PDA

View Full Version : γρασαρισμα αλυσιδας



loz
26/06/2010, 10:21
ναι ξερω εχει παιξει αρκετες φορες το θεμα αλλα ειμαι ξεροκεφαλος
χρησιμοποιω το σπρευ holts spray grease που το εχει η shell της γειτονιας μου
στα 7ε. Ξερει κανεις να μου πει κατι για αυτο; το βαζει κανεις αλλος απο εδω;
λιπαινω την αλυσιδα καθε 300χλμ περιπου συνηθως στο τελος καθε εβδομαδας
πως σας ακουγεται και αυτο; :)

SVX
26/06/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από loz
ναι ξερω εχει παιξει αρκετες φορες το θεμα αλλα ειμαι ξεροκεφαλος
χρησιμοποιω το σπρευ holts spray grease που το εχει η shell της γειτονιας μου
στα 7ε.

7 ευρω για ποσα γρ. λαδι?

Και μην κοιτας τα ml γιατι μερικα ειναι "παραφουσκωμενα" απο αεροζολ και απο λιπαντικο τζιφος....




350-500 χλμ αναμεσα στη λιπανση ειναι μια χαρα....το θεμα ειναι να τη καθαριζεις κι ολας



ΑΛΥΣΙΔΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ .......... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35331&highlight=%C1%CB%D5%D3%C9%C4%C1 ΨΑξε το θρεντακι :wave2:

loz
26/06/2010, 10:38
απο γραμαρια δεν ξερω αλλα η φιαλη λεει 300ml
To topic το εχω ειδη δει thanks:beer:

OldMan
28/06/2010, 09:20
Μάλλον μαζεύουμε γνώμες, οπότε μετακομίζουμε .. :wave2:

MARKOS-V
28/06/2010, 11:21
γιατι δεν βαζετε λαδακι 90αρι.οτι λεει κ ο κατασκευαστης της αλυσιδας;(μαρκα ντιντ δηλ)
παρτε μια μεγαλη συριγγα ,
βγαλτε το μετταλικο μπροστα αν εχει,
προσαρμοστε ενα λαστηχο ευκαμπτο μπροστα,
ρουφιξτε λαδι 90αρι ,
βαλτε στο κεντρικο σταντ τη μηχανη,
βαλτε την σε λειτουργια,
βαλτε 1η ταχυτητα κ
καθως γυριζει ο τροχος με το ενα χερι κρατατε το λαστηχακι στα οριγκς κ με το αλλο συμπιεζετε το εμβολο της συριγγας.

γιατι πνιγεστε σε μια κουταλια λαδι ,ηθελα να ηξερα.....
γιατι ολο σπρευ κ σπρευ χρησιμοποιητε σχεδον ολοι;
βαλτε 90 αρι λαδι που κανει 4 ευρω το λιτρο ,
εχετε μαζι σας γεματη την συριγγα με το λαδι που λεγαμε πιο πανω κ σε καθε μεγαλη βολτα στα μισα χλμ την λαδωνετε ευκολα κ απλα κ ...φτηνα. εγω την λαδωνω το πολυ σε 200 χλμ.

BLiTzER
28/06/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V

γιατι πνιγεστε σε μια κουταλια λαδι ,ηθελα να ηξερα.....

Κυρίως επειδή δε διαθέτουμε κεντρικό σταντ.

Κι εγώ προτιμώ το λάδι πάντως. Οτιδήποτε άλλο λερώνει την ουρά μου :P

LogOutGoRide
28/06/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
γιατι δεν βαζετε λαδακι 90αρι.οτι λεει κ ο κατασκευαστης της αλυσιδας;(μαρκα ντιντ δηλ)
παρτε μια μεγαλη συριγγα ,
βγαλτε το μετταλικο μπροστα αν εχει,
προσαρμοστε ενα λαστηχο ευκαμπτο μπροστα,
ρουφιξτε λαδι 90αρι ,
βαλτε στο κεντρικο σταντ τη μηχανη,
βαλτε την σε λειτουργια,
βαλτε 1η ταχυτητα κ
καθως γυριζει ο τροχος με το ενα χερι κρατατε το λαστηχακι στα οριγκς κ με το αλλο συμπιεζετε το εμβολο της συριγγας.

γιατι πνιγεστε σε μια κουταλια λαδι ,ηθελα να ηξερα.....
γιατι ολο σπρευ κ σπρευ χρησιμοποιητε σχεδον ολοι;
βαλτε 90 αρι λαδι που κανει 4 ευρω το λιτρο ,
εχετε μαζι σας γεματη την συριγγα με το λαδι που λεγαμε πιο πανω κ σε καθε μεγαλη βολτα στα μισα χλμ την λαδωνετε ευκολα κ απλα κ ...φτηνα. εγω την λαδωνω το πολυ σε 200 χλμ.

Γιατί την τελευταία (μια και μοναδική) φορά που έβαλα στην αλυσίδα αυτή την μαλακία κόντεψα να πάθω απο τον φόβο μου.
Άφησα αυτό το πράγμα μια ολόκληρη μέρα πάνω και την επόμενη που έφυγα για βόλτα έβγαζε καπνούς η εξάτμιση και ο καταλύτης.
Είχε απλωθεί παντού η χυσαμόλη.

Δεν πνιγόμαστε πουθενά φίλτατε

Καλά καλά ξέρω, σε εσένα δεν πετάει ούτε σταγόνα

Και που΄σε ....πρόσεχε με την πρώτη μέσα

SVX
28/06/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V

βαλτε στο κεντρικο σταντ τη μηχανη,
βαλτε την σε λειτουργια,
βαλτε 1η ταχυτητα κ
καθως γυριζει ο τροχος με το ενα χερι κρατατε το λαστηχακι στα οριγκς κ με το αλλο συμπιεζετε το εμβολο της συριγγας.







:dizzy: Ωραια συμβουλη αδερφε... ΚΑΙ να δουμε αν γινει κατι ΠΟΣΑ τραγουδια θα βγαζεις στην κιθαρα..... :a06:


202586

litakos
28/06/2010, 15:09
καλησπερα παιδια και απο μενα. μια ερωτηση εαν δεν εχω κενντρικο σταντ και με το πλαγιο εχει διακοπτη που σβηνει τι κανουμε???

φιλικα γιωργοσ

MARKOS-V
29/06/2010, 02:19
το λαστηχακι δεν ειναι πολυ κοντα στο πισω γραναζι αλλα στο μεσον του μηκους της κ μακρυα απο το πισω βεβαια.
ναι πεταει λαδι στην ζαντα κ στο φτερο.δεν θα βαζεις πολυ ωρα λαδι.στο στρωμα που εχω μετραω μεχρι το ...12 κ η αλυσιδα εχει κανει πανω απο 2 στροφες.οταν σταματει να γυριζει οτροχος κ εχω τελειωσει το....λαδωμα, το λαδι σχεδον δεν φαινεται στα ο ριγκς.το εχει ...ρουφιξει.
βεβαια να πω οτι αυτη η μεθοδος για μενα ειναι ..περελθον ,γιατι εγω κ 2 χρονια εχω κανει το λαδωμα ...ηλεκτρικο.(αναβαθμιση που λενε).κατι σαν το προ=οιλερ(αν το λεω σωστα).
ολη η κουραση ειναι να πατησω εναν διακοπτη ηλεκτρικο που εχω στο τιμονι,ενω εχω 1η ταχυτητα ή εν κινησει ή στο σταντ ,να μετρισω εως το ...12 κ τελος.πολυ κουραση βρε παιδι μου!!!καθε σχεδον το πολυ 200 χλμ.
οταν εισαι στο ταξιδι κ ...τριβαλιτσος ειναι δυσκολο να την βαλεις στο κεντρικο για να λαδωσεις.πρεπει να βγαλεις τις 2 πλαινες βαλιτσες.χρονος χαμενος αλλα κ κοπος.
ετσι πας για λιγο δεξια στην αλεα ,βαζεις 1η αντε κ 2η στο σαμαν, πατας τον διακοπτη,μετρας μεχρι το αντε 20(παει πιο αργα τωρα που εισαι φορτωμενος),ξαναπατας τον διακοπτη(τον κλεινεις που λενε) ,πας για μερκα μετρα με χαμηλη ταχυτητα(εισαι στην αλεα ειπαμε) κ μετα απο λιγο αριστερα κ ανοιγεις να φτασεις στα 130 με 140 χλμ ανα ωρα κ συνεχιζεις.
μεγαλη ευκολια.καθαρα τα χεερια σου,κερδιζεις χρονο κ εισαι σιγουρος οτι την εχεις παντα ...λαδωμενη(την αλυσιδα εννοω ετσι...)

ξεχασα να πω οτι το ντεποζιτο που εχω χωραει 1,8 λιτρα λαδι (90αρι)αυτο μου αρκει για 30000 με 40000+χλμ χωρις να το ξαναγεμισω.μια ζωη δηλ
κ παλι σορυ που σας ζαλισα με την πατεντα μου.

KaTaNaS
29/06/2010, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από litakos
καλησπερα παιδια και απο μενα. μια ερωτηση εαν δεν εχω κενντρικο σταντ και με το πλαγιο εχει διακοπτη που σβηνει τι κανουμε???

φιλικα γιωργοσ


Φίλε Γιώργο ξέχασε το αυτο με την πρώτη κουμπωμένη και τον κινητηρα εν λειτουργία...

Παρα πολλοί μοτοσυκλετιστές που δεν το σκέφτηκαν ή βαρεθηκαν να γυρνανε τον τροχο με το χερι εχουν χασει το ή τα δαχτυλα τους. Ας μην προστεθούν και παραπληροφορούντες σε αυτους!

Εσυ που δεν εχεις κεντρικό σταντ θα βρεις ενα φιλαρακι που θα τραβαει τον κώλο της μηχανης προς τη μεριά του σταντ ενώ θα κρατα σταθερά διπλωμένο το τιμόνι στο ΄'εδαφος, κι εσυ απο κάτω θα γυρνας με το χέρι τον τροχό (κρατωντας απο το λάστιχο) και με το σπρέϋ ή με λαδακι σε μπουκαλακι φαρμακειου (οπου βαζουν οξυζενέ) θα σταζεις λαδακι, πρωτα ενα φίλμ περασιά με την μια σειρά ορινγκ και μετα περασιά με τη δεύτερη, κατα προτιμηση το λαδωμα να γινεται στην εσωτερικη μεριά της αλυσίδας, κατα την κινηση της μοτο αργοτερα λογω φυγοκεντρου κατα τη διάρκεια περιστροφής γυρω απο το πισω γραναζι το λαδακι ή σπρέυ διαπερνά όλο τον κρίκο της αλυσίδας!

ΠΟΤΕ ΛΑΔΩΜΑ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

peter86
29/06/2010, 05:38
παιδιά να χρησιμοποιείται και πινελάκι!!!!μη το φοβάστε!!!!!!άσε δ που δ στάζει....

KaTaNaS
29/06/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
παιδιά να χρησιμοποιείται και πινελάκι!!!!μη το φοβάστε!!!!!!άσε δ που δ στάζει....


Δεν συμφωνω...

το πινελάκι βοηθάει μονο στον καθαρισμο της αλυσίδας, και ακόμα περισσότερο βοηθάει μια παλιά οδοντόβουρτσα.

Καθαρίζουμε με παραφινελαιο και ακόμα καλύτερα με χρησιμοποιημένο καθαριστικό υγρό φίλτρου αέρος (που χρησιμοποιούμε στα χωματινα μηχανακια με πλενώμενα σφουγγαρένια φίλτρα)

Για την λίπανση δε χρειαζεται να αλοίψουμε όλη την αλυσιδα με λάδι, αρκει να λιπαίνονται τα όριγκ και τα σημεια επαφής κρίκου με κρίκου

peter86
29/06/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Δεν συμφωνω...

το πινελάκι βοηθάει μονο στον καθαρισμο της αλυσίδας, και ακόμα περισσότερο βοηθάει μια παλιά οδοντόβουρτσα.

Καθαρίζουμε με παραφινελαιο και ακόμα καλύτερα με χρησιμοποιημένο καθαριστικό υγρό φίλτρου αέρος (που χρησιμοποιούμε στα χωματινα μηχανακια με πλενώμενα σφουγγαρένια φίλτρα)

Για την λίπανση δε χρειαζεται να αλοίψουμε όλη την αλυσιδα με λάδι, αρκει να λιπαίνονται τα όριγκ και τα σημεια επαφής κρίκου με κρίκου


παλιά οδοντόβουρτσα όπως σωστα επισημαίνεις για τον καθαρισμό της με παραφινέλαιο και πινελακι για το λάδωμα της με βαλβολίνη κάθε περίπου 200-300χλμ.
Με την σύριγγα με πιο χέρι θα γυρνάς το τροχό μου λες?????
Τι εννοείς σημείο επαφής κρίκου με κρίκου???

KaTaNaS
29/06/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86

Με την σύριγγα με πιο χέρι θα γυρνάς το τροχό μου λες?????


den πρότεινα εγω σύριγγα! Αλλα μπουκαλακι φαρμακείου με μικρή οπή εμπρός! :wave2:

litakos
01/07/2010, 11:28
οδοντοβουρτσα εκλεψα απο την γυναικα μου!!!!! αντε να αγγαρεψω και καποιον τωρα!!!!

φιλικα γιωργος