PDA

View Full Version : Κράνος Uber Alles!



Αμφίσημος
28/06/2010, 08:03
Αν και γραφικός προσθέτω κι εγώ τη μακακία μου σχέση με την προστασία αν και στην περίπτωση μου η μοτοσυκλέτα ήταν στατική!
Που λέτε βάζω το tenerάκι μου μέσα σε ένα κηπάκι στην είσοδο (με το κώλο για να βγαίνω αρχηγόπουλο το πρωί κι ας ταλαιπωριέμαι να το σταθμεύσω τα βράδυα). Τσίμα-Τσίμα λέμε μια 8m2 χώμα και θάμνοι όπου στο κέντρο (εκεί που ανοίγει η πόρτα) έχω στρώσει 5-6 πλάκες για να το στήνω κομπλέ στο διπλό.
Με τα πολλά σήμερα ζεσταίνοντας το μοτέρ λέω ας το βγάλω στο δρόμο να τελειώνω με τα ανοιγοκλεισίματα κι ας περιμένω τη θερμοκρασία ανάβοντας την τσιγαρίθρα μου...
Εδω να σημειώσω πως 99% ανεβαίνω στο μηχανάκι πάντα με κράνος και φεύγω στο επιτόπου.
Ανεβαίνω που λέτε στο διπλό (με το τσιγάρο σβυστό στην άκρη του στόματος) και κάνω τη κίνηση μπροστά να το ρίξω. Όντως πέφτει αλλά για κακή μου τύχη σπάει η πλάκα (είναι μαρμαράκι παλιακό 1cm πάχος) και το μηχανάκι πέφτει αριστερά και χωρίς να έχω την δυνατότητα ελιγμού (είπαμε τσίμα-τσίμα χωράει το μηχανάκι και αριστερά-δεξιά θαμνοειδή) πέφτω και σκάω με το πίσω μέρος του κεφαλιού μου στον τοίχο. (ήτανε καλό μπαμ-ισάξιο του τύπου λιποθυμάω και σκάω κάτω με τα κιλά μου)
Όλα γύρω σου γυρίζουν κτλ. Σηκώνω το μηχανάκι (αγρατζούνιστο μιας και έπεσε στους θάμνους που απορρόφησαν την όποια ενέργεια) και σηκώνομαι και γώ ευτυχώς σώας τα φρένας αλλά με ένα γερό πονοκέφαλο και ένα μικρό καρούμπαλο (ο πάγος άργησε).
Είπα την προπαίδεια μια να δω αν λειτουργώ στα βασικά, έκανα και κάποιες ασκήσεις συντονισμού ολα οκ. Ελπίζω δηλαδή.
Το δίδαγμα που πήρα εδώ είναι πως απο την στιγμή κυριολεκτικά την στιγμή που θα ανεβαίνω στο μηχανάκι θα φοράω το ρημάδι μιας μαλακίες δεν θα πάψουν ποτέ να γίνονται.
Μπορεί να ακούγομαι υπερβολικός αλλά δίπλα στο σημείο που βάρεσα ήταν η βρύση...

Πήρα τέτοια τρομάρα που και σβυστό να είναι εγώ θα το φοράω το μαμημένο...
(είναι σαν να αυνανίζεσαι με προφυλακτικό, έχει τα θετικά του...)

;)

Stabak
28/06/2010, 08:10
εχεις πολυ δικαιο φιλε μου,

αυτος ειναι και νομος απαράβατος στο εντούρο.... οτι και να ναι, οπου και να σαι... κρανος.. μια φορά ημουν μεσα σε ενα ξεροποταμο με βράχια και μπλοκάρει η μποτα στο μαρσπιε και βραχο και γερνω στατικά και κοπανάω με το κεφάλι-κράνος σε ένα βράχο... ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ

δεν τολμω να πιστεψω τι θα ειχε γινει αν δεν το φορούσα...

sober
28/06/2010, 08:23
Τυχερος ησουν και περαστικα για το καρουμπαλο1 :p

απο τη στιγμη που κα8ομαστε στη σελα ξεκινουν οι πι8ανοτητες να πεσουμε απο αυτη επομενως το κρανακι το βαζουμε και το δενουμε απο πριν.. :a024: :smilea:

dukeandthecity
28/06/2010, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
(είναι σαν να αυνανίζεσαι με προφυλακτικό, έχει τα θετικά του...)

;)


εγω και αντισυλληπτικά παίρνω :D :D :D :wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
28/06/2010, 09:02
Ελπίζω να μην το άφησες έτσι και να πήγες σε κανά νοσοκομείο να κοιταχτείς... πολλά μπορούν να γίνουν και ειδικά σε χτύπημα στο πίσω μέρος του κρανίου. Περαστικά...

Gandalf

makis206
28/06/2010, 09:18
Περαστικά κι αγύριστα να είναι φίλε, διδακτικότατη η ιστορία σου..!:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Είπα την προπαίδεια μια να δω αν λειτουργώ στα βασικά...

Καλά εγώ τη χάνω και χωρίς καρούμπαλο..:lol:

sober
28/06/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Περαστικά κι αγύριστα να είναι φίλε, διδακτικότατη η ιστορία σου..!:beer:



Καλά εγώ τη χάνω και χωρίς καρούμπαλο..:lol:

εσενα πιο πι8ανο σε βλεπω να το πα8εις απο πλαστη...ή τσοκαρο...

:lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
28/06/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
εσενα πιο πι8ανο σε βλεπω να το πα8εις απο πλαστη...ή τσοκαρο...
:lol: :lol: :lol: :lol:

Κι αντί προπαίδειας θα ρίχνω πεντοζάλια..:lol: :lol:

fotisdragon
29/06/2010, 14:45
Όντως παιδιά, το λέω σε αρκετούς οταν μου λένε γιατί φοράω το Ti-Tech μου για να πάω παραγγελία 2 τετράγωνα πιο κάτω και δε το καταλαβαίνουν...
Δεν είναι μόνο το αν τρέχεις, αν πέσεις απο το μηχανάκι το χτύπημα στο κεφάλι ίσως είναι άσχημο, είτε πας με 20, είτε με 120.
Ενδεικτικά μικρή ιστοριούλα δρόμου, πέρσι το καλοκαίρι σταματώντας σε ενα Stop βλέπω κόσμο μαζεμένο στη γωνία, μία κοπέλα ξάπλα κάτω δίπλα απο το πεζοδρόμιο, ρωτάω και μου λένε οτι το ζευγαράκι πήγε να ανεβεί σε ενα scooter που ήταν στο διπλό σταντ και απλά η κοπέλα έχασε την ισορροπία της κ χτύπησε άσχημα, λέγανε οτι δεν ένοιωθε τα πόδια της.
Τι να πω, τυχερά είναι αυτά...