PDA

View Full Version : Συμβουλες για αγορά μηχανής..



rulenstein
27/06/2010, 10:53
Γεια χαρά...

Είχα ξαναγράψει ένα θέμα πριν κάνα μήνα.Δίπλωμα για μηχανή βγάζω τώρα(δεν έχω τελειώσει ακόμα),δεν έχω
ξαναοδηγήσει,είμαι 23 και 1,87 ύψος.Τότε (πριν κανα μήνα) προσανατολιζόμουν να πάρω μια μεταχειρισμένη ninja 250 και
πολλοί είχατε συμφωνήσει ότι είναι μια χαρά για πρώτη μηχανή.

Πέρασε ένας μήνας και ακόμα αμφιταλαντεύομαι. Γιατί μετά από ψάξιμο είδα ότι στα ίδια λεφτά (3000-3500) υπάρχουν μετεχειρισμένες
και οι : honda fmx 650 , η yamaha xtx 660 και η ktm duke (2004 περίπου) , οι οποίες μου αρέσουν αρκετά και ειδικά ο δούκας.

Απλά έχω κάποιες επιφυλάξεις επειδή είναι η πτώτη μου μηχανή και αυτές είναι 600 κυβικά και έχουν πολλά γκάζια...
Εσείς τι λέτε?Επίσης ποια από αυτές τις 3 που έγραψα πιο πάνω ενδύκνειται περισσότερο για κάνα ταξιδάκι στην εθνική?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια :beer:

Dhmitris
27/06/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από rulenstein
Γεια χαρά...

δεν έχω ξαναοδηγήσει,είμαι 23 και 1,87 ύψος.

λεφτά (3000-3500) υπάρχουν μετεχειρισμένες
και οι : honda fmx 650 , η yamaha xtx 660 και η ktm duke (2004 περίπου)

ταξιδάκι στην εθνική?


1ον) πολλά δεν είναι 3.5 για μεταχειρισμένο ninja 250?εκτος αν είναι σχεδόν του κουτιού!
2ον)χωρίς εμπειρία και 600αρι είναι απότομη αρχή πιστεύω που δεν ξέρω αν θα έχει καλή κατάληξη
3ον)από τα 3 θα διάλεγα το duke αλλά και με τα 3 ταξίδι εθνική άντε κανένα 130 να πηγαίνεις!
Τέλος λέω να παραμείνεις στην γνώμη των παιδιών να πάρεις το ninja, με τα μισά λεφτά όμως λέω εγώ κρατά το 1-2 χρονάκια και μετά πάρε ότι θες!

P.S εγώ τν δούκα πήρα και ήμουν σχεδόν στην θέση σου, και μικρότερος αλλά είχα εμπειρία από 250 και δεν ήθελα μεταχειρισμένο με τπτ!

bentouza
28/06/2010, 07:58
ο δουκας ειναι τσιρκο και μαζι του θα γινεις ακροβατης...
αν εχεις καποιο γνωστο πες του να σε παει μια βολτα(τρομακτικο!) η οδηγησε το..
για πρωτο μηχανακι χωρις εμπειρια ειναι λιγο επιφοβο..

σκεψου του, καλυτερα δεν ειναι να παρεις κατι πιο ανθρωπινο μεταχειρισμενο για πρωτο;; και δευτερο μηχανακι το δουκα, να τον ευχαριστηθεις κιολας γιατι θελει δουλεια δεν παει μονο του..

PGM
28/06/2010, 08:19
Από τα τρία μηχανάκια που προτείνεις νομίζω ότι το fmx είναι μια χαρά για αρχή.

Είναι ελαφρύ στην αίσθηση σωστά στημένο κ κυρίως (μιας που είσαι νέος οδηγός) δεν είναι μηχανάκι που θα σε φοβίσει εύκολα...μιας και θεωρητικά το πρόβλημα του είναι ότι δεν έχει πολύ γκάζι....

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που χρειάζεται κυρίως κάθε νέος οδηγός (και δεν είναι εύκολο να το πετύχει) είναι αυτοσυγκράτηση... Επειδή το γκάζι είναι γλυκό όμως...η γνώμη μου είναι να πάρεις το fmx και να οδηγείς προσεκτικά μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία...και πάντα φυσικά με τον κατάλληλο εξοπλισμό...

Παρόλο που δεν έχει φοβερό γκάζι είναι μηχανάκι που σίγουρα όσο το μαθαίνεις θα το χαίρεσαι γιατί είναι αρκετά "παιχνιδιάρικο" το στήσιμο του...

Υ.Γ. Ο δούκας του 04 δεν νομίζω επίσης ότι μπορεί να θεωρηθεί το ίδιο αξιόπιστος με ένα fmx....φαντάζομαι κ πιο σύγχρονο με τα ίδια λεφτά...

rulenstein
28/06/2010, 14:26
Απ'ότι κατάλαβα καλό είναι να αποφύγω τον δούκα...Το ξέρω ότι είναι λίγο γκαζιάρικο και επίφοβο
μηχανάκι απλά ήθελα και μερικές παραπάνω γνώμες.

Για το yamaha(xtx 660) δεν μου είπε κανείς τίποτα..?Δεν αξίζει?

Μου έκανε εντύπωση που ένας φίλος πιο πάνω έγραψε ότι με αυτά(fmx,xtx) πας περίπου με
130 στην εθνική..Γιατί τόσο "λίγο"?

Σας "υπενθυμίζω" ότι με ενδιαφέρουν αρκετά τα (κοντινά) ταξίδια στην εθνική και θέλω
αν πιστεύετε ότι το ninja είναι καταλληλότερο γι'αυτό το σκοπό σε σχεση με το
fmx και το xtx να το πείτε. ;)

Dhmitris
28/06/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από rulenstein
Απ'ότι κατάλαβα καλό είναι να αποφύγω τον δούκα...Το ξέρω ότι είναι λίγο γκαζιάρικο και επίφοβο
μηχανάκι απλά ήθελα και μερικές παραπάνω γνώμες.

Για το yamaha(xtx 660) δεν μου είπε κανείς τίποτα..?Δεν αξίζει?

Μου έκανε εντύπωση που ένας φίλος πιο πάνω έγραψε ότι με αυτά(fmx,xtx) πας περίπου με
130 στην εθνική..Γιατί τόσο "λίγο"?

Σας "υπενθυμίζω" ότι με ενδιαφέρουν αρκετά τα (κοντινά) ταξίδια στην εθνική και θέλω
αν πιστεύετε ότι το ninja είναι καταλληλότερο γι'αυτό το σκοπό σε σχεση με το
fmx και το xtx να το πείτε. ;)

κανένα από αυτά δεν προσφέρει ικανοποιητική προστασία από τον αέρα για να ταξιδέψεις με παραπάνω από 130, ειδικά ο δούκας ως μονοκυλινδρο δεν είναι για να το ζορίζεις με σταθερό γκάζι με πολλά χιλιόμετρα!
Υπάρχει βέβαια η επιλογή μεγαλύτερης ζελατίνας ώστε να κερδίσεις καμία 20αρια χιλιόμετρα παραπάνω!
Όσο αφορά το ninjaki κάπου εκεί θα είσαι σε ταξίδι μονός 90-110 λογικά!

a1s7trea
29/06/2010, 18:52
yamaha xt660 ΔΑΓΚΩΤΟ!!!:wave2:

XJR_Billy
30/06/2010, 02:48
Φίλε ξέχνα τον δούκα για πρώτη μηχανή.
Αν δεν σε καλύπτουν και τα 130χαω, ξεχνάς FMX/XTX, πας για άλλη μηχανή.

Πάρε καμιά CBF600, Fazer, Vstrom κλπ...

Πάντως, πολλές απαιτήσεις δεν έχεις μιας και δεν έχεις ξαναοδηγήσει?
Έχεις πάει πουθενά με 130 και σου φάνηκαν λίγα?

Πάρε το νιντζάκι φίλε, μην πάς σε 600άρες μονοκύλινδρες.
Το γκάζι τους δεν είναι φιλικό στον αρχάριο.

harry_fyt
30/06/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dhmitris
κανένα από αυτά δεν προσφέρει ικανοποιητική προστασία από τον αέρα για να ταξιδέψεις με παραπάνω από 130, ειδικά ο δούκας ως μονοκυλινδρο δεν είναι για να το ζορίζεις με σταθερό γκάζι με πολλά χιλιόμετρα!
Υπάρχει βέβαια η επιλογή μεγαλύτερης ζελατίνας ώστε να κερδίσεις καμία 20αρια χιλιόμετρα παραπάνω!
Όσο αφορά το ninjaki κάπου εκεί θα είσαι σε ταξίδι μονός 90-110 λογικά!

Απλα μια διορθωση. Με το νιντζακι ταξιδευεις εθνικη ανετα με 140 απο θεμα αερα και δυναμης.

Αν δε. πας και σκυφτος δεν θα εχεις κανενα προβλημα μεχρι και την τελικη του (170++)

Dhmitris
30/06/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από harry_fyt
Απλα μια διορθωση. Με το νιντζακι ταξιδευεις εθνικη ανετα με 140 απο θεμα αερα και δυναμης.

Αν δε. πας και σκυφτος δεν θα εχεις κανενα προβλημα μεχρι και την τελικη του (170++)

καλά που με διόρθωσες φίλε μου γιατί δεν έχω εμπειρία από το μικρό τις kawasaki και δεν ήξερα ποσά πιάνει ακριβώς σε ταξίδι!:beer:

rulenstein
01/07/2010, 12:43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτροπές σας...Τελικά με βλέπω να μένω στην αρχική μου
απόφαση για το ninja(250)..Ούτως ή άλλως αυτό είχα σκεφτεί από την αρχή.Απλά απ'ότι βλέπω σχεδόν όλα
τα μεταχειρισμένα είναι πράσινα και εγώ προτιμώ το μαύρο αλλά τί να κάνουμε.

Όποιος έχει κάνα γνωστό που πουλάει ninja 250 είτε πράσινη είτε μαύρη σε καλή κατάσταση ας μου
στείλει pm , έχω έτοιμα τα λεφτά :)

nobody
01/07/2010, 12:53
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99443


δες και εδω

rulenstein
01/07/2010, 15:40
Αυτή η αγγελία είναι εδώ και 3-4 μήνες και είναι και στην πάτρα οπότε.. :p
Τέλος πάντων , έχω συμβιβαστεί ότι μάλλον θα πάρω πράσινη!

Αν κάποιο παιδί που έχει ninja ξέρει να μου πει 4-5 πράγματα που πρέπει και μπορώ να τα κοιτάξω
όταν θα βλέπω τις μεταχειρισμένες μηχανές ας το πει..(εννοείται πως θα την πάω και σε εξειδικευμένο συνεργείο
απλά πρώτα θα τις βλέπω μόνος,οπότε να βλέπω 4-5 βασικά πράγματα)

SuzukiK8gr
05/07/2010, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
ο δουκας ειναι τσιρκο και μαζι του θα γινεις ακροβατης...
αν εχεις καποιο γνωστο πες του να σε παει μια βολτα(τρομακτικο!) η οδηγησε το..
για πρωτο μηχανακι χωρις εμπειρια ειναι λιγο επιφοβο..

σκεψου του, καλυτερα δεν ειναι να παρεις κατι πιο ανθρωπινο μεταχειρισμενο για πρωτο;; και δευτερο μηχανακι το δουκα, να τον ευχαριστηθεις κιολας γιατι θελει δουλεια δεν παει μονο του..


Φιλε μετα το 200 το διχρονο που ειχα το παπι... πηγα κατευθειαν σε 1000 R1 ακομα ζω !!! δεν σημενει κατι αυτα που λετε και ειμαι 21 μυαλο να εχεις και φοβο τπτ αλλο !!!

sebastian143
27/07/2010, 14:53
:rolleyes:

sebastian143
02/08/2010, 17:44
Toooσο χαλια τα πραμματα δηλαδη ε??:rolleyes: :rolleyes:

I'am...u are?
09/08/2010, 10:00
Αν εχεις τα @@ να οδηγάς σοβαρά και με λιγα χλμ τοτε αγόρασε το αλλα να ξέρεις μια πτώση στοιχίζει αρκετά..
Μεγαλύτερη προσοχή θα χρειαστει οταν νιώθεις οτι το έχεις τότε θα την πάθεις..
Πάντα όρθιος.

stavrogin
09/08/2010, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sebastian143
Kαλησπερα :wave2:

Κι οι πιο εμπειροι καποια στιγμη μπορει να πεσουν.Ο Σηνιορης εφυγε πριν απο δυο βδομαδες. Αλλο παλικαρακι εκπαιδευμενο εφυγε χθες στο Ηρακλειο. Βρες τα ποστ. Αυτο δε λεει οτι σωνει και καλα κατι θα παθουμε ολοι. Αλλα σιγουρα κανεις δεν περνει απαλλαγη απο τον κινδυνο,ποτε. Θα πρεπει να περασουν χρονια και χιλιομετρα και σχολεια για να μαθεις το μηχανακι που καβαλας σε ποικιλια συνθηκων. Δεν εχω συναντησει μοτοσυκλετιστες με εμπειρια δυο τριων ετων που να μη μου χουν φανει καπως ανοητοι. Προσωπικη εκτιμηση. Κανεις δε μπορει να μας εμποδισει να κανουμε τα λαθη που θελουμε . Ελπιζω να το παρεις, και να το χαρεις και παντα ορθιος.

usabug
09/08/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SuzukiK8gr
Φιλε μετα το 200 το διχρονο που ειχα το παπι... πηγα κατευθειαν σε 1000 R1 ακομα ζω !!! δεν σημενει κατι αυτα που λετε και ειμαι 21 μυαλο να εχεις και φοβο τπτ αλλο !!!

File mou kai ego apo to 125 piga sto 1000 alla auto den paei na pei oti odhgousa sosta ... mallon auto me phgaine para ego ...

Auto pou katafernoume pairnontas stadiaka megalytera mixanakia kai mixanes einai h empiria stin odhghsh ...

Ti thelo na po me ola auta ... Grafontas xiliometra me mikroteres moto to myalo mas tha exei piksi kai tha exei entrifisi tis kataliles antidraseis pou prepei na kanoume gia na apofygoume kapoia gkela otan metavoume telika sto polipothito 1000 !!!!

Allo na antidraseis automata sosta se deutera kai allo na skefteis gia na antidraseis ...

Jason_ch
10/08/2010, 16:22
Ρε κουμπάρο τι νinja 250 και "πράσινα" άλλογα μας λες?
Κι εγώ είμαι της άποψης οτι η μετάβαση πρέπει να γίνεται σταδιακά, αλλα τα μικρά μηχανάκια, και όταν λέω μικρα εννοώ όλα αυτά που προανέφερες, μονοκύλινδρα γαρ, δεν έχουν το "τρελό" γκάζι ικανό να τρομάξει σχεδόν οποιονδήποτε. Τον δούκα βγάλε τον απο την εξίσωση. Αυτό είναι για συγκεκριμμένα άτομα με εγκεφαλική βλάβη σαν κι εμένα. Τώρα αν δεν έχεις εμπειρία ούτε με παπί, αδιαφόρησε για αυτό το post.

Αλλα σοβαρά τώρα.
Θέλεις ένα μηχανάκι που είναι ένα βήμα πάνω απο την πάπια?
Θέλεις ένα μηχανάκι που θα ανοίγεις το γκάζι και θα λες ΟΥΦ όταν φτάνεις?
Θέλεις ένα μηχανάκι που θα περνάς τα 150 (αλήθεια τα περνάει?:wacko:) και θα τρίζει το σύμπαν?

οκ σε θέμα ευχρηστία, πόλη, κατανάλωση πάω πάσο.
αλλα είναι πολλά τα λεφτά!!!
Με 3-3500? βρίσκεις Μηχανάρες!!

Μιας και αναφέρεις "κοντινό ταξίδι" και "εθνική" κοίτα κάνα vstrom καλύτερα. ή έστω το XT. (αλλα μετά θα βλαστημάς στην εθνική :cool: ) επίσης βρίσκεις φoul extra africana.

Μη σε τρομάζουν τα κυβικά. Στο χερι σου είναι.
Μη σε φοβίζουν τα κιλά. Συνήθειο είναι.

Το πόσο θα ανοίξεις το γκάζι εξαρτάται απο εσένα και μόνο απο εσένα. Μπορεί να έχεις το hypermotard και να περιμένεις πίσω απο αυτοκίνητα. Πρόβλημα σου.

to ninjaki το έπαιρνα άμα ήμουν 16. ή 18. να πιάσει τόπο.



:beer:

stavrogin
10/08/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jason_ch
Ρε κουμπάρο τι νinja 250 και "πράσινα" άλλογα μας λες?
Κι εγώ είμαι της άποψης οτι η μετάβαση πρέπει να γίνεται σταδιακά, αλλα τα μικρά μηχανάκια, και όταν λέω μικρα εννοώ όλα αυτά που προανέφερες, μονοκύλινδρα γαρ, δεν έχουν το "τρελό" γκάζι ικανό να τρομάξει σχεδόν οποιονδήποτε. Τον δούκα βγάλε τον απο την εξίσωση. Αυτό είναι για συγκεκριμμένα άτομα με εγκεφαλική βλάβη σαν κι εμένα. Τώρα αν δεν έχεις εμπειρία ούτε με παπί, αδιαφόρησε για αυτό το post.

Αλλα σοβαρά τώρα.
Θέλεις ένα μηχανάκι που είναι ένα βήμα πάνω απο την πάπια?
Θέλεις ένα μηχανάκι που θα ανοίγεις το γκάζι και θα λες ΟΥΦ όταν φτάνεις?
Θέλεις ένα μηχανάκι που θα περνάς τα 150 (αλήθεια τα περνάει?:wacko:) και θα τρίζει το σύμπαν?

οκ σε θέμα ευχρηστία, πόλη, κατανάλωση πάω πάσο.
αλλα είναι πολλά τα λεφτά!!!
Με 3-3500? βρίσκεις Μηχανάρες!!

Μιας και αναφέρεις "κοντινό ταξίδι" και "εθνική" κοίτα κάνα vstrom καλύτερα. ή έστω το XT. (αλλα μετά θα βλαστημάς στην εθνική :cool: ) επίσης βρίσκεις φoul extra africana.

Μη σε τρομάζουν τα κυβικά. Στο χερι σου είναι.

Μη σε φοβίζουν τα κιλά. Συνήθειο είναι.

Το πόσο θα ανοίξεις το γκάζι εξαρτάται απο εσένα και μόνο απο εσένα. Μπορεί να έχεις το hypermotard και να περιμένεις πίσω απο αυτοκίνητα. Πρόβλημα σου.

to ninjaki το έπαιρνα άμα ήμουν 16. ή 18. να πιάσει τόπο.



:beer:


Kαι το 250αρακι το μονοκυλινδρο με τρομαζε και το 600αρι το μονοκυλινδρο με τρομαζε. Φανταζομαι θα ναι κι αλλοι σα κι εμενα. Κι οταν εφτασα τα 24 κι επηξε λιγο σταυροκοπιομουν που επεζησα κι αλλοι φιλοι τα ιδια. Εσυ εισαι 22, χαλαρωσε.Ακομα κι αν εισαι οδηγαρα ,δε σημαινει οτι οι αλλοι ειναι στα μετρα σου. Ειναι σωστο να αποθαρυνονται να πηγαινουν οι νεοι οδηγοι σε μεγαλα μηχανακια. αλλιως σταματανε τα 200 κιλα ,αλλιως τα 140 ,ομοια και τα χλμ. Χωρις παρεξηγηση. Παντα ορθιοι κι αμα πεφτουμε... ,ανωδυνα. :wave2:

BLiTzER
10/08/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από rulenstein
honda fmx 650 , η yamaha xtx 660

Είσαι ο άνθρωπός μου. Λοιπόν, θα νιντζάρω το θέμα σου, για να μην ανοίγω άλλο. Να με συγχωρέσεις.

Για κάποιον που δεν είναι εντελώς άπειρος, έχει ήδη ένα ΧΤ 600 (2001, motard) και θέλει κάτι παρόμοιο σε διαστάσεις, αλλά λίίίίίίγο πιο δυνατό και καλοστημένο (παραείναι εύκαμπτο το πλαίσιό του για τα γούστα μου), τι προτείνετε? Το θέλω για καθημερινή χρήση, εντός Αθήνας, είναι το δεύτερο μηχανάκι μου (το "παπί" μου, όπως το λέω) και απλά θέλω κάτι ίδιο μεν, αλλά διαφορετικό δε, αν με καταλαβαίνετε. Κατά προτίμηση με το λόγκο HONDA πάνω. Ωστόσο κάθε πρόταση θα ληφθεί υπόψη.

Σημειώνω εδώ ότι δεν το έχω βαρεθεί. Το μηχανάκι είναι καταπληκτικό για τη χρήση που του κάνω και δε σταματάω να παίζω μαζί του όπου βρεθώ. Απλά πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να δω και κάτι άλλο στο ίδιο στυλ. Επίσης, δε σκοπεύω να δώσω μια περιουσία. Θα το πουλήσω και άντε να βάλω κανά 500ρικάκι ακόμα, αν πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση και αξίζει.

Dhmitris
10/08/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Είσαι ο άνθρωπός μου. Λοιπόν, θα νιντζάρω το θέμα σου, για να μην ανοίγω άλλο. Να με συγχωρέσεις.

Για κάποιον που δεν είναι εντελώς άπειρος, έχει ήδη ένα ΧΤ 600 (2001, motard) και θέλει κάτι παρόμοιο σε διαστάσεις, αλλά λίίίίίίγο πιο δυνατό και καλοστημένο (παραείναι εύκαμπτο το πλαίσιό του για τα γούστα μου), τι προτείνετε? Το θέλω για καθημερινή χρήση, εντός Αθήνας, είναι το δεύτερο μηχανάκι μου (το "παπί" μου, όπως το λέω) και απλά θέλω κάτι ίδιο μεν, αλλά διαφορετικό δε, αν με καταλαβαίνετε. Κατά προτίμηση με το λόγκο HONDA πάνω. Ωστόσο κάθε πρόταση θα ληφθεί υπόψη.

Σημειώνω εδώ ότι δεν το έχω βαρεθεί. Το μηχανάκι είναι καταπληκτικό για τη χρήση που του κάνω και δε σταματάω να παίζω μαζί του όπου βρεθώ. Απλά πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να δω και κάτι άλλο στο ίδιο στυλ. Επίσης, δε σκοπεύω να δώσω μια περιουσία. Θα το πουλήσω και άντε να βάλω κανά 500ρικάκι ακόμα, αν πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση και αξίζει.


Από την περιγραφή σου και μόνο κατευθείαν μου ήρθε στο μυαλό το Hyper, το μικρο! Είναι πάρα πολύ χρηστικό, πολύ ευχάριστο στην οδήγηση και εύκολο μέσα στην πόλη( είναι κοντό, σαν ποδήλατο) πιστεύω οτι θα σε ευχαριστούσε απόλυτα! πληροφοριακά είμαι κτμακιας, απλά η περιγραφή σου μου ταίριαξε απόλυτα!αν εξαιρέσεις τα χρήματά σε καινούριο που είναι 8.5 μαύρο...παραλίγο να το πάρω για μένα αλλά αυτό το χαμόγελο που είχα όταν κατέβηκα από τν δούκα δεν υπήρχε! Καλές αγορές:beer:

BLiTzER
11/08/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dhmitris
Από την περιγραφή σου και μόνο κατευθείαν μου ήρθε στο μυαλό το Hyper, το μικρο!

Ελπίζω να μην εννοείς το ducati :P

Dhmitris
11/08/2010, 09:13
ναι την λαδιερα:smokin: