PDA

View Full Version : Ρύθμιση αναρτήσεων νέου Tenere 660



Αμφίσημος
29/06/2010, 13:34
Καλησπέρα σε όλους.

Κάτοχος του εν λόγου Tenere (2008) έφτασε η ώρα να το φορτώσω δικάβαλο (κι όμως) με τα σχετικά του μπαγκάζια.
Απο τη μάνα του το μηχανάκι είναι μαλακό με μέτρια αναρτησόνια (έτσι λένε - δεν τα εχω εξαντλήσει ακόμα) και το μόνο που ρύθμισα είναι 3.5 στροφές πιο σκληρό το μπροστινό του (προφόρτιση - δεν έχει και τίποτ'άλλο)
Το θέμα μου είναι πως ήρθε η ώρα να φύγω δικάβαλος με λίγα μπαγκάζια και δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω με το πίσω αμορτισέρ ή αν χρειάζεται να πειράξω ξανά το μπροστινό.
Έβαλα δικάβαλο σήμερα για τεστ ενα φίλο κανα 80άρι κιλά και το μηχανάκι πιτάρισε αισθητά πίσω.
Είμαι 75kg, ο συνεπιβάτης 55kg και τα μπαγκάζια το πολύ 25kg.
Τι διάλο να κάνω;
Γενικότερα κάθε φορά που είμαι μονοκάβαλος ή δικάβαλος θα πρέπει να αλλάζω τις ρυθμίσεις;
(αν είναι να περάσω ενα σετάκι άλλεν και γερμανικά στο μπρελόκ)

Και ναι οταν μου περισσέψουν θα βάλω άλλες (αλήθεια τί;)

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

daz
29/06/2010, 15:05
Όταν ταξιδεύω μόνος αλλά τριβάλιτσος με φουλ φορτίο μπορεί να δώσω και 4 με 5 πίσω.
Δικάβαλος και φουλ φορτίο η πίσω είναι στο τέρμα.

Μην αγχώνεσαι όμως. Αν θέλει κι άλλο προφόρτιση η πίσω θα αισθάνεσαι το τιμόνι ελαφρύ και στις πολύ μικρές ταχύτητες θα ψαρεύει έντονα. Γενικά μη την λυπάσαι την πίσω προφόρτιση όταν βάζεις βάρος. Καλύτερα λίγο πιο σφιχτή, παρά μαλακή και ελαφρύ μπροστινό.

Στο εμπρός να προφορτίζεις όσο λιγότερο γίνεται γιατί αν το παρακάνεις θα επαναφέρει πιο άτσαλα και απότομα στις κοφτές ανωμαλίες και τα χτυπήματα, αφού δεν έχει ρύθμιση για την απόσβεση επαναφοράς. 2 εως 4 στροφές νομίζω πως είναι αρκετές ακόμα και για πλήρη φορτίο. (Μα ποιος μπακάλης βάζει προφόρτιση ελατηρίου χωρίς απόσβεση επαναφοράς?)

Γενικά όταν φορτώνουμε το μηχανάκι η πίσω ανάρτηση τουλάχιστον θα πρέπει να ρυθμίζεται ανάλογα με το βάρος του φορτίου. Αυτό δεν το αποφεύγεις. Αν σου τη σπάει ή βαριέσαι βάλε υδραυλική προφόρτιση που κάνει την διαδικασία πιο εύκολη.
Φυσικά μπορείς να τα αφήσεις έτσι και για κάθε μέρα αλλά τότε θα πρέπει να βάλεις πιο "χοντρό" λαδάκι στην εμπρός ανάρτηση για να μην επαναφέρει απότομα.

Πληροφοριακά οι αναρτήσεις σε όλα τα μηχανάκια ρυθμίζονται για αναβάτες 70 έως 75 κιλών, εκτός από τα bmw που είναι ρυθμισμένες για 80, 85 αν θυμάμαι καλά.
Επιπλέων μετά από τα 10.000 με 15.000 χλμ (ανάλογα και με τη χρήση) οι αναρτήσεις του tenere sagάρουν (σας άρεσε η λέξη?) αρκετά.
Γενικά μην μπεις στη διαδικασία να ασχοληθείς με στατικό και δυναμικό sag με αυτές τις αναρτήσεις. Θα χάσεις τη μπάλα. Μπορείς όμως να ακολουθήσεις μια πιο μπακαλίστικη διαδικασία η οποία σου δείχνει τουλάχιστον αν έχεις κάνει χοντρή πατάτα. Πατάς με δύναμη το πατητήρι και παρακολουθείς αν το μηχανάκι βυθίζεται ομοιόμορφα.

THEOD
29/06/2010, 15:08
Πίσω θέλει τουλάχιστον +2 κλικ η προφόρτιση απλά και μόνο για αναβάτη "λογικού" βάρους...Δικάβαλλος και (ή) φορτωμένος σίγουρα θα εκτιμήσει + 1 ή +2 ακόμα... :wave2:

daz
29/06/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πίσω θέλει τουλάχιστον +2 κλικ η προφόρτιση απλά και μόνο για αναβάτη "λογικού" βάρους...Δικάβαλλος και (ή) φορτωμένος σίγουρα θα εκτιμήσει + 1 ή +2 ακόμα... :wave2:

Ναι σωστά. Συμφωνώ. Ακόμα και εγώ που είμαι 75 την έχω πάντα +2 για κάθε μέρα.

Αμφίσημος
29/06/2010, 18:55
Ευχαριστώ παιδιά!

Μπροστά το'χω μόνιμα στις 3.5 στροφές σκληρότερο και πίσω θα το κάνω 4 κλικ.
Με τι είδους εργαλείο το κάνω; Κάβουρα κι έτσι; Βασικά όπως είδα έχει κάτι σκαλάκια (σα τα αμορτισέρια του παπιού θυμίζει) λέγοντας 4 κλικ εννούμε προς τα πάνω, δηλαδή να την συμπιέσω σωστά;
Ελπίζω να μη κάνω καμιά μακακία και τσαϊστώ στο ίσωμα!

Τέλος αν έχετε καμιά γενικότερη συμβουλή για το εν λόγω όχημα είναι ευπρόσδεκτη...

Ευχαριστιόμαστε!

daz
29/06/2010, 19:11
Κάτω απ' τη σέλα, στα εργαλεία που έχει στην υποδοχή μπροστά απ' το ρεζερβουάρ θα βρεις το κατάλληλο εργαλείο μαζί με την προέκτασή του.
Θα την γυρίσεις απ' τη μεριά που σφίγγει το ελατήριο.
Από το εργοστάσιο είναι στο δεύτερο σκαλάκι. Αν δουλεύεις το εμπρός +3.5 στροφές να έχεις και το πίσω στο + 4 απ' την εργοστασιακή ρύθμιση. Δλδ στο 5 σκαλάκι.
Αν όταν τη φορτώσεις νιώθεις το τιμόνι σου να ψαρεύει σφίξε πίσω στο τέρμα. 7 έχει νομίζω.

OldMan
30/06/2010, 05:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
3.5 στροφές πιο σκληρό το μπροστινό του (προφόρτιση)

Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Στο εμπρός να προφορτίζεις όσο λιγότερο γίνεται γιατί αν το παρακάνεις θα επαναφέρει πιο άτσαλα και απότομα στις κοφτές ανωμαλίες και τα χτυπήματα, αφού δεν έχει ρύθμιση για την απόσβεση επαναφοράς.

Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
3.5 στροφές σκληρότερο
Δεν έχει τέλος αυτό το πανηγύρι .... :(

Αμφίσημος
30/06/2010, 07:38
Ωραιότατα!

Μια χαρά εύκολο ήταν! (άλλη φορά θα φοράω γαντάκι γιατί έκανα το πληκτρολόγιο χάλια)
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και specially you DAZ.

OldMan
30/06/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Ωραιότατα!
Μια χαρά εύκολο ήταν!
Αν έχεις την ευγενή καλωσύνη, μΕ λες και εμένα πως κατάφερες να σκληρήνεις το ελατήριο (ή οτιδήποτε άλλο) από την προφόρτιση ..??? :confused:

Nostradamus
30/06/2010, 08:07
Oldman εκει εσυ ε? Επεσαν αναδουλειες στα τεχνικα και σου λειψανε απαντησεις???...Εισαι και σε ηλικια που δεν θα σηκωσεις ευκολα καποια πραγματα που παιζει να ακουσεις..Αλλα απο την αλλη εχουμε καιρο να δουμε ανανεωση στο θρεντ με τις κουβεντες μεγαλων ανδρων...:beer:

sniper
30/06/2010, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν έχεις την ευγενή καλωσύνη, μΕ λες και εμένα πως κατάφερες να σκληρήνεις το ελατήριο (ή οτιδήποτε άλλο) από την προφόρτιση ..??? :confused:

μαγικά.....

:smokin:

OldMan
30/06/2010, 08:16
Απλά περιμένω να μου πούνε πως διάολο καταφέραν και σκληρήναν τις αναρτήσεις τους ...

Αλλιώς ή φεύγει αύτανδρο ή πάει στα ΧΤ όπου μπορούν να παπαρολογούν όσο γουστάρουν !!!



Υ.Γ.
Όσοι μπερδεύουν την πλάκα με την ακρίβεια, αργά ή γρήγορα θα πέσουν (και θα χτυπήσουν ...)

THEOD
30/06/2010, 08:45
Ρε "μεγάλε άνθρωπε"...

Δεν σκλήρηνε την ανάρτησή του ο άνθρωπος... Προφόρτιση έσφιξε που την χρειάζεται το μηχανάκι...Άμα τύχει τσέκαρε το καινούργιο Τενερέ...Έρχεται με εντελώς ανεπαρκή προφόρτιση από μαμά...Άμα το σηκώσεις από το στάντ η ανάρτηση κατεδαφίζεται από μόνη της... :lol:

Μόλις γράψει και μερικά χιλιόμετρα το ελατήριο το πράγμα χειροτερεύει ακόμα περισσότερο...Θέλει τουλάχιστον 2 κλικ σφίξιμο (σε βαριούς ή δικάβαλλους το διπλάσιο) απλά και μόνο για να έρθει στα ίσια της... Μόλις το κάνεις αμέσως συνέρχεται και δουλεέυει καλύτερα....Τουλάχιστον εγώ αυτό του είπα για την πίσω ανάρτηση (χωρίς φυσικά να κάτσω να εξηγάω τα αυτονοήτα) και αυτό έκανε...Εδώ που τα λέμε δεν μπορεί να κάνει και τίποτε άλλο μιας και το αμορτισέρ δεν ρυθμίζει και τίποτε άλλο...
Τώρα τα υπόλοιπα είναι για να βρισκόμαστε σε δουλειά...

Anty12
30/06/2010, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Θέλει τουλάχιστον 2 κλικ σφίξιμο (σε βαριούς ή δικάβαλλους το διπλάσιο) απλά και μόνο για να έρθει στα ίσια της...


Να μη σου πω τέρμα σφίξιμο.........:rolleyes: .....

άσε που μετά από κάνα-δυο χιλ/χλμ πάλι σώβρακο θα γίνει, αλλά .......νάχαμε να λέγαμε.....:D


edit: Τέρμα σφιγμένο , η μηχανή παίρνει κάνα-δυο πόντους προς τα πάνω ......κοίτας μην πάθεις κάμιά πλάκα στο πρώτο φανάρι αδερφέ....!!!!!

OldMan
30/06/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν σκλήρηνε την ανάρτησή του ο άνθρωπος...
Μου πέρασε μια τέτοια υποψία, είναι η αλήθεια ...


Αλλά διαβάζοντας συνέχεια για "σκλήρυνση" ελατηρίων και αναρτήσεων μέσω προφόρτισης, πείστηκα ότι γίνεται !!
(και απλά ρωτάω τον τρόπο..)

THEOD
30/06/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Να μη σου πω τέρμα σφίξιμο.........:rolleyes: .....

άσε που μετά από κάνα-δυο χιλ/χλμ πάλι σώβρακο θα γίνει, αλλά .......νάχαμε να λέγαμε.....:D


edit: Τέρμα σφιγμένο , η μηχανή παίρνει κάνα-δυο πόντους προς τα πάνω ......κοίτας μην πάθεις κάμιά πλάκα στο πρώτο φανάρι αδερφέ....!!!!!


Ναι το ξέρω...γιαυτό έγραψα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 κλικ ...Στα 92 κιλά μου και σύμφωνα με όπως εγώ αντιλαμβάνομαι την λειτουργία της ήρθε καλά με + 4 κλικ...
Αλλά συμβούλεψα τουλάχιστον 2 στον φίλο (και να την αυξήσει σε περίπτωση δικαβαλλιάς) για να ξεκινήσει συντηρητικά και μετά να δεί...

Anty12
30/06/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μου πέρασε μια τέτοια υποψία, είναι η αλήθεια ...


Αλλά διαβάζοντας συνέχεια για "σκλήρυνση" ελατηρίων και αναρτήσεων μέσω προφόρτισης, πείστηκα ότι γίνεται !!
(και απλά ρωτάω τον τρόπο..)

Ρε Αντουάν......μετά το βεστρόμ ...πολύ ψείρας έγινες μωραδερφάκι μου....πολύ Μπαμπινιώτης ένα πράμα......:wave2:

OldMan
30/06/2010, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε Αντουάν......μετά το βεστρόμ ...πολύ ψείρας έγινες μωραδερφάκι μου....πολύ Μπαμπινιώτης ένα πράμα......:wave2:
ΡΕ μην μΕ σπάζετε τα νεύρα ...!!! :smokin:

ΔΑΝΕΙΚΟ ήταν το V-strom, γμτ την τύχη μου !!!
(θα με βγάλετε και όνομα στο τέλος..)



Υ.Γ.
(δηλ. άμα τον πάρεις μια φορά έγινες φούστης..??) :confused:

Anty12
30/06/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υ.Γ.
(δηλ. άμα τον πάρεις μια φορά έγινες φούστης..??) :confused:


Ώι ρε συμπέθερε......ως γνωστόν...." Άντρας δεν είναι αυτός που δεν @αμιέται....άντρας είναι αυτός που @αμήθηκε , και δεν του άρεσε..." .......:lol: :lol:

LOUKILOUK
30/06/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν έχει τέλος αυτό το πανηγύρι .... :(

Εδώ ακριβώς κάνεις το φάουλ ρε "γηραιέ", μιας και αντί απάντησης σοβαρής και κατατοπιστικής όπως σου αρμώζει σαν γνώστης και mod εσύ απλά αδιαφορείς και ειρωνεύεσαι...αν σφάλω για την ειρωνία ίσως φταίει η περιορισμένη αίσθηση του χιούμορ που με διακρίνει... τι να πω...!!;

Είναι άσχημο μέσα σε ένα φόρουμ να καταλήγουν όλα τα θέματα στις αντιπαραθέσεις και τις ατέρμονες κόντρες... Εφόσον γνωρίζεις (καλύτερα ίσως από άλλους) το "πως" αλλά και το "γιατί" απάντησε σε παρακαλώ με απλότητα και σαφήνεια και σε μας τους κοινούς θνητούς, τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε με τις ρυθμίσεις της ανάρτησης μπροστά και πίσω όταν φορτώνουμε το μηχανάκι μας για ταξίδι... καλοκαίρι ήρθε...σε όλους μας θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε μια τεκμηριωμένη και κατατοπιστική απάντηση...:beer: :wave2:
ευχαριστώ:wave2:

OldMan
30/06/2010, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Είναι άσχημο μέσα σε ένα φόρουμ να καταλήγουν όλα τα θέματα στις αντιπαραθέσεις και τις ατέρμονες κόντρες... Εφόσον γνωρίζεις (καλύτερα ίσως από άλλους) το "πως" αλλά και το "γιατί" απάντησε σε παρακαλώ με απλότητα και σαφήνεια και σε μας τους κοινούς θνητούς, τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε με τις ρυθμίσεις της ανάρτησης μπροστά και πίσω όταν φορτώνουμε το μηχανάκι μας για ταξίδι... καλοκαίρι ήρθε...σε όλους μας θα ήταν χρήσιμο να ακούσουμε μια τεκμηριωμένη και κατατοπιστική απάντηση...:beer: :wave2:
ευχαριστώ:wave2:
Έτσι θέλω να μΕ μιλάτε, τομάρια ...!!!! :smokin: :D

TROOPER
30/06/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έτσι θέλω να μΕ μιλάτε, τομάρια ...!!!! :smokin: :D

με φτερα οι σερβιετες???

:lol: :lol: :lol:

OldMan
30/06/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
αντί απάντησης σοβαρής και κατατοπιστικής εσύ απλά αδιαφορείς και ειρωνεύεσαι...
Αν αδιαφορούσα, δεν θα είχα λόγο να γράψω τίποτε ...
(πόσο μάλλον να βρώ τον μπελά μου ο ίδιος με "σφουγγαρίσματα" μετά..)

Η ειρωνεία πολλές φορές είναι ένα μέσον για να "τσιμπήσει" ο άλλος και να προσπαθήσει να αποδείξει το δίκιο του (εφόσον πιστεύει ότι έχει δίκιο...), οπότε κάπου θα μας βγάλει η κουβέντα ...


Υ.Γ.
ΑΛΛΙΜΟΝΟ αν κάθε φορά που γραφόταν ένα αποκύημα νοσηρής φαντασίας (ή απλά ασχετοσύνης) να έπρεπε να κάθεται κάποιος και να γράφει απλά και κατατοπιστικά για το αντίθετο ...:look:

(σαν να έρχεσαι και να πετάς: "Ο TROOPER είναι φούστης" και να πρέπει εγώ να καθήσω και να γράψω κατεβατά που τεκμηριώνουν πέραν κάθε αμφισβήτησης ότι δεν είναι "τοιούτος".. - που στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν μπορώ να γράψω και κάτι αντίθετο...)

TROOPER
30/06/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν αδιαφορούσα, δεν θα είχα λόγο να γράψω τίποτε ...
(πόσο μάλλον να βρώ τον μπελά μου ο ίδιος με "σφουγγαρίσματα" μετά..)

Η ειρωνεία πολλές φορές είναι ένα μέσον για να "τσιμπήσει" ο άλλος και να προσπαθήσει να αποδείξει το δίκιο του (εφόσον πιστεύει ότι έχει δίκιο...), οπότε κάπου θα μας βγάλει η κουβέντα ...


Υ.Γ.
ΑΛΛΙΜΟΝΟ αν κάθε φορά που γραφόταν ένα αποκύημα νοσηρής φαντασίας (ή απλά ασχετοσύνης) να έπρεπε να κάθεται κάποιος και να γράφει απλά και κατατοπιστικά για το αντίθετο ...:look:

(σαν να έρχεσαι και να πετάς: "Ο TROOPER είναι φούστης" και να πρέπει εγώ να καθήσω και να γράψω κατεβατά που τεκμηριώνουν πέραν κάθε αμφισβήτησης ότι δεν είναι "τοιούτος".. - που στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν μπορώ να γράψω και κάτι αντίθετο...)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αμφίσημος
30/06/2010, 10:12
Ρε μη χαλιέστε!

Ο έρμος φωτογράφος είμαι - δεν ξέρω και πολλά απο μηχανάκια. Αυτό που ζήτησα το πήρα. Ευτυχώς μάλιστα που έχει μόνο αυτή τη ρύθμιση διαφορετικά θα έχανα τη μπάλα.
Όντως το μηχανάκι σηκώθηκε λίγο ακόμη με αποτέλεσμα εκεί που ήμουνα στη μισή φτέρνα τώρα να είμαι με μύτες! (1.77 είμαι χωρίς τα τακούνια μου)
Για αυτό το καλοκαίρι λοιπόν θα είμαι μονοκάβαλος +3 στροφές προφόρτιση μπροστά και +2 κλικ πίσω.
Δικάβαλος προσθέτω άλλα 2 κλικ πίσω και προχωράω να τελειώνουμε.
Τώρα μιας και ξεσηκωθήκατε με το θέμα αναρτήσεων τι προτείνετε στο μέλλον για μπρος / πίσω;
(οικονομική πάντα-μην ακούσω για upside down κτλ)

Ευχαριστώ τους βετεράνους και μη.

Όβερ

OldMan
30/06/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Τώρα μιας και ξεσηκωθήκατε με το θέμα αναρτήσεων τι προτείνετε στο μέλλον για μπρος / πίσω;

Τώρα που γνωριστήκαμε, ότι γουστάρεις ... :winka:

dirtbird
30/06/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
...
άσε που μετά από κάνα-δυο χιλ/χλμ πάλι σώβρακο θα γίνει, αλλά .......νάχαμε να λέγαμε.....:D
....

Kαι κάπου εδώ παρακαλούνται οι ιστορικοί του φόρουμ (ομάδες ανακύκλωσης και λοιπές εξτρεμιστικές οργανώσεις...) να ανατρέξουν σε παρελθούσες συζητήσεις όπου η επιμονή μου ως προς την ανεπάρκεια του αποστήρος του Χι Ταυ και η δικαιολογημένη δυσπιστία μου ως προς το βελτιωμένον του γκ/τενεκέ μεταφράζετο από την -τουλάχιστον τότε- αδαή μάζα ως 'υπερβολικές χωματινες ανησυχίες'.

:o :o :o ;)

dirtbird
30/06/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Ρ....
Τώρα μιας και ξεσηκωθήκατε με το θέμα αναρτήσεων τι προτείνετε στο μέλλον για μπρος / πίσω;

.....


ΠΩΛΗΤΗΡΙΟ

:smokin: :smokin:

LOUKILOUK
30/06/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν αδιαφορούσα, δεν θα είχα λόγο να γράψω τίποτε ...
(πόσο μάλλον να βρώ τον μπελά μου ο ίδιος με "σφουγγαρίσματα" μετά..)

Η ειρωνεία πολλές φορές είναι ένα μέσον για να "τσιμπήσει" ο άλλος και να προσπαθήσει να αποδείξει το δίκιο του (εφόσον πιστεύει ότι έχει δίκιο...), οπότε κάπου θα μας βγάλει η κουβέντα ...


Υ.Γ.
ΑΛΛΙΜΟΝΟ αν κάθε φορά που γραφόταν ένα αποκύημα νοσηρής φαντασίας (ή απλά ασχετοσύνης) να έπρεπε να κάθεται κάποιος και να γράφει απλά και κατατοπιστικά για το αντίθετο ...:look:

(σαν να έρχεσαι και να πετάς: "Ο TROOPER είναι φούστης" και να πρέπει εγώ να καθήσω και να γράψω κατεβατά που τεκμηριώνουν πέραν κάθε αμφισβήτησης ότι δεν είναι "τοιούτος".. - που στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν μπορώ να γράψω και κάτι αντίθετο...)

Είμαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει το νόημα όσων είπα αλλά αφού γουστάρεις διάλογο θα υποκυψω στον πειρασμό και δεν θα σου χαλάσω χατίρι...
Αδιαφόρησες στο να απαντήσεις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ και έτσι τώρα θα έχεις "σφουγκαρίσματα" σαν αποτέλεσμα της αδιαφορίας σου... Αν είχες απαντήσεις ως όφειλες σαν mod και όχι σαν oldman τώρα όλα θα ήταν ευκολότερα...και χωρίς "σφουγγαρίσματα"...
Σχετικά με την βασισμένη στην ειρωνία "μαιευτική" σου μέθοδο, ως άλλος Σωκράτης, θα σου έλεγα ότι την βρίσκω ιδιάιτερα ερεθιστική και ταυτόχρονα άκρως αναποτελεσματική ιδιαίτερα όταν την χρησημοποιείς διαδικτυακά- απρόσωπα... :winka:
Σχετικά με το τελευταίο...έκαστος στο είδος του... φαντάζομαι ότι σε έβαλαν mod τα τεχνικά για συγκεκριμένους λόγους και δέχτηκες γιατί θεώρησες ότι μπορείς να προσφέρεις... πρόσφερε λοιπόν αυτό που μπορείς εδώ απαντώντας στα σχετικά θέματα και αν γνωρίζεις και άλλα σχετικά με τις σεξουαλικές προτιμήσεις μελών του φόρουμ μπορούμε να δημιουργήσουμε και ένα ξεχωριστο κομμάτι με τίτλο "Αδερφές και παλικάρια γίνανε μαλλιά κουβάρια..." όπου θα μπορείς και εκεί να συμβάλεις με τις γνώσεις σου και την πείρα σου...
Αυτά τα ολίγα από μένα και περιμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την απαντησή σου στο αρχικό ερώτημα του θρεντ...(δεν έχω τενερέ αλλά το θέμα φόρτωμα και ταξίδι με μηχανή με απασχολεί και δεν είναι και ευκολο να κάνεις δοκιμές συχνά όπως στο ξεφόρτωτο... :winka: )
:beer: :wave2:

υ.γ. Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με το ύφος και το συγγραφικό σου στυλ, αλλά αυτό δεν συμβαίνει με όλους...:winka:

OldMan
30/06/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΠΩΛΗΤΗΡΙΟ
Λες να βρίσκει ο λαιμος της εξάτμισης στα σκαλιά ..???

dirtbird
30/06/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λες να βρίσκει ο λαιμος της εξάτμισης στα σκαλιά ..???

Στο τενεκε όχι αλλά για θυμήσου ποιός έκανε κολασμένο σεξ με εξάτμιση και μαντεμένιο παγκάκι ενώ οι άλλοι πίναν μπύρες.....:o :o :o



































και ούτε καν κοίταγαν
:blush: :blush:

Anty12
30/06/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι κάπου εδώ παρακαλούνται οι ιστορικοί του φόρουμ (ομάδες ανακύκλωσης και λοιπές εξτρεμιστικές οργανώσεις...) να ανατρέξουν σε παρελθούσες συζητήσεις όπου η επιμονή μου ως προς την ανεπάρκεια του αποστήρος του Χι Ταυ και η δικαιολογημένη δυσπιστία μου ως προς το βελτιωμένον του γκ/τενεκέ μεταφράζετο από την -τουλάχιστον τότε- αδαή μάζα ως 'υπερβολικές χωματινες ανησυχίες'.

:o :o :o ;)


"Νάταν η ζήλεια ψώρα...θα γέμζε ούλ' η χώρα" ....έλεγε η γιαγιά μου.......:evil: :evil:

sniper
30/06/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τι γελάς ρε ντιγκιντάγκα;

:smokin:

dirtbird
30/06/2010, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
"Νάταν η ζήλεια ψώρα...θα γέμζε ούλ' η χώρα" ....έλεγε η γιαγιά μου.......:evil: :evil:

:a9: :a9:

Mόλις το διώξω, θα σε δώκω το οχλινς σε καλή τιμή....

:D

$py
01/07/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Στο τενεκε όχι αλλά για θυμήσου ποιός έκανε κολασμένο σεξ με εξάτμιση και μαντεμένιο παγκάκι ενώ οι άλλοι πίναν μπύρες.....:o :o :o

και ούτε καν κοίταγαν
:blush: :blush:


Όχι απλά κοίταγαν, σε θαυμάζαν κιόλας!!!

:lol:





οχλινς κεράσι???

Anty12
01/07/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:a9: :a9:

Mόλις το διώξω, θα σε δώκω το οχλινς σε καλή τιμή....

:D

Den ταιριάζει kardia μου στο ΧΤΖ.....:(

XJR_Billy
01/07/2010, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Den ταιριάζει kardia μου στο ΧΤΖ.....:(

Ε......:D

Στην XTR όμως μπαίνει κουτί...:blush: :o :a13:

@dirtbird:
Μνήσθητί μου κύριε όταν το ζμπρώξεις:D :lol: :lol: :beer:

OldMan
01/07/2010, 08:45
Ωπππ ... τώρα σε είδα εσένα ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Αν είχες απαντήσεις ως όφειλες σαν mod και όχι σαν oldman τώρα όλα θα ήταν ευκολότερα...
Ακόμη δεν έχεις καταλάβει των ρόλο των mods, αλλά never mind... :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Σχετικά με την βασισμένη στην ειρωνία "μαιευτική" σου μέθοδο, ως άλλος Σωκράτης, θα σου έλεγα ότι την βρίσκω ιδιάιτερα ερεθιστική και ταυτόχρονα άκρως αναποτελεσματική ιδιαίτερα όταν την χρησημοποιείς διαδικτυακά- απρόσωπα... :winka:
Συμφωνώ και επαυξάνω γιατί δεν μου αρέσει το κώνειο ...
(για κανένα ρακοτσίπουρο πάντως, δεν θα έλεγα όχι ..) :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
φαντάζομαι ότι σε έβαλαν mod τα τεχνικά για συγκεκριμένους λόγους και δέχτηκες γιατί θεώρησες ότι μπορείς να προσφέρεις...
Βλ. παραπάνω σχετικά με moderation duties...


Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
αν γνωρίζεις και άλλα σχετικά με τις σεξουαλικές προτιμήσεις μελών του φόρουμ μπορούμε να δημιουργήσουμε και ένα ξεχωριστο κομμάτι με τίτλο "Αδερφές και παλικάρια γίνανε μαλλιά κουβάρια..." όπου θα μπορείς και εκεί να συμβάλεις με τις γνώσεις σου και την πείρα σου..
Έχουν γίνει πολλές και ανεπιτυχείς προσπάθειες στο παρελθόν γιατί, ενώ υπήρχε υπεπροσφορά συμμετεχόντων, δεν βρίσκαμε ούτε ένα παλικάρι ...:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
περιμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την απαντησή σου στο αρχικό ερώτημα του θρεντ...(δεν έχω τενερέ αλλά το θέμα φόρτωμα και ταξίδι με μηχανή με απασχολεί και δεν είναι και ευκολο να κάνεις δοκιμές συχνά όπως στο ξεφόρτωτο...
Μάλλον δεν διάβασες (ή δεν κατάλαβες) ποια είναι η ένστασή μου ...
(κανένα πρόβλημα με το φόρτωμα και προφορτίσεις και βυθίσεις και χαμηλές πτήσεις - μεγάλο πρόβλημα όμως με τα "μαγικά" κόλπα που σκληραίνουν τα ελατήρια ή την προφόρτιση που σκληραίνει την ανάρτηση..) :wave2:

LOUKILOUK
01/07/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ωπππ ... τώρα σε είδα εσένα ...

Ακόμη δεν έχεις καταλάβει των ρόλο των mods, αλλά never mind... :winka:


Συμφωνώ και επαυξάνω γιατί δεν μου αρέσει το κώνειο ...
(για κανένα ρακοτσίπουρο πάντως, δεν θα έλεγα όχι ..) :winka:


Βλ. παραπάνω σχετικά με moderation duties...


Έχουν γίνει πολλές και ανεπιτυχείς προσπάθειες στο παρελθόν γιατί, ενώ υπήρχε υπεπροσφορά συμμετεχόντων, δεν βρίσκαμε ούτε ένα παλικάρι ...:winka:


Μάλλον δεν διάβασες (ή δεν κατάλαβες) ποια είναι η ένστασή μου ...
(κανένα πρόβλημα με το φόρτωμα και προφορτίσεις και βυθίσεις και χαμηλές πτήσεις - μεγάλο πρόβλημα όμως με τα "μαγικά" κόλπα που σκληραίνουν τα ελατήρια ή την προφόρτιση που σκληραίνει την ανάρτηση..) :wave2:

Και το έλεγα, δεν θα με δει; θα με δει...:smilea:

Ίσως όντως να μην έχω καταλάβει τον ρόλο των mods αλλά ίσως αν λειτουργούσαν όπως εγώ νόμιζα (που προφανώς κάνω λάθος σε αυτό που νόμιζα...) να ήταν καλύτερα... δέξου το σαν πρόταση για αναβάθμιση του ρόλου σας στο φόρουμ...
Χαίρομαι που συμφωνούμε σε τουλάχιστον 2 θέματα... το 2ο είναι τα ρακοτσίπουρα :winka:
Σε περίπτωση έλλειψης παλικαριών μπορούμε απλά να αλλάξουμε τον τίτλο που πρότεινα με το παλιό, κλασσικό, αλλά πάντα επίκαιρο, "Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια..."
Τέλος σίγουρα διάβασα και ειλικρινά πιστεύω ότι κατάλαβα κιόλας ποια είιναι ακριβώς η ενστασή σου... Να είσαι σίγουρος ότι και εγώ στη θέση σου, μετά από τόσες σοβαρές προσπάθειες επιμόρφωσης και διαφωτισμού σχετικά με τεχνικά θέματα που έχεις κάνει (και έχω διαβάσει αρκετές και αρκετά επισταμένα...) ίσως να γινόμουν λίγο τζόρας με τα "μαγικά" που προτείνονται... Το παθαίνω και εγώ στην δουλειά μου και σε καταλαβαίνω... :bigcry:
Παρόλα αυτά η παραπομπή στο κομμάτι με την απάντηση θα ήταν ότι καλύτερο ακόμα και αν συνοδευόνταν από το ειρωνικό -μαιευτικό- Σωκρατικό σου στυλάκι... :winka:
:beer: :beer: :wave2:

υ.γ. Θα διαβάσω ξανά περί φορτώματος ,ανάρτησης και ρύθμισης και θα σε ενοχλήσω ξανά (μέσω π.μ μάλλον...)

OldMan
01/07/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Ίσως όντως να μην έχω καταλάβει τον ρόλο των mods αλλά ίσως αν λειτουργούσαν όπως εγώ νόμιζα (που προφανώς κάνω λάθος σε αυτό που νόμιζα...) να ήταν καλύτερα... δέξου το σαν πρόταση για αναβάθμιση του ρόλου σας στο φόρουμ...
Νάτα μας ... !!! :smokin:

Ακόμη δεν διαβάσαμε τον ανθυπορολίσκο μας και αποκτήσαμε και σκηνοθετική άποψη ....!!! :D

LOUKILOUK
01/07/2010, 09:47
"Γηραιέ" παραμένω ταπεινός στρατιώτης-κομπάρσος και επανέρχομαι στην τάξη μετά το ατόπημά μου...
Παρόλα ταύτα παραμένω και βαθιά δημοκράτης και νομίζω ότι καλό και χρήσιμο είναι να υπάρχει πλουραλισμός απόψεων και ιδεών, οπότε για ξαναδές την ιδέα μου...
:winka:

:wave2:

υ.γ πάω για μελέτη γέροντα...

daz
01/07/2010, 11:50
Δύο λογάκια και από μένα, έστω και ελαφρώς καθυστερημένα μιας και εχθές έλειπα. Βασικά χάρηκα που με τις σποντούλες του του Old έφτασε το Θρεντ στις 3 σελίδες αλλά διαβάζοντας παρατήρησα πως δεν είχε βγει και πολύ ζουμί.
Ρε 'σεις! Αφού ξέρετε τι θέλει για να αρχίσει να μιλάει γιατί δεν το κάνετε? Ο τρόπος είναι απλός. Τον ρωτάτε. :D
Ένας άλλος τρόπος είναι να λέτε ότι ξέρετε ή ότι νομίζετε πως ξέρετε και απ' τη στιγμή που είστε στα τεχνικά περιμένετε την ατάκα του. Αν δε τη ρίξει το πιθανότερο είναι να τα λέτε σωστά. Αν η απάντηση που θα δώσει είναι για "τις κουβέντες μεγάλων ανδρών" ξαναδιαβάζεται ότι γράψατε και αν δε βρείτε λάθος διατυπώνετε ξανά τα ίδια με άλλο τρόπο. :lol:

Λοιπόν.. Προφορτίζοντας το ελατήριο δεν το σκληραίνουμε. Η σκληρότητα ενός ελατηρίου εξαρτάτε από άλλους παράγοντες στους οποίους δεν έχουμε πρόσβαση, αν δεν διαθέτουμε πριόνι (τροχό) καλά ακονισμένο. Μπορούμε όμως να επέμβουμε στην λειτουργία του με άλλους τρόπους. Αυτοί οι τρόποι συνοψίζονται στις 3 ρυθμίσεις της ανάρτησης, που στόχο έχουν τα τιθασεύσουν την κίνηση του ελατηρίου. Απόσβεση συμπίεσης, επαναφοράς και προφόρτισης ελατηρίου.
Προφορτίζοντας ένα ελατήριο ουσιαστικά το συμπιέζουμε. Αν για παράδειγμα, πριν σφίξουμε τη βίδα της προφόρτισης, βάλουμε στη σέλα 5 κιλά αυτό θα συμπιεστεί 3 εκατοστά. Αν εμείς σφίξουμε τη βίδα της προφόρτισης κατά 3 εκατοστά και μετά ξαναβάλουμε στη σέλα 5 κιλά αυτό δε θα πάει πουθενά. Το ίδιο ισχύει και για τις ανωμαλίες που αποσβένει. Εκεί που θα συμπιεζόταν 5 εκατοστά χτυπώντας μια πέτρα τώρα θα συμπιεστεί μόνο 2 αφού τα άλλα 3 τα έχουμε δώσει εμείς. Οι αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς τώρα ορίζουν όχι το πόσο αλλά το πόσο γρήγορα θα γίνουν όλα αυτά.

Oldman. Κατά παράδοση το ξεκινάω καλά αλλά στο τέλος το χαλάω. Για να δούμε λοιπόν πόσο μπορώ να το χαλάσω αν δεν το έχω κάνει ακόμα.

Για την επαναφορά είπα είδη πως ένα ελατήριο που το έχουμε προ φορτίσει θα επαναφέρει πιο άτσαλα και δέχτηκα τις ενστάσεις σου. Γιατί? Όσο πιο πολύ συμπιέζουμε ένα ελατήριο τόσο δεν αυξάνουμε και την ταχύτητα με την οποία εκτονώνεται αυτή η δύναμη? Το ελατήριο συνεχίζει να ασκεί την ίδια δύναμη και στις δύο περιπτώσεις αλλά στη δεύτερη περίπτωση που έχουμε φάει μέρος της αρχικής του διαδρομής, σε αυτή τη διαδρομή που μένει δεν είναι πιο νευρικό? Ή μήπως είναι η ιδέα μου? Ή μήπως αυτό συμβαίνει μόνο στα προοδευτικά ελατήρια? Ή μήπως τα έχω κάνει αχταρμά και με ξεγελά το ότι το "χτύπημα" που αισθάνομαι στο τιμόνι είναι μεγαλύτερο και δεν έχει να κάνει με το τι κάνει ο τροχός σε σχέση με το έδαφος?

Αμφίσημος
01/07/2010, 13:25
Ωραίος ο Daz. Είναι εντός θέματος και προσφέρει και γνώση σε μας τους αρχάριους!
Για να μπούνε και οι βετεράνοι σιγά-σιγά...
Τελικά με το Τενερέ τι γίνεται; Παίρνει καμια αναβάθμιση μπρος-πίσω ή δεν αξίζει;

Έπρεπε να σας πετύχω σε κανα φωτοφόρουμ...

Σας φχαριστώ όλους!

daz
03/07/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
Ωραίος ο Daz. Είναι εντός θέματος και προσφέρει και γνώση σε μας τους αρχάριους!
Για να μπούνε και οι βετεράνοι σιγά-σιγά...
Τελικά με το Τενερέ τι γίνεται; Παίρνει καμια αναβάθμιση μπρος-πίσω ή δεν αξίζει;

Έπρεπε να σας πετύχω σε κανα φωτοφόρουμ...

Σας φχαριστώ όλους!

Όλα παίρνουν. Ανάλογα του τι θέλεις είναι και τα λεφτά που πρέπει να διαθέσεις.
Η πιο ακριβή λύση για το πίσω είναι να αλλάξεις όλο το αμορτισέρ με ένα της ohlins, wilbers κ.α. Η πιο φθηνή είναι να αλλάξεις μόνο ελατήριο. Ενδιάμεση, ελατήριο και revalving. Νομίζω μπορείς να βάλεις και υδραυλική προφόρτιση ελατηρίου.
Για το εμπρός η πιο ακριβή, είναι πολύ ακριβή. Η πιο φθηνή, ελατηριάκι και λαδάκι απ' την Ohlins, wilbers κτλ.
Ενδιάμεση λύση ή αλλιώς πως μπορείς να βελτιώσεις σημαντικά το υπάρχων δεν γνωρίζω αν υπάρχει και ποια είναι.

Φυσικά μπορείς να προβείς και σε πιο δραματικές αλλαγές του μπροστινού συστήματος. :rotflmao: :rotflmao:


202963

Αμφίσημος
04/07/2010, 21:17
Γιαβόλ! Χρήμα να έχεις και το κάνεις κι επίχρυσο..
Σε ρεαλιστικά επίπεδα τώρα για τι κόστος μιλάμε στην friendly version με αλλαγή ελατηρίων μπρος/πίσω μετά λαδιών κτλ; Μιλάμε για Ohlins ή Vilbers συγκεκριμένα; WP νιέτ;
Δεν το σκέφτομαι ακόμη αλλά θα ήθελα να γνωρίζω ± το κόστος μιας αναβάθμισης. Την θεωρώ κυριότερη απο μια αναβάθμιση ιπποδύναμης και λοιπών αισθητικών παραφερναλίων βλέπεις...
Καλή φάση το τενερίδι πάντως...

Anty12
05/07/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
αλλά θα ήθελα να γνωρίζω ± το κόστος μιας αναβάθμισης

Κάτω από 1000άρικο δεν.......:nono:

DrBig
05/07/2010, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Προφορτίζοντας ένα ελατήριο ουσιαστικά το συμπιέζουμε. Αν για παράδειγμα, πριν σφίξουμε τη βίδα της προφόρτισης, βάλουμε στη σέλα 5 κιλά αυτό θα συμπιεστεί 3 εκατοστά. Αν εμείς σφίξουμε τη βίδα της προφόρτισης κατά 3 εκατοστά και μετά ξαναβάλουμε στη σέλα 5 κιλά αυτό δε θα πάει πουθενά. Το ίδιο ισχύει και για τις ανωμαλίες που αποσβένει. Εκεί που θα συμπιεζόταν 5 εκατοστά χτυπώντας μια πέτρα τώρα θα συμπιεστεί μόνο 2 αφού τα άλλα 3 τα έχουμε δώσει εμείς. Οι αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς τώρα ορίζουν όχι το πόσο αλλά το πόσο γρήγορα θα γίνουν όλα αυτά.

Για την επαναφορά είπα είδη πως ένα ελατήριο που το έχουμε προ φορτίσει θα επαναφέρει πιο άτσαλα και δέχτηκα τις ενστάσεις σου. Γιατί? Όσο πιο πολύ συμπιέζουμε ένα ελατήριο τόσο δεν αυξάνουμε και την ταχύτητα με την οποία εκτονώνεται αυτή η δύναμη? Το ελατήριο συνεχίζει να ασκεί την ίδια δύναμη και στις δύο περιπτώσεις αλλά στη δεύτερη περίπτωση που έχουμε φάει μέρος της αρχικής του διαδρομής, σε αυτή τη διαδρομή που μένει δεν είναι πιο νευρικό? Ή μήπως είναι η ιδέα μου? Ή μήπως αυτό συμβαίνει μόνο στα προοδευτικά ελατήρια? Ή μήπως τα έχω κάνει αχταρμά και με ξεγελά το ότι το "χτύπημα" που αισθάνομαι στο τιμόνι είναι μεγαλύτερο και δεν έχει να κάνει με το τι κάνει ο τροχός σε σχέση με το έδαφος?

Οταν προφορτιζεις ενα ελλατηριο σε μια αναρτηση μηχανης, δεν το συμπιεζεις. Απλα ανεβαζεις το πανω μερος της αναρτησης σε σχεση με το κατω.
Ουσιαστικα αρχιζεις να το συμπιεζεις, απο το σημειο και περα που εχεις παρει απο την αναρτηση ολο το στατικο sag.

OldMan
05/07/2010, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Όσο πιο πολύ συμπιέζουμε ένα ελατήριο τόσο δεν αυξάνουμε και την ταχύτητα με την οποία εκτονώνεται αυτή η δύναμη?
Όχι ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
σε αυτή τη διαδρομή που μένει δεν είναι πιο νευρικό?
Μόνο αν δεν πάρει τα ηρεμιστικά του ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ή μήπως είναι η ιδέα μου? Ή μήπως αυτό συμβαίνει μόνο στα προοδευτικά ελατήρια? Ή μήπως τα έχω κάνει αχταρμά και με ξεγελά το ότι το "χτύπημα" που αισθάνομαι στο τιμόνι είναι μεγαλύτερο και δεν έχει να κάνει με το τι κάνει ο τροχός σε σχέση με το έδαφος?
Ξεκινάς με ψυχολόγο, περνάς σε ψυχαναλυτή και καταλήγεις σε ψυχίατρο...

sniper
05/07/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι ...


Μόνο αν δεν πάρει τα ηρεμιστικά του ...



Ξεκινάς με ψυχολόγο, περνάς σε ψυχαναλυτή και καταλήγεις σε ψυχίατρο...


Ή παίρνεις μηχανάκι που δεν έχει τέτοιες πολυτέλειες (προφορτίσεις, αποσβέσεις κλπ).....

Μετά έρχεσαι εδώ κι αρχίζεις τις ερωτήσεις για τα λάδια του μπροστινού..... και κοκταίλ από ιξώδη...

:smokin:

dirtbird
05/07/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Οταν προφορτιζεις ενα ελλατηριο σε μια αναρτηση μηχανης, δεν το συμπιεζεις. Απλα ανεβαζεις το πανω μερος της αναρτησης σε σχεση με το κατω.
.....

Καλύτερα ζωγράφισε το.....:confused: :confused: :confused:

dirtbird
05/07/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Η χρήση φωτό με το σύστημα Ribi σε thread για αναρτήσεις τενεκέ -δλδ σε θρεντ άνευ λόγου και ουσίας- είναι τουλάχιστον ιεροσυλία και σε αυτή τη γειτονιά του φόρουμ τιμωρείται αρχικώς με λιθοβολισμό (οι πραγματικά σκληρές τιμωρίες έπονται αυτής...).

:o :o :smokin:

Viking
05/07/2010, 09:49
πολύ διαφωτιστικό θρεντάκι, μπράβο :a022: :ZZZ:

Anty12
05/07/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
πολύ διαφωτιστικό θρεντάκι, μπράβο :a022: :ZZZ:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44007




:wave2:

Viking
05/07/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=44007




:wave2:

thanks! :beer:

4 σελίδες τζάμπα λοιπόν... :wave2:

daz
05/07/2010, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι ...

Μόνο αν δεν πάρει τα ηρεμιστικά του ...

Ξεκινάς με ψυχολόγο, περνάς σε ψυχαναλυτή και καταλήγεις σε ψυχίατρο...


Για να σου πω την αλήθεια ρε Old το κατάλαβα και εγώ ότι το χάλασα όταν ξαναδιάβασα αυτά που έγραψα.

Όταν η πίεση που ασκεί μια ανωμαλία σε ένα ελατήριο το συμπιέζει 5cm για παράδειγμα, η ίδια πίεση θα χρειαστεί για να το συμπιέσει κατά 5cm είτε το έχουμε προφορτίσει , είτε όχι. Σε εκείνη τη θέση λοιπόν το ελατήριο έχει αποθηκευμένη σταθερό ποσό ενέργειας. Με λίγα λόγια η αντίστροφη δύναμη που ασκεί το ελατήριο για να επανέλθει στο αρχικό του μέγεθος είναι ή ίδια είτε το έχουμε προφορτίσει, είτε όχι.

Αυτό το είπα και παραπάνω, γράφοντας πως η δύναμη που ασκεί το ελατήριο και στις δύο περιπτώσεις είναι σταθερή. Προσπαθώντας όμως (μη θέλοντας να παραδεχτώ πως φταίει το μυαλό μου) να εξηγήσω γιατί η ανάρτησή μου γίνεται (ή μάλλον την αισθάνομαι) χειρότερη όταν αυξάνω την προφόρτιση, προσπάθησα να το ρίξω (ανεπιτυχώς μάλλον) στην μικρότερη διαδρομή που θα κάνει το ελατήριο για να έρθει η ανάρτησή μου πάλι σε κατάσταση ηρεμίας και συνεπώς στο μικρότερο φιλτράρισμα που θα υποστεί η κίνηση αυτή μέσα απ’ την απόσβεση της επαναφοράς. (Για μια στιγμή πίστεψα πως στην παραπάνω πρόταση δεν θα έβαζα πουθενά τελεία). Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι η προφόρτιση ελατηρίου δεν επηρεάζει τις αποσβέσεις παρά μόνο το βύθισμα της ανάρτησης με ότι αυτό συνεπάγεται. Σωστά?

Ηρεμιστικά στην ανάρτηση? Εγώ ενέσεις αδρεναλίνης της κάνω.
Εντάξει το παραδέχομαι. Δίνω μάχη καθημερινά για να μου βγάλουν αυτή την άσπρη μπλουζίτσα με τα ραμμένα μανίκια και να γράψω στο moto.gr :lol: :lol:

:smokin:

DrBig
05/07/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Για να σου πω την αλήθεια ρε Old το κατάλαβα και εγώ ότι το χάλασα όταν ξαναδιάβασα αυτά που έγραψα.

Όταν η πίεση που ασκεί μια ανωμαλία σε ένα ελατήριο το συμπιέζει 5cm για παράδειγμα, η ίδια πίεση θα χρειαστεί για να το συμπιέσει κατά 5cm είτε το έχουμε προφορτίσει , είτε όχι. Σε εκείνη τη θέση λοιπόν το ελατήριο έχει αποθηκευμένη σταθερό ποσό ενέργειας. Με λίγα λόγια η αντίστροφη δύναμη που ασκεί το ελατήριο για να επανέλθει στο αρχικό του μέγεθος είναι ή ίδια είτε το έχουμε προφορτίσει, είτε όχι.

Αυτό το είπα και παραπάνω, γράφοντας πως η δύναμη που ασκεί το ελατήριο και στις δύο περιπτώσεις είναι σταθερή. Προσπαθώντας όμως (μη θέλοντας να παραδεχτώ πως φταίει το μυαλό μου) να εξηγήσω γιατί η ανάρτησή μου γίνεται (ή μάλλον την αισθάνομαι) χειρότερη όταν αυξάνω την προφόρτιση, προσπάθησα να το ρίξω (ανεπιτυχώς μάλλον) στην μικρότερη διαδρομή που θα κάνει το ελατήριο για να έρθει η ανάρτησή μου πάλι σε κατάσταση ηρεμίας και συνεπώς στο μικρότερο φιλτράρισμα που θα υποστεί η κίνηση αυτή μέσα απ’ την απόσβεση της επαναφοράς. (Για μια στιγμή πίστεψα πως στην παραπάνω πρόταση δεν θα έβαζα πουθενά τελεία). Οπότε καταλήγουμε και στο γεγονός ότι η προφόρτιση ελατηρίου δεν επηρεάζει τις αποσβέσεις παρά μόνο το βύθισμα της ανάρτησης με ότι αυτό συνεπάγεται. Σωστά?

Ηρεμιστικά στην ανάρτηση? Εγώ ενέσεις αδρεναλίνης της κάνω.
Εντάξει το παραδέχομαι. Δίνω μάχη καθημερινά για να μου βγάλουν αυτή την άσπρη μπλουζίτσα με τα ραμμένα μανίκια και να γράψω στο moto.gr

:smokin:

Ελα, δεν εγινε και τιποτα. Οποιος θελει απανταει στα θρεντ, οποιος δεν θελει δεν απανταει.

Αν υποθεσουμε οτι η αποσβεση δεν αλλαζει με την προφορτιση (που ισχυει για τις περισσοτερες αναρτησεις) τοτε τα αναπηδηματα που αισθανεσαι οφειλονται σε 3 λογους:

1) προφορτιζοντας το πισω, του αφαιρεις αρνητικη διαδρομη (εκτονωση απο το δυναμικο σαγκ και πανω) και την προσθετεις στην θετικη. Αυτο σημαινει και οτι ειναι πιθανο ο τροχος να αναπηδησει γιατι θα τελειωσει γρηγορα η εκτονωση αλλα και

2) οτι η αποσβεση θα δρα σε μικροτερο συνολικα ευρος διαδρομης, με αποτελεσμα να μπορει ειναι ανεπαρκης.

3) τελος σηκωνωντας το πισω μεταφερεται βαρος μπροστα με αποτελεσμα να φαινεται σκληροτερο απο οτι ειναι.

daz
05/07/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ελα, δεν εγινε και τιποτα. Οποιος θελει απανταει στα θρεντ, οποιος δεν θελει δεν απανταει.

Αν υποθεσουμε οτι η αποσβεση δεν αλλαζει με την προφορτιση (που ισχυει για τις περισσοτερες αναρτησεις) τοτε τα αναπηδηματα που αισθανεσαι οφειλονται σε 3 λογους:

1) προφορτιζοντας το πισω, του αφαιρεις αρνητικη διαδρομη (εκτονωση απο το δυναμικο σαγκ και πανω) και την προσθετεις στην θετικη. Αυτο σημαινει και οτι ειναι πιθανο ο τροχος να αναπηδησει γιατι θα τελειωσει γρηγορα η εκτονωση αλλα και

2) οτι η αποσβεση θα δρα σε μικροτερο συνολικα ευρος διαδρομης, με αποτελεσμα να μπορει ειναι ανεπαρκης.

3) τελος σηκωνωντας το πισω μεταφερεται βαρος μπροστα με αποτελεσμα να φαινεται σκληροτερο απο οτι ειναι.


Μην ανησυχείς. Πήγα και έβαλα και κανά δύο κίτρινα ανθρωπάκια που γελάνε για να γίνει πιο κατανοητό το ύφος μου.

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ πάντα να ερμηνεύσω σωστά που οφείλονται κάποιες αντιδράσεις.
Το 1 δεν είναι και πολύ πιθανό (λέω εγώ τώρα) γιατί τα ελατήρια είναι αρκετά μαλακά και το στατικό sag είναι αρκετά μεγάλο. Μάλλον οι αποσβέσεις φταίνε που μου τίναξε το τιμόνι κανά δυο φορές και όχι η προφόρτιση του εμπρός.
Η διαφορετική αίσθηση που έχω σε προφορτισμένο και μη ελατήριο ίσως να είναι απ’ το 2 όπως υπέθεσα και εγώ.
Το πίσω ελατήριο στο δικό μου έχει ψιλοκλάσει μετά από 25000χλμ, τα περισσότερα με τη μηχανή φορτωμένη και αρκετά απ αυτά σε χώμα. Περιμένω να τα παίξει τελείως για να το πετάξω. Το έχω στο +3 αυτή τη στιγμή για να είναι όπως πρώτα. Στο εμπρός έχω αλλάξει μια φορά λαδάκια. Στο πίσω έχω γρασάρει μια φορά το μοχλικό.
Γενικά για το βάρος μου τα ελατήρια είναι αρκετά καλά (το πίσω όχι πια). Με τις αποσβέσεις δεν είμαι ευχαριστημένος μόνο όταν οι ρυθμοί ανέβουν. Στο cr125 του 92, νομίζω ότι δούλευαν καλύτερα. Δεν έχω αποφασίσει όμως ακόμα τι θα κάνω.

DrBig
05/07/2010, 17:11
αν κατα τα τ'αλλα σ'αρεσει η μηχανη (που οπως καταλαβαινω σου αρεσει) μη ξοδεψεις σε ημιμετρα. Παρε μια καλη αναρτηση πισω να τελειωνεις, η διαφορα θα ειναι μεγαλη. Ισως πλεον να μπορεις να βρεις και στο ebay, δεδομενου οτι πανε δυο χρονια που κυκλοφορει το μηχανακι.

dmf
05/07/2010, 17:31
daz όταν αλλάζεις την προφόρτιση μεταβάλλεις το μήκος της διαδρομής.
Δηλ μεταβάλλεις την αρχική ενέργεια της αποσβενημένης ταλάντωσης που κάνει το αμορτισερ. Εφόσον το ελατήριο επαναφοράς δεν αλλάζει η περίοδος επαναφοράς θα είναι η ίδια.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και η ταχύτητα επαναφοράς θα είναι ίδια!
Μεγαλύτερη προφόρτιση = μεγαλύτερη διαδρομή του αμορτισέρ = ταχύτερη επαναφορά.




* Όλα τα παραπάνω ισχύουν όταν διατηρείς την μάζα της μηχανής+αναβάτη σταθερα!

Αν αυξήσεις τη μάζα της μηχανής δηλ την φορτώσεις αυξάνεις την περίοδο επαναφοράς (δηλ γίνεται πιο αργή).

Η χρυσή τομή έρχεται όταν η προφόρτιση με το φόρτωμα αλληλοαναιρούνται.


















Για να δούμε εγκρίνει ο oldman τα όσα λεω; :D

daz
05/07/2010, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
αν κατα τα τ'αλλα σ'αρεσει η μηχανη (που οπως καταλαβαινω σου αρεσει) μη ξοδεψεις σε ημιμετρα. Παρε μια καλη αναρτηση πισω να τελειωνεις, η διαφορα θα ειναι μεγαλη. Ισως πλεον να μπορεις να βρεις και στο ebay, δεδομενου οτι πανε δυο χρονια που κυκλοφορει το μηχανακι.

Μωρέ με την πίσω ξέρω τι θα κάνω. Το εμπρός δεν ξέρω κατά πόσο βελτιώνεται.

Για να δουλέψει σωστά μια ανάρτηση στα δύσκολα πρέπει να είναι ρυθμισμένη πολεμικά. Έτσι όμως χάνει τη φιλικότητά της. Δεν θέλω να φτάσω εκεί! Ποιος είμαι? Μια μέση ρύθμιση όμως θα ήταν πολύ καλύτερη απ' τη σούπερ βολταδόρικη και μόνο, που έχει τώρα.

daz
05/07/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
daz όταν αλλάζεις την προφόρτιση μεταβάλλεις το μήκος της διαδρομής.

Το μήκος της διαδρομής αυξάνεται γιατί μειώνεται το sag. Δλδ η ανάρτηση “κάθετε” λιγότερο, υπό το βάρος της μηχανής ή της μηχανής και του αναβάτη. Μέχρι εδώ είναι όπως τα ξέρω τα πράγματα. Εκείνο που δεν σκέφτηκα πριν, γιατί είχα στο μυαλό μου το ελατήριο σαν μονάδα και όχι σαν μέρος του συνόλου, και προκύπτει απ' τα παραπάνω, είναι πως το συμπιεσμένο ελατήριο παίρνει το μήκος της προφόρτισης απ' το βάρος της μηχανής. Δλδ παρόλο που μειώσαμε το μήκος του συμπιέζοντάς το αυτό το ξαναπήρε πίσω, σηκώνοντας τη μηχανή. (Αυτό εννοούσες και εσύ DrBig στο πρώτο ποστ?)
Δηλ όταν έγραφα
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αν για παράδειγμα, πριν σφίξουμε τη βίδα της προφόρτισης, βάλουμε στη σέλα 5 κιλά αυτό θα συμπιεστεί 3 εκατοστά. Αν εμείς σφίξουμε τη βίδα της προφόρτισης κατά 3 εκατοστά και μετά ξαναβάλουμε στη σέλα 5 κιλά αυτό δε θα πάει πουθενά.
έκανα λάθος. Το σωστό είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση θα ξανακαθίσει πάλι κατά 5 εκατοστά αφού πρώτα έχει σηκωθεί άλλα τόσα απ' την προφόρτιση του ελατηρίου. Πλέων η μηχανή μας θα είναι στο ίδιο ύψος έχοντας επάνω της 5 κιλά.
Και επειδή το θέμα έχει ψιλό φύγει απ' τα κιλά και το φορτίο, ο ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για τις ανωμαλίες έτσι? Οπότε σε μια δεδομένη ανωμαλία η ανάρτηση θα συμπιεστεί το ίδιο, είτε έχουμε δώσει προφόρτιση είτε όχι. ...



Δηλ μεταβάλλεις την αρχική ενέργεια της αποσβενημένης ταλάντωσης που κάνει το αμορτισερ.

..Αλλά τώρα το ελατήριο θα έχει αποθηκευμένη περισσότερη ενέργεια. Καλά τα λέω μωρέ ή να φορέσω μόνος μου τη λευκή μπλουζίτσα μου? :lol:


Εφόσον το ελατήριο επαναφοράς δεν αλλάζει η περίοδος επαναφοράς θα είναι η ίδια.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και η ταχύτητα επαναφοράς θα είναι ίδια!
Μεγαλύτερη προφόρτιση = μεγαλύτερη διαδρομή του αμορτισέρ = ταχύτερη επαναφορά.


* Όλα τα παραπάνω ισχύουν όταν διατηρείς την μάζα της μηχανής+αναβάτη σταθερα!

Αν αυξήσεις τη μάζα της μηχανής δηλ την φορτώσεις αυξάνεις την περίοδο επαναφοράς (δηλ γίνεται πιο αργή).

Η χρυσή τομή έρχεται όταν η προφόρτιση με το φόρτωμα αλληλοαναιρούνται.




Οπότε εγώ όταν προφορτίζω το ελατήριο χωρίς να βάζω βάρος, το κάνω όντος πιο νευρικό στην επαναφορά του. Σωστά?

















Για να δούμε εγκρίνει ο oldman τα όσα λεω; :D


Με λίγα λόγια.. Εκεί που νόμιζα πως τα λέω σωστά, κάτι μου ξέφυγε και τα είπα λάθος. Και εκεί που πίστεψα πως κάνω λάθος, ήμουν σωστός αλλά για λάθος λόγους Ότι να 'ναι.. Δεν ξαναγράφω εγώ στα τεχνικά, θα με κυνηγήσει ο man. :lol: :lol: :lol:

DrBig
06/07/2010, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Για να δουλέψει σωστά μια ανάρτηση στα δύσκολα πρέπει να είναι ρυθμισμένη πολεμικά. Έτσι όμως χάνει τη φιλικότητά της. Δεν θέλω να φτάσω εκεί! Ποιος είμαι? Μια μέση ρύθμιση όμως θα ήταν πολύ καλύτερη απ' τη σούπερ βολταδόρικη και μόνο, που έχει τώρα.

Εκει φαινεται η καλη αναρτηση, οταν μπορει να ειναι σφιχτη, πολεμικη οπως λες, αλλα να μην θυσιαζει την ανεση. Η αντιστοιχα, να να ειναι μαλακη, αλλα να αποσβενει αποτελεσματικα. Αν καβαλησεις ενα 950/990 θα καταλαβεις τι εννοω, και δεν εχουν ουτε καν μοχλικα.

DrBig
06/07/2010, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
έκανα λάθος. Το σωστό είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση θα ξανακαθίσει πάλι κατά 5 εκατοστά αφού πρώτα έχει σηκωθεί άλλα τόσα απ' την προφόρτιση του ελατηρίου. Πλέων η μηχανή μας θα είναι στο ίδιο ύψος έχοντας επάνω της 5 κιλά.
Και επειδή το θέμα έχει ψιλό φύγει απ' τα κιλά και το φορτίο, ο ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για τις ανωμαλίες έτσι? Οπότε σε μια δεδομένη ανωμαλία η ανάρτηση θα συμπιεστεί το ίδιο, είτε έχουμε δώσει προφόρτιση είτε όχι. ...
[/COLOR]


Δηλ μεταβάλλεις την αρχική ενέργεια της αποσβενημένης ταλάντωσης που κάνει το αμορτισερ.

..Αλλά τώρα το ελατήριο θα έχει αποθηκευμένη περισσότερη ενέργεια. Καλά τα λέω μωρέ ή να φορέσω μόνος μου τη λευκή μπλουζίτσα μου? :lol:


Εφόσον το ελατήριο επαναφοράς δεν αλλάζει η περίοδος επαναφοράς θα είναι η ίδια.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και η ταχύτητα επαναφοράς θα είναι ίδια!
Μεγαλύτερη προφόρτιση = μεγαλύτερη διαδρομή του αμορτισέρ = ταχύτερη επαναφορά.


* Όλα τα παραπάνω ισχύουν όταν διατηρείς την μάζα της μηχανής+αναβάτη σταθερα!

Αν αυξήσεις τη μάζα της μηχανής δηλ την φορτώσεις αυξάνεις την περίοδο επαναφοράς (δηλ γίνεται πιο αργή).

Η χρυσή τομή έρχεται όταν η προφόρτιση με το φόρτωμα αλληλοαναιρούνται.




Οπότε εγώ όταν προφορτίζω το ελατήριο χωρίς να βάζω βάρος, το κάνω όντος πιο νευρικό στην επαναφορά του. Σωστά?

















Για να δούμε εγκρίνει ο oldman τα όσα λεω; :D


Με λίγα λόγια.. Εκεί που νόμιζα πως τα λέω σωστά, κάτι μου ξέφυγε και τα είπα λάθος. Και εκεί που πίστεψα πως κάνω λάθος, ήμουν σωστός αλλά για λάθος λόγους Ότι να 'ναι.. Δεν ξαναγράφω εγώ στα τεχνικά, θα με κυνηγήσει ο man. :lol: :lol: :lol: [/B][/QUOTE]


Οσο παει και μπλεκεται πιο πολυ το πραμα!

Κατ'αρχην, να ξεκαθαρισουμε οτι η προφορτιση δεν συμπιεζει το ελατηριο. Νομιζουμε οτι το συμπιεζει, οταν η μηχανη καθεται στο κεντρικο σταντ γιατι βλεπουμε το κατω μερος του ελατηριου να ειναι ακινητο, ενω το πανω να κατεβαινει. Οταν ομως το ελατηριο αυτο υποστηριζει το βαρος της μηχανης, τοτε ειτε το εχουμε προφορτισει ειτε οχι, παλι το ιδιο μηκος θα εχει. Απλα η οποια προφορτιση θα μεταφραστει σε ανυψωση του πανω μισου της αναρτησης σε σχεση με το κατω μισο (του κυλινδρου της αναρτησης σε σχεση με το εμβολο). Με αλλα λογια η προφορτιση ανεβοκατεβαζει το πισω μερος της μηχανης. Αυτο και μονο αυτο. Σαν συνεπεια του προηγουμενου, αλλαζει και το λογο της αρνητικης με τη θετικη διαδρομη.

Παραδειγμα. Εστω ολικη διαδρομη 20εκ και ελατηριο προφορτισμενο με 7 εκ sag. Τοτε εχουμε 13 εκ 'θετικης' διαδρομης και 7 εκ 'αρνητικης'. Αν προφορτισουμε με 3 εκ sag, τοτε εχουμε 17 και 3 εκ διαδρομης αντιστοιχα. Το ελατηριο και στις δυο περιπτωσεις εχει το ιδιο μηκος και ως εκ τουτου την ιδια ενεργεια. Δεν αλλαζει κατι οσον αφορα τα χαρακτηριστικα της αποσβενημενης ταλαντωσης. Το μονο που αλλαζει ειναι οτι σε μια ανωμαλια που θα συμπιεσει την αναρτηση κατα 10εκ και η οποια κατοπιν θα εκταθει κατα 5εκ, στην δευτερη περιπτωση ο πισω τροχος μπορει να χασει την επαφη του με το εδαφος.

Ακομα το γεγονος οτι στην δευτερη περιπτωση, ο κωλος της μηχανης ειναι 4εκ πανω απο κει που θα επρεπε, ελαφρωνει αρκετα το πισω μερος ωστε να το κανει να φαινεται σκληροτερο.



Για βελτιωση του μπροστινου, εχεις δυο επιλογες. Βρισκεις ενα καλο αναποδο 2ο χερι που να μπαινει σχετικα ευκολα (νομιζω ενα μελος του φορουμ το εχει κανει ηδη) η βαζεις cartridge emulator με ελατηρια λαδια και γεφυρα. Νομιζω οτι 2η λυση θα δωσει πολυ καλα αποτελεσματα (αλλα οχι τοσο καλα οσο η 1η αν γινει σωστα).

Anty12
06/07/2010, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Παρε μια καλη αναρτηση πισω να τελειωνεις, η διαφορα θα ειναι μεγαλη. Ισως πλεον να μπορεις να βρεις και στο ebay, δεδομενου οτι πανε δυο χρονια που κυκλοφορει το μηχανακι.


Πάει ενάμισης χρόνος που είμαι στο καραούλι για καμιά ευκαιρία στο πίσω.
Άμα δε δώκεις κάνα 800άρι ...δεν .......:(

dmf
06/07/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Οπότε εγώ όταν προφορτίζω το ελατήριο χωρίς να βάζω βάρος, το κάνω όντος πιο νευρικό στην επαναφορά του. Σωστά?





Ναι. Εχεις οδηγησει ποτε φορτηγο με καροτσα; Αν ναι τοτε θα εχεις δει οτι οταν εχεις αδεια την καροτσα και περασεις απο κανα σαμαρακι θα σε πονεσει η μεση σου :D
Οταν ομως το φορτωνεις λογω του επιπλεοντος βαρους αργει περισσοτερο η επαναφορα.

Να τονισω οτι απο τεχνικα ουτε εχω ιδεα, αλλα το προσεγγιζω ως φυσικο φαινομενο.

OldMan
06/07/2010, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Όταν η πίεση που ασκεί μια ανωμαλία σε ένα ελατήριο το συμπιέζει 5cm για παράδειγμα, η ίδια πίεση θα χρειαστεί για να το συμπιέσει κατά 5cm είτε το έχουμε προφορτίσει , είτε όχι.
Τσου ... :nono:
Εάν η δύναμη που χρειάζεται για την συμπίεση των πρώτων 5 cm του ελατηρίου έχει ήδη εφαρμοστεί μέσω προφόρτισης, τότε δεν θα κουνηθεί το ελατήριο..


Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Οπότε καταλήγουμε στο γεγονός ότι η προφόρτιση ελατηρίου δεν επηρεάζει τις αποσβέσεις
Σ'αυτό έχουμε καταλήξει χρόνια τώρα ... :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Μεγαλύτερη προφόρτιση = μεγαλύτερη διαδρομή του αμορτισέρ = ταχύτερη επαναφορά.
:confused:
Από που και ως που η μεγαλύτερη προφόρτιση δίνει μεγαλύτερη διαδρομή στο αμορτισέρ και αυτό με την σειρά του δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα επαναφοράς, είναι κάτι που για να το σκεφτείς χωρίς νευρικό βραχυκύκλωμα, θέλει τέχνη ...:look:

dmf
06/07/2010, 06:29
ελα τωρα :o

DrBig
06/07/2010, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf

Να τονισω οτι απο τεχνικα ουτε εχω ιδεα, αλλα το προσεγγιζω ως φυσικο φαινομενο.

Χαριτολογωντας και χωρις ειρωνεια, με τη φυσικη πως τα πας?

dmf
06/07/2010, 06:35
τη σπουδαζω :D

DrBig
06/07/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
τη σπουδαζω :D

[Χαριτολογωντας αλλα με λιγη ειρωνεια] ΩΧ! :p

sniper
06/07/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.....

:confused:
Από που και ως που η μεγαλύτερη προφόρτιση δίνει μεγαλύτερη διαδρομή στο αμορτισέρ και αυτό με την σειρά του δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα επαναφοράς, είναι κάτι που για να το σκεφτείς χωρίς νευρικό βραχυκύκλωμα, θέλει τέχνη ...:look:


Σε κάποιο άλλο αδρανειακό σύμπαν, μπορεί και να συμβαίνει....

Το θρεντ αυτό (και τα συναφή περί αναρτησιολογίας) καταλήγουν πάντα σαν το άλλο του στυλ "Στρίβουμε με το τιμόνι ή με τις φτέρνες"

:smokin:

dmf
06/07/2010, 06:41
δηλαδις μια αναρτηση με και χωρις προφορτιση την συμπιεσεις μεχρι τερμα και αφησεις το ελατήριο να κανει επαναφορα θα ειναι ιδια; :rolleyes:

DrBig
06/07/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
δηλαδις μια αναρτιση με και χωρις προφορτιση την συμπιεσεις μεχρι τερμα και αφησεις το ελατήριο να κανει επαναφορα θα ειναι ιδια; :rolleyes:

Ναι, για τον πολυ απλο λογο οτι 'προφορτιση' εν προκειμενω ειναι καταχρηστικη εννοια.
Το ελατηριο δεν αλλαζει μηκος προφορτιζοντας το, η μηχανη ανεβαινει :wave2:

sniper
06/07/2010, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
δηλαδις μια αναρτιση με και χωρις προφορτιση την συμπιεσεις μεχρι τερμα και αφησεις το ελατήριο να κανει επαναφορα θα ειναι ιδια; :rolleyes:

Λες η ανάρτηση να αλλάξει αν την συμπιέσεις; :confused:


Σπουδασε και λιγο Ελληνικά για να καταλάβουμε και τι θες να πεις.....


(Στην παραπάνω ερώτησή σου, αποσβέσεις συμπίεσης κι επαναφοράς έχει η ανάρτηση; )

dmf
06/07/2010, 06:57
ενα αν λειπει ρε φιλε πώς κανεις ετσι να πουμε;

Λοιπον ακου: Έχεις 2 ελατηρια. Το ενα (Α) εχει μεγαλυτερη προφορτιση απο το αλλο (Β).

Το Α εστω οτι ειναι σε θεση 5 cm απο φυσικο μηκος του ελατηριου.

Το Β καθως εχει γινει προφορτιση θα ειναι σε θεση 5cm + κατι. Ας πουμε x


Συμπιεζεις και τις δυο αναρτησεις κατα ενα μηκος L.

Στο Β η ολικη συμπιεση θα ειναι 5cm+L
Στο Α θα ειναι 6cm + x + L


Μου λες δηλ οτι η ταχυτητα επαναφορας απο 2 διαφορετικες συμπιεσεις ειναι ιδια;;
Αυτο λεω τοση ωρα, αλλα επειδη δεν σπουδαζω Ελληνικα δεν το καταλαβες ;)

sniper
06/07/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ενα αν λειπει ρε φιλε πώς κανεις ετσι να πουμε;

Λοιπον ακου: Έχεις 2 ελατηρια. Το ενα (Α) εχει μεγαλυτερη προφορτιση απο το αλλο (Β).

Το Α εστω οτι ειναι σε θεση 5 cm απο φυσικο μηκος του ελατηριου.

Το Β καθως εχει γινει προφορτιση θα ειναι σε θεση 5cm + κατι. Ας πουμε x


Συμπιεζεις και τις δυο αναρτησεις κατα ενα μηκος L.

Στο Β η ολικη συμπιεση θα ειναι 5cm+L
Στο Α θα ειναι 6cm + x + L


Μου λες δηλ οτι η ταχυτητα επαναφορας απο 2 διαφορετικες συμπιεσεις ειναι ιδια;;
Αυτο λεω τοση ωρα, αλλα επειδη δεν σπουδαζω Ελληνικα δεν το καταλαβες ;)

Κάτσε να εκνευρίσω λίγο τον oldman.... :D

Δλδ με το παραπάνω παράδειγμα αλλάζει η σκληρότητα του ελλατηρίου;

:smokin:

dmf
06/07/2010, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάτσε να εκνευρίσω λίγο τον oldman.... :D

Δλδ με το παραπάνω παράδειγμα αλλάζει η σκληρότητα του ελλατηρίου;

:smokin:



OXI

αλλάζει η ταχυτητα επαναφορας για την ιδια συμπιεση.

Η σκληροτητα ειναι σταθερα του ελατηριου και εξαρταται απο την φυση της κατασκευης (συντελεστης Young του υλικου, μήκος ελατηρίου, αριθμο σπειρων, και απόσταση σπειρων)

OldMan
06/07/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Λοιπον ακου: Έχεις 2 ελατηρια. Το ενα (Α) εχει μεγαλυτερη προφορτιση απο το αλλο (Β).
Το Α εστω οτι ειναι σε θεση 5 cm απο φυσικο μηκος του ελατηριου.
Το Β καθως εχει γινει προφορτιση θα ειναι σε θεση 5cm + κατι. Ας πουμε x
Συμπιεζεις και τις δυο αναρτησεις κατα ενα μηκος L.
Στο Β η ολικη συμπιεση θα ειναι 5cm+L
Στο Α θα ειναι 6cm + x + L
Μου λες δηλ οτι η ταχυτητα επαναφορας απο 2 διαφορετικες συμπιεσεις ειναι ιδια;;

Είσαι σίγουρος ότι σπουδάζεις Φυσική ..??? :look:

sniper
06/07/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είσαι σίγουρος ότι σπουδάζεις Φυσική ..??? :look:

Μην γίνεσαι εριστικός......

:smokin:

OldMan
06/07/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μην γίνεσαι εριστικός...... :smokin:
Just asking babe ... :winka:

sniper
06/07/2010, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Just asking babe ... :winka:


Εντάξει, Χαρά μου :blush:

:smokin:

dmf
06/07/2010, 07:22
μπερδευετε αμφοτεροι την ταχυτητα επαναφορας με την σταθερα του ελατηριου (σκληροτητα οπως το λετε).

Εγω ήδη απο το πρωτο ποστ ειπα οτι η περιοδος της επαναφορας (αν νοειται περιοδος σε απεριοδικη κινηση) δεν αλλαζει. Η περιοδος αυτη ειναι συμφυτη με την σταθερα του ελατηριου, οποτε αν λεω οτι η μια δεν αλλαζει ειναι ισοδυναμο οτι ουτε η αλλη αλλαζει.

:o

sniper
06/07/2010, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
μπερδευετε αμφοτεροι την ταχυτητα επαναφορας με την σταθερα του ελατηριου (σκληροτητα οπως το λετε).

Εγω ήδη απο το πρωτο ποστ ειπα οτι η περιοδος της επαναφορας (αν νοειται περιοδος σε απεριοδικη κινηση) δεν αλλαζει. Η περιοδος αυτη ειναι συμφυτη με την σταθερα του ελατηριου, οποτε αν λεω οτι η μια δεν αλλαζει ειναι ισοδυναμο οτι ουτε η αλλη αλλαζει.

:o

Δηλαδή, αν περάσει κάποιος και διαβάσει αυτό, εσύ πιστεύεις ότι θα καταλάβει (κατανοήσει) τι λες;

Anty12
06/07/2010, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δηλαδή, αν περάσει κάποιος και διαβάσει αυτό, εσύ πιστεύεις ότι θα καταλάβει (κατανοήσει) τι λες;


Όχι....και ξέρω από Φυσική....:rolleyes:

dmf
06/07/2010, 07:31
οκ βλακεια μου που απαντησα :beer:

OldMan
06/07/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
μπερδευετε αμφοτεροι την ταχυτητα επαναφορας με την σταθερα του ελατηριου (σκληροτητα οπως το λετε).
Εγώ όχι, μα την Παναγία ... :winka:

(για τον έτερο αμφότερο δεν ξέρω, αλλά αυτός έχει και Honda, οπότε αυτά δεν τον αγγίζουν..) :smokin:



Για να τελειώνει αυτό το πανηγύρι:
Συμφωνείς ότι η ταχύτητα επαναφοράς ενός ελεύθερου ελατηρίου είναι άσχετη από την ταχύτητα συμπίεσής του ..???

sniper
06/07/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εγώ όχι, μα την Παναγία ... :winka:

(για τον έτερο αμφότερο δεν ξέρω, αλλά αυτός έχει και Honda, οπότε αυτά δεν τον αγγίζουν..) :smokin:



Για να τελειώνει αυτό το πανηγύρι:
Συμφωνείς ότι η ταχύτητα επαναφοράς ενός ελεύθερου ελατηρίου είναι άσχετη από την ταχύτητα συμπίεσής του ..???

Eγώ ρε μάν (που λέτε εσείς οι βρωμιάρηδες) απλά οδηγώ.... τα υπόλοιπα τ' αφήνω για τους μηχανικούς μου.... :lol: :lol: :lol: :lol:

:smokin:

dirtbird
06/07/2010, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eγώ ρε μάν (που λέτε εσείς οι βρωμιάρηδες) απλά οδηγώ.... τα υπόλοιπα τ' αφήνω για τους μηχανικούς μου.... :lol: :lol: :lol: :lol:

:smokin:
Όλα τα'χε αυτό το θρεντ, ένας παγκόσμιος του'λειπε....:rolleyes: :rolleyes:

:D

Προς τους υπόλοιπους (καταλαβαίνετε ποιούς, δεν είναι ανάγκη να φωνάζω nicks...):

Κόψτε τα ναρκωτικά όσο είναι καιρός (ή τέλος πάντων αλλάξτε κοκτέιλ γιατί αυτό σας χαλάει)....

:p :p :p

daz
06/07/2010, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τσου ... :nono:
Εάν η δύναμη που χρειάζεται για την συμπίεση των πρώτων 5 cm του ελατηρίου έχει ήδη εφαρμοστεί μέσω προφόρτισης, τότε δεν θα κουνηθεί το ελατήριο..



Εφαρμόσαμε δύναμη αντίστοιχη των 5cm μέσω της προφόρτησης. Το ελατήριο ανακτά το μήκος του απ' το βάρος της μηχανή μειώνοντας το sag κατά 5 cm.

Βάζοντας τώρα στη σέλα βάρος αντίστοιχο της δύναμης που χρειάζεται για να το συμπιέσει 5cm, το συμπιέζει και το φέρνει στην ίδια θέση που ήταν πριν το προφορτίσουμε.

Αλλά..
Αν η δύναμη αυτή προέλθει από κάποια ανωμαλία του εδάφους κατά την κίνηση της μηχανής το ελατήριο δεν συμπιέζεται κατά 5cm?

Και εγώ αυτό που λες και εσύ έγραψα στην αρχή αλλά έκανα λάθος γιατί δεν είχα σκεφτεί πως το ελατήριο ανακτά το μήκος του απ' το βάρος της μηχανής οπότε στο τέλος η ενέργεια που έχει αποθηκευμένη είναι ίδια.
Θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις ρε old με τόσα που γράψαμε. :lol: :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Σ'αυτό έχουμε καταλήξει χρόνια τώρα ... :winka:


Ε μας χωρίζει και μια διαφορά ηλικίας μη το ξεχνάς! :cool:

[/B][/QUOTE]

daz
06/07/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


Το ελατηριο και στις δυο περιπτωσεις εχει το ιδιο μηκος και ως εκ τουτου την ιδια ενεργεια.


Εδώ έκανα το λάθος απ' την αρχή ρε Άγη. Τώρα κατάλαβα και το πως και το γιατί.
Οπότε όσο και να προφορτίσω το ελατήριο το μόνο που κάνω είναι να μειώνω το sag. Δεν βυθίζεται λιγότερο στις ανωμαλίες και δεν επαναφέρει πιο νευρικά όπως είχα γράψει.


Τώρα όλα λειτουργούν και πάλι σωστά στο μυαλό μου. :beer: :beer:

Μέχρι την επόμενη φορά :lol:

daz
06/07/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

Για βελτιωση του μπροστινου, εχεις δυο επιλογες. Βρισκεις ενα καλο αναποδο 2ο χερι που να μπαινει σχετικα ευκολα (νομιζω ενα μελος του φορουμ το εχει κανει ηδη) η βαζεις cartridge emulator με ελατηρια λαδια και γεφυρα. Νομιζω οτι 2η λυση θα δωσει πολυ καλα αποτελεσματα (αλλα οχι τοσο καλα οσο η 1η αν γινει σωστα).

Η πρώτη λύση είναι αρκετά ακριβή. Μόνο οι πλάκες έχουν 700 ευρώ από otr οπότε όσο φθηνά και να βρω τα υπόλοιπα πάλι ακριβό θα είναι. Αν βάλω άλλες πλάκες θα αλλάξω την γεωμετρία της μηχανής (βασικό) και δεν θα λειτουργεί και η κλειδαριά τιμονιού (λεπτομέρεια μπροστά στο άλλο). Γενικά αν αρχίσω με τέτοιες αλλαγές θέλω πολύ χρόνο και χρήμα για να γίνουν σωστά.


Μάλλον προς cartrige emulator, λάδια, ελατήριο θα πάμε όσον αφορά το εμπρός. Και πίσω μάλλον κομπλέ Ohlins. Για την ώρα πάντως μένει ως έχει.

kostas tenere
09/08/2015, 11:58
Γεια σας.Ξέρει κάποιος πόσο πρέπει να είναι το sag εμπρός και πίσω;