PDA

View Full Version : Περιεργη συμπεριφορά



jp79
06/07/2005, 10:16
Στην τελευταία μονοήμερη εκδρομή στην Καλαμάτα παρατήρησα οτι το Z750 (stock 25.000Km) μου δεν τραβάει όπως τράβαγε κάποτε. Η 6 δεν μπορούσε να πιάσει τις 11.000 rpm και έφτανε μέχρι τις 9.000. μόνο σε κατηφόρα έβλεπα τις 10.000 με αποτέλεσμα μετά τα 210 να μην ανεβαίνει εύκολα ή και καθόλου. Έβαζα 5 και την πήγαινα στις 11.000 αλλά στην αλλαγή πάνω οι στροφές έπεφταν. Επίσης στην μεγάλη ευθεία της Τρίπολης με δυσκολία είδα 230 με τις στροφές να πιάνουν τις 11.000. Την διαδρομή την είχα ξανακάνει και ειχα δει 240+ με σχετική άνεση. Το χειρότερο από όλα ήταν η συγκοπή που πήγα να πάθω μετά την μεγάλη ευθεία στην αριστερή στροφή όπου υπάρχει και η έξοδος εκεί για Τρίπολη. Εκεί μπήκα στην στροφή με 180 και τότε άρχισαν φοβερές ταλαντώσεις πάνω στην στροφή με αποτέλεσμα το διαχωριστικό διάζωμα να φαίνεται μια πολύ πιθανή κατάληξη. Δεν ξέρω τι προκάλεσε αυτές της ταλαντώσεις αλλά φαντάζομαι έφταιγε το γεγονός ότι ο δρόμος ήταν θάλασσα εκεί. Αν και την τελευταία φορά που πέρασα δεν ήταν έτσι. Δεν ξέρω αν φταίνε οι αναρτήσεις της μηχανής που έγινε αυτό ή αν είναι αυτές που με έσωσαν από τον δρόμο που πιθανότατα έχει χαλάσει σε εκείνο το σημείο. Αυτό που ξέρω όμως είναι πως όλα γύρο μου θόλωσαν και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι πρέπει να κρατήσω σταθερή πορεία, σταθερά τα χέρια μου πάνω στο τιμόνι και σταθερή κλήση. Τελικά στην έξοδο της στροφής βρέθηκα με 150 και με μια ταχυκαρδία…

idi
06/07/2005, 10:34
για ριξε μια ματια στο φιλτρο αερα... μπορει να ειναι μπουκομενο με καθε λογης σκατο

idi
06/07/2005, 10:39
Επίσης μπορείς να διευκρινίσεις αν ειχες βενζίνη αρκετή μεσα? Εμενα οταν ειναι στη ρεζερβα και αναβει το «FUEL» και επιταχύνω με ολο το γκαζι κανει ακριβως ετσι :wave2:

jp79
06/07/2005, 16:54
Gematos imoyn me apli amolibdi bebaia apo to benzinadiko tis geitonias... kai to filtro... apo service erxomai toy foysti! an den to koitaksan ayto... ti na po!

BAD BOY
06/07/2005, 21:53
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ.ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΟΛΕΣ.ΗΣΟΥΝ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ:confused: ΤΡΙΠΟΛΗ ΜΕΝΕΙΣ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΚΕ.ΓΡΑΨΕ ΑΝ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΗ ΤΟ ΘΕΜΑ:beer: :wave2:

mtsop
07/07/2005, 14:47
Η στροφή εκεί κάνει κάποια κυματάκια, αλλά εμένα δεν μου κουνάει (GSXR 750), μπορεί να φταίνε και τα λαστιχά σου (θέλουν αλλάγη ή φούσκωμα)

jp79
07/07/2005, 15:16
Athina meno kanonika kai mexri to artemisio poy eftasa eixa dio gramoyles (6 me 7 litra) gia benzini. Sto artemisio fisika to foulara (akribi i benzini ekei!) oson afora ta lastixa eixa balei aera otan ksekinisa 36 mprosta kai 42 piso.