PDA

View Full Version : ΣΙΤΑ



GST
06/07/2005, 10:02
Μια απορια ρε παιδες.....θελω να βαλω κατι κοματια σιτας στο πλαστικο του φαιρινγκ μπροστα απο το ψυγειο ....εχει κανει καποιος κατι αντιστοιχο να μου πει με τι θα τη κολλησω;
Αλλοι μου λενε μπαμπριζοκολλα και αλλοι σιλικονη.....

για πεστε οσοι γνωριζεται κατι :rolleyes:

κατι τετοιο θελω να κανω:p


18993

maintenance
06/07/2005, 10:10
ΓΙΑ THN ΠΑΜΠΡΙΖΟΚΟΛΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗ, ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ, ΘΕΡΜΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ, ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΣΟΥΡΑΚΙΑ, ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΙΣΤΟΛΙ, ΚΑΙ ΛΙΩΝΕΙ.

ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗ,
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ, ΚΑΙ ΚΡΥΩΣΕΙ, ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΕΡΙ, ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΗΜΕΙΑ, ΥΓΡΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ.

(ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ)


ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ, ΕΧΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΜΠΡΙΖΟΚΟΛΑ.

:wave2: :beer: :wave2:

idi
06/07/2005, 10:17
ρε Γιωργο εισαι σιγουρος....???

:smokin: :smokin:

GST
06/07/2005, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ρε Γιωργο εισαι σιγουρος....???

:smokin: :smokin:

ως προς το λειτουργικο η το εμφανισιακο κομματι:confused:
το δικο μου ειναι μαυρο και θα βαλω και μαυρη σιτα:rolleyes:
ε το σκεφτεσε...σιτουλα...για πες!

gcrook
06/07/2005, 12:32
Χε χε το επομενο βημα θα ειναι να βαλετε φρυδακια στα φωτα και spoiler στην καρινα για να σκουπιζετε τα χαλικια.

Πλακα-πλακα παντως θα του πηγαινει πολυ η σιτα αρκει να βρεις καλη σιτα και οχι κανα κοτετσοσυρμα.
Η σιλικονη δουλευει πολυ καλα (προσωπικη εμπειρια......οχι σε μενα στο τουτου, για να προλαβω τους κακοηθεις):D

sonic22
06/07/2005, 12:41
prosopika exw vgalei apo to dt mou ta prostateutika plastika poy einai brosta apo to spigio kai exw valei sita stin exwteriki pleura..

me mauri silikoni... arketa elastiki kai meta apo kana mina exei desei edelos me ta metala kai den kouniete eukola kai na thes...

(kala ama thes vgenei alla einai poli kala piasmeni)


:beer: :sun: :beer:

sas
06/07/2005, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η σιλικονη δουλευει πολυ καλα (προσωπικη εμπειρια......οχι σε μενα στο τουτου, για να προλαβω τους κακοηθεις):D

γαμώτο:mad:
και ήμουν έτοιμος να σου ζητήσω ραντεβού.
.
.
.
.
.
.
.για ένα
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
ψαχουλεματάκη:p

gcrook
06/07/2005, 12:48
Στη σειρα του ο κυριος,στη σειρα του...
Τι να κανω απ'εχω εξοδα...:D

GST
06/07/2005, 12:57
δεν το βαζω ρε παιδες τοσο για αισθητικους λογους ..μια χαρα ειναι και ετσι...πιο πολυ για να μην κολλανε οι κολοσφυγγες πανω στο ψυγειο....αλλα και απο στραπατσο που εχει παθει γνωστος αφου του καρφωθηκε πουλι και του τρυπησε το ψυγειο σε βολτα:hypnotize :sick:

Tropeas
06/07/2005, 12:57
Αυτη η σιλικόνη σε μηχανη δεν συστηνεται θα σου εξαφανιστουν απο τους κραδασμούς πολύ γρήγορα....
ο ξάδερφός μου είχε αλλάξει με πατέντα το πίσω φως της βαλίτσας στο transalp με led και του βαλε και σιλικόνη και βίδωνε και με βιδούλες και πάλι απο τους κραδασμούς έφυγε...

sonic22
06/07/2005, 12:58
axou ekdilwthikane ta "agoria" mesimeriatika..

kathiste kala giati tha sas ferw ton kuja!

:yuck: :yuck: :yuck: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:


19033

sonic22
06/07/2005, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αυτη η σιλικόνη σε μηχανη δεν συστηνεται θα σου εξαφανιστουν απο τους κραδασμούς πολύ γρήγορα....
ο ξάδερφός μου είχε αλλάξει με πατέντα το πίσω φως της βαλίτσας στο transalp με led και του βαλε και σιλικόνη και βίδωνε και με βιδούλες και πάλι απο τους κραδασμούς έφυγε...

malon les gia tin silikoni pu zestenete me pistoli (ite diafani ite mauri).

me mavri silikoni (kai mono silikoni) eixa kwlisei sto dax to piso fanari katw apo tin sela kai den efige oute otan efaga kapaki...

einai poli dinami i mavri silikoni...

exw ftiaxei kai 4 ixia kwlimena mono me mavri silikoni

mauri silikoni!! kanei kalo! :beer: :beer: :beer:

maintenance
06/07/2005, 13:10
Η ΜΑΥΡΗ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ:confused:


ΔΗΛ. ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ, ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ;

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ........................



ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ( ΓΙΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΜΙΛΑΜΕ, ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΥΛΙΚΟ) ΥΠΑΡΧΕΙ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ.

ΔΗΛ. ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΥΡΗ ΣΤΟΝ ΝΕΡΟΧΥΤΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ "ΔΥΝΑΤΗ";

Ή ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΥΡΗ;


:confused: :confused: :confused:

sonic22
06/07/2005, 13:17
oxi re si lew:

"einai poli dinami i mavri silikoni..."
"ειναι πολυ δυναμη η μαβρη σιλικωνη"

poli kali dld...

sta xromatopolia ws mavri silikwni tin exoun taxinomisei...

einai pragmatika tropos taxinomisis...

diafani
leuki
gri
mayri
kokkini (kai mauri gia flatzes)
kai meta pername se idikes silikones (adimuxlikes ktlp)

GST
06/07/2005, 13:22
εγω πια να παρω ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
μου βγαλατε το συκωτι:dizzy:


ρε maintenance πια εβαλες αγορι μου γιατι με τουτους εδω θα λαλησουμε σημερα
:rotflmao:

maintenance
06/07/2005, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
εγω πια να παρω ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
μου βγαλατε το συκωτι:dizzy:


ρε maintenance πια εβαλες αγορι μου γιατι με τουτους εδω θα λαλησουμε σημερα
:rotflmao:



ΕΙΠΑΜΕ...........ΘΕΡΜΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΚΡΥΩΣΕΙ, ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΥΓΡΗ.

ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.:mad:

ΥΠ΄ΟΨΙΝ: ΔΙΑΦΑΝΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ, ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΕΥΜΑΤΑ.......


ΑΜΑ ΠΙΑ..........ΖΑΛΙΣΤΙΚΑ..........ΠΑΩ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΚΑΜΙΑ:beer:

KeLeYTiS
06/07/2005, 13:41
Eπειδη η σιτα ειναι περιεργη και δεν θα σου κατσει ευκολα θα την κολλησεις αρχικα σε 4-5 σημεια με θερμη σιλικονη που στεγνωνει πολυ γρηγορα ετσι ωστε η σιτα να παρει την φορμα που πρεπει...

Μετα θα παρεις μια καλη σιλικονη (τονιζω το καλη) η μια καλη παρμπριζοκολα (εγω συστηνω το πρωτο) και θα βαλεις γυρω γυρω απο το πισω κομματι του πλαστικου σε σημεια που δεν φαινεται....

Αργει να στεγνωσει αλλα μολις στεγνωσει γινετε βραχος με την ελαστικοτητα που χρειαζεται ομως για να μην σου φυγει με τους κραδασμους.....

Αυτα τα ολιγα...

free rider
06/07/2005, 13:45
Γιώργο με ψυχρή σιλικόνη που πρέπει να την αφήσεις να τραβήζει έχω κολήσει τα οργανα στο σουζουκι..
ειναι ταμάμ....

GST
07/07/2005, 06:57
η θερμη σιλικονη εκανε το θαυμα της και ολα πηγαν μια χαρα.....επειδη ομως οι καλλιτεχνικες μου ανυσηχιες συνεχιστηκαν αποφασησα να κανω το ιδιο και για την καρινα....το προβλημα ειναι οτι στο σημειο που φαινεται παρακατω με κοκκινο ...και ειναι κοντα στο λαιμο της εξατμησης οι θερμοκρασιες που αναπτυσονται ειναι μεγαλες και η σιλικονη λιωνει:( και η σιτα κουνιεται.......εχουμε καμια ιδεα τι αλλη τεχνικη μπορουμε να εφαρμοσουμε εκει:confused: ....παντως τα μπροστινα κομματια ειναι μια χαρα:wave2:


19088

maintenance
07/07/2005, 08:01
Σ΄ΑΥΤΟ ΤΟ "ΑΘΛΗΜΑ" ΜΕ ΕΠΙΑΣΕΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ.:(


ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΞΕΡΩ ΄ΓΩ;;;


ΒΑΛΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΙΛΙΚΟΝΗ, ΣΙΔΙΡΟΣΤΟΚΟ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΗ ΔΟΣΗ ΣΤΕΓΝΩΤΙΚΟΥ, ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΒΑΦΤΗ ΜΑΥΡΗ, ΜΕ ΣΠΡΕΥ, ΓΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ........


ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ:confused:


:wave2:

GST
07/07/2005, 08:13
εννοειται οτι αν δεν βρω κατι που κολλαει και δεν ξεκολλαει με την θερμοκρασια η σιτα θα εξαφνιστει δια μαγιας ...απλα τωρα τελευταια εφαρμοζω αυτο που λενε ....σε δουλεια να βρισκομαστε...παντως σιγουρα δεν αξιζει το κοπο να μπεις σε ολη αυτη την διαδικασια.....:wave2:

α να προσθεσω οτι η επεμβαση που θα κανω δεν θελω να ειναι καταστροφικη για το κομματι......πχ η σιλικονη που εβαλα ξεκολλαει ανετα με ενα ξυραφη χωρις να αφηνει το παραμικρο ιχνος υπαρξης της.....μαλλον ζηταω πολλα:rolleyes:

free rider
07/07/2005, 08:15
στη πειραιως εχει μαγαζι με πολυεστερικους στοκους ανρακονηματα και τέτοιες καγκουριες...
γιατι δεν κανεις μια ερωτησουλα εκει??

maintenance
07/07/2005, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
εννοειται οτι αν δεν βρω κατι που κολλαει και δεν ξεκολλαει με την θερμοκρασια η σιτα θα εξαφνιστει δια μαγιας ...απλα τωρα τελευταια εφαρμοζω αυτο που λενε ....σε δουλεια να βρισκομαστε...παντως σιγουρα δεν αξιζει το κοπο να μπεις σε ολη αυτη την διαδικασια.....:wave2:


ΣΥΜΦΩΝΑΩ..................

ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΚΑΙ ΘΑ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΙ ΛΑΙΜΟΙ.:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

GST
07/07/2005, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
[B

ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΚΑΙ ΘΑ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΙ ΛΑΙΜΟΙ.:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: [/B]



:lol: :lol: its just a cosmetic! :rotflmao:

KeLeYTiS
07/07/2005, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Eπειδη η σιτα ειναι περιεργη και δεν θα σου κατσει ευκολα θα την κολλησεις αρχικα σε 4-5 σημεια με θερμη σιλικονη που στεγνωνει πολυ γρηγορα ετσι ωστε η σιτα να παρει την φορμα που πρεπει...

Μετα θα παρεις μια καλη σιλικονη (τονιζω το καλη) η μια καλη παρμπριζοκολα (εγω συστηνω το πρωτο) και θα βαλεις γυρω γυρω απο το πισω κομματι του πλαστικου σε σημεια που δεν φαινεται....

Αργει να στεγνωσει αλλα μολις στεγνωσει γινετε βραχος με την ελαστικοτητα που χρειαζεται ομως για να μην σου φυγει με τους κραδασμους.....

Αυτα τα ολιγα...

Mε την θερμοκρασια αλλα και με τους κραδασμους η θερμη σιλικονη ξεκολλαει....λιωνει με την θερμοκρασια και δεν ειναι αρκετα ελαστικη για τους κραδασμους...

Κολλα την σιτα προσωρινα για να παρει φορμα με την θερμη σιλικονη και μετα βαλε ΚΑΝΟΝΙΚΗ σιλικονη και αστην να στεγνωσει ....

Εχει ελαστικοτητα και δεν ειναι τοσο ευαισθητη σε θερμοκρασιες....

Η θερμη σιλικονη ξεκολλαει ακομα και αν βαρεσει το μηχανακι σου πολυ ωρα ο ηλιος....

GST
07/07/2005, 10:10
ευχαριστω παιδες θα βαλω απο πανω κανονικη σιλικονη και θα ενημερωσω.........................αλλα οπως το κοβω το θεμα η καρινα σε λιγο θα ζυγιζει οσο το υπολοιπο μηχανακι:lol: :wave2: