PDA

View Full Version : ΚΟΦΤΗΣ ΣΕ Cbr



kyrmal
29/06/2010, 13:59
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΕΝΑ CBR 125 ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΛΕΙ ΚΙΤΑΚΙ MALLOSSI.ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ.ΕΥΘΕΙΕΣ, ΑΝΗΦΟΡΕΣ, ΚΑΤΗΦΟΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΦΤΗ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

OldMan
30/06/2010, 05:18
ΡΕ ΠΑΙΔΙ, ΑΜΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΦΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΆΛΕΙς, ΑΣ ΠΟΥΜΕ ??

THEOD
30/06/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrmal
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΕΝΑ CBR 125 ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΛΕΙ ΚΙΤΑΚΙ MALLOSSI.ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ.ΕΥΘΕΙΕΣ, ΑΝΗΦΟΡΕΣ, ΚΑΤΗΦΟΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΦΤΗ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Aν έχει την ίδια τελική παντού τότε ήρθε η ώρα για ένα μάκρυμα της μετάδοσης... :wave2:

OldMan
30/06/2010, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Aν έχει την ίδια τελική παντού τότε ήρθε η ώρα για ένα μάκρυμα της μετάδοσης... :wave2:
Με την οποία θα μεγαλώσει η τελική παράλληλα με τον χρόνο επίτευξής της ...:winka:

THEOD
30/06/2010, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με την οποία θα μεγαλώσει η τελική παράλληλα με τον χρόνο επίτευξής της ...:winka:

Έχεις δίκιο...

Καλύτερα τότε να.... βγάλει τον κόφτη... :a55:

kyrmal
30/06/2010, 11:01
Φιλτροκουτι δεν υπαρχει..εχω βαλει φιλτροχωανη στο καρμπυρατερ. Και κατω απο το τεποζιτο δεν εχει τιποτα.Μονο δυο σωληνακια.Ενα τησ βενζινης και αλλο ενα..
Ισως αν μου μιλησεις πιο συγκεκριμενα ισως βρω ακρη.
Το εχω μακρυνει ηδη το μηχανακι.Εχω βαλλει 17 γραναζι μπροστα απο 15 που ειχε μαμισιο.

THEOD
01/07/2010, 02:16
Εισαι σίγουρος για αυτά που γράφεις ???
Το μάκρυμα που έχεις κάνει (+2 δόντια μπροστά) είναι αρκετά μεγάλο ώστε το μηχανάκι να συνεχίζει μετά από αυτό να έχει την ίδια τελική είτε σε ανηφόρα, είτε σε ευθεία, είτε σε γκρεμίλα... :rolleyes:

Πάντως άσχετα από αυτά, εγώ δεν βρίσκω καλή ιδέα να αφαιρέσεις τον κόφτη στροφών (αν υπάρχει, και αν γίνεται να αφαιρεθεί...). Αν υπάρχει, υπάρχει για συγκεκριμένο λόγο και πίστεψέ με δεν θέλεις να διαπιστώσεις τι θα κάνουν οι βαλβίδες σου 1000 στροφές πάνω από αυτόν... Σε λίγο θα μπεί ο παλιόγερος και θα σου εξηγήσει καλύτερα... :wave2:

kyrmal
01/07/2010, 08:31
ειμαι απολυτα σιγουρος φιλε μου..σε κατηφορικο δρομο παει ακριβωσ τα ιδια χιλιομετρα που εχει σε ευθεια κ σε ανηφορικο δρομο...μουγκριζει ολο και δεν ανεβαζει καθολου χιλιομετρα.
σκεφτομαι να παιξω και με πισω γραναζι μαλιστα.τωρα εχει 42.ισως του βαλλω λιγοτερα δοντια.
οσο αυτο για τις στοφες και τις βαλβιδες που λεσ δεν θελω να διαφωνισω καθολου μαζι σου γιατι ναι μεν θελω να ελευθερωσω λιγο το μηχανακι μου αλλα δεν θελω να το κολλησω κιολας..καταλαβες τι εννοω..απλα εχω παραξενευτει γιατι ενω εχει πολυ δυναμη το μηχανακι δεν εχει κ τοσο καλη τελικη οσο θα επρεπε.

OldMan
01/07/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrmal
Το εχω μακρυνει ηδη το μηχανακι.Εχω βαλλει 17 γραναζι μπροστα απο 15 που ειχε μαμισιο.
Κάτι δεν λες καλά εδώ ...

Αν έκανες αυτό το πράγμα σε CBR 125 (και ας έχεις και μαλλόσσι και τακεγκάβα και άσπρα αδέρφια και την Άρτα με τα Γιάννενα..) το μηχανάκι απλά δεν θα ξεκινάει ...

kyrmal
01/07/2010, 08:33
φιλε μου στα λεω πολυ καλα...το μηχανακι σκοτωνει χαμηλα...δεν ξεκιναει απλα..αφου σ λεω σκεφτομαι να το μακρυνω και αλλο παιζοντας με πισω γραναζι..
δεν εχω κανεναν λογο να τα λεω οπως μου κατεβει..βοηθεια ζηταω,γιατι να το κανω..

THEOD
01/07/2010, 08:38
Φίλε τα +2 μπροστά είναι τεράστιο γρανάζωμα...Ποσοστιαία είναι μάκρυμα της τάξης του 12% σε σχέση με την πριν κατάσταση....Ότι μετατροπές και να έχεις κάνει, όσο και να έχει πάρει τα πάνω του το μοτέρ, είναι αδύνατον να σκάει την τελευταία σχέση (και μάλιστα στην ανηφόρα !!!) μετά από τέτοιο γρανάζωμα...
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω.....

Έτσι από περιέργεια...Για τι τελική μιλάς ???

Cpt. Haddock
01/07/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrmal
[...] εχει πολυ δυναμη το μηχανακι[...]

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kyrmal
01/07/2010, 08:42
ακομα και διπλοσ στο μηχανακι δουλευω 6ταχυτητα ανετα..εχει διαφορα απο πριν δεν λεω αλλα ειναι ακομα πολυ δυνατο.που εμενα δεν με ενδιαφερει και τοσο αυτο γιατι δεν κανω και τα τρελα ανοιγματα χαμηλα...πιο πολυ με νοιαζει να πηγαινει πιο ανετα και καλθτερα στην πορεια.γιαυτο το ψαχνω.

McGyver
01/07/2010, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrmal
ακομα και διπλοσ στο μηχανακι δουλευω 6ταχυτητα ανετα..

Εδώ είναι το πρόβλημα.
Έχεις μια ταχύτητα παραπάνω...

mpou
01/07/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε τα +2 μπροστά είναι τεράστιο γρανάζωμα...Ποσοστιαία είναι μάκρυμα της τάξης του 12% σε σχέση με την πριν κατάσταση....Ότι μετατροπές και να έχεις κάνει, όσο και να έχει πάρει τα πάνω του το μοτέρ, είναι αδύνατον να σκάει την τελευταία σχέση (και μάλιστα στην ανηφόρα !!!) μετά από τέτοιο γρανάζωμα...
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω.....

Εγώ υποθέτω ότι κάποιος του έκλεψε τον λεβγιέ ταχυτήτων:look:

Κανένας
01/07/2010, 08:45
Τι τελική έχει?
(στο κοντέρ του και μετρημένο με κάποιο άλλο μηχανάκι )

kyrmal
01/07/2010, 08:46
120 εχει στο κοντερ του και μετρημενο και με ΧΤ

THEOD
01/07/2010, 08:50
Εγώ έχω ακούσει ότι το cbr 125 φθάνει τα 140 κοντερίσια... :confused:


ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχεις άλλη ταχύτητα διαθέσιμη όταν τερματίζει ??? :smilea:

McGyver
01/07/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ έχω ακούσει ότι το cbr 125 φθάνει τα 140 κοντερίσια... :confused:

ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχεις άλλη ταχύτητα διαθέσιμη όταν τερματίζει ??? :smilea:

Έχει 7η...

THEOD
01/07/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Έχει 7η...

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Σοβαρά τώρα...όντως έχει 7άρι κιβώτιο και δεν το έχει πάρει χαμπάρι ???

Αν ναι θα τον πυροβολήσω.... :a29: :a016: :a016: :a016:

kyrmal
01/07/2010, 09:01
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ..6ΑΡΙ ΣΑΣΜΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟ CBRAKI..ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Κ ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΕΛΕΙΩΣ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ.ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Κ ΕΓΩ.

Cpt. Haddock
01/07/2010, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrmal
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ..6ΑΡΙ ΣΑΣΜΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟ CBRAKI..ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Κ ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΕΛΕΙΩΣ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ.ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Κ ΕΓΩ.

ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ Μ' ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ... :look:

kyrmal
01/07/2010, 09:05
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙ...ΘΑ ΚΟΛΛΑΓΕ ΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΕΡΜΑ..ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΟΜΩΣ..

McTalas
01/07/2010, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrmal
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙ...ΘΑ ΚΟΛΛΑΓΕ ΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΕΡΜΑ..ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΟΜΩΣ..
μην τον ακους ρε αυτονενε...

πες του πως εχεις honda=εγγύηση, δεν μασαμε μια... τι νομιζε πως ειναι? triumph???

OldMan
01/07/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Τι τελική έχει?
(στο κοντέρ του και μετρημένο με κάποιο άλλο μηχανάκι )
Κωνσταντίνε ....???!!!

Επανεμφανισθείς άνευ βαϊων και κλάδων ουδέ υδρίων πληρωμένων άκρατου οίνου ??
(ωσάν λαμόγιο, ένα πράγμα...) :look:

Tpap
01/07/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrmal
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΕΝΑ CBR 125 ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΛΕΙ ΚΙΤΑΚΙ MALLOSSI.ΠΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ.

Το πρόβλημά σου φιλαράκι δεν είναι στον κόφτη, ούτε στο γρανάζωμα. Είναι αλλού.:wave2:

McTalas
01/07/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Το πρόβλημά σου φιλαράκι δεν είναι στον κόφτη, ούτε στο γρανάζωμα. Είναι αλλού.:wave2:
κακε !!!

OldMan
01/07/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Το πρόβλημά σου φιλαράκι δεν είναι στον κόφτη, ούτε στο γρανάζωμα. Είναι αλλού.:wave2:
Ωρέ μακρυμάλλη, συμφωνούμε αλλά εδω έχουμε μερικά "θεματάκια" ...

Κιταρισμένο μηχανάκι με 2 δόντια πάνω στο μπροστινό γρανάζι και ανεβάζει σαν τον διάολο ...

Τι θα έκανε αν είχε το μανίσιο γρανάζωμα ??? :look:

Tpap
01/07/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ανεβάζει σαν τον διάολο ...

Τι θα έκανε αν είχε το μανίσιο γρανάζωμα ??? :look:


Θα ανέβαζε σαν τον μπούστη. :lol:










Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κιταρισμένο μηχανάκι με 2 δόντια πάνω στο μπροστινό γρανάζι και ανεβάζει σαν τον διάολο ...
Σοβαρά τώρα, αυτό δεν γίνεται.
Αντί να κοιτάξουμε για πρόβλημα στο μηχανάκι, μήπως να κοιτάξουμε για πρόβλημα στην κρίση του παίχτη...? :confused:

OldMan
01/07/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Θα ανέβαζε σαν τον μπούστη. :lol:
Δηλ. έχουμε ένα CBRάκι που με το μανίσιο γρανάζωμα πάει "αξιοπρεπώς" (ίσως και καλύτερα από το Varadero125, Θωμούκο μας..) και του ρίχνουμε απάνω μια μαλλοσσιά και από Αγγλίδα γεροντοκόρη μετατρέπεται σε κολασμένο μπούστη ..??? :look:

THEOD
01/07/2010, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι θα έκανε αν είχε το μανίσιο γρανάζωμα ??? :look:

Σούζες στο άνοιγμα της 6ης.... :smokin: :rotflmao: :smokin:

GiannisBlessed
01/07/2010, 13:17
μπας και παιρνει ταχυτητα το ταχυμετρο απο την δευτερεουσα μεταδωση αντι για τον μπροστινο τροχο?:confused:

McGyver
01/07/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ίσως και καλύτερα από το Varadero125, Θωμούκο μας

ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερα Αντωνινί μας...

THEOD
01/07/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
μπας και παιρνει ταχυτητα το ταχυμετρο απο την δευτερεουσα μεταδωση αντι για τον μπροστινο τροχο?:confused:

Αυτό θα επηρέαζε τις ενδείξεις στο κοντέρ...Το ότι ο φίλος υποστηρίζει ότι παρά το μάκρυμα το μηχανάκι συνεχίζει να τερματίζει την τελευταία σχέση ασχέτως συνθηκών, δεν έχει να κάνει με αυτό...

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα ψυχανεμίζομαι μην έχει μπερδευτεί και τελικά αντί να έχει γίνει αλλαγή από 15άρι γρανάζι σε 17άρι, να έχει γίνει το αντίθετο....Θα ήταν μια λογική εξήγηση...

GiannisBlessed
01/07/2010, 13:38
αν παιζει αυτο που λεω παραπανω τοτε οτι γραναζι και να βαλει το κοντερ του θα λεει τα ιδια.
δλδ τωρα μπορει να παινει 130 αλλα το κοντερ να λεει 120.
να σε ρωτησω kyrmal.
τι κοφτη πιανει πχ σε ανοιγμα1η,2α κτλ.
ποσες στροφες?
και ποσες στροφες πιανει με την 6η στην τελικη ταχ.??

gregorycbr
30/09/2012, 21:43
βαλτοθ ενα μεγαλυτερο καμρπι κ θα δεις διαφορα ...

jj okocha
01/10/2012, 11:09
μηπως στροφαρει χωρις αναλογο αποτελεσμα?οι δισκοι του ειναι οκ?

McGyver
01/10/2012, 11:15
Κοιτάμε καμιά ημερομηνία πριν γράψουμε, ναι;

Πολυμήχανος
01/10/2012, 11:26
Το πρόβλημά σου φιλαράκι δεν είναι στον κόφτη, ούτε στο γρανάζωμα. Είναι αλλού.:wave2:

Άστα να παν στο διάολο...


Κοιτάμε καμιά ημερομηνία πριν γράψουμε, ναι;

ναι μωρεεεε νταξ....

OldMan
01/10/2012, 12:10
βαλτοθ ενα μεγαλυτερο καμρπι κ θα δεις διαφορα ...
οτ πειθ ..

gregorycbr
06/10/2012, 01:12
τι τρελαίνεστε ρε παιδια ηρεμα...

CBRakias-RR
06/10/2012, 03:31
:lol::lol:
ναι ρε παιδια χαλαρα...δεν τρεχει κατι αν περασανε 2 χρονια,σιγα μωρε....τι ειναι ο χρονος?:bawl:

αναρωτιεμαι τι απεγινε το cbrακι:confused:

daz
06/10/2012, 11:12
:lol::lol:
ναι ρε παιδια χαλαρα...δεν τρεχει κατι αν περασανε 2 χρονια,σιγα μωρε....τι ειναι ο χρονος?:bawl:

αναρωτιεμαι τι απεγινε το cbrακι:confused:

Τελικά βρήκε τον κόφτη πίσω απ' την μπαταρία. Τον έβγαλε και βρήκε την υγειά του.