PDA

View Full Version : προβληματισμός



BELZEBOYLIS
28/06/2010, 05:09
Την προηγούμενη βδομάδα είχα το πρώτο μου ''σοβαρό'' ατύχημα με την μοτοσυκλέτα . Την έβγαλα σχετικά φτηνά γιατί ήμουν ντυμένος σωστά (οι αστυνομικοί με ρώτησαν αν γύρναγα απο αγώνα και φόραγα αυτά που φόραγα ) και μπορώ να πω ότι ήμουν αρκετά τυχερός , μέσα στην ατυχία μου ! Τι εννοώ ? Απλά δεν με πάτησε κανείς την ώρα που έκανα κωλοτούμπες ,η αστυνομία έφτασε αμέσως (βασικά πρέπει να ήταν δίπλα ) με απομόνωσε από την κυκλοφορία και κάλεσε το ασθενοφόρο .

Αυτό που με έχει ξενερώσει απίστευτα και φυσικά δημιούργησε τον προβληματισμό μου , είναι η διαπίστωση του ότι και να κάνεις , όσο και να προσέχεις , όσο συντηρητικά ή αργά οδηγείς δεν φτάνει ! Κάποιος θα κάνει την μλκια και θα βρεθείς αργά ή γρήγορα στην άκρη του δρόμου ανάσκελα ,να περιμένεις το ασθενοφόρο !

Εκείνο το φρικτό βράδυ στο ΣΥΜΟΦΕ , άκουσα εναν φίλο να λέει '' κλειδώστε τις μηχανές σας στην πόλη και κρατήστε τις για το βουνό- την εκδρομή σας- την κάβλα σας ! Έχει δίκιο ,στο βουνό ή στην πίστα ,δεν τραυματίστηκε σοβαρά ή δεν σκοτώθηκε κανείς απο σφάλμα άλλου . Στατιστικά oi μοτοσικλετιστές τσακιζόμαστε στις πόλεις και όχι εκτός !

Οπότε ,αυτό που σκέφτομαι να κάνω και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας ,είναι να δώσω μια άλλη λύση για τις μετακινήσεις μου στην πόλη και να κρατήσω την μηχανή αν επισκευάζεται ή να πάρω ένα χωμάτινο και να γίνω ένας μικρός ωραίος Συμοφές….
:wave2:

Cpt. Haddock
28/06/2010, 05:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
[....] Οπότε ,αυτό που σκέφτομαι να κάνω και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας ,είναι να δώσω μια άλλη λύση για τις μετακινήσεις μου στην πόλη και να κρατήσω την μηχανή αν επισκευάζεται ή να πάρω ένα χωμάτινο και να γίνω ένας μικρός ωραίος Συμοφές….
:wave2:

Οι άλλες λυσεις ειναι:

- Αυτοκίνητο
- Πόδια
- ΜΜΜ
- Ποδηλατο

(και συνδυασμός καποιων πχ ΜΜΜ/Ποδια, ΜΜΜ/ποδήλατο αναδιπλούμενο, αυτοκίνητο/ΜΜΜ)

Εσύ ξέρεις τις αναγκες σου και το πόσο σε καλυπτουν/βολεύουν οι αποπάνω επιλογές.

:wave2: :beer: :wave2:

Εχετλαίος
28/06/2010, 05:36
Kαι στο χώμα θα πέφτεις συχνά...τουλάχιστον μέχρι να μάθεις "καλά".
Αλλά αν το έχεις ψάξει πολύ και φοβάσαι πλέον στην άσφαλτο (όπως εγώ), το χώμα είναι μια καλή επιλογή. Τουλάχιστον όταν θα πέσεις στο χώμα δε θα έλθει κανένας τετράξονας να σε κάνει splatter.
Πάλεψε την πόλη αν γίνεται με αυτοκίνητο, γρήγορα ΜΜΕ και πόδια και άσε τους 2 τροχούς για το βουνό να γουστάρεις.
Λέω εγώ τώρα...


(στο τελευταίο μου ατύχημα, συνεπιβάτης εγώ, που βρέθηκα να περιμένω ασθενοφόρο μέσα σε χαντάκι, με τον οδηγό της μηχανής σχεδόν χωρίς δέρμα από τα ξυσίματα στην άσφαλτο πεταμένο λίγα μέτρα παραπέρα και το μηχανάκι κwλοτριπίδα από τη στούκα με μεθυσμένο που πέρασε στο ρεύμα μας, έκανα ακριβώς τις σκέψεις που σου έγραψα παραπάνω. Μερικούς μήνες μετά αγόρασα μεγαλύτερο μηχανάκι δρόμου...Είπα ότι δεν κόβεται το ρημάδι, ότι δεν...
Αλλά με το που έγινα πατέρας και έτυχα σε ένα splatter στο δρόμο, τα παράτησα και έδωσα και όρκο, άσφαλτο δεν ξαναβγαίνω! Μονάχα βουνό! )

cartman
28/06/2010, 05:44
Η άποψη μου είναι ότι εξαρτάται πρώτα από εμάς και μετά από τους άλλους για το αν θα πέσουμε. Με συντηρητική οδήγηση και εμπειρία οι πιθανότητες να πέσει κάποιος είναι λίγες, το θέμα είναι να καταφέρουμε να οδηγούμε συντηρητικά. Αυτό που βλέπω στις πόλεις είναι μοτοσυκλετιστές να πηγαίνουν πολύ πάνω από το όριο, χωρίς κράνος, να κάνουν βλακωδώς σφίνες με μεγάλα ρίσκα και χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Όταν εξαληφθούν τα πιο πάνω και συνεχίσουμε να πέφτουμε, τότε θα σκεφτώ να παρατήσω την μηχανή


Τώρα για σένα μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις φίλε. :beer:

Υ.Γ. Ένα τελευταίο βήμα πριν εγκαταλήψεις εντελώς την οδήγηση στην πόλη θα ήταν να αποφεύγεις επικίνδυνους δρόμους, αλλά και την οδήγηση νύχτα, ιδιαίτερα τις μέρες/ώρες που κυκλοφορούν μεθυσμένοι (μηχανή Παρασκευή/Σάββατο βράδυ για έξω για ποτάκι εγώ ΔΕΝ παίρνω ;) )

blackbusa
28/06/2010, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οι άλλες λυσεις ειναι:


- Ποδηλατο

(

ρε καπετανιο τον φαγανε λαχανο με το θηριο...λες να τον προσεχουνε με το ποδηλατακι???

Κωστα αν η δουλεια σου ειναι σε σε ενα σημειο πρωτα θα σου ελεγα τα ΜΜΜ (για θεμα οικονομιας κιολλας) και μετα το αυτοκινητο οπου πρεπει να εχεις πολυ υπομονη...

ασε που ειναι δυσκολο να αφηνεις το αυτοκινητο στην Πανεπιστημιου...:lol: :lol: :lol:

Julius
28/06/2010, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οι άλλες λυσεις ειναι:

- Αυτοκίνητο
- Πόδια
- ΜΜΜ
- Ποδηλατο

(και συνδυασμός καποιων πχ ΜΜΜ/Ποδια, ΜΜΜ/ποδήλατο αναδιπλούμενο, αυτοκίνητο/ΜΜΜ)

Εσύ ξέρεις τις αναγκες σου και το πόσο σε καλυπτουν/βολεύουν οι αποπάνω επιλογές.

:wave2: :beer: :wave2:


na sviseis to podilato Hlia............ ena karo gnostoi mou poy kykloforoun exoun stoukarei epeidi den toys proseksan kapioi koutakides

Julius
28/06/2010, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kαι στο χώμα θα πέφτεις συχνά...τουλάχιστον μέχρι να μάθεις "καλά".
Αλλά αν το έχεις ψάξει πολύ και φοβάσαι πλέον στην άσφαλτο (όπως εγώ), το χώμα είναι μια καλή επιλογή. Τουλάχιστον όταν θα πέσεις στο χώμα δε θα έλθει κανένας τετράξονας να σε κάνει splatter.
Πάλεψε την πόλη αν γίνεται με αυτοκίνητο, γρήγορα ΜΜΕ και πόδια και άσε τους 2 τροχούς για το βουνό να γουστάρεις.
Λέω εγώ τώρα...


(στο τελευταίο μου ατύχημα, συνεπιβάτης εγώ, που βρέθηκα να περιμένω ασθενοφόρο μέσα σε χαντάκι, με τον οδηγό της μηχανής σχεδόν χωρίς δέρμα από τα ξυσίματα στην άσφαλτο πεταμένο λίγα μέτρα παραπέρα και το μηχανάκι κwλοτριπίδα από τη στούκα με μεθυσμένο που πέρασε στο ρεύμα μας, έκανα ακριβώς τις σκέψεις που σου έγραψα παραπάνω. Μερικούς μήνες μετά αγόρασα μεγαλύτερο μηχανάκι δρόμου...Είπα ότι δεν κόβεται το ρημάδι, ότι δεν...
Αλλά με το που έγινα πατέρας και έτυχα σε ένα splatter στο δρόμο, τα παράτησα και έδωσα και όρκο, άσφαλτο δεν ξαναβγαίνω! Μονάχα βουνό! )

Sto xoma den xtypas, h mallon mexri na matheis na pefteis kaneis xtypimata tis plakas... meta den xtypas katholou.

Gia na xtypiseis sto xoma prepei na pieseis ton eayto sou sta oria toy apo apopsi eikanoniton-taxytitas-fysikis katastashs (sinthikes agona px). Se endurades, voltes klp oi xymes einai epipedoy xavale... ektos ean erxete o STUBIS apo piso sou pou pezei 50-50% na se patisei


:rotflmao:

Julius
28/06/2010, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Την προηγούμενη βδομάδα είχα το πρώτο μου ''σοβαρό'' ατύχημα με την μοτοσυκλέτα . Την έβγαλα σχετικά φτηνά γιατί ήμουν ντυμένος σωστά (οι αστυνομικοί με ρώτησαν αν γύρναγα απο αγώνα και φόραγα αυτά που φόραγα ) και μπορώ να πω ότι ήμουν αρκετά τυχερός , μέσα στην ατυχία μου ! Τι εννοώ ? Απλά δεν με πάτησε κανείς την ώρα που έκανα κωλοτούμπες ,η αστυνομία έφτασε αμέσως (βασικά πρέπει να ήταν δίπλα ) με απομόνωσε από την κυκλοφορία και κάλεσε το ασθενοφόρο .

Αυτό που με έχει ξενερώσει απίστευτα και φυσικά δημιούργησε τον προβληματισμό μου , είναι η διαπίστωση του ότι και να κάνεις , όσο και να προσέχεις , όσο συντηρητικά ή αργά οδηγείς δεν φτάνει ! Κάποιος θα κάνει την μλκια και θα βρεθείς αργά ή γρήγορα στην άκρη του δρόμου ανάσκελα ,να περιμένεις το ασθενοφόρο !

Εκείνο το φρικτό βράδυ στο ΣΥΜΟΦΕ , άκουσα εναν φίλο να λέει '' κλειδώστε τις μηχανές σας στην πόλη και κρατήστε τις για το βουνό- την εκδρομή σας- την κάβλα σας ! Έχει δίκιο ,στο βουνό ή στην πίστα ,δεν τραυματίστηκε σοβαρά ή δεν σκοτώθηκε κανείς απο σφάλμα άλλου . Στατιστικά oi μοτοσικλετιστές τσακιζόμαστε στις πόλεις και όχι εκτός !

Οπότε ,αυτό που σκέφτομαι να κάνω και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας ,είναι να δώσω μια άλλη λύση για τις μετακινήσεις μου στην πόλη και να κρατήσω την μηχανή αν επισκευάζεται ή να πάρω ένα χωμάτινο και να γίνω ένας μικρός ωραίος Συμοφές….
:wave2:


VEL.. efoson exeis sinithisei na metakinise me moto den tha thn palepseis sthn athina me MMM h' autokinito......

DUKASII
28/06/2010, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Sto xoma den xtypas, h mallon mexri na matheis na pefteis kaneis xtypimata tis plakas... meta den xtypas katholou.

Gia na xtypiseis sto xoma prepei na pieseis ton eayto sou sta oria toy apo apopsi eikanoniton-taxytitas-fysikis katastashs (sinthikes agona px). Se endurades, voltes klp oi xymes einai epipedoy xavale... ektos ean erxete o STUBIS apo piso sou pou pezei 50-50% na se patisei


:rotflmao: i pas proti bolta sto xoma me kana julius kai se paei gamiontas..:wave2:

Cpt. Haddock
28/06/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρε καπετανιο τον φαγανε λαχανο με το θηριο...λες να τον προσεχουνε με το ποδηλατακι???


Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
na sviseis to podilato Hlia............ ena karo gnostoi mou poy kykloforoun exoun stoukarei epeidi den toys proseksan kapioi koutakides

παίδες, εγω το ανέφερα σαν μια απο τις επιλογές που έχει, εφ' οσον αφήσει τη μηχανή.

Εξαρτάται απο τις μετακινήσεις που κάνει κανεις, πχ εαν μενεις Πλάκα και δουλεύεις Ψυρρη ανετα πας με ποδήλατο, εαν μενεις Βαρκιζα και δουλεύεις Θρακομακεδόνες, όχι

:wave2:

reinmeister
28/06/2010, 06:34
:lol:


202504

sniper
28/06/2010, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Την προηγούμενη βδομάδα είχα......


Επειδή όλοι μας έχουμε πέσει.... άλλος χτύπησε άλλος όχι, πάντα μετά από κάτι τέτοιο σκεφτόμαστε διάφορα.

Αλλοι αποφασίζουν να σταματήσουν να καβαλάνε, άλλοι όχι....

Κανένας δεν μπορεί όμως να σου πει τι θα κάνεις τελικά.... εσύ τα ζυγίζεις κι αποφασίζεις....

TROOPER
28/06/2010, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Επειδή όλοι μας έχουμε πέσει.... άλλος χτύπησε άλλος όχι, πάντα μετά από κάτι τέτοιο σκεφτόμαστε διάφορα.

Αλλοι αποφασίζουν να σταματήσουν να καβαλάνε, άλλοι όχι....

Κανένας δεν μπορεί όμως να σου πει τι θα κάνεις τελικά.... εσύ τα ζυγίζεις κι αποφασίζεις....

+ολα

soter3gm
28/06/2010, 07:18
Πάντως σου έχω βρει το όχημα σου μακρύ για να είναι σταθερό "στα πολλά" και άνετο


202514

soter3gm
28/06/2010, 07:20
και άλλη μια


202519

BELZEBOYLIS
28/06/2010, 08:27
Σε καμία περίπτωση δεν θα σταματήσω να καβαλάω μοτοσυκλέτα ! Αυτό που σκέφτομαι είναι να την περιορίσω-αποκλείσω από την Αθήνα. Να κάνω μόνο αυτά που γουστάρω να κάνω με την μηχανή !
Να την έχω για τα ταξίδια μου ,τις εκδρομές μου τα βουνά μου ...

Cpt. Haddock
28/06/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Σε καμία περίπτωση δεν θα σταματήσω να καβαλάω μοτοσυκλέτα ! Αυτό που σκέφτομαι είναι να την περιορίσω-αποκλείσω από την Αθήνα. Να κάνω μόνο αυτά που γουστάρω να κάνω με την μηχανή !
Να την έχω για τα ταξίδια μου ,τις εκδρομές μου τα βουνά μου ...

Εγω θα πρότεινα να το ξανασκεφτείς σε λιγο καιρό. Ακόμα εισαι "εν θερμώ" :winka:

BELZEBOYLIS
28/06/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εγω θα πρότεινα να το ξανασκεφτείς σε λιγο καιρό. Ακόμα εισαι "εν θερμώ" :winka:

Ηλία δεν διαφωνώ ,αλλά δεν υπάρχει πανικός ή φόβος στην σκέψη μου !! :wave2:

Cpt. Haddock
28/06/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Ηλία δεν διαφωνώ ,αλλά δεν υπάρχει πανικός ή φόβος στην σκέψη μου !! :wave2:

Ισως, αλλα το συμβάν ειναι πρόσφατο οποτε σε επηρεάζει κι ας μην το καταλαβαίνεις, γι' αυτό λέω να το ξανασκεφτείς οταν το πόδι σου επανέλθει σε φυσιολογικο μέγεθος :lol:

Την απάντηση μονο εσυ θα τη δώσεις παντως :wave2:

DUKASII
28/06/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Σε καμία περίπτωση δεν θα σταματήσω να καβαλάω μοτοσυκλέτα ! Αυτό που σκέφτομαι είναι να την περιορίσω-αποκλείσω από την Αθήνα. Να κάνω μόνο αυτά που γουστάρω να κάνω με την μηχανή !
Να την έχω για τα ταξίδια μου ,τις εκδρομές μου τα βουνά μου ... καποια στιγμη το σκεφτηκα κ εγω ετσι..ειπα να παω να παρω ενα εντουρακι να πηγαινω μονο βουνο κ ετσι..
μετα χτυπαγα κ στο βουνο..:sad:
...



και ειπα δε γαμιεται αν ειναι να πας θα πας..:rotflmao: :lol:

sniper
28/06/2010, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Ηλία δεν διαφωνώ ,αλλά δεν υπάρχει πανικός ή φόβος στην σκέψη μου !! :wave2:

δεν νομίζω ότι παίζει τέτοιο θέμα.... Βασικά, φόβος υπάρχει, διαφορετικά δεν θα το σκεφτόσουν... αλλά είναι κατανοητός και μόνο κάποιος ανόητος ή που δεν έχει πέσει (ακόμα) με τον τρόπο που έπεσες θα έλεγε κάτι παρόμοιο.... εγώ μετά από πτώση το 04 με 180+ αγόρασα CAR να δω τι αμάξι θα πάρω - μετά από 2 μέρες καβάλησα πάλι και δεν κατέβηκα.... :D

Κάνε το εξής απλό (αφού ακι στην αρχή δεν θα έχεις μηχανή) : Κυκλοφόρησε στην Αθήνα χωρίς μηχανή, με όποιο άλλο τρόπο θες (πλην ποδηλάτου - μαλακάρα Ηλία) και δες αν σου παει κι αν μπορείς.

:smokin:

sober
28/06/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεν νομίζω ότι παίζει τέτοιο θέμα.... Βασικά, φόβος υπάρχει, διαφορετικά δεν θα το σκεφτόσουν... αλλά είναι κατανοητός και μόνο κάποιος ανόητος ή που δεν έχει πέσει (ακόμα) με τον τρόπο που έπεσες θα έλεγε κάτι παρόμοιο.... εγώ μετά από πτώση το 04 με 180+ αγόρασα CAR να δω τι αμάξι θα πάρω - μετά από 2 μέρες καβάλησα πάλι και δεν κατέβηκα.... :D

Κάνε το εξής απλό (αφού ακι στην αρχή δεν θα έχεις μηχανή) : Κυκλοφόρησε στην Αθήνα χωρίς μηχανή, με όποιο άλλο τρόπο θες (πλην ποδηλάτου - μαλακάρα Ηλία) και δες αν σου παει κι αν μπορείς.

:smokin:

συμφωνω...

αν και...οταν εχεις συνη8ισει με μοτο και ξαφνικα εισαι κολλημενος στο λεωφορειακι να χαζευεις τους υπολοιπους μηχανοβιους να περνανε διπλα σου μια υστεριουλα σε πιανει....:rolleyes:

cartman
28/06/2010, 09:10
Ένα άλλο θέμα που διαβάζω συχνά σε ξένα περιοδικά αλλά δεν θήχθηκε εδώ είναι το ότι οι περιστασιακοί αναβάτες είναι πιο εύκολο να εμπλακούν σε διστύχημα. Γενικότερα επικρατεί η άποψη ότι όσο περισσότερο καβαλάμε τόσο καλύτεροι και πιο προσεκτικοί γινόμαστε. Το ίδιο ισχύει και για τις συνθήκες: ενας που καβαλάει σε όλες τις συνθήκες ολόχρονα (βροχή, ζέστες κλπ) γίνεται καλύτερος και προσαρμόζεται καλύτερα από τους περιστασιακούς αναβάτες.

Άρα φίλε που σκέφτεσαι να οδηγάς μόνο τα Σαββατοκυρίακα, ναι μεν μειώνεις τις πιθανότητες σου τις καθημερινές (κατά πολύ), από την άλλη όμως τις αυξάνεις στις βόλτες σου

blackbusa
28/06/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
συμφωνω...

αν και...οταν εχεις συνη8ισει με μοτο και ξαφνικα εισαι κολλημενος στο λεωφορειακι να χαζευεις τους υπολοιπους μηχανοβιους να περνανε διπλα σου μια υστεριουλα σε πιανει....:rolleyes:

ΚΤΜ δεν ηθελες???λουσουτα τωρα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
28/06/2010, 12:37
συμφωνω με μπιμπικο. . .αν ειναι να "πας",θα πας. . .

:rolleyes: :rolleyes:

παντως κωστα προτεινω&εγω να το
ξανασκεφτεις μια&το γ@μημενο ειναι εθισμος. . .


Προσωπικα δεν θα μπορουσα να μετακινουμαι με κατι αλλο&ας ξερω οτι μπορει στην επομενη γωνια να ειναι ο Χαρος με το δρεπανι ετοιμο. . .

Αλλωστε το μηχανακι δεν ειναι μονο ευκολη μετακινηση για ολους εμας. . .ειναι ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!

Σκεψου το καλα dude. . .


:wave2:

caesarsk
28/06/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Εξαρτάται απο τις μετακινήσεις που κάνει κανεις, πχ εαν μενεις Πλάκα και δουλεύεις Ψυρρη ανετα πας με ποδήλατο, εαν μενεις Βαρκιζα και δουλεύεις Θρακομακεδόνες, όχι

:wave2:


Αν μένεις στους Θρακομακεδόνες και δουλεύεις Βαρκιζα παίζει αφού ειναι κατηφόρα???

zolotas
28/06/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
και ξαφνικα εισαι κολλημενος στο λεωφορειακι

......και ξαφνικα καταλαβαινεις οτι λειπει το πορτοφολι σου και εκει που σκυβεις να ψαξεις ,τρως μια ριπη απο ελευθερο σκοπευτη γιατι το μεσημερι εφαγε φασολαδα με τζατζικι .....

σκετη αυτοκτονια μιλαμε το λεωφορειο:bigcry:

VALES
28/06/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Σε καμία περίπτωση δεν θα σταματήσω να καβαλάω μοτοσυκλέτα ! Αυτό που σκέφτομαι είναι να την περιορίσω-αποκλείσω από την Αθήνα. Να κάνω μόνο αυτά που γουστάρω να κάνω με την μηχανή !
Να την έχω για τα ταξίδια μου ,τις εκδρομές μου τα βουνά μου ...






Εάν μπεις σε αυτή τη διαδικασία λογικής, σε ένα χρόνο θα κυκλοφορείς με αυτοκίνητο.
Σκέψου το εξής... κάνεις μόνο ταξίδια και εκδρομές και στο τρίτο σου ταξίδι (χτύπα ξύλο) έχεις ατύχημα γιατί έφταιγε κάποιος άλλος. Η λογική λέει να κόψεις και τα ταξίδια. Και αν τα πάρεις με την σειρά, θα καταλήξεις... να είσαι με τα πόδια, να ακούς εξάτμιση και να σκαρφαλώνεις είτε σε δέντρα είτε σε πινακίδες.

Akatanomastos
28/06/2010, 13:43
μπορεις να κυκλοφορεις με μηχανη στην πολη

σε κυριολεκτικα ταχυτητες κοτας
μειωντας τις πιθανοτητες ατυχηματος σε παρα πολυ μικρες
ανεξαρτητα αν ειναι δικια σου η λαλακια ή αλλουνου

gixxerpap
28/06/2010, 14:03
αυτό το αν είναι να πας θα πας, έχω βαρεθεί να το ακούω πια.... εσείς οι δύο απο πάνω φοράτε κράνος και μπουφανάκι για τις κλήσεις και για το κρύο για παράδειγμα? πέταξε μια κουβέντα ο ένας για χαβαλε και έσπευσε και ο άλλος να συμφωνήσει...

αν δεν παίρνεις τα μέτρα σου, οι πιθανότητες είναι ότι θα πας, είτε είναι η ώρα σου ή όχι ...


Κώστα για αρκετό καιρό μετά το ατύχημά μου, δεν ήθελα καν να βλέπω περιοδικό μοτοσυκλέτας, πόσο μάλλον να καβαλήσω .... μετά απο 3 μήνες περίπου (με πατερίτσες ακόμα), κάθε βράδυ ανέβαινα στη μηχανή μου και έκανα το γύρο της πυλωτής για να μπορέσω να κοιμηθώ ήρεμος...

Το μυαλό κάνει περίεργα παιχνίδια ...περίμενε να αναρρώσεις, και μετά το κουβεντιάζουμε όσο θέλεις;)

devil's animal
28/06/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αυτό το αν είναι να πας θα πας, έχω βαρεθεί να το ακούω πια.... εσείς οι δύο απο πάνω φοράτε κράνος και μπουφανάκι για τις κλήσεις και για το κρύο για παράδειγμα? πέταξε μια κουβέντα ο ένας για χαβαλε και έσπευσε και ο άλλος να συμφωνήσει...

αν δεν παίρνεις τα μέτρα σου, οι πιθανότητες είναι ότι θα πας, είτε είναι η ώρα σου ή όχι ...



παπ το καλυτερο "μετρο" με την λογικη σου ειναι το σπιτι...
δεν βγαινεις,αρα μειωνεις καθετα τις πιθανοτητες.


εννοειται οτι υπερβαλω και επισης εννοειται οτι παιρνουμε τα μετρα μας για να εχουμε...στην στραβη αλλα αν σου κατσει καλη η στραβη μπορει να "πας" και ας εισαι αστακος...

βλεπουμε σταματημενους να πεφτουν απο το βαρος της μηχανης και να παθαινουν 3πλο συντριπτικο καταγμα κνημης και ο αλλος να φευγει με 200+ και να σηκωνεται κυριος...


παντως ενα εχω καταλαβει μετα απο 10+ χρονια στο τιμονι....οτι με την τυχη ΔΕΝ μπορεις να τα βαλεις...

καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενος γιατι ΣΙΓΟΥΡΑ θα γινει η στραβη αλλα ρε φιλε ...αν ειναι να πας...θα πας...
:wave2:

VALES
28/06/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αυτό το αν είναι να πας θα πας, έχω βαρεθεί να το ακούω πια.... εσείς οι δύο απο πάνω φοράτε κράνος και μπουφανάκι για τις κλήσεις και για το κρύο για παράδειγμα? πέταξε μια κουβέντα ο ένας για χαβαλε και έσπευσε και ο άλλος να συμφωνήσει...

αν δεν παίρνεις τα μέτρα σου, οι πιθανότητες είναι ότι θα πας, είτε είναι η ώρα σου ή όχι ...


Κώστα για αρκετό καιρό μετά το ατύχημά μου, δεν ήθελα καν να βλέπω περιοδικό μοτοσυκλέτας, πόσο μάλλον να καβαλήσω .... μετά απο 3 μήνες περίπου (με πατερίτσες ακόμα), κάθε βράδυ ανέβαινα στη μηχανή μου και έκανα το γύρο της πυλωτής για να μπορέσω να κοιμηθώ ήρεμος...

Το μυαλό κάνει περίεργα παιχνίδια ...περίμενε να αναρρώσεις, και μετά το κουβεντιάζουμε όσο θέλεις;)




Aν μιλάς για το δικό μου ποστ, δεν το είπα καθόλου για χαβαλέ.
Και αυτό που ήθελα να πω δεν ήταν να μην φοράει προστασίες, ασχέτως αν συμφωνώ πως και με αυτές, αν είναι να πας θα πας. Σαφώς με προστασίες έχεις λιγότερες πιθανότητες, αλλά δεν τις έχεις όλες.
Δεν συμφωνώ με την λογική του ''έπεσα με μοτο, δεν ξανακαβαλάω'', ''χτύπησα στο παράθυρο, το χτίζω'',''γλύστρισα στην μπανιέρα, κάνω μπάνιο σε σκάφη'' κ.ο.κ.
Και ένα τελευταίο ρε gixxer. Μας τα χώνεις από την αρχή, για να πεις στο τέλος τα ίδια? Γιατί κι εγώ αυτό ακριβώς εννοούσα. Ακριβώς ότι είπες κι εσύ. :wave2:

rsp
28/06/2010, 16:03
Οταν πεσεις την πρωτη φορα τρως τι φρικη, μετα κανεις παιδι και τρως αλλη μια και η φρικη γινετε διπλη...Και παει λεγοντας...

Ειναι καθαρα προσωπικο θεμα και ο καθε ενας απο εμας το αντιμετωπιζει διαφορετικα! Με τη λογικη, το πουλας αυριο το πρωι, οποιος πει οτι αξιζει να πεθανεις το να οδηγεις μεσα στο μπουρδελο την Αθηνα, ειναι απλα ηλιθιος! απο την αλλη μπαινει το συναισθημα, αυτο το μαγικο συναισθημα που νιωθουμε ολοι!! Αυτο μας κανει να ξεχναμε το κυνδηνο, το κρυο, τη βροχη, το ποσο ποναγαμε οταν πεσαμε, το ποσο τρομαξαμε τους δικους μας ανρθωπους οταν εμεις καναμε το κεφι μας..


Κωστα...μονο εσυ ξερεις!

tsioy600
28/06/2010, 17:37
Αντε να πω κι εγω τον πονο μου.. Ειχα να πεσω 6 χρονια και μεσα σε 8 μηνες εχω αγορασει 3 οικοπεδακια!! Τωρα γραφω με ενα σπασμενο (κωλο)δαχτυλο..Τελικος απολογισμος 8μηνου 3 σπασμενα δαχτυλα και ενας βιδωμενος αστραγαλος! Στην πρωτη αγορα που σμπαραλιασα το ποδι και εσπασα τα 2 δαχτυλα (πεταχτηκε κουτακιας απο STOP) ναι μεν αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα την επικινδυνοτητα της μηχανης αλλα παρ'ολα αυτα πρωτα οδηγησα την μηχανη και μετα πεταξα τις πατεριτσες.H δευτερη αγορα αμεληταια.Στην τριτη προ μιας εβδομαδας κονομησα αλλο ενα σπασμενο δαχτυλο αφου ενας γυφτος με ενα Datsun αποφασισε να ανοιξει την πορτα οταν περνουσα απο διπλα του(αν και δεν επεσα μιας και πηγαινα με 10χμ)! Και καπου εδω αρχιζω να προβληματιζομαι παλι..Αυτη τη φορα ομως για το τι χρωμα να βαψω τις ζαντες μιας και η μηχανη θα ειναι ακινητη καμια βδομαδα λογω σπασιματος.:p Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως με την τυχη δν τα βαζει ΚΑΝΕΙΣ(Γ@μω την τυχη μου!) και εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κανουμε την κ@υλ@ μας παιρνωντας τα ρισκα μας και να προσπαθησουμε οσο μπορουμε να μειωσουμε τις πιθανοτητες μας ειτε αυτο λεγεται εξοπλισμος ειτε προσεκτικη οδηγηση!Αλλωστε τι αξια εχει η ζωη σε ενα αποστειρωμενο περιβαλλον χωρις να κανεις αυτα που πραγματικα γουσταρεις..?? Α και οι ζαντες εγιναν χρυσες τελικα..!

ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΟΛΟΙ ! ! :wave2:

KaTaNaS
28/06/2010, 18:54
Kώστα γουσταρς ποδηλατακι καταβαθος ε; :p


Σοβαρά τώρα, πιστεύεις πως εισαι μοτοσυκλετιστής απο χόμπι;

Πιστευεις οτι καβαλας τοσο καιρό επειδή δεν εχεις άλλο μεταφορικό απλά;

Πιστεύεις πως δεν εισαι εθισμένος σε αυτη την αίσθηση του να καθεσαι πανω σε εναν κινητηρα με ροδες και να μπορείς να περνάς γρήγορα και ξυστά διπλα απο εμπόδια κινητά και ακίνητα;

Αν τα πιστεύεις αυτα πόσο μαλλον αν συμβαίνουν ολα αυτα εισαι απο τους πολύ τυχερους, κι οπως μου ειπε και ο Ανταμακος μετα το δικο μου ατυχημα τότε, αν μπορείς να ζησεις διχως μοτοσυκλέτα εισαι πολύ τυχερος και απλά ζείς χωρις αυτη.

Παρα πολλες σκέψεις εχουν περάσει και απο το δικό μου μυαλό μετα απο την φρίκη που έζησα τότε, σταματησα τις μετακινήσεις στην ασφαλτο γενικότερα, προσπαθησα να αποφεύγω το κεντρο , παντου με αυτοκινητο και στη χειροτερη μεχρι τον κοντινότερο σταθμό του ΜΕΤΡΟ, το'ριξα αμιγώς στο εντουρο για να ξεχαρμανιάζω και μπορώ να πω πως τα καταφερα.

Μέχρι που ανεστησα το παλιό μου μηχανακι δρομου και καβαλώντας το θυμήθηκα παλι αυτη την αίσθηση, πως μπορεί να μην ακούς μουσική, μπορει να μην απαντας στα κινητά, μπορεί να κινδυνεύεις αλλά ξεχνάς γιατι πας απο το ενα σημειο στο άλλο, κλειδωνεις τη διαδρομή στο μυαλό και οδηγείς, και φχαριστιέσαι ισσοροπία και αδρεναλίνη.

Μοτοσυκλετισμός δεν εστί μεσα στην πόλη ποσο μάλλον στη ζουγκλα της Αθήνας , η αίσθηση ομως ειναι ίδια , ειτε κινεισε μεσα σε αυτη ειτε εξω προς την επαρχία , στις σερπατίνες της εξοχής... και γι'αυτο ξεγελιόμαστε όλοι, και ζηταμε μηχανακι και μεσα στην πόλη, για να ξεχνιόμαστε, για να ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ απο το ενα σημειο στο άλλο (μεχρι και για να παμε στο περιπτερο για τσιγαρα εστω και με Vstorm :lol: ) , για να ξεφευγουμε ...

Ο πόνος , όσος κι αν είναι, θα ξεχαστεί...

θες να ξανα ενταχθείς στις στατιστικές ατυχηματων εντος των τοιχών ; Δικιά σου η απόφαση!

Το μικρόβιο πάντως το κόλλησες εδω και καιρό, και πρέπει να δουλέψεις πολύ με το μυαλό σου προκειμένου να χαλιναγωγήσεις τη σαρκα , για να προστατεψεις αυτη στην ουσία!

VALES
28/06/2010, 19:19
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS






:beer:

sek
28/06/2010, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
...θυμήθηκα παλι αυτη την αίσθηση, πως μπορεί να μην ακούς μουσική, μπορει να μην απαντας στα κινητά, μπορεί να κινδυνεύεις αλλά ξεχνάς γιατι πας απο το ενα σημειο στο άλλο, κλειδωνεις τη διαδρομή στο μυαλό και οδηγείς, και φχαριστιέσαι ισσοροπία και αδρεναλίνη.



+ όσα θες

the way is the goal

:beer:

Julius
29/06/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μπορεις να κυκλοφορεις με μηχανη στην πολη

σε κυριολεκτικα ταχυτητες κοτας
μειωντας τις πιθανοτητες ατυχηματος σε παρα πολυ μικρες
ανεξαρτητα αν ειναι δικια σου η λαλακια ή αλλουνου


Tragika epikindini proseggisi file Akatanomaste


kinoumenos mesa sthn poli me taxytita mikroteri apo thn roh ton autokiniton pezeis me PARA poly megales pithanotites na se paraseiroun.

Apo toys pio symantikoys logoys atyximaton ton motosykletiston toy kalokairiou.

DUKASII
29/06/2010, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Tragika epikindini proseggisi file Akatanomaste


kinoumenos mesa sthn poli me taxytita mikroteri apo thn roh ton autokiniton pezeis me PARA poly megales pithanotites na se paraseiroun.

Apo toys pio symantikoys logoys atyximaton ton motosykletiston toy kalokairiou.
+1

BELZEBOYLIS
29/06/2010, 07:58
Βασικά σας ευχαριστώ που μπήκατε στην διαδικασία να μου απαντήσετε ,χωρίς να πάμε το θέμα στα ανέκδοτα ή τις αντιπαραθέσεις :lol: .

Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό , η μοτοσικλέτα μου έδωσε πολλά ! Κέρδισα εμπειρίες, γνώρισα απίθανα μέρη ,ταξίδεψα !Αλλά το βασικό είναι οτι δεν τα έκανα μόνος ! Στην διαδρομή αυτή γνώρισα πολλούς όπου μοιραστήκαμε χαρές και λύπες ,γελάσαμε ,στρίψαμε γενικά περάσαμε ωραία!!!!!. Δεν σκοπεύω να χάσω τίποτα απο όλα αυτά σε καμία περίπτωση!!
Αλλά ρε λεβέντες τι από άλλα αυτά κερδίζετε με την οδήγηση στην Αθήνα ? Ποια ευχαρίστηση παίρνετε από την Πατησίων σε ώρα αιχμής ? Τι ακριβώς είναι αυτό που σας γεμίζει ,όταν βρίσκεστε κολλημένοι πίσω απο ενα φορτηγό ? Προσωπικά εγώ καμία !! Στην Αθήνα οδηγώ μοτοσικλέτα για την άνεση και την οικονομία χρόνου που μου προσφέρει και η μαύρη αλήθεια είναι οτι την βολεύτηκα αρκετά ....
Την άνεση της Αθήνας σκέφτομαι να παραχωρήσω και όχι τον μοτοσικλετισμό γενικά... :wave2:

Cpt. Haddock
29/06/2010, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Tragika epikindini proseggisi file Akatanomaste


kinoumenos mesa sthn poli me taxytita mikroteri apo thn roh ton autokiniton pezeis me PARA poly megales pithanotites na se paraseiroun.

Apo toys pio symantikoys logoys atyximaton ton motosykletiston toy kalokairiou.

[σλουρπ]Ορθως μιλησε ο τρισμεγιστος [/σλουρπ]

Cpt. Haddock
29/06/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Την άνεση της Αθήνας σκέφτομαι να παραχωρήσω και όχι τον μοτοσικλετισμό γενικά... :wave2:

Θα πρέπει να κάνεις μεγάλη παραχώρηση, το καταλαβαίνεις αυτό.

Σύμφωνοι, η οδήγηση μέσα στην πόλη δεν προσφέρει κατι μοτοσυκλεττιστικά, αλλα σκέψου τί επιλογες σου δίνει. Πας όπου θες, γρήγορα, χωρις αγχος παρκαρίσματος, χωρις να επιβαρύνεις την κίνηση και (πολυ) το περιβάλλον, χωρίς να χάνεις χρονο.

:winka:

BELZEBOYLIS
29/06/2010, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα πρέπει να κάνεις μεγάλη παραχώρηση, το καταλαβαίνεις αυτό.

Σύμφωνοι, η οδήγηση μέσα στην πόλη δεν προσφέρει κατι μοτοσυκλεττιστικά, αλλα σκέψου τί επιλογες σου δίνει. Πας όπου θες, γρήγορα, χωρις αγχος παρκαρίσματος, χωρις να επιβαρύνεις την κίνηση και (πολυ) το περιβάλλον, χωρίς να χάνεις χρονο.

:winka:


ναι ρε συ Καπετάνιε το καταλαβαίνω και για αυτό είμαι στους προβληματισμούς ! Αλλά το σενάριο του να ξαναβρεθώ τα ανασκελα στην άκρη του δρόμου και να περιμένω 50 λεπτά το ασθενοφόρο ,δεν μου αρέσει καθόλου !!!!! :wave2:

Cpt. Haddock
29/06/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ναι ρε συ Καπετάνιε το καταλαβαίνω και για αυτό είμαι στους προβληματισμούς ! Αλλά το σενάριο του να ξαναβρεθώ τα ανασκελα στην άκρη του δρόμου και να περιμένω 50 λεπτά το ασθενοφόρο ,δεν μου αρέσει καθόλου !!!!! :wave2:

Σε κανεναν δεν αρέσει.

Μόλις ξεμπερδέψεις με χειρουργεία κλπ, ξεκινα να μετακινήσαι σα να μην εχεις μηχανη (στην πολη). Θα δεις εαν βολεύει ή όχι και αναλόγως αποφασίζεις.

:beer:

QSpec
29/06/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σε κανεναν δεν αρέσει.

Μόλις ξεμπερδέψεις με χειρουργεία κλπ, ξεκινα να μετακινήσαι σα να μην εχεις μηχανη (στην πολη). Θα δεις εαν βολεύει ή όχι και αναλόγως αποφασίζεις.

:beer:

+2

Από το δικό μου μπαμ έχουν περάσει 6 μήνες. 6 μήνες με αμάξι και ΜΜΜ. Όχι καλά.
:a52: :a37: :a35: :a018: :a12: :a14: :a4:

Βέβαια τώρα μου έχει περάσει κάπως γιατί έχω άλλα πράγματα να με τσαντίζουν εκτός από το γεγονός οτι είμαι αμήχανος.

Η αλήθεια όμως είναι πως δεν παλεύεται. Επίσης είσαι αρκετά φρέσκος για τέτοιες σκέψεις, ας σε απασχολήσει όταν θα μπορείς να ξανακαβαλήσεις.

vagelis24
29/06/2010, 09:07
Τη και αν ειχα full εξοπλισμο, την λεκανη την εσπασα απο το ντεποζιτο και τα @ρχιδι@ φυσικα

Απο την επομενη μερα μετα το χειρουργιο, δεν σκεφτηκα καν να μην ξανακαβαλησω

Ειμαι στον τριτο μηνα ξαπλα και τι μυαλο μου ειναι σ"αυτην :a07:

:beer: