PDA

View Full Version : R1 2008 tuning



Σελίδες : [1] 2

fanfan
28/06/2010, 16:14
Καλησπέρα στο forum. Σαν πρώτο θέμα να σας συστηθω. Σταύρος από Κομοτηνή, ευτυχής κάτοχος ενός r1 μοντέλο 2008. Αύριο περιμένω ένα ολόκληρο σύστημα εξάτμισης της akrapovic, ενώ στο σπίτι περιμένουν ένα power commander 3 USB καθώς και το dynojet LCD display που κουμπώνει πάνω στο pc 3 για on the fly ρυθμίσεις και παρακολούθηση του κινητήρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Έχει κάνει κάποιος την ίδια μετατροπή ( εξατμηση και pc3) στο συγκεκριμένο μοντέλο; Αν ναι τι έκανε με τους χάρτες του power commander? χρησιμοποίησε τους έτοιμους της εταιρίας που δίνει για το συγκεκριμένο setup ή έφτιαξε άλλους;

2. Έχει βάλει κάποιος την LCD οθόνη της dynojet? θα ήθελα πληροφορίες ή και φωτογραφίες για το πως το τοποθέτησε και που; Γενικά πληροφορίες εγκατάστασης.

Ευχαριστώ πολύ, σύντομα θα ανεβάσω και photos να ρίξετε μια ματιά στο μηχανάκι που έχει δεχθεί και διάφορες άλλες βελτιώσεις.

G M
28/06/2010, 16:56
H εγκατασταση ολων ειναι σχετικα ευκολη για καποιον που ασχολειται με το μηχανακι του.
Το σημαντικο εδω ειναι το tunning το οποιο πρεπει να γινει απο εμπειρο μηχανικο με καταλληλο εξοπλισμο (καυσαναλυση, dyno,κλπ.)

Oι χαρτες που υπαρχουν για την εξατμιση στο internet (για Ευρωπαικα μοντελα) ισως αποτελεσουν την βαση μεχρι να πας στον μηχανικο και δεν μπορουν να σε καλυψουν 100%

fanfan
28/06/2010, 17:37
Thanks φίλε μου, η εξάτμισης και τπ pc3 μπαίνουν αύριο οπότε θα ανεβάσω και τις πρώτες φωτό. Θα μοντάρο το εργοστασιακή προγράμματα της dynojet που δίνει για το setup μου και θα πάω για δυναμομετρηση, ώστε να τω τι παίζει με τις καμπύλες. Θα το ανεβάσω και αυτό για μία γνώμη, από εκεί και πέρα το ξαναβλέπουμε. Ευχαριστώ για την απάντηση

giannis113
28/06/2010, 21:11
το φιλαρακι μου εχει βαλει pc3 και ακραπα αλλα με μανισιο μονο το χταποδι. αρχικα εβαλε το pc3
του ειχαν πει οτι ειναι ρυθμισμενο.. ομως αργοτερα το πηγαμε ξανα αλλου και εβαλε το χαρτη για αυτα που φοραει δηλαδη τελικα Υ και φιλτρο. η διαφορα ηταν ικανοποιητικη θα ελεγα μεγαλη.

:beer: τωρα θα βαλει και ignition modul.

fanfan
29/06/2010, 05:08
to ignition module ti einai, to eida kai ego alla den ebgala akri

giannis113
29/06/2010, 07:32
απότι εχω καταλαβει.

το rapid bike 3 ειναι κατι το οποιο μπορει να κανει την μηχανη αρκετα πιο δυνατη απο το pc3 γιατι κανεις απο την αρχη δικο σου χαρτη.

για να μην πουλαει το pc 3 και χανει λεφτα θα βαλει το modul και θα γινει κατι σαν rapit bike.

ασ βοηθησει καποιος γιατι δε τα ξερω καλα.. αλλα καπως ετσι ειναι

DimST
30/06/2010, 05:44
...τίποτα το ιδιαίτερο δεν είναι το rapid.
Για βελτιώσεις του επιπέδου, εξάτμιση φίλτρο, το pc3 είναι επαρκέστατο αρκεί να φτιαχτεί σωστός χάρτης.

reinmeister
30/06/2010, 07:22
ρυθμισεις αναφλεξης καλο θα ειναι να μην γινονται απο απειρα χερια,διοτι παιζει το μηχανακι να γινει χριστουγεννιατικο δεντρο,που αντι για μπαλιτσες,θα εχει μπιελιτσες και πιστονακια...

fanfan
02/07/2010, 15:46
photo


202891

fanfan
02/07/2010, 15:47
photo 2


202892

fanfan
02/07/2010, 15:48
photo 3


202893

fanfan
02/07/2010, 15:49
photo 4


202894

fanfan
02/07/2010, 15:49
photo 5


202895

fanfan
02/07/2010, 15:51
photo 6


202896

giannis113
02/07/2010, 15:57
πανεμορφο να το χαιρεσαι!!!

εβαλες το pc 3?

fanfan
02/07/2010, 16:02
Θα ανεβάσω καλύτερες κάποια άλλη στιγμή, μέρα φυσικά, μιας και τώρα αδικείται το μηχανάκι.
Εν τάχη να σας πω τι φοράει πάνω.
Ohins TTX πίσω ανάρτηση
Ohlins μπροστινά καλάμια
Δίσκους μπρος - πίσω breaking σε σχήμα μαργαρίτας, σωληνάκια υψηλής της ίδιας εταιρίας, τρόμπα φρένου μπροστά-πίσω της brembo.
Marchesini ζάντες αλουμινίου σφυρίλατες, με ελαστικά Continental ContiAttack!
Όλες οι βίδες είναι της Lightech, καθώς και το παξιμάδι τιμονιού.
Αντίβαρα και λαβές είναι της Rizoma, όπως και η βάση αλλά και τ δοχείο υγρών φρένου
Η ζελατίνα είναι της Puig
Οι μανέτες είναι σπαστές, συμπλέκτη της Lightech σε carbon, και του φρένου της brembo.
Πλήρες ρυθμιζόμενα μαρσπιέ της Satto, με ανάποδες ταχύτητες.
Τεντωτήρες και βίδες αλυσίδας της lightech
Βάση πινακίδας και πίσω φλας Rizoma
Αλυσίδα (δεν θυμάμαι...)
Γρανάζια λόγο Marchesini

Akrapovic πλήρες από μπρος μέχρι πίσω, με τελικά carbon.
Power Commander 3 USB με πρόγραμμα δικό του.
Dynojet LCD Display


Θα μπουν επίσης:
quickshifter της dynojet
πολυεστερικό ή carbon κουστούμι θα δείξει στο μέλλον.
Θα μπει από Δευτέρα στον Ανδρεάδη στην Ξάνθη, για να φτιαχτεί πρόγραμμα.

fanfan
02/07/2010, 16:07
+ μανιτάρια της Lightech
+ καπάκια κινητήρα Graves
+ Rizoma πατιράκια για συνεπιβάτη σε μαύρο
+ carbon φτερό πίσω τροχού
+ xenon lights σε όλες τις σκάλες των φώτων και στις ψείρες.

RaGe_Raptor
02/07/2010, 16:43
παρα πολυ ωραιο το μηχανακι σου..να το καμαρωνεις και να το χαιρεσαι....εχεις ριξει πολυ πραμα πανω...!!
χαιρετισμους απο ξανθη..Γιώργος..
Υ.Γ. αν συναντησεις ενα Κ6 μαυρο εγω θα ειμαι....(ενταξει υπαρχουν κι αλλα...)
ελα να δουμε τι αξιζεις...!!!:rotflmao: :beer:

fanfan
02/07/2010, 16:49
χαχαχα άντε πέρνα από Κομοτηνή να γνωριστούμε, να κεράσω και καφέ. Όσοι είμαστε κοντά μπορούμε να κανονίσουμε Σέρρες κάποια στιγμή :p

RaGe_Raptor
02/07/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
χαχαχα άντε πέρνα από Κομοτηνή να γνωριστούμε, να κεράσω και καφέ. Όσοι είμαστε κοντά μπορούμε να κανονίσουμε Σέρρες κάποια στιγμή :p
σωστός....:sun:

giannis113
02/07/2010, 19:08
μαζευτητε για σερρες :beer:

libali10
20/08/2010, 08:46
Giati to Dynojet LCD Display?
Se ti se βοηθαει?
Εχεις εμπειρια για να το δουλευεις?

fanfan
20/08/2010, 11:55
οχι εμπειρια δεν είχα όταν το έβαλα. Μου άρεσε σαν gadget και ιδέα. Στην πορεία έμαθα να το δουλεύω. Μπορείς να αλλάξεις όλες τις παραμέτρους της μηχανής On the fly. Από το shifter μέχρι χάρτες και ότι άλλο φαντάζεσαι.

giannis113
20/08/2010, 12:41
φιλε να σε ροτησω.

οι εξατμισεις σου ειναι τιτανιου το χταποδι; η ανοξειδωτες; και ποσο τις πηρες μονο τις εξατμισεις (ολοσωμες)

Spyrious
20/08/2010, 16:07
Πολύ ωραίο μηχανάκι έχεις.Να ρωτήσω λίγο.Επειδή και εγώ έχω το pc3 μαζί με full εξάτμιση,φίλτρο κλπ.Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ χάρτη που τον έφτιαξε άλλος με τις ίδιες μετατροπές που έχω και εγώ.Κάποια στιγμή θέλω να φτιάξω νέο χάρτη.Σε ποιον εκεί στην Αθήνα να πάω;

Allst@rf
20/08/2010, 16:52
φιλε το μηχανακι σου ειναι κουκλα και ετοιμο για πολεμο,αλλα αυτα τα chicken stripes απο τις ροδες πρεπει με καποιο τροπο να τα αφαιρεσεις...

ποπαϋ
20/08/2010, 17:37
Ωραίο το εργαλείο φίλε, να το χαίρεσε και πάντα όρθιος.

Ερώτηση: τα ohlins εμπρός και πίσω πόσο τα πήρες; ποιός σου τα ρύθμισε;
στα φρένα έχεις επέμβει;

BLiTzER
20/08/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
φιλε το μηχανακι σου ειναι κουκλα και ετοιμο για πολεμο,αλλα αυτα τα chicken stripes απο τις ροδες πρεπει με καποιο τροπο να τα αφαιρεσεις...

Δοκίμασε ντουκόχαρτο.

Κατά τ'άλλα είναι "chicken strips" :P

Allst@rf
20/08/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Δοκίμασε ντουκόχαρτο.

Κατά τ'άλλα είναι "chicken strips" :P

καμία άλλη συνταγή για κοτόπουλο κανένας;
:p

fanfan
20/08/2010, 19:41
Tha figoun tha figoun, pou tha paei... Mia bolta apo serres thelei. Loipon Mia Mia tis erotiseis. Sta frena exo allaxei trompa frenou Kai solinakia ipsilis. Episis diskous breaking. Ta ohlins ta pira to piso apo ameriki Kai to mprosta apo ellada. Tis exatmiseis tis pira 1.800 Kai einai carbon telika, titanio Y, Kai anoxidoto mexri piso. File dn mporo na se boithiso me to programma lathos eimai komotini, den xero ti paizei me tin athina. Xero oti kappa exei antiprosopia tis dynojet pou rithmizei commander otl. Eixa dei diafimisi se ena periodiko.

Y.s ti mixanaki mpike Gia kapoies leptomeries akoma Mesa, molis to exo tha valo nees photo. Tha foresei epiprostheto psigio alouminiou,kapoia pragmatakia tis rizoma ktl. Nees photo otan einai etoimo.

libali10
21/08/2010, 05:01
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyrious
Πολύ ωραίο μηχανάκι έχεις.Να ρωτήσω λίγο.Επειδή και εγώ έχω το pc3 μαζί με full εξάτμιση,φίλτρο κλπ.Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ χάρτη που τον έφτιαξε άλλος με τις ίδιες μετατροπές που έχω και εγώ.Κάποια στιγμή θέλω να φτιάξω νέο χάρτη.Σε ποιον εκεί στην Αθήνα να πάω; [/QUOT

Επειδη απαγορευονται η διαφημησεις αυτο που πρεπει να σου ειναι οτι Αν αλλαξεις χαρτη και κανεις φτιαχτο, το τελικο σταδιο πρεπει να γινει με καυσαναλυση στο δρομο...
Τα υπολοιπα με πμ

TasosVoula
21/08/2010, 06:35
Kalimeres file Stavro poly poly poly omorfi i gynaika sou stis photo :)
Sto thema tis metatropes , exw idio modelo me idies epemvaseis [ston kinitira mono :( ].
PC3 / KN filtro / Akra oloswma slip on (carbon). Xtes molis to anevasame sto dynanometro .
To dyno itan tis etairias FUCHS (to anaferw gia evnohtous logous).Megali ekpliksi mas prokalese to gegonos pws to pc3 eftase me panw apo 40 xartes alla kanenas ma kanenas den itan gia r1 2008 me aftermarket exhaust/filter. Eixe gia r6 stock / aftermarker , tdm kai diafora alla mixanakia alla gia r1 eixe mesa perasmenous mono xartes gia stock :( :( :( .Fusika perasame xarti gia stock r1 pou se genikes grammes i apodwsi itan tromeri ka8oti gemise aftes tis LAKOUVES (gia na min tpt xeirotero) pou exoun ta anathematismena r1 stis xamilomesaies. Arketa efkolo stin xrisi apo kapoion pou gnwrizei ta kolpa. Eimai yperefxaristimenos apo tin apodwsi me ton normal xarti kai lyan sydomws tha pragmatopoihthei dokimi me xarti gia r1 exhaust/filter pou mporei o ka8enas na katevasei apo to site tis ononymis etairias . Flashaki kai dynamometro loipon apo deftera . An den eisai efxaristimenos apo tin apodwsi meta to install tou pc3 me to stock xarti kane mou ena pm na sou dwsw plirofories gia oti se apasxolei.

kyko
21/08/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TasosVoula
Megali ekpliksi mas prokalese to gegonos pws to pc3 eftase me panw apo 40 xartes alla kanenas ma kanenas den itan gia r1 2008 me aftermarket exhaust/filter. Eixe gia r6 stock / aftermarker , tdm kai diafora alla mixanakia alla gia r1 eixe mesa perasmenous mono xartes gia stock :( :( :( .Fusika perasame xarti gia stock r1 pou se genikes grammes i apodwsi itan tromeri ka8oti gemise aftes tis LAKOUVES (gia na min tpt xeirotero) pou exoun ta anathematismena r1 stis xamilomesaies

μηπως καπου τα μπερδεψες?
δεν υπαρχει περιπτωση να μην ειχε μεσα το pc3 χαρτη για r1 με aftermarket εξατμα akra+φιλτρο...
κ στο pc3 που ειχα βαλει κ στο pc v που ξαναεβαλα ειχε οοοολες τις επιλογες...

TasosVoula
21/08/2010, 06:57
Alitheia kai egw stin arxi den to pisteva giati eixe epiloges apeires gia ola t modela alla pragmatika gia r1 08 me exhaust / filter den eixe. No hard feelings ta exei to site omws 96kb download einai :)


M426-007 Akrapovic full exhaust system, Stock or aftermarket air filter
afto to map vrika sto episimo site tis etairias. To sigekrimeno M426-007 to eixe mesa sto installation disc to diko sou ?

kyko
21/08/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TasosVoula
Alitheia kai egw stin arxi den to pisteva giati eixe epiloges apeires gia ola t modela alla pragmatika gia r1 08 me exhaust / filter den eixe. No hard feelings ta exei to site omws 96kb download einai :)


M426-007 Akrapovic full exhaust system, Stock or aftermarket air filter
afto to map vrika sto episimo site tis etairias. To sigekrimeno M426-007 to eixe mesa sto installation disc to diko sou ?

απο το site της commander

http://www.powercommander.com/powercommander/powercommander_iii_usb.aspx?mk=15&mdl=130&yr=2007

κ λεω εγω τωρα...μπας κ δεν το εψαξες καλα?

:wave2: :wave2:

libali10
21/08/2010, 07:33
παντα υπαρχουν βηματα βελτιωσεις και ο καθενας μας επιλεγει
αυτο το σταδιο που αυτος νιωθει ευχαριστημενος.
Το δυναμομετρο ειναι μια χαρα για ρυθμισεις αλλα ως ενα σημειο.
Στο δρομο με την εισροη του αερα τα δεδομενα κανουν κολοτουμπα και οι ρυθμισεις του δυναμομετρου σε μεγαλο ποσοστο πανε για τσαι.(αυτα ολα εχουν γινει στην πραξη)


Ενα παραδειγμα απο τα πολλα,
Εχω ανεβει αθηνα με μηχανακι zx10 ( με περιφεριακα PC+ignition+ filtro+ teliko) ΣΤΟΝ ΧΧΧ (δεν αναφερουμε ονοματα και φιρμες για ευνοητους λογους) για μονο δυναμομετρηση.

Οταν αναχωρησαμε για Αθηνα πηραμε και ενα ισαξιο μιχανακι (ενα R1 )
και πατησαμε πανω απο 6-7 φορες για μετρο συγκρισης με αποτελεσμα να και πηγαινουμε διπλα διπλα (κοπια) με αυτο to R1 (φιλου μου) .
Oταν εφτασα στο ΠΡΟΤΥΠΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ και εξελιξης το ανεβασαμε στο υπερσυχρονο δυναναμομετρο και το Zx10 2005 εδειξε το ειδε 168, τροχο (μια χαρα) ΑΛΛΑ Η ΚΑΥΣΑΝΑΛΗΣΗ ΕΔΕΙΞΕ ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΙΓΜΑΤΟΣ.Μου προτεινε νεα καυσαναλυση οπου θα ελευθερωνε και νε αλογακια.

Αμεσως σκεφτηκα μεσα μου να η ΕΥΚΑΙΡΙΑ να ξεκαθαρησω πολλα πραγματα.

Αν και ειμουν βεβαιος οτι η λαθος καυσαναλυση που ειδε οφειλοταν στην εληψη αερα των Ram Air ΑΠΑΝΤΗΣΑ να το βαλει στο δυναμομετρο για καυσαναλυση.

Θυμιζω το νουμερο πριν την καυσαναλυση επανω στο δυναμομετρο 168 τροχο.

Μετα απο κανα 1/2 ωρα μου ειπε ειναι μια χαρα και ειδα στο τελευταιο πατημα 171τροχο.
αφου τα ειπαμε , δεν εβλεπα την ωρα της αναχωρησης της επιστροφης για να βρουμε 2-3 ευκαιριες να πατησουμε με το R1 που το ειχα για μετρο συγκρησης.
Παιδια παρολου που με την νεα χαρτογραφηση και τα νεα εξτρα 3 αλογα που εβγαλε παραπανω το R1 μου εριξε 1/2 κολωνα.
Τα συμπερασματα δικα σας και εγω γραφω παλι

Στο δρομο με την εισροη του αερα τα δεδομενα κανουν κολοτουμπα και οι ρυθμισεις του δυναμομετρου σε μεγαλο ποσοστο πανε για τσαι βουνου.

Οποιος θελει το βαζει πισω πισω στο μυαλο του οχι τιποτα αλλο αολα για να μην πληρωνει χρηματα τζαμπα.

Παιδια δεν προκειται να ερθω σε αντιπαρανθεση...οποιος καταλαβε καταλαβε




:wave2:

kyko
21/08/2010, 07:51
libali αν σου πω οτι με μπερδεψες....?
τελικα,το δικο σου r1 με καυσαναλυση στο δρομο ειναι πιο δυνατο ή πιο αδυναμο απο ενα stock r1?
:wave2: :wave2:

libali10
21/08/2010, 13:09
σορυ,δεν ειχα πολυ χρονο το πρωι.
Το διαβασα παλι
διαγραψα μια γραμμη που οντως σε μπερδευε.

fanfan
10/09/2010, 13:18
Το μηχανάκι βγήκε σήμερα από το συνεργείο, πλέον φοράει επιπρόσθετο ψυγείο αλουμινίου, σιλικονούχα samco, και κάποια carbon κομμάτια που μου ήρθαν. Φώτο εντός της ημέρας ;)

imba
10/09/2010, 13:35
Perimenoume.....
:beer: :beer: :beer:

Toumpas
10/09/2010, 16:51
.. Σαν αναμένα κεριά!

Το κόμπο Ψυγείο + Σωλήνες πόσο πάει? :)

kyko
10/09/2010, 17:03
εγω περιμενω απο τον libali να μου πει τα εξης....
-καυσαναλυση σε μηχανη χωρις ram air....που εχουμε πιο σωστα αποτελεσματα χωρις μπερδεματα κτλ?στο δρομο ή στο δυναμομετρο?
-αν καταλαβα καλα εχεις καποιο μαγαζι που εχει σχεση ειτε με tuning ειτε απλα εχει σχεση με moto....
τι προτεινεις σε καποιον που θελει να βγαλει μερικα αλογα-δυναμη-ροπη απο το fz1 ή r1 του?(αναφερω αυτα τα 2 γιατι φορανε σχεδον τον ιδιο κινητηρα αλλα διαφορετικα ρυθμισμενο το καθενα) :wave2:

Toumpas
13/09/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko

-αν καταλαβα καλα εχεις καποιο μαγαζι που εχει σχεση ειτε με tuning ειτε απλα εχει σχεση με moto....
τι προτεινεις σε καποιον που θελει να βγαλει μερικα αλογα-δυναμη-ροπη απο το fz1 ή r1 του?(αναφερω αυτα τα 2 γιατι φορανε σχεδον τον ιδιο κινητηρα αλλα διαφορετικα ρυθμισμενο το καθενα)
Ναι περίπου ο ίδιος κινητήρας, αλλά ο τρόπος που τροφοδοτείτε με αέρα είναι η μέρα και η νύχτα..:nono:

DimST
13/09/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
Ναι περίπου ο ίδιος κινητήρας, αλλά ο τρόπος που τροφοδοτείτε με αέρα είναι η μέρα και η νύχτα..:nono:

Σωστό.
Το FZ1 με εξάτμιση φίλτρο πρόγραμμα μεταμορφώνεται μια και είναι πολύ πνιγμένο απο το εργοστάσιο. Και στο R1 υπάρχει βελτίωση αλλά όχι στο βαθμό του FZ1.

libali10
13/09/2010, 22:35
Δημητρη,
Το Fz1 αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχει ψιλοδιαφορες και σε στροφαλο και καμπανα..ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΖΥΓΙΣΜΑ

Οπως ξερει και ο δημητρης καυσαναλυση (η σωστη απο γνωστημαστορα) απο την αρχη στο δρομο δεν πληρωνετε (εννοω ο κοπος) με τιποτα.

Φιλε αν δεν εχεις ram air οντως μπορεις να το φερεις σε πολυ καλο βαθμο επανω σε δυναμομετρο χωρις ωστοσο να θεωρω την καυσαναλυση στο δρομο υπερβολη.
Ενα κλικ δεσιμο το μηχανακι πιο σφιχτα με τους ιμαντες στο δυναμομετρο θα εχουμε απωλιες


Οσον αφορα πως να βγαλη δοντι το fz1 σου,
αλλα μια και συμετεχη ο Dim καλυτερα να ton ρωτησεις που ασχολειτε επαγγελματικα με αυτα μεγαλυτερη εμπειρια.

kyko
13/09/2010, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Δημητρη,
Το Fz1 αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχει διαφορες και σε στροφαλο και καμπανα.
Φιλε αν δεν εχεις ram air οντως μπορεις να το φερεις σε πολυ καλο βαθμο επανω σε δυναμομετρο.

ναι,αλλα δεν ειδα να προτεινεις κατι οσον αφορα tuning σε fz1 :smokin:

libali10
13/09/2010, 22:56
Σου απαντησα πριν

fanfan
16/09/2010, 15:20
1

fanfan
16/09/2010, 15:24
ελπιζω να έιναι η σωστή φώτο τώρα :P

1


210093

fanfan
16/09/2010, 15:26
2


210094

fanfan
16/09/2010, 15:27
3


210095

fanfan
16/09/2010, 15:28
4


210096

fanfan
16/09/2010, 15:30
5


210097

fanfan
16/09/2010, 15:32
6


210099

fanfan
16/09/2010, 15:33
7


210100

fanfan
16/09/2010, 15:34
8


210101

fanfan
16/09/2010, 15:35
9


210102

fanfan
16/09/2010, 15:36
10


210103

fanfan
16/09/2010, 15:36
11


210104

fanfan
16/09/2010, 15:37
12

Τέλος για σήμερα, αύριο η συνέχεια.


210105

giannis113
16/09/2010, 15:44
:beer:

DrBig
16/09/2010, 16:51
Σε καθε περιπτωση, ρυθμιση στο δρομο ειναι πολυ καλλιτερη απ'οτι σε δυναμομετρο. Αφ'ενος μεν γιατι υπαρχουν πολλες παραμετροι που δεν προσομοιωνει το δυναμομετρο (οπως ram air) και φορτιο, αφ'ετερου γιατι αυτος που θα το ρυθμισει, δεν θα αφιερωσει το χρονο που πρεπει.

Το PCV με autotune κανει καλη δουλεια, αλλα θελει χρονο. Εχουν παρουσιασει καποια προβληματα στη χρηση του με FZ1 (νομιζω λογω διαφορετικων χαρτων σε καθε σχεση στο κιβωτιο) αλλα υπαρχει περιπτωση η PC να τα εχει πλεον λυσει. Υπαρχει και το Motty που ειναι απο τα κορυφαια στο ειδος του και αυτος που τα φτιαχνει ειναι πολυ συνεργασιμος και εξυπηρετικος στο support.

Ζεύκας
16/09/2010, 18:45
κουκλί είναι αγορίνα!

χρησημοποίησες το εκπτωτικό κουπόνι της pro-fiber που σου έστειλα? :wave2:

fanfan
17/09/2010, 16:10
αδελφέ όχι, γιατί ότι ήθελα ήταν out of stock και έμεινα με το ...εκπτωτικό στο χέρι! Θα ετοιμάσω μία παραγγελεία αργότερα, όλο το υπόλοιπο fairing, οπότε θα το μπουμπουνίξω εκεί. Αν το χρειαστείς μέχρι τότε, No prob πες μου απλά να ξέρω. :beer:

Ζεύκας
17/09/2010, 16:46
το κουπόνι είχε ισχύ μέχρι 31/08....

Shaolin Monk
17/09/2010, 16:57
Πολυ ομορφο... :beer:

libali10
18/09/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σε καθε περιπτωση, ρυθμιση στο δρομο ειναι πολυ καλλιτερη απ'οτι σε δυναμομετρο. Αφ'ενος μεν γιατι υπαρχουν πολλες παραμετροι που δεν προσομοιωνει το δυναμομετρο (οπως ram air) και φορτιο, αφ'ετερου γιατι αυτος που θα το ρυθμισει, δεν θα αφιερωσει το χρονο που πρεπει.

Το PCV με autotune κανει καλη δουλεια, αλλα θελει χρονο. Εχουν παρουσιασει καποια προβληματα στη χρηση του με FZ1 (νομιζω λογω διαφορετικων χαρτων σε καθε σχεση στο κιβωτιο) αλλα υπαρχει περιπτωση η PC να τα εχει πλεον λυσει. Υπαρχει και το Motty που ειναι απο τα κορυφαια στο ειδος του και αυτος που τα φτιαχνει ειναι πολυ συνεργασιμος και εξυπηρετικος στο support.


ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΙ
ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ FEBUR ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ?
ΕΧΕΙΣ ΛΥΣΕΙ ΜΟΤΕΡ?(ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΗΤΟ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΣ)
ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟ ΤΟΥΜΠΑΝΟ R1 TΙΣ ΡΟΔΟΥ.


DrBig
ΠΟΛΛΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ?
ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟς ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ.
ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΣΕ ΥΠΟΠΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ (ΟΠΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΜΕΣ ΒΟΛΤ,ΑΡΧΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΥΣ ΚΑΘΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ) ΚΑΘΕ ΤΑΧΗΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ "ΔΙΑΒΑΖΕΙ "ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΕΙ POLLOI DOYLEIA.

fanfan
18/09/2010, 20:57
Όχι φίλε μου μοτέρ δεν άνοιξα ακόμα. Αν κάποια στιγμή πάρω ένα δεύτερο μηχανάκι ίσως το σκεφτώ, αλλά αυτή τη στιγμή το έχω σαν all around μηχανή, βόλτες, ταξιδάκια, πίστα κτλ. Καθώς επίσης πριν ανοίξω μοτέρ θέλω να το ψάξω πολύ καλά ως προς τις βελτιώσεις αλλά και τα aftermarket.

libali10
18/09/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
Όχι φίλε μου μοτέρ δεν άνοιξα ακόμα. Αν κάποια στιγμή πάρω ένα δεύτερο μηχανάκι ίσως το σκεφτώ, αλλά αυτή τη στιγμή το έχω σαν all around μηχανή, βόλτες, ταξιδάκια, πίστα κτλ. Καθώς επίσης πριν ανοίξω μοτέρ θέλω να το ψάξω πολύ καλά ως προς τις βελτιώσεις αλλά και τα aftermarket.

Η συνταγη ειναι ολα τα λεφτα.

DrBig
18/09/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10

DrBig
ΠΟΛΛΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ?
ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟς ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ.
ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΣΕ ΥΠΟΠΤΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ (ΟΠΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙΜΕΣ ΒΟΛΤ,ΑΡΧΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΥΣ ΚΑΘΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ) ΚΑΘΕ ΤΑΧΗΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ "ΔΙΑΒΑΖΕΙ "ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΕΙ POLLOI DOYLEIA.

Δεν γνωριζω λεπτομερειες, παρα μονο το οτι το auto tune ειχε προβληματα να δουλεψει στο FZ1 λογω διαφορετικου χαρτη σε καθε σχεση στο κιβωτιο του τελευταιου. Ειμαι σιγουρος οτι εχεις δικιο σε οσα λες, κατα τα τ'αλλα!

fanfan
20/09/2010, 17:40
γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν έτοιμα κιτ για το R1 07-08. Εννοώ για αύξηση ιπποδύναμης. Πρέπει να ψάξω εγώ κομμάτι κομμάτι, ή βγάζει πχ η yamaha κάποιο έτοιμο bolt on κιτ που τα περιέχει όλα?

R-1nas
21/09/2010, 00:38
υπαρχει ο καταλογος της YEC. Επισης θα προτεινα να μιλησεις με τον Δημητρη (DimST).

Επισης θεωρω απαραδεκτο να εχεις ριξει τοσο χρημα στο μηχανακι και να εχεις αυτα τα απαραδεκτα λαστιχα.

giannis113
21/09/2010, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν έτοιμα κιτ για το R1 07-08. Εννοώ για αύξηση ιπποδύναμης. Πρέπει να ψάξω εγώ κομμάτι κομμάτι, ή βγάζει πχ η yamaha κάποιο έτοιμο bolt on κιτ που τα περιέχει όλα?

κατι βγαζει η ακραποβιτς λεπτομεριες δε ξερω, παρε τηλ απο εκει που τις πηρες να σου πουν.

αρχικα. εχεις pc 3 kai ignition modul, ολωσομες, και φιλτρο, σωστα;

δηλαδη τα βασικα για ενα περιφεριακο φτιαξιμο χωρις να ανοιξεις καθολου το μοτερ.
απο κει και περα τι μπορεις να κανεις πχ. σε ενα Κ με τα ιδια πανω κατω αλαγμενα εχει και τα παρακατω..

αντλια βενζινης της γιοσομουρα, ανοιγμενο φιλτροκουτι (αν και δε ξερω κατα ποσο το χρειαζεσαι αυτο) αγωνιστικα μπουζι,

επισης ενα quikfhifter και γραναζια αλυσιδα 520 στα δοντια που θες. συνηθως για την πιστα λιγο τα κοντενους 2-3 δοντια πισω.

μετα ανοιγεις κεφαλη για ροικη και εκκεντρα. και φυσικα το βασικοτερο ειναι αυτος που θα σου βαλει ολα αυτα να ειναι γνωστης του αντικειμενου, αν θες μπορω να σου προτεινω καποιον σε διπλανη πολη με τη δικη σου να στο κανει χαρτη απο την αρχη :wave2:

fanfan
21/09/2010, 11:56
Φίλε δεν ξέρω γιατί αυτή η άποψη για τα continental. Μια χαρά τα έχω δει μέχρι τώρα στο δρόμο. Δεν έχω κανένα παράπονο. Το μηχανάκι φίλε giannis113 φοράει αυτή τη στιγμή, πλήρες acrapovic και pc3. Ούτε ignition ούτε φίλτρο. Δεν ασχολήθηκα ακόμα με την αύξηση ιπποδύναμης ιδιαίτερα. Κάνω μία έρευνα αγοράς να δω τι παίζει στο θέμα, πριν προχωρήσω. Shifter με περιμένει να πάω να το βάλω κάποια στιγμή από την επόμενη βδομάδα.

Ποιον προτείνεις εσύ? μιλάς για μάστορα στην Ξάνθη?

giannis113
21/09/2010, 12:42
στη δραμα ειναι, αποτι θυμαμαι ειναι μηχανηκος στη yamaha
αν θες μπορω να βρω τηλ. να πας μια βολτα να ρωτησεις,

βαλε και το ignition modul, και πανε να στο κανει ενα χαρτη απο την αρχη στο δρομο

DimST
21/09/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν έτοιμα κιτ για το R1 07-08. Εννοώ για αύξηση ιπποδύναμης. Πρέπει να ψάξω εγώ κομμάτι κομμάτι, ή βγάζει πχ η yamaha κάποιο έτοιμο bolt on κιτ που τα περιέχει όλα?

Όπως σωστά ανέφερε ο R-1nas υπάρχει το κίτ 07 & 08 της yamaha που πουλούσε για τις μοτοσυκλέτες της κατηγορίας superbike, οι τιμές όπως θα δείς και ο ίδιος ξεκινάνε απο... τσουχτερές. Συνημμένο θα βρείς το αρχείο με τα ανταλλακτικά και τις τιμές για το κίτ της 07 μοτοσυκλέτας (το 08 έχει αρκετές διαφορές σε εισαγωγή που γίνεται μεταβλητή, πιστόνια, εκκεντροφόρους, ελατήρια και άλλα μικρότερα.)

Για τιμές του κιτ του 07 κατέβασε εδώ! (http://rapidshare.com/files/420328533/2007_yec_en.pdf)


Εννοείτε βέβαια πως και άλλοι κατασκευαστές έχουν φτιάξει διάφορα επιμέρους περιφερικά μοτέρ για το R1 που έχουν χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν απο αγωνιστικές ομάδες, εννοείτε με χαμηλότερο κόστος.

Το θέμα είναι τι ακριβώς θες να βελτιώσεις και μέχρι που θές να φτάσεις μια και το κόστος μόνο χαμηλό δε το λές...

Σε κάθε περίπτωση αν δε θές να τρέξεις στο παγκόσμιο να κάνεις dragster η απλά να ικανοποιήσεις τη ματαιοδοξία σου ;) μια ροϊκή βελτίωση στη κεφαλή, με παράλληλη αύξηση της συμπίεσης και ένα σωστό χάρτη με μια καλή εξάτμιση θα σου εξασφαλίσουν αξιοπιστία εργοστασιακής μοτοσυκλέτας και μια απόδοση της τάξης των 170 ίππων στη ρόδα και σημαντική διαφορά στη ροπή απο το μηδέν :) :)

Το R1 μας που τρέχει στο πανελλήνιο - στους νέους, έχει ακριβώς αυτά απο μοτέρ:)
http://p1.bikepics.com/pics/2010/07/05/bikepics-2012815-full.jpg

reinmeister
21/09/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST

Σε κάθε περίπτωση αν δε θές να τρέξεις στο παγκόσμιο να κάνεις dragster η απλά να ικανοποιήσεις τη ματαιοδοξία σου ;) μια ροϊκή βελτίωση στη κεφαλή, με παράλληλη αύξηση της συμπίεσης και ένα σωστό χάρτη με μια καλή εξάτμιση θα σου εξασφαλίσουν αξιοπιστία εργοστασιακής μοτοσυκλέτας και μια απόδοση της τάξης των 170 ίππων στη ρόδα και σημαντική διαφορά στη ροπή απο το μηδέν :) :)


η παιρνεις ενα gsxr 1000...:p :p :p :lol: :lol: :lol:

giannis113
21/09/2010, 13:00
το 7 με το 8 δεν εχει καμια διαφορα εκτος απο τα χρωματα τιποτες παραπανω δε διαφερει, το 09 εγινε bing bang boung και δε συμαζευεται

DimST
21/09/2010, 13:04
Διάβασε ξανά τι έγραψα, δε μίλησα για τις στόκ μοτοσυκλέτες, μίλησα για τα racing kits τους.

giannis113
21/09/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Διάβασε ξανά τι έγραψα, δε μίλησα για τις στόκ μοτοσυκλέτες, μίλησα για τα racing kits τους.

ouπς σορρυ :D

DimST
21/09/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
ouπς σορρυ :D

:beer: :beer: :wave2:

DimST
21/09/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η παιρνεις ενα gsxr 1000...:p :p :p :lol: :lol: :lol:

Άσε τα χιλιαράκια εσύ, busa είπαμε :D

reinmeister
21/09/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Άσε τα χιλιαράκια εσύ, busa είπαμε :D

ναι ,ετσι ειπαμε...ποτε με το καλο?:p :lol:

kyko
21/09/2010, 15:39
dim st....
εκει στον μερεμετη εχετε tunισει κανα fz1?:D
να παρουμε καμμια ιδεα ωρε αδερφε :smokin: :wave2:

libali10
21/09/2010, 15:52
Δημητρη ασε τα Busa γιατι θα σε παραπεψω στην διπλανη συζητηση που για Busa με εναν θεσαλονικιο για πολυ γελιο...:rotflmao:

φιλε εσυ με το R1 θα σου ελεγα να ψαχτεις με περιφερειακα πραγματα
διοτι δεν προκειται να σε αφησουν απογοητευμενο.
Μπορεις να βγαλεις και 183 τροχο (μετρηση σε Dyno) χωρις να πειραξεις "βιδα".

giannis113
21/09/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Δημητρη ασε τα Busa γιατι θα σε παραπεψω στην διπλανη συζητηση που για Busa με εναν θεσαλονικιο για πολυ γελιο...:rotflmao:

φιλε εσυ με το R1 θα σου ελεγα να ψαχτεις με περιφερειακα πραγματα
διοτι δεν προκειται να σε αφησουν απογοητευμενο.
Μπορεις να βγαλεις και 183 τροχο (μετρηση σε Dyno) χωρις να πειραξεις "βιδα".

ετσι, αρκει να γινει καλη δουλεια στο χαρτη και να μπουν τα σωστα πραγματα στη μηχανη σου, το βραδυ θα σου στειλω το τηλ. στη δραμα

kyko
21/09/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10

φιλε εσυ με το R1 θα σου ελεγα να ψαχτεις με περιφερειακα πραγματα
διοτι δεν προκειται να σε αφησουν απογοητευμενο.
Μπορεις να βγαλεις και 183 τροχο (μετρηση σε Dyno) χωρις να πειραξεις "βιδα".

ρε συ libali 183 τροχο κ μονο με περιφερειακα?
πολλα δεν λες?

:look:

giannis13 αν θες ριξε πμ κ σε μενα με πλεροφοριες :wave2:

Xigo
21/09/2010, 16:15
Δεν ξερω τι εχει κανει ο libali, αλλα τα αλογα του βγαινουν αν εχει αλλαξει χωνια κτλ..
Ζx-10r με ακραποβιτς φιλτρο pc3 και 520 γραναζωμα πηγε 178 αλογα. Μετα αν θες βαζεις gipro κτλ που ανεβαινουν τα αλογα και αλλο.
Δυναμομετρηση σε γνωστο μαγαζι της αθηνας για τα τουρμπισμενα yamahakia οπως του libali.

giannis113
21/09/2010, 16:16
kyko ειναι στη δραμα, αν σε βολευει να σου πω μολις βρω το τηλ.

kyko
21/09/2010, 16:20
χωρις προθεση για αντιπαραθεση αλλα ρε παιδια χαλαρωστε...
δεν μιλαμε για στραγαλια...δεν βγαινουν ετσι ευκολα τα αλογα
το 520 γραναζωμα δινει αλογα θες να πεις? :eyepop: :hypnotize
για ποιο zx μιλαμε?ποσα τροχο σε μαμα μορφη?
επισης θελω να πιστευω οτι μετρατε σε αξιοπιστο δυναμομετρο κ οχι σε
καποιο που το φερνει ο ιδιοκτητης του στα μετρα που θελει-θελετε

giannis 113,ριξε πμ γενικα απο θεμα δουλειας του,φωτο κτλ...
το αν θα παω ειναι αλλη κουβεντα :smokin: :wave2:

giannis113
21/09/2010, 16:25
520 γραναζωμα δινει αλογα λιγα, αλλα ειναι το τελευταιο που θα κανεις ;)

οσον αφορα την αξιοπισται του δυναμομετρου και τι θα δειξει,
αυτα δουλεουν με λογισμικο προγραμμα, αν δυο δυναμομετρα εχουν το ιδιο προγραμμα θα δειξουν και το ιδιο

Xigo
21/09/2010, 16:31
To καταλαβαινω οτι σου φαινονται πολλα.. φιλου μου r1 04-06 στο ιδιο δυναμομετρο με τελικα acrapovic μονο (δεν θυμαμαι αν ειχαμε συνδεσει Pc3) εβγαλε 159 αλογα.
Το zx-10r ηταν μοντελο 08.. μπροστα μου σε δυναμομετρο αλλαξαμε λαστιχο απο
supercorsa SP σε ενα bt-016 που ειχαμε βρει τοτε μπροστα μας κ εβγαλε με ιδιες συνθηκες 0.35 αλογα αν θυμαμαι καλα..δεν σου λεω οτι το κανεις..αλλα για να καταλαβεις ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΠΑΝΤΑ μεχρι κ τι παιζει ρολο..520 γραναζωμα φυσικα κ δινει 1-2 αλογα.

kyko
21/09/2010, 16:31
βρε ναι δεν αντιλεγω οσον αφορα τα dyno....
απλα λεω οτι με λιγο "τσιμπημα" του ιδιοκτητη ή τεσπα εκεινου που θα το ρυθμισει
μπορει να δειξει τα αλογα που εσυ περιμενεις :wave2:

kyko
21/09/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xigo
To καταλαβαινω οτι σου φαινονται πολλα.. φιλου μου r1 04-06 στο ιδιο δυναμομετρο με τελικα acrapovic μονο (δεν θυμαμαι αν ειχαμε συνδεσει Pc3) εβγαλε 159 αλογα.
Το zx-10r ηταν μοντελο 08.. μπροστα μου σε δυναμομετρο αλλαξαμε λαστιχο απο
supercorsa SP σε ενα bt-016 που ειχαμε βρει τοτε μπροστα μας κ εβγαλε με ιδιες συνθηκες 0.35 αλογα αν θυμαμαι καλα..δεν σου λεω οτι το κανεις..αλλα για να καταλαβεις ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΠΑΝΤΑ μεχρι κ τι παιζει ρολο..520 γραναζωμα φυσικα κ δινει 1-2 αλογα.

τι να σου πω ρε φιλε...
το να δεις μια πολυυυ μικρη αποκλιση το ξερω...
αλλα το να δεις αλογα απο γραναζωμα κοντυτερο μου φαινεται καπως....
by the way κ γω 520 εχω :smokin:

Xigo
21/09/2010, 16:35
στεγνωσαμε το μιγμα και το μηχανακι εδειξε 180+.. ασφαλως το ξαναγυρισα πισω..
αν πειραξεις συνθηκες επισης σου δειχνει παραπανω αλογα εννοειται..

DimST
21/09/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
dim st....
εκει στον μερεμετη εχετε tunισει κανα fz1?:D
να παρουμε καμμια ιδεα ωρε αδερφε :smokin: :wave2:

FZ1 με εξάτμιση, φίλτρο, pc3, πρόγραμμα -1 μπροστά και αναρτήσεις και γίνεται το απόλυτο playbike, πραγματικά το ζήλεψα το συγκεκριμένο και ας έχει άθλια θέση οδήγησης για τα μέτρα μου.

Μη με ρωτήσεις για άλογα, δεν έχω ιδέα.


Στο performance bikes θυμάμαι πως είχαν ένα πρότζεκτ fz1 με παρόμοια πράγματα και το μηχανάκι έβγαλε 150 άλογα ρόδα, το συγκρίνατε μάλιστα και r1 04 με παρόμοια περιφερειακά που επιβεβαίωνε τη πολύ πιο γεμάτη απόδοση του fz1 που το έκανε καλύτερο μηχανάκι για το δρόμο.

kyko
21/09/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
FZ1 με εξάτμιση, φίλτρο, pc3, πρόγραμμα -1 μπροστά και αναρτήσεις και γίνεται το απόλυτο playbike, πραγματικά το ζήλεψα το συγκεκριμένο και ας έχει άθλια θέση οδήγησης για τα μέτρα μου.

Μη με ρωτήσεις για άλογα, δεν έχω ιδέα.


Στο performance bikes θυμάμαι πως είχαν ένα πρότζεκτ fz1 με παρόμοια πράγματα και το μηχανάκι έβγαλε 150 άλογα ρόδα, το συγκρίνατε μάλιστα και r1 04 με παρόμοια περιφερειακά που επιβεβαίωνε τη πολύ πιο γεμάτη απόδοση του fz1 που το έκανε καλύτερο μηχανάκι για το δρόμο.

αρα ειμαι σε καλο δρομο...η πισω αναρτηση μου λειπει κ το commander v με τον αναλογο χαρτη :smokin: :D

DrBig
21/09/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
520 γραναζωμα δινει αλογα λιγα

αν υπαρχει δυναμομετρο που 'δινει' αλογα με 520 αλυσιδα, μαλλον θελει πεταμα!

giannis113
21/09/2010, 18:35
δε ξερω αλλα αν δεις και στα dragster αλλα και στους αγωνες ολοι φορανε 520,
αλλα και μηχανηκος μου το ειπε, ειναι λεει το τελευταιο που θα κανεις.

520 δεν ειναιη πιο μικρη απο τη μαμα ενως Κ8 1000? λεω μηπως κανω λαθος το νουμερο

kyko
21/09/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis113
δε ξερω αλλα αν δεις και στα dragster αλλα και στους αγωνες ολοι φορανε 520,
αλλα και μηχανηκος μου το ειπε, ειναι λεει το τελευταιο που θα κανεις.


giannis 113,το οτι βαζουν κ ειναι το τελευταιο δεν σημαινει οτι το βαζουν για αλογα :winka: :wave2: