυχια και με δοντια να τον φας....ΓΙΑΤΙ σε αλλη φαση το επαιξες τρελλιτσα και το μετανιωνεις μια ζωη...

μπορει να Θολωσεις και να μη προλαβεις να "ζυγισεις" την κατασταση

τι να πω :sad:

DimChios
26/06/2010, 04:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ισως να σκεφτεις πως "μεγαλωσες" για τετοιες μαλακιες

ισως να κοτεψεις γιατι μπορει ο απεναντι να ειναι μπατσος-ασφαλιτης κλπ


ισως να κανεις πισω για να μη γυρισεις σπιτι με γρατσουνιες και αιματα (κι ας τον πηραν τον αλλον με σπασμενα πλευρα) το εταιρο ημισυ θα εχει αλλη γνωμη

ισως κανεις πισω για το ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ο κοσμος

βεβαια μπορει να πεσεις με νυχια και με δοντια να τον φας....ΓΙΑΤΙ σε αλλη φαση το επαιξες τρελλιτσα και το μετανιωνεις μια ζωη...

μπορει να Θολωσεις και να μη προλαβεις να "ζυγισεις" την κατασταση

τι να πω :sad:


αυτο λεω αγορι μου!
Πως σκατα μπορεις να ελεγχξεις ολους αυτους τους παραγοντες στα κλασματα που μεσολαβουν οταν σου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι! Εκτος αν δεν σου ανεβαινει οποτε ας μας πει καποιος τον τροπο!

danaos75
26/06/2010, 04:24
εξαρταται οπως ειπε και ο σβξ.

Υπηρξε φορά που και με συγγνωμη (αλλαξε λωριδα στην βαρης - κορωπιου απο αριστερα στην δεξια εκει ημουνα εγω, και αν δεν κορναρα και φρεναρα ταυτοχρονα δεν την γλυτωναμε με την γυναικα μου), εγω συνεχιζα να τον καντηλιαζω διπλα στο παραθυρο του για 1-2 χιλιομετρα.

και υπηρξε και φορα που περασε στοπ (ευτυχως ειχα κοψει αρκετα γιατι το ξερω το γ@μημενο το σημειο οτι ειναι τυφλο αν ο αλλος δεν σταματησει τελειως στο στοπ να ελεγξει), εφαγα και φασκελο με ειπε και μ@λ@κ@ επειδη του κορναρα και εγω απλα κουνησα το κεφαλι μου και συνεχισα τον δρομο μου....



εξαρταται λοιπον απο την διαθεση σου αν εχεις και αλλον πισω σου που αισθανεσαι υπευθυνος και για την ζωη του, το ποσο κοντα θα φτασεις να τα λες με τον παππου σου, κτλ κτλ...

παντως γενικα στο μυαλο μου εχω παντα το μην αρπαζεσαι, κανε την παρατηρηση αλλα μην αρπαζεσαι

danaos75
26/06/2010, 04:27
Πως σκατα μπορεις να ελεγχξεις ολους αυτους τους παραγοντες στα κλασματα που μεσολαβουν οταν σου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι!

μετρας μεχρι το δεκα με βαθειες ανασες ή κατεβαινεισ απο το μοτο και κανεις την σταση
αγελαδας που βοσκει

:lol: :lol:

SVX
26/06/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
αυτο λεω αγορι μου!
Πως σκατα μπορεις να ελεγχξεις ολους αυτους τους παραγοντες στα κλασματα που μεσολαβουν οταν σου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι! Εκτος αν δεν σου ανεβαινει οποτε ας μας πει καποιος τον τροπο!

να βλεπεις ολες τις πλευρες


αν ειναι να θολωσεις τοτε να ξερεις οτι μπαινεις σε "Animal Mode"

και οπως ειπε ο Morihei Ueshiba "- την μαχη που θα καταφερεις να μην ξεκινησει, σε αυτη την μαχη εισαι νικητης"
:smokin: :smokin: :smokin:

DimChios
26/06/2010, 04:30
δεν εχετε παιξει μπουνιες ποτε σας?

:look:

BLiTzER
26/06/2010, 04:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Πόσο δύσκολο είναι να κρατήσει κάποιος την ψυχραιμία του σε μια δύσκολη?
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "α στο διάολο, φεύγω να μην έχουμε άλλα"!
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "κατεβαίνω κάτω και του σπάω τα κόκκαλα"!
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να μήν υπολογίσεις τις δυνάμεις σου και να τον αφήσεις στον τόπο?
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι απλώς να κανεις ΕΣΥ το μαλακα ενω δε φταίς?

Ποσο εν τέλει λεπτή είναι η γραμμή να περάσεις σε αυτό που λέμε "θόλωσε το μυαλό"!


Όσο οδηγούσα αυτοκίνητο, είχα ΠΑΡΑ πολλά νεύρα μονίμως και έριχνα μπινελίκια αβέρτα. ΜΙΑ φορά μόνο πιάστηκα στα χέρια. Με περίμενε κάποιος σε φανάρι (50-55 ετών), αφού είχε ακούσει τις παναγίες του 5 λεπτά πριν και με αιφνιδίασε, μου άνοιξε την πόρτα πριν πάρω χαμπάρι και άρχισε τους τσαμπουκάδες. Φυσικά βγήκα έξω και όταν άπλωσε χέρι, ε δεν ήθελα 2η κίνηση. Μία άρπαξε και δεν ξαναγύρισε ούτε να με κοιτάξει. Σημειώνω εδώ ότι είμαι (και δείχνω :P) πολύ ήρεμο άτομο και δε μπλέκομαι ποτέ σε καυγάδες. Αλλά μερικά πράγματα δεν τα ανέχομαι.

ΑΛΛΑ με το μηχανάκι είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Συναντώ τόσους μαλάκες καθημερινά, που δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πλέον. Άλλα τα αντιμετωπίζω με μια ατάκα και χαμόγελο, άλλα με μια ατάκα και το βλέμμα του θανάτου, με μια χειρονομία, άλλα απλά τα αγνοώ και συνεχίζω. Σπάνια θα κάτσω να ασχοληθώ και μόνο αν έχω κινδυνέψει ΠΟΛΥ. Ναι, έχω κατέβει από το μηχανάκι, έτοιμος για φασαρία, αλλά δεν έκατσε ποτέ. Ίσως καλύτερα. Ίσως, όμως, κάποιοι χρειάζονται λίγες σφαλιάρες για να καταλάβουν. Ένα "συγνώμη", μια χειρονομία "ναι, φίλε, είμαι μαλάκας" συνήθως αρκεί για να γνέψω και να συνεχίσω το δρόμο μου. Αλλά σπάνια συναντώ τέτοιους. Δύσκολο θέμα...

g.kounoupis
26/06/2010, 04:40
Προσωπικά να σου πω μέχρι τον οκτώβριο δεν υπήρχε περίπτωση να μου κάνεις μαλακία στον δρόμο και να μην σε αρπάξω αλλα μετά απο μια άσχημη διάγνωση του γιατρού είπα οτι δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι απο την κάθε μαλακία που σου συμβαίνει γιατί η ζωή είναι πολύ ωραία και μικρή για να ασχολείσαι με μαλακίες

devil's animal
26/06/2010, 04:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios


ΥΓ Διευκρινίζω ότι προσωπικά αν ο άλλος πεί τη μαγική λέξη (συγνώμη) τότε λες και μου κατεβάζεις διακόπτες! Περίεργο πράγμα!


αυτο ισχυει ακριβως με εμενα.
αν μου πει συγνωμη...ακομη και την μεγαλυτερη μ@λακια του κοσμου να εχει κανει...κατεβαζω ασφαλειες και φευγω.

δεν μπορεις, νομιζω, να κανεις τιποτα σε εναν ανθρωπο ο οποιος παραδεχθηκε οτι εφταιξε.
:wave2:

georgis4
26/06/2010, 04:45
Εξαρτατε απο τον χαρακτηρα σου πρωτα απο ολα (εχει πολλα νευρικα ατομα που ειναι μονιμος με το αιμα ανεβασμενο στο (πανω) κεφαλι)...
Νομιζω βεβαια παιζει σημαντικο ρολο και το πως εισαι ψυχολογικα την ωρα που καβαλας για να πας την βολτουλα σου.....αν ξεκινησεις χαλαρος με καλη διαθεση (τουλαχιστον εγω) δεν τρεχει καστανο και ουτε που θα ασχοληθω σε περιπτωση που ερθω αντιμετωπος με καποιον *τροχοφονια*...
Αλλες φορες ειδικα οταν εχω και κατι *κακο* να με απασχολει εκεινη τη μερα αλλαζει το πραγμα...
Γενικα πρεπει να με φερει καποιος/καποια κατασταση στα ακρα για να αντιδρασω.
Σε περιπτωση συγνωμης γνεφω απλα καταφατικα και περνουμε ολοι το δρομο μας :)

rsp
26/06/2010, 04:54
Δημητρο...

Οταν εχεις 1-2 παιδια στο σπιτι να σε περιμενουν...Το πραγμα ζοριζει!

Το δε σηκωνω μυγα στο σπαθι μου καλο ειναι να φυγει απο μεσα μας! Προχτες στη διασταυρωση Σωλονος και Β. Σοφιας, ξεκινησε τσακωμος μεταξυ ενος ταξιτζη και ενος τυπου με ενα golf, δεν ξερω ακριβως γιατι. Κατεβηκα να τους χωρισω, ο ενας εβγαλε απο το αυτοκινητο του ενα λοστο και ο αλλος ενα μαχαιρι 20 ποντους... Εκανα 2 βηματα πισω και τους κοιταγα, σκεφτομουν οτι για μια ηλιθια αφορμη μπορει ο ενας απο τους δυο ή και οι δυο να μην γυρισουν σπιτι τους..Δεν αξιζει!!!

Ολοι μας εχουμε παιξει μπουνιες, αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο, δεν αξιζει!!!

WebDevGr
26/06/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
Προσωπικά να σου πω μέχρι τον οκτώβριο δεν υπήρχε περίπτωση να μου κάνεις μαλακία στον δρόμο και να μην σε αρπάξω αλλα μετά απο μια άσχημη διάγνωση του γιατρού είπα οτι δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι απο την κάθε μαλακία που σου συμβαίνει γιατί η ζωή είναι πολύ ωραία και μικρή για να ασχολείσαι με μαλακίες

Αυτό καλό θα ήταν να το βάλουν όλοι στο πίσω μέρος του μυαλού τους!!!

Είναι τόσο λεπτή η γραμμή ζωής - θανάτου που δεν αξίζει να χάνεις ούτε δευτερόλεπτο για πράγματα που δεν αξίζει... και συνήθως το καταλαβαίνεις όταν πλησιάσεις πάρα πολύ αυτήν τη γραμμή


Και ειδικά εμείς που παίζουμε καθημερινά την ζωή μας κορώνα γράμματα (εν γνώση μας) δεν θα κερδίσουμε τίποτα περισσότερο με μπινελίκια, χειρονομίες ή ακόμη και μπουνιές.

DUKASII
26/06/2010, 05:23
Τις προαλες στα διόδια περ.υμ. Παλικάρι με σκουτερ και τη κοπέλα πίσω προσπερνά την ουρά και μπενει να πληρώσει... Τύπος με μπεμπε καμπριο τσαντιζεται... Πατά Γκάζι φτάνει δίπλα του και του λέει.. Είσαι μάγκας και μας περνάς για μαλακες;;το παλικάρι με το σκουτερ του λέει οκ φίλε σορυ περνά κ πλήρωσε αλλά ο μπεμπε πατά Γκάζι περνά μπροστά τον κλείνει τελείως κάνοντας αρριστερα το τιμόνι ... Ανοίγει πόρτα κατεβαίνει και του λέει... Τώρα πως θα φύγεις;;σκάει κοντά όλο μαγκιά και φωνάζοντας του λέει ... Είσαι τυχερός που είσαι με τη κοπέλα.. Το λέει αυτό κανά δυο φορές.. Και σκαεινενα μπατσο στο παλικάρι με το σκουτερ!!! Το παλικάρι δεν αντιδρά και του λέει φυγε ρε φίλε οκ.. Και ο άλλος συνεχίζει και σπρώχνει το σκουτερ να πέσουν τα παιδιά κάτω ... Μόλις ο τύπος στο σκουτερ βλέπει ότι το σκουτερ δε πέφτει γιατί ακουμπησε στο τοιχακι το παρατα με σαλτο κατεβαίνει .. Πετά τις παντοφλες με κίνηση νιτζα (εκεί τη κατάλαβα ότι το έχει...) δίνει τρία χτυπήμΑτα στο μαλακά με το μπεμπε κ σε μια στιγμή τον έχει ξαπλωσει κάτω με σπασμένο σαγονι βγαλμενο ώμο !!! Και να φωνάζει βοήθεια!!! Παει κοντά σκύβει απο πάνω του λέει ... Είσαι τυχερός που είμαι με τη κοπέλα αλλιώς θα ματωνες.. Σηκώνει το βεσπακι από το τοίχο φορά τις σαγιοναρες και φεύγει ..

Ο μπεμπε ξαπλα περίμενε ασθενοφόρο και ψιλοεκλαιγε από το πόνο γιατί;; Γιατί άμα είΣαι Μαλακας η τιμωρία θα έρθει εκεί που δε το περιμένεις..

Panos1313
26/06/2010, 05:29
Παντα ελεγχω τα νευρα μου οποτε δεν θα πλακωθω με καποιον επειδη "θολωσα" (και μεταξυ μας μου φαινονται λιγο αστεα ολα τα ποστς του στυλ " αν δεν ειχα την γιαγια μου/την ξαδερη μου, αν δεν με πονουσε το αριστερο @δι, θα κατεβαινα κατω και θα σε λιωνα στο ξυλο). Και αν εχουν δει πολλα τα ματια μου, ποτε δεν εχω πλησιασει καν σε σημειο να πλακωθω γιατι και μαλακια να κανει ο αλλος ξερω οτι δεν θελει επιτηδες να με σκοτωσει.

Καταλλα αν μου ορμηξει ο αλλος πρωτα γενικα δεν εχω προβλημα και θα τις παιξουμε τι φαπες μας , αλλα δεν μου εχει συμβει στον δρομο ποτε ακομα. Εξαλλου και οσες φορες στη ζωη μου εχω παιξει μπουνιες, παντα ο αλλος μου ορμαει (ειμαι λιγο εριστικος ο ατιμος :D)

granazi
26/06/2010, 05:45
ο δρομος δεν ειναι πιστα ουτε ρινγκ παιδια.
παντα θα υπαρχουν εκει εξω διαφορα φρουτα που δεν το ξερουν αυτο, και ψαχνουν "πελατες"
τωρα τις συνεπειες και στις 2 περιπτωσεις που ενδεχομενως υπαρχουν......μεγαλα παιδια ειστε κρινετε και συμετεχετε κατα το δοκουν.
εγω προσωπικα δεν εχω και μεγαλη "φαγουρα" στο δεξι μου χερι, εχω πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθω στη ζωη μου.........................εκτος και αν δεν γινεται αλλιως..............:D

PERIPETEIAS
26/06/2010, 05:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Τις προαλες στα διόδια περ.υμ. Παλικάρι με σκουτερ και τη κοπέλα πίσω προσπερνά την ουρά και μπενει να πληρώσει... Τύπος με μπεμπε καμπριο τσαντιζεται... Πατά Γκάζι φτάνει δίπλα του και του λέει.. Είσαι μάγκας και μας περνάς για μαλακες;;το παλικάρι με το σκουτερ του λέει οκ φίλε σορυ περνά κ πλήρωσε αλλά ο μπεμπε πατά Γκάζι περνά μπροστά τον κλείνει τελείως κάνοντας αρριστερα το τιμόνι ... Ανοίγει πόρτα κατεβαίνει και του λέει... Τώρα πως θα φύγεις;;σκάει κοντά όλο μαγκιά και φωνάζοντας του λέει ... Είσαι τυχερός που είσαι με τη κοπέλα.. Το λέει αυτό κανά δυο φορές.. Και σκαεινενα μπατσο στο παλικάρι με το σκουτερ!!! Το παλικάρι δεν αντιδρά και του λέει φυγε ρε φίλε οκ.. Και ο άλλος συνεχίζει και σπρώχνει το σκουτερ να πέσουν τα παιδιά κάτω ... Μόλις ο τύπος στο σκουτερ βλέπει ότι το σκουτερ δε πέφτει γιατί ακουμπησε στο τοιχακι το παρατα με σαλτο κατεβαίνει .. Πετά τις παντοφλες με κίνηση νιτζα (εκεί τη κατάλαβα ότι το έχει...) δίνει τρία χτυπήμΑτα στο μαλακά με το μπεμπε κ σε μια στιγμή τον έχει ξαπλωσει κάτω με σπασμένο σαγονι βγαλμενο ώμο !!! Και να φωνάζει βοήθεια!!! Παει κοντά σκύβει απο πάνω του λέει ... Είσαι τυχερός που είμαι με τη κοπέλα αλλιώς θα ματωνες.. Σηκώνει το βεσπακι από το τοίχο φορά τις σαγιοναρες και φεύγει ..

Ο μπεμπε ξαπλα περίμενε ασθενοφόρο και ψιλοεκλαιγε από το πόνο γιατί;; Γιατί άμα είΣαι Μαλακας η τιμωρία θα έρθει εκεί που δε το περιμένεις..

απολαυστικη η περιγραφη σου :beer:

Tpap
26/06/2010, 07:32
ΜήτσΕ, τις απόψεις μου τις ξέρεις πάνω σε τέτοια θέματα...

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να βάλεις μυαλό ή να νουθετήσεις κόσμο με μπουνίδια.
(αρκετές φορές δεν αξίζει ούτε να μιλήσεις..)

Τα πιτσιρίκια και τα μεγάλα έθνη χρησιμοποιούν βία.


Tip: αν πρόκειται ωστόσο να δείρεις -ή να σε δείρουν- φρόντισε να ΜΗΝ είσαι θολωμένος.

katath
26/06/2010, 08:16
Εμένα μου αρέσει να σέβομαι τους ανθρώπους, ακόμα και όταν έχουν κάνει λάθος, αλλά το έχουν συνειδητοποιήσει. Αν κάποιος με χτυπήσει με την μηχανή, επειδή ήταν απρόσεχτος, μπορεί να θέλω να του σπάσω τα μούτρα εκείνη την στιγμή, αλλά δεν θα το κάνω. Αν όμως, όπως διαβάζω στο foroum αυτό, με χτυπήσει κάποιος, φταίει 100% αυτός και όταν έρθει η αστυνομία πει ψέματα ότι έφταιγα εγώ, ή ότι έκανα σούζα κτλ, τότε πραγματικά, εάν τον πιάσω στα χέρια μου θα του σπάσω τα πάντα. Σαγόνι, πλευρά, μύτη, ζυγωματικά, χέρια, πόδια, τα πάντα. Σε περίπτωση όμως που καταφέρω και με συγκρατήσω και σκεφτώ πως αν τον χτυπήσω θα με τρέχει μετά με την αστυνομία, το σίγουρο είναι πως θα του την "στήσω" σε ένα μήνα, θα τον περιμένω κάπου και αν δεν τον παρατήσω αναίσθητο στον δρόμο, δεν πρόκειται να φύγω. Επαναλαμβάνω για ποιες περιπτώσεις μιλάω. Αν με χτυπήσει κάποιος γιατί παραβίασε το stop και έρθει κατευθείαν πάνω μου και μου ζητήσει συγνώμη και φανεί ότι κατάλαβε πως έκανε λάθος, θα του δώσω το χέρι μου και θα γίνουμε φίλοι. Αλλά στα ψέματα, θολώνω. Θολώνω πολύ. 22 χρονών είμαι και δεν μου αρέσει η βία. Δύσκολα θα βαρούσα έναν άνθρωπο στην ηλικία του πατέρα μου, έναν αδύναμο εξωτερικά, έναν 70κιλο, αλλά στην περίπτωση που περιέγραψα παραπάνω, θα τον σάπιζα πραγματικά, όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό.

McTalas
26/06/2010, 08:39
Προσωπικα θεωρω πως ειναι θεμα παιδειας.

θα μου πειτε τετριμενο? ναι αλλα αυτο πιστευω πως ειναι...

οταν εχεις προσωπικες μαρτυριες απο ατομα που ειναι στην Κασσαβετεια (πατερας και γιος ) εχοντας δικιο αλλα ο αλλος ειχε προβλημα υγειας και εμεινε στον τοπο...

εχωντας πιαστει στα χερια (παλι εχοντας δικιο) αλλα εκ των υστερων καταλαβες πως δεν αξιζε τον λογο,
Οταν το σκεφτεσαι και το ξανασκεφτεσαι, πως δεν εχει τιποτα να κερδισεις τοτε πολυ απλα δεν ασχολεισαι!
δύσκολο οταν εισαι θολωμενος, αλλα πολυ συνετο!
τι και αν σε πει κοτα ο αλλος, εσυ ξερεις πως δεν εισαι οποτε ποιος ο λογος?

και αμα στο παιζει και πολυ μαγκας, του λες: "μισο λεπτακι να κανω ενα τηλ." πατας το 100 και να δεις μετα τι μουτρα θα εχει και ποσο μαγκας θα το παιξει (εαν δεν εχει γινει μπουχος).

κακα τα ψεματα εκει εξω δεν ξερεις τι παιζει, μπορει ο αλλος να ειναι αδειουχος ή και αποφοιτος απο τον κορυδαλο, ΨΝΑ κτλ.

Τωρα αν καποιος ειναι τοσο αντρας που δεν μπορει να το κανει γαργαρα... καλα ξεμπερδεματα...

αυτα τα λιγα, παω να δω το ΔΔ να γελασω λιγο, ειναι ο τσαρουχας μαζι... :rotflmao:

bentouza
26/06/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Δύσκολα θα βαρούσα έναν άνθρωπο στην ηλικία του πατέρα μου, έναν αδύναμο εξωτερικά, έναν 70κιλο, αλλά στην περίπτωση που περιέγραψα παραπάνω, θα τον σάπιζα πραγματικά, όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό.

:rotflmao: :rotflmao: καλο το 70κιλο
εχω δει και νιωσει 64κιλους που αν σε χαιδευαν δυνατα με γυμνα χερια θα παθαινες ζημια..
αν πας στα 69 ή 75 κιλα μιλαμε για χοντρες ζημιες (με γυμνα χερια..)
παιζει πολυ κομπλεξ με γυμναστηρια, πολεμικες τεχνες, αρχιδομαγκία, πτυσομενα, μαχαιρια κτλ. Οσο παιρναει ο καιρος χειροτερευουμε σαυτον τον τομεα...οποτε το νου μας..

επισης εκτος από ολα τα λογικα κ πολιτικαλυ κορεκτ πραγματα που υποθηκαν (και με τα οποια λιγο πολυ συμφωνω-ειδικα με αυτα που ειπε ο Trap) παιζει κ η ψυχολογια μετα. Αν μπορεις να φυγεις κ να πεις ολα καλα δεν με νοιαζει, καλως..
Αν ομως αφηνεις τον καθε παπαρα να παει να σε σκοτωσει κ μετα να σε τραμπουκιζει και να ζηταει και τα ρεστα πρεπει να εισαι δυνατος χαρακτηρας για να πεις ειναι απλα ενα πιθηκοειδες και δεν ασχολουμαι..
Να μην σου αφηνει μετα ψυχολογική πιεση οτι εκανα την παπια και εδωσα πατημα κοινωνικο στο ζωο να συνεχισει-που εγω που ειμαι απο τους σωστους που προσεχω και ειμαι τυπικος στη συμπεριφορα μου στο δρομο, που, που , που... θα τα κανει και σε αλλους σαν κ μενα-ολοι θα κανουμε τις παπιες και τελικα τα πιθηκοειδη θα μας κατακλησουν και θα γεννανε παιδια αβερτα μεχρι να γεμισουνε το κοσμο( επιτηδες η υπερβολη..)
Δεν ειμαστε ολοι δυνατοι σαν χαρακτηρες γι'αυτο και εχουμε γεμισει κομπλεξικους οπως ανεφερα..

Αρα οι δρασεις μας πρεπει να προσαρμοστουν στην προσωπικοτητα μας-οχι για να βαλουμε απαραιτητα μυαλο σε καποιον, πολυ χλωμο-οσο για να τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας και να μην καταντησουμε κομπλεξικοι εμεις οι ιδιοι τελικα...

notakos600
26/06/2010, 08:44
Τελικά ρε παιδιά κανείς από τους από πάνω μου δεν έχει φάει ξύλο ; :lol: :lol: :lol:

DUKASII
26/06/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τελικά ρε παιδιά κανείς από τους από πάνω μου δεν έχει φάει ξύλο ; :lol: :lol: :lol: Εγω είμαι με το μπεμβε ρε συ .... Από το νοσοκομείο σας γράφω...:rotflmao: :lol:

BLiTzER
26/06/2010, 09:22
Δεν πήραμε γρήγορα μηχανάκια για να τρώμε ξύλο.

notakos600
26/06/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Εγω είμαι με το μπεμβε ρε συ .... Από το νοσοκομείο σας γράφω...:rotflmao: :lol:



Περαστικά... :lol: :lol: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
26/06/2010, 09:42
Παλιότερα σε κάθε περιστατικό τσακωνόμουν ... και θες λόγω όγκου, λόγω γνώσης.. λόγω μεγάλης τύχης... πάντα τις "έριχνα" και δεν τις "έτρωγα".

Μέχρι που μου μπήκε μυαλό στο κεφάλι και διαπίστωσα πως όσες φορές και αν πλακωθείς με κάποιον , πάντα θα υπάρχει και ενας που θα κάνει μια μαλακία στον δρόμο (ακόμα και εσύ ο ίδιος), πάντα θα πρέπει να "διδάσκεις" με ξύλο;

Και τι γίνεται αν ο άλλος πλέον τραβήξει όπλο;... τι γίνεται αν σε "έχει"; και σε κάνει αεροπλάνο-τούμπανο;

ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΚΡΙΒΩΣ;

Γιατί δεν μιλάμε οτι έχεις πέσει, έχεις χτυπήσει... που εκεί σίγουρα δεν μπορείς να εμπλακείς και σε καυγά... Μιλάμε για την περίπτωση που έχεις γλυτώσει στην τρίχα. Εκεί που λές "ευτυχώς , δόξα σοι ο Θεός την γλύτωσα σήμερα" και έχεις εκείνο τον κρύο ιδρώτα και το στεγνό στόμα απο την αδρεναλίνη.

ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΝ ΤΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ;

τίποτα.. ίσως μάλιστα να μπλέξω γιατί μπορεί και να τον στείλω στο νοσοκομείο και εκεί που είμαι θύμα και έχω δίκιο , να καταλήξω θύτης και να πληρώνω μια ζωή την μαλακία του άλλου που πλήρωσα με ξύλο...

Οπότε απλά κουνώ το κεφάλι , του ρίχνω κανά μπινελίκι αν είμαι εκτός εαυτού και μετά φεύγω. Και ευχαριστώ που έφτασα και πάλι σπιτι ακέραιος και θα δώ την κόρη μου και τους κοντινους μου ανθρώπους.

Αν τώρα γίνει όπως ήταν με το παιδί που περιγράφηκε παραπάνω με το scooter στα διόδια, τότε μιλάμε για απειλή κατά ζωής και οχι για ατύχημα οπότε θα συμπεριφερθώ ακριβώς όπως έκανε και εκείνος.

Gandalf

BLiTzER
26/06/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Εκεί που λές "ευτυχώς , δόξα σοι ο Θεός την γλύτωσα σήμερα"

Άσε που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποια από τις 10 εντολές λέει "μην παίζεις μπουνιές".

tai
26/06/2010, 09:51
εαν εχεις τσακίσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ εναν άνθρωπο,



.........................................................



και ΞΕΡΕΙΣ οτι είναι μόνιμες η βλάβες που του έκανες,


......................................







..........................





την επόμενη φορα που θα κανεις ενα βημα προς τον "μαλακα που φταιει"







..........................................................













ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΟ!!

DimChios
26/06/2010, 09:54
αυτο το ποστακι το εχω ξεκινησει εδω και 4 ωρες! :lol: :lol:

....αυτα που λετε και απο πανω συμπληρωνει και ο Πανουργιάς και αλλοι, τα ξερω και γνωριζω καλα οτι σε εκεινες τις στιγμες η δυναμη που μπορεις να βγαλεις (τα μαχαιρια, πιστολια, λοσταρια κλπ τα θεωρω σορυ κιολας "Αδερφιστικα"! Εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις!) πολυ δυναμη απο μεσα σου! Αποτελεσμα, με μια γροθια να παει ο αλλος νοσοκομειο κι εσυ... ποιος ξερει, παντως δυσκολα σπιτι σου!

Πως ελεγχεις το θυμο και την αδρεναλινη σου ειναι το θεμα!

Εγω ειπα, οταν ζητησει τη γαμημενη τη συγνωμη τελειωνει εκει ή αλλαζει το υφος μου, λεμε δυο χαλαρες κουβεντες και γεια σας!

Οταν θελει να εχει την τελευταια λεξη, με υφος και τσαμπουκαλίδικη σταση μου ανεβαζει το αιμα περισσοτερο!
Γενικα εχω χαλαρωσει πολυ απ οταν ημουν πιο πιτσιρικας! Ισως και η αλλαγη στη δουλεια μου τελευταια να βοηθησε κι αλλο.


Εχει τυχει ομως, να αφησω και μια κατασταση "ναπαναγαμηθει" και οταν γυρισα σπιτι βαραγα τους τοιχους γροθιες! Για το γαμωτο!

Χτες βραδυ...

βγαινω απο βενζιναδικο με το παπι κοιτωντας δεξια μην ερχεται καποιος και τσουπ, απο αριστερα αναποδα, σκαει παπι πισω απο αμαξι παρκαρισμενο σφαιρατος!

"ΖΩΟΟΟΟ" του φωναζω! Τρομαξα ρε πουστη μου στο μισο μετρο ξαφνικα μπροστα μου! 12 η ωρα, γυρναγα σπίτι απο τη δουλεια...
Σταματαει, "ειπες κατι"? Ναι ρε ειπα "ΖΩΟ"!
Τσουλαει προς τα πισω το παπι και ερχεται, χαλαρος βεβαια να ζητησει το λογο! Αν ειχε ερθει με τσαμπουκα θα ειχαμε αρπαχτει!
Τι εγινε ρε μεγαλε και ζητας και το λογο?
"Καπου σε ξερω" μου λέει!
Στα παπαρια μου του λεω! Αλλαζει κατι?
"Ποιος εισαι ρε πουστη μου, γνωστος εισαι"
Μαλλον τον φωναζουν και οι φιλοι του ΖΩΟ!

Τεσπα, "και τι εγινε μου λεει, επαθες τιποτα?
Επρεπε να παθουμε δλδ ρε? Επειδη ερχεσαι αναποδα χωρις επαφη με το κοσμο? Μισο μετρο μπροστα να μουνα θα ειχαμε σαβουριαστει!
Το θεμα μου ειναι γιατι ζητας το λογο! Αφου το ξερεις οτι εκανες μαλακια, σωνει και ντε να βγεις απο πανω?
Κι οσο βεβαια ειχε το υφος του ειρωνα, τοσο ηθελα να του σπασω τα μουτρα! Κρατιομουν!
Μου πεταει κι ενα "σπιτι μου παω ρε μεγαλε, τι θες τωρα"?
Κι εγω ρε ηλιθιε, σπιτι μου παω απ τις 7 το πρωι κι εχει παει 12, μαλακα!

Οκ, κρατιομουν, δεν ηταν και τοσο σοβαρο απλα θελω να πω οτι οσο και να προσπαθω παντα ο μαλακας θα με τσιτωσει!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειμαι ο πιο ησυχος ανθρωπος και κατα βαθος ειμαι εναντια της βιας, ομως η ψυχραιμια μου δεν εχει μεγαλα ορια!
ΕΙΝΑΙ κακο το ξαναλεω

Οπως γνωριζω οτι παντα θα υπαρξει καποιος που θα στις βρεξει!
Και αν καποιος απο οσους μας εχουν εμπλακει για τον Α-Β λογο σε καυγα πει οτι δεν τις εχει φαει λεει ψεματα!

βλεπω ενα κατεβατο ποστακια και θελω να απαντησω σε ολα αλλα δε με παιρνει ο χρονος τωρα...

Τεσπα, το φαρμακο να μου πει καποιος γιατι θυμαμαι περιπτώσεις που ξεσπασα στο οχημα -υλικες δλδ ζημιες και οταν ο αλλος ειδε τα αποτελεσματα δεν μπηκε καν στη διαδικασια να ζητησει αποζημιωση γιατι καταλαβε τι θα μπορουσε να εχει παθει ο ιδιος!

Τα κιλα που ανεφερε καποιος παραπανω, μη γελιεστε, δεν παιζουν και τοσο ρολο!

:winka:

DimChios
26/06/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
εαν εχεις τσακίσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ εναν άνθρωπο,


.........................................................


και ΞΕΡΕΙΣ οτι είναι μόνιμες η βλάβες που του έκανες,


......................................

..........................

την επόμενη φορα που θα κανεις ενα βημα προς τον "μαλακα που φταιει"


..........................................................


ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΟ!!


αυτο θελω να δωσω να καταλαβουμε εν μεσω αλλων και καθως επισης αναζητω την συνταγη σας για ψυχραιμια! :lol:

Η δυναμη -το γραψα και παραπανω- που μπορει να βγει απο μεσα σου καποιες φορες ειναι τεραστια!

:winka:


ΥΓ Δεν εχω κανει ποτε προσωπικα κατι τετοιο! :wave2:

notakos600
26/06/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
εαν εχεις τσακίσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ εναν άνθρωπο,
και ΞΕΡΕΙΣ οτι είναι μόνιμες η βλάβες που του έκανες,
την επόμενη φορα που θα κανεις ενα βημα προς τον "μαλακα που φταιει"
ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΟ!!



Τελικά ο Μπρους-Λι που βλέπαμε στα θερινά σινεμά πιτσιρικάδες δεν μας έκανε και πολύ καλό να υποθέσω...

Εχετλαίος
26/06/2010, 09:58
Μια φορά που πήγα να το παίξω μάγκας μου βγάλανε κουμπούρι και έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου.
Όχι μαγκιές στο δρόμο, μάγκες. Δε λέει...
Τόπο στην οργή και φευγάτε.
:wave2:

notakos600
26/06/2010, 10:00
Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ, δεν ξέρω αν θα με πείτε κότα αλλά αν δω ότι ο άλλος ετοιμάζεται για ''παιχνίδι'' φεύγω με τις πάντες, φταίω, δεν φταίω.

DimChios
26/06/2010, 10:07
εγραψα και παραπανω οτι τα κουμπουρια, στιλετα κλπ τα θεωρω αδερφιστικα!

Αν ο αλλος το εχει και κανει την κινηση θα την κανω εννοειται!

ΟΜΩΣ, υπαρχουν πολλα "ομως"

εχω ιστορια που καποιος που μου εβγαλε κατσαβιδι 50 ποντους το πληρωσε 2 χρονια μετα αλλιως!

Και οπλο μου εχουν βγαλει ενα βραδυ χωρις να εχει γινει τιποτα πριν!
Γυφτοι, "επαιζαν"! Κι αυτοι το φυσανε ακομα κι ας εκανα την κοτα τοτε! Μονο το αμαξι μου γρατζουνισα λιγο....

χερια ρε πστ μου, χερια δεν εχετε? :lol:

McTalas
26/06/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Πως ελεγχεις το θυμο και την αδρεναλινη σου ειναι το θεμα!
αυτο εχει να κανει με την γενικοτερη συμπεριφορα σου και τον χαρακτηρα σου.
καθεσαι και σκεφτεσαι πως μια τετοια κινηση δεν εχει τιποτα καλο να σου προσφερει και εκει τελειωνει το θεμα, μετα πανε σπιτι και καντα ολα πουτανα να ξεθυμανεις (που δεν υπαρχει λογος).
Το γενικο συναισθημα θεωρω πως πιγαζει απο την αδυναμια να εκτονωνουμε την καθημερινη μας πιεση και στρες, με αποτελεσμα μια πολυ μικρη σπιθα απο ενα ακυρο γεγονος να διμηουργει μια εκρηξη και ασχημα αποτελεσματα...
Εφοσον καταφερνεις να διωχνεις απο πανω σου ολη την ενταση και το αγχος της ημερας τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μπλεχτεις σε τετοιες καταστασεις.

Tpap
26/06/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
..χερια ρε πστ μου, χερια δεν εχετε? :lol:

Είναι άχρηστα τα χέρια αν δεν έχεις μυαλό, ΜήτσΕ.

Όταν υπηρετούσα -πρίν 11 χρόνια- ένας φίλος και συνάδελφος δόκιμος, επέπληξε ένα κομμαντούλη του λόχου του, γιατί κάτι έκανε/δεν έκανε, δεν θυμάμαι καλώς.

Τον πλησίασε σχετικά ήρεμα ο νέος -κάπως σωματώδης- και του είπε εμφανώς πειραγμένος:
-''δεν θα μου μιλούσες έτσι αν δεν είχες τον βαθμό στό πέτο. Κρεμάμε τα χιτώνιά μας να μετρηθούμε αντρίκια λίγο πιό δίπλα, μακρυά απ'όλους...?

Με κοίταξε λοξά ο φίλος μου και του έγνεψα ''όχι...''

Το σκέφτηκε μιά στιγμή -ο κομμάντο μπροστά του περίμενε. -''πάμε, ρε'' του λέει.

Κρεμάσανε τις παραλλαγές και όλα γίναν πολύ γρήγορα από εκείνη την στιγμή κι έπειτα.

Ο δόκιμος χρειάστηκε μόνο μιά στιγμή -του πέρασε δύο ΠΟΛΥ γερές στο πρόσωπο, ο νέος κεραυνοβολήθηκε και κατέρευσε σαν να έπαθε εγκεφαλικό.

ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΓΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟΎΜΕΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΔΙΜΟΙΡΗΤΗΣ ΤΟΥ, ΤΟΝ ΚΤΥΠΗΣΕ.
Ο λοχαγός του δεν τον τιμώρησε, ο Δκτής όμως είχε άλλη γνώμη.

11 χρόνια μετά, ακόμη πληρώνει ο φίλος, ένα αριστερό και ένα δεξί ντιρέκτ,
μετά από πολλά στρατοδικεία, πτώση σε βαθμό δεκανέα, πολλά χρήματα, ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.


Γιατί τα γράφω..?

Γιατί πάντα έχεις έστω λίγο χρόνο να σκεφτείς. :beer:

nihristo
26/06/2010, 10:59
στο 95% των περιπτώσεων θα είμαι χαλαρός. Νομίζω είναι θέμα χαρακτήρα. Dimchios εσύ είσαι άλλου τύπου χαρακτήρας, γονιδιακό θέμα πιθανότατα, μου θυμίζεις φίλο μου που για οτιδήποτε άδικο ανεβάζει πίεση και κοκκινίζει σαν να έχει πυρετό. Δεν είναι εγωισμός δεν είναι μαγκιά είναι κατασκευαστική (δυσ)λειτουργία! :p :p :p

Μιά φορά που κινδύνεψα να σκοτωθώ από ένα φορτηγάκι που πέρασε δολοφονικό κόκκινο, μόνο τότε ήθελα να τον σκοτώσω! Ζωώδη ένστικτα επιβίωσης που μόλις είδα ότι είναι παππούς έκατσα να ηρεμήσω..


Υ.Γ έχω πολλούς φίλους μαλάκες οδηγούς που θα τους πλάκωνα στο ξύλο ευχαρίστως αν συναντιόμασταν στον δρόμο. Όμως είναι καλά παιδιά. Το ίδιο σκέφτομαι για όσους μου κάνουν μαλακίες...:beer: :beer: :beer:

katath
26/06/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
αυτο το ποστακι το εχω ξεκινησει εδω και 4 ωρες! :lol: :lol:

....αυτα που λετε και απο πανω συμπληρωνει και ο Πανουργιάς και αλλοι, τα ξερω και γνωριζω καλα οτι σε εκεινες τις στιγμες η δυναμη που μπορεις να βγαλεις (τα μαχαιρια, πιστολια, λοσταρια κλπ τα θεωρω σορυ κιολας "Αδερφιστικα"! Εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις!) πολυ δυναμη απο μεσα σου! Αποτελεσμα, με μια γροθια να παει ο αλλος νοσοκομειο κι εσυ... ποιος ξερει, παντως δυσκολα σπιτι σου!

Πως ελεγχεις το θυμο και την αδρεναλινη σου ειναι το θεμα!

Εγω ειπα, οταν ζητησει τη γαμημενη τη συγνωμη τελειωνει εκει ή αλλαζει το υφος μου, λεμε δυο χαλαρες κουβεντες και γεια σας!

Οταν θελει να εχει την τελευταια λεξη, με υφος και τσαμπουκαλίδικη σταση μου ανεβαζει το αιμα περισσοτερο!
Γενικα εχω χαλαρωσει πολυ απ οταν ημουν πιο πιτσιρικας! Ισως και η αλλαγη στη δουλεια μου τελευταια να βοηθησε κι αλλο.


Εχει τυχει ομως, να αφησω και μια κατασταση "ναπαναγαμηθει" και οταν γυρισα σπιτι βαραγα τους τοιχους γροθιες! Για το γαμωτο!

Χτες βραδυ...

βγαινω απο βενζιναδικο με το παπι κοιτωντας δεξια μην ερχεται καποιος και τσουπ, απο αριστερα αναποδα, σκαει παπι πισω απο αμαξι παρκαρισμενο σφαιρατος!

"ΖΩΟΟΟΟ" του φωναζω! Τρομαξα ρε πουστη μου στο μισο μετρο ξαφνικα μπροστα μου! 12 η ωρα, γυρναγα σπίτι απο τη δουλεια...
Σταματαει, "ειπες κατι"? Ναι ρε ειπα "ΖΩΟ"!
Τσουλαει προς τα πισω το παπι και ερχεται, χαλαρος βεβαια να ζητησει το λογο! Αν ειχε ερθει με τσαμπουκα θα ειχαμε αρπαχτει!
Τι εγινε ρε μεγαλε και ζητας και το λογο?
"Καπου σε ξερω" μου λέει!
Στα παπαρια μου του λεω! Αλλαζει κατι?
"Ποιος εισαι ρε πουστη μου, γνωστος εισαι"
Μαλλον τον φωναζουν και οι φιλοι του ΖΩΟ!

Τεσπα, "και τι εγινε μου λεει, επαθες τιποτα?
Επρεπε να παθουμε δλδ ρε? Επειδη ερχεσαι αναποδα χωρις επαφη με το κοσμο? Μισο μετρο μπροστα να μουνα θα ειχαμε σαβουριαστει!
Το θεμα μου ειναι γιατι ζητας το λογο! Αφου το ξερεις οτι εκανες μαλακια, σωνει και ντε να βγεις απο πανω?
Κι οσο βεβαια ειχε το υφος του ειρωνα, τοσο ηθελα να του σπασω τα μουτρα! Κρατιομουν!
Μου πεταει κι ενα "σπιτι μου παω ρε μεγαλε, τι θες τωρα"?
Κι εγω ρε ηλιθιε, σπιτι μου παω απ τις 7 το πρωι κι εχει παει 12, μαλακα!

Οκ, κρατιομουν, δεν ηταν και τοσο σοβαρο απλα θελω να πω οτι οσο και να προσπαθω παντα ο μαλακας θα με τσιτωσει!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειμαι ο πιο ησυχος ανθρωπος και κατα βαθος ειμαι εναντια της βιας, ομως η ψυχραιμια μου δεν εχει μεγαλα ορια!
ΕΙΝΑΙ κακο το ξαναλεω

Οπως γνωριζω οτι παντα θα υπαρξει καποιος που θα στις βρεξει!
Και αν καποιος απο οσους μας εχουν εμπλακει για τον Α-Β λογο σε καυγα πει οτι δεν τις εχει φαει λεει ψεματα!

βλεπω ενα κατεβατο ποστακια και θελω να απαντησω σε ολα αλλα δε με παιρνει ο χρονος τωρα...

Τεσπα, το φαρμακο να μου πει καποιος γιατι θυμαμαι περιπτώσεις που ξεσπασα στο οχημα -υλικες δλδ ζημιες και οταν ο αλλος ειδε τα αποτελεσματα δεν μπηκε καν στη διαδικασια να ζητησει αποζημιωση γιατι καταλαβε τι θα μπορουσε να εχει παθει ο ιδιος!

Τα κιλα που ανεφερε καποιος παραπανω, μη γελιεστε, δεν παιζουν και τοσο ρολο!

:winka:

Τα κιλά τα ανέφερα για να δηλώσω πως δεν μου αρέσει να μπλέκομαι σε καβγά, με άτομα που είναι σαν τον πατέρα μου, ή τον παππού μου πχ εξωτερικά. Δεν θα μου άρεσε να έρθει μια μέρα στο σπίτι ο πατέρας μου με μαυρισμένο μάτι, επειδή κάποιος θεώρησαι πως έκανε ένα οδηγικό λάθος, το οποίο πολύ πιθανόν να το έχει κάνει πράγματι. Αλλά δεν μπορώ να χτυπήσω έναν 50χρονο, απλά επειδή κόντεψε να με χτυπήσει. ο τρόπος είναι αυτός που με τρελαίνει και η ειρωνία. Λάθη όλοι μας κάνουμε και τα προβλήματα και τις παρεξηγήσεις καλό είναι να τις λύνουμε και κουβέντα.

Madkefalonian
26/06/2010, 13:26
Αμα μου τυχει ειμαι κοτα λυρατη.Ειδα μπροστα μου δυο Ι.Χ.ιδες να βγαινουν εξω και ο ενας να σπαει στεγνα το γονατο του αλλου!!!
Απο τοτε κοτα λυρατη και ουτε μαγκιες ουτε βρισιες.Καλυτερα να με περασουν για αδερφη οι τριγυρω παρα να γυρισω σπιτι μειον ενα ποδι ,χερ,ματι κ.τ.λ


Το πολυ πολυ να κουνησω επιδεικτικα το κεφαλι.

JAD
26/06/2010, 14:12
Το σοκ του να χτυπήσεις κάποιον, έστω και αν έχεις ΟΛΑ τα δίκια με το μέρος σου, έστω και αν...αν... κλπ, είναι ΠΟΛΥ ισχυρό.... έτυχε κάποτε, και λόγω του νεαρού της ηλικίας τότε, λόγω γνώσεων όπως είπε και ο Gandalf, εξάρθωσα αγκώνα από ένα τύπο που μου επιτέθηκε....
Το μετάνοιωσα τα επόμενα sec.... του ζήτησα 100 φορές συγνώμη, κλπ....ευτυχώς έμεινε εκεί το πράγμα.

Από τότε προσπαθώ να μην προκαλώ την τύχη μου, οδηγώ σχετικά αμυντικά και πάντα προσπαθώ να προβλέπω(όσο μπορώ) την μλκια που θα κάνει ο οποιοσδήποτε...

Συμφωνώ 1000% με όσα είπε ο Tai πιο πάνω....σκεφτείτε το παίδες πριν το παίξετε..... Chuck Norris......:lol: :lol:

desklit
26/06/2010, 14:47
άμα θα βρεθείς στη θέση αυτού που τρώει το ξύλο τότε θα τα αναθεωρήσεις όλα .. :lol:

στα 18 μου, με το παπί με έναν φίλο, μας έκλεισε ένα xt και κοντέψαε να πέσουμε.Τον βρίζω λοιπόν τον τύπο, το ακούει και με σκουντάει ο φίλος μου από πίσω λέγοντας μου χαρακτηριστικά: "μαλάκα έρχονται!".

το τι κουτουλίδι και μπουνίδι φάγαμε ακόμα το θυμάμαι...:rotflmao:
από τότε λέω δε γ@μιέται αφού δε πέσαμε όλα καλά.

ΕΤΣΙ θα μάθεις να διαχειρίζεσαι το θυμό σου.άμα θα πας καμμιά μέρα πρισμένος και μόλις ξαπλώσεις πεις το πρώτο "ωωωχχ τι το ήθελα ο μαλάκας να τον βρίσω"

benny
26/06/2010, 15:06
Dimchio δεν σε ξερω, αλλα μια συμβουλη που λειτουργει σ εμενα, εκτονωνει το σωμα μου και με ισορροπει γενικα( λεμε τωρα) ειναι η γυμναστικη. ειλικρινα οποιος αθλειται πιστευω μπορει να στο επιβεβαιωσει. δεν κανω πρωταθλητισμο αλλα δεν εχω σταματησει ποτε να αθλουμαι για μεγαλο χρονικο διαστημα.οχι τοσο για την φυσικη κατασταση αλλα γιατι καθε φορα που σταματαω αποδιοργανωνομαι.το σωμα πρεπει να εκτονωνεται και ο καλυτερος τροπος ειναι ενα αθλημα.οπως τα λες προτιμησε ατομικο.κολυμβηση,τρεξιμο ειναι ιδανικα.και επισης πιο ευκολα και ευελικτα στο να τα ενταξεις στην καθημερινοτητα σου, που απ οτι καταλαβαινω ειναι απαιτητικη, οπως των πεισσοτερων .μετα απο ενα σημειο η αθληση ειναι τροπος ζωης.θα δεις οτι θα βρισκεις χρονο .οχι υπερβολικα πραγματα.δεν χρειαζεται.
να αθλεισαι οσο νομιζεις οτι σου χρειαζεται. ισως ετσι δεις διαφορες στον τροπο που διαχειριζεσαι τα νευρα και το θυμο σου.
γενικα καλο ειναι αν καπου πρεπει να ριξουμε ευθυνες, να προτιμησουμε τον εαυτο μας.
καλη τυχη!


υ.γ1 οι ιστοριες με περιμετεια και ξυλικι δεν εχουν τελειωμο.εννοειται οτι παντα καποιος τις δινει και καποιος τις τρωει.απλα πραγματα.

υ.γ2 κανα μπουνιδι ελεγχομενο με κανα φιλαρακι δεν ειναι κακη ιδεα.να βλεπετε και τι ψαρια πιανεται ρε σπουργιταμπουρες!κι αυτο γυμναστικη ειναι :lol:


:wave2:

the who
26/06/2010, 15:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
[B]...
Εχω αναρωτηθεί πολλές φορές και μερικές μάλιστα προβληματίζομαι όταν βλέπω ή διαβάζω αντιδράσεις διαφορετικές από τις δικές μου.
Καθε ανθρωπος όμως ειναι διαφορετικός και ασφαλώς αντιδρά διαφορετικά.


Στο θέμα μας!

1.Πόσο δύσκολο είναι να κρατήσει κάποιος την ψυχραιμία του σε μια δύσκολη?
2.Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "α στο διάολο, φεύγω να μην έχουμε άλλα"!
3.Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "κατεβαίνω κάτω και του σπάω τα κόκκαλα"!
4.Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να μήν υπολογίσεις τις δυνάμεις σου και να τον αφήσεις στον τόπο?
5.Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι απλώς να κανεις ΕΣΥ το μαλακα ενω δε φταίς?

6.Ποσο εν τέλει λεπτή είναι η γραμμή να περάσεις σε αυτό που λέμε "θόλωσε το μυαλό"!

1.Αρκετα
2.Piece of cake
3.Piece of cake too
4.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ
5.Απο ευκολο εως πολυ δυσκολο(αλλα οχι ακατορθωτο)
6.Οσο και να δολοφονησεις καποιον

:winka:

the who
26/06/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
Dimchio δεν σε ξερω, αλλα μια συμβουλη που λειτουργει σ εμενα, εκτονωνει το σωμα μου και με ισορροπει γενικα( λεμε τωρα) ειναι η γυμναστικη. ειλικρινα οποιος αθλειται πιστευω μπορει να στο επιβεβαιωσει. δεν κανω πρωταθλητισμο αλλα δεν εχω σταματησει ποτε να αθλουμαι για μεγαλο χρονικο διαστημα.οχι τοσο για την φυσικη κατασταση αλλα γιατι καθε φορα που σταματαω αποδιοργανωνομαι.το σωμα πρεπει να εκτονωνεται και ο καλυτερος τροπος ειναι ενα αθλημα.οπως τα λες προτιμησε ατομικο.κολυμβηση,τρεξιμο ειναι ιδανικα.και επισης πιο ευκολα και ευελικτα στο να τα ενταξεις στην καθημερινοτητα σου, που απ οτι καταλαβαινω ειναι απαιτητικη, οπως των πεισσοτερων .μετα απο ενα σημειο η αθληση ειναι τροπος ζωης.θα δεις οτι θα βρισκεις χρονο .οχι υπερβολικα πραγματα.δεν χρειαζεται.
να αθλεισαι οσο νομιζεις οτι σου χρειαζεται.

καλη τυχη!


υ.γ1 οι ιστοριες με περιμετεια και ξυλικι δεν εχουν τελειωμο.εννοειται οτι παντα καποιος τις δινει και καποιος τις τρωει.απλα πραγματα.

υ.γ2 κανα μπουνιδι ελεγχομενο με κανα φιλαρακι δεν ειναι κακη ιδεα.να βλεπετε και τι ψαρια πιανεται ρε σπουργιταμπουρες!κι αυτο γυμναστικη ειναι :lol:


:wave2:


Η γυμναστικη δεν κανει για τον Χιο.Σεξ πρεπει να κανει αλλα στην ηλικια του... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

caesarsk
26/06/2010, 15:14
Μητσο στο εχω ξαναπει ρε φιλε...




Χ
Α
Λ
Α
Ρ
Ω
Σ
Ε


...

granazi
26/06/2010, 15:16
αν και μαλλον spam δεν κρατιεμαι θα το ψραψω :smokin:
στις αντροπαρεες οταν ερθει η κουβεντα για καυγα ολοι εχουμε ριξει ξυλο αλλα δεν εχει φαει κανεις :rotflmao:
επισης ολοι πηδανε παρανομα αλλα κερατας δεν ειναι κανεις :rotflmao:
ειμαστε απιστευτοι λεμε :beer:

ενας ενας να βαρατε να τις μετραω :smokin:

harris_x
26/06/2010, 15:22
Νομίζω πως τα πάντα θα ήταν καλύτερα αν αντί για το απέναντι όχημα βλέπαμε τον απέναντι άνθρωπο, ο οποίος αν βλέπει και αυτός με τα ίδια μάτια, μάλλον συγνώμη θα ζητήσει για τη μλκια του ή αν αυτή είναι δικιά σου/μου, θα είναι έτοιμος να τη δεχθεί και να βοηθήσει στην εύρεση της λύσης.

Θεωρώ πως αν αντιμετωπίζαμε τις καταστάσεις με αυτό τον τρόπο όλα θα ήταν καλύτερα εκεί έξω.

Αμφίσημος
26/06/2010, 18:49
Για χαραντάν.
Στον αντίποδα τώρα κατεβαίναμε με το scooter ενος φίλου (εγώ συνοδηγός) την Πανεπιστημίου όταν μαύρο Golf ψιλοσφηνιάζει οχι κάτι ακραίο βέβαια. Ο Τάσος (ο φίλος μου) κατευθείαν χριστοκάντηλα, κωλοδάχτυλα κτλ. Ξεκινάνε ψιλομανούρα καθ'οδόν, ξεκόλλα ρε συ Τασούλη εγω, με τα πολλά ανοίγουμε και χανόμαστε προς Ομόνοια.
Τσακ όμως μιας και δεν είχε κίνηση μας πλευρίζει το Golf στα φανάρια (κόκκινο) και κατεβαίνει ντουλαπάτος και κατακόκκινος απο τα νεύρα ενα γομάρι άλλο πράμα. (άλλος ενας λόγος που χρειάζεται το κρανάκι) Να βλέπατε τον Τασούλη πως μαράζωσε..Είμαι σίγουρος πως αν δε με ντρεπότανε θα εξαφανιζότανε εν ψυχρώ.
Με τα πολλά πλησιάζει ο Conan και αρχίζει με μπουνίδια στο μηχανάκι να ζητάει το λόγο απο τον Τάσο. (δεν έσπασε τίποτα). Ο Τάσος αμίλητος, ακίνητος και όλα τα 'α' τα στερητικά. Εγω τον απωθούσα γλυκά και πολιτισμένα περιμένοντας το πράσινο φανάρι το οποίο αργούσε χαρακτηριστικά.
Μαζεύεται λαός, το φανάρι πράσινο ο Τάσος κόκκαλο. Με τα πολλά ξεκινάμε αμίλητοι και μετά απο κανά χιλιόμετρο μου λέει: Καλά ε; Έχε χάρη που πάμε αεροδρόμιο και βιάζομαι αλλιώς...
Τράβα ρε Τάσο παίξε παραπέρα...
Η βία ανακυκλώνεται...

nihristo
26/06/2010, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
.... Ο Τάσος αμίλητος, ακίνητος και όλα τα 'α' τα στερητικά... πράσινο φανάρι το οποίο αργούσε χαρακτηριστικά.
....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

menelaos46
26/06/2010, 19:17
Ρε παιδια εγω ειμαι πολυ ηρεμος γενικα.
Τα διαβαζω ολα αυτα που γραφετε και συνειδητοποιω οτι ως τα 26 μου τωρα δεν εχω τσακωθει με κανεναν στο δρομο ποτε...
Μηπως να το κοιταξω???

Τις προαλες ημουν στο παγκρατι σε ενα στενο και στριβω σε αλλο... απο το οποιο βγαινει αναποδα μηχανακι, εγω κοιταγα απο την αλλη οπως ειναι φυσικο και πεφτω απο μπροστινο με το παπι.
Μου λεει ο τυπος -εγω φταιω ε??
Του λεω -ναι εσυ φταις...
Μαζευω το παπι και φευγω...


Εχω πατησει μπινελικια μεσα μου αλλα ως εκει...

antsoar
27/06/2010, 17:31
Τσαντίζομε, Βρίζω, Κορνάρω, Φωνάζω :a017: :a023: :a52:

Όταν ο άλλος βάζει σε κίνδυνο την ζωή μου.

Αλλά ως εκεί, δεν είναι αρκετός λόγος για να κάνω κακό σε κάποιον.

Στα 22 χρόνια που είμαι στο δρόμο (με πάρα πολλα χλμ) μόνο μια φορά

χρειάστηκα βία για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου

konsttanttinos
27/06/2010, 17:59
Οι παλιοι λενε : Αν κανεις φασαρια στον δρομο ετοιμασε δυο γουρνες.

Oλοι μας εκνευριζομαστε.
Τελευταιο μου ''κατορθωμα'' ηταν να κατεβασω το τζαμι της πορτας του οδηγου για να βουτηξω τον μπαρμπα που απλα με εγραψε στα @@ και αποφασισε οτι πρεπει ή να τεσταρω τα brembo ή να μου κανει συντροφια - στην καλυτερη - η Φωτεινη μου στην εντατικη.
Το μετανιωσα μετα απο μισο πακετο lucky strike...δεν αξιζε τοσο αγχος.Τα φρενα δουλεψαν.

Υπαρχουν κακες μερες για ολους μας, που οταν μας τυχει κατι τετοιο τοτε η σταγονα ξεχυλιζει το ποτηρι.Δεν μπορεις να προβλεψεις τι θα κανεις σε εκεινη την δεδομενη στιγμη.Γι'αυτο και τα δικαστηρια αναγνωριζουν τον ''εν βρασμω ψυχης''.

Καλο ειμαι να εφαρμοζουμε εναν κανονα σταρχιδισμου, εφοσον γλιτωσουμε βεβαια απο την στουκα.Αυτο ομως θελει πολλες βαθιες ανασες, και καποια χαλαρωτικη σκεψη...ενα ''ουφ γλιτωσαμε και σημερα..παω να κανω μια αγκαλια το μωρο μου..''

Παιδια ψυχραιμια, αλλα επειδη ειμαστε ανθρωποι και εχουμε αδυναμιες ας προσπαθησουμε τουλαχιστον μην κανουμε μεγαλυτερη ζημια απο αυτη που αποφυγαμε....γιατι τοτε θα χασουμε και το δικιο μας.

Pardalotzatziki
27/06/2010, 18:29
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις να αποφυγεις το ατυχημα...
Αν βγεις ακεραιος απο μια παραλιγο συγκρουση, πες μια χαρα ειμαι και φυγε...

Εκει πρεπει να εισαι συγκεντρωμενος...ριξε καμια μουτζα, βρισε αλλα οχι και να πιαστεις στα χερια....

Δεν ειμαστε αγριανθρωποι....ουτε πεφτουμε στο επιπεδο των αλλων.....μεχρι βρισιμο και φευγεις...

Προσωπικα δεν εχω μαλλωσει με κανεναν ποτε...και δεν ξερω αν θα μπορεσω να ριξω ή αν θα τις φαω....αλλα δεν το ψαχνω κιολας...

Εχω βρισει, εχω μουτζωσει....πειτε με και φλωρο, δεν ειναι στο αιμα μου να πλακωθω στις μαπες..

Αλλοι ψαχνονται και οσο περνανε τα χρονια πολυ φοβαμαι οτι οι ανθρωποι θα θελουν καπου να ξεσπασουν (ηδη ομαδες δινουν ραντεβου για ξυλο στα παρκα)...
Ποτε δεν ξερεις ποιον εχεις μπροστα σου..οι ιστοριες που αναφερθηκαν το αποδυκνειουν

Σε παραλιακο δρομο βρεθηκα μπροστα σε συρματοσχοινο απο βαρκα....ο τυπος το τεντωσε οταν περνουσα...σταματησα μισο μετρο πριν την τουμπα...διαμαρτυρομαι και ο μαγκας ο Ελλην προτασει το στηθος και λεει " τι θες ρε"? Αληθεια σας λεω, αν ηξερα καποια πολεμικη τεχνη και οι πιθανοτητες ηταν υπερ μου, θα τον πλακωνα.....Βεβαια θα μπορουσα να τον κουτουλησω, αλλα ηταν καινουργιο το NOLAN...300 euro ειναι αυτα...

Τον γραφω στα ............. μου τον κωλοχωριατη.....

Δημητρη....φυγε και αν θες να ξεσπασεις πηγαινε και παιξε drums.....

dirtbird
28/06/2010, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...
χερια ρε πστ μου, χερια δεν εχετε? :lol:

Δεν έχουν Μήτσο μου, δεν έχουν.....


Μόνο εγώ σε καταλαβαίνω.....


























:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


202490

dirtbird
28/06/2010, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Τ....

Δημητρη....φυγε και αν θες να ξεσπασεις πηγαινε και παιξε drums.....

Φίλε αυτό το λες γιατί μάλλον δεν έχεις φάει μπαγκέτα στο μάτι από παρακουρδισμένο τομ..... :bigcry: :bigcry: :lol: :lol:

soter3gm
28/06/2010, 02:50
Θα ξαναπώ μια ιστορία από τα παλιά και θα την ενώσω με το σήμερα για να δείτε πόσο αλλού είναι το θέμα.
Όταν πρωτομάθαινα τη ζωή σε 4κύλινδρο γνωρίστηκα με μια παρέα όπου πήγαιναν "τάπα" πάντα και παντού μέχρι να μάθω να τους ακολουθώ έκανα διάφορες μαλακίες με αποτέλεσμα να γλυτώνω στο παρά τσακ, σε μια από της συζήτησης που έκανα ήταν παρόν και ο πατέρας ενός από τη παρέα μου είπε την εξής κουβέντα "Παλικάρι μου όταν καβαλάς, ότι και να καβαλάς, θα τα παίρνεις όλα μαζί σου πλην ενός, του εγωισμού σου αυτό θα σε κάνει να επιβιώσεις". Σημειωτέων είναι πως ο Παππούς αυτός ήταν 40 χρόνια στο τιμόνι, σε κάτι μαγκίρια από αυτά με το μηχανικό τιμόνι και το μοτέρ μέσα στη καμπίνα (όσοι είσαστε κάποιας ηλικίας φαντάζομαι θα τα θυμόσαστε) και πως σε ένα ατύχημα δεν φταίει μόνο ο ένας έχει και το "θύμα" την ευθύνη του, λίγο αλλά την έχει, (μόνο στο ηθικό κομμάτι όχι στο ποινικό)
Πέρασε ο καιρός, και όπως κάθε άνθρωπος, έπιασα δουλειά οδηγός και εγώ, τον πρώτο καιρό τσακωνόμουν κάθε μέρα πήγαινα στην οικογένεια με τα νεύρα τεντωμένα, δεν μιλιόμουν,
Ώσπου το φιλοσόφησα, και "είπα" αν κάθε μέρα είσαι έτσι στο τέλος θα είσαι στο Δαφνί και άνεργος, η στη φυλακή για κάποιον μαλάκα που, χώρισε -απολύθηκε - κερατώθηκε- δεν το κάθισε- δεν πέτυχε δεν -δεν δεν.Μετά είπα τόσοι και τόσοι ταρίφες κάθε μέρα γράφουν από 200 έως 500 κλμ την ημέρα τι κάνουν για να είναι ήρεμοι ? η απάντηση ήρθε από έναν παλιό ταρίφα ..."κοιτάμε να μην παίσει κανένας πάνω μας και βρισκόμαστε σε "νιρβάνα" κάθε μέρα.
Έτσι όταν κοίταγα τον "κώλο" μου δεν με ένοιαζε τίποτε άλλο δεν πά να έβγαινε από στοπ ? του έδινα προτεραιότητα και ας μην είχε. ήθελε να τρέξει του έδινα χώρο , τι ήθελε ο κάθε ένας του το "έδινα".
Κρατούσα αποστάσεις αρκετά μεγάλες ενώ πριν αν κοιτούσα θα έβλεπα το βρακί του μπροστινού.
Οδηγούσα πολύ ποιο ήρεμα και με ασφάλεια,
ώσπου, ξαφνικά και ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν. όλοι οι μαλάκες του δρόμου δεν τους ξαναείδα ποτέ, μόνο όταν με έπιανε για λίγο το εγωιστικό μου τους ξαναέβλεπα, και αυτό για λίγο.

Μετά από όλα αυτά που σας "είπα" φαντάζομαι θα δόθηκαν οι απαντήσεις στο αν μπορείς να συγκρατηθείς και να μην γίνει το κακό. η για σένα η για τον άλλο που έχεις μπροστά σου.

Gandalf dr685sm
28/06/2010, 04:08
@soter3gm........................ +1000000000000000000000000000... ειδικά στο θέμα οδηγικός εγωισμός που είναι το 90% των αιτιών ατυχήματος.


Καλο ειμαι να εφαρμοζουμε εναν κανονα σταρχιδισμου, εφοσον γλιτωσουμε βεβαια απο την στουκα.Αυτο ομως θελει πολλες βαθιες ανασες, και καποια χαλαρωτικη σκεψη...ενα ''ουφ γλιτωσαμε και σημερα..παω να κανω μια αγκαλια το μωρο μου..''

konsttanttinos .........+100000000000000000000..... αυτό κάνω προσωπικά. Σκέψη της κόρης μου και φύγαμε αφού ειμαστε ακέραιοι.

Gandalf

Gallos
28/06/2010, 04:36
Ο πατέρας μου λέει''δεν τελειώνουν, παρακάτω έχει άλλον''. Οπότε και εγώ πλέον συνεχίζω ήρεμα, άντε κάνα κωλοχερο, αν και είναι ευχή για μερικούς:D ψυχραιμία μάγκες:)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

TROOPER
28/06/2010, 06:42
ποτε βαλανε ιντερνετ στα κρατητηρια?

:look: :lol: :lol:

PortisHead
28/06/2010, 06:44
Ολοι λετε για το τι θα κανατε ή τι δεν θα κανατε την δεδομενη χρονικη στιγμη.
Λες και ο χρονος μετα το συμβαν θα παγωσει.
Λες και οταν ληξει η "φαση" με εναν νικητη κιεναν χαμενο , η ταμπελα του γηπεδου θα γραψει το σκορ και ολοι θα πανε σπιτι τους.

Εγω προσωπικα , ποτε δεν εχω μπλεξει σε καυγα στο δρομο.
Υπηρχαν 100δες περιπτωσεις που θα μπορουσα να ειχα μπλεξει.
Αρκετες φορες , εφυγα , ενω με βρισαν και δεν εφταιγα.
Αλλες τοσες εγω φυγει , χωρις ουτε καν να βρισω , ενω κοντεψαν να με σκοτώσουν.
Δειλία ? Ψυχραιμια ? Ιπποτισμος ? Οχι ακριβως.
Απλα ξερω τον εαυτο μου , και ξερω πως αν χρειαστει να μπλεξω σε καυγα θα ειναι σιγουρα επειδη θα με εχουν προκαλεσει ή θα εχει κινδυνευσει η σωματικη μου ακεραιοτητα απο επιθεση.
Απο κει και περα θα την παω πολυ μακρυα τη βαλιτσα.
Δεν θα τελειωνε ποτε για μενα μια τετοια φαση ,ετσι απλα , στο δρομο.
Και επειδη ξερω , οτι κατι τετοιο , θα το εκανα "σκοπο ζωης" , αποφευγω οποιοδηποτε confrontation.

Η αληθεια ειναι οτι βασανιζεσαι για 1-2 μερες....αλλα μετα το ξεχνας και η ζωη συνεχιζεται.

vangelis 64
28/06/2010, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
Τα ρέστα μου μεγάλε.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

reinmeister
28/06/2010, 06:57
εγω,εδω και πολλα χρονια πλεον,αυστηρα και μονον την κοτα...στην χειροτερη να κοιταξω κι αυτο χωρις τσαμπουκα...

το μετα,επισης δεν με ενοχλει,μια και δεν εχω κατι να αποδειξω στον εαυτο μου...

DUKASII
28/06/2010, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω,εδω και πολλα χρονια πλεον,αυστηρα και μονον την κοτα...στην χειροτερη να κοιταξω κι αυτο χωρις τσαμπουκα...

το μετα,επισης δεν με ενοχλει,μια και δεν εχω κατι να αποδειξω στον εαυτο μου...
+Ολα μονο που μετα παω σπιτι και τον παιζω μια δυνατα να μου περασει..:bawl: :lol: :rotflmao:

bentouza
28/06/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
+Ολα μονο που μετα παω σπιτι και τον παιζω μια δυνατα να μου περασει..:bawl: :lol: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
28/06/2010, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
+Ολα μονο που μετα παω σπιτι και τον παιζω μια δυνατα να μου περασει..:bawl: :lol: :rotflmao:

τι μλκς :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

(κυριολεκτικά :bawl: )

Ζεύκας
28/06/2010, 08:12
1.Όσοι λένε "φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ", ας πάνε στο κοσμοπόλιταν να μιλήσουν για σερβιέτες και ζαρτιέρες.

2.Έχεις δίκιο? του το λες με ευγένεια. Για να σου βγάλει όπλο ο άλλος σε αυτή την περίπτωση είναι ακρότης ακροτήτων.

3.Δεν βρίσκεις το δίκιο σου? σε έβρισε, σε χτύπησε, σου προκάλεσε ζημιά? Υπάρχουν τρόποι να βρεις το δίκιο σου.
Έξυπνος και υπομονετικός να είσαι.


Τώρα, οι χριστοπαναγίες και τα μπουνίδια είναι για τους μαλάκες.

Gi_4ce
28/06/2010, 08:13
Εγω μια μερα εβρισα εναν και ανοιξε το ντουλαπακι και εβγαλε ενα γκάνι ΝΑ με το συμαθειο.

"-Προσεχε σε ποιον μιλας ετσι" μου ειπε.

Ε, απο εκεινη τη στιγμή σταματησα να βριζω στον δρομο. Εφ'οσον δεν εγινε τπτ και βγηκαμε ολοι σωοι, τι να ασχολεισαι...

Κοτα λειρατη. Μια χαρα ειμαι.

Ilief
18/09/2010, 18:42
Πανω στο θεμα πιστευω οτι περασανε τα χρονια που οι διαφορες λυνονταν με ξυλο και μετα τερμα. Πλεον η καθε κουτση, κουλη, ή μετακλιμακτηριακη Μαρια μπορει να βρει κουμπουρι με 50 και 100 ευρω, ποσο μαλλον για λωστους μαχαιρια κλπ. Οταν τσακωνεσαι στο δρομο ειναι σα να πηγαινεις σε μπουρδελο. Ειτε θα γαμησεις ειτε θα σε γαμησουνε :D Σπανια παιζουν μετριες καταστασεις τυπου κατεβα κατω ελα να σε γαμησω θα σου σπασω τα κοκκαλα κλπ, μονο βρισιδια δηλαδη και αυτα ειναι για κοτοπουλα. Αμα θες να το παιξεις νταβατζης κατεβα και σαπισε τον! Τα λογια, τα ψευτονταβατζιλικια και τα ''βριζω και γκαζωνω'' ειναι για τα KFC (μακρια παρεπιπτοντως). Και μιλαω παντα με την δικη μου οπτικη γωνια. Αν δεν συνεβη κατι ακραιο, αξιζει να εμπλακεις σε καυγα για να απαδειξεις ποσο γαμιας εισαι, με κινδυνο (οπως προειπαν καποιοι εδω) να μην πας σπιτακι σου, η να πας μη αρτιμελης; Εγω με αυτοκινητα και μηχανες και γενικα στο δρομο αν δεν ξερω τι φρουτο ειναι ο αλλος δεν ασχολουμαι για κανενα λογο, ειμαι και ηρεμο ατομο γενικα και προσπαθω να αντιμετωπιζω με χαβαλε μερικες καταστασεις, πχ ο ταριφας που παει να περασει απο μεσα μου για να αλλαξει λωριδα χωρις φλας, δεν καθομαι να πιαστω αν δεν εχω κινδυνεψει πολυ, κορνες και φωτα δοξα το Θεο εχουμε, οποτε ενα ειρωνικο σχολιο για την οραση ή την ηλικια του ή για την σεξουαλικη του ζωη ή ή ή ή, στο φαναρι ποτε δεν το κρατησα μεσα μου:D Αν δεν κινδυνευω εγω ή καποιο φιλικο ή συγγενικο προσωπο δεν ασχολουμαι καθολου, και οταν λεω καθολου δεν εννοω οτι κοιταω περιεργα και με υφακι, εννοω δεν ασχολουμαι. Ετσι κι αλλιως τα αθληματα, οι πολεμικες τεχνες και οι αγωνες βοηθανε αρκετα στο να μην εχεις αποθημενα για ξυλο με την πρωτη ευκαιρια! Γιατι οκ, θα ριξεις, αλλα σιγουρα αν το παιζεις κατοικος της Γαμαουα θα φας και παρα πολυ, και ευχομαι σε ολους τους θερμοκεφαλους εντος και εκτος φορουμ να μην φανε κατι παραπανω απο ξυλο, και να αναθεωρησουν τη λογικη τους για τους τσαμπουκαδες στο δρομο για να ειναι ολοι καλα και αρτιμελεις. Δεν αξιζει να χαλιεστε για μαλακιες ρε αδερφια, αμα ο αλλος ειναι ηλιθιος και εχει αδειασει ενα φορτηγο στοκο Duro stick μεσα στο κεφαλι του τι ακρη να βγαλεις μαζι του; Εγω εκει λεω ναι ναι ενταξει φιλαρακι εχεις απολυτο δικιο σηκωνομαι φευγω και ολα καλα. Στο κατω κατω εσυ ελεγχεις το μυαλο σου, αν ψαχνεσαι για τσαμπουκαδες θα τους βρεις, αν εισαι ηρεμος και αντιμετωπιζεις τα πραγματα με εξυπναδα κερδισμενος θα βγεις! Τι να πω, μακαρι να μπορουσαμε να πλακονωμαστε με τον καθε μαλακα στο δρομο και να εληγε εκει το θεμα, θα χαιρομουν ιδιαιτερα, δυστυχως ομως δεν ειναι εστι και γι'αυτο προσοχη! Κυκλοφορουν καθε λογης μουρλαμενοι και αυτος ειναι και ο λογος που πρεπει να κρατηθει κανεις, δεν ξερεις ποτε η τρελα του αλλου απο τι αντικειμενο συνοδευεται:look: Γι'αυτο προσοχη!

Υ.Γ Αν η κατασταση φτασει στο απροχωρητο και ο αλλος ορμηξει εκει ποτε κοτεμα! Στρατηγικο ξυλο και νευρο!:a26: :a26: :a26: :a26: :rotflmao:

ducpilot
18/09/2010, 19:19
Παλια δεκαετια 80 δεν αφηνα τπτ να πεσει κατω,ειχα ριξει ειχα αρπαξει ατερμονη κατασταση,περνοντας τα χρονια ειδα αυτο που λενε και καποια παλικαριααπο πανω δεν εχει νοημα ναι σε πνιγει το δικιο και ο εγωισμος αλλα κανω 50 χιλιομετρα την ημερα για την δουλεια ε αν πλακωνομουν με τον καθενα που πεταγοταν παπαρια δουλεια θα εκανα.Για αυτο χαλαρα εχουμε πολλα στο κεφαλι μας τελευταια.Περιστατικο και τελειωνω,Κωλωνακι μου βγαινει τυπος του λεω που πας ρε μαλακα με απολογητικο υφος ο τυπας στον Μητσο μου λεει,κλασαμε στα γελια και φυγαμε αμφοτεροι.Χαλαρα παιδες χαρειτε την ζωη,τα παιδια σας τους δικουσας γενικως δεν αξιζει για μια στιγμη να κλεισεις το σπιτι σου.:beer:

John Steed
19/09/2010, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducpilot
...στον Μητσο...


:rotflmao: :lol: :lol:

Καλό επίσης είναι να σκεφτόμαστε ότι εφ'όσων είμαστε μέλη μίας κοινωνίας, τον νόμο της ζούγκλας να τον αφήσουμε στην άκρη. Το ότι κάποιος είναι δυνατότερος δεν του δίνει το δικαίωμα να επιβάλλει το "δίκιο" του σε κάποιον αδύναμο.

Επίσης, να θυμάστε πως είναι καλύτερο να αδικείσαι παρά να αδικείς... Και να δίνετε τόπο στην οργή.

Να προσπαθείτε να φτάσετε σε μια ανώτερη κατάσταση, όπου αυτά να μην σας ακουμπάνε. Ούτως ή άλλως συμβαίνουν τόσα μέσα στην καθημερινότητά μας, αν δίναμε σημασία θα ήμασταν πίσω από κάγκελα, φυλακής ή ψυχιατρείου.

Όποιος έχει anger management issues, καλύτερα να ζητήσει ψυχολογική υποστήριξη, θα κερδίσει πολλά από αυτή την κίνηση και δεν είναι κάτι κακό να πάει κανείς σε έναν επαγγελματία ο οποίος θα τον βοηθήσει να αποκτήσει τον έλεγχο της ζωής του και να μην είναι πλέον έρμαιο των συναισθημάτων του....

moutoulos
19/09/2010, 09:39
Παιδιά προσωπικά έχω αποδεχθεί το "μαλάκες υπάρχουν πολλοί", που σημαίνει οτι αλίμονο αν κάθεσαι και ασχολείσαι μ'αυτούς.
Πέρα απο αυτό, δεν βλέπω και τον λόγο να ασχοληθώ, επειδή παρατηρώ οτι στο κόσμο γενικά (οδηγούς ειδικά) κυριαρχεί μια
"λογική παραλογία", που έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορείς να συνεννοηθείς ...

ΠΧ. Πάτρα, περίπου πριν κάνα διμήνο ...

Ήμουν σε φανάρι περιμένοντας να ανάψει (Γούναρη πριν την πλατεία Μαρούδα, στο πρώτο φανάρι, με κατεύθυνση Αγ.Ανδρέα).
Αφού ανάβει (κρατάω 2-3 sec, και ξεκινάω, πάντα το κάνω) βλέπω με την άκρη του ματιού μου ένα μαυροκούτι (Nissan Navara)
να έρχεται απο την αριστερό κάθετο που ενώνει την Γούναρη με την Γερμανού (πέρασε με βαθύ κόκκινο), φρενάρισα γιατί με
την φόρα που τον είδα να'ρχεται φαντάστηκα θα με μαζεύψει. Στο επόμενο φανάρι (100 μέτρα πιο κάτω, ακριβώς στην πλατεία
Μαρούδα), τον πλησιάζω, και του λέω:

Δεν είναι ντροπή να σταματήσεις στο κόκκινο.

Ε τι ήταν να το το πω ..., έγινε έξαλλος, με βρίζει, να "περνάω μόλις ανάβει το πράσινο" και οχι νωρίτερα μου λέει
η γυναίκα του να φωνάζει σε αυτόν, και το παιδάκι πίσω (Διπλοκάμπινο), να απορεί ...

Ειλικρινά άρχισα να χάνω την ψυχραιμία μου, και ίσως αν δεν ήταν μέσα γυναίκα και παιδί, να του έχωνα κριαριά με το κράνος ...

Ξαφνικά όμως χωρίς εξήγηση άναψε πράσινο και έφυγα γιατί είδα οτι είναι περιττό να ασχοληθώ με κάποιον που είναι
μέσα στην "λογική παραλογία", που ανέφερα παραπάνω ...

Γενικά πάντως δεν ασχολούμαι, μιας και δεν αξίζει να χαλιέσαι για το κάθε παπάρα ... :beer:

John Steed
19/09/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
κυριαρχεί μια
"λογική παραλογία", που έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορείς να συνεννοηθείς ...


:a013:

DrEvil
19/09/2010, 12:29
"Level of paranoia".

Όσο πιο ψηλά έχεις τον πήχυ σε αυτόν τον τομέα, τόσο περισσότερο κάθεσαι να ασχολήσαι με "τσαμπουκάδες του δρόμου".

Το έχω κάνει. Το έχω πληρώσει πανάκριβα (όσοι με γνωρίζουν ή έστω με έχουν δει, γνωρίζουν σε τι αναφέρομαι).
Άνθρωπο δεν έκανα κανένα.

Αν μπουκάρει κάποιος στο σπίτι μου, θα υπερασπιστώ την οικογένιά μου με νύχια και δόντια.
Αν με κλείσει, βρίσει, απειλήσει, κτλ κάποιος στον δρόμο, απλά τον γράφω στα περήφανα, μεγάλα και τριχωτά @@ρια μου. Και όσο τους γράφω, τόσο πιο μεγάλα τα νοιώθω.

John Steed
19/09/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
απλά τον γράφω στα περήφανα, μεγάλα και τριχωτά @@ρια μου. Και όσο τους γράφω, τόσο πιο μεγάλα τα νοιώθω.

:uplate:

Δεν χρειαζόταν να γίνεις τόοοσο παραστατικός.....





:lol:

DrEvil
19/09/2010, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
:uplate:

Δεν χρειαζόταν να γίνεις τόοοσο παραστατικός.....
:lol:

:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Ilief
19/09/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil

Αν με κλείσει, βρίσει, απειλήσει, κτλ κάποιος στον δρόμο, απλά τον γράφω στα περήφανα, μεγάλα και τριχωτά @@ρια μου. Και όσο τους γράφω, τόσο πιο μεγάλα τα νοιώθω.

+++ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a19:

HxC
19/09/2010, 15:06
Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να τσακωθώ, αλλά ούτε έχω νιώσει ότι η κατάσταση έφτασε τόσο οριακά ώστε να πάθω ζημιά απο μαλακία του άλλου.Με έχουν κλείσει αυτοκίνητα πάμπολλες φορές, έχω πέσει σε αναστροφές κλπ αλλά συνήθως δεν οδηγώ την κατάσταση στα άκρα.Του λέω 2-3 λογάκια, έντονα μεν, δίχως βρισίδι δε και απλά φεύγω.

Πρίν λίγο με κλείνει αυτοκίνητο στην αχαρνών, ευτυχώς είδα δει απο πρίν ότι ο τύπος θα έκανε μαλακία, και μην τα πολυλογώ προλαβαίνω σταματάω δίπλα του και του λέω ρε φίλε τί κάνεις; Θα με σκοτώσεις;
Και μου απαντάει, ε φίλε δε κοίταξα...

Αφήνω συμπλέκτη και φεύγω...τί να ασχοληθώ με τον παπάρα και τι άκρη να βγάλω.

ermiss
19/09/2010, 15:23
Και μια παρόμοια ιστορία για οξύθυμους, μόνο που δεν έχει σχέση με οδική συμπεριφορά.

Κόρινθος, πριν μια εβδομάδα.

Οικοπεδικές διαφορές 9(και άνευ ουσίας μιας και δεν είχαν κάτι να χωρίσουν)

4 άτομα, όλοι μεταξύ 50-60. επιχειρηματίες και γνωστοί σχεδόν σε όλη την Κόρινθο. 2 αδέλφια απο την μία πλευρά και ένα αντρόγυνο απο την άλλη.

Αγριεύουν στα λόγια, ο ένας αδερφός λογομαχεί με την σύζυγο. Ξαφνικά ο σύζυγος σηκώνει ένα δοκάρι απο την οικοδομή και βαράει τον άλλο αδερφό στο κεφάλι.

Αποτέλεσμα? Κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, αιμάτωμα, χειρουργείο, εντατική έως σήμερα και δυστυχώς, σχεδόν ανύπαρκτες πιθανότητες να επιβιώσει...


Γιατί???

Ilief
19/09/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss


Γιατί???


Για μαλακιες! Για να αποδειξει καποιος οτι ζει στον πλανητη των πιθηκων και ειναι ο κυριαρχος(μαλακας) της φυλης...κριμα γιατι και οι πιθηκοι πιο πολυ μυαλο εχουν απο κατι τετοιους...λυπαμαι για τον ανθρωπο που βρισκεται στην εντατικη, μα πιο πολυ για εκεινον που σηκωσε το δοκαρι, γιατι εκεινος ειναι πραγματικα αρρωστος, και μπορει να μην πεθανει μεσα στην εντατικη , σιγουρα ομως εχει πεθανει και η ψυχη μαζι με το μυαλο του, και αυτο ειναι ο,τι χειροτερο...

Ζεύκας
19/09/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Γιατί???

γιατί μπήκε γυναίκα ανάμεσα στ'αδέρφια

ermiss
19/09/2010, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
γιατί μπήκε γυναίκα ανάμεσα στ'αδέρφια

Καμία σχέση, διάβασε το ξανά. τα 2 αδέλφια είχαν το ένα οικόπεδο και το ζευγάρι το άλλο.

Οικοπεδικές καθαρά διαφορές και ανούσιες, εντελώς ανούσιες... Ούτε καν συνόρευαν, δρόμος περνάει ανάμεσα....

webassasin
25/09/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Καμία σχέση, διάβασε το ξανά. τα 2 αδέλφια είχαν το ένα οικόπεδο και το ζευγάρι το άλλο.

Οικοπεδικές καθαρά διαφορές και ανούσιες, εντελώς ανούσιες... Ούτε καν συνόρευαν, δρόμος περνάει ανάμεσα....
Το'χασες το χιουμορ του ζευκα αλλα οκ..

bocaros
26/09/2010, 02:14
μια μαγικη λεξη για τους ελληνες που την αγνοουν επιδεικτικα λες και ειναι καταρα.
παιδεια κυριοι και κυριες , σε ολο το φασμα της και με ολη την εννοια της.
καποιοι ειναι τυχεροι που την σπουδασαν , καποιοι αλλοι οχι.

αυτο ακριβως ειναι και το μεταιχμιο της αυτοσυγρατησης ή μη.

δεν θα πω περισσοτερα , αλλωστε αναφερθηκαν οι προλαλησαντες .

ΠΑΙΔΕΙΑ λοιπον

ας μαθουμε λοιπον τους επομενους απο εμας αυτο που ισως δεν μαθαμε εμεις.

imitrelos
26/09/2010, 02:34
Προχθεσινο περιστατικο , γυρνάει σπίτι ο αδελφός μου με τήν vespa
τόν έκλεισε ένα "κουτι " και αφου τον χτήπησε στο πλάι κατάφερε το έσωσε και στάματησε 15 μετρα πιο πάνω και και τόν τράκαρε ο άλλος απο πίσω:eek:

κατεβαίνει ο μπάρμπας με τους 2 γιους του και του βάζουν φασαρία
τόν βρίζουν φέρνουν και συγγενης , πέρνει ο αδερφός μου τήν τροχαία (έκανε καμία ώρα ) , Επειδή τόν ξέρω δέν είχε κόλλημα να τών πλάκωνε ειδικά όταν ο μικρός γιός (παιδακι 19 χρονών ) , να
μιλάει άσχετο άν είναι γιατρός σε 32 χρονων ανθρώπο με στυλ " να πάρε ρε γυφτάκο 2 ευρω και αντέ γ@......ου κλπ κλπ , δέν μίλησε ,
έρχεται ο ζητάς και τον κάνουν turbo οι αλλοι ε στραβώνη και αυτός και γράφει ολική ευθύνη δική του ,:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μιλώντας μετά μου θύμισε τι έπαθα εγώ σε αμάξι φίλου..... για ένα πρόσεχε μάς γαζώσαν το άμαξι :eyepop: )

Παιδιά προσοχη θέλει δέν αξίζει ........γιατι μερικοι είναι ζώα

irinia
26/09/2010, 09:07
ΟΣΑ ΔΕ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ...........ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ




Σηκωθείτε καί φύγετε ότι καί νά σάς τύχει......
δέν άξίζει νά χαραμίσετε ούτε λεπτό άπό τή ζωή σας μέ τά άγαπημένα σας πρόσωπα
γιά μιά μαλακία τής στιγμής ,γιά έναν έγωισμό ,γιά έναν τσαμπουκά...!!
Ένας άνθρωπος μέ ένα άπλό σπρώξιμο μπορεί νά βρεθεί στό μνήμα καί σείς
στή φυλακή....!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ....!!
Αύτά πού βλέπουμε στό σινεμά είναι παραμύθια,μία χρειάζεται κάποιος καί φεύγει μέ σπασμένα
μούτρα κι άν αύτός πού τήν έριξε δέν ξέρει πάει κι αύτός μέ σπασμένο καρπό ή δάχτυλα...!!
Έξω ,παντού γύρω μας καί κάθε στιγμή κυκλοφοράνε.........
ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΙ..........ΒΑΡΕΜΕΝΟΙ..........ΑΛΗΤΕΣ.........διάφοροι... .!!!
Άξίζει νά χαλάσετε τή μέρα σας...??
Τή ζωή σας...??
ΑΓΝΟΕΙΣΤΕ ΤΟΝ....!!! καί άν δέν πάθατε τίποτε φύγετε ,άλλιώς καλέστε άστυνομία...!!
Έτσι πρέπει νά άντιδράσουν όλοι οί νορμάλ άνθρωποι.
Τώρα άν είστε παιδί τής νύχτας μαθημένο στή βία μέ άνεπτυγμένα τά έπιθετικά ένστικτα
ή ρεμάλι ,ή ότιδήποτε άλλο ,σουρωμένοι άνθρωποι πού δέ σάς νοιάζει τίποτε,πού
δέν έχετε νά χάσετε τίποτε,ή μπαινοβγαίνετε στή φυλακή ......
ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ...?
ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΩ...??
Διαβάζετε καί γελάτε.......
Σήμερα όμως ......ΔΕ ΜΕΤΡΑΝΕ ΟΥΤΕ Η ΦΑΤΣΑ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑ.....!!!
Έχει γεμίσει ό τόπος πιστολέρο.
κοντοί, στραβοί, άπίθανοι τύποι πού κυκλοφορούν μέ πιστολάκι καί στή ρίχνουν
στό δόξα πατρί γιά μιά...........ΘΕΣΗ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.....!!!
ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ.............ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΤΕ..........
Άλλιώς χαμένοι θάστε,είτε έχετε μπράτσα είτε όχι.
Καί τό χώμα καί ή φυλακή τελειώνουν μιά ζωή........
Άν έδινα σημασία θάπρεπε κάθε μέρα νά πλακώνομαι 5-6 φορές.....!!!
Νομίζω πώς ή παραδοχή τού λάθους μας,άν τό κάνουμε είναι ότι καλύτερο
γιά νά ήρεμήσουν τά πράγματα.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ..........ΚΑΙ UNDERGROUND ΕΠΙΠΕΔΟ
αν τούς πείς ένα συγνώμη όταν φταίς,ή τούς άγνοήσεις καί φύγεις όταν αύτοί
κάνουν μαλακία,δέ θά τό τραβήξουν....!!!!

Θά σάς περιγράψω καί ένα περιστατικό γιά νά δείτε μέχρι πού φτάνει ή ΒΛΑΚΕΙΑ.......
Είμαι μέ τό μηχανάκι σέ ένα σταυροδρόμι καί βλέπω δύο αύτοκίνητα πού προφανώς κάποιος
πέρασε χωρίς προτεραιότητα νά σταματάνε περίπου στά 40-50 μέτρα ό ένας άπό τόν άλλον.
Μάλλον είχαν βριστεί τήν ώρα πού περνούσαν δίπλα-δίπλα.....!!
Ό ένας είναι γύφτος ,άσχετο αύτό δέν έχω τίποτε μαζί τους μέ φορτηγάκι κλούβα.
Ό άλλος ένας τύπος πολύ μαγκιά πού μάλλον είχε τελειώσει μεροκάμματο σέ κάποια
οίκοδομή,ή έργαστήριο μισόγυμνος άπό πάνω.
Ό γύφτος μάλλον δέν ήθελε νά τό τραβήξει,άλλά ό άλλος βρίζει συνέχεια άπό μακρυά
παρκάρει ,κατεβαίνει καί ψάχνει πίσω στό άμάξι σάν τρελλός.
Άρπάζει μιά βάση άπό όμπρέλλα θαλάσσης τό κάνει άκόντιο καί φεύγει σφαίρα πρός τό
γύφτο.
Έκείνος άφού βλέπει έτσι κατεβαίνει μέ ένα πόδι καρέκλας τετράγωνο όμως...!!
Έπειδή έχω δουλέψει 2 χρόνια σέ πρόνοια ξέρω κάποια πράμματα άπό τήν ψυχολογία
τών γύφτων.
Δέ θέλει νά κάνει καυγά,έχει καί συνοδηγό ό όποίος ούτε κάν κατέβηκε.
Ό χτίστης όμως έρχεται τρελλαμένος,έν τώ μεταξύ ό γύφτος είναι κοντά στό 1,90
μέ μπράτσα φούλ,ό άλλος μέ κοιλιά καί πολύ τσαμπουκά,άλήτης....
Τόν πλησιάζει ρέ παιδιά καί άφού τού λέει κάτι,δέν άκουσα γιατί είμαι στά 20 μέτρα
όρμάει νά τόν τρυπήσει μέ τή βάση τής όμπρέλλας....!!!

έ τί νά κάνει καί ό άλλος,άφού τόν άπέφυγε 2-3 φορές καί έφαγε τίς όμπρελιές στήν κοιλιά
πού θά μπορούσε νά τόν είχε σουβλίσει,όρμάει καί αύτός μέ τό ξύλο καί όπως ήταν ψηλός
τού τίς ρίχνει άπό πάνω τρώει μία δύο στό χέρι πού είχε σηκώσει γιά προστασία ό μάγκας,
καί μετά έρχονται 2-3 καρεκλιές μέ τό τετράγωνο πόδι στό κεφάλι,
ζαλίζεται ό μπετατζής πέφτει κάτω
τού ρίχνει καί μιά δύο κλωτσιές.......ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ
Δέν ήθελε νά τού κάνει περισσότερο κακό,γιατί άν ήθελε θά τόν έστελνε στήν έντατική...!!
Καί φτάνω στό γελοίο τής ύπόθεσης.
Καταμεσίς τού δρόμου,άρχίζει νά τρέχει τό αίμα πλημμύρα άπό τό κεφάλι.
Έκεί άκούω από τόν τύπο νά καλεί πλέον μέ σπαραγμό..........
ΕΝΑ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ................ΕΝΑ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ....!!!
Καί έκανα κατι πού δέ μέ τιμάει..........
Είπα άι στό διάλο ρέ μαλάκα..............καί σηκώθηκα καί έφυγα....!!!
ΠΟΣΟ ΑΣΤΕΙΟΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΛΕΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ.....??
Άπό τή μιά φονιάς καί άμέσως μετά ένα άνθρωπάκι πού έτρεμε καί ζητούσε βοήθεια
άπεγνωσμένα...??
ΓΥΡΙΣΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ............ΧΩΡΙΣ ΤΥΨΕΙΣ
Ήμουν σίγουρος ότι θά ζούσε........μέ μερικά ράμματα στό κεφάλι καί πολύ
πληγωμένο έγωισμό πού ή σκέψη στό ποιός θά τό πλήρωνε ............
μέ τρόμαζε...





:wave2:

Volo
27/09/2010, 13:00
Tai Chi, Υοga και κάτι τέτοια ίσως να βοηθήσουν γιατί το σωστό είναι να μην πλακωνόμαστε!
Σοβαρα βαθειές αναπνοές και να σκεφτείτε κάτι ευχάριστο και κάποιον που αγαπάτε.
Εγώ αυτό κάνω γιατί δεν θέλω να χάνω την ψυχραιμία μου. Υπάρχουν όμως στιγμές που δεν
αποφεύγονται οι καβγάδες και τα μπουνίδια αλλά πραγματικά αυτό, αν το καλοσκεφτείτε είναι
ακραίο και σπάνιο αν ένας από τους 2 υποχωρήσει.
Για εμένα όταν ο άλλος φταιει φανερά και μου βγει από πάνω είναι που το χάνω. Με κάνει να πιστεύω
ότι είναι δολοφόνος κι ασυνείδητος. Έχω σπάσει από τα νεύρα μου καθρέπτη με κλωτσιά στο φανάρι.
Δεν έγινε τίποτα γιατί ο άλλος χέστηκε πάνω του. Μία άλλη φορά έχω βριστεί την ώρα που οδηγούσαμε
και κατέληξα να φάω μπουκάλι μπύρας στο κεφάλι. Η επιλογή είναι δική μας.
Το ξέρω ότι το σωστό είναι να μην τσακωνόμαστε αλλά το ξαναλέω εγώ προσωπικά δεν μπορώ
να υποσχεθώ στον εαυτό μου ότι δεν θα χάσω τον έλεγχο και γι'αυτό ΠΑΝΤΑ ψάχνω να βρω
ένα τρόπο να ηρεμώ. 9 στις 10 πετυχαίνει.

lspiros
27/09/2010, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...η συζήτηση θα μπορούσε να έχει γενικότερο χαρακτήρα όμως ας εστιάσουμε στο αντικείμενο μας, την οδήγηση.

Εχω αναρωτηθεί πολλές φορές και μερικές μάλιστα προβληματίζομαι όταν βλέπω ή διαβάζω αντιδράσεις διαφορετικές από τις δικές μου.
Καθε ανθρωπος όμως ειναι διαφορετικός και ασφαλώς αντιδρά διαφορετικά.

...η κριτική - αυτοκριτική έρχεται μετά...ή και ποτέ...

Στο θέμα μας!

Πόσο δύσκολο είναι να κρατήσει κάποιος την ψυχραιμία του σε μια δύσκολη?
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "α στο διάολο, φεύγω να μην έχουμε άλλα"!
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πείς "κατεβαίνω κάτω και του σπάω τα κόκκαλα"!
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να μήν υπολογίσεις τις δυνάμεις σου και να τον αφήσεις στον τόπο?
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι απλώς να κανεις ΕΣΥ το μαλακα ενω δε φταίς?

Ποσο εν τέλει λεπτή είναι η γραμμή να περάσεις σε αυτό που λέμε "θόλωσε το μυαλό"!

Μπορώ να γίνω πολύ πιο συγκεκριμένος όμως το αφήνω για τη συνέχεια!

Να πώ εκ των προτέρων ότι το αν κάνεις "τουμπεκί" σε μια τέτοια φάση γιατί ο άλλος είναι π.χ γομάρι, το θεωρώ αστεία απάντηση στο θέμα!
Ή θολώνεις, ανεβαίνει η αδρεναλίνη σου γιατί κόντεψε να σε στείλει στο νοσοκομείο στην καλύτερη, τρελένεσαι, δε καταλαβαίνεις Χριστό, ή γενικότερα είσαι κούλ άτομο και αντιμετωπίζεις διαφορετικά τις καταστάσεις! Γιόγκα π.χ

Σαφώς και περιμένω ότι θα παίξουν απαντήσεις του τύπου "του φευγάτου η μάνα...", "αν ο άλλος κρατάει σίδερο" κτλ κτλ όμως δεν είναι το point μου αυτό!

:wave2:


ΥΓ Διευκρινίζω ότι προσωπικά αν ο άλλος πεί τη μαγική λέξη (συγνώμη) τότε λες και μου κατεβάζεις διακόπτες! Περίεργο πράγμα!

το μονο που μπορω να σου απαντησω ειναι οτι απο τοτε που εγινα γονιος οι ανοχες μου μεγαλωσαν και δινω συχνοτερα τοπο στην οργη:wave2:

DimChios
27/09/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
το μονο που μπορω να σου απαντησω ειναι οτι απο τοτε που εγινα γονιος οι ανοχες μου μεγαλωσαν και δινω συχνοτερα τοπο στην οργη:wave2:


α, δλδ εχω χρονια ακομα μπροστά μου ε?

:wacko: :lol: :lol:


Παντως, αναθεμα κι αν καταλαβατε οι περισσοτεροι τι εννοουσα!

Μαλλον εγω δεν τα λεω καλα! Δε γ@μεις!

Γιατι, ΑΝ πλακωνωμουν οπως πολλοι με τις απαντησεις σας μου προσάψατε, στατιστικά θα ημουν στο νοσοκομειο μια τη βδομαδα!

Αλλοι ξεχαρμανιαζουν με γιογκα, αλλη με γυναικες, αλλοι με....μπάφους! :lol: :lol: :lol:

Ε, εχω κι εγω τον τροπο μου...

:wave2:

lspiros
27/09/2010, 13:27
Ε, εχω κι εγω τον τροπο μου...

:wave2: [/B]

τουμπερλεκι?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: